Samen met de hovenier de tuin in Natuurlijk beschut Voorjaarssnoei Geef uw tuin een opkikkertje Het 'eigen smaak' terras Vijverplezier Steeds meer mensen 'ontdekken' de hovenier. Bepaalde klusjes in de tuin zijn nu eenmaal minder leuk of moeilijk of lukken gewoon niet en dan is het handig om een vakman te raad plegen. Heeft u nog nooit een hovenier inge schakeld, begin dan gewoon eens met het vra gen van advies over het bewerken van de grond, snoeien of het aanleggen van een terras. Wanneer u de hovenier inschakelt kunt u altijd vragen naar een zogenaamde werkomschrijven- de offerte, zodat u precies weet wat hij doet en wat de kosten daarvan zijn. Bent u zelf een ver woed tuinier, laat de hovenier dan de zware taken van u overnemen. Heeft u een druk leven en de tuin is een rustpunt vraag dan naar een mooie onderhoudsarme tuin en laat de hovenier deze twee of drie keer per jaar onderhouden. Snoeien vraagt goed gereedschap, het moet bovendien scherp zijn. Alleen gladde snoei- wonden overgroeien snel. Naast een snoei- schaar en een takkenschaar op een lange stok, zal een boomzaagje nodig zijn. Een béétje tak - bijvoorbeeld van een vlinderstruik - is met een snoeischaar niet terug te knippen. Terugsnoeien van vlinderstruik is belangrijk om de struik krachtige scheuten te laten maken met grote bloemen. Dat geldt ook voor andere zomerbloeiende" struiken zoals herfstsering (Ceanothus) en pluimhortensia (Hydrangea paniculata). Andere struiken die baat hebben bij kort terugsnoeien, maar dan na de bloei, zijn een tweetal stamboompjes: amandelboompje (Prunus triloba) en de mooie katwilg (Salix caprea 'Kilmarnock'). ^Snoeien is vakwerk De hovenier heeft de kennis en het gereedschap om de klus snel en vak kundig van u over te nemen. Kruiden zaaien Veel kruiden zijn als plant te koop, maar de meeste laten zich eenvoudig zaaien. Gebruik daarvoor een mini- kasje in de vensterbank of gewoon terracotta potjes. Sommige zaden nemen tijd voor het ont kiemen. Zo is bij peterselie en selderij 3 a 4 weken heel gewo&i. Een zithoekje vraagt om beslotenheid en beschutting tegen wind. Een haag is mooi, maar heeft een paar jaar nodig om uit te groeien. Wilt u een natuurlijke èn 'snelle' oplossing? Dan is een afscheiding van natuurmatten iets voor u. Deze moderne variant op de aloude rietmat is aanzienlijk duurzamer. De matten zijn van riet, bamboe, dopheide en gevlochten wilgentenen. De hoogtematen variëren. Vindt u het prettig om uw zithoekje niet geheel af te sluiten maar wilt u toch enigszins 'vrij' zitten? Lente Tuin En dan de tuinmeubelen in vele soorten en maten: koloniale stijl, moderne stijl, roman tisch, van hout, metaal en kunststof of een combinatie van materialen! Het aanleggen van een terras is vakwerk. Waarom vraagt u niet eens vrijblijvend advies bij een hovenier. Hij kan u adviseren over de ruimtelijke indeling, het waterpas aanleggen, de afvoer van het water en de planten keuze. De hovenier doet het basiswerk en u hoeft zich alleen maar bezig te houden met de inrichting. En u kunt alvast fantaseren hoe u straks het meest zult genieten op uw terras! Geen mooier seizoen dan de lente. In de tuin ontwaken de planten uit hun winterslaap. We genieten van frisgroen blad en de eerste, vroege bloemen. Ook het dierenleven komt weer op gang. Overwinterde aardhommels en vlinders warmen zich in de zon. Wie houdt van zachte kleuren kan zo'n mooie slanke sierkers Prunus serrulata 'Amanogawa' planten. Vanaf eind april is het één roze bloemenzee. Ook zo'n leuke dieproze amandelkers op stam (Prunus triloba) is een lust voor het oog. Prachtige bloemen in mei, kleurige vruchten vanaf de nazo mer en soms nog een mooie herfstkleur tot besluit: bij sie- rappels kan het niet op! Voor een kleine tuin zal de keuze kunnen vallen op een sierappel die niet te groot wordt, Malus floribunda bijvoorbeeld. Deze sierappel bloeit zeer JUU -t-9 Kikkers en salamanders bevolken de vijver. De tuin lokt. Hebt u er ook zo'n zin in? Lekker tuinieren kan zelfs op het balkon. En na gedane arbeid is het zoet rusten. Daarvoor is een luw hoekje geschikt, met een comfortabele tuinstoel! rijk met lichtroze bloemen vanaf half mei. Een aparte sierappel met overhangende takken, een prieelvorm, is Malus 'Gracilis'.De bloemen zijn wit, iets roze aan gelopen. Malus 'John Downie' wordt een flinke boom, met vrij grote appeltjes (tot 3 cm) die een fraaie oranje rode kleur hebben. Een roodbladige sierappel is Malus Liset', met rode bloesem en purperen vruchten. Als sierappels gelijktijdig bloeien met vruchtbomen, kunnen ze die bestuiven. Denkt u dan eens aan een scherm van gaas. Het gaas kunt u natuurlijk laten begroeien met aantrekkelijke en geurende klimplanten. Klim- of leirozen zijn hiervoor uitstekend geschikt, in combinatie met een Clematis bij voorbeeld kunt u maanden lang genieten van geur en kleur. Water is een levendig onderdeel van een tuin en vijverdecoraties zijn in. Spuitfiguren, bor relstenen en watervalletjes; er is van alles mogelijk Een vijver met natuurlijk begroeide oevers is prachtig. Moerasplanten zijn ideaal om vij verranden te camoufleren. De vroegbloeiende dotterbloem (Caltha palustris) bloeit in het voorjaar met gele bloemen. Elk jaar weer een lust voor het oog! Of een decoratieve blad plant langs de vijverrand zoals bijvoorbeeld de kalmoes (Acorus calamus) of de bonte variëteit (Acorus calamus 'Variegatus'). Snippers Hebt u een flinke tuin met veel hees ters en bomen? Dan loont het om een versnipperaar aan te schaffen. Afgesnoeide takken leveren dan uitstekende com post. Hoe dikker de takken die het apparaat aankan, hoe beter. IJsheiligen Half mei vieren de IJsheiligen hun naamdag en dat betekent: nachtvorst gevaar! Kuip- en terrasplanten en een jarige zomerbloeiers moeten worden afgedekt met een lap vitrage, jute of noppenfolie. Of: vtirstvrij wegzetten. '^rs Zo na de winter heeft de tuin weer een opkikkertje nodig. Dit geldt zowel voor de borders als voor het gazon. Hoofdelementen in de tuin zijn kali, fosfor en stikstof. Stikstof stimuleert de groei. Voor het toe dienen van het één en ander is het milieuvriendelijk en verstan dig de grond te laten onderzoeken. In het tuincentrum zijn eenvoudige testen te koop. U kunt natuurlijk ook de hove nier raadplegen. Dat geldt ook voor het gazon. Heeft uw gazon kale plekken en veel onkruid dan is het in slechte con ditie. Verticuteren, beluchten en mesten doen wonderen. De graswortels krijgen extra lucht en dat bevordert hergroei. Mest zorgt voor een frisse kleur. Het bestrijden van onkruid kan beter iets later in het voorjaar gebeuren als de groei er flink inzit. Is uw gazon 'op' dan is het advies; opnieuw aanleggen. Nog deze zomer ziet het er weer prachtig uit, zowel bij inzaaien als bij het gebruik van graszoden. Koop graszoden van goedé kwaliteit, die speciaal zijn geteeld van geselecteerde gazon zaden. Stel de maaimachine voor de eerste maaibeurt na de win ter hoog af en zorg dat de messen scherp zijn want win- tergras is taai. Ziet u zich al heerlijk zitten op het terras, genietend in het ochtendzonnetje met een kopje koffie of bij de vallende avond met een sprankelend wijntje en de geur opsnuivend van een vleugje kamperfoelie dat voorbij zweeft? Het terras dat uw smaak weerspiegelt; de tegels, de potten en planten, het meubilair. Er zijn tegenwoordig prachtige betonnen tegels in allerlei (niet verkleurende!) kleuren te koop die u bij voorbeeld kunt laten aan sluiten bij uw huiskamervloer. Ook in de keuze van potten kunt u zich uit leven. Kiest u voor een lange rij potten van hetzelfde materiaal, dezelfde maat en kleur met dezelfde beplan ting, bijvoorbeeld kleine bloeiende heesters zoals Pieris, Japanse Azalea's of lage Rhododendrons. Of kiest u voor speelse groepjes potten van verschillende maten en verschillende vormen waarin u bijvoorbeeld geurende klimmers plant. Van metaal en hout zijn aantrekkelijke klimornamenten te koop in de vorm van bogen en obelisken. Sommige kamperfoelies (Lonicera periclymenum 'Belgica') en blauwe regen (Wisteria sinensis) hebben welriekende bloemen. Minder bekend is de Akebia quinata; de bruinrode bloemtrosjes verschijnen al in april tussen het elegante blad.

de Faam | 1997 | | pagina 11