Beetje bont, het hele jaar door Balkon Best De nieuwste dessins in de mooiste kleuren Oost, West, LENTE TuinTip Geen mooier seizoen dan LENTE de lente Samen met hovenier de tuin in ACTUELE TRENDS IN KUSSENS EN PARASOLS Natuurlijk beschut Heesters met bont blad hebben een streepje voor. Niet dat het altijd om strepen gaat, Vlek ken, stippels of randjes komen ook voor. Opval lend is zulk blad in elk geval. Of het nu wit, zil ver of goud is dat de tekening veroorzaakt, elke bontbladerige plant valt op. Als hij dan ook nog 's winters z'n blad behoudt, is het helemaal een blikvanger in de tuin. ontwaken de planten uit hun winterslaap. We genieten van het frisgroene blad en de eerste vroege bloemen. Ook het dierenleven komt op gang. Overwinterde aardhommels en vlinders warmen zich in de zon. Tuinieren op het balkon is de nieuwste groen- trend. Het wordt daarom heel toepasselijk bal konieren genoemd. Met éénjarige zomerbloei ers kan van elk grijs en grauw betonnen balkon een kleurrijk onderkomen gemaakt worden. Volop genieten van de eindeloze zomer. Nieuwe energie opdoen, even op verhaal komen in de tuin. In een ontspannende omgeving met com fortabele tuinmeubelen hoef je niet lang te zoe ken naar inspiratie. Immers: het leven buiten is een feest. Bestuiven Snoeien is vakwerk Snippers IJsheiligen Maaibeurt Kruiden zaaien Geen mooier seizoen dan de lente. In de tuin Woensdag 2 april 1997 FAAM/VLISSINGER 15 Steeds meer mensen 'ontdekken' de hovenier. Bepaalde klusjes in de tuin zijn nu eenmaal minder leuk of moeilijk of lukken gewoon niet en dan is het handig om een vakman te raadplegen. Heeft u nog nooit een hovenier ingeschakeld, begin dan gewoon eens met het vragen van advies over het bewerken van de grond, snoeien of het aanleggen van een ter ras. Wanneer u de hovenier inschakelt kunt u altijd vragen naar een zogenaamde werkomschrijvende offerte, zodat u precies weet wat hij doet en wat de kosten daarvan zijn. Bent u zelf een verwoed tuinier, laat de hovenier dan de zware taken van u overne men. Heeft u een druk leven en de tuin is een rust punt vraag dan naar een mooie onderhoudsarme tuin en laat de hovenier deze twee of drie keer per jaar onderhouden. Een zithoekje vraagt om beslotenheid en beschutting tegen wind. Een haag is mooi, maar heeft een paar jaar nodig om uit te groeien. Wilt u een natuurlijke èn 'snelle' oplos sing? Dan is een afscheiding van natuurmatten iets voor u. Deze moderne variant op de aloude rietmat is aanzienlijk duurzamer. De matten zijn van riet, bamboe, dopheide en gevlochten wilgentenen. De hoogtematen variëren. Vindt u het prettig om uw zithoekje niet geheel af te sluiten maar wilt u toch enigzins 'vrij' zit ten? Denkt u dan eens aan een scherm van gaas. Het gaas kunt u natuurlijk laten begroei en met aantrekkelijke en geu rende klimplanten. Klim- of lei rozen zijn hiervoor uitstekend geschikt, in combinatie met een Cematis bijvoorbeeld kunt u maanden lang genieten van geur en kleur. Hulst, geel gerand Groene of scherpe hulst is inheems in ons land. Als flinke struik of kleine boom past zo'n groenblijver goed in de tuin. In grote tuinen liefst in groepen aangeplant, omdat er dan meer rode bessen zullen ont staan (kruisbestuiving). Een geelgerande hulst zoals Ilex aquifolium 'Golden van Tol' maakt ook bessen, maar wordt toch in de eerste plaats vanwe ge z'n blad aangeplant. Bonte hulst vraagt wat meer licht (zon) dan z'n groenbladerige soortgenoten. Pieris, met roomkleurige rand Vrolijke Bermuda-dessins. De opvallende zeshoek-Belvédère is aan alle zijden twee meter lang. Ook het balkon kan omgebouwd worden tot een kleurrijk spektakel. De sierwaarde die bont blad aan heesters geeft is in het bij zonder welkom op zonarme plekken. Daar komt de vrolijke kleurenmengeling goed tot z'n recht. Natuurlijk moet er wel voldoende licht komen, anders loopt de bontheid terug. Dat wil zeggen: de groene blad- kleur krijgt de overhand. bleem. Een ideale struik dus, zelfs pal aan de kust! Elaeag- nus ebbingei 'Gilt Edge' heeft belang om die planten uit te kiezen die graag van schaduw houden. Daarnaast is de wind ook een factor waarmee u rekening dient te houden. Vooral op balkons die op een hoek liggen kan het flink tekeer gaan. Probeer daarom planten te kiezen die tegen een stootje kunnen, bijvoorbeeld éénjari ge met korte stevige stelen. Maar begin altijd met de basis ingrediënten. Voor goed bal konieren zijn potten en bakken in diverse maten, potgrond en éénjarige zomerbloeiers onmisbaar. Tenminste als u elke keer de uitgebloeide bloemen met een draai aan het steeltje verwij derd. Al met al genoeg rede nen om zomerbloeiers uw bal kon te laten bevolken. Ze zijn echt te moeite waard! Kikkers en salamanders bevol ken de vijver. Kortom: de tuin lokt en het tuinieren begint. Zelfs een klein balkon biedt plaats aan een lekkere stoel in het hoekje. Wie houdt van zachte kleuren kan zo'n mooie slanke sierkers planten. Vanaf eind april is het een prachtige bloemenzee. Ook zo'n dieproze amandel kers op stam doet het uitste kend. En zo heeft elke maand weer een nieuwe ontknoping. Kleine sterke felgroene sten geltjes woekeren omhoog om licht te krijgen wat ze nodig hebben voor de groei en straks als de bloemen vol lokken de voortplanting. Het bijtje vindt dan zijn weg in de holle kies van het deeltje vol zoete honing. Maar zover is het nog niet. Eerst tot groei en bloei komen. En weet u het nog niet? Ga dan eens naar een tuinbedrijf. Daar staan vaklui klaar om u te advi- .seren. Omdat bont blad een beetje onrustig is, moet het met mate worden toegepast. Wèlover- wogen en als verrassend accent. Bontbladerige heesters in de tuin zijn te vergelijken met de krenten in de pap. Aucuba's, geelbont Zonder twijfel is Aucuba japo nica 'Variegata' de meest bekende bontbladerige hees ter. Vanwege z'n bescheiden afmetingen en gemakkelijke groei, past hij in elke tuin. Op beschutte, licht beschaduwde plaatsen is het blad 't mooist. De grote en kleine vlekken en stippels zijn helder geel. Soms komen er vruchten voor, tame lijk groot en glanzend helder rood. Meestal zijn ze niet zo talrijk. Tip: Tegen een donkere muur of schutting komen Aucuba's het beste tot hun recht. Olijfwilg, gele randjes Zelfs op arme zandgrond en in de volle zon zullen olijfwilgen nog prima groeien. Dankzij hun leerachtige blad, zilver kleurig geschubd aan de onderkant, gedijt deze heester ook als er weinig water ter beschikking staat. Zoute zee- Aucuba japonica 'Variegata' groeit overal, ideaal om een sombere plek op te fleuren. wind is evenmin een pro- Hoewel de meeste balkons op het zuiden of het zuidwesten liggen, zijn er ook balkons die een minder gunstige ligging hebben. Wat te doen bijvoor beeld met een balkon dat bijna de gehele dag in de schaduw ligt? Daarvoor is het van Met modieuze kussens kan iedereen zijn tuimeubilair weer helemaal up to date maken. In combinatie met een passend tafelkleed of parasol wordt een tuinset weer zo goed als nieuw. Wanneer de tuinmeu- belstoffen zijn behandeld met een vetwerend, waterafstoten de textielbeschermer kunnen ze er bovendien weer jaren tegen. Wie goed bij de tijd wil zijn, zorgt dat er deze zomer mooie kussens met een opvallend dessin in zijn of haar tuinstoe len liggen. Franse lelies, astro logische dierenriemtekens of Bermuda- en Mexicopatronen gaan het bijvoorbeeld hele maal maken in de tuin van 19S7. Daar hoort natuurlijk ook een passende parasol bij. Een der gelijke schaduwbrenger moet natuurlijk solide zijn uitge voerd. Parasols voor in de tuin zijn er in verschillende maten: voor het individuele gemak of voor het gezamenlijk opzoeken van de schaduw. Tuingigant Hartman heeft bijvoorbeeld parasols met een diameter van twee meter die leverbaar zijn in diverse op zitkussens aan sluitende dessins. Maar er zijn ook de market umbrella's, die met hun doorsnede van 280 of zelfs 340 cm een complete tuinset overspannen. Deze zijn overigens met een handig draaimechanisme uitgerust. Ook de Belvédères van Hart man hebben de afgelopen jaren de harten van vele dui zenden tuinliefhebbers ver overd. Want als de zon een beetje te veel van het goede wordt, is een mooi plekje in de schaduw van harte welkom. Dat is zo gevonden onder een fraaie, kwalitatief hoogwaar dig paviljoen. Opvallend is bij voorbeeld de zeshoek Belvédère die in alle kleuren is uitgevoerd. Behalve in staal is het frame ook in weerbesten- dig aluminium leverbaar. Als sierappels gelijktijdig bloeien met vuchtenbomen, kunnen ze die bestuiven De hovenier heeft de kennis en het gereedschap om de klus snel en vakkundig van u over te nemen. Hebt u een flinke tuin met veel heesters en bomen? Dan loont het om een versnippe- raar aan te schaffen. Afge snoeide takken leveren dan uitstekende compost. Hoe dik ker de takken die het apparaat aankan, hoe beter. Half mei vieren de IJsheili gen hun naamdag en dat bete kent: nachtvorstgevaar! Kuip en terrasplanten en eenjarige zomerbloeiers moeten worden afgedekt met een lap vitrage, jute of noppenfolie. Of: vorst- vrij wegzetten. Stel de maaimachine voor de eerste maaibeurt na de winter hoog af en zorg dat de messen scherp zijn want wintergras is taai. Veel kruiden zijn als plant te koop, maar de meeste laten zich eenvoudig zaaien. Gebruik daarvoor een mini- kastje in de vensterbank of gewoon terracotta potjes. Sommige zaden nemen tijd voor het ontkiemen. Zo is bij peterselie en selderij drie a vier weken heel gewoon. geel gerand blad, wat hem extra aantrekkelijk maakt, het hele jaar door. Een kleine struik zoals Pieris is niet alleen geschikt voor de tuin, maar kan ook in een pot worden gezet om het balkon of terras op te sieren. Dit struikje behoort tot de familie van de heide-achtigen en dat betekent dat zure, humusrijke grond favoriet is. Het blad van Pieris 'Flaming Silver' is opvallend roodachtig bij het uitlopen. Als het blad in de loop van de zomer naar groen verkleurt, ontstaan ook de roomkleurige randen. Een heel mooi blad struikje dus. Schaduwminnend Schaduwrijke balkons zijn meestal balkons die op het oosten liggen; alleen 's och tends zon of juist op het noord westen waar alleen 's avonds zon komt. Schaduwminnende éénjarige zomerbloeiers zijn bijvoorbeeld vlijtige Mesjes, fuchsia en Argyranthemum. Deze laatste plant beter bekend als margriet kan mooi gecombineerd worden met vaste planten zoals hosta's. met bontbladerig blad, horten sia's en zenegroen. Ook éénja-i rige groenblijvers zoals Helich-, rysum en Glechoma zijn zeer) geschikt voor balkons op hett oosten en noordwesten. het prettig om de hoogte in te kunnen werken. Om het kale plafond te maskeren, kunt u aan de slag gaan met 'hanging baskets'. Vul ze met éénjarigen die zo rijk bloeien dat ze wel een waterval van bloemetjes lijken te zijn. Lobelia is z'on dankbare bloeier, maar ook de gele Bidens en de roodpaarse ijzerhard (Verbena). Al deze éénjarigen houden van een zonnige standplaats. Uitbundige bioeiers Éénjarige zomerbloeiers zijn uitbundige bloeiers, ze bloeien niet alleen heel weelderig maar ook vaak extreem lang. Vlijtige Mesjes bijvoorbeeld. Van begin mei tot eind augus tus is echt geen uitzondering.

de Faam | 1997 | | pagina 15