Oude spulletjes en cadeau artikelen Kwik-Fit Mondhygiëniste vestigt zich in West-Souburg PAAUWE Reuze kijker in Nieuwe Burg Workshop Beeld en landschap' Marskramer in winkelcentrum Dauwendaele vmii Ma.t/m Vrij. 08.00 - 20.00 uur Zaterdag 08.00 - 1Z00 uur Zwem vierdaagse voor Unicef Walcheren Woensdag 16 april 1997 FAAM/VLISSINGER 17 Pamela Bart opende onlangs haar antiek- en curiosa winkel De Gouden Kandelaar in de ou de kern van Middelburg. Golfsticks met kope ren knoppen en een stapeltje oude leren koffers staan uitnodigend op het stoepje voor de winkel in de Wijngaardstraat voorbijgangers naar binnen te lokken. De passant die door de ze spulletjes zijn blik nieuwsgierig opzij richt, ziet door de winkelruit een gezellig ingericht winkeltje. Verontwaardiging over sloop bunker Koudekerke I In het Middelburgse winkelcentrum Dau wendaele is vorige week een filiaal van Marskramer geopend. Eigenaar André Mar- teyn is geen onbeken de in het winkelcen trum, want de wo ninginrichtingszaak die plaats maakte voor Marskramer was ook van hem. „Met een woninginrich tingszaak ben je nooit klaar", verklaart hij zijn overstap. Kaart Zoete inval Top Leaf Klachtengarantie Dagje uit Wegwijzer Meer brood Aagtekerke Veilig thuis Nu ook vis Bakermat voor goede ideeën fornig, In West-Souburg heeft Sieke Westra zich ge vestigd als mondhygiëniste. Haar praktij'k, zo vertelt ze, is een aanvulling op het werk van de tandarts. Zo helpt Westra helpt bijvoorbeeld mensen met ontstoken tandvlees of een slech te adem. Bart: „Als hobby had ik altijd al interesse voor antiek. Ik struinde allerlei snuffel mark ten en beurzen af. Je moet goed kunnen opletten en goed vergelijken voordat je je eigen winkeltje kunt begin nen. Ik heb me eigenlijk door een kennis laten adviseren om dit winkeltje te starten. Want het stpnd voor mij vast ooit eens een eigen zaak te hebben. Ik geloof dat bijna mijn hele familie zo ongeveer een eigen zaak heeft. Vandaar dat deze stap voor mij niet zo vreemd is". Voordat Bart De Gouden Kandelaar begon, had ze di verse andere banen. Ze be gon bij een grootgruttersbe drijf. Vervolgens in de horeca. Als huisschilder werkte ze zo'n twee jaar in de zaak van haar broer. Haar laatste be trekking was weer in de hore ca, in de keuken. Of ik het werk vervelend vond? „Nee hoor", antwoordt Bart la chend, „ik had een goede band met de collega's, het werk zelf was leuk, maar die tijden hè? Je bent altijd in het weekend aan het werk en 's avonds tot laat. In deze zaak kan ik ge woon zelf de werktijden bepa len. Dat wil zeggen dat de mensen hier welkom zijn van dinsdag tot en met zaterdag van tien uur 's morgens tot een uur of half zes in de mid dag. Heerlijk, en ik ben er ge woon 's ochtends niet voor tien uur". Bart is tevreden over haar as sortiment. Ze wijst op een prachtige statenbijbel in de vitrine-toonbank. „Zo'n exem plaar is natuurlijk heel leuk om in je winkeltje te koop aan te bieden. Net zoals een ech te antieke duivenklok, daar in de etalage". Ze toont een In de omgeving van het Dom- burgse kasteel Westhove wordt 24 en 25 mei een uniek workshop weekend gehou den. In de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum staan dan grote tenten van waaruit kennis gemaakt kan worden met schilderen, boet seren, keramiek, ruimtelijk werken, fotografie, video of tekst. De workshops worden bege leid door professionele beel dend kunstenaars en de dich ter Ed Leeflang. Kunstcriticus Nico Out houdt een inleiding over het thema Beeld en Landschap, dat het hele week end centraal staat. Wie alvast iets meer wil we ten over één van de works hops kan dinsdag 22 april te recht in het Theo van Does burgcentrum in Vlissingen. Vanaf 20 uur vertellen de me dewerkende kunstenaars over hun ideeën over de inhoud van de bijeenkomsten. De or ganisatie van het weekend is in handen van het Centrum voor Kunsteducatie Vlissin gen, het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming, het Buro Beeldende Kunst Vlissingen en VMC Zeeland. Bij het Theo van Doesburg centrum is bovendien een fol der te verkrijgen over het pro ject. koperen raderwerk dat ingeni eus de juiste tijd bijhoudt waarop wedstrijd duiven bin nenvliegen. „Mijn collectie heb ik eigenlijk nog niet com pleet. Het liefst zou ik nog wat meer oud glas, oude kaarten en postzegels te koop willen aanbieden. Nu heb ik gekozen voor een combinatie van oude spulletjes en ca deau-artikelen. Door inboe dels op te kopen, kom ik van zelf aan een wat ruimer aan bod". Bart heeft met haar vriend de winkel flink opge knapt. De muren zijn crème wit geverfd, waardoor de donkere houten kasten goed uitkomen tegen de wand. „Ik verkoop in deze zaak spullen om je huis gezellig mee aan te kleden. Kijk maar naar de likeur setjes, de oude servie zen, de diverse muur tafeltjes. Ik vind voor mijn winkel voor al het assortiment kussens opvallend. Voor gobelin-kus sens heb ik hier een behoor lijk uitgebreide keuze". Vanuit tenten kunnen deelnemers kennismaken met schilderenboetseren, keramiek, ruimtelijk werken, foto grafie, video of schrijven. Om de enorme collectie verre kijkers onder de aandacht te brengen heeft Focus Optiek md in Middelburg de Nieuwe Burg opgesierd met een reu zeverrekijker. Uiteraard werd al snel aangenomen dat de kijker bedoeld zou kunnen zijn om de actuele komeet te kunnen waarnemen, maar - aldus Dik Hulshof - we willen nu juist eens laten zien wat we in huis hebben. Hoewel de reuzekijker er mas sief uirtziet is hij gemaakt van piepschuim. Er zitten wel opti sche glazen in, maar iets in de verte aandachtig bestuderen FOTO AN DA VAN RIET is er niet bij. „We hebben wel nog even er over gedacht om hem te laten werken, maar dat lukt niet. Dat is verschrikkelijk moeilijk". VERVOLG VAN VOORPAGINA In een kort telefoongesprek wist zij wel te melden dat de bunker niet in de route was opgenomen. „We zijn nog be zig met de ontwikkeling van de plannen, maar deze bunker hoorde er toch niet bij. Omdat de bunker niet beschermd is hebben we ook geen gronden om de sloop te weigeren", vertelt mevrouw De Bruijn. Deskundige op het gebied van bunkers en bestuurslid van de Stichting Atlantikwallmuseum Hans Sakkers, is verontwaar digd over de uitlatingen van zijn voorzitter. „Die bunker ligt wel degelijk in de geplande route", onthult Sakkers. „Ik snap niet hoe ze er bij komt dat die bunker geen enkele waarde heeft en dus gesloopt mag worden. Misschien heeft mevrouw De Bruijn het alle maal niet zo goed begrepen". De bunkeroloog is verbolgen over het feit dat de stichting zo haar eigen plannen dwars boomt. „Ik heb de route meer dere keren voor de stichting op papier gezet en deze bun ker vormt daar een wezenlijk onderdeel van. Het is dan ook vreemd dat mevrouw De Bruijn als voorzitter geen stappen heeft ondernomen". De twee petten die mevrouw De Bruijn als burgemeester en voorzitter op heeft, blijken verschillende kanten op te staan. Kort voordat de sloop van de betonnen kolos begon heeft Sakkers nog een alterna tief aangedragen. „Voordat de sloop begon heb ik in een brief aan de burgemeester voorgesteld om de bunker te verplaatsen. Technisch is dat mogelijk en het is waarschijn lijk niet eens duurder dan sloop. Het antwoord op die brief heb ik vorige week ge kregen, toen was de sloop al anderhalve week in volle gang". In de brief reageert de burgemeester van Veere op het voorstel van Sakkers. „Wij stellen u voor contact op te nemen met bouwbedrijf Flip- se om uw plannen kenbaar te maken. Wellicht kunt u tot een aanvaardbare oplossing ko men", schrijft mevrouw De Bruijn aan haar medebe stuurslid. Hans Sakkers is uitermate ver baasd over die veel te late brief. Hij kan niks meer veran deren om - wat genoemd zou kunnen worden - de nieuwe elkweervoorziening - volledig te houden. „Waarom wordt dit nu pas opgestuurd", vraagt Sakkers zich hardop af. „De bunker is al bijna verdwe nen. Wat moet dan een aan vaardbare oplossing zijn? Honderd tubes lijm om hem terug in elkaar te zetten?". Bij de gemeente Veere heerst verdeeldheid over de komst van de wandelroute. René Dekker is beleidsmedewerker recreatie en toerisme en na mens de gemeente ambtelijk secretaris van de Stichting At lantikwallmuseum. „De nieu we gemeente heeft zich nog niet zo gebogen over de plan nen", weet Dekker. „Toch denk ik dat de route er wel zal komen. Het is natuurlijk wel jammer dat er nu een bunker verdwijnt uit de route, maar de gemeente had geen gron den om een sloopvergunning te weigeren". Dekker heeft het beheer over het archief van de stichting en kent als geen an der de geplande route. „De route hebben we al op papier staan en deze bunker maakte daar zeker deel van uit". Niet iedereen bij de gemeente Veere is er van overtuigd dat de wandelroute er komt. Wet houder Lein Wisse van Ruim telijke Ordening heeft beden kingen. „Ik heb zo mijn twij fels of die route er inderdaad komt, dat hangt af van de fi nanciële middelen. Het is een herinnering aan een periode die we niet hoeven te verge ten maar ook niet hoeven te van 8 tot 8 ACCU'S, APK, BANDEN, OUE VERVERSEN, REMMEN, SCHOKDEMPERS, TREKHAKEN EN UITLATEN. r WLAAGSTE PRUS/ WGARANTIE/ ^VLISSINGEN, Pres. Rooseveltlaan 735, 0118-417810.j GOES, Klein Frankrijk 27, 0113-220837. MIDDELBURG, Kanaalweg 4-6, 0118-633686. benadrukken", meent de wet houder. Maar ook hij is er van overtuigd dat de gemeente geen gronden had om een sloopvergunning te weigeren. Wisse: „Het maakt voor de route ook niet uit of daar een bunker staat. Er is daar jaren geleden al eens eerder een bunker gesloopt en de route zou er toch al niet langs lo pen". Niet alleen de Stichting Atlantikwallmuseum heeft plannen met de voormalige verdedigingslinie. De afdeling Monumentenzorg van de pro vincie Zeeland is bezig om de linie te verklaren tot be schermd stads- of dorpsge zicht. Beleidsmedewerker Be- rit Sens is dan ook niet blij met de bunkersloop. „Ik wist eigenlijk niet eens dat er een bunker gesloopt wordt", ver baasd Sens zich. „Het is heel jammer dat het gebeurt. Maar het is nu te laat om er nog iets tegen te doen. We zitten nog in een ontwikkelingsfase en de bunkers zijn officieel nog geen monument". Als het voornemen van Monumen tenzorg doorgaat krijgt het he le gebied van het landfront een beschermde status. Er mogen dan bijvoorbeeld geen woonwijken in de linie ge bouwd worden en de sloop van bunkers is al helemaal uit gesloten. Behalve Monumentenzorg maakt ook de Landinrichtings commissie in Goes zich sterk voor behoud van de unieke overblijfselen uit Tweede We reldoorlog. De Landinrichtingscommissie houdt zich bezig met de voor bereiding van de herverkave ling van Walcheren en heeft al rekening gehouden met de aanleg van de bunkerroute. „Wij hebben de route in onze plannen opgenomen", vertelt Ko de Regt van de commissie. „Het wachten is nu eigenlijk op de gemeente, die moet de stukken grond aankopen". Als de gemeente over de grond waarop de bunkers staan be schikt kan het pad worden aangelegd. „We hebben zelfs al geld gereserveerd voor de aanleg van het pad. Dat ge beurt net als andere voet- en fietspaden, wij betalen 75 pro cent van de aanleg, de rest zou de gemeente dan voor haar rekening moeten ne men". Oud-burgemeester en initia tiefnemer van de bunkerroute W.J. Plomp is tegenwoordig eerste burger van Staphorst en wilde liever geen commen taar op de bunkersloop geven. „Ik neem aan dat de huidige gemeente daar een legitieme reden voor heeft. Maar het is niet aan mij om daar iets over te zeggen, ik wil het gemeen tebestuur niet voor de voeten lopen. Het is wel jammer. Ik droeg de plannen een warm hart toe en doe dat nog steeds, maar ik ben daar niet meer". Hij vervolgt: „Gordijnen blij ken bijvoorbeeld altijd net iets korter te zijn dan verwacht. Dan moet je een hoop regelen om dat weer in orde te krij gen. Zo hol je steeds achter de feiten aan. Deze handel is gewoon een stuk gemakkelij ker: de klanten kopen hier hun spullen en gaan er mee naar huis. Zonder toestanden van bolle vloeren of andere sores". Het assortiment van Marskra mer wordt voor een groot deel gevormd door huishou delijke producten. „We verko pen eigenlijk alles op het ge bied van het huishouden. Van schoonmaakmiddelen tot pan nen. Daarnaast hebben we een flink rek met speelgoed en een afdeling seizoensartike len. Nu staan daar tuinmeube len die binnenkort worden vervangen door moederdag artikelen. Je kunt Marskramer wel een beetje vergelijken met Blokker, alleen hebben wij een iets beter imago en een sjieke- re uitstraling", vindt hij. Ook zijn vrouw Annemarie Marteyn is blij met de veran dering van interieurzaak naar Marskramer. „Het wordt voor mij nu een stuk gemakkelijker om even in te springen als het nodig is. Dat was eerst wel anders: voor een woningin richtingszaak heb je toch meer kennis nodig. Dat verwachten de mensen nu eenmaal". André Marteijn: nooit klaar". ,Met een woninginrichtingzaak ben je FOTO ANDA VAN RIET Klanten van de Konmar Su perstore in Middelburg kunnen voortaan electronisch sparen. Met behulp van een pasje met pin-code en informatiezuilen in de winkel kunnen spaarders hun spaarpuntensaldo lezen, bestellingen plaatsen of punten omzetten in geld. Daarnaast zijn er elke week speciale aanbiedin gen voor kaarthouders. Het is de bedoeling dat alle 25 Kon- marfilialen in Nederland binnen drie maanden aangesloten zijn op het electronisch spaarsys teem. Imkerij Poppendamme zal op termijn een 'centrum voor plat- telandstoerisme' worden. Vol gend jaar gaat de boerenhoftuin open en kan de stichting Het Werkend Trekpaard intrek ne men in een speciaal gebouwd tentoonstellingspaviljoen. Pas geleden werd bijeenteeltmuse- um 'De zoete inval' geopend. Hier krijgen bezoekers een beeld van bijenhouderij door de eeuwen heen; van het roven van honing uit holle bomen tot het kunstmatig bevruchten van bijenkoninginnen. Een unieke vernieuwing in de tabaksmarkt. Zo omschrijft Dou- we Egberts Van Nette het nieu we shagmerk Drum Top Leaf. De tabak bestaat uitsluitend uit topjes van tabaksbladeren: die zijn extra soepel en bevatten geen harde nerven of steeltjes. Top Leaf is er in twee melanges: een milde halfzware en een pit tige halfzware. Beide zijn per 35 gram verkrijgbaar in een hard box-verpakking. Wie bij een Ibis Hotel een klacht over de hotelkamer in dient, kan er zeker van zijn dat het probleem snel wordt verhol pen. De hotelketen heeft name lijk onlangs de 'vijftien-minuten- belofte' geïntroduceerd. Wan neer een klacht niet binnen een kwartier is opgelost, hoeft de gast de rekening niet te betalen. De Ibis Hotelgroep is de eerste in Europa die met een dergelijk concept (naar Amerikaans mo del) op de markt komt. De Er-op-uit-gids 1997 is uit. De nieuwe uitgave van de Ne derlandse Spoorwegen staat - als gebruikelijk - bol van ideean voor een gezellig dagje uit. De gids is uitgebreid met nieuwe tips op het gebied van steden- bezoek, natuur, museum of pretpark. Verder zijn er 51 wan delingen en 60 fietstochten op genomen. Voor bijna alle be stemmingen in de gids heeft de NS een alles-in-één-kaartje met korting op treinreis en entree. Vijftig-plussers met een laag inkomen lopen geld mis omdat zij de regelingen rondom kwijt scheldingen, huursubsidie of bijzondere bijstand niet kennen. Daarom heeft de Anbo (Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen) de brochure 'De Weg wijzer' uitgebracht. Hierin staat handzame informatie over in stellingen, wetten en regels. De Wegwijzer is te bestellen door overmaking van tien gulden op giro 412424, t.n.v. Anbo-Ver- koopartikelen in Utrecht. Slechts één op tien Nederlan ders eet dagelijks voldoende boterhammen. Daarom is het Voorlichtingsbureau Brood de voorlichtingscampagne 'Goede voeding, wat let je?' begon nen.Volwassenen zouden vijf tot zeven sneetjes brood per dag moeten eten. Voor jonge ren tussen twaalf en twintig kan hier nog een snee bijgeteld worden. In de folder 'Neem nou brood' van het voorlichtingsbu reau wordt uitgelegd waarom brood zo belangrijk is. Er is aan dacht voor voedingswaarde, as sortiment en eetmomenten. De brochure is verkrijgbaar bij de bakker. Bij uitgeverij Deboektant Oost- voorne is onlangs het boek 'Aagtekerke in vroeger tijden' verschenen. Samensteller P. Da- vidse geeft de lezer in ongeveer honderd foto's een beeld van hoe het dorp en zijn bewoners er vroeger uitzagen. Ook het landleven en boerderijtaferelen nemen een grote plaats in. 'Aagtekerke in vroeger tijden' is te koop bij de erkende boekhan del. In Nederland wordt jaarlijks meer dan een half miljoen keer per jaar ingebroken. Omdat elk huis zwakke plekken kent is een dief meestal in een paar secon den binnen. Toch is een paar eenvoudige beveiligingsvoorzieningen vaak genoeg om inbrekers buiten de deur te houden. De 'Veilig Thuis Gids' geeft hier voor praktische aanbevelingen. De gids is gratis verkrijgbaar bij de ijzerwarenwinkels en doe- liet-zelfzaken. Pamela Bart: „Spullen om je huis gezellig mee in te richten FOTO ANDA VAN RIET In het Vlissingse Sport- fondsenbad begint maan dag 21 april de Nationale Zwemvierdaagse. Traditie getrouw wordt er ook de ze keer gezwommen voor een project van Unicef. De opbrengst van de sponsor bijdragen gaat naar een programma om ondervoe ding bij kinderen tegen te gaan. Tijdens de zwemvierdaag se wordt er 500 meter per dag gezwommen in het wedstrijdbad. De bedoe ling is dat deelnemers sponsors vinden. Het zwembad zorgt vervolgens dat het geld bij Unicef te rechtkomt. Vorig jaar werd er dertienduizend gulden opgehaald voor 'James town', een sloppenwijk van Accra in Ghana. Voor iedereen die geld af draagt is er een attentie. Voor degene die het hoog ste bedrag bijelkaar zwemt is er een speciale prijs. Dit geldt ook voor de school die het meest binnenhaalt. De Spar aan de Kanaal straat in Oost-Souburg heeft nu ook volop vis in zijn assortiment. Elke vrijdag en zaterdag ver koopt de supermarkt dertig soorten vis. De uitbreiding is een ge volg van een reeds vorig jaar ingezette weg. Toen verkocht de Spar in Oost-Soubrug een be perkt assortiment vis. Dankzij een uitbreiding kon ook een groter aan tal soorten visproducten worden aangeboden. Mondhygiëniste Sieka Westra in haar nieuwe praktijk. FOTO ANDA VAN RIET is het ontstoken, maar daar heb je verder geen last van". Toch is ontstoken tandvlees een voorbode van verder ver val. Het kaakbot kan worden aangetast wat uiteindelijk kan resulteren in het uitvallen van tanden en kiezen. „Eigenlijk is het heel gemakkelijk te verhel pen. Als je het tandsteen ver wijderd wordt het tandvlees weer gezond en is het alleen nog maar een kwestie van goed bijhouden", weet ze. Ze verzinnen tegenwoordig van alles om liet leven aangenaam te maken. In Impulse bedden zijn techniek, materiaalkunde en iysiodynamischc kennis samengebracht. Daardoor passen die bedden van verende lattenbodems en speciale latex matrassen zich automatisch aan het lichaam aan. In de elektrisch verstelbare versie kun je jezelf traploos van zitstand naar slaapstand en omgekeerd brengen. Dat zijn geen gewone bedden meer. Dat zijn bakermatten voorgoede ideeën, want al rustend wordt de creativiteit van de geest gewekt. Zélfs in de sluimer van de slaap. Marconistraat lb. (jOCS, 0113 - 220840 P.S. ook voor Impulse geldt Paauwe's wooncheque-aanbietling *INTEIW1EUBEI den veelal doorverwezen door de tandarts. Westra: „Het is niet zo dat ik een concurrent van de tandartsen ben. Ik doe gespecialiseerd werk waar de tandarts vaak niet aan toe komt". Allereerst geeft Westra haar patiënten voorlichting over hoe een goed verzorgde mond eruit ziet. „Veel men sen weten eigenlijk niet eens dat er iets niet goed is", ver telt Westra. „Als het tandvlees gaat bloeden bij het poetsen Sieka Westra studeerde vijf tien jaar geleden af als mond hygiëniste en heeft daarna veertien jaar gewerkt in Zwit serland. Ongeveer een jaar geleden kwam ze terug naar Nederland en begon een ei gen praktijk in het Streekzie kenhuis Walcheren. „Ik huur de daar eigenlijk alleen maar een stoel", vertelt Westra. „Ik was nog op zoek naar een ge schikte praktijkruimte". Wes tra komt oorspronkelijk niet uit Zeeland maar heeft voor deze provincie gekozen omdat de rust en de natuur haar aan spreken. Westra: „De rand stad is mij iets te jachtig. Ik ben eigenlijk naar Zeeland gekomen omdat hier nog niet zoveel mondhygiënistes zijn. Daarnaast wilde ik ook iets te rug voor de Zwitserse bergen en dat is natuurlijk de zee". De patinten van Westra wor-

de Faam | 1997 | | pagina 17