Intensieve veehouderij G Kliederen met beslag Vreemde eend of Zwanenjong Provincie Zeeland Klejjn multi-cleaning tDe Qrenenfioef^ Officiële Jeugdbrandweer Vlissingen kreeg cheque voor aanhanger "Joris" CRYSTAL GUARD open (van 13.00-17.00 u.). verwacht Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Gesloten Diversen Kiesreglement waterschappen Zeeland Milieu Saneringsplan Jacob Catsstraat 2 Grijpskerke De jeugdbrandweer van Vlissingen heeft zaterdag een cheque van de Rabobank in ontvangst genomen waarvan ze een deel van hun nieuwe aan hangwagen kan beta len. De provincie wil de groei van intensieve veehouderij in Zeeland aan banden leggen. Dat is nodig om de vervuiling door mest tegen te gaan en de kwaliteit van het oppervlaktewater en de bodem te verbeteren. Tot en met 2 mei is inspraak mogelijk. Begin april zijn er informatie- en inspraakavonden. DIE FIETS VAN 'N GEELTJE KOMT JE DUUR TE STAAN! 2Z paasdag 10% paaskorting op al onze artikelen HEEFT U KALKPROBLEMEN EN ZIJN UW RAMEN NIET MEER HELDER?? Wij hebben de oplossing? is op 2e paasdag ookf (Z)e (jrenenfioeki In beroep De kinderen van groep 1 van basisschool Goede Polder uit Vrouwenpolder waren vorige week donderdag te gast bij Bakker Corbijn. Al vijfen twintig jaar lang stelt bakker Piet Corbijn zijn deuren open voor de kinderen van de basis school in Vrouwenpolder. „Dit jaar was er zelfs een kind waarvan de vader ook als kind bij ons is geweest", vertelt Corbijn. Reünie Heksenketel MilieuTelefoon Zit er bij mij 020-6262620 in de buurt een luierwas- centrale? Woensdag 26 maart 1997 FAAM/VLISSINGER 9 Abdij Achteraf gezien heeft bijvoorbeeld een stad als Middelburg haar wel vaart en aanzien voor een belang rijk deel te danken aan het feit dat men tegen het eind van de zes tiende eeuw grote hoeveelheden protestantse.vluchtelingen op nam. Die mensen begonnen aller lei activiteiten te ontplooien die nieuw waren en die uiteindelijk ten goede kwamen aan de hele sa menleving. Duizenden Zeeuwen zijn aldus afstammelingen van mensen die hun land moesten ontvluchten omdat ze met de dood werden bedreigd vanwege hun geloof of overtuiging. Van alle tijden Vluchten omdat je in je eigen land wordt vervolgd, is van alle tijden. Ook wat hierdoor ontstaat in het land van opvang: soms wantrou wen ten opzichte van motieven van vreemdelingen, opvangproble- men en arbeidsmarktproblemen. Een zee van vrijheid Dit voorjaar.staat weer een aantal activiteiten op het programma van het Zeeuwse antiracisme project Een zee van vrijheid. Het project is bedoeld om ieder een kennis te laten maken met andere culturen en met het "waar om" dat schuilt achter de komst van mensen van elders. Het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland heeft het voortouw bij Een zee van vrijheid. Per slot van rekening is het onderwijs een belangrijke ingang voor het kwe ken van begrip, nieuwsgierigheid en verdraagzaamheid in plaats van vreemdelingenhaat of racis me. Sajidah Abdus Sattar De schrijfster Sajidah Abdus Sattar komt donderdag 27 maart naar Middelburg om te verhalen over de Islam. Haar lezing heeft de titel 'Vreemde eend of Zwanen- jong, moslimkinderen in Neder land'. Onderwerpen die aan bod komen tijdens de lezing zijn onder meer de Islam als spirituele bron (open baringsgodsdienst), als religie (geloof en leefwijze; verwachtin gen vanuit de Islam met betrek king tot opvoeding, onderwijs, persoonlijkheidsvorming, sociale vaardigheden. En verder: ver wachtingen en voorstellingen van de Nederlandse samenleving, beleid ten aanzien van nieuwko mers, en, tot slot, Islam en mos lims in Nederland: vreemdeling en gastheer, minderheid en meerder heid, methoden en handvatten voor opvoeding en onderwijs. Sattar is behalve schrijfster onder meer woordvoerster van de Ne derlandse Moslimraad en vice- voorzitter van de landelijke Over leggroep Joden Christenen Mos lims. De lezing is in de filmzaal van de provincie Zeeland, Abdij 9 in Mid delburg (ingang Kloostergang) en .begint om 19.15 uur. Een kaartje om de lezing bij te wo nen kost 10,- Vrijdag 28 maart, Goede Vrijdag, en maandag 31 maart, tweede Paasdag, zijn de kantoren van de provincie gesloten. Dinsdag 1 april zijn de bestuur ders en de ambtenaren van de provincie weer bereikbaar tijdens kantooruren. Echt waar. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het ontwerpvoorstel tot wijziging van het Kiesreglement voor de waterschappen in Zee land (art. 4 Waterschapswet) vast gesteld. Het ontwerp ligt van 27 maart tot en met 24 april 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Mid delburg, werkdagen 9-12 en 14- 15 uur, en in de waterschapskan toren en gemeentehuizen in Zee land op de daar gebruikelijke ope ningstijden. ledereen kan tot en met 24 april schriftelijke bedenkingen tegen het ontwerp-voorstel indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie RMW, postbus 153, 4330 AD Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn van plan het saneringsplan dat is opgesteld voor de bodem verontreiniging op de locatie Jacob Catsstraat 2 te Grijpskerke vast te stellen. De ontwerp-beschikking en bijbe horende stukken liggen van 26 maart tot en met 23 april 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en bij de gemeente Veere, Dorpsplein 28 te Koudekerke, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en op donder dagavond van 17.30-19.00 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerp-beschik king naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631735. Hoofdleider Arie de Bruine ontvangt de cheque uit han den van Henk Wondergem van de Rabobank. FOTO AN DA VAN RIET ne kreeg de cheque overhan digd door Henk Wondergem van de Rabobank in Vlissin gen. De jeugdbrandweer Vlissingen telt achttien leden tussen de 11 en 18 jaar. Iedere vrijdagavond komen de jonge spuitgasten bij elkaar om te oefenen voor landelijke wedstrijden. „We hebben vorig jaar mountain bikes gekocht voor als we op kamp gaan", vertelt hoofdlei der Arie de Bruine. „Om die fietsen mee te kunnen nemen hebben we gespaard om een aanhangwagen te kunnen kopen". Afgelopen zaterdag De aanhangwagen wordt door de jeugdbrandweer gebruikt om hun mountainbikes mee te vervoeren. Hoofdleider van de jeugdbrandweer Arie de Brui- Nieuws Wie intensieve veehouderij wil gaan bedrijven, is binnenkort gebonden aan een milieu effectrapportage (mer). Om dat te bereiken worden het provinciale milieubeleidsplan Kerend Tij Twee en de provin ciale milieuverordening Zee land aangepast. In de laatste wordt opgenomen dat een m.e.r.-plicht van kracht is voor bedrijfsaanvragen vanaf 1.000 mestvarkenseenheden. Daarvoor is het nodig een milieuvergunning aan te vra gen. Aanvragers moeten zodoende aantonen dat de intensieve veehouderij past binnen het milieubeleid. Als Provinciale Staten accoord gaan, geldt deze maatregel met terugwerkende kracht per 6 maart 1997. Van varkens tot pluimvee De maatregel gaat op voor alle" vormen van intensieve veehoude rij. Voor de berekening van de hoeveelheid mest is uitgegaan van de mestproduktie van een varken. Vervolgens is dat per dier soort omgerekend. De hoeveel heid mest van 1.000 varkens komt overeen met die van 1.000 melkkoeien, 1.000 tot 2.000 run deren (geen melkvee) en 15.000 tot 100.000 kippen of andere pluimveesoorten. De uiteenlopen de cijfers per soort is afhankelijk van het soort dieren dat wordt 3. i gehouden. GS willen niet dat de produktie van dierlijke mest in Zeeland groter wordt dan de pro vincie zelf op een milieuverant woorde manier kan verwerken. Vandaar dat bij elke belangrijke uitbreiding of vestiging de mestbij- drage aan de totale mestproduk tie in kaart moet worden ge bracht. Aanvragen van 1.000 mestvarkenseenheden beschou wen GS als belangrijk. Streekplan Om het milieubeleid handen en voeten te geven, zijn in het ont- werp-streekplan tijdelijk de vesti gingsmogelijkheden van veehou derijen in Zeeland aangescherpt. Zo zijn vestiging en uitbreiding alleen toegestaan tot een maxi mum oppervlakte van 1.000 vier kante meter en dan ook nog uit sluitend op bestaande bouwblok kon het winkelende publiek in Vlissingen de nieuwe aanhan ger bewonderen. Samen met ondermeer een ladderwagen en andere brandweerauto's stond de aanhanger opgesteld bij de Rabobank in de Lange Zelke. „Een dee! van de aanhanger is gefinancierd door de Rabo bank", vertelt De Bruine. „Van daar dat we vandaag hier te vinden zijn. Het komt goed uit dat we nu over de kar kunnen beschikken want volgende maand gaan we naar een wed strijd op Texel en dan kunnen de fietsen mee". De Rabobank stond afgelopen zaterdag in het teken van wonen. Behalve financiële aspecten die komen kijken bij het kopen van een huis werd er ook aandacht besteed aan brandpreventie. De jeugdbrandweer had een stand ingericht waarin diverse preventie- en blusmiddelen lagen uitgestald. DE KOPER VAN DE BUrT GAAT NIET VRDUfT! 500 m: antiek, grenen meubelen, uit groormocdersrijd en cunosa Ulcüeiis uitzoeken uit 150 uerschillcnde tuinbeelden Jlieumstraat 50-52 (Boes "Cel. 0115-215658 (3copcnd oan 12.00 - 17.00 uur DE INTENSIEVE BESCHERMING VOOR ALLE SOORTEN GLAS Wij polijsten uw ruiten en verwijderen de strepen die door geveluitloging zijn ontstaan. Daarna behandelen wij uw ruiten met Crystal Guard, zodat beschadigingen en strepen niet meer optreden. Voor info, documentatie en/of garantiebepalingen kunt u zich richten tot: OFFICAL CRYSTAL GUARD DEALER Wijngaardstraat 10A-4461 DC Goes - Nederland Tel.: (0113) 220022 /Fax: (0113) 233815 'Kom. dus gezedig woomoinke(ensfeerproeven, ideetjes opdoenkortom 11 -wordt Wij zorgen voor de koffie, thee, (imonade en wat (ekfers en maken hetgezedig. Tijdens deze extra koop middag zidfen we de do 6 6 e (steen Ur hand nemen en daarmee (euke kortingen èedingen, gooit 11 h.v. 1 dan krijgt u 5% korting, gooit u 6 dan krijgt 1110% korting op het door 11 gekochte artikel Tot ziens dus hij: 't Qroene Weidje 16, 4461 J<WQoes u(/fax0113-215631 ken. Het oorspronkelijke ontwerp- streekplan ging nog uit van bouw blokken van 5.000 vierkante meter. Met deze aangepaste regeling wil len GS de dreigende ongebreidel de groei voorkomen. Zodra er de finitieve regels voor de branche zijn, kan het zijn dat de grootte van de bouwblokken wordt bijge steld. De norm van 1.000 vierkante me ter blijft wel overeind voor onder meer gebieden met landschappe lijke waarde en gebieden die van belang zijn voor de ontwikkeling van het plattelandstoerisme. Het komt er op neer dat nieuwvesti- ging daar is uitgesloten en dat bestaande boerenbedrijven er een beperkte neventak op kunnen na houden. Beleid De bodem en het oppervlakte wa ter moeten schoner. Het teveel aan voedingsstoffen is vrijwel iedere zomer te zien in sloten, kreken en in het Veerse Meer: een soep van algen en zeesla. De hoe veelheid stikstof is een van de grote boosdoeners. Dat is voor 50% toe te schrijven aan mest op de landbouwpercelen. Andere ver vuilingsbronnen zijn: kwel, vervui ling die komt aanwaaien (atmosfe rische deposities, in de vaktaal) en het lozen van huishoudens en bedrijven (de deskundigen spre ken dan van puntbronnen). Hieraan is de laatste jaren veel gedaan; het merendeel van de huishoudens en bedrijven is aan gesloten op de riolering. De rest volgt de komende jaren. Aan de wind en uitstoot uit Vlaanderen valt niet veel te doen. Aan de na delige gevolgen van kwel wordt ondertussen gewerkt, onder meer door het waterpeil te beïnvloeden. De produktie van dierlijke mest in de provincie mag niet groter wor den dan de provincie zelf op een milieuvriendelijke manier kan ver werken. Vandaar dat nu maatre gelen zijn genomen om de proble men die het gevolg zijn van een teveel aan mest te kunnen aan pakken. Ter inzage De voorgestelde wijzigingen van Kerend Tij Twee en de provinciale milieuverordening Zeeland liggen tot en met 2 mei ter inzage in het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, en in de openbare bibliotheken en ge meentehuizen in Zeeland. Het wij zigingsvoorstel voor het streek plan ligt tot 5 mei ook op deze plekken ter inzage. Via het infor matiecentrum zijn de wijzigings voorstellen ook verkrijgbaar. Het centrum is tijdens werkdagen geopend van 09.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur. Het tele foonnummer is: 0118-631400. Inspraak Voor Kerend Tij Twee en de milieuverordening kunnen tot en met 2 mei schriftelijke reacties worden gestuurd aan GS van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Mondeling kan wor den gerea-geerd tijdens twee informatie- en inspraakavonden: dinsdag 15 april in Motel Goes, A. Fokkerstraat 100 in Goes en don derdag 17 april in dorpscentrum het Meulegat, Elisabethlaan 1 in Sluiskil. De avonden beginnen om 20.00 uur. Op de bouwblokken zoals voorge steld in het streekplan kan tot 5 mei schriftelijk worden gerea geerd t.a.v. mw. M.C. Don - de Vos, op het aangegeven post adres. Mondeling kan ook tijdens de algemene hoorzitting over het streekplan op donderdag 3 april in de filmzaal van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, aanvang 19.30 uur. De bezwaarschriftencommissie van de provincie behandelt dins dag 1 april drie bezwaren. Om 15.30 uur gaat het om een bezwaarschrift van de Vereniging Kinderen uit de japanse Bezetting en de Bersiap. Vervolgens komen twee zaken aan de orde over bodemsanering: Burgemeester Geilstraat in Ter- neuzen en Kapellebrug. Deze zit tingen zijn respectievelijk om 16.00 en 16.30 uur. De behandeling van bezwaar schriften vindt plaats in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg, en is'openbaar. Belangstellenden kunnen een plekje zoeken op de publieke tribune. Schoolkinderen leren hoe brood wordt gebakken: lekker snoepen van het beslag. FOTO ANDA VAN RIET Het bezoek van de kinderen maakte deel uit van een pro ject over brood bakken. Onder leiding van juf Hannie Caljouw hebben de kinderen geleerd hoe brood wordt gebakken en welke verschillende soorten brood er allemaal bestaan. Caljouw: „Het is voor de kinde ren heel leerzaam en leuk om het project af te sluiten met een bezoek aan een echte bak ker. Nu kunnen ze zien hoe het brood werkelijk wordt gebak ken". De kinderen mochten zelf brood bakken en bolussen, gebakjes en paashaasjes maken. Bakker Piet Corbijn had van tevoren het deeg al gemaakt, maar om de kinde ren toch een indruk van het deeg maken te geven mochten ze aan het eind van de middag nog met beslag 'kliederen'. „Zo kunnen ze zien dat je eigenlijk met levend materiaal werkt", vertelt bakker Piet Cor bijn. „Als je bijvoorbeeld een rolletje kneedt om een bolus te maken kan het gebeuren dat het deeg niet meer wil. Dan vertel ik de kinderen dat ze het vijf minuten moeten laten lig gen en dan gaat het weer wel". Piet Corbijn ontvangt nu al zeventien jaar een groep kin deren van de Goede Polder in zijn bakkerij. Daarvoor was het de vader van Piet die de kinderen de kneep jes van het vak leerde. Corbijn: „We doen het dit jaar voor de vijfentwintigste keer. Om het jubileum een beetje te vieren zijn we bezig een reünie op touw te zetten, ledereen die als kind hier in de bakkerij geweest is om brood te bakken is vai. harte welkom om het nog eens over te doen. Tot nu toe hebben we al acht aanmel dingen". Piet Corbijn geniet zichtbaar van het bezoek van de kinde ren. „Het geeft wel wat extra werk maar het is ontzettend leuk om te doen. De kinderen zijn enthousiast en genieten enorm", aldus Corbijn. „Straks gaan we ook nog lekker met deeg kliederen. Het is echt een georganiseerde heksenketel". De kinderen hebben na afloop hun baksels mee naar huis gekregen. De MilieuTelefoon, de consumenteninformatielijn van Vereniging Milieudefensie, (werkdagen van 9.00 - 14.00 uur) ft) <r> milieue Met deze en nlle andere milieuvntgen kant u de MilieuTeUJpon bellen.

de Faam | 1997 | | pagina 9