Vlïssinger herdenkt bevrijding Spanjaarden op heel eigen wijze Kampeercentrum geopend Advies over hypotheek door Hypotheekshop Brochure vrouwen zelfhulpgroepen April 6 dit jaar 5 Nieuwe collectie Cotton Country mm «ti Facelift voor Boobie Blue Dïsneydag van ANWB Orde van den Prince op bezoek in Middelburg VERBOUWING EN NIEUWE NAAM VOOR KLEDINGZAAK In de Badhuisstraat in Vlissingen is sinds kort de NVM Hypotheekshop gevestigd. Aspirant-hui- zenkopers kunnen er terecht voor een onafhan kelijk hypotheekadvies. De Hypotheekshop is onderdeel van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en opereert onafhankelijk van geldverstrekkers. Het advies van de Hypo theekshop is vrijblijvend en bovendien koste loos. Instellingen in Zeeland zijn onvoldoende op de hoogte van het bestaan van Zeeuwse vrouwen- zelfhulporganisaties. Daarom heeft het Patiën ten/Consumenten Platform Zeeland samen met VMC Zeeland en de zelfhulpgroepen een bro chure uitgebracht. Hierin staan ruim vijftien organisaties opgenomen. De brochure werd donderdag (27 maart) aangeboden aan gedepu teerde L. Coppoolse. VLISSINGSE OPSTAND 1572 HERDACHT Zodra de bloembollen fleurig boven de grond verschijnen, krijgen veel mensen last van voor jaarskriebels. Het huis wordt een grondige schoonmaakbeurt gegeven, maar ook de kle renkast krijgt een grondige inspectie. Overjarige of versleten kleding gaat eruit. Voor nieuwe kle ding wordt een plaatsje vrij gemaakt. En dan moet er natuurlijk lekker gewinkeld worden om de ontstane 'gaten' aan te vullen. Succes Maatje 36 Aan de Lange Delft in Middelburg heeft kleding winkel Boobie Blue een face-lift ondergaan. Het interieur is in een nieuw jasje gestoken en de winkel heeft een nieuwe naam, Canadian Stocks. De winkel wordt ter bescherming tegen inbraak nu eens niet met de gebruikelijke ijze ren rolhekken afgesloten. De pui is gemaakt van degelijk Canadees hout; een verzachting van de grimmige ijzeren rolhorren-sfeer die een winkel straat vaak met zich meebrengt. Rijker Gratis barbecue 3000 Vectra's Talentenjacht Eetcafé Bistro Beste regio installateur Gouden Briefke Gezond leven Bloedmooi Verse kruiden Beroerte Woensdag 2 april 1997 FAAM/VLISSINGER 19 Jacques Plouvier gaat de Vlissingse opstand tegen de Spanjaar den wel op een heel eigen wijze herdenken. In de etalage van zijn schoenenzaak aan de Walstraat hangt hij grote foto's van de viering van de opstand van de Spanjaarden tegen de Moren. Van die uitbundige en kleurrijke viering was hij vorig jaar mei getuige. Op 6 april - dit jaar de 5e - herdenken de Vlissingers dat ze in 1572 van het Spaanse juk werden bevrijd. Tachtig jaar daarvoor verdreven de Spanjaarden de Moren uit hun land. Plouvier vindt het opmerkelijk dat ze daar in Alicante zo ont zettend veel energie besteden aan een feit dat zo lang gele den is. Grote kleurrijke optoch ten met muziek en dans trek ken uren door de straten van de steden en alles verloopt - aldus de Vlissingse winkelier - soepel en netjes. Geen onver togen gezicht of dronkelap is hij tegen gekomen in Alicante ten zuiden van Barcelona. „De mensen zijn jaren bezig om een kostuum te maken. Om de drie jaar hebben ze nieuwe. Groepsgewijs trekken ze door de stad. En als de een voorbij is, komt de andere groep weer langs. Op de hoeken van de straten staan podia opgesteld. Voor de podia komt er iemand uit de groep, meestal een jon ge vrouw, die kennelijk het beste kan dansen. En die laat zien wat ze kan. Het publiek is dolenthousiast". De eigenaar van Ploef Shoes in Vlissingen kwam met de Span jaarden in contact omdat hij naast de winkel ook nog .een reclamebureau heeft. Hij werkt onder meer voor het merk Pikolinos en maakt reclamefol ders voor Nederland. Hij was te gast bij de fabrikant en zag hoe aangenaam voor de men sen grote fabrieken kunnen produceren, „ledereen telt, welk werk hij of zij ook doet. En je mag best weten dat ik na een week ontdaan was van de vriendelijkheid van de Span jaarden. Om maar eens een voorbeeld te geven: ze namen me elke avond mee uit eten. Je ziet dan ook hoe de mensen leven. Ze zijn meer op straat dan binnenshuis. Het is er overal netjes en opgeruimd". Twee keer zag hij de optocht. „De ene keer gingen de Moren voorop, de andere keer de Spanjaarden. Hoe dat allemaal precies zit weet ik niet. Maar het is bedoeld om evenwicht te houden Per slot van reke ning is het al heel lang gele den". En terwijl hij het allemaal zo gadesloeg bedacht hij hoe het mogelijk is dat Vlissingen zich beperkt tot een festivalletje met de nadruk op het verklein woord. „Die gedachte bleef. En toen ik een paar weken geleden het programma voor de viering in huis kreeg dacht ik dat ik met de inrichting van de etalage met foto's en een videoband van de viering daar wel een bijdrage aan kon leve ren". Eén van de Spaanse dan seressen tijdens het feest. Aan de Giideweg in Vlissingen is afgelopen vrijdag Het Comple te Kampeercentrum geopend. Eigenaar Ko Mechielse verkoopt zowel caravans en vouwwagens als tenten en andere kleine kampeerattributen. In het gloednieuwe bedrijfspand staan op de begane grond de caravans uitgestald terwijl de bovenste ver dieping plaats biedt aan een dozijn tenten. Plouvier tijdens zijn bezoek aan Spanje. Sinds vier jaar is Ko Mechielse eigenaar van het gasvulstation aan de Giideweg. Samen met twee broers heeft hij ook nog De NVM Hypotheekshop in Vlissingen wordt geleid door Evelien Simonse uit Middel burg. Behalve het geven van adviezen omtrent het afsluiten van een hypotheek begeleid Evelien Simonse van de NVM Hypotheekshop in Vlissin gen. FOTO AN DA VAN RIET de hypotheekshop desge wenst ook het hele traject van koopplannen tot de daadwer kelijke koop. „Een voordeel is dat wij onafhankelijk van geld schieters werken", vertelt Eve lien Simonse. „Klanten kun nen bij ons een hypotheek afsluiten. Wij rekenen uit tot welke prijs de aspirant-kopers kunnen gaan". Voor de advie zen van de hypotheekshop hoeft de klant niet te betalen. Als de hypotheek eenmaal is afgesloten wordt de hypo theekshop betaald door de geldverstrekker waarvoor de klant heeft gekozen. „We begeleiden onze klanten vanaf het begin tot het eind", aldus Simonse. „Mocht het bij voorbeeld nodig zijn dat er een taxateur naar het beoogde pand gaat kijken dan regelen wij dat". De Nederlandse Vereniging van Makelaars is van mening dat het nog steeds goed gaat met de huizenmarkt. Simonse: „Er zijn de laatste tijd nogal wat negatieve signalen te horen geweest in de media. Dat is echter niet terecht want de rente is nog steeds laag. Maar je weet natuurlijk nooit van tevoren wat de rente gaat doen". een transportbedrijf bij de Bui tenhaven. „Ik kwam op het idee doordat er veel kampeerders bij het gasvulstation komen", vertelt Mechielse. „Min of meer op verzoek van de kampeerders ben ik een paar jaar geleden al begonnen met de verkoop van kam peerbenodigdheden". Hij merkte dat er bij veel kam peerders behoefte aan een goede winkel met kampeeruit rusting was. Mechielse: „Er zijn wel winkels die tenten ver kopen maar dan staan er hooguit twee opgesteld. Om echt tot een goede keuze te komen moet je volgens mij zien wat je koopt. Doordat we niet in de binnenstad zitten maar op een bedrijventerrein hebben we de ruimte om alles uit te stallen". Mechielse heeft het dealer schap van de vermaarde Alpenkreuzer vouwwagens weten te bemachtigen. De caravans zijn van het nog vrij nieuwe merk Delta. „Ook voor reparatie van caravans en vouwwagen kunnen kampeer ders bij ons terecht. Voor de reparatie van tenten ben ik nog in onderhandeling met een gespecialiseerde tentenma ker". Ko Mechielse: stallen". .We hebben hier de ruimte om alles uit te FOTO ANDA VAN RIET Het ANWB Reisbureau houdt zaterdag 5 april een Disneydag. Dat gebeurt in het kader van het vijfjarige bestaan die van Disneyland in Parijs. Kinderen kunnen zaterdag meedoen aan ellerlei spelletjes en Disneyvideo's bekijken. Ook is er een kleurwedstrijd. De Winnaar daarvan krijgt een driedaagse busreis naar Disneylanc^ aangeboden voor vier personen. Verder geven de medewerkers van de ANWB alle informatie over een eventuele reis naar het park op pakweg vier uur rij afstand. Ali van Aken staat als lid van VGZ (Voorlichting Zelfhulp Gynaecologie) vermeld in de folder. „Een zelfhulpgroep is een groep van ervaringsdes kundigen, vrouwen die zelf ondervonden hebben hoe het is om bijvoorbeeld zonder baarmoeder te leven. Ik ben telefoonvrouw voor Zeeland voor de VGZ", vertelt ze. „Dat wil zeggen dat de hulpvragen van vrouwen in eerste instan tie bij mij terecht komen. Ik merk dat er landelijk erg veel gebeurt: veel vragen om hulp, veel groepen die actief bezig zijn. Als je dat vergelijkt met hoe het in Zeeland gaat dan is het hier erg rustig". Specialisten en instellingen verwijzen lang niet altijd auto matisch door naar zelfhulp groepen. Van Aken: „Bij het verwijderen van de baarmoe der bijvoorbeeld. Gynaecolo gen zien zo'n operatie vaak Het gemeentebestuur van Middelburg ontvangt vrijdag 4 april de Orde van den Prince in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Het gezelschap wordt welkom geheten door locobur gemeester P.M. Bruinooge. De Orde van den Prince is een Vlaams-Nederlands genoot schap ter bevordering van de Nederlandse taal en cultuur. Het genootschap, dat vroeger Orde van den Prince Willem van Oranje heette, bestaat vijf entwintig jaar. De afdelingen Meierij en Antwerpen Metro pool zijn op vrijdag 4 april te gast bij de afdeling Midden- Zeeland van de Orde van den Prince. alleen maar als een ingreep. Zo van: je krijgt een operatie en als die geweest is, is alles voorbij. Maar dat is niet zo. Voor veel vrouwen begint het dan pas. Toch worden ze nau welijks doorverwezen naar zelfhulpgroepen", weet Van Aken. Yolande van Nieuwburg van het Patiënten/Consumenten Platform Zeeland heeft de bro chure samengesteld. Ze ver telt: „De brochure komt min of meer voort uit het onderzoek seksespecifieke hulpverlening van VMC Zeeland. Daaruit bleek dat de zelfhulpgroepen best wat versterking kunnen gebruiken. In eerste instantie wilden we alleen de Zeeuwse groepen vermelden, maar we hebben er uiteindelijk voor gekozen om ook landelijke adressen te vermelden. Eén van de overwegingen is daar bij de privacy geweest. Omdat er niet zoveel mensen in Zee land wonen heb je hier te maken met kleinschaligheid. Ons kent ons. Een vrouw met een probleem vindt het vaak moeilijk om dat gelijk bij de overbuurvrouw neer te leg gen, ook al heeft die hetzelfde meegemaakt". De brochure is inmiddels ver stuurd naar huisartsen, specia listen, ziekenhuizen en andere instellingen die met gezond heidszorg te maken hebben. Vrouwen die een exemplaar willen hebben kunnen terecht in de bibliotheek. Clemens Nelen van Canadian Stocks: „Sommige klanten denken dat er sjiekere kleding verkocht wordt, maar dat komt puur door de verandering in interieur". FOTO ANDA VAN RIET Het De Ruyterplein, Nieuwendijk, Walstraat, Rondeel, Bella- mypark en Scheldeplein zijn de locaties waar op zaterdag 5 april de bevrijding van de Spanjaarden in 1572 wordt her dacht. Op aprilletje zes verloor Alva zijn fles' gaat dus dit jaar niet helemaal op. De organisatie, het 6 april Comité Vlissingen, heeft voor de zaterdag een programma voor jong en oud samengesteld. Zo is er een kleurwedstrijd (map ophalen bij Van Fraassen Reisburo's of De Gevangentoren). Verder wordt de terecht stelling van Don Pedro, een vazal van Alva, herdacht tussen 13.45 en 15 uur. Daarna wordt er feest gevierd. Volgen we het spoorboekje van de festiviteiten dan zien we als eerste op het programma staan het kanonschieten vanaf 13.45 en de aanlanding van Don Pedro Pachieco. Op het Rondeel en de Nieuwendijk is dan een vrijmarkt geopend. Vanaf 14 uur wordt een roeiwedstrijd gehouden en Inter scaldis Pipes and Drums treedt op diverse locaties op. Het De Ruyterplein is is tussen 14 en 17 uur centrum voor pop pentheater Korvera. Op diezelfde locatie zijn ook straatar tiest Lex Maes en dansgroep Walacra actief. In het Arse naaltheater wordt om kwart over twee een diashow over vakantieland Spanje verzorgd en de dansgroep Los de Malaga brengt het publiek alvast in wat Spaanse sferen. Om 15.30 uur is er een ballonwedstrijd op het Scheldeplein waarbij - uiteraard - prijzen zijn te verdienen en de Horeca Bellamypark heeft De 1009-band en In geval van Noot gecontracteerd voor een openluchtconcert. Sommige winkels maken het de kopers makkelijk. Zij orga niseren een modeshow om mensen op ideeën te brengen. Sanny Leijnse, eigenaresse van Cotton Country aan de St. Jansstraat in Middelburg, hield vorige week zo'n show. Het spektakel vond plaats in het Middelburgse eetcafé De Tropen. De pijpenla-achtige vorm van het café leent zich uitstekend voor dergelijke eve nementen. Lange comfortabe le banken staan langs de wan den. Losse tafels en stoelen zijn zo opgesteld, dat van een breed middenpad gebruik gemaakt kan worden. Toe schouwers zien de langslopen de modellen uitstekend. De modellen lopen vanuit het hoger gelegen achterste gedeelte naar een geïmprovi seerd podium heen en weer. Leijnse verwelkomt de bezoe kers van de show persoonlijk. Wat de mensen hier kunnen verwachten? „De geshowde kleding is gemaakt van natuur lijke materialen. Dat betekent dat stoffen als linnen, katoen, hennep en zijde gebruikt zijn. Ook wat kleur betreft valt op dat veel aardetinten vertegen woordigd zijn. Om een beetje kleur in ons assortiment te krij gen hebben we een bloemen- collectie opgenomen. Verder is het kleding die zo op het eer ste gezicht, als je het op een kledinghaakje ziet hangen, niets voorstelt. Je moet deze kleding echt aan zien", wéét Leijnse. De kleding wordt overigens niet door professionele model len maar door klanten geshowd. Leijnse: „Ik heb ze gewoon gevraagd of ze zin hadden mee te doen. Van avond zullen er zo'n achttien mensen kleding showen. Ik heb gemerkt dat de mensen het leuk vinden om te doen. Vorig jaar heb ik ook zo'n show georganiseerd, maar dit jaar is het echt een groot succes", lacht ze tevreden. Om acht uur stipt start de show. Goed opgemaakte modellen verschijnen op het middenpad. Voor de opmaak zorgde Hanny Vreke-Van Sab- ben uit Driewegen. De sie raden zijn van kunstenares Gerjanne Wiersum. Verras send is het contact dat de hier aanwezige modellen maken met het publiek. Blikken van herkenning glijden over gezichten wanneer een model tussen de toeschou wers een bekend gezicht ziet. De kleding wordt levendig en met gratie geshowd. De modellen mogen dan 'gewone mensen' zijn die niet het perfecte me>atje 36 hebben, ze bezitten wel de flair om tijd loze, lekker draagbare kleding te presenteren. De kleding werd gecompleteerd door diverse trendy brillen van Ton's Brillenmode, eveneens uit Middelburg. Erg modern zijn momenteel de 'glasbril- len', brillen waar bijna geen montuur om zit. Tijdens de pauze en als slotact trakteerden leerlingen van dansschool Joke Louwerse de gasten op een wervelende Jazz Dans-voorstelling. Zij toonden onder andere de bij Cotton Country verkrijgbare onderkleding. Clemens Nelen is al zo'n vie reneenhalf jaar het vertrouwde gezicht in dit filiaal. Hij bena drukt dat deze winkel onder deel is van een grotere organi satie. „Canadian Stocks is een onderdeel van de BCF Centrale Diensten BV uit Hoofddorp. Fooks hoort bijvoorbeeld ook bij deze organisatie, maar die verkoopt de vrouwenlijn. In onze winkel verkopen we kle ding voor heren". In de vijfenzestig vierkante meter grote zaak hangen de bij elkaar te combineren kleding stukken overzichtelijk bij elkaar. „Leuk is de reactie van onze vaste klanten als ze nu de winkel binnenlopen. We heb ben een enorm aanbod in blouses. Dat was vroeger ook al, maar nu lijkt het 'rijker'. Sommigen denken zelfs, dat er sjiekere spullen zijn, maar dat komt puur door het verander de interieur", stelt Nelen opge wekt vast. „Wij horen vaak van onze klan ten dat we kleding verkopen, die voor zeer veel doeleinden geschikt is. De totale collectie is hier inderdaad zo samenge steld, dat het als het ware in elkaar overloopt. Carrièrekle- ding zoals kostuums, pakken of combinaties vindt een klant hier in overvloed. Daarbij let ten we erop tijdloze modellen te presenteren. Daarnaast bie den we ook wel eens heel tren dy modellen aan. Je kunt dan denken aan een getailleerd, wat langer colbert dan gewoonlijk. Een colbertje uit een combi is door iemand ook bij het uitgaan te dragen. Draagt iemand zo'n jasje met een tr.endy polo, dan is dat een prima outfit om 's avonds in uit te gaan. Wil iemand hele maal 'casual', dan zijn hier ook mogelijkheden", aldus Nelen. „Ik vind het echt het belang rijkste om bij mensen vertrou wen te wekken. In kleding voel ik me thuis. Je moet in deze branche goed kunnen advise ren. Niet om zo maar goed te verkopen, maar dat mensen tevreden zijn over hun aan koop", besluit hij. Wie na 1 april Panasonic-bat- terijen koopt, heeft kans om een tafelmodel gasbarbeque te winnen. Bij inzenden moet wel een bewijs (streepjescode) worden geleverd dat de batte rijen inderdaad zijn gekocht. Bovendien moet een slagzin worden bijgeleverd. De inzen ders van de meest originele slagzinnen krijgen dan een barbeque. De actie loopt tot 1 juni. Opel heeft in Nederland in drie maanden tijd 3000 Vec tra's Stationwagon verkocht. Volgens de importeur 'een pri ma 'start', zeker omdat Opel in dat marktsegement niet eerder met een stationwagon verte genwoordigd was. Hotel Piccard in Vlissingen heeft op de vier zondagen van april voorrondes voor een talentenjacht. Op moederdag, 11 mei, wordt de finale gehou den. De deelnemers ontvan gen een Hotelbon en van het winnende liedje wordt een cd gemaakt. Maar het hotel aan de Badhuisstraat heeft nog meer leven in de brouwerij. De donderdag heet voortaan 'donderse onderdagen' met telkens gratis hapjes en twee drankjes voor de prijs van één. Vanaf 19 uur wordt op die don derdagen een specialiteit geserveerd voor een betaalba re prijs. Eigenaar Stouthandel van Memorie aan de Vlasmarkt in Middelburg heeft van zijn café een eetcafé gemaakt. De Mid delburgse uitbater noemt het een ingrijpende verandering waarbij niet over één nacht ijs werd gegaan. Bistro Juliana aan de Markt in Middelburg bestaat niet meer. Althans, de naam niet. Voortaan heet het restaurant Stadscafé. De naamswijziging heeft te maken met een wisse ling van eigenaars. Mevrouw Van Oefelen zwaait er voor taan de scepter. Marco Witte uit Goes neemt binnenkort deel aan de lande lijke finale installatietechniek. De leerling van Groot Stelle in Goes eindigde namelijk als nummer één bij de regionale wedstrijden, waaraan werd deelgeneomen door techni sche scholen uit West-Brabant en Zeeland. De deelnemers aan de wedstrijd moesten in 300 minuten tijd gas, water en centrale verwarming buigen en monteren. Karei Tange uit Vlissingen werd zesde en en Jan Wisse uit Middelburg kreeg de achtste prijs. Het Gouden Briefke is ver huisd. Voortaan is de winkel gevestigd aan de Gortstraat 32/34. Met de verhuizing kan Do Brouwer een grotere keuze kleding aanbieden, ook het assortiment stoffen is ver groot. De winkel is tevens ten toonstellingsruimte waar kun stenaar op uitnodiging expo seren. (zie onze rubriek exposi tie) 'Gezond Leven' is het hoofd thema tijdens de nationale beurs Fit'97 in de Americahal in Apeldoorn. De beurs wordt gehouden van vrijdag 16 tot en met maandag 19 mei. Organi saties die iets te maken heb ben met gezondheid en pre ventie nemen plaats op de beurs. Hunkemöller heeft zijn vrachtwagens opnieuw bekleed. De spraakmakende vrouw in kanten slip maakt plaats voor vier modellen in actuele lingerie. Volgens zeg gen zijn er vier bloedmooie vrouwen opgezet. De fabrikant beplakte 27 vrachtwagens met deze dames. Die bevoorraden 215 winkels in Nederland, Bel gië Luxemburg en Duitsland. Biohorma brengt een nieuw potje kruiden op de markt dat zout in het eten overbodig maakt. De kruiden zijn biolo gisch geteeld en worden drie maanden vacuum gedroogd. Het product heet Herbamare van Vogel en bevat naast steenzout selderij, prei, water kers, ui, bieslook, peterselie, maggiplant, paprika, mieriks wortel, Spaanse peper, basili cum, marjolein, rozemarijn en tijm. De Nederlandse Hartstich ting is een campagne begon nen over beroerte. Dat gebeurt onder de titel 'Beroerte, de grootste kopzorg van nu'. Als onderdeel van de campagne biedt de Hartstichting patiën ten met een beroerte een geheel verzorgde vakantie aan. tegen een bijdrage van ('slechts') f 200,- per persoon.

de Faam | 1997 | | pagina 19