GEMEENTE MIDDELBURG Begroting van de gemeente voor 1997 Veel over geld mil 5 Jaar MilieuWinkel Gered gereedschap Kwijtschelding gecombineerd Ik zie een glas liever halfvol dan halfleeg Rooien Collecten Glasbak Enquête over vrijwilligers Wethouder Piet Bruinooge: Woensdag 26 februari 1997 FAAM/VLISSINGER 5 Week 9 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Veel artikelen zullen de komende weken op deze gemeentepagina gaan over geld. Daar zijn verschillende aanleidingen voor. Wet Onroerende Zaken Landelijk worden voor de WOZ alle panden opnieuw getaxeerd. De waarden van panden die golden voor inkomstenbelasting, water schapsheffing en gemeentelijke onroerende zaakbelasting zijn verou derd. Met als peildatum 1 januari 1995 zijn daarom nieuwe waarden vastge steld. In een beschikking, die u half maart thuis ontvangt, staat welke nieuwe waarde van uw huis voor de genoemde belastingen gehanteerd zal worden. Gemeentebegroting 1997 Op 10 maart behandelt de gemeenteraad de gemeentebegroting. In de komende weken gaan we proberen u een beeld te geven van wat er dan besproken gaat worden en wat de politieke partijen daarover denken. Deze week is als inleiding daarop een kort overzicht geplaatst van de inkomsten en uitgaven van de gemeente. Gemeentelijke belastingen Eind april ontvangt u de aanslag voor alle gemeentelijke belastingen tegelijk. U kunt die in drie termijnen betalen met de bijgevoegde acceptgirokaarten. U kunt ook vragen om verdeling in meer dan drie termijnen of kwijtschelding aanvragen. Overigens verschijnt de aanslag van het waterschap al eind februari. Omdat u voor gemeente én Waterschap gecombineerd kwijtschelding aan kunt vragen, geven we deze week alvast informatie in een artikel elders op deze pagina. Feestweek met aanbiedingen en een kindermiddag, een prijsvraag en een wedstrijd Milieutips! 5 Jaar MilieuWinkel van MIC- 1 MEC Walcheren (Milieu-Informa- tie-Milieu-Educatie-Centrum) in de Reigerstraat te Middelburg. Vele mensen zijn in die periode geholpen aan antwoorden op milieu- vragen, met informatie over natuur- en milieu-organisaties, of aan mate riaal voor scripties en spreekbeur- - ten. Men wist het MicMec te vinden voor cadeau-artikelen, en sinds kort ook voor de vrijwilligersvacature- bank van de natuur- en milieuorga nisaties. 5 Jaar MilieuWinkel, mede dank zij subsidies van de gemeenten Mid delburg en Vlissingen. het Water schap, en van de voormalige gemeenten Arnemuiden, Valkcnisse en Westkapelle. Maar ook dankzij de hulp van de vrijwilligers die de MilieuWinkel op gemotiveerde manier draaiende houden! 5 Jaar MilieuWinkel, daarom een FEESTWEEK van 4 t/m 8 maart. Knalaanbiedingen met 5-10 gul den kortingen op de boeken Mi lieusparend Huishouden. Ve getarisch Koken, en Water over Walcheren. Openingstijden MilieuWinkel in de Feestweek: dinsdag t/m zater dag 10-17 uur. Natuurknutselmiddag voor de kinderen, op woensdag 5 maan vanaf 13.30 uur. Gratis deelname, en nog een cadeautje na afloop! Prijsvraag, met als le, 2e en 3e prijs goed gevulde boodschappen manden met milieuvriendelijke artikelen. Elders in deze Faam vindt U een vragenformulier. Als het ingevulde vragenformulier persoonlijk wordt ingeleverd in de Feestweek in de MilieuWinkel levert dit sowieso een verrassings pakket op met een bloemlezing uit de MilieuWinkel. Doe mee! En komt u er niet uit, u weet: met vra gen over natuur en milieu kunt u terecht in de MilieuWinkel! Publicatie met Milieutips, ook de uwe! Steeds meer mensen vinden het belangrijk in het dagelijks leven rekening te houden met natuur en milieu. Laat ons zien hoe dit doet met uw persoonlijke milieu- tip. Alle inzendingen zijn tot eind maart te zien in de MilieuWinkel. De 5 origineelsten krijgen een prijs t.w.v. 25,-, te besteden in de MilieuWinkel. Tafeltje Dekje 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 3 tol en met 9 maart varkenslapje, prei, krielaardap- pelen dinsdag runderlapje, rode kool. aardap pelen woensdag Zwitsers geschnetzeltes met rösti, aardappelen donderdag kipfilet, bloemkool, aardappelen vrijdag visfilet in milde mosterdsaus, gemengde groenten, aardappe len zaterdag vleesballetjes, witlof, aardappel puree wat de pot schaft Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnengekomen voor: Meiveldpad, 1 es Veersesingel, 3 populieren; Sandberglaan, 40 essen/populie ren/wilgen/abelen/iepen; Waalstraat, 1 hazelaar, Tappershofstraat, 1 den. Voor informatie over rooivergun- ningen kunt u terecht bij de afdeling Groenbeheer, telefoon 675312. Ieder jaar wordt de gemeentelijke begroting door de raad vastgesteld. Deze begroting is te vergelijken met het huishoudboekje van de gemeen te, waarin opgenomen wordt wat de gemeente te besteden heeft en waar dat geld naar toe gaat. Het was gebruikelijk dat de begro ting steeds in het najaar werd vast gesteld voor het volgende kalender jaar. Omdat er een herindeling plaatsvond en een nieuwe raad aan trad per 1 januari is besloten de vast stelling van de begroting over te laten aan de nieuwe raad. De raad kan door de financiële keu zes die worden gemaakt laten zien welke accenten er worden gelegd fn het beleid. Wat vindt de raad nou echt belangrijk, waar hebben ze geld voor over? Al eerder heeft de raad een aantal onderwerpen genoemd, waar met voorrang geld voor moet worden vrijgemaakt: de Wet Voorzieningen Gehandicapten, wijkbeheer en wijk- tafels, politietoezicht, 30 km-zones, werkzaamheden aan wegen, jeugd beleid. Het echte politieke debat vindt plaats op maandag 10 maart van 9.30 uur, 's middags vanaf 14.00 uur en wellicht ook 's avonds (aanvang 19.30 uur). In twee termijnen kan dan door de fracties worden gede batteerd op hoofdlijnen van het beleid, waarna de begroting kan worden vastgesteld. De volgorde zal zijn: PvdA, CDA, VVD, SGP, RPF/GPV, Groen Links, D66 en AOV. De spreektijd per fractie is 20 minuten. Deze vergadering is openbaar en word gehouden in de raadzaal. De ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1997 ligt voor een ieder ter inzage bij de sectie Communica tie, Stadhuisstraat 2. De begroting is Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collec- te te houden: Leger des Hcils van 24 februari tot en met 8 maart; Nationaal Jeugdfonds van 10 tot en met 15 maart. Omdat hier een kiosk komt gaan de papier- en glasbakken op het hoekje van het Damplein verhuizen naar een plaats tegenover Dam 37, bij de Molstraat. De gemeente wil nieuw beleid voor vrijwilligerswerk opstel len. Om het vrijwilligerswerk in Middelburg in kaart te bren gen, wordt een enquête uitgezet. De enquête is bedoeld voor organisaties en verenigingen die met vrijwilligers werken. Door dit onderzoek weet de gemeente beter waar het beleid zich op moet richten. Heeft u nog geen enquête ontvangen? Dan kunt u alsnog een enquêteformulier aanvragen bij: de sectie Wel zijn, tel.: 675679. Vanaf woensdag 5 maart 1997 heeft Zeeland een eigen opknappunt voor oud gereedschap. In de voormalige Kwekerij Veldzicht aan de Oude Vlissingscwcg 7 in Mid delburg is een Werkplaats Gered Gereedschap ingericht. De Middelburgse Ijzerhandel Henk de Bruijne blijft het oude gereedschap inzamelen. De Werkplaats Gered Gereedschap in Middelburg is opgezet als arbcidsrc- habi 1 itatieproject voor mensen met een psychiatrische en/of psycho-sociale achtergrond, ex-verslaafden en dak- en thuislozen en voor mensen die lang durig baanloon zijn waardoor zij een zeer grote afstand tot de arbeidsmarkt hebben. De bedoeling van het project is deze mensen op een activerende, stimule rende wijze (opnieuw) bij de maatschappij te betrekken in samenhang met het verminderen van hun economische en sociale afhankelijkheid en zo een sociaal en maatschappelijk isolement te voorkomen dan wel te verkleinen. De verwachting is dat twintig tot dertig mensen aan het project zullen deel nemen. Dfc werkplaats Gered Gereedschap maakt onderdeel uit van een landelijk opererende vrijwilligersorganisatie met haar hoofdvestiging in Amsterdam. Er zijn circa 70 plaatselijke afdelingen. Vanuit de overkoepelende stichting worden aanvragen voor projecten in de diverse landen gecoördineerd en de verzendingen afgewikkeld. De werkplaats iri Middelburg fungeert als opknappunt van oud, verroest en/of kapot gereedschap. Het verzamelde materiaal wordt geselecteerd, gecontroleerd en opgeknapt, waarna het opgeknapte gereedschap door de overkoepelende organisatie in Amsterdam verstuurd wordt aan mensen in ontwikkelingslanden. In de regel gaat het om timmerlieden, metaalbewer kers en andere ambachtslieden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Het initiatief tot samenwerking tussen Emergis/centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Zeeland en de secties sociale zaken van het Stadsgewest Vlissingen/Middelburg ontstond in 1995 tijdens een bijeenkomst over de gevolgen van de invoering van de nieuwe Algemene Bijstandswet. De samenwerking was mede ingegeven door overlappingen van de doelgroe pen. De financiering van het project vindt plaats uit de zorgvemieuwingsgelden, die verdeeld worden door de zorgverzekeraars. Het Stadsgewest stelt de facilitaire voorzieningen beschikbaar. In februari worden door het waterschap de Zeeuwse Eilanden diverse belastingaanslagen aan u opgelegd. Dit zijn de ingezetenen- omslag en de verontreinigings heffing. De gemeente Middelburg zal de gecombineerde aanslag waarop zijn verzameld de onroerende zaakbelastingen, het rioolrecht, de afvalstoffenheffing en de honden belasting pas eind april 1997 ver zenden. Wanneer uw inkomen zo laag is dat u één van de belastingaanslagen niet kunt betalen - ook niet door middel van een betalingsregeling - kunt u kwijtschelding aanvragen. Dit geldt zowel voor de heffingen van het waterschap de Zeeuwse Eilanden als voor de heffingen van de gemeente. Voor het jaar 1997 wordt, evenals voorgaande jaren, door het Water schap de Zeeuwse Eilanden en de gemeenten Middelburg en Vlissin gen samengewerkt bij het beoorde len van de kwijtscheldingsverzoe- ken. Welke gevolgen heeft dit voor u? - Omdat het kantoor van het water schap m.i.v. 1 januari 1996 in Goes is gevestigd kunt U het aan vraagformulier het beste bij de gemeente ophalen. Evenals vorig jaar kunt u volstaan met het indie nen van slechts één aanvraagfor mulier. Dit aanvraagformulier geldt dan ook voor beide belas tingaanslagen van het water schap de Zeeuwse Eilanden en de heffingen van de gemeente zoals die hierboven staan vermeld. U dient dit formulier echter bij de gemeente in te leveren. U kunt wachten met bitalen van de aanslagen tot een beslissing over kwijtschelding is genomen. - Dit verzoek dient binnen 5 maanden na dagtekening van de opgelegde aanslag te zijn inge diend. Verzoeken die later wor den ingediend worden niet meer in behandeling genomen. - De gemeente beoordeelt de kwijt- scheldingsverzoeken. Wanneer het verzoek niet volledig is inge vuld wordt dit aan u teruggezon den. U dient het formulier dan aan te vullen met de benodigde gege vens en binnen 21 dagen terug te zenden. Formulieren die dan nog niet volledig ingevuld zijn of te laat worden ingediend, zullen worden afgewezen. De beoordeling van de kwijtschel- dingsverzoeken. De beoordeling van de kwijtschel- dingsverzoeken zal evenals vorig jaar worden gedaan aan de hand van de landelijke normen. Op dezelfde wijze als voorheen wordt uw beta lingscapaciteit bepaald. (Dit is 80% van uw netto besteedbare inkomen verminderd met een - voor uw situ atie geldend - normbedrag). En evenals vorig jaar wordt uw beta- lingscapacitcit niet alleen vergele ken met de door u te betalen gemeentelijke belastingen maar daar worden tevens de belastingbedragen van het waterschap bij geteld. Omdat de kwijtscheldingnorm van de gemeente Middelburg, ook dit jaar, weer hoger is dan de kwijtscheldingsnorm van het waterschap is het dus nog steeds mogelijk dat u wel geheel of gedeeltelijke kwijtschelding krijgt voor de heffing van de gemeente Middelburg en niet voor de heffingen van het Waterschap. Beslissing op uw kwijtscheldings- verzoek Op grond van de door u verstrekte gegevens wordt een beslissing geno men op het verzoek om kwijtschel ding. De gemeente en het waterschap stu ren u hiervan afzonderlijk een schriftelijke mededeling. Voor informatie over de berekening dient u echter contact op te nemen met de gemeente. Informatie Informatie over de kwijtscheldings procedure kunt u verkrijgen op de afdeling Financiële Zaken. De medewerkers zijn elke werkdag bereikbaar van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur aan de Helm 3 (achter het Stadhuis). Telefoon 0118 - 675477/675476/675475. ook te leen of te koop bij de afdeling Financiële Zaken. Meer informatie over de inhoud en behandeling van de gemeentelijke begroting 1997 kan worden verkre gen bij de heren N. Meijer, telefoon 675464, of H.L. Lensen. telefoon 675463, van de afdeling Financiële Zaken. De gemeente en het geld De gemeente houdt zich bezig met heel veel verschillende taken, van onderhoud van de wegen tot het ver lenen van bijstandsuitkeringen, van het verzorgen van basisonderwijs tot de inrichting van nieuwe wijken. Om al die taken goed te kunnen ver vullen geeft de gemeente aan een groot aantal mensen werk. In totaal heeft de gemeente zo'n 650 mensen in dienst, van wie er een kleine 200 werkzaam zijn in het onderwijs (basisonderwijs en scholengemeen schap), een 170 in de buitendienst (reinigingsdienst, groenbeheer, enz.) en de rest in de verschillende gemeentelijke kantoorgebouwen. Uitgaven Aan dat apparaat is natuurlijk een behoorlijk bedrag aan kosten ver bonden: salarissen, huisvesting, materieel e.d. Daarnaast geeft de gemeente nog veel meer geld uit aan Waar gaat het geld naartoe? Cultuur on (13%) Oponöaro votlighotd (2%) w uitkeringen, subsidies, werk door aannemers, enzovoorts. Per jaar is de gemeente een bedrag van 190 miljoen kwijt, daarvan een deel weer terugkomt in de vorm van bijvoorbeeld verhaal van bij stand, verhuur van accommodaties, rente van verstrekte geldleningen enzovoorts. Inkomsten Voor het overgrote deel van de uit gaven is de gemeentelijk afhankelijk van uitkeringen van het rijk en de opbrengst van eigen heffingen. Uitkeringen van het rijk zijn er in twee soorten: voor sommige speci fieke taken geeft het rijk aparte uit keringen. Zo vergoedt het rijk 90% van de bijstandsuitkeringen, geeft het een normvergoeding voor het onderwijs, voor stadsvernieuwing, enzovoorts. Die specifieke uitkeringen tezamen bedragen van 55 miljoen. Daar naast krijgt de gemeente een alge mene uitkering van 57 miljoen, die zij in principe geheel naar eigen inzicht kan besteden. Voor een deel zal hij echter gebruikt moeten worden voor kosten van taken die de gemeente verplicht zijn opgelegd en waarvoor geen speci fieke uitkering of slechts voor een deel ontvangen wordt. De opbrengst van de gemeentelijke heffingen wordt voor 1997 op iets meer dan 25 miljoen geraamd. De belangrijkste daarvan zijn de onroe- rendezaakbelastingen 13 mil joen), de afvalstoffenheffing 6,5 miljoen) en de rioolrechten (bijna 5 miljoen). Uit de afvalstoffenheffing worden de kosten van het ophalen van het huisvuil betaald en uit de rioolrech ten het onderhoud en de vernieu wing van de rioleringen. Voor de onroercndezaakbelastingen geldt hetzelfde als voor de algemene uit kering: in principe kan de gemeente die naar eigen inzicht besteden. Hij komt van oorsprong uit Kapelle bij Goes, waar hij in 1955 is geboren als de jongste in een arbeidersgezin met vijf kinderen. Er zit meer "bestuurdersbloed" in de familie: Ik heb een broer die 16 jaar ouder is en die is toevallig ook wethouder geworden. Nadat ik de Mulo in Goes had gevolgd wilde ik doorleren. Als je bij ons thuis over doorleren had, dan kwam als eerste en enige keuze "schoolmeester" naar boven. Dat betekende dus de kweekschool in de Keetenstraat in Middelburg. Daarna kwam mijn vuurproef: een jaar les geven aan de middelbare school in Axel. Ik was 20, de oudste leerling 18 jaar oud. Dat was een goede leerschool: ik had echt het gevoel van "of ik red het, of ik ga kapot". Zelf bleef ik ook studeren. Ik heb de derde graads bevoegdheid geschie denis gehaald en M.O.-A Neder lands. Toen ik 21 was ben ik getrouwd en kreeg ik een aanstelling op de MAVO in de griffioen aan de Olmenlaan waar ik Nederlands en geschiedenis gaf. Opfrisverlof Ik heb ruim 20 jaar voor de klas gestaan. Prachtig vond ik het. Iedere dag weer met kinderen omgaan, dat is leuk. Je moet wel zorgen dat je uitdagingen houdt, anders word je een lesboer. Een opfrisverlof is dan ook voor docenten een heel goed idee. Ik heb dat vorig jaar nog gedaan: een aantal maanden er uit gestapt. Met de ontwikkelingen richting schaalvergroting in het onderwijs is het wel belangrijk dat de docenten betrokken blijven bij de leerlingen. Politiek De politiek vormde een nieuwe uit daging voor mij. Als je een dergelij ke kans geboden wordt moet je die pakken, vind ik. Hoe ben ik in de politiek verzeild geraakt? Een collega zat in het bestuur van het CDA. Hij zei "We hebben jonge mensen nodig. Kom in de commis sie die de samenstelling van de lijst bepaalt". Zelf werd ik op de tiende plaats gezet. Zo mocht ik als broek je de fractievergaderingen bijwo nen. In de volgende periode kwam ik in de raad. Verantwoordelijkheid Ik kom oorspronkelijk uit een refor matorisch gezin, maar heb heel bewust voor de CDA gekozen. Ten minste: na de fusie van de verschil lende christelijke partijen. De fusie vond ik terecht, want op hoofdpun ten bestonden geen verschillen. Voor mij betekent het CDA-ideaal: waar je voor staat, waar je in gelooft, toepassen in de politiek. Zo'n keuze is een groeiproces, dat gebeurt niet van de ene dag op de andere. Ik ben altijd naar de kerk blijven gaan en actief geweest in verenigin gen en kerkenwerk. Zo was ik jeugdouderling en deed ik bestuur lijk werk. Nu ben ik nog ouderling en kerkvoogd. Dat is voor mij belangrijk: "res publica", de verantwoordelijkheid, de plicht om iets te doen voor de samenleving, waarbij je niet moet denken dat je altijd lauwerkransen zult oogsten. Wethouder Nu zie ik de politiek als een manier om voor de samenleving actief te zijn. Het is wel een tijdrovend mon ster. Je moet het dan ook echt leuk vinden om te doen. Het wethouder schap is op een goed moment geko men, nu mijn vier kinderen al wat ouder zijn. Het wethouderschap geeft de gele genheid om daadwerkelijk te bestu ren. Bij de kandidaatstelling ben ik geplaatst als lijsttrekker en beoogd wethouder. De collcgcbcsprckingcn waren mijns inziens open en eerlijk. Zo is ook de mogelijkheid van een vierde- partij de RPF bekeken. Het pakket portefeuilles, dat ik gekregen heb was ook precies wat ik wilde heb ben. Het aantrekkelijke ervan vind ik dat het onderwerpen zijn die spelen op de langere termijn en onderwerpen waarin veel dingen samen komen. Daarin zal ik ook vaak samen moe ten werken met collega-wethouders omdat er veel raakvlakken zijn. Visie We zullen een visie moeten ontwik kelen voor de langere termijn: hoe moet de stad er over pakweg 10 jaar uitzien? Die visie zullen we met het hele college moeten opbouwen. Middelburg moet een "bruisend" punt van het eiland Walcheren wor den. Dat klinkt wat holle-frasen- achtig, maar ik meen het echt: De mensen moeten het fijn vinden om hier te wonen, te werken en te recreëren. Daarvoor is het nodig dat we niet blijven zeuren, maar aan de slag gaan. Op een positieve manier. Ik hou ervan te zeggen dat het glas halfvol is en niet halfleeg. Mogelijkheden Ik zie gigantische mogelijkheden voor Middelburg. Het is daarvoor nodig dat we een goed woningbouwprogramma heb ben. Daar zijn we hard mee bezig: met de ontwikkeling van Veerse- poort, Molenwater, Veldzigt. Maar ook dat wc het stationsgebied ontwikkelen, Middelburg heel nadrukkelijk profileren als een top locatie voor kantoren. We moeten de voorzieningen goed bereikbaar maken, de Markt weer het middel punt maken van een levendige stad. Voor een aantal van deze zaken zijn de lijnen al uitgezet door het vorige college. We leggen nu de nadruk op de uitvoering. Het is wel mooi om je ambitieniveau erg hoog te stellen, maar als dat betekent dat je jaren lang niet bouwt dan is de inschatting fout. Natuurlijk moet kwaliteit wel voor op staan, maar je hebt als gemeente bestuur wel een taak uit te voeren. Ook op het gebied van volkshuis vesting. In de binnenstad is het belangrijk om eventueel belemmerende ele menten weg te halen: een goed par keerbeleid voeren, activiteiten op de Markt stimuleren, de ideeën van de Stichting Evenementen Middelburg ondersteunen, de detailhandel aan sturen. Fascinerend vind ik de ontwikkelin gen rond het stationsgebied, behalve een speerpunt voor kantoorlocaties moet dat een tweede kloppend hart van Middelburg worden. Foto: Johan Sinke. Wethouder dhr. P.M. Bruinooge (CDA) Loco-burgemeester Portefeuilles - Ruimtelijke Ordening - Volkshuisvesting - Stadsvernieuwing, inclusief project Stationsgebied - Monumenten - Financiën en Grondbedrijf Wijken Middelburg-centrum, Nieuw Middelburg, Klarenbeek, Sint-Laurens Spreekuur Spreekuur op afspraak (675431) elke dinsdag van 16.30 tot 17.30 uur in het stadhuis. De scheiding tussen noord en zuid kan daarmee worden opgeheven, zodat Middelburg veel meer één stad wordt. Als er ook een schouw burg in dit gebied komt, wordt het een echt aantrekkelijk verblijfsge- bied. Financiën Ook de gemeente Middelburg wordt gekort in zijn inkomsten door het Rijk. Deze kortingen zonder meer verhalen op de inwoners dat kan niet. In feite moeten we als gemeen te net zo omgaan met geld als je dat thuis doet: wordt je in je salaris gekort dan moet je naar de bank, schulden maken, of je bestedingen moeten omlaag. Zo simpel is dat ook voor de gemeente. Dat is de achtergrond voor allerlei bezuiningen binnen de gemeente. Daarom zijn we ook aan het onder zoeken of de diensten nog efficiën ter kunnen werken. De behandeling van de begroting, zoals die nu besproken wordt, moet doorzichtig zijn en er moet heel scherp naar gekeken worden. De gemeente zou door de waarde vermeerdering van de panden via de WOZ-taxaties bijvoorbeeld meer inkomen kunnen binnen halen. Maar wij stellen dat de inwoners geen melkkoe zijn en verlagen de normen zodat de inkomsten voor de gemeente ongeveer gelijk blijven. Voor de reinigingsrechten gaan we uit van het principe: de vervuiler betaalt. Dat betekent dat op den duur de reiniging moet kunnen draaien op de inkomsten van die rechten. Daar om moeten die rechten omhoog, maar dat doen we niet ineens, dat gaat ieder jaar een stukje omhoog. Contact bestuur-bestuurden We moeten kleinschalig blijven werken, dan kunnen de inwoners ons blijven vinden. Die afstand moet klein'blijven. Maar het is niet een kwestie van"u vraagt, wij draaien". We moeten luisteren naar klachten en vervolgens keuzes maken. Daar hangt dan weer een prijskaartje aan. Belangrijk is dat we niet bang zijn onszelf een spiegel voor te houden, open en eerlijk te zijn. We moeten durven zeggen "dat kan niet" en ver volgens goed uitleggen waarom dan niet".

de Faam | 1997 | | pagina 5