5 AANBIEDING 10,95 Buiten schilderen met oog voor het milieu If Optimale bescherming van parket en houten vloer Tegels zetten: een dankbare doe-het-zelf klus DOE DAG KAARTEN MAKEN Verfsoorten die weinig schadelijk zijn Ecologische bouwplaat voor doe-het-zelver Nooit meer scheurend behang Met kras-, stoot- en slijtvaste parketlak Interieur versieren met Deco stamps multi colour NEL Hans Snel "VISSER ART" ACME schuifdeursysteem nu precies voor u op maat gemaakt! levert alles op maat Woensdag 5 maart 1997 FAAM/VLISSINGER 11 Bouwplaat-fabricaat Fels heeft dezer dagen een nieuw pro duct op de markt gebracht voor de doe-het-zelver. Het gaat om ecologische bouwplaten op gipsvezel- basis. Ze worden verkocht in de beter gesorteerde doe-het- zelfmarkten onder de naam Fermacell. De platen bestaan uit milieuvriendelijk gewon nen gips (restproduct van kolengestookte elektriciteits centrales), gerecycled papier en water. Lijm- of andere toe slagstoffen worden niet gebruikt. Klinkt ongeloofwaar dig? Niet als u weet dat Fer macell een gipsvezelplaat is, niet te verwarren met de gips- kartonplaat (witte gipskern, tweezijdig beplakt met karton). Door de unieke vezelstructuur is Fermacell veel sterker en prettiger te verwerken. Ophangpunten kunnen aan zienlijk meer gewicht hebben: tot 50 kg per hollewandplug. Keukenkasten bijvoorbeeld kunnen zonder achterwand constructie aan de plaat wor den opgehangen. Bij de fabricage komen geen schadelijke stoffen vrij en het water dat voor de fabricage nodig is, wordt volledig herge bruikt. Fermacell is door diver se instanties bouwbiologisch getest, goedgekeurd en onder scheiden. De plaat is meestal zonder voorbehandeling te schilderen, te behangen, te sausen etc. Met normale hand gereedschappen kunt u bewer kingen als zagen, schroeven of spijkeren eenvoudig uitvoe ren. Door zijn homogene samenstelling houdt de plaat bij zagen of andere bewerkin gen altijd een gaaf uiterlijk. Daarnaast is hij zeer stabiel en toepasbaar in badkamer, toi let, keuken, kelder en op zol der. Fermacell heeft een hoge brandwerendheid en is zeer stootvast. Bovendien kunt u een klus snel afronden doordat het materiaal geen vrijkomend bouwvocht heeft. Restanten kunnen op andere plaatsen in de woning verwerkt worden of door de fabrikant worden teruggenomen voor de pro ductie van nieuwe Fermacell platen. Om transportproble men te voorkomen, maar ook om het kleinste kamertje of de zolderkamer zonder veel pro blemen te kunnen bereiken, is de zogenaamde éénmansplaat ontwikkeld. Deze plaat is 100 x 150 cm en 10 mm dik. Dit keer geen lang verhaal over behangen, dat heeft u vast al vaker gedaan en meer over gelezen, maar wel twee tips over deksels handige hulpmiddeltjes. Tip 1: nat behang laat zich moeiteloos, kaarsrecht èn op de juiste lengte afsnijden met een handige afsnijlineaal. Dankzij de juiste hoek nooit meer banen verspillen of over nieuw plakken. Tip 2: staat u ook zo te klodde ren bij het inlijmen van smalle behangstroken? Dankzij de slimme borstelkop en het los se spateltje van de Perfax bor- stelfles voor behangranden houdt u schone handen. Direct te gebruiken en ideaal voor vinyl-op-vinyl plakwerk. Een dop voorkomt uitdrogen. Kinder- en babykamer Van de kleding- naar de wand- mode is maar een kleine stap. Zo blijkt uit een nieuw en leuk dessin dat pas op de markt is. Ontwerper Gerard van Sum- meren werd geïnspireerd door de felle kleuren en karakteris tieke dessins van bijvoorbeeld jeugdkledingfabrikant Olily. Het resultaat is een uitbundige baby- en kinderkamercollectie met behangdessins en stoffen, waarin kleuren- en dierenmo- tieven centraal staan. Daar ste ken de kleintjes ook nog wat van op! De doe-het-zelf voorjaarskrie bels beginnen bij menigeen weer toe te slaan. Het huis moet aan kant. En er zijn klus sen en klusjes te doen. Zoals schilderen. Het is een vast voorjaarsritueel geworden. Of het nu om bin nen- of buitenschilderwerk gaat. Besluit u een nieuwe verflaag te gaan aanbrengen, dan is te overwegen daarvoor milieuvriendelijke verfsoorten te nemen. In veel verfsoorten zit het oplosmiddel terpentine. Ter pentine is een zogenaamde vluchtige organische stof die vervliegt tijdens het opdrogen van de verf. Deze vluchtige organische stoffen, VOS genaamd, zijn schadelijk voor de gezondheid en het milieu. Ze zijn ondermeer medever antwoordelijk voor het ont staan van smog en zure regen. Er zijn ook verfsoorten die veel minder VOS bevatten. De kwa liteit van deze verfsoorten is goed, ze zijn zowel binnen als buiten te gebruiken en in alle gewenste kleuren verkrijgbaar. Voor de consument is verf met weinig VOS makkelijk te her kennen, er zijn namelijk twee soorten. Acrylverf is er zo één. Deze verf droogt snel en ver geelt niet. Opmerkelijk is dat deze verfsoort veel minder stinkt dan andere soorten. Daarnaast is er de High Solid- verf. Deze verf is anders van samen stelling waardoor een dikkere laag ontstaat bij het aanbren gen. Hierdoor dekt deze verf beter, drogen duurt wel lan ger. Kwasten en rollers kunnen na gebruik van Acrylverf in een emmertje water schoonge maakt worden. Houdt het verf- water apart en laat het ver dampen. Restanten horen bij het klein chemisch afval. Kwasten en rollers mogen niot onder de kraan afgespoeld worden. High Solidverf kan het beste in terpentine schoongemaakt worden. Het is daarbij wel zaak om zuinig en voorzichtig met de terpentine om te gaan. De restanten van beide verf soorten kunnen als chemisch afval ingeleverd worden. Zowel de Acryl- als de High Solidverf zijn volop verkrijg baar in bouwmarkten, doe-het- zelf-winkels en warenhuizen. Voor mee informatie kan de folder "De tien meest gestelde vragen' aangevraagd worden bij het Distributiecentrum VROM, tel. 079-3449449. Een houten vloer of parket is erg praktisch. Het zijn bovendien duurzame vloeren. Niettemin gaan ze na verloop van tijd beschadigingen, krijgen of ontstaan doffe plekken. Daar is makkelijk wat aan te doen. Want er zijn bij de doe-het-zelfwinkel of in de spoeciaalzaak prima lakken voorhanden. Ze zijn kras, stoot- en slijtvast,, vrijwel reukloos, sneldrogend, elas tisch, niet vergelend en bovendien heel makke lijk zelf aan te brengen. Rambo heeft bijvoor beeld een parketlak ontwikkeld die snel droogt. De parketlak is niet alleen verkrijgbaar in blank en traditionele houtkleuren, maar ook in een groot aantal eigentijdse, transparante kleuren, zoals antiek blauw, cottage groen en maïsgeel, in de winkel kunnen de lakken zelfs met een mengmachine op kleur worden aangemaakt. Kleur en bescherming in één dus. Praktische tips Om een optimaal resultaat te krijgen in het belangrijk de ondergrond grondig met water en ammonia te reinigen en te ontvetten, het hout goed te schuren, de ondergrond stofvrij te maken en pas daarna te lakken. Vooral het op een juiste manier schuren is cruciaal. Laat u informeren welk schuurpapier voor uw vloer het meest geschikt is. Let er ook op dat u niet door de toplaag (lamellen parket) heen schuurt of dat hij u bij massief parket plaatselijk te diep schuurt. Schuur niet te snel na het leggen van het parket of houten vloer, dep arketlijm moet minstens 24 uur de tijd hebben gehad om uit te harden. Bescherm plinten goed tegen de schuurma- chine, bijvoorbeeld met afplakband. Met een vochtige dweil onderaan deuren beperkt u zoveel mogelijk stofoverlast in de aangren zende ruimten. Het is verstandig eerst een proefvlakje te nemen om te kijken of de tak goed hecht. Neem hiervoor een onopvallend plekje. Doe na enkele dagen een hechtproef bij het proefvlakje. Maak ruitjesgewijs krasjes in de lak, plak er plakband over en ruk het los. Als er weinig of geen ruitjes loskomen is de hechting goed en kan de hele vloer gelakt worden. Breng op een nieuwe vloer drie lagen parket lak aan: op een eerder gelakte vloer twee lagen. Tussen elke laag licht schuren. Let wel: lak of verf hecht niet op een waslaag of polish. Een waslaag moet daarom altijd eerst verwijderd worden. Doe dit door goed schuren, schrapen of eventueel met een oplosmiddel zoals thinner. Polish kunt u ver wijderen met een vetoplossend schoon maakmiddel. Voor meer informatie: Sigma Coatings, Afde ling Klantenservice DHZ, tel. (0297)-541234. 'n Beetje handige doe-het- zelver hoeft er anno 1997 niet tegenop te zien om zelf tegels te zetten of te leggen. Tegelen is dankzij prachtig materiaal, hulpmiddelen en vooral ook goede voorlich ting door bouwmarkt en doe-het-zelfwinkel binnen bereik van nagenoeg ieder een geraakt. Wie keuken, badkamer of toilet wil voor zien van nieuwe tegels hoeft bovendien niet tevoren alles te gaan slopen. Er kan zelfs over een oude tegelwand heen worden getegeld. Daarvoor zijn mooie pastate- gellijmen ontwikkeld. We zetten even wat praktische zaken op een rij: De ondergrond Tegels kunnen worden gelijmd op bijna elke onder grond. Soms is een voorbe handeling nodig. Op hout, spaanplaat, een te zachte of kapotte pleisterlaag en ongepleisterde baksteen muren schroeft u een gips- kartonplaat om barsten of loslaten van de tegels te voorkomen. Soms is het beter een slechte pleister laag kaal te hakken en met specie van een onderlaag te voorzien. Als u nieuwe of poreuze muren wilt voorbe- handelen met een specie onderlaag, dient u eerst de muur te bestrijken met een hechtemulsie. Verf en beton- emaille (eerst richels weg hakken!) schuurt u op met grof schuurpapier. Contro leer met een rechte lat of de ondergrond in alle richtin gen vlak is. Verschillen tot circa 3 mm zijn toegestaan. Bij grotere verschillen de holtes opvullen met poeder- tegellijm en de uitstekende delen wegschuren met een ruwe baksteen. Over een oude tegelwand kunt u gewoon heen tegelen met een speciale hiervoor bestemde pastategellijm. Krab de oude voegen uit, sla hier en daar het glazuur stuk voor een betere hechting en zorg er voor dat de voegen niet op dezelfde plaats komen. Tegels zetten met specie Soms is de muur te onregel matig om met lijm een vlak ke tegelwand te kunnen maken. U zult de tegels dan moeten zetten met specie. Smeer de muur eerst in met water waar cement doorheen is geroerd. Gebruik voor de specie 1 deel cement en 4 delen zand. Maak de specie vooral niet te dun. Met een puntige troffel zet u steeds zoveel specie tegen de wand, dat de tegel precies op zijn plaats komt. Contro leer regelmatig met tegele lastiek of alles recht is. Gebruik voegkruisjes voor de juiste voegbreedte. Controleer, terwijl u werkt, met een rechte lat of de wand mooi vlak wordt. Voe gen doet u op dezelfde manier als de gelijmde tegels. Als na het karwei een grauw sluier van verdund cement achter mocht blijven kan deze worden verwijderd met verdund zoutzuur. Uw doe- het-zelfzaak heeft daarvoor speciale producten. Tips van de vakman Wacht met het monteren van kranen totdat er is getegeld. Het rozet van de kraan dekt het gat in de tegels keurig af. Tel, bij het tegelen van een buitenhoek, de dikte van de tegel (plus de lijm) op bij de breedte van de tegels om de hoek. Voor een fraaie afwerking van buitenhoeken en kopse kanten adviseren wij de toepassing van tegelaf- werkstrips. In uw badkamer neemt het stucwerk van wanden en plafond vocht op en staat dat langzaam weer af. Dit voorkomt, dat het condenswater langs de wanden naar beneden loopt. Tegel daarom nooit tot het plafond en zorg voor een goede ontluch ting. Bijvoorbeeld door een roostertje in de deur te plaatsen of de kier aan de bovenzijde van de deur ca. 5 cm breed te maken (dit laatste is bij moderne deuren soms onmogelijk, omdat de deur uit elkaar valt!). Als u in de tegel gaat boren, plak dan eerst een stukje tape op de plaats waar het gat moet komen. Dit om het verschuiven van de boor te voorko men. Pluggen dienen altijd zo diep te zitten, dat de plug onder de tegel zit. Anders kan de tegel, door uitzet ting van de plug, barsten als u de schroef in de plug draait. Naden tussen bijvoor beeld ligbad en tegelwerk of in de tegelvloer van de badkamer kunt u eenvou dig dichten met siliconen- kit. Gebruik hiervoor geen voegpasta. Die gaat namelijk op den duur scheuren.. Nieuw doe-het- zelfproduct In de Verenigde Staten heerst een stempelrage. Die is afgelo pen weken ook onze krant uit gewaaid. Binnenkort zijn in ons land in doe-het-zelfwinkels Deco-stamps te koop. Het zijn rubber stempels in verschillen de formaten en afbeeldingen. Het leuke van deze nieuwe techniek is dat je niet alleen op papier kunt werken, maar ook op allerlei andere ondergron den kunt stempelen, zodat je ook in je interieur bepaalde thema's terug kunt laten komen. Bijvoorbeeld een com binatie van gordijnen, meu bels, behang, kastjes, bedran den, kozijnen, glas etc. De stempels zijn ook te gebruiken op bolle, ronde en vlakke ondergronden. Het is echter wel van belang dat dan de juiste verfsoort wordt gekozen. Wat betreft de toepassingen van verf en kleu ren kunt u uw verfspecialist/hobbywinkel- specialist raadplegen. Het aar dige is dat er diverse thema's zijn die men gebruiken kan in de kinderkamer, keuken, ouderslaapkamer, woonka mer, tuinhek etc. Onderstaand geven we enkele gebruiksmo gelijkheden zoals bijvoor beeld: stempelafdruk inkleuren: de gewenste kleur verf met een verfroller aanbrengen op de stempel en vervolgens een afdruk maken. Kleur daarna met een kwastje de afdruk in. Het is aan te raden bij het inkleuren een klein wit randje open te laten voor een speels effect. regenboog stempelen: breng op de stempel met diverse verfrollers op verschillende delen verschillende kleuren verf aan. Waar de kleurvakken elkaar raken zal de verf zich een beetje mengen. Door dit mengen ontstaat een mooie overgang van kleuren. stempelafdrukken achter en over elkaar: voor meer infor matie zie de verpakking van de stempel waarop deze techniek uitgelegd wordt. stempelafdruk in beweging: maak een stempelafdruk bij voorbeeld met een vlinder en stempel vervolgens zonder opnieuw verf aan te brengen, een paar keer dezelfde afbeel ding naast elkaar. Zo wordt de indruk gewekt als of de vlinder vliegt. CREATIVITEITSCENTRUM TORENWEG 4A MIDDEL3URG 0113-635641 zijdeschildermaterialen hobbyartikelen zaterdag maart van 10.00 tot 16.00 uur zelf doen: o.a. 3d-techniek, embossing, stempelen etc. Verf Behang Sierlijsten Ornamenten Verhuur van kamer steigers, behangstomers én behangtafels.... voor het mengen van alle gewenste kleu ren alles voor de doe-het-zelver BINNENKORT OPENING! verfspeciaalzaak Nieuwstraat 17 Middelburg Telefoon: 0113-629636 Autotelefoon: 06-52764711 Extra grote tube olieverf TALENS of WINSOR-NEWTON van 15,95 voor kunstschilder- en tekenmaterialen Langeviele 27 Middelburg Telefoon: 0118-627317 ACME was altijd al het slimste en het mooiste schuifdeursysteem. Beter kon niet, daarover bestaat seen twijfel. Het kan echter nos wel iets semakkelijker: wij maken ze nu zo nodig precies voor u op maat! Als u ze wilt monteren in een vertrek waarvan de afmetingen moeilijkheden geven, dan lossen we dat snel en vakkundig voor u op. Een kastinterieur achter uw schuifdeuren! Om deze ruimte optimaal te benutten heeft Hobbyhuis 'Doe het Zelf' voor u een flexibel, eenvoudig te monteren kastinterieur. Uiteraard kunt u ook achter bestaande schuif- of vouwdeuren uw kastinterieur maken. Diverse indelingen zelf samen te stellen. 0BBYHUIS "DOE HET ZELF" Vlissingsestraat 46-50, Middelburg 0118-625589/612880 's maandags gesloten

de Faam | 1997 | | pagina 11