Fred Delfgaauw speelt Mozart Kaz Lux brengt nieuw materiaal Daniël Wayenberg speelt Gershwin Krachtig blues geluid l 3 APRIL T/M 9 APRIL IN MIDDEN ZEELAND Fred Delfgaauw treedt dinsdag 8 april opnieuw op in de Mid delburgse Stads schouwburg. Dit keer brengt hij 'Mozart'. In 1990 stond deze pro ductie voor het eerst op zijn repertoire. Delf gaauw maakte er de overstap van jeugd theater naar beeldend theater voor volwasse nen mee. Gevierd Magie Rust Doorbraak Als er één componist in geslaagd is amuse mentsmuziek tot kunst te verheffen, dan was dat wel George Gershwin. Wie naar zijn muziek luistert, waant zich tegelijkertijd op Broadway, in Carnegie Hall en in Hollywood. Vrijdag 4 april brengt pianist Daniël Wayenberg muziek van de beroemde componist naar de Middelburgse Stadsschouwburg. Woensdag 2 april 1997 FAAM/VLISSINGER 11 mmm mmmmm DONDERDAG 3 APRIL Arsenaaltheater, Vlissingen; De Bloeiende Maagden, 'Muts', 20.15 uur. VRIJDAG 4 APRIL De Zandput, Serooskerke; Zangvereniging 'Een in geest en streven' en toneelvereniging Se rooskerke, 'De geslepen scharen sliep', 19.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Het Scapino Ballet, 'Perfect Skin', 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Mid delburg; Daniel Wayenberg &The Amsterdam Saxophone Quartet, 'The Gershwin Story', 20 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Toneelgroep Lava, 'Zilver', 20.15 uur. Minitheater, Middelburg; Mid delburgs Theater, 'Alice, Alice', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Beltane, 22 uur. ZATERDAG 5 APRIL DONDERDAG 3 APRIL Alhambra I Vlissingen, 'The English Patiënt' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Devil's Own' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Jer ry Maguire' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Hufters en Hofdames' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Star Wars' 20 uur. 't Beest Goes, 'Secrets and Lies' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The portrait of a lady' 20.30 uur. Het Akkoord, Veere; Solisten concours, 11 uur. De Vroone, Kapelle; Levenslied en smartlappen festival, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum Dauwen- dale. Middelburg; Grote Tiroler- band en het Rainbow Trio, 20 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Niet Uit Het Raam, 'Afgeragd', 20 uur. Het Akkoord, Veere; This Play, 20.30 uur. Kloveniersdoelen, Middelburg; Fernando Lameirinhas Oxala, 21 uur. Podium 't Beest, Goes; Randy en I Against I, 21 uur. De Piek, Vlissingen; Fight Against Time en Uppercut, 22 uur. Café Stout, Vlissingen; Kaz Lux, 22.30 uur. ZONDAG 6 APRIL Stadsschouwburg, Middelburg; VOF De Kunst en Erik van Muiswin kel, 'Dag giraf', 13.30 en 15.30 uur. Minitheater, Middelburg; Mid delburgs Theater, 'Alice, Alice', 14.30 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Sexteto Canyengue, 15 uur. Kloveniersdoelen, Middelburg; Cécile van de Sant (alt-mezzo) en Thom Bollen (piano), 15 uur. Café Schuttershof, Middel burg; RodiDean/lTjJur. DINSDAG 8 APRIL Grote Kerk, Goes; Carilloncon cert Sjoerd Tamminga, 13.30 uur. Midgard, Middelburg; Jamses sie, 20 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Fred Delfgaauw, 'Mozart', 20 uur. WOENSDAG 9 APRIL Ambachtscentrum, Goes; Pop pentheater Sim Bolus, 'Naar dro menland', 14 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Laura Fygi Band, 20 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Lucas van Merwijk His Cu-bop City Big Band, 20.15 uur. toonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, Wafer', expositie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Topshuis, Trechter 5, kunstproject Frame work Invitation. OOSTKAPELLE Toeristisch Centrum Oranje zon, Schoolstraat 4, Arienne Mole naar, aquarellen: strand- en zeege zichten, fruit en bomen. Zeeuws biologisch Museum, Duinvlietweg 6, 'Wauw... het gras is blauw', foto's, een bak met wan delende takken, kijkgaten en gepre pareerde insekten. OOST-SOUBURG De Zoute Viever, Dongestraat 1, J. Overdulve; oud en nieuw glas werk. Catrien van Sparrentak- Geschiere; olieverfschilderijen. Geopend tijdens kantooruren. VEERE Stadhuis, Kerkstraat 7, 'Vondsten in Veere'. Grote Kerk, Oudestraat 26, Klaus Peter Noever, objecten. Theo Windges, foto's 'Hommage au pecheur'. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en insecten, dagelijks geopend van 14-17.3G uur. Veerboot Vlissingen/Breskens, Op dubbeldekkersveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijs- ten met toeristische promotie (beeld van Zeeland als vakantie land). Arsenaaltheaterrestaurant, Arsenaalplein, Lex de Meester, foto-expostie 'Straatfestival Vlis singen'. Kleine Galerie, Koudenhoek 32, Karin Starmans. Café Soif, Bellamypark 14, Dimitri van Wezel. Theo van Doesburgcentrum, Brouwenaarstraat 2, Yvonne Slag ter, schilderijen 'Mummies'. Notariskantoor Sauer Oonk, Badhuisstraat 181, Aaf Renkema, aquarellen 'Kleur bekennen'. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geopend. WISSENKERKE Galerie De Praktijk, Voorstraat 15, Leonard Snelders; schilderijen, tekeningen en airbrush-painting. Yvonne Siebels; tekeningen. Anton Beysens; bronzen (tuin)beelden. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebolleweg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie De Hoekweide, Nazareth 4, Gerhild Tóth-Van Rooij, schilde rijen, pentekeningen en objecten (vanaf 5 april). VRIJDAG 4 APRIL Alhambra I Vlissingen, 'The English Patient' 18.45 en 21.45 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Devil's Own' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Jer ry Maguire' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Metro' 19 uur. 'Hufters en Hof dames' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Star Wars' 19 en 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Fatal reaction New York' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The portrait of a lady' 19.30 uur. ZATERDAG 5 APRIL Alhambra I Vlissingen, 'The English Patient' 18.45 en 21.45 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Space Jam' 14 uur. 'Devil's Own' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Microcosmos' 14 uur. 'Jerry Maguire' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Metro' 19 uur. 'Hufters en Hof dames' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Space Jam' 19 uur. 'Star Wars' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Hollow Reed' 19.30 uur. 'The portrait of a lady' 22 uur. ZONDAG 6 APRIL Alhambra I Vlissingen, 'Fier ce Creatures' 14 uur. 'The Eng lish Patient' 18.45 en 21.45 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Space Jam' 14 uur. 'Devil's Own' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Microcosmos' 14 uur. 'Jerry Maguire' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Metro' 19 uur. 'Hufters en Hof dames' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Star Wars' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The portrait of a lady' 20.30 uur. MAANDAG 7 APRIL Alhambra I Vlissingen, 'The English Patiënt' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Devil's Own' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Jer ry Maguire' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Hufters en Hofdames' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Star Wars' 20 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Iwan de Verschikkelijke' 20.30 uur. DINSDAG 8 APRIL Alhambra I Vlissingen, 'The English Patient' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Devil's Own' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, Jer ry Maguire' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Hufters en Hofdames' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Star Wars' 20 uur. 't Beest Goes, 'Othello' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Hollow Reed' 20.30 uur. WOENSDAG 9 APRIL Alhambra I Vlissingen, 'Fier ce Creatures' 14 uur. 'The Eng lish Patient' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Space Jam' 14 uur. 'Devil's Own' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Microcosmos' 14 uur. 'Jerry Maguire' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Hufters en Hofdames' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Star Wars' 20 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'The portrait of a lady' 20.30 uur. ZATERDAG 5 APRIL Alhambra IV Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. Grand Theater Goes, '101 Dalmatiërs' 14 uur. ZONDAG 6 APRIL Alhambra IV Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. Grand Theater Goes, '101 Dalmatiërs' 14 uur. WOENSDAG 9 APRIL Alhambra IV Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. Grand Theater Goes, '101 Dalmatiërs' 14 uur. ARNEMUIDEN Atelier Ludmila Kalmaeva, Tuin dorp 5, Ludmila Kalmaeva, schilde rijen, portretten en posters. Ge opend na tel. afspraak 0118- 603469. DOMBURG Marie Tak van Poortvliet Muse um, Ooststraat 10a, Reimond Kim- pe (1885-1970), 'Kimpe's Collectio neur'. GOES Kunstuitleen De Bevelanden, Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kun stenaars, diverse werken. Galerie Van den Berge, Wijn gaardstraat 3, Florette Dijkstra, 'De voorgeschiedenis'. Oosterscheldeziekenhuis, 's- Gravenpolderseweg 114, 'De emo tie verbeeld', werk gemaakt door verstandelijk gehandicapten. Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, Singelstraat 13, Kees de Hond, tekeningen en schilderij en. Restaurant De Witte Lelie, Opril Grote Markt 8, Ashot Safian. Oosterschelde College, Zuster straat 11, cursisten model- en por trettekenen. Grote Kerk, Singelstraat, Foto groep Goes, diverse onderwerpen en afduktechnieken (vanaf 4 april t/m 6 april). KAMPERLAND Restaurant Papillon, Veerweg 37, Lydia Klop-Steendijk, aquarel len en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona. Dorpsstraat 23-25, llona Schmit, naïeve schilderijen. Geopend za. van 14-17 uur. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Vlasmarkt 7-9, Maurice en Saskia Göth, teke ningen, aquarellen, gouaches en pastels. Agnes Visser en Ludmila Kalmaeva, vernissage 'Mensen en dingen' (vanaf 5 april). Galerie Willem Vader, L. Noord straat 56, schilderijen, tel. 0118- 629419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel, Groot Mede 66, tel. 0118-616323, staal- en touwplastieken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, tentoon stelling van diverse kerken in Mid delburg. Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Roosevelt Studiecentrum, Abdij, expositie over het leven en werk van de drie Roosevelts: de president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1884-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Geopend vanaf 1 april. Galerie Spitsbergen, Korendijk 46, Jaap Heuvingh, beelden. Kapper Henk v.d. Veen, Korte Noordstraat 6, David Heijgelaar, gemengde technieken. Hotel Arneville, Buitenruststraat 22, Ria Ruedisueli, beelden. Galerie 't Haentje te Paart', Spanjaardstraat 19, Wim Zurné, grafiek en schilderijen. Geopend do., za. en zo. van 14-16.30 uur. Concert- en Gehoorzaal, Singel straat 13, leden van 't Zeeuws- Palet, diverse werken. Restaurant de Burght van Ant werpen, Turfkaai 3, Lies Beye- rinck, pentekeningen. Stadsdanszaal, Beddewijkstraat 15, Lex Weijerman, model van een DC3-Dakota. Stichting Welzijn Ouderen, Mol straat 13, Leey Masdorp-Fritz, Zeeuwse landschappen in aquarel. Geopend op werkdagen van 10-16 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteen sedijk 7, kinderboekenillustratoren. Harriët van Reek, Joke van Leeu wen, Katrien Holland en Harrie Geelen, 'Wonderbaarlijke beleve nissen' (t/m 5 april). Zeeuwse Bibliotheek, Kousteen sedijk 7, fototentoonstelling 'Langs de deur', foto's van leveranciers die vroeger aan huis bezorgden. Zeeuws Museum, Abdij, 'Bloom', kijkroute door het musuem en een opmerkelijke museumvitrine, het thema is bloemen. Brooymans van de Gruiter Diezijn, Lange Viele 29, Hanny Peters, aquarel-, olie- en acrylschil- derijen. Metro S, Kuiperspoort 22, Gillion Grantsaan, 'Fort Zeelandia' (t/m 5 april). Spin-off, Gravenstraat 63, Floren ce Paradeis, 'La porte de deur'. Zeeuws Museum, Abdij, Rei mond Kimpe 1885-1970'De gul den middenweg' schilderijen en tekeningen. De Vleeshal, Markt, Maria Roosen, 'Nieuw werk' balen stro, stuivende donsveren, glazen ogen en keramische objecten. Stadsschouwburg, Molenwater, Hans Wap, decors; kleurrijke pren ten, zeefdrukken en lino's (t/m 4 april). COC-Café Goudwaard, Lange Noordstraat 52, 'Lesbische cultuur aan de muur', posters. Galerie Het Gouden Briefke, Gortstraat 32/34, Marike Huddles- ton Slater-Offerhaus, 'Eindelijk len te' aquarellen en acryl schilderijen van bloemen en fruit. De Kapper, Korte Geere 10, Joeke Schuurman, beelhouwwerken. Galerie Caesuur, Nieuwe Wal 4, Tom Küsters, zeefdrukken, schilde rijen en tekeningen 'Intervals' (van af 5 april). NEELTJEJANS Delta Expo, Windenergie, ten- Het beeldend theater voor vol wassenen was destijds nog vrij onbekend. De productie is op verzoek van schouwburg programmeurs en publiek opnieuw uitgebracht. De voor stelling is overigens niet iden tiek aan de versie van zeven jaar geleden: Mozart is in de nieuwe bewerking de ervarin gen van alle tussenliggende producties en emoties rijker. De voorstelling gaat over het leven van Wolfgang Amadeus Mozart, die meer dan twee honderd jaar geleden over leed.. Sinds die tijd gaan er geruchten dat hij zou zijn ver giftigd. Een voor de hand lig gende dader is Salieri, de man die in zijn tijd zeer gevierd was. Maar die ook zijn eigen mid delmatigheid, vooral in het licht van een grootheid als Mozart, moest beseffen. Het is een beeld dat nog niet zo lang geleden bijvoorbeeld in de film van Peter Schaffers Ama deus, nog bevestigd werd: Salieri als de door afgunst ver teerde man die, door zijn posi tie, Mozart op alle fronten kon dwarszitten. Maar wie is Salieri in werkelijk heid? Ten tijde van Mozarts dood was hij een gevierd com ponist; hij bekleedde de belangrijke functie van kapel meester aan het Weense hof en was, als men zijn tijdgeno ten mag geloven, een bemin nelijk en bescheiden mens. Hij was een middelmatig compo nist die echter uitstekend met zijn talenten wist te woekeren. Nog tijdens zijn leven heeft hij meegemaakt hoe zijn werk verouderde èn hoe de eeuwig heidswaarde van Mozarts muziek steeds meer werd onderkend. Hij heeft Mozart vierendertig jaar overleefd: in 1825 stierf hij aan een langdu rige ziekte die hem geestelijk en lichamelijk heeft gesloopt. In deze solovoorstelling geeft Fred Delfgaauw zijn visie op de Fred Delfgaauw, maker van beeldend theater voor volwassenen. FOTO MAARTEN BRINKGREVE relatie Mozart-Salieri; de ten tonele gevoerde personages en hun uitspraken zijn ont leend aan de historische wer kelijkheid. De muziek, van zowel Mozart als Salieri, loopt als een rode draad door de handeling heen en vermengt zich met de beel dende vormentaal waar Fred Delfgaauw bekend om staat. Theatermaker Fred Delfgaauw werd op 4 januari 1960 in Den Haag geboren. Tot 1982 speel de hij bij diverse theatergezel schappen, zoals Splien, De Haagse Comedie en de Zoeter- meerse Komedie. In 1982 richt te hij Studio Peer op. Hij bewerkte klassieke theater stukken van onder andere Sha kespeare, Ibsen, Beckett en maakte ze speelbaar voor één persoon. Hij ontwikkelde zich als acteur en door de combinatie met zijn talent als beeldend theaterma ker nam hij vrij snel een bijzon dere plaats in. Zijn voorstellingen bleken onder andere door hun magie en sterk visuele eigenschap pen geschikt voor een breed publiek. De programma's wer den zowel voor kinderen als voor volwassenen gespeeld. In 1986 ontving hij een Neder landse theateronderscheiding: de Hans Snoekprijs voor zijn voorstelling 'Weg van Waan' ('De storm' van Shakespeare). Voorstellingen zoals 'Weg van Waan' en 'Wolkenjas' ('Peer Gynt' van Ibsen) werden meer dan vijfhonderd keer gespeeld in Nederland en België. De voorstellingen 'Droom' (Macbeth) en 'Raam zonder uitzicht' (Eindspel van Beckett) zijn veel te zien geweest in diverse Europese landen. De laatstgenoemde voorstelling werd in 1990 genomineerd voor de Hans Snoekprijs. In 1990 ging Mozart in premiè re, in december 1991 gevolgd door 'De Terugreis'. Hierin speelt hij een man die, na de dood van zijn vader, terugkeert naar zijn ouderlijk huis om de woning op te ruimen. Hij dwaalt door de vertrekken en maakt zo de terugreis naar zijn jeugd en naar de periode kort voor zijn vaders dood. In 1992 komt van Theater Malpertuis uit België de uitnodiging voor een» regie van de bewerking die hij van Shakespeare's 'King Lear' heeft gemaakt. Anderhalve week voor de pre mière komt hoofdrolspeler Dreis Wieme door een auto ongeval om het leven. Delfgaauw besluit na zoveel jaren intensieve arbeid een pas op de plaats te maken en een periode van rust in te las sen. Hij is anderhalf jaar niet meer in het theater te zien. Het .weerzien met het publiek komt in 1994, alsnog met 'King Lear' maar dan als solovoorstelling waarin Delfgaauw de Koning en de Nar vertolkt in 'Vorst aan de grond'. In zijn inmiddels 12,5 jarige loopbaan heeft Delfgaauw mooie monologen en dialogen geschreven. In de jubileum voorstelling 'Momenten' (1996) breekt hij met 'de vierde wand' in het theater, die staat voor het publiek in de zaal, en flirt zelfs met het cabaret. Momenten is een doorbraak: het publiek komt veelal in gro ten getale naar de voorstelling. Van januari tot en met mei 1997 staat 'Mozart' op het repertoire. zijn eigen theater 'Peeripcoop' openen in het centrum van Gorinchem. 'Mozart' is dinsdag 8 april te zien in de Middelburgse Stads schouwburg. Aanvang: 20 uur. Daniël Wayenberg en The Amsterdam Saxophone Quar tet. FOTO FR ISO KEURIS Kenmerkend voor Gershwin's muziek is het gebruik van aan de jazz ontleende harmonieën en ritmes in combinatie met suggestieve, vaak romantische melodieën. Zijn gehele oeuvre, variërend van revue, musical en opera tot concertmuziek, draagt dit onmiskenbare 'Gershwin-stempel'. Een kolfje naar de hand(en) van pianist Daniël Wayenberg en The Amsterdam Saxopho ne Quartet. De combinatie van piano en vier saxofoons leent zich bij uitstek voor Gersh win's muziek en stukken als de 'I got rhythm-variaties', de exotische 'Cuban Overture' en natuurlijk 'An American in Paris' en 'Rhapsody in Blue' lij ken dan ook op het lijf geschre ven van deze vijf virtuoze musici. Vrijdag 4 april om 20 uur in de Concertzaal van Mid delburg treden Daniël Wayen berg en The Amsterdam Saxophone Quartet op. Na de zomer zal de nieuwe productie 't Gelag' te zien zijn, waarin een kroegbaas in zijn lege café een dialoog aangaat met zijn klanten. In september 1998 opent Fred Delfgaauw Zanger/gitarist Kaz Lux treedt zaterdag (5 april) op in het Vlissingse café Stout. De uit Noord-Brabant afkomstige Lux werd begin jaren zeventig vooral bekend door Brain- box. Onlangs bracht hij - samen met bluesband Magie Franky - de cd 'Hearts in Sorrow1 uit. Nu werkt hij aan een solo-cd. Tijdens het optreden in Vlissingen laat hij het één en ander horen van nieuw materiaal dat op deze schijf zal komen te staan. Het concert begint rond 22.30 uur. FOTO GERARD KIEVITS Rhythm bluesformatie Rodi Dean treedt zondag 6 april op in het Schutters hofcafé in Middelburg. De band bestaat vooral uit jon ge Schouwse muzikanten die een swingend en krach tig bluesgeluid weten te produceren. De muziek van het vijftal doet denken aan The Fabulous Thunderbirds, Red Devils en Guy Forsyth. Naast eigen com posities brengt Rodi Dean ook nummers van B.B. King, Albert Collins, Elmore James en Howling Wolf. Het concert begint om 17 uur. 9 Rodi Dean.

de Faam | 1997 | | pagina 11