Ziekenhuis Walcheren Nieuwe plastisch chirurgen Extra begeleiding voor patiënten met kanker VANWEGE OPENING NIEUW LANDGRAAF FILIAAL IN DALFSEN PRINSENSTRAAT 5A 26 MAART i feestprijs als set 24, Landgraafy Frans Gillissen Personeel valt nu onder de landelijke cao FEESTAANBIEDING IN ALLE LANDGRAAF FILIALEN aTTl ^rryrTTTTTiiiiiiiiiiiiiiiillllllllIlI PAASSHOW Ruimere bezoektijd blijft gehandhaafd Onderzoek naar organisatie poliklinieken HEREN PANTALON HEREN OVERHEMD UNI Normaal bij elkaar voor Vijfentwintig jaar intensive Care op Walcheren rr 95 Vlissingen Oost Souburg Breskens Oostburg Sluis Bromfietsreparatiebedrijf Jacco Witte Woensdag 26 maart 1997 FAAM/VLISSINGER PERIODIEK BERICHTVAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 5, maart I997 FEESTAANBIEDING VOOR DE HEREN 100% polyester uni 95 normaal normaal korte mouw, 3 modellen Keuze uit 10 kleuren Uw voordeel 30,00 40% Landgraaf vindt u o.a. in: unu Gezinsmode d "S ZOEKEN VRIJWILLIGERS Uitvaartverzorging V.O.F. De Groot - De Kam dag en nacht bereikbaar eigen rouwvervoer in binnen- en buitenland gratis informatiepakket en wilsbeschikking Rouwcentrum in Middelburg en Vlissingen. GEVULDE PAASHAASJES Depot van Kreidler voor: bromfietsen, reparatie, revisie, onderhoud en schade Noordweegseweg 16 4458 AT Eindewege Oude Zoutdijk 2-4 - HULST - Telefoon 0114 - 312058. In het seizoen elke dag geopend vanaf 11 uur. 25 De rechtspositie van het personeel van Ziekenhuis Walcheren is per I januari I997 veranderd. Sinds de Walcherse ziekenhuisfusie in I984 werden de arbeidsvoorwaarden geregeld in een eigen, aparte cao. Nu is aansluiting gezocht bij de landelijke ziekenhuis-cao. „Belangrijkste punt daarbij is dat het personeel nu geen uitzonderingspositie meer inneemt," aldus directeur algemene zaken drs. G. Bogaerts. „Vijfennegentig procent van de zorginstellingen in Nederland valt onder deze landelijke cao. Wij waren dus een buitenbeentje." De regeling bete kent ook dat Ziekenhuis Walcheren geen eigen cao-overleg met de vakorganisaties meer hoeft te voeren. Over het algemeen pakt de landelijke cao gunstiger voor het personeel uit dan de Walcherse regeling. Zo kennen de salarisschalen een langere periode van 'doorgroei'. Ook wisselt men van pensioen fonds, van het ABP naar PGGM,- wat een voordeli ger regeling voor vervroegd uittreden en pensio nering tot gevolg heeft. Een van de gevolgen van de overstap - aldus drs. Bogaerts - is ook de invoering van een 36-urige werkweek in Ziekenhuis Walcheren per oktober. Dit zal naar zijn indruk een gunstige invloed heb ben op de werkgelegenheid. Een kleine meerderheid van patiënten en bezoe kers van het Ziekenhuis Walcheren wil dat de ruime bezoektijden in stand worden gehouden. Dat blijkt uit de resultaten van een enquete. Die is eind vorig jaar gehouden. Ongeveer éénderde van zowel bezoekers als patiënten heeft liever een aanpassing van de bezoekuren. Sinds mei vorig jaar is in het Vlissingse ziekenhuis doorlopend bezoek mogelijk tussen 15 en 20 uur. Medisch directeur C. Kostense trekt uit de resulta ten van het onderzoek de conclusie, dat het ver antwoord is en op prijs wordt gesteld de flexibele bezoektijd te handhaven. Wel is het de bedoeling het ziekenhuispersoneel naar zijn ervaringen te vra gen voor er definitief beslist wordt. Overigens zal de enquête onder bezoekers en patiënten aan het eind van dit jaar worden her haald. Kostense: „Twee nadelige effecten van de verruimde bezoekuren zijn nog niet helemaal weg genomen. Dat mensen nu makkelijker op ziekenbe zoek kunnen op de tijd die hen schikt, moet niet inhouden dat ze ook veel langer blijven zitten. Ongeveer een half uur is genoeg. Maar soms zitten bezoekers na meer dan een uur nog aan het bed van een zieke kennis. Zo kan overlast voor andere patiënten ontstaan. Dus: kom op de tijd die je schikt maar blijf niet te lang." Een ander punt, waarop Kostense meer discipline van bezoekers bepleit: kom niet met teveel mensen tegelijk op bezoek. „Door de band genomen zitten er niet meer dan twee bezoekers aan het bed van een patiënt. Daar gingen we ook van uit Maar soms zijn dat er meer, in een aantal gevallen wel vijf of zes. Dat is echt teveel. Mensen moeten beseffen dat veel bezoekers tegelijk niet alleen de patiënt vermoeien. Ze leveren ook hinder op voor ande ren op de kamer." Overlast kan worden voorko men als bezoekers vooraf met een contactpersoon in de familie overleggen wie er op welk moment op bezoek komt Uit de reacties in de enquête blijkt verder dat de verruiming van de bezoektijd heeft voldaan aan wat de ziekenhuisorganisatie er van verwachtte. De bezoekers komen meer gespreid. De aansluiting op het openbaar vervoer is geen probleem meer, zoals voor mei I996 vaak het geval was. De verpleeg kundigen kunnen 's middags hun tijd doelmatiger besteden dan voorheen. De patiënt heeft na het eten een langer rustuur. En doordat het bezoek gespreider gaat en komt, zijn ook de parkeerproblemen een stuk minder gewor den. Het Ziekenhuis Walcheren biedt in I997 een kwart eeuw zorg via de afdeling Intensive Care. Bij dit jubileum in de Walcherse gezond heidszorg wordt zaterdag 24 mei stilgestaan. Die dag is er onder meer een reünie van mede werkers en specialisten die in deze periode op de Intensive Care in Middelburg of Vlissingen hebben gewerkt. Voorts staat deze dag een wetenschappe lijk mini-symposium op het programma. Verschillende deskundigen zullen dan de genees kunde in relatie tot de Intensive Care behandelen. Daarbij komt het verleden aan de orde, wordt de stand van zaken in de Intensive Care-zorg van van daag de dag behandeld en krijgt ook de IC-functie voor de toekomst de aandacht. Ziekenhuis Walcheren heeft vanaf april twee nieuwe plastisch chirurgen. Met ingang van die datum vertrekt dokter J.M. Vaandrager. Hij begon zijn praktijk op Walcheren in I978 en was toen de eerste plastisch chirurg in de provincie. In het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam gaat hij zich volledig toeleggen op de cranio-faciale chi rurgie. Ook mevrouw dr. M.J.J.C. Plasschaert is opgevolgd. Zij werkte sinds I992 op Walcheren en nam eind december I996 al afscheid. Eén van de opvolgers als plastisch chirurg op Walcheren is dr. D.P. Goossens. Hij is onder meer werkzaam geweest in ziekenhuizen in Den Haag en Nijmegen en is nu nog chef de clinique van de plastische, reconstructieve en handchirurgie in het St. Lucas-Andreas Ziekenhuis in Amsterdam. De andere nieuwe plastisch chirurg wordt dr. H.P. van Not uit Delft Hij werkte onder meer als arts bij de Koninklijke Marine en is nu werkzaam op de afdeling plasti sche- en reconstructieve chirurgie van het Academisch Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam. Nog een mutatie: sinds I februari is dr D.G. Gerrits radioloog in Ziekenhuis Walcheren. Hij volgde dr. K. Blaha op die 20 jaar radioloog is geweest. Gerrits is afkomstig uit Enschede. Hij werkte onder meer op de afdeling Radiodiagnostiek van het Medisch Spectrum Twente. Foto: de nieuwe radioloog D.G. Gerrits. Sinds enige tijd krijgen patiënten met kanker in Ziekenhuis Walcheren speciale begeleiding. Dat gebeurt door Judith Kuiper-Schiebaan, die is aangesteld als oncologie- verpleegkundige. Zij vormt in de begeleiding van mensen met kanker als het ware de verbin dingsschakel tussen patiënt, ziekenhuis, thuis zorg en familie. Mevrouw Kuiper: „Voor mensen die horen dat ze kanker hebben, heeft dat ingrijpende gevolgen. Hoe goed de medische begeleiding in het ziekenhuis ook is, er blijven altijd wel vragen over. In de begeleiding van de mensen probeer ik de beantwoording daar van zoveel mogelijk in te passen. Daarbij ben ik niet alleen het aanspreekpunt voor de patiënt zelf, maar ook voor de partner en de familie." Er is voor gekozen eerst die patiënten breed te begeleiden, die met chemotherapie te maken krij gen. „Dat zijn vooral de patiënten van internisten en longartsen. Bij die groep leven veel vragen en deze patiënten hebben de meeste begeleiding nodig. Vaak is bij hen sprake van een snelle ontwikkeling in het ziekte beeld." De oncologie-verpleegkundige begeleidt de patiën ten onder meer bij de voorbereiding en de toedie ning van de chemotherapie in de poli-kliniek. „Ik zorg dat ik daar bij ben. Dan hebben mensen een contactpunt, kunnen voor vragen bij mij terecht." Diezelfde functie heeft Judith Kuiper in de thuissi tuatie, bijvoorbeeld bij contacten met de familie of zo nodig de huisarts. In de nabije toekomst wil zij haar werk uitbreiden tot de begeleiding van vrouwen met borstkanker. Haar taak, binnen en buiten het ziekenhuis, omvat onder meer ook een stukje scholing in de richting van collega-verpleegkundigen, deelname aan ver schillende werkgroepen, die te maken hebben met oncologie. Binnen het ziekenhuis is het werk van mevrouw Kuiper-Schiebaan niet aan één afdeling gebonden, maar loopt door de verschillende afde lingen heen. Foto: Judith Kuiper-Schiebaan, oncologie-verpleegkundige in het Ziekenhuis Walcheren, foto Ruben Oreel Er is een onderzoek aan de gang naar de moge lijkheid de organisatie van de poliklinieken te verbeteren. Opzet is dat uit de studie aanbevelin gen komen die een efficiëntere en gestroomlijnder dienstverlening tot stand kunnen brengen. Aanleiding tot het onderzoek vormt onder meer de provinciale studie die anderhalf jaar geleden werd gedaan naar de manier waarop de Walcherse gebruikers de ziekenhuiszorg en de poliklinieken beleefden. Als klacht kwam daarbij naar voren, dat de poli-klinieken in Vlissingen en Middelburg soms moeilijk telefonisch te bereiken zijn. Hinderlijk werden door de ondervraagden soms ook lange wachttijden genoemd. Het nu lopende onderzoek moet handvatten geven om de organisatie soepeler en klantgerichter te laten werken. Dat moet voor de zomer merkbaar zijn, is de verwachting. Het onderzoek wordt in mei afgerond en wordt uitgevoerd door een extern bureau. 8 Vluchtelingenwerk Middelburg en Vluchtelingenwerk Veere Beide werkgroepen houden zich bezig mei hel begeleiden en ondersteu nen van vluchtelingen die een huis hebben gekregen in de gemeente Middelburg of de gemeente Veere. Wij zoeken enthousiaste mensen die willen helpen bij: het wegwijs maken van vluchtelingen in hun nieuwe woonplaats het geven van taallessen Nederlands Vluchtelingenwerk biedt u: - werk in een enthousiast team - diverse scholingsmogelijkheden - begeleiding en - vergoeding van onkosten Voor informatie en opgave voor beide werkgroepen kunt u bellen of bij ons langskomen. Segeersweg 46 4337 LD Middelburg 0118-633500 Wellinkwervestraat 13 4335 CZ Middelburg Telefoon 0118-612868 W. de Groot, uitvaartleider Y. de Groot - de Kam, uitvaartverzorger varkenshaasjes, gevuld Q. met pittig gehakt, 100 gramZ.ö5 4 HAMBURGERS en 4 KUIKENBOUTENy.y5 MINIROLLADES diverse smaken, 100 gramZ.ZV PAASPATÉ - /Jft 100 gramZ.Óy GEKOOKTE BOERENACHTERHAM 100 gramZ.yy BRUNCHSALADE 1 100 gram GEVULDE PA ASROLLADE - ft- 100 gramZ.o5 KEURSLAGER Walstraat 100 Vlissingen Telefoon 0118-412673/412141 Telefoon: 0113-562900 (zaak) Telefoon: 0113-502443 (privé) Telefoon: 06-53460994 (mobiel) Precies een jaar geleden opende tent- en kampeerspeciaalzaak Walther de Block geruisloos haar deuren in het Zeeuwsch-Vlaamse vestingstadje Hulst. Was het assor timent voornamelijk gericht op de familie- tentkampeerder (Randstad, De Wit, Nomad); thans treft zowel de familiekampeerder als de buiten sporter een compleet assortiment aan, uniek voor Zeeland en Vlaanderen!!! De ca. 1000 m2 grote zaak is alle dagen van de week geopend, dus ook op ZONDAG. Met een merkenlijn van o.a. The North Face, Jack Wolfskin, Mammut, Lowe Alphine en vauDe is een hoogstaand assortiment samengesteld. Hardware vindt u er bovendien van o.a. de merken Sigg, MSR en Cascade. In de schoenen en kledingshop heeft u een enorme keuze Software, functionele vrijetijdskle- ding gemaakt van o.a. Polartec en Gore-Tex, maar ook katoenen kle ding geschikt voor het verblijf in de tropen omvat een complete collec tie. Kortom voor ieder wat wils!!! Wellicht een leuke tip voor de komende paasdagen; elke paasdag show vanaf 11.00 uur. Laat u door het unieke vestingstadje Hulst als door het ruime assortiment bij Tent- en Kampeerspeciaalzaak Walther de Block verrassen! U vindt Tent- en Kampeerspeciaalzaak Walther de Block, gemakkelijk bereikbaar aan de Noordelijke invalsweg van Hulst, ruime parkeergelegenheid.

de Faam | 1997 | | pagina 25