Ouderen en de Telefonische hulpdienst Eben Haezer start dagverzorging 612004 ANBO WETHOUDER MEVR. JOAN VAN DIJK: EEN FIJNE PORTEFEUILLE' O Wijkpost informatie Hulpdienst in Griffioen I en II 17e JAARGANG NUMMER 94 Activiteiten voor alleenstaanden Activiteitenwinkel Samen-Actief Ouderenzorg in beweging Wonen Een bijdrage van SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland 0118-615551 (dag en nacht bereikbaar) tv Leeftijd En welzijn dan... Vrijwilligers Nieuwe activiteit in Molstraat 13 Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur HET BASTION Activiteiten Wijkpost-service Mannen/vrouwen Eenzaamheid Relatieproblemen Gezondheid Open tafel Molstraat Seksuele problemen Zingeving, religie, le vensbeschouwing Samenvattend: De SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland UVV-Middelburg Woensdag 23 april 1997 FAAM/VLISSIIUGER 11 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulp diensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwen- daele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918 en mevr. H. Hehakaya, tel. 626804. Nieuw Middel burg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 626618 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Telefooncirkels: Stromenwijk- 't Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 637065, mevr. R. Davidse, tel. 629256. Klusjesdienst: St. Welzijn Ou deren, tel. 627537. seniorenkrant Ouderenzorg ondenkbaar zonder welzijnswerk Donderdag 1 mei om 14.00 uur Bingo in St. Willibrord, Bach- tensteene 1. PCOB Aanbod aan actieve 50-plus- sers. Het bestuur van de PCOB afdeling Middelburg nodigt u uit om eens te komen kijken op haar ledenvergaderingen op de laatste woensdagmiddag van de maand om 14.15 uur en te praten over het meedraaien in het afdelingsbestuur. Uiteraard wordt hierbij rekening gehou den met voorkeuren en moge lijkheden van de belangstellen de. De volgende vacatures wor den aangeboden: lid voor werving; lid voor het afdelingsbestuur, zoals vice-voorzitter en alge meen adjunct; dames die graag bezoekjes willen afleggen; Voor nadere informatie of het maken van een afspraak kunt u bellen naar de voorzitter J.P. Wattel, tel. 623813. Schriftelijke reacties zijn welkom bij het se cretariaat, Buitenhove 135, 4337 HE Middelburg. Als u als alleenstaande door het leven gaat en uw vrienden- en kennissenkring wilt uitbreiden, kunt u bij de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg kiezen uit verschillende mogelijkheden. Allereerst is daar de activitei tenwinkel. Dit is een bemidde- lingspunt voor mensen die geen lid willen worden van een vereniging of niet zo houden van activiteiten in groepsver band. Bij de activiteitenwinkel kunt u zoeken naar iemand die dezelfde belangstelling of hob by heeft. Dat kan uiteenlopen van samen met iemand winke len of een spelletje doen tot sa men naar een concert gaan of samen schilderen. De kosten van inschrijving zijn 5,-. Iedere woensdagmiddag kunt u van 13.30 tot 15.30 uur in de Mol straat 13 terecht voor inlichtin gen en inschrijving. Lijkt het u daarentegen leuk om met een groep erop uit te trek ken dan kunt u zich aansluiten bij de groep 'Samen-Actief'. Dit is een groep 50-plussers die eenmaal per veertien dagen bij eenkomt in de Molstraat 13. Een greep uit de activiteiten van de afgelopen periode: geza menlijk uit eten in Middelburg; uitstapje naar het Imax-theater in Rotterdam; bezoek aan een tentoonstelling. De groepsleden bepalen in onderling overleg wat er de komende periode aan activiteiten wordt ondernomen. Inlichtingen: SWOM, tel. 627537. Op de vraag aan welke leeftijd zij denkt, wanneer we over 'ou deren' spreken aarzelt mevrouw van Dijk (...noem mij maar ge woon Joan... eventjes. 'Vanaf 55 jaar zeker, voor vrouwen misschien nog iets eerder. Zo rond je vijftigste begint voor de meeste mensen al een soort afbouwfase. Kinderen verlaten het huis en als je beroepsmatig bezig bent komt het einde daarvan in zicht. Ook je lichaam begint vaker te protesteren tegen din gen die je graag doet en wil blijven doen. Bij de één gaat dat sluipend, bij de ander soms heel ingrijpend. Of je het wilt of niet, je geraakt in een fase waarin je leven een heel andere kant opgaat dan voorheen. Bij vrouwen speelt dat vaak wat vroeger dan bij mannen. Als de kinderen het huis uitgaan blijkt het vaak heel moeilijk om een nieuwe zin aan het leven te ge ven. En hoeveel vrouwen zijn er wel niet die vroegtijdig hun partner verliezen? Toen ik als lid van de Emancipatieraad de leeftijdsgrens van vijftig jaar introduceerde, had dat heel wat voeten in de aarde. Inmiddels is het wel algemeen geaccep teerd. Zelf behoor ik met mijn negenenvijftig jaar ook tot de ouderen, al mag ik mij dan gelukkig prijzen met mijn werk nog volledig actief te kunnen zijn. Maar met mijn echtgenoot, die een aantal jaren ouder is dan ik, houden we ons terdege bezig met de problemen die het ouder worden onvermijdelijk met zich meebrengt. Zoals bijvoorbeeld bij het plannen van een va kantie of veranderingen in en om het huis.' Met de portefeuille Ouderenbe leid in haar omvangrijk taken pakket is zij zeer gelukkig. Dicht bij de mensen werken, daar voelt zij zich het beste bij thuis. Ouderen die op zorg aangewe zen zijn, mogen absoluut niet beschouwd worden als 'zielige stumpers'. De betutteling is er al voor een groot deel uitge haald. Toch moeten we er nog steeds voor blijven waken, dat zij als volwaardige medebur gers worden behandeld. Duidelijke uitspraken over het toekomstige ouderenbeleid in Middelburg durft zij nog niet te doen. In den Haag zijn de dis cussies over de modernisering van dit beleid nog volop gaan de. Tal van knelpunten zoals huisvesting, de zorgverlening aan thuiswonende ouderen en de verbetering van de inko menspositie van de minima zijn nog onderwerpen van studie. 'Als college willen we alle zaken eerst op een rijtje zien te krijgen en van daaruit een visie voor het ouderenbeleid in Middel burg ontwikkelen. Dan pas kun nen wij vaststellen wat er nodig is en wat we er voor over heb ben. Dat vind ik een uitdaging. Maar ik heb ook mijn zorgen, zoals de enorme druk op de thuiszorg en het gebrek aan plaatsen in verzorgingshuizen. Ook de groei van de eigen bij dragen voor allerlei voorzienin gen op het gebied van de ge zondheidszorg en andere activi teiten baart zorgen. In principe ben ik geen tegenstander van deze regelingen. Het betrekt de mensen meer bij hun eigen wel en wee, geeft ze ook meer zelf verantwoordelijkheid. Maar voor mensen op een minimum inkomen kan een opeenstape ling van deze bijdragen wel eens betekenen dat zij buiten de boot vallen. Hierbij speelt dan nog vaak een rol dat mensen van wat men te genwoordig noemt 'de vierde generatie' van boven de tach tig jaar, de stap naar de ge meente niet durven doen voor een aanvraag om 'bijzondere bijstand'. Daar rust voor hen nog een echt taboe op. Toch hoop ik dat de op handen zijnde bredere toepassing van deze wet de mensen over de drempel zal trekken. Een nog grotere tweedeling in de maatschappij, op basis van inkomen, een tweedeling die er overigens al tijd is geweest, kan hiermee mogelijk worden voorkomen. Momenteel is er een enquête gaande om onder andere ook deze problematiek zo goed mo gelijk in beeld te krijgen. Van zelfsprekend streeft dit college een zo gelijk mogelijke behan deling na, maar de vele bezuini gingsoperaties van de rijksover heid in de afgelopen jaren ma ken dit bijzonder moeilijk. Aan goede huisvesting voor ou deren in de gemeente Middel burg wordt volgens Joan van Dijk steeds meer aandacht be steed. Van groot belang vindt zij, dat er voldoende woningen voor deze inwoners zo ver spreid mogelijk in de diverse wijken te vinden zijn. Mensen kunnen dan zo dicht mogelijk bij hun oorspronkelijke woonom geving blijven. Het gebouw in de St. Pieterstraat waarin voor heen de Stedelijke Scholenge meenschap was gevestigd zou bij uitstek geschikt zijn voor se nioren-appartementen. Midden in het centrum met veel voorzie ningen in de directe omgeving. Ook aanpassingen van wonin gen vindt op steeds grotere schaal plaats. Het blijkt nu dat ook ouderen de weg naar het loket van de W.V.G. (Wet Voor zieningen Gehandicapten) heb ben gevonden. In het afgelopen jaar is er sprake geweest van een gigantische stijging van het aantal aanvragen om voorzie ningen, waarvan maar liefst 60% ten goede kwam aan oude ren. Een aanzienlijk deel hiervan betrof het aanpassen van wo ningen. De opgebouwde reser ves in deze pot slinken dan ook snel en de vraag rijst hoe dit str aks betaalbaar kan worden ge houden. Ook bij nieuwbouwpro jecten wordt intensiever reke ning gehouden met aanpasbaar bouwen. Dit kent echter zijn grenzen. De bouwkosten van deze woningen zijn hoger en zij moeten tenslotte 'verkoopbaar' blijven, aldus Joan van Dijk. Geschikte huisvesting voor ou deren zal echter vooral gevon den moeten worden in de be staande woningvoorraad. Het aanpassen van de eigen- en huurwoningen wordt opplussen genoemd. Om in de toekomsti ge behoefte te kunnen voorzien moet ruim 40% van het Middel burgse woningbestand worden opgeplust. De studie 'Opplus sen in Middelburg' is inmiddels gereed en omvat drie hoofddoe len: - het verbeteren van parti culiere eigen-woningen voor se nioren met een laag/beperkt in- Maken ouderen gebruik van de sos telefonische hulpdienst? Komt dat overeen met het bevolkingspercentage dat zij verte genwoordigen? Waar bellen ze dan over? Zijn er verschillen met andere leeftijdscategorieën? Bellen ouderen over andere problemen? In dit artikel wordt geprobeerd deze vragen te be antwoorden. Verder kan het interessant zijn om de cijfers van 1996 te vergelijken met die van 1995. c Eerst iets over de SOS Telefoni sche Hulp Dienst (THD) en over de manier van registreren en het bijhouden van de statistie ken. ledereen die behoefte heeft aan aandacht, perspectief of in formatie kan bellen met de SOS THD. De Dienst is dag en nacht bereikbaar. Aan de telefoon zit ten geschoolde vrijwillige me dewerkers, die het werk met veel inzet en plezier onbetaald doen. Overigens is de gemid delde leeftijd van de vrijwillige medewerkers ruim 52 jaar. Drie mensen zijn boven de 70 en vijf boven de 60 jaar. Ouderen hoe ven dus niet bang te zijn dat ze een 'jong broekie' aan de tele foon krijgen. Ruim de helft van de vrijwillige medewerkers is ouder dan 50 jaar. Bellers kunnen rekenen op onze strikte geheimhouding. Er wor den absoluut geen persoonlijke zaken naar buiten gebracht. Nie mand hoeft iets van persoonlij ke gegevens zoals naam, leef tijd, woonplaats en dergelijke, prijs te geven. Ongeveer de helft van alle bellers maakt daar trouwens helemaal geen punt van, zij hebben soms juist hele maal geen behoefte om ano niem te blijven. Dat betekent niet dat ook meteen alle gege vens van deze mensen gekend zijn. Ze kunnen bijvoorbeeld in het gesprek vertellen hoe oud ze zijn, of dat ze in Zeeuws- Vlaanderen wonen. Dat kan zo in het gesprek te pas komen, maar ze hoeven zich natuurlijk niet met naam en toenaam be kend te maken. De vrijwillige medewerkers zullen daar ook nooit naar vragen en noteren uitsluitend die gegevens die bellers spontaan noemen. Hoe interessant dat misschien ook zou zijn, ze vragen daar niet naar omwille van het bijhouden van statistieken. Men moet het doen met spon taan genoemde gegevens en dat is nog heel wat. Van 53% van de bellers is de leeftijd bekend. Hieronder een staatje met een indeling in leef tijdscategorieën en de cijfers van 1996 vergeleken met die van 1995. 1996 1995 leeftijd man vr. man vr. tot 55 30% 70% 50% 50% 55- 65 41% 59% 43% 57% 65+ 15% 85% 8% 92% komen - verbeteren van de huurwoningvoorraad ten be hoeve van ouderen, vooral de financieel minder sterke groe pen - langdurig werklozen duur zaam aan werk helpen. Dit rap port ligt momenteel ter beoor deling bij de gemeenteraad. Een goed ouderenbeleid is vol gens Joan van Dijk niet moge lijk zonder welzijnswerk. Het gaat niet alleen om zorgverle ning en huisvesting, de onder werpen waar de nota Moderni sering Ouderen-beleid van het Kabinet zich vooral op toespitst. 'Dat is te mager' stelt zij vast. Als we zien hoeveel mensen al op nog jonge leeftijd buiten het arbeidsproces komen te staan en over veel vrije tijd beschik ken en hoe snel het aantal ou deren toeneemt, dan is goed welzijnswerk beslist noodzake lijk. Een breed aanbod van acti viteiten kan mensen in staat stellen mee inhoud aan hun be staan te geven. Het gevoel van welzijn zal hierdoor toenemen en kan zelfs in positieve zin de behoefte aan 'zorg' beïnvloe den. Natuurlijk is het zo, dat de eigen bijdrage voor deelname aan een activiteit een bezwaar kan zijn. Maar zoals gezegd, in situaties waar de financiële mid delen ontbreken kunnen wij bij springen. Overigens is het niet altijd geld wat een doorslagge vende rol speelt. Te vaak zie je nog dat mensen, die hun part ner of hun werk verliezen zich terugtrekken. Het over de drem pel halen van die mensen is een taak van welzijnswerkers. Ook andere zaken zoals vervoer - 'het busvervoer is natuurlijk een ramp voor ouderen' -, veiligheid in en om de woning, zoals in braakpreventie en veilige rou tes, hebben bij ons de aandacht. Waar mogelijk doen wij daar wat aan, want het is ook onze verantwoordelijkheid. Van be lang in dit geheel is dat ouderen zelf meedenken en meebeslis sen over wat noodzakelijk is. Zij kunnen dit het beste aangeven. Het welzijnswerk in Middelburg is actief. De SWOM (Stichting Welzijn Ouderen Middelburg) is voor veel mensen goed herken baar. Dat geldt ook voor het Ac tiviteitencentrum Middelburg (ACM), die voor een deel een andere doelgroep heeft. Toch zijn er naar mijn mening nog wat leemtes. Wat er in Middel burg-Zuid op dit gebied wordt georganiseerd is voor mij nog wat onduidelijk. Ook zijn er naar mijn mening nog wat kleinere organisaties actief, die beter zouden kunnen aanhaken bij de grotere. Naast het organiseren van aller lei activiteiten richt het welzijns werk zich op voorlichting, veelal over zaken die de zorgverlening en huisvesting betreffen. Bo vendien voeren zij enige zorgta ken zelf uit. Hiermee bereiken zij een groot aantal ouderen in on ze gemeente en daar kunnerl wij ons beleid weer op afstemmen. Het zwakke punt van het wel zijnswerk is dat het valt of staat met de medewerking van vrij willigers. Deze zijn ongelooflijk belangrijk bij de uitvoering van dit werk. Als ik kijk naar de on dergrens van hun leeftijd, dan blijkt die omhoog te kruipen. Jongeren vind je er maar nau welijks. Het gevolg is dan ook dat het aantal vrijwilligers ge staag afneemt. Er wordt zelfs al gesproken over een financiële vergoeding voor dit werk. Maar hoe moet dat? Per uur? Dat is absoluut niet te betalen. Als we over ouderenbeleid praten, dan is dat één van die dingen, waar ik me werkelijk zorgen over maak. Biljarten voor dames, elke donderdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur. vrijwillige thuiszorg Middelburg Dagelijks: biljarten om 13.30 uur Maandag: bridge voor beginners en gevorderden om 13.30 uur Dinsdag: kerkelijke activiteiten (2 x per maand) om 14.30 uur 4e dinsdag van de maand: bingo om 14.30 uur bridgecursus voor begin ners om 19.30 uur Woensdag: gymnastiek om 9.15 uur handwerken om 14.30 uur volksdansen om 19.30 Donderdag: sjoelen om 14.00 uur bridgecursus voor gevor derden om 19.30 uur Vrijdag: klaverjassen om 13.30 uur ombudswerk in samenwer king met SWOM/Thuis- zorg/Wijkvereniging/Ge- meentelijke instanties/enz. huisbezoek bij zieken/eenza- men/kroonjarigen/jubilea boodschappendienst hulp bij invullen formulieren indien nodig warme maaltij den (in afwachting van indi catie door de SWOM) De hieronder vermelde servi cemogelijkheden zijn bestemd voor wijk- en Bastionbewo ners (postcode 4331 4332 4333). Focus' gratis service voor het repareren van brillen; pedicure; kapster; firma de Bree schoenrepara tie, gratis ophalen en terug brengen; op donderdag een briefje of telefoontje naar de Spar, dan worden op vrijdag de boodschappen thuisbe zorgd. In de wijkpost is een maand blad verkrijgbaar, waarin alles staat vermeld over de lopende en komende activiteiten. In lichtingen via telefoon 626385. SOS TELEFONISCHE HULPDIENST ZEELAND 0118-615551 DAG EN NACHT BEREIKBAAR met eenzaamheid en missen contactmogelijkheden. De SOS THD kan daar veel in betekenen. Dat ouderen weinig bellen zou te maken kunnen hebben met de neiging om niet zo snel hulp te vragen. Wat ook zou kunnen meespelen is het feit dat er voor ouderen in toenemende mate allerlei activiteiten worden geor ganiseerd. Interessant is ook de verhou ding daarin tussen mannen en vrouwen. geldt voor oudere mannen. Mijn man is geen prater... Onderzoeken wijzen uit dat ou deren een grotere kans lopen om te vereenzamen. De cijfers laten zien dat dat klopt. Oude ren bellen inderdaad vaker over eenzaamheid. leeftijd gemiddelde '95/'96 tot 55 5% 55-65 10% 65+ 14% Er is nog een gegeven dat de veronderstelling dat ouderen sneller vereenzamen bevestigt. Mensen van alle leeftijden bel len omdat ze soms behoefte hebben aan contact zonder dat er een concrete aanleiding is, zeg maar voor een praatje. Bij ouderen is die behoefte groter leeftijd gemiddelde '95/'96 tot 55 10% 55-65 4% 65+ 17% leeftijd 1996 1995 tot 55 88% 88% 55-65 5% 4% 65+ 6% 7% Dit overzichtje laat zien dat naar mate de leeftijd vordert het aan tal mannelijke bellers afneemt. Verklaring daarvoor zou kunnen zijn dat in hogere leeftijdscate gorieën het percentage vrou wen ook veel hoger wordt. Maar een ander element is wel licht dat mannen 'van nature' al niet zo sterk geneigd zijn om te praten en dat dat nog sterker Mensen ouder dan 65 jaar bel len relatief veel (14%) over aller lei relatieproblemen. Maar de leeftijdsgroep van 55 tot 65 heeft met relaties veel meer problemen: 20%. Jonger dan 55 jaar is dat percentage ongeveer 15%. Misschien een beetje een open deur, maar je zou veronderstel len dat mensen naarmate ze ou der worden vaker gezondheids- Hieruit blijkt dat de oudere leef tijdscategorieën in verhouding tot het bevolkingspercentage niet zo veel gebruik maken van de SOS Telefonische Hulp dienst. Jammer eigenlijk, want veel ouderen hebben te maken De SWOM overweegt om in het dienstencentrum Molstraat 13 een open tafel te beginnen. Personen van 60 jaar en ouder, die belangstelling hebben voor deze open tafel kunnen zich aan melden bij de SWOM, tel. 627537. Als op grond van het aantal aanmeldingen blijkt dat er voldoende belangstelling bestaat zal geprobeerd worden in september met deze voorziening te starten. Personen die zich hebben aangemeld krijgen hierover nog nader bericht. problemen hebben. Aan de cij fers te zien klopt dat. Het per centage loopt in de opeenvol gende categorieën op van 16% (tot 55) naar 18% (55 - 65) en 24% voor mensen boven de 65 jaar. Blijkbaar nemen bij het ouder worden de seksuele problemen af. Maar het zou best kunnen dat deze generatie niet makke lijk over dergelijke problemen praat. Tot 55 jaar gaat ongeveer 6% van de gesprekken daarover. In de leeftijd van 55 tot 65 is dat percentage 5%, terwijl boven de 65 jaar nog ruim 1% van de ge sprekken gaat over problemen rond seksualiteit. Met het klimmen der jaren blij ken meer mensen problemen te hebben met deze thema's. Van de mensen boven de 65 heeft ruim 3% behoefte om daarover te praten. Dat percentage neemt voor de categorie 55 tot 65 af tot ruim de helft (1,6%), terwijl bellers in de leeftijd tot 55 jaar in 0,5% van de telefoongesprek ken dat aan de orde stellen. Ouderen maken in verhou ding beperkt gebruik van de SOS THD. Er bellen weinig oudere man nen Ouderen bellen meer over eenzaamheid, gezondheid, zingeving, religie en levens beschouwing, Ouderen bellen minder over seksuele- en relatieproble men. U kunt het nummer van de SOS THD overal in Nederland heel makkelijk vinden achter op het telefoonboek van het telefoon district waar u op dat moment bent. 0118-615551 DAG EN NACHT BEREIKBAAR. S Op donderdag 16 januari j.l. is het verzorgingshuis Eben Haezer be gonnen met dagverzorging aan de Beiaard 21 in de wijk Reijers- hove. Deze tijdelijke locatie is één van de 30 woningen aan de Bei aard, die de Stichting Zorgverle ning, waarvan Eben- Haezer deel uitmaakt, in haar beheer heeft. De bedoeling is dat de dagverzor ging onderdak krijgt in het verzor gingshuis Eben Haezer zelf, maar dat kan pas als de verbouwing die hiervoor nodig is, voltooid is. Eben Haezer is, na zorgcentrum Buitenrust van de Humanistische Stichting Jacob Roggeveen, het tweede verzorgingshuis in Mid delburg met dagverzorging. Dag verzorging, bestemd voor zelf standig wonende ouderen vanaf 65 jaar, is een aanvulling op en een ontlasting van de hulpverle ning thuis. Het kan net dat steun tje in de rug zijn, waardoor de ou dere wat langer in de eigen om geving kan blijven. Welkom ,zijn alle ouderen uit Walcheren, die de identiteit van Eben Haezer kunnen onderschrijven. Op dins dag en donderdag kunnen zij van 10.00 tot 16.00 uur terecht in de woning aan de Beiaard, die de naam 'Uut en Tuus' kreeg. Het dagprogramma wordt aange past aan de wensen en behoeften van de deelnemers. Meestal is er 's ochtends tijd voor een gesprek en 's middags komt de activitei tenbegeleiding. Tussen de mid-' dag is er een warme maaltijd uit de keuken van Buitenrust. Wan neer de dagverzorging eenmaal in eigen huis plaats vindt kan er ook gebruik gemaakt worden van de diensten van het huis zoals fy siotherapie, kapperen pedicure. Doordat de provincie Zeeland het grootste gedeelte voor haar reke ning neemt, kunnen de bijdragen van de deelnemers laag blijven. Deze bedragen 6,50 per dag, in clusief warme maaltijd, koffie en thee, maar exclusief het vervoer van en naar huis. Dit laatste kan Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbe zoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag- en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris: 601971 T worden verzorgd door het Rode Kruis en kost 2,50 per keer per deelnemer. Aanmelding kan ge schieden door iemand uit de thuissituatie of een professionele hulpverlener, waarna iemand van Eben Haezer bij de oudere thuis komt. Meer informatie over of aanmel ding voor dagverzorging Mevr. M.A. Corbijn, zorgcoördinator of de heer C. van Moolenbroek, zorgmanager. Beiden werkzaam bij Eben Haezer, Briandlaan 2, 4334 GP Middelburg, tel. 626601. Het telefoonnummer van Uut eb Tuus is 611997. Vanaf 1 mei zullen ook de oude re gehandicapte bewoners van de wijken Griffioen I en II een beroep kunnen doen op de hulpdienst. Initiatiefneemster namens de Centrale Diaconie is daar mevrouw P. Janse. Zij zal samen met mevrouw A. v.d. Leer contactpersoon voor de hulpdienst zijn. Deze hulpdienst is de vijfde in rij; de overige hulpdiensten zijn in Dauwendaele, Magistraat- wijk/Reijershove/Erasmuswijk, Stromenwijk/'t Zand, Nieuw Middelburg/Centrum/ Klaren- beek. Met de hulpdienst in de Griffioen is de cirkel rond, wat niet wegneemt dat het streven blijft om de werkgebieden zo klein mogelijk te houden. Ideaal blijft een hulpdienst of nog lie ver een steunpunt voor elke wijk, maar daar zijn meer vrij willigers voor nodig. De namen en telefoonnummers van de contactpersonen worden in elke seniorenkrant vermeld onder het kopje 'Goed dat ik het weet'. De hulpdienst is er voor het ver lenen van hand- en spandien sten zoals boodschappen doen, begeleiden naar arts of zieken huis, wandelen, een tochtje ma ken met de rolstoel, voorlezen, enz. De aanvrager belt naar de contactpersoon voor de hulp dienst in de wijk en deze zoekt vervolgens via een vrijwilliger naar een oplossing. De tele foonnummers van de contact personen in de Griffioen zijn: Mevr. Janse 626618 en Mevr. v.d. Leer 614968. Meer informa tie over de hulpdiensten is te verkrijgen bij de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg, tel. 627537.

de Faam | 1997 | | pagina 11