lliliaiiilkiilmttt ^êètiitL hlllftlvIL Jl. GEMEENTE MIDDELBURG Politiek over gemeenbegroting 1997-ver volg /•y GROEN Commissies vergaderen Ontwikkeling kwekerij Veldzigt Touristpass Middelburg gratis Berichten van Sociale Zaken Brief aan regering V 5 Collecten 6 FAAM/VLISSINGER Woensdag 5 maart 1997 Week 10 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkoml Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. DU In januari is door het College van B&W het beleidsprogramma gepresenteerd. Daarbij was geen financiële vertaling en ook een prioriteitenstelling ontbrak. Er is beloofd dat dit er zou zijn ten tijde van de begrotingsbehandeling. Vol verwachting hebben we daar naar uitgekeken, maar helaas. In het raadsvoorstel aan de raad staan slechts enkele toelichtingen en is besloten geen wijzigingen meer aan te brengen. Dit heeft ons teleurge steld, te meer daar het College van B&W krachtdadig wil besturen. Onze kritiek op het beleidsprogram ma is dus niet voor niets geweest, maar de gemeente Middelburg moet wel bestuurd worden. De D66 inbreng tijdens de begrotingsbehan deling zal de volgende onderwerpen bevatten: de onroerend zaakbelas ting, gemeentelijke heffingen en de kwijtschelding, verkeer, wijkbeheer, regiotheater en de subsidievoorstcl- len. De OZB (onroerend zaakbelas ting), momenteel worden de huizen opnieuw getaxeerd. Naar verwach ting zal de economische waarde stij gen. Het bedrag van de OZB is gere lateerd aan de economische waarde. In het meerjarig beleidsprogramma staat ƒ215.000,- opgenomen, dit bedrag denkt men extra te kunnen innen na de hertaxatie. Echter in het beleidsprogramma staat dat de OZB met niet meer dan het inflatieper centage mag stijgen, we conclude ren dat de ƒ215.000,- onterecht opgenomen is. D66 is het er nl. van harte mee eens dat de OZB niet te veel omhoog mag. Overigens vindt D66 dat zo wie zo de gemeentelijke heffingen niet onnodig mogen worden verhoogd. Om voor kwijtschelding in aanmer king te komen moet men tot een bepaalde inkomenscategorie beho ren. Velen zitten net boven de grens en komen zodoende niet in aanmer king voor kwijtschelding. D66 heeft reeds eerder gepleit voor een verho ging van het kwijtscheldingspercen tage van 95% tot 100%. Dit zou gefaseerd ingevoerd kunnen worden door ieder jaar 1% toe te voegen. Het college stelt slechts voor alleen in 1997 de kwijtschelding te verho gen met 1 D66 zal nogmaals pro beren een meerderheid te krijgen voor ons voorstel. Over enkele jaren zal een aanvang genomen worden met de aanleg van het aquaduct en dc N57. De aanslui tingen rondom Middelburg op deze weg leidden tot vele discussies. Vooral de aansluitingen van de ver lengde Pres. Rooseveltlaan en bij Nieuw- en St. Joosland zouden lei den tot een onaanvaardbare hoge verkeersintensiteit. De aansluiting van de Pres. Rooseveltlaan krijgt geen goedkeuring van GS, gezien het standpunt van D66, zijn we daar blij mee. Er is vele malen gepleit voor een andere aansluiting van de N57 op de A58. De huidige porte feuillehouder heeft dit in het overleg met de diverse instanties ingebracht en deze mogelijkheid wordt nu onderzocht. D66 is echter van mening dat dit geen vertraging van de aanleg van de N57 tot gevolg mag hebben. Helaas is nog geen pri oriteit aangegeven van het onder- houdsprogramma van de wegen. Wel is er een voorstel de 30 km zones uit te breiden en dan de priori teiten te wijzigen. Wij vinden dit een ad-hoccerig besluit. Het Stationsgebied en andere gebie den in Middelburg krijgen een ver beterde of nieuwe invulling. Voor het Stationsgebied staat een regio theater gepland. Als dit een boven lokale voorziening wordt, dus als andere gemeentes en overheden meebetalen dan zijn wij daar geen tegenstander van. In het kader van de sociale vernieu wing zijn enkele jaren geleden wijk- tafels opgericht. Dc wijkbemiddc- laars en wijkonderhoudsploegen worden Melkertbanen. In de wijk St. Laurens, Klarenbeek, Nieuw-Mid- delburg en Binnenstad zijn de wijk- bemiddelaars nog steeds vrijwilli gers. D66 ziet er op toe dat ook dit een betaalde functie wordt. Als laatste de subsidies. De subsidie voor het MIKV en de schoolvoor stellingen verzorgd door het VMC gaat omlaag. D66 is hier niet geluk kig mee. Wij zien liever dat de sub sidie op het huidige niveau blijft gehandhaafd. Vogel- en egelopvang de Mikke ziet geen kans de perso neelslasten te betalen, wij willen zien of er een mogelijkheid bestaat de Mikke op een zelfde wijze te sub sidiëren als de kinderboerderij. Natuurlijk is dit geen volledig ver haal. Wilt u meer weten van de D66 fractie schroomt u dan niet ons te benaderen op de volgende telefoon nummers: 636201 of 628415. SAMENWERKENDE OUDEREN unie55+ PARTIJEN L T Onlangs maakte het college van B&W op een persconferentie eni ge maatregelen bekend waar de Samenwerkende Ouderenpartijen reeds lang om hebben gevraagd. Het overschot van de WVG-gelden blijft voor de gehandicapten bestemd; Het drempelbedrag van 120,- voor de bijzondere bijstand vervalt; De kwijtscheldingsnorm voor minima wordt met 1% ver hoogd; Er komt een formulier voor kwijtschelding van gemeentelijkc- en waterschapsheffingen (positief in dit verband is dat ook het water schap overweegt, fasegewijs, de kwijtscheldingsnorm te verhogen); Voor het jeugdhonk in Amemuiden worden gelden beschikbaar gesteld. Het is frappant dat het college na kritiek op het ons inziens te vage beleidsplan nu, op zo korte termijn, komt met concrete toezeggingen waar de fractie AO V/UNIE 55+ om gevraagd heeft. Verder hopen wij het college ervan te kunnen overtui gen dat aanpasbaar bouwen voor alle nieuwbouw moet worden inge voerd. Zeker nu ook dc WVM over stag is. Bouwers gaan heus niet naar een andere gemeente voor een bouwwijze die vele voordelen heeft en niet duurder is. Wij verwachten ook voorstellen van het college t.a.v. het eerlijker verdelen van de lasten b.v. de heffingen afhankelijk maken van het aantal personen per huishou den. Minima zouden, ongevraagd de mogelijkheid moeten krijgen om in 12 termijnen te betalen. De Frac tie AOV/UNIE +65 acht het wense lijk om tot zoveel mogelijk gelijk schakeling van tarieven op geheel Walcheren te komen, dc bestaande verschillen tussen de drie gemeen ten zijn nu nog te groot. De voorlichting moet verbeteren door een actief beleid. De burger moet worden opgezocht, niet alleen te woord gestaan. Vooral minima en ouderen zijn zeer gevoelig op dit punt en hebben moeite om voor hun rechten op te komen. Dc een-loket- functie is een van de voorwaarden van het bereikbaar maken van de gemeentelijke diensten met behoud van maximale privacy. Niets is frus- trerender en werkt drcmpelverho- gendcr dan ten overstaan van steeds andere ambtenaren dezelfde indrin gende vragen te moeten beantwoor den. Het is een slechte zaak dabde Stich ting Welzijn Ouderen Middelburg in 1995 slechts ongeveer 5% 25.000,-) van het budget aan acti viteiten voor ouderen besteedde. De ouderen zelf droegen ruim lOx zo veel bij ƒ258.000,-)!!! De Fractie AOV/UNIE 55+ maakt zich ook zorgen over de faciliteiten voor jon geren. Wij vrezen dat de toezegging van het college dat dc nieuwe huis vesting voor het magische jaar 2000 gerealiseerd is wederom een loze belofte zal blijken te bestaan. Verder zijn wij bezorgd wat betreft de stijging van de tarieven van de huur van de sportaccommodaties. Dc leegloop bij sommige verenigin gen is nu al onrustbarend. Wethou der Brakman beloofde al dat e.e.a. stil gelegd kan worden om te kijken of de clubs dat wel kunnen behap pen (FAAM 12/2). Wij houden hem daaraan. Het openbaar vervoer kent enkele grote problemen die snel aangepast moeten worden zoals de bereikbaar heid van de markt en het medisch centrum. Ook zijn er knelpunten bij de fietsroutes met name het Banck- ertplcin en de Pottenbakkerssingel. Wij zijn benieuwd naar maatregelen van het college. De Fractie AOV/UNIE 55+ is een groot voorstander van "meer blauw op straat" om de burgers een groter gevoel van veiligheid te geven. Een van de te nemen maatregelen zou het invoeren van de eenpersoonssur- veillance kunnen zijn. Het inzetten van Stadswachten zal binnenkort ook weer mogelijk zijn. Beschik baar komend geld mag alleen maar aan menskracht worden besteed en niet aan andere zaken. Bij de afbouw van het Maisbaaige- bied zullen de bewoners en omwo nenden direct betrokken moeten worden. Wij zijn voorstander van een openbaar gebouw met een bovenwijkse functie. Bij de inrichting van het stationsge bied wordt een globaal tekort ver wacht van 15 miljoen... Hoeveel zal het werkelijk tekort gaan bedragen en nog belangrijker: wie zal dat betalen? De AOV/UNIE 55+ fractie zal con structief oppositie voeren om zoveel mogelijk praktische zaken van alge meen belang te realiseren. Wij zijn er voor de ouderen van nu en in de toekomst. Het wijkondersteuningsptint in Arnemuiden is deze week voor het eerst geopend. Op de dinsdag-, woensdag- en donderdagochtend is dit punt open van 9.00 tot 12.00 uur in het politiebureau aan de Korenbloemlaan. Het wijkondersteuningspunt is beur telings bemenst door de wijkbemid- delaars (op de foto van links naar Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! [ÜVVl Tafeltje Dekje 'Tafeltje Dckjc" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. Dc maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 10 lot en met 16 maart maandag rundersaucijs, rode bietjes, aard appelen dinsdag hamburger in roomsaus, sperzie bonen, aardappelen woensdag stamppot van boerenkool met rookworst donderdag kalkoenrollade in roomsaus, wortelen, aardappelen vrijdag vis. aardappelen, groente zaterdag bami goreng met kipsateh zondag wat de pot schaft VERVOLG Dit onderwerp blijft ons na aan het hart liggen. Nu wordt Midgard beloofd: U kan in 2000 verhuizen; een letterlijke uitspraak van de Wet houder. laat haar dat nog maar eens uitleggen. Bijstand en Bijzondere Bijstand Uitkeringen zijn te laag, daar is iedereen het ondertussen wel over eens. Daar kan dc gemeente iets aan doen. Zoals het ruim toepassen van bijzondere bijstand, het zoveel mogelijk kwijtschelden van belas ting voor minima. Vooralsnog is dit college niet verdergegaan dan het percentage dat hierover gaat op 96 te stellen, ondanks de beloften tijdens dc verkiezingscampagne, ook is er vaker gesproken over het eenvoudi ger maken van de procedures om kwijtschelding van belasting te ver krijgen. Wij zullen blijven aandrin gen of het niet mogelijk is, om kwijtschelding automatisch te geven aan sommige mensen. Dat is voor iedereen eenvoudiger! Omdat GroenLinks al jarenlang roept dat de uitkeringen omhoog moeten. Milieu Jarenlang is er geëxperimenteerd met een beetje milieuvriendelijk beleid: er zou minder gif gespoten worden door de milieudienst en meer mechanisch onkruid gewied worden. Wij blijven ervoor pleiten dat er geen gif meer gebruikt wordt bij het onderhoud van wegen en plantsoenen. Omdat GroenLinks het belangrijk vindt dat ons land gezond moet worden en wij met z'n allen niet omkomen in dc giffen. Ondanks de televisiespotjes over milieuvrien delijk beleid begint bij jezelf, draai de de gemeente Middelburg de klok weer 10 jaar terug. Ook het bouwen van huizen en kantoren kan veel milieuvriendelijker, we hopen hier ooit nog goed nieuws te kunnen melden. Zoals het er nu voor staat is het niet best. Bestuur Wij hebben als minderheid in de raad een voorstel ingediend dat het mogelijk moet maken dat burgers een referendum aanvragen als zij 2000 handtekeningen inleveren. Wij hebben de vrees dat dit nieuwe col lege, gezien de vage uispraken die zij doet, dit niet zal steunen en u en ons in de kou zal laten staan, terwijl •wij en de meeste politieke partijen het belangrijk vinden dat er zoveel mogelijk mensen betrokken zijn bij de politiek. Verkeer Wij hopen dat er eindelijk eens iets gaat gebeuren voor fietsers. Dat er eindelijk eens voorzieningen komen als veilige en gescheiden fietspaden. Dat dc trottoirs niet geblokkeerd worden door geparkeerde auto's, kortom dat er eindelijk eens niet ai leen voor het autoverkeer maatre gelen genomen worden. Bij deze dus een soort oproep naar de gemeentepolitiek om eindelijk eens iets voor fietsers en voetgangers te doen. Want ondanks dc mooie rap porten uit het verleden is het beleid bepaald niet fietsvriendelijk, on danks alle beweringen over honing- maatregels voor fietsers. Laat het College het maar eens bewijzen! 113500 ontsluiting V Oude V Iissingseweg raakvlak kantoren/wonen »WO I i emoIensprenck entree van de wijk """Ejj I andhu i s+opr i j I aon Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collec- tc te houden: Leger des'Heils van 24 februari tot en met 8 maart; Nationaal Jeugdl'onds van 10 tot en met 15 maart. In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Finan ciën, dinsdag 11 maart om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw C.E. Vermast, telefoon 675289. Commissie Welzijn, Personeelsza ken en Milieu, woensdag 12 maart om 20.00 uur. Secretaris ie mevrouw J.P. de Nooij- er, telefoon 675531 Commissie Onderwijs, Sport en Infrastructuur, donderdag 13 maart om 19.30 uur. Secrtetaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 675304. Commissie Sociale Zaken, Econo mische Zaken en Cultuur, maan dag 17 maart om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek. Secretaris is mevrouw J.P. de Nooijer, telefoon 675531. Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 18 maart om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Beije, telefoon 675434. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Communi catie en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 24 maart om 19.30 uur. Kwekerij Veldzigt bevindt zich aan de rand van het stadscen trum, ten zuiden van het kanaal door Walcheren. De voormalige buitenplaats werd in 1973 gekocht door de Werkplaatsen Walcheren en in gebruik genomen als kwekerij. Het vervallen landhuis werd in de jaren daaropvolgend gerestaureerd. In 1995 werd door de Werkplaatsen Walcheren besloten dc kwekerij-functie op te heffen en de locatie Veldzigt te verkopen. De gemeente Middelburg heeft ver volgens de gronden aangekocht met de bedoeling deze te bestemmen voor woningbouw en kantoren. Door de gronden zelf te verwerven behoudt de gemeente maximale invloed op het bouwprogramma en de fasering, zodat een goede afstem ming mogelijk is op de woningbouw elders in de stad en de kantooront wikkeling in het stationsgebied. Na behandeling in het college en in de Raads-Commissie VROF zal de notitie worden uitgewerkt tot een bestemmingsplan waarna het plan in de inspraak zal worden gebracht. Bouwprogramma Kantoren Langs de Schroeweg wordt een strook met een diepte van circa 60 meter gereserveerd voor kantoren, in totaal ruim 17.000 m2 grondop- perv lakte. Woningen Gezien de nabijheid van het stad centrum wordt een woningdichtheid van een 30 won/ha wenselijk geacht. Er dienen dan 220-250 woningen te worden gerealiseerd. De leidraad voor het woningbouw programma vormt het volkshuisves tingsplan. Daarin het volgende alge mene nieuwbouwprogramma opge nomen: (zie tabel). Voor de locatie Veldzigt kunnen bij dit algemene bouwprogramma de volgende kanttekeningen worden gemaakt. - Door het ontbreken van een zorg centrum is de locatie ongeschikt voor aanleunwoningen. - Categorieën 4+5 kunnen ook geschakeld gebouwd worden. Mede gezien de centrale ligging kan ook gedacht aan woningen 'in de rij' mits er sprake is van een duidelijke meerwaarde ten opzichte van een traditionele (goedkope) rijenwoning door de extra inhoud, breedte, bijzondere plattegrond, mooie patio etc. Het VHV-plan mikt bewust op door stroming en derhalve ontbreken in het programma de goedkopere rijenwoningen in zowel de huur- als de koopsectie. - 'Het aandeel appartementen in het bouwprogramma bedraagt 15%. Daarnaast bevat het programma zowel in de huur als in de koop sector 15% 'seniorenwoningen met het program gelijkvloers'. Het VHV-plan geeft aan dat deze categorie ook (deels) is gestapel de bouw opgenomen kan wor den. In totaal in dus sprake van 30-45% appartementen. - Het VHV-plan vormt de lei draad. Bezien moet worden of het daarin opgenomen algemene woningbouwprogramma voor Veldzigt bijgesteld moet worden in relatie tot de bouwplannen elders in de stad. Dit geldt met name voor het aandeel apparte menten en het aandeel huurwo ningen. Kortom:. 210-250 woningen waarvan in prin cipe 30-45% gestapeld en 30% in de huursector. Varianten Er zijn voor het gebied 3 verkave lingsmodellen uitgewerkt. Deze modellen zijn globaal vergelijkbaar qua gronduitgifte, aantallen wonin gen en aandeel appartementen. Ook de vcrkeersstructuur is in hoofdlij nen dezelfde, evenals de ligging en omvang van de kantorenstrook. De modellen verschillen met name in de ligging van de grote(re) open/groene ruimte en de locaties voor gestapelde bebouwing. In model A, is deze ruimte gebundeld tussen het entreegebied en de Oude Vlissingseweg, in model B langs de Oliemolensprenck en in model C in de kantorenlaan. De Middelburgse toeristische attracties (ramschip De Schor pioen, Historama, Miniatuur Walcheren, Zeeuws Museum, Rondvaart Middelburg, stads wandelingen VVV-Middelburg, Rondvaart Veerse Meer fa. Dijk huizen, beklimming Abdijtoren Lange Jan, rondleidingen stad huis Middelburg) hebben in geza menlijkheid besloten ook in 1997 weer de Touristpass Middelburg uit te geven. Aan dit initiatief wordt tevens deel genomen door dc vereniging Onder nemers Middelburg (VOM). Met name in 1996 is deze pas succesvol gebleken. Gemiddeld 10% van het aantal bezoekers van Middelburgse attracties deed dit in 1996 dankzij de pas. De Touristpass Middelburg is een fraai viertalig boekwerkje met een groot aantal kortingscoupons. Bij gebruik van deze coupons kan de houder van de pas aantrekkelijke kortingen verdienen. De Touristpass Middelburg 1997 kan worden gebruikt van 1 maart tot en met 2 november. Op 1 maart zullen namelijk alle over dekte attracties opengaan terwijl de niet-overdekte attracties met ingang van 28 maart de deuren openen. Via het plaatsen van advertenties (bijvoorbeeld in de Zeeland Recre- atickrant) zal eveneens aandacht aan de pas worden geschonken. Boven dien worden er affiches gedrukt. Er worden 100.000 exemplaren van de touristpass gedrukt. De accom- modat iebeheerders/-verschaffers (campings, hotels, bungalowparken, enz.) op Walcheren, de kop van Schouwen en de kop van Zeeuws- Vlaanderen hebben bij de VVV- Middelburg reeds 70.000 passen aangevraagd. Hierdoor hebben hote liers, beheerders van bungalowpar ken en campings, enz. de mogelijk heden hun bezoekers een pas aan te bieden, bijvoorbeeld in een wel komstpakket. Alle attracties zijn dit jaar weer zeven dagen per weck geopend. 15% 10% 5% 25% 15% 5% 15% 5% 5% tot 800,- 800,- tot 1000,- tot 700,- 250,- tot 350.000,- vanaf 325.000,- 200,- tot 250.000,- 250,- tot 300.000,- 200,- tot 250.000,- huursector (totaal 35%): 1 seniorenwoningen woonprogramma gelijkvloers 2 luxe appartementen mede geschikt voor ouderen 3 aanleun/zorgwoningcn koopsector (totaal 65%): 4 halfvrijstaande woningen 5 vrijstaande woningen 6 vrije kavels 7 seniorenwon. met het woonprogr. gelijkvloers/app. 8 luxe seniorenwoningen met het woonprogr. op de begane grond 9 luxe appartementen Zaken aan de Simpelhuisstraat tus sen de middag ook echt gesloten van 12.30 tot 13.30 uur. U bent altijd welkom 's morgens van 8.30 tot 12.30 uur en 's middags van 13.30 tot 17.00 uur. Bij het aanvragen van een bijstands uitkering moet u allerlei bewijsstuk ken laten zien. De gemeente moet van een aantal bewijsstukken kopieën hebben. Het is NIET NODIG dat u deze kopieën zelf maakt en de kosten voor uw reke ning neemt. Bij het inleveren van het aanvraagformulier bij de afde ling Sociale Zaken kunt u de origi nele bewijsstukken meebrengen. Iemaftd van de gemeente maakt de kopieën, zodat u zonder kosten aan uw verplichtingen kunt voldoen. De originele stukken kunt u direct weer mee terugnemen. Hetzelfde geldt voor mensen die al een uitkering ontvangen en gevraagd worden om een heronder zoeksformulier met bewijsstukken in te lederen. Ook in die situatie geldt dus: NIET ZELF KOPIEËN MAKEN! Het landhuis Veldzigt heeft een plaats gekregen in de plannen (foto: Anda van Riet). De Middelburgse gemeenteraad schrijft een brief aan de Ministerraad om te verzoeken de bijstandsnorm structureel hoger te maken. Hiermee geeft de raad uitvoering aan een raadsbreed ondersteunde motie, die werd inge diend tijdens de gemeenteraadsvergadering van 24 februari 1997. De raad spreekt hiermee de zorg uit over het te lage niveau van de mini mumuitkeringen. De jaaropgaven 1996 voor alle uit keringsgerechtigden zijn eind maart gereed. Ze zullen dan automatisch naar alle huisadressen worden gezonden. rechts): de heren Theune, Helmons en Den Engelsman en mevrouw en meneer Barentsen. Op de foto ont breekt wegens ziekte de heer de Vos. U kunt bij hen terecht met klachten, wensen en mogelijkheden over alle onderwerpen die te maken hebben met de leefbaarheid van Amemuiden. Uitkeringsgerechtigden ontvangen iedere maand een financieel over zicht. Let u op bij het openen van deze strook: achter dit overzicht zit het inkomstenbriefje! Tijdens lunchtijd waren er altijd al weinig ambtenaren bereikbaar om u te helpen. Maar nu is om veilig heidsredenen de afdeling Sociale

de Faam | 1997 | | pagina 6