FietsRai 97: Evenement voor liefhebbers en fanaten riitiiiiiniiia Prominente plaats voor wielersport Bovag en de Lage Landen Autolease introduceren fietslease Variaties op fietsvakanties 6 TOT EN MET 9 MAART IN DE AMSTERDAM RAI Als een rots op de weg Actieve vakanties in de schijnwerper De fiets aan een nadere inspectie A (f Woensdag 5 maart 1997 FAAM/VLISS1NGER 23 Tweewielers in overvloed, bekende rijders uit heden en verleden, een divers evenementenpro gramma, informatieve presentaties en de mogelijkheid om zelf te testen. Tussen 6 en 9 maart is de Amsterdamse Rai het decor van het grootste tweewielerspektakel van Nederland. Een evenement voor fietsliefhebbers en -fana ten, waarbij leeftijd geen rol speelt. FIETS RAI 97 AMSTERDAM 4 DAGEN EIETSEN DAT WORDT AFZIEN Projectmanager van FietsRai 97 Cora Burger meent dat de FietsRai 97 de fietsliefhebber een compleet overzicht geeft van alles wat er in Nederland op het gebied van fietsen, elek trische fietsen, bromfietsen, fietskleding, accessoires en fietsvakanties te krijgen is. En: „Meer dan tweehonderd expo- FietsRai 97 is van don derdag 6 maart tot en met zondag 9 maart dagelijks geopend van 10 tot 18 uur. Een entreebewijs voor Fiets Rai 97 kost twintig gul den en geeft ook toe gang tot Hiswa en Rai Vakantiedagen, die gelijktijdig worden gehouden. Voor houders van Pas65 en vooraf aangemeld groepsbe zoek (minimaal twintig personen) geldt een entreeprijs van fl. 12,50. Kinderen tot en met 11 jaar hebben, mits onder begeleiding gratis toe gang. Voor FietsRai 97 geldt het Rail Idee, dat korting geeft op trein reis met entree. santen geven in vijf hallen van het Europacomplex inzicht in de laatste stand van zaken. De fietsenbranche is immers volop in beweging. De moder ne fietser vraagt om 'fietsen op maat', meer comfort en een moderne vormgeving". Wie naar de Rai komt kan zich in één dag op de hoogte stel len van alle nieuwe trends en technische noviteiten. Er is ruimschoots aandacht voor nieuwe modellen van de fabri kanten. Daarnaast zijn er tal van activiteiten die bezoekers alles op het gebied van fietsen laat zien en beleven. Fietsen is leuk, fietsen is gezond en de fiets is een ideaal vervoermid del, werft de projectmanager. De combinatie van producten en informatie, gekoppeld aan ontspannende en soms inspannende activiteiten, maakt FietsRai 97 tot een totaalevenement. Cora Burger: „We willen een beurs creëren voor elke fietser. Dus of je de fiets nu gebruikt als vervoer middel van A naar B, als recre atiemiddel of voor sportieve doeleinden. Aan al deze men sen heeft FietsRai 97 wat te bieden". Zo kan iedere bezoeker een selectie van fietsen aan een test onderwerpen, op één van de parcoursen. „Op een fiets stappen en er een eindje op rij den blijft immers de beste manier om uit te vinden of een fiets werkelijk aan je eisen vol doet", geeft Cora Burger aan. FietsRai 97 kent drie testba nen. Er is een parcours voor volwassenen en een baan voor steeds populairder wordende ligfietsen. De derde testbaan is gereser veerd voor de kinderen. Daar mee wil Amsterdam Rai aan geven dat de FietsRai een eve nement voor het hele gezin is. Voor kinderen van twee tot twaalf jaar is er de Junior FietsRai waar ze een uitgebrei de selectie kinderfietsen kun nen uitproberen en beoorde len. Alle fietsen dingen mee naar de titel Kinderkeus 97 en de mening van jeugdige proef- rijders telt zwaar bij het toe kennen van de prijs. Speciaal voor de allerkleinsten is de clown Ronald McDonald op de Junior FietsRai om jeugdige bezoekers verkeersles te geven. Voor de mensen die niet alleen op kleur en vorm letten, maar ook willen weten hoe de fiets technisch in elkaar zit, heeft Amsterdam Rai in samenwer king met Innovam een pavil joen ingericht over fietstech- niek. Hier wordt duidelijk dat de fiets is uitgegroeid tot een volwaardig stuk technologie, met vele variatiemogelijkhe den. Op een aantal 'eilanden' worden presentaties gegeven van fietsonderdelen en repara tietechnieken. Zo kunnen bezoekers met eigen ogen zien en, belangrijker, met eigen handen voelen hoe licht fra mes kunnen zijn, of hoe bij voorbeeld ABS op een fiets werkt. De Stichting 'Fietsend naar het Werk? Doen!' demonstreert op FietsRai 97 de fietsergometer. Elke bezoeker kan met dit apparaat individueel uittesten wat het verschil is van met de auto of per fiets naar het werk te gaan. Zowel voor zijn eigen gezondheid, als voor het milieu. Wielersportliefhebbers komen volop aan hun trekken op FietsRai 97. In de Talkshow Arena ontvangt gastheer Mart Smeets dagelijks corifeeën uit de wielrennerij. Op geheel eigen wijze laat hij het publiek meegenieten van heroïsche verhalen, opmerkelijke presta ties en levendige annekdotes. Daarnaast maken diverse wie lerploegen gebruik van dit podium om zich voor te stellen aan het 'wielerpubliek'. Rondom de Talkshow Arena zijn meerdere presentaties ingericht. Le Société du Tour de France geeft tekst en uitleg bij de editie van dit jaar. In een aparte stand laat de startplaats van de Tour de France 1997, Rouen, zien waarom iedereen de start moet meebeleven. En ook de KNWU en het blad Wie- Ier Revue zijn hier vertegen woordigd. Heel bijzonder is de tentoon stelling over vijfentwintig jaar Werelduurrecord die ook bij Talkshow Arena te vinden is. Startpunt is het record van Eddie Merckx in 1972 en finish het huidige werelduurrecord van Chris Boardman, gereden op een fiets van Merckx. Deze presentatie geeft een goed beeld van de enorme ontwik- j kelingen in de wielersport in de afgelopen vijfentwintig j jaar. Met de fiets op vakantie of de fiets mee op vakantie; steeds meer mensen ontdekken de I fiets als vervoermiddel in de vakantieperiode. Het is voor deze groep dan ook goed ver toeven in de Amsterdam Rai tussen 6 en 9 maart. Op de Fietsvakantie Markt staan meer dan vijftig exposanten. Daarmee is de Fietsvakantie Markt een soort beurs-in-een- beurs. Van fietsroutes tot com pleet verzorgde binnen- en j buitenlandse arrangementen, een compleet palet aan actief recreëren is hier te vinden. Te meer omdat de Fietsvakantie Markt grenst aan de Rai Vakan tiedagen, die in de Oosthal worden gehouden. In het Fietsvakantie Theater vertellen fietsers over hun avonturen in het buitenland. Uit hun verhalen blijkt dat fiet sen mogelijk is op elk conti nent. Van Zimbabwe tot IJs land en van Bolivia tot Kirgisz- stan; de fiets kent geen gren zen. Dat fietsen meer is dan alleen het rijden op een 'stalen ros' is ook te zien tijdens de mode shows. De laatste trends op I het gebied van fietskleding worden net als bijzondere accessoires, gepresenteerd op j een groot podium. FietsRai 97 biedt bezoekers meer dan alleen een overzicht van de nieuwste modellen fietsen. Op speciaal uitgezette parcoursen kan hij of zij zelf de wegligging en rijeigen- schappen van een fiet? ondervinden. Naast gevarieerde testbanen voor volwassenen en kinderen is er dit jaar voor het eerst een apart parcours voor ligfietsen. Natuurlijk zijn de kleur en het ontwerp van belang bij het bepalen van de aankoopkeuze. Toch is er maar één manier om te bepalen of een fiets daadwerkelijk aan alle gestelde eisen voldoet: zelf uitproberen. Een uitvoerige proefrit gaat te ver, maar de parcoursen op de FietsRai 97 bieden wel de mogelijkheid een goede eerste indruk op te doen. Een groot aantal exposanten stelt fietsen ter beschikking. Daardoor kunnen fietsen uit diverse categorieën goed vergeleken wor den. FietsRai 97 kent maar liefst drie testbanen. Voor volwasse nen is er het parcours voor 'gewone' fietsen. Deze testbaan bevat diverse 'obstakels' die er voor zorgen dat bezoekers zich op een relatief kort parcours toch een goed beeld kun nen vormen van de testfiets. Daarnaast is er een aparte strook om de steeds populairder wordende ligfiets uit te pro beren. Voor de jeugd tot twaalf jaar is er een speciaal evenement: de Junior FietsRai. Naast een testbaan voor kinderfietsen, is er op Junior FietsRai voor de allerkleinsten clown Ronald McDonald. Hij geeft de jeugdige 'verkeersdeelnemers' ver keersles. De allerkleinsten kunnen terecht in de crèche van Recreatie Centra Nederland op de Fietsvakantie Markt. Alle fietsen die op de Junior FietsRai staan dingen mee naar de titel Kinderkeus 97, in feite de Kinderfiets van het Jaar. Kinderen die op de Junior FietsRai een fiets uittesten, wacht dan ook een zware taak. Over elke fiets die ze uitproberen moeten de kinderen oordeel vellen. Hun mening telt, samen met die van een vakkundige jury, mee bij de toekenning van de prijs Kinderkeus 97. Deze titel wordt dit jaar voor de vier de maal uitgereikt door ANWB en de organisatie van de FietsRai. Ook in de vakantieperiode maken steeds meer Nederlanders gebruik van de fiets. Ter plekke huren of meenemen van huis; op de vakantiebestemming wordt steeds vaker naar de fiets gegre pen om de omgeving te verken nen. Op de FietsRai 97 is dan ook een apart paviljoen ingericht, waar informatie is in te winnen en complete fietsvakanties te boe ken zijn: de Fietsvakantie Markt. Onderdeel van dit paviljoen is het Fietsvakantie Theater waar fiet sers vertellen over hun avonturen in het binnen- en buitenland. Met meer dan vijftig exposanten is de Fiets vakantie Markt eigenlijk een beurs in een beurs. De deelnemers aan deze markt in de Noordhal van het Rai-complex bieden tal van opties voor een geslaagde toerrit of fietsrijke vakantie. Voor iedereen die geïnteresseerd is in fietsva kanties in Nederland, is er het 'Lekker weg in eigen land'-paviljoen. Dit paviljoen is opgezet door de Stichting Toerisme en Recreatie AVN, waarin ANWB,'VVV's en Nederlands Bureau voor Toerisme samenwerken. Aanbieders van arrangementen en fietsroutes, op en rond het paviljoen, zijn ondermeer provinciale- en lokale VVV's, Staatsbosbeheer, hotels, maar ook het Landelijk Fietsplatform en de stich ting Trekkershutten. Daarnaast zijn er in het 'Lekker weg in eigen land'-paviljoen meerdere activiteiten. Zo is er het Fietscafé en wordt er het Fietsspel geor ganiseerd. Bij dit spel maken bezoekers op informatieve wijze kennis met de diverse stands op FietsRai 97. Het meedoen aan het Fietsspel kan zeer lucratief uitpakken: er is een divers prijzenpakket met ondermeer vol ledig verzorgde dag- en weekend Vips in Nederland. Ook voor buitenlandse bestemmingen en fietstochten is op de Fietsvakantie Markt aan dacht. Diverse verkeersbureaus verstrekken inlichtingen en bieden de mogelijkheid tot het boeken van een arrangement. Voor mensen die op zoek zijn naar een part ner om samen fietsroutes mee af te leggen, biedt de Fietsvakantie Markt mogelijkheden. Op een speciale wand kan iedereen een oproep plaatsen voor een fietsmaatje. Fietsen door Death Valley en de Rocky Moun tains, Indonesië doorkruisen, de Himalaya verkennen of 'heel gewoon' een toertocht door Ierland. Fietsen kan overal en altijd. Dat bewijzen de gasten in het Fietsvakantie Theater. Dit Theater maakt deel uit van de Fietsvakan tie Markt. In een doorlopend programma komen dagelijks tal van fietsende avonturiers aan het woord. Zij vertellen over hun beleve nissen en ervaringen in de meest uiteenlo pende landen op de aardbol. Om ouders de gelegenheid te geven in alle rust de FietsRai te bezoeken, is op de Fietsva kantie Markt een crèche ingericht voor de allerkleinste bezoekers. Professionele bege leiding van Recreatie Centra Nederland onderhouden de kinderen met een speciaal programma vol activiteiten. Touretappe-overwinningen, eremetaal voor In- grid Haringa in Atlanta, de olymische en mon diale successen van Bart Brentjens bij het ATB- en, de hegemonie van Groenendaal en Van der Poel bij het cycle-crossen (op het wereldkam pioenschap na). Nederland' beleefde op het gebied van de wielersport een opmerkelijk jaar. Of het suc cesvolle jaar een voorbode is, van een verdere revival van de Nederlanders in de internatio nale 'peloton der professione len', moet blijken. FietsRai 97 neemt vast een voorschot en geeft de wielersport ruim baan op de komende editie. Mart Smeets Vier dagen lang, drie keer per dag is Mart Smeets gastheer van Talkshow Arena. In dit paviljoen, centraal in de Euro pahal, haalt Smeets oude her inneringen op, debatteert hij over de toekomst van de wie lersport en leidt hij gesprekken die de diverse takken en facet ten van de wielersport verras send belichten. Soms ontroe rend, af en toe keiharde zake lijkheid, dan weer vermakelijk. Smeets probeert alle elemen ten, die in een talkshow horen, naar boven te halen. Zijn gas ten zijn van zeer diverse pluim age. Zij hebben echter één overeenkomst: een zwak voor de wielrennerij. Wielrenners en -rensters, ploegleiders, begeleiders, wedstrijdorgani satoren, juryleden, wielren- journalisten en spönsors, alle maal schuiven ze aan in de Talkshow Arena. Een groot aantal wielerploe gen maakt gebruik van Fiets Rai 97 om zich aan het publiek te presenteren. Klaar voor het nieuwe seizoen kan het publiek vertrouwde gezichten begroeten en kennis maken met de nieuwe aanwinsten van de diverse ploegen. Equi pes die ondermeer op het toneel verschijnen, zijn de Nederlandse damesselectie en Begin maart zijn er in de Amsterdamse Rai drie evenementen, waarop actieve vakan ties worden belicht. Op zowel Hiswa 97, FietsRai 97, als het paviljoen Rai Vakantie dagen komen actieve vakanties aan bod. Van kanovakanties tot fietsrou tes door steden of landelijke gebieden en van hotelarrange menten met tennisbaan tot vakantie op het water, in de Rai is er van alles te zien en te beleven. Actieve'vakanties winnen snel aan populariteit. Amsterdam Rai speelt daar op in, door acti viteiten als sport, cultuur en survival gekoppeld aan vakan tie te presenteren. De combi natie van de drie evenementen zorgt ervoor dat er een com pleet palet ontstaan van de vele variaties op actief recreë ren. Op de Rai Vakantiedagen wordt, gegroepeerd in een paviljoen, algemene informa tie van reisorganisaties afge wisseld door aanbieders van arrangementen op maat. De Rai Vakantiedagen zijn gesitu eerd in de Oosthal van de Rai en grenzen daarmee aan het Fietsvakantie Markt van de FietsRai. Samen met het Fiets vakantie Theater is dit de bij drage die FietsRai 97 levert aan het thema 'actieve vakan ties'. Op Hiswa 97 komen uiter aard vakanties in en op het water aan bod. Hiswa 97 opende de deuren op 1 maart, FietsRai 97 en Rai Vakantiedagen gaan van start op 6 maart. De drie beurzen lopen gezamenlijk door tot en met# zondag 9 maart. Op de gezamenlijke tentoonstellings- dagen geldt, dat bezoekers de drie evenementen kunnen bezoeken voor de prijs van één. werpen. Het is buigen of bar sten. Het merendeel van de Neder landers gebruikt een toer- of een sportfiets om zich op twee wielen te verplaatsen. Om de verschillen met andere type fietsen als ATB, hybride en bij voorbeeld ligfietsen te erva ren, is er een 'eiland' waar bezóekers 'op kunnen stappen' om met gebruik van een fiets- simulator de rijeigenschappen van de verschillende soorten fietsen te vergelijken. Verkeerde afstelling van de fiets of een verkeerde fiets op zich, is in veel gevallen de oor zaak van lichamelijke klachten bij fietsers. Eén ideale fiets bestaat niet, maar er is wel voor ieder individu een fiets op maat. Met behulp van een soft wareprogramma, kan op het eiland 'Fiets op maat' iedere bezoeker zijn eigen ideale fiets bepalen. De uitdraai op papier die iedereen meekrijgt, maakt het gemakkelijk om bij de fiets- detailhandel de juiste fiets te kiezen. Gent-Wevelgem-Gent in etap pes afleggen of Alpe d'Huez op je zolderkamer beklimmen? Met de huidige generatie fiets computers is alles mogelijk. Met speciale computerge stuurde vermogensmeting kunnen zelfs snelheid, gele verd vermogen, trapfrequentie en hartslag worden geregis treerd. Op het eiland met de nieuwste fietselektronica kan elke bezoeker zich meten met de professionele coureurs. Of niet natuurlijk. ABS voor fietsen is al lang geen utopie meer, maar meer een kwestie van tijd en geld voordat het algemeen goed wordt. Momenteel is er al een remsysteem in massa-produc tie dat voorkomt dat de voor wielen blokkeren bij een nood stop. Dit systeem van anti blokkering wordt door deskun digen uitgelegd en gedemon streerd. Wie bij fietsreparateurs het beeld heeft van een oude werkplaats, waar veel spier kracht gebruikt wordt, heeft het mis. Het repareren van fiet sen is veranderd in een beroep waar technische kennis en specialistisch gereedschap, als wielrichters, frees- en draad- snijapperatuur, tot de stan daarduitrusting behoren. In het decor van de moderne werkplaats laten de Fietstech- nici van het Jaar (Eric Webber en Erna Lambeck) zien, wat de hedendaagse fiets-onderne- mer in zijn mars heeft. Op een apart eiland laat Inno vam zien waaruit haar trainin gen en opleidingen bestaan. Om deze demonstraties extra aantrekkelijk voor het publiek te maken, kunnen bezoekers meedoen aan een prijsvraag. Degene die het juiste ant woord kan geven, wint de fiets die op het eiland tentoonge steld wordt. alle ATB-ploegen. Het voor stellen van de diverse ploegen voor het jaar 1997, vindt plaats op twee locaties: het grote modeshow-podium in de Westhal en de Talkshow Are na. De Talkshow Arena wordt omringd door stands van organisaties uit de wielerspprt. Zo is er de Société du Tour de France, die met standbeman ning van ondermeer Bernard Hinault en Charly Mottet, infor matie verstrekt over de meest aansprekende wielerevene- ment ter wereld: de Tour de France. Maar ook andere wie- Ierevenementen die deze Société organiseert, als de voorjaarklassieker Parijs-Rou- baix en ATB-wedstrijden, komen aan bod. De startplaats van de Tour de France in 1997, Rouen, presenteert zich in een aparte stand onder de naam Seine Maritime Premières Eta- pes '97. Zij laten zien wat de West-Franse stad begin juli te bieden heeft. De ontwikkelingen van de wie lersport in de afgelopen vijfen twintig jaar zijn te zien op de presentatie over vijfentwintig jaar Werelduurrecord. De pre sentatie begint bij de prestatie van Merckx in 1972 en eindigt bij het huidige werelduurre cord van Chris Boardman. Ont wikkelingen van materiaal, trainingsmethoden en de wie lersport in het algemeen, wor den op treffende wijze belicht. In de stand van Wieier Revue is iedereen welkom die vragen heeft over de wielersport. De redactie van het blad Wieier Revue probeert op elke vraag een passend antwoord te geven. Daarnaast is de redac tie nauw betrokken bij de samenstelling van het pro gramma in de Talkshow Are na. Innovam, het instituut dat door de combina tie van werken en leren leerlingen de fietstechniek in al haar facetten bijbrengt, organiseert samen met Amsterdam Rai een speciale presenta tie over fietstechniek. Op FietsRai 97 is een speciale stand ingericht waar bezoe kers zelf kunnen ondervinden welke ontwikkelingen zich op fietsgebied voordoen. De nieuwste materialen en syste men, het vergelijken van de verschillende fietssoorten en een beeld van de moderne fietstechnicus en zijn gereed schap. Op verschillende 'eilan den' wordt de fiets ontleed. Een ultra-light frame met het gewicht van een pak suiker. Een hybride-frame net zo zwaar als zes telefoonboeken of een televisie als vergelijk baar gewicht voor een norma le stadsfiets. Kijk en vergelijk zelf. Bij de materialenpresenta- tie hangen de verschillende frames naast elkaar. Carbon- koolstof, aluminium, titaan en composiet zijn de nieuwste grondstoffen voor het frame en bezoekers aan de FietsRai kunnen ze bekijken, voelen en tillen en aan een test onder- Op de FietsRai introdu ceert de Bovag afde ling tweewielerbedrij- ven in samenwerking met De Lage Landen Autolease, een volle dochter van de Rabo bank, een fietslease- project. Dit project biedt in principe iedereen de mogelijkheid fiet sen te leasen bij Bovag fietsbe- drijven. Tot nu toe was fiets lease voornamelijk weggelegd voor grote bedrijven die con tracten aangingen met fietsfa- brikanten. Met dit nieuwe pro ject worden de fiscale voorde len van Vermeend van de fiets voor woonwerk verkeer ook bereikbaar voor de klein-zake- lijke markt. Het gaat om operationele full service fietslease: de klant betaalt voor het gebruik van de fiets een vast bedrag per maand, inclusief rente, afschrijving, reparatie, onder houd, banden en verzekering. De kosten van de operationele leasefiets zijn voor bedrijven volledig aftrekbaar van de belasting, zonder dat de fiets op de balans hoeft te worden opgenomen. Een ander voor deel is het gemak: de klant is verzekerd van regelmatig onderhoud bij één van de 1.700 Bovag fietsbedrijven. De fietsvakhandel vormt samen zo'n zevenentachtig procent van de totale fietsomzet in Nederland. Bedrijven die mee doen aan dit project worden verlost van de rompslomp die bij het aanschaffen en beheren van een eigen fietspark komt kijken. Voor de werknemer geldt als belangrijkste voor deel dat het gebruik van de leasefiets fiscaal onbelast is. Het Bovag fietsbedrijf is merk- onafhankelijk, wat betekent dat de klant en de fietser het merk van zijn voorkeur kan kie zen. De combinatie van fullser- vice lease, de landelijke dek king en de vrije merkkeuze maakt fietslease van de Bovag tot een uniek product. De Bovag afdeling tweewieler- bedrijven brengt het fietslea- se-project vanaf half april als eerste onderdeel van het Bovag-Fietsplan, een diensten pakket dat via de leden wordt aangeboden als service voor de klant. Het leasecontract wordt uitgevoerd door De Lage Landen Autolease. Bovag-dochter Europolis treedt op als verzekeraar. De Lage Landen Autolease en Bovag delen in dit project hun visie op mobiliteit. In het woon-werk verkeer op de korte afstand is de fiets de meest efficiënte en verantwoorde vervoersvorm, zo vinden beide organisaties. FIETS RAI 97 AMSTERDAM

de Faam | 1997 | | pagina 23