'Reserveer een muur voor een avontuur' 25 JAAR KUNSTUITLEEN FIETS-RAI PM Vo&Uounp Opvallende tentoonstelling in watertoren *2(/atc6en& AIrbell SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN bij uw Gazelle dealer: CLOUSEAU, PHIL COLLINS SPORT- EN EETCAFE SA Opknappunt gereedschap ontwikkelingslanden geopend in Middelburg Les Grecs Bovag-verkeersscholen gaan ogen testen Mulder KECWX LG,^\ C WOENSDAG 5 MAART ISétfT JAARGANG 99 - NUMMER 10 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Toen Maaike van de Wiel in november vorig jaar geselecteerd werd om Ineke Sinke bij de Stich ting Kunstuitleen Zeeland op te volgen, telden vooral haar communicatieve vaardigheden. In Tilburg had ze immers ongeveer hetzelfde werk gedaan in een kunstuitleen. En met een afge ronde opleiding van de Academie Beeldende Vorming had ze voldoende in huis om de kunstuitlenen in Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen op de been te houden en eventu eel uit te bouwen. „De personeelsadvertentie had alleen in Zeeland in de kranten gestaan. Ik hoorde via via dat deze functie vrij was". Niettemin kreeg ze een con tract aangeboden, hoewel ze eerst even voorzichtig infor meerde of ze als niet-Zeeuw in aanmerking kon komen voor de functie. De 35-jarige Bra bantse is nu voldoende inge werkt en kan met haar ervarin gen uit Tilburg en de kennis van het reilen en zeilen in de Zeeuwse kunstuitlenen aan de slag. „We bestaan op 16 okto ber precies 25 jaar. We hebben al een motto", onthult de openhartige Brabantse. „Dat luidt: reserveer een muur voor het avontuur. In dat kader wil len we de kunstuitleen nog meer bekendheid geven. Op korte termijn hebben we trou wens iets heel leuks. Dan exposeren we de decors die de kunstenaar Hans Wap maakte voor het Scapino Ballet". Dat gebeurt allemaal in april als die balletgroep optreedt in de Middelburgse Stadsschouw burg. ...kunst is er om naar te kijken en van te genieten... Breeweg 17-24 Middelburg, 0118-613187 PZC WEEKBLADEN faam/vmSÈiger Oplage: 51.110 ex. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118)484316 (privé (0118)615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118)681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 178.455 ex. En er staat nog meer te gebeu ren. „Onze deelnemers kun nen binnenkort een selectie maken uit werken van kunste naars uit Brabant, Zuid-Hol land en Zeeland. De geselec teerde werken worden dan in mei tentoongesteld in de Zeeuwse Bibliotheek. Uit die werken wordt weer een aantal aankopen gedaan. Deels komen dan werken recht streeks in onze collectie en de rest wordt door onze selectie commissie beoordeeld. Het belangrijkste van deze actie vind ik dat het publiek een stem heeft. Beeldende kunst is er stomweg om naar te kijken en van te genieten. Op avon tuur gaan", geeft ze inhoud aan de slogan voor het 25-jari- ge bestaan van de Stichting kunstuitleen Zeeland. Middelburg, Veere, Goes en Terneuzen hebben een kunst uitleen. Zierikzee of een ande re Schouwse plaats ontbreekt. „Op termijn moeten we kijken of daar behoefte is aan een kunstuitleen", legt ze uit. Maai ke van de Wiel vervolgt: „Ik weet niet precies hoeveel deel nemers we van Schouwen- Duiveland hebben, maar ver deeld over heel Zeeland heb- .ben we ruim dertienhonderd mensen die regelmatig een kunstwerk komen lenen in één van onze vestigingen. Wat me wel opvalt is dat de deelne mers vooral in de grote steden wonen. Op het platteland wordt eigenlijk veel te weinig geleend", oordeelt ze. meer aandacht besteden aan het platteland", vraagt ze zich vervolgens af. En: „Je pro beert juist met de uitleen men sen te bereiken en vertrouwd te maken met kunst. Door het te lenen kun je vaststellen wat je wilt kopen. De deelnemers hebben een schilderij of beeld zo'n halfjaar thuis. Na dat hal ve jaar lenen weten ze vaak of ze het werk willen kopen. Je vermijdt daardoor het risico dat je gelijk een hoog bedrag moet betalen voor iets dat mis schien tegenvalt. Een kunst werk dat op een expositie hangt wil je misschien ook kopen, maar je kunt het door gaans maar heel even bekij ken. Maar daartegenover staat ook dat sommige mensen gewoon niet willen kopen. Die vinden het leuk om elk halfjaar een ander kunstwerk thuis te hebben". Nieuwe schoon, ...op ll wordt eigenlijk veel te weinig geleend... „Misschien moeten we wat bezems vegen wordt wel eens Maaike van de Wiel moet wat lachen om die opmerking. „Binnenkort ver huis ik naar Middelburg. Dan hoef ik niet meer telkens op een neer te rijden. Ik vind namelijk dat je moet leven op de plek waar je werkt. Dat is Middelburg dus". En eigenlijk is ze 'al een beetje dol op Zee land. ...in Zeeland veel initiatieven met allure... „Mensen nemen hier veel tijd voor je. Veel meer dan in een grote stad waar ze veel onper soonlijker met elkaar omgaan. Misschien komt dat wel omdat er in Zeeland minder mensen wonen dan bijvoorbeeld in Brabant, maar dat Zeeuwen stoer en ontoegankelijk zijn geloof ik niet. Ik heb het in ieder geval nog niet gemerkt". Bovendien stelt ze vast dat in Zeeland opvallend veel 'goeds' gebeurt. Ze noemt de Vlissingse watertoren, de Vleeshal en Nieuwe Muziek. „Dat zijn toch initiatieven met veel allure". Wat haar ook opvalt is dat de organisatie van de kunstuit leen vrij uniek is. „De provincie zorgt voor de coördinatie, administratie en collectie- opbouw en de kunstuitlenen zelf vallen onder de gemeente. Maaike van de Wiel: „Je moet leven op de plek waar je werkt". FOTO ANDA VAN RIET Je krijgt daardoor een federa tief samenwerkingsverband. En dat is best wel prettig. Ook al omdat de gemeenten zelf ook wat in te brengen hebben Daardoor kan de kunstuitleen zich als eigen stichting hele maal bezig houden met haar eigen zaken". Nog tot en met zondag 4 mei is in de Watertoren in Oost-Souburg werk te zien van de Engelse kunstenaar Torie Begg. Net als bij vori ge exposities ligt het accent van deze installatie op de relatie tussen het werk van de kunstenaar en de architectonische bin- nenwaarde van het indus triële gebouw aan de rand van de invalsweg van Vliss ingen. Torie Begg behoort tot de nieuwe generatie van jonge Britse kunste naars. Torie Begg heeft een indruk wekkende staat van dienst. In vele landen van Europa Azië en Amerika toonde ze haar werk. Ook is werk van haar te zien in talrijke grote galerieën, de Belg Luk Lambrecht sprak afgelopen zondag tijdens de opening lovende woorden, maar analyseerde ook de wijze waarop Begg haar werk invult. Daarbij kwam hij onder meer tot de conclusie dat de compu ter in veel van haar schilderij en het uiteindelijk zichtbare resultaat bepaalt. 378 werken De toren beschikt over zes expositieniveaus. Daarin zijn pakweg 378 werken van de bij na 35-jarige Engelse neerge zet. De tentoonstelling bestaat uit een doorlopende voorstel ling van het in lagen aanbren gen van verf. Om de kijkers afstand te laten nemen van de traditionele interpretatie van schilderijen en beeldhouwwer ken, zijn er bouwstructuren in groepen van drie in de hoeken van de tentoonstellingsruimte, die gewoonlijk vergeten wor den, weggestopt. Een op de vloer of aan het plafond, de andere twee op aangrenzende muren. Ogenschijnlijk rood, zwart, blauw, grijs en geel of wit, afhankelijk van de wijze van aanbrengen van de lagen. In het waterreservoir vinden we gouden en zilveren bakste nen, die op gelijke afstand van elkaar staan in een constructie op de grond. In de plafondhoe- ken zijn schilderijen in lagen aangebracht en worden, net als bij de bakstenen, met goud en zilververf afgewisseld in wel honderd lagen. Begg ver legt duidelijk de inhoud van en iedere complexe interpretatie bij de kijker zelf. Die beschouwt het per slot van rekening als een eigen concept en niet dat van de kunstenaar. Afgebakend Torie Begg maakt schilderijen met duidelijke randen, dunne objecten in dunne, ogenschijn lijk gladde verflagen zodat het oog van de kijker over het oppervlak glijdt, over de rand heen. Het zijn schilderijen die de denkbeeldige interpretatie van de afgebakende lege ruim te verstoren door te verwijzen naar een innerlijk skelet, het spanraam. Uit een groot aantal mogelijkheden in gespannen evenwicht wordt door de kijker een keuze gemaakt. Hoe dat concept er uit .moet gaan zien wordt door eenvou dige computerberekeningen bepaald. Als basis neemt ze de drie primaire kleuren rood, geel en blauw, gescheiden door wit, grijs en zwart. Net zoals bij de fotografie wordt kleur gebruikt als concept en niet als esthetisch middel. c* Kijk snel op paginanr. Kindertheater Assie ruilt de kleine vloer in voor een grote zaal. Zaterdag is hun voorstelling 'Pinokkio' te zien in de Stadsschouwburg. Johannes Caljouw is eigenaar van een vishandel in Middelburg. Hij vist een groot deel van zijn winkelassortiment zelf bijelkaar. Fietsen, fietsen en nog eens fietsen. Een hele pagina actuele informatie wat er de komende dagen op de Fiets RAi 1997 te beleven is. Verder deze week: muziektheater voor jongeren, cursus kleur en stijl, wolhandel Bernadien vergroot, optreden en nieuwe demo PER en 't Gasthuis Middelburg. De Watertoren bij Oost-Souburg. FOTO ANDA VAN RIET VRIJDAG 7 MAART GRIEKS WIJNFEEST MET LIVE MUZIEK VAN bij: a***0""™""«.«a™ SRLONIKI Gravenstraat 6, Middelburg, Tel. 0118-613022 Reserveren gewenst Het centrum voor geestelij ke gezondheidszorg Emer- gis heeft een opknappunt voor oud gereedschap geo pend in de voormalige kwe kerij Veldzicht aan de Oude Vlissingseweg in Middel burg. Op die plek wordt gereedschap dat is ingele verd bij Ijzerhandel Henk de Bruijne in Middelburg her steld om daarna via een overkoepelende organisatie in Amsterdam te worden doorgestuurd naar een land in de Derde Wereld. De werkplaats Gered Gereedschap in Middelburg is opgezet als arbeidsrehabi litatieproject voor mensen met een psychiatrische en/of psycho-sociale achter grond weer vertrouwd te maken met het arbeidspro ces. Ex-verslaafden en dak en thuislozen komen zo dichter bij de arbeidsmarkt te staan, aldus Emergis. De verwachting is dat er tussen de twintig en dertig mensen werk kunnen vinden. De werkplaats maakt deel uit van een landelijk opere rende vrijwilligersorganisa tie. In de hoofdvestiging in Amsterdam wordt bekeken naar welke landen welk gereedschap wordt verzon den. Ijzerhandel Henk de Bruijne was al langer inza melpunt voor Zeeland van oud gereedschap. In de voormalige kwekerij wordt het gereedschap - hoe oud en verroest het ook is - gebruiksklaar gemaakt. Het project wordt betaald door het stadsgewest Mid- delburg/Vlissingen in het kader van de nieuwe Alge mene Bijstandswet. Een vuulen bak Keesje kiekt in z'n bord en zeit: 't is nie schóón, mama! En wat zeit dan een echte Walcherse moeder: Ao, Keesje, je moe mè dienke, d'r is nog nooit een vèrreke dóód gegae van een vuulen bak, wè van een legen. De boodschap is duudelijk: Keesje moe nie zitte bobbere, wan ie moe bliee wezen dat er teetenis! I Je zaete d'r misschien a op te wachten, op uutdruksels en gezeiden uut 't Walchers dia lect. Me zu'n d'r is een stel vö den dag brienge, om te begin nen een paer die as ik 'oorde op Aegtekèrke. Di praote ze nog ruum ouwerwets, weet je. 'Ik hoor er nooit meer iets van', di zeie ze bievobbeld tegen: 'Ik 'oore d'r top noch teil van!' Een andere uutdrukking staet in 't volgende zinnetje: Je kan 't mee een droge vienger dop- pe dat 't verlakkerij is! In aolle- bei die uutdruksels komt iets voor dat de taelkundige 'allite ratie' noeme: twêê woorden kort achter mekaore die as mee dezelfde letter beginne (droge en doppe; top en teil). Dat 'oort beschouwd as een soort riem, weet je. D'r is trouwens nog een Wal chers uutdruksel vö as Keesje zömedêêm wèrme pap in z'n bord kriegt. As 't vee 'êêt is, dan zeit z'n moeder misschien wè: 'Dominee, verbrand je bekje nie!' Wien za 't zeie of die uutdrukking nie vö 't eerst gebruukt is as t'r een keer een domenie bie durpsmènsen moch mee-ete. Op Souburg 'oort 't trouwens een bitje anders gezeid, tenminste as de pap nie zö 'êêl wèrm is: 'Domi nee, verbrand je bekje nie, 't is pap van eergistere!' Jan Zwemer De Bovag-verkeers scholen laten voortaan de ogen van hun leer lingen testen voordat de praktijklessen be ginnen. Dat gebeurt op initiatief van De Oog adviseur, een inkoop combinatie waarbij zelfstandige opticiens zijn aangesloten. Eén van de vaandeldragers van de Oogadviseur is de Middelburger Dik Hulshof. Hulshof betoogt dat er nog te veel mensen achter het stuur kruipen zonder dat ze zeker weten of hun ogen wel goed genoeg zijn. „Goed zicht op de weg in onontbeerlijk", stelt de eigenaar van Focus Optiek in Middelburg vast. Om de pro blemen bij de bron aan te pak ken, hebben dé Bovag en De Oogadviseur een oogtestpak- ket voor leerlingen ontwikkeld. „Tot op heden was er maar één soort test, namelijk de nummerplaattoets. Zelfs al lukt het iemand om een num merplaat op afstand goed te lezen, dan is dat nog geen garantie voor goede ogen. Een leerling kan echter slechtere ogen hebben dan dat hij aan neemt", aldus Hulshof. Volgens Hulshof is het raad zaam om bij de eerste les meteen te beginnen met een ogentest. Ook daarna verdient het aanbeveling om de ogen regelmatig te testen. Hulshof: „Dagelijks krijgen we mensen in de zaak die al een hele tijd niet meer goed kunnen zien. Daarom vinden we dat een groot deel van de Nederlandse automobilisten eerder zou moeten weten hoe hun gezichtsvermogen er bij staat. Het liefst zou ik van iedere autorijder een soort historie willen opbouwen zodat je kunt nagaan of het zicht slechter wordt of niet". De Bovag ver wacht dat de verkeersscholen de oogtest gratis zullen aan bieden als service voor hun leerlingen. Bij Hulshof hebben de rijscholen Actief en Jasper- se al veelvuldig de ogen van hun leerlingen laten testen. NIEUW IN MIDDELBURG Schoenen van Segeerstraat 9 voorheen Quick Shoes binnenhuis Gordijnstoffen Kromme Weele 21-23 Middelburg, tel. 0118-614077

de Faam | 1997 | | pagina 1