"Het mes snijdt aan twee kanten" Hand in hand werken aan toekomst Derde "Mix van donatie en sparen is prima initiatief' Wereld Bevrijde kinderslaven krijgen nieuwe kans Blijft de rente stijgen? Bewuster sparen slaat aan bij consument Greet Kostelijk kiest bewust voor andere manier van sparen Novib van bulp naar samenwerking Adviseur huishoudelijke financiën Christine Groenewegen 14 FAAM/VLISSINGER Woensdag 12 februari 1997 De laatste jaren groeit de belang stelling voor het 'groene' sparen: spaarders willen steeds vaker weten wat er precies met hun geld gebeurt. Bij een 'groene' polis wordt het ingelegde geld bijvoorbeeld belegd in speciaal daarvoor geselecteerde bedrijven. Weer een stap verder is het nieu we "donatiesparen', het combine ren van een eigen financiële regeling met het geven van geld aan een hulporganisatie. Naar verwachting zal deze trend zich in de toekomst verder voortzet ten. Voor veel mensen is het van zelfsprekend om gul geld te geven aan hulporganisaties. Velen kiezen bewust voor een eerlijker verdeling van de wel vaart. Ontwikkelingsorganisatie Novib heeft onlangs, in samenwerking met een verzekeringsmaatschap pij, op dat gebied een bijzonder product ontwikkeld: de Wereld partner Polis. Dit is een langlo pende spaarverzekcring, waarbij een stevig kapitaal wordt opgebouwd en regelmatig een vast bedrag wordt gedoneerd aan Novib. Door een Wereldpartner Polis helpt dc spaarder direct mensen in ontwikkelingslanden een menswaardig bestaan op te bouwen. Leefbare wereld Een verzekeringsmaatschappij en een hulporganisatie die de han den ineen slaan? Kan dat? En waarom doen ze dal? De Wereld partner Polis betekent sparen voor jezelf en ook een beetje voor anderen. In 15 of 20 jaar spaart men een flink bedrag bij elkaar. Hiervan krijgt de spaarder het grootste deel en zo'n 20% gaat naar Novib. Deze Neder landse hulporganisatie investeert het geld in plaatselijke projecten in de Derde Wereld om de levensomstandigheden van de bevolking blijvend te verbeteren. Zo werkt een deelnemer mee aan een leefbare wereld, terwijl hij of zij ook aan de eigen toekomst denkt. Parallel Een van de manieren om vol doende geld voor de lange ter mijn binnen te krijgen voor de Novib-projecten is de nieuwe Wereldpartner Polis. Nog niet eerder is in Nederland een derge lijk product ontwikkeld door twee organisaties die verschillen de doelen nastreven. Een verze keringsmaatschappij is per definitie een commerciële instel ling en een hulporganisatie mag juist geen winst maken. Maar voor Novib is een financieel gezonde bedrijfsvoering noodza kelijk om de vele projecten te kunnen voortzetten. En de gese lecteerde verzekeringsmaatschap pij heeft in de statuten bepaald dat een gedeelte van de winst besteed wordt aan goede doelen. Vergelijkbaar rende ment De Wereldpartner Polis is een spaarverzekering waarbij een vast deel van de opbrengst wordt afgestaan aan Novib. Deze dona ties zijn volledig aftrekbaar van de inkomstenbelasting. Het inge legde spaargeld wordt belegd in energie- en milieubewuste orga nisaties. Het totale rendement van dc polis - geschat op zo'n 8 tot 10% - is hetzelfde als dat van vergelijkbare spaarverzekeringen. Gedurende 15 of 20 jaar wordt maandelijks een bedrag van ten minste 100 gulden gespaard. Hiervan gaal direct 20% naar Novib. Van het kapitaal dat aan het einde van de spaartermijn vrijkomt, schenkt de spaarder nog eens 10% aan deze hulporga nisatie. Met een gemiddelde looptijd van 20 jaar, een ver wacht rendement van 10% op de beleggingen en dc mime fiscale aftrekmogelijkheden, wordt in totaal zo'n 20% van het spaarbe- drag aan Novib gedoneerd. "Ik ben met Novib opgegroeid. Voor mij is het van zelfsprekend om geld aan deze organisatie te geven. Ik heb tien broers en zusters, dus mijn ouders had den het vroeger niet breed. Maar er lagen altijd enveloppen van instellingen die om een bijdrage vroegen en Novib was daar ook bij. Ik vind het knap dat mijn ouders regelmatig donaties deden." Greet Kostelijk, rond de vijftig en moeder van twee kinderen, woont en werkt in Haarlem. Zij is docent omgangskunde aan het Middelbaar Beroepsonderwijs voor gezins- en bejaardenverzor genden. Sinds maart vorig jaar heeft Greet een Wereldpartner Polis. Het is voor haar een natuurlijke zaak om, in de lijn van haar vader en moeder, aan goede doelen te geven. Ze is zo'n tien jaar donateur van Novib en ondersteunt ook diverse organisaties op het gebied van hulpverlening en milieu. Snel over de streep Greet Kostelijk vervolgt: "Met de Wereldpartner Polis snijdt het mes aan twee kanten! Je doet iets voor je eigen oude dag en je geeft geld aan een goed doel. Een rustgeven de combinatie. Vorig jaar werden in de pers hele discussies gevoerd over spaarloonregelingen en derge lijke. Op grond hiervan en wat er in de politiek over gezegd werd voelde je je bijna verplicht je zor gen te maken over de toekomst van voorzieningen als de AOW en dergelijke. Tegelijkertijd werd ik bestookt met allerlei commerciële aanbiedingen van lange-termijn- spaarregelingen. Ik werd daar heel onrustig van." "Via de Novib, waarvan ik al donateur was, ontving ik informa tie over de Wereldpartner Polis. Deze regeling sprak me direct heel erg aan door het verenigen van denken aan je eigen toekomst en aan die van mensen in de Derde Wereld. Na een bezoek van een verzekeringsadviseur was ik snel over de streep. Door de Wereld partner Polis heb ik nu een goede voorziening op langere termijn. Een ander voordeel van deze polis is dat ik overzicht heb gekregen in mijn giften aan Novib. Voorheen had ik geen duidelijk inzicht waar aan ik gaf, hoe vaak en hoeveel. Hierin is nu wat orde gekomen, ik weet nu wat ik aan Novib en aan andere charitatieve instellingen geef." Eigen creativiteit Greet Kostelijk: "Van het totaal spaarbedrag gaat 20% naar Novib, een organisatie met een heel goed werkwijze: mensen leren zichzelf te ontwikkelen. Mijn eigen filoso fie is hiermee verwant. Ik vind dat elk land, ieder mens zijn eigen ont wikkeling moet doormaken. En het Westen mag zijn ideeën niet opdringen aan de Derde Wereld. Het is fantastisch dat Novib men sen stimuleert zichzelf te helpen. Zo op de wijze van 'Ik leer jou zelf te lopen en ik zet je niet ach terop mijn fiets.' Wat mij vooral aanspreekt is het brede werkterrein. In heel veel Greet Kostelijk Derde Wereldlanden is Novib werkzaam met'uiteenlopende activiteiten om de mensen daar te helpen hun eigen creativiteit in te zetten voor het oplossen van pro blemen." "Mijn werk als docent omgangs- strueturele verbetering van h'et leven in Afrika, Azië en Latijns- Amerika. Alleen al het kopen van 'eerlijke producten' levert een belangrijke bijdrage. Wilt u meer weten over de Novibs aanpak van de armoede? Bel Novib Informatieservice: 070 - 34 21 777 De beurskoersen zitten de laatste tijd Hink in de lift. Daardoor maken ook particuliere beleggers hier en daar leuke "klappers". De magische aantrek kingskracht van de beurs koersen op de financiële pagina's heeft sommigen flink te pakken. Beleggen is voor heel wat mensen meer geworden dan een uit de hand gelopen hobby. In India bestaan volop kinderslaven die onder erbarmelijke omstandigheden tegen een hongerloontje moeten werken. Eén van de organisaties die zich het lot van deze kinderen aantrekken, is SACCS (South Asian Coalition on Child Servitude). Met steun van Novib zet SACCS zich meer in om kinderslaven te bevrijden en hun levensomstandigheden te verbeteren. Ondermeer door het rehabilitatieproject Mukti Ashram in Delhi. Novib, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking, zet zich in voor duurzame ontwikkeling in de Derde Wereld. 'De Novib Methode werkt'. Met deze kreet wordt op televisie en in advertenties de aandacht van het publiek getrokken. Maar wat is de Novib-methode en wat is Novib? DEN HAAG - "De combinatie van sparen en done ren is een prima mix om geld te geven aan een goed doel en om zelf een aantrekkelijk bedrag voor de toekomst op te bouwen. Dit type polis geeft in totaal ongeveer hetzelfde rendement als vergelijkbare overeenkomsten, met als voordeel dat de donaties onderdeel zijn van de vaste lasten. Dat vind ik een sympathieke werkwijze." Dat zegt budget-adviseur Christine Groenewegen. overheid worden we gedwongen zelf maatregelen te treffen om later voldoende financiële midde len te hebben. Hoe ziet bijvoor beeld de AOW-er in de toekomst uit? Daarom is het verstandig om tijdig voorzorgsmaatregelen te nemen in de vorm van onder meer een langlopende spaarvorm. Hierbij moet je je realiseren dat het om een periode van minstens 15 jaar gaal. Verder raad ik aan een financieel planning te maken voor het bedrag dat aan het eind van de spaarperiode vrijkomt." Bijzondere spaarvorm Christine Groenewegen spreekt enthousiast over de trend van het 'groen sparen'. "Dit is in mijn ogen een goede mix, die goed past bij de houding van veel Nederlanders. Wij zijn bereid om veel geld te geven, maar we willen er zelf ook iets van terug zien. Binnen de vele mogelijkheden die op de markt zijn, neemt de Wereldpartner Polis een bijzondere plaats in. De com binatie van Novib en Reaal ligt voor de hand. aangezien Reaal voortkomt uit de arbeidersbewe ging. Het rende ment van de Wereldpartner Polis is hetzelfde als bij vergelijkbare spaar- vormen. De infor matie over de opbouw van het spaargeld, de donaties aan Novib en de administratieve kosten is bij de Wereldpartner Polis duidelijk. Je weet precies wat er met je geld gebeurt." Voor wie niet zit te wachten op de hectische dynamiek van de beurs- vloer maar wel wil profiteren van interessante koerswinsten, zijn er spaarregelingen op de markt waar bij het ingelegde geld wordt belegd in aandelen. Met dit soort polissen profiteert de spaarder van de aansprekende rendementen die op de aandelenmarkten worden geboekt. Ook voor minder passie volle beleggers zijn er derhalve goede mogelijkheden, waarbij de laatste jaren rendementen van tien procent en hoger zijn genoteerd. Het bevrijden en het geven van nieuwe kansen aan kindersla ven is het voornaam ste doel van de Mukti Ashram. In het veili ge, ommuurde gebouw van de Mukti Ashram vinden zo'n 60 jon gens van 6 tot 16 jaar onderdak. De jongens zijn meegelokt, ont voerd door ronselaars of tegen de zin van hun ouders gedwon gen te werken in onder meer de tapijtin dustrie. De SACCS bevrijdt de kindersla ven op verzoek van de ouders en vangt hen tijdelijk op in de Mukti Ashram. Hier krijgen de jongens goede medische ver zorging en onderwijs, een van de belangrijk ste onderdelen van liet project. Zo leren de jongens lezen en schrijven, voor zichzelf zorgen en kunnen, ze zich voorberei den op hun verdere toe komst. Eigenwaarde De Mukti Ashram besteedt veel aandacht aan het terug krijgen van het gevoel van eigenwaarde en gelijkwaar digheid bij de bevrijde kin derslaven. Door de ellendi ge ervaringen is hiervan vaak maar weinig over. Na een opvangperiode van drie tot zes maanden keren de jongens naar huis terug. Velen van hen zetten zich dan in om lotgenootjes te bevrijden. De formule van de Mukti Ashram werkt goed. Binnenkort w.il men daarom een vergelijkbaar project voor meisjes opstarten. Want ook meisjes worden in India op grote schaal schandalig uitgebuit. kunde heeft hiermee duidelijke raakvlakken. Omgangskunde houdt zich bezig met de manier waarop je in je werk met mensen omgaat, zodat je beter kan functioneren. Verantwoordelijkheidsgevoel, respect voor de medemens, sociale vaardigheden, betrokken heid bij anderen zijn hierbij belangrijke aspecten. Ik probeer mijn leerlingen zelf te laten naden ken over hun toekomstige werksi tuatie en hun eigen plaats en houding hierin." Voorlichting "Als ik zou kunnen kiezen, zou ik willen dat een groot deel van mijn gedoneerde geld door Novib besteed wordt aan voorlichting. En wel op twee fronten. Ten eerste aan een goede gezondheidsvoor lichting in de Derde Wereld, dit vind ik letterlijk van levensbelang. Hier is nog heel veel 'winst' te behalen in de vorm van bijvoor beeld verbetering van de levens verwachting en hygiënische omstandigheden. Verder is een goede informatievoorziening aan de Novib-donateurs in ons land noodzakelijk. Novib mag niet ver geten worden, maar moet blijvend ondersteund worden door zoveel mogelijk mensen", besluit Greet Kostelijk enthousiast. Veertig jaar lang zet de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelings samenwerking, beter bekend als Novib, zich al in voor.de Derde Wereld. In die tijd groeide de organisatie van hulpgever naar samenwerkingspartner. Slechts de 'b' van bijstand in het logo herin nert nog aan de dagen van wel eer. 'Geef de Derde Wereld voed sel en gereedschap en het armoe deprobleem is opgelost', was ooit het motto. Vanaf de zevetiger jaren heeft Novib een totaal andere aanpak en veel betere manier van werken ontwikkeld. Ze steunt nu meer dan 700 grote en kleinere organisaties in Afrika, Azië, Latijns-Amerika en - sinds kort - ook in het voormalig Oostblok. Al die organisaties zijn door de lokale bevolking zelf opgericht. Zij verzinnen oplossin gen voor de problemen van alle dag, zetten projecten op en voe ren ze uit. Novib steunt hen o.a. met de regelmatige opbrengsten van de Wereldpartner Polis (zie elders op deze pagina) en geeft desgevraagd advies. Belangrijke aandachts velden en lobby Maar.daar blijft het niet bij. Novib ziet armoede als een Onafhankelijk deskundige Christine Groenewegen spreekt enthousiast over de unieke samen werking tussen Novib en een grote verzekeraar, die heeft geresulteerd in de introductie van de Wereldpartner Polis. Zij is zelfstandig adviseur op gebied van huishoudelijke financiën. Voorheen was zij 17 jaar woordvoerder van het Nibud (Nationaal Instituut voor Budget voorlichting). Tevens is zij lid van" de Toezichtscommissie voor producten van Levensverzekeraars, die ijvert voor duide lijker en helderder consumenienvoorl ich- ting. kende mogelijkheid hiertoe. Het combineert doneren en sparen voor de eigen toekomst," aldus Groenewegen. Toekomst voorzieningen "Ben je alleen maar uit om zo snel moge lijk veel geld binnen te halen, dan ben je bij de Wereldpartner Polis aan het verkeer de adres. Gelukkig zijn er veel Nederlanders in financieel ruime omstandigheden, die graag geld geven aan goede doelen. Groen sparen, waarbij een deel van het geld bestemd wordt voor een lief dadige bestemming, is een uitste- "Het is belangrijk om op diverse manieren te sparen. Een 'spaarpot je' voor bijvoorbeeld de vervan ging van een wasautomaat heeft bijna iedereen wel. Sparen op lan gere termijn is eveneens van groot belang. Door de terugtredende wereldprobleem, dat ook op internationaal niveau opgelost moet worden. Novibs werk gaat dus veel verder dan het bestrijden van hongersnood. Armoede is onlosmakelijk ver bonden met mensenrechten, milieuvervuiling, oorlog, mis oogsten, onrecht, de positie van de vrouw, gezondheids zorg en schuldencrisis. Daarom wijst Novib de wereldleiders voortdurend op hun verantwoordelijkheid. Zo kunnen het Internationale Monetaire Fonds, de Wereldbank, de Verenigde Naties en de Europese Unie de armoede in de wereld sterk helpen verminderen. Bijvoorbeeld door de schul denlast van arme landen te verlichten, eerlijke handelsak koorden te sluiten en door extra te letten op de rechten van de mens. Totaalaanpak van de armoede Al met al bestrijdt Novib de armoede op drie fronten. Door projecten te steunen, door op top niveau voor verbeteringen te plei ten en door in Nederland te laten zien dat iedereen op vele manie ren mee kan helpen aan een

de Faam | 1997 | | pagina 14