3 Vlissinger helemaal gek van didgeridoo Nieuw woonzorgcomplex Zoutelande heeft te weinig kandidaten met WBO-indicatie WEDGWOOD EDME Zeeuwse campings aan Europese top Feest in Koperen Ketel Prikkels en stekels WOENSDAG 26 FEBRUARI 199 JAARGANG 99 - NUMMER 9 faam vlissinger WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Kandelaarlampje Speciale prijs 99.- Middelburg, Nieuwe Burg 8, tel. 613266 Vlissingen, Lange Zelke 26, tel. 411477 Hoe meer de westerse beschaving zich er van bewust wordt dat haar geaardheid puur mate rieel aan het worden is, des te meer komen volkeren die het paranormale als nor maal ervaren in de kij ker. De oorspronkelijke bewoners van Austra lië, de aboriginals, bij voorbeeld. Hun leven is puur gebaseerd op wat de natuur aan ver en onverklaarbare schatten biedt. De Vlissinger Ben van Rijswijk kan er bij wijze van spreken boeken over schrijven. Hij is helemaal gek van Australië en de cultuur in dat land. Op zijn twaalfde maakte hij de eerste boemerang. Nu is de veertiger helemaal in de ban van de did geridoo, een blaasinstrument dat op allerlei wijzen gebruikt wordt door de aboriginals. Het zware lome geheimzinnige geluid ervan kan niet alleen de toehoorder laten wegdromen, maar ook de bespeler een innerlijke rust geven die nog medisch verklaarbaar is ook. op maandag 3 maart.. Het instrument lijkt aan bekendheid te gaan winnen. Jos Brink liet het zien op de televisie „en ik ken iemand die er zo'n duizend van heeft geïmporteerd", laat Van Rijs wijk weten. Op maandag 3 maart houdt hij om 20 uur een informatiebijeenkomst in Het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen. Na die maandag rekent hij er op weer een aan tal cursisten te kunnen inschrijven die zich willen bekwamen op de didgeridoo. De didgeridoo is één 'van de oudste instrumenten van de wereld en eigen aan de abori ginals. Het instrument blinkt feitelijk uit door zijn eenvoud en wordt min of meer klaarge maakt door de natuur. Van Rijswijk legt uit dat de didgeri doo juist daardoor geniaal is. „De aboriginals gaan op zoek naar een eucalyptusboom die geschikt is. Ze kappen de stam die is uitgehold door termie ten, halen de schors er af en behandelen de stam nog wat, onder meer door hem te beschilderen. Het dunste uit einde wordt dan in bijenwas gedompeld. Daarvan wordt het mondstuk gemaakt. Is dat gedaan en gehard dan kan de didgeridoo worden gebruikt. De aboriginals gebruiken het instrument vaak in combinatie met zang en slaginstrument. Overigens wordt de didgeri doo ook soms gebruikt in de popmuziek". ...als je het goed onder de knie nebt, werkt de ademhalingstechniek De toon van de didgeridoo is ononderbroken. Van Rijswijk geeft een demonstratie daar van en legt uit: „Door het toe passen van de circulaire adem halingstechniek is het mogelijk de toon ononderbroken te laten doorklinken. De circulaire ademhalingstechniek houdt in dat je tegelijk in- en uitademt. Als je dat goed onder de knie hebt werkt die techniek hele maal ontspannend, ook al omdat je ademt via de buik". Van Rijswijk vertelt verder dat de therapeutische werking van het instrument nu ook is door gedrongen tot yoga-beoefe- naars en anderen die op zoek zijn naar - wat heet - innerlijke rust. Hoewel de eenvoud de didge ridoo siert, is het instrument niet echt goedkoop. „De prijs ligt tussen de 450 en 900 gul den voor zo'n origineel instru ment. Maar beginners advi seer ik altijd om te wachten met aanschaf. Een bewerkte pvc-pijp kan goed dienst doen als lesdidgeridoo. Het geluid heeft weliswaar niet de kwali teit van een originele, maar het benadert het wel. Bovendien kun je eerst zien of je wel ver der wil met het instrument". ...de aboriginals gebruiken het instrument om urenlang geschiedenis vast te leggen... De didgeridoo heeft slechts één basistoon. Maar er kan worden gevarieerd. Van Rijs wijk demonstreert de lachvo gel die hij met hulp van zijn stembanden en tong imiteert. „Maar de aboriginals gebrui ken de didgeridoo ook als spreekbuis waarmee urenlang geschiedenis wordt doorgege ven. „Zoals die mensen spelen kunnen wij nooit leren", geeft de Vlissinger wat spijtig toe. „Ze houden namelijk voel geheimen binnen hun eigen volk. Wij kunnen alleen probe ren ze na te spelen. Toch voel ik me bijna onverklaarbaar ver bonden met die mensen, hoe wel ik er nog nooit ben geweest. Liefst zou ik een in strument hebben waar ze zelf op hebben gespeeld. Maar daar is niet aan te komen. Die instrumenten hebben namelijk ook religieuze waarde". Als Van Rijswijk er voor gaat zitten om op één van zijn did- geridoo's te spelen,is dat niet anders dan voortdurend improviseren en zoeken naar mogelijke nieuwe combina ties. Hij speelt vrijwel dage lijks, soms wel drie uur achter elkaar. „Blazen is gewoon tot jezelf komen. Ik vind er rust in. Er wordt trouwens wel eens verteld dat er van het blazen op een didgeridoo een heilza me werking uitgaat waardoor bijvoorbeeld gebroken botten Ben van Rijswijk:Liefst zou ik een instrument hebben waar de aborginals zelf op hebben gespeeld. Maar daar is niet aan te komen FOTO ANDA VAN RIET genezen". Voor die verhalen is komt vooral door de circulaire de Vlissinger te nuchter. „Je ademhaling. Ik voel me in elk oent we: in trance doordat je geval altijd heel ontspannen gecoricëntreerd bent. Maar dat wanneer ik heb gespeeld". Maar liefst zes Zeeuws campings kunnen zich tot de Europese top rekenen. Dat blijkt uit de nieuwe gids van de Duitse organisatie ADAC, een zusterorganisa tie van de ANWB. Twee van deze campings zijn gelegen op Walcheren: Hof Domburg en In de Bongerd (Oostkapelle). De vier andere campings zijn te vinden in Breskens (Napoleonhoeve en Schoneveld), Baarland (Scheldeoord) en Renesse (De wijde Blik). De campinggids van de ADAC telt onder veel toeristen als 'Michelin-gids' voor kampeerders. De gegevens in de gids worden samengesteld uit anonieme beoordelingen van leden. Ook worden de bedrijven door speciale inspecteurs bezocht. Ongeveer zeshonderd mensen aten vorige week een keizerlijk menu in restaurant Oriental Garden in Koudekerke. Vijf Chinese topkoks waren te gast in het restaurant om te laten zien hoe de keizer vroeger at. Arthur van Priem, eigenaar van Oriental Garden: „Alle gerechten staan vanaf 1 april op de kaart". Het moest een kookcursus voor volwassenen worden. Maar op het aankondigingsbericht kwamen alleen verstandelijk gehandicapten af. „En dat is eigenlijk zo leuk, dat we hebben besloten alleen met verstandelijk gehandicapten door te gaan", aldus 'kookjuf' Lies Cijsouw. Verder deze week: op ontdekkingsreis door het Zeeuws Museum, nieuw uitzendbureau jn Middelburg, nieuwe eigenaars voor Vlissings biljartcentrum, informatie van de overheid en handige van dag tot dag overzichten. Het Middelburgse res taurant De Koperen Ketel bestaat tien jaar en dat moet gevierd worden, vinden eige naars Barbara Voogt en Bob van der Hout. Het duo heeft speciaal voor de gelegenheid een drietal arrange menten bedacht en een maandelijks wis selend jubileummenu aan de kaart toege voegd. Het eerste arrangement wordt zondag 6 april gehouden. Voor of na de voorstelling 'Alice, Alice' van het Middelburgs Theater wordt een brunch of diner geserveerd. Drie weken later is er een wijnproeverij met viergangendiner. Hekken sluiter is de buffettrolley op 1 juni: een diner waarbij de meest populaire voor- en nagerechten van de afgelopen tien jaar nog eens de revue passeren. Voogt en Van der Hout zijn van plan dit najaar met nog drie arrangementen te komen. De kaart van het res taurant aan Plein 1940 is geba seerd op de Belgische en Noord-Franse keuken. Bakten en brouwten Het stedelijke gebied van Wal cheren, en dan met name de 'rooie' delen van Vlissingen en Souburg, kennen een heel eigen humor. Die humor uit zich onder meer in een nogal typische manier van het benoemen van dingen. De man die me meedeelde, dat hij tussen de middag nogal eens een boter'am mee kenao- riesuker (basterdsuiker) pleegt te eten, moest haast wel een Vlissinger zijn. Tot dezelfde categorie hoort PZC WEEKBLADEN faam/vlissinger Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 privé: (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118)484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118)681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale.oplage: 178.455 ex. Het woonzorgcomplex Zoutelande dreigt niet de bewoners te krijgen waarvoor het gebouwd wordt. Van de 28 nieuwbouwappartementen zouden er zo'n twintig kunnen worden gebruikt door ouderen met een zogenaamde WBO-indi catie, een indicatie die aangeeft dat iemand in aanmerking komt voor verzorgingshuiszorg. Slechts een handvol mensen met die indicatie heeft ingeschreven. Vorige week adverteerde de Woningstichting Walcheren met de senio renwoningen in deze krant. Het doel van de woningen is te komen tot een prettig leefkli maat voor ouderen. Daarvoor is met allerlei zaken rekening gehouden. De ingang van de appartemen ten komt uit op een overdekte binnenplaats met tuin waar de weergoden geen enkele toe gang hebben. In het complex is een zoge naamde zorgcoördinator met verpleegkundige achtergrond dagelijks aanwezig om de bewoners te informeren en te adviseren over allerlei lopende zaken. Volgens zorgcoördinator Annet Tramper is het toch wel een beetje vreemd dat er zo 1 weinig mensen met een indi catie gebruik maken van de mogelijkheid om in het zorg- complex te gaan wonen. Wel licht dat het spreekwoord 'onbekend maakt onbemind' opgeld doet. Tijdens een rond leiding stelt ze vast dat toch eigenlijk met van alles reke ning is gehouden. „De wonin gen zijn gebouwd met de gedachte dat mensen er zo lang mogelijk kunnen blijven wonen. Dus ook als ze minder invalide worden. De hele woning is namelijk gelijkvloers en voor zien van brede dorpeloze deu ren. Verder is het keukenblok zoda nig gebouwd dat mensen met een rofstoel er makkelijk kun nen koken. Ook andere ruim tes zijn makkelijk bereikbaar met een rolstoel. Datzelfde geldt voor het hele gebouw waar ook een lift aan wezig is". Overdag wordt de zorg gege ven door medewerkers van Thuiszorg Walcheren en de Stichting Protestantse Oude renzorg Walcheren en 's nachts en in het weekeinde zijn de bewoners aangesloten op het bejaarden alarmsysteem Zeeland, het BAZ. Binnen het gebouw kunnen zowel de bewoners zelf als de bewoners van Zoutelande gebruik maken van een aantal gemeenschap pelijke voorzieningen. Er kun nen daar allerlei activiteiten worden georganiseerd. Daar door - aldus Tramper - blijven de bewoners niet verstoken van de broodnodige sociale FOTO ANDA VAN RIET contacten. Een bewonerscom missie heeft invloed op de aard van de activiteiten die worden gehouden. volgens mij de naam bolus- pruum waarmee het aange koekte afschraapsel van de bakplaat van bolussen wordt bedoeld. Kinderen 'pruimden' het goedje, dat op de markt te krijgen was, net zoals hun vaders dat met de bekende tabak deden. Een oude naam voor aardap pels, die in hun schil worden gekookt is kozakken. Mis schien wordt met die naam gezinspeeld op de vroegere militairen te paard. Die ston den namelijk te boek als ruig en ongesnikkerd en dat zijn ongeschilde èrrepels natuurlijk ook. De meulenaer verzupe is een uitdrukking vpor het maken van te nat deeg. In de tijd dat er nog veel thuis gebakken werd, kwam dat blijkbaar nog al eens voor. Een oude bena ming voor het bereiden van deeg is de bakte slae en de eer ste bakte (baksel) werd vroe ger d'n eersten oven genoemd. Dat achtervoegsel -te is typisch Zeeuws. Denk maar aan de waste en de striekte. Behalve brood bakken hield men zich op de Walcherse hoven ook bezig met het brou wen van bier. Het Walcherse woord voor brouwsel was, u raadt het al, brouwte. Brouwte en bakte voor brouwsel en baksel dus. Beide woorden zijn vereeuwigd in de uitdrukking aolle bakten en brouwten bin nie 't zelfde. Daarmee wordt aangegeven dat bepaalde situaties 'op papier' dezelfde aanpak ver gen, maar dat er in de praktijk verschillen zijn. Marco Evenhuis Cactusvereniging Succulenta en Intratuin houden op dit moment een cactusshow bij Intratuin Koudekerke. Uniek zijn de grote en zeldzame cac tussen die Intratuin speciaal voor de gelegenheid in het assortiment opnam. De cactusshow wordt nog gehouden tot zaterdag 8 maart. Iedere woensdag- en zaterdagmiddag is er iemand van Succulenta aanwezig om het publiek te informeren over cactussen.

de Faam | 1997 | | pagina 1