uillilmHHiiiMiHlAliiiiiiK, iï. GEMEENTE MIDDELBURG Krachtdadigheidsleutelwoord Middelburg spreekt voor zich Eerste paal voor Seispark Raadscommissies behandelen begroting College met ambitie van start Trouwen Rooien Bezwaar Naam Wanneer komen wijktafels bijeen? Wethouder Tjeu Strous: Woensdag 5 februari 1997 FAAM/VLISSINGER 5 Week 6 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op maandag 27 januari 1997 stelde de gemeenteraad van Middelburg het beleidsprogramma voor de periode 1997 - 2002 vast. In het beleids programma wordt het gemeentelijk beleid voor de komende jaren uit gezet. Wat direct opvalt is dat het nieuwe college van burgemeester en wethouders met ambities van start is gegaan. Het college wil voortva rendheid uitstralen en komen tot een beleid dat voor de inwoners van Middelburg duidelijke resultaten heeft. Burgemeester D.C.B. (Don) Burgers en de wethouders P.M. (Piet) Bruinooge, J.C. (Joan) van Dijk-Sturm, M.L. (Tjeu) Strous en P.H.A. (Peter) Brakman willen aanspreekbaar en herkenbaar zijn voor de inwoners van Middelburg. Communicatie Het college heeft de communicatie hoog in het vaandel staan. De inwoners van de stad en andere belanghebbenden moeten in een vroeg stadium bij het beleid worden betrokken. Er moet sprake zijn van doorzichtig bestuur. Het college wil de mening van de inwoners van de stad horen en wil weten wat er leeft bij de bevolking om zo in openheid en gezamenlijkheid tot een beleid te komen dat gedragen wordt door de Middelburgers. Er staat immers veel te gebeuren, zoals.de bouw van een stadsgewestelijk zwembad, de ontwikkeling van het Stationsgebied, de herinrichting van de Markt, de scholenfusie, de aanleg van het aquaduct (N 57), de ontwikkeling van het gebied Veldzigt, de bouw van een nieuw stadskantoor, enz. Het gaat om projecten die alle inwoners van Middelburg raken. Het college stelt het op prijs om hun geluid te horen en samen verder te werken aan de ontwikkeling van de stad. Contact met de wijken Het college hecht veel waarde aan een goed contact met de wijken. Daarom staat ook het wijkbeheer centraal in het beleidsprogramma. Zo is aan alle Middelburgse wijken een wethouder toegewezen. Dit betekent dat deze wijkwethouder verantwoordelijk is voor het reilen en zeilen in de wijk. Het gaat hier niet alleen om grote zaken maar zeker ook om de zorg van alledag. De wijkwethouder, de wijkcoördinator, de wijkbemiddelaars, de wijkonder- houdsploegen zorgen er met elkaar voor dat de directe zorg in de wijk voor op staat, dat kleine zaken direct kunnen worden opgelost. Het moet immers niet nodig zijn om voor kleine zaken in de wijk lange procedures te volgen. Snelheid staat voorop bij de zorg voor en in de wijken. Op 3, 4 en 25 maart 1997 brengt het voltallig college van burgemeester en wethouders een bezoek aan respectievelijk de kernen Amemuiden. Nieuw en Sint Joosland en Sint Laurens om ook met de wijkvereniging van deze kernen van gedachten te wisselen over tal van zaken. Gesproken wordt over problemen die in deze kernen spelen, over de wijze waarop de inwoners van deze kernen kunnen worden betrokken bij de voorbereiding van het beleid, Spreekuur De lijnen zijn kort. Alle leden van het dagelijks bestuur van de gemeente zijn voor u aanspreekbaar. Zo houden de vier wethouders elke dinsdag van 16.30 tot 17.30 uur spreekuur. Indien u vooraf even belt met de secretaresse van het college (tel: 675431rekent de wethouder op uw komst. Tijdens het spreekuur kunt u allerhande zaken aan de orde stellen die voor u belangrijk zijn. U kunt een exemplaar van het beleidsprogramma 1997 - 2002 gratis afhalen bij de sectie Communicatie op het adres Stadhuisstraat 2, geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Elke gemeente moet éénmaal per week gelegenheid geven voor koste loze huwelijkssluiting. Gemeenten boven de 10.000 inwoners zelfs tweemaal. Reeds vele jaren waren deze tijdstippen bepaald op woens dag- en vrijdagmorgen, exact om 10.00 uur. Om verschillende redenen zijn deze tijdstippen, ingaande 1997, gewij zigd in: maandagmorgen, 10.00 uur, in de trouwzaal van het voormalige gemeentehuis te Amemuiden; dinsdagmorgen, 10.00 uur, trouw zaal, Stadhuis. Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnengekomen voor 10 essen/wilgen aan de Pres. Kenne- dylaan. Voor informatie over rooivergun- ningen kunt u terecht bij de afdeling Groenbeheer, telefoon 675312. De commissie Bezwaar- en Be roepschriften vergadert op donder dag 13 februari a.s. in het stadhuis. Deze vergadering is openbaar. De te behandelen zaken staan beschreven op de pagina "Mededelingen Over heid" in deze editie van de Faam. Vanaf 1 januari 1997 heet de gemeentelijke sectie Voorlichting "sectie Communicatie". Waarom een andere naam? De medewerkers van deze sectie houden zich bezig met een groot aantal zaken, die allemaal te vangen zijn onder de noemer "communica tie". De uitgave van deze informa tiepagina is een van die taken. Het begrip "voorlichting" dekte de lading niet meer, vandaar. Tafeltje Dekje 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet vooreen war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 10 tol en met 16 februari Maandag Runderlapje, rode kool, aardap pelen Dinsdag Varkenslapje, prei, krielaardap- pelen Woensdag Stamppot boerenkool met worst Donderdag Kalkoenrollade in roomsaus, worteltjes, aardappelen Vrijdag Visfilet, gemengde groenten, aardappelen Zaterdag Nasi Rames Zondag Wat de pot schaft Op 29 januari sloeg wethouder P.M. Bruinooge de eerste paal voor het Seispark, een woningbouwproject voor 32 woningen aan de Sandbcrg- laan. De woningbouwproductie in Mid delburg is de laatste jaren gestag neerd. Dat leidt, samen met de lage rentestand, tot een vrij grote span ning op de woningmarkt, tot one venwichtigheid in vraag en aanbod. Dat is één van de redenen waarom de gemeente, bij wijze van hoge uit zondering, heeft ingestemd met de volledig particuliere exploitatie van een aantal bouwgronden. Denk daarbij behalve aan het Seispark ook aan de Kruisweg, aan het voormali ge PABO-sportveld aan de Kruit- molenlaan, en aan wellicht nog één of twee locaties die op dit moment in studie zijn. Overigens is de gemeente recente lijk begonnen met gronduitgifte in het Prooyenspark, en komen bin nenkort de plannen voor het Molen water, Veldzigt, Veersepoort en Ter Veste in een uitvocringsschema. Er zal binnenkort dus zeker weer spra ke zijn van voldoende nieuwbouw in alle soorten en maten, dus van doorstromingsmogelijkheden, van mogelijkheden voor starters, voor gezinnen, voor senioren. Kortom, van een evenwichtige volkshuisves tingssituatie, van een evenwichtige markt, van dynamiek in de volks huisvesting. Seispark Oorspronkelijk was sprake van een plan om 65 woningen te realiseren. In overleg tussen ontwikkelaar en gemeente is dat aantal uiteindelijk definitief vastgesteld op 32, waar van: 21 nu in aanbouw worden geno men; er later nog 6 kunnen worden toe gevoegd, deze zullen vanwege eigendomssituatie nu niet onmid dellijk worden meegenomen; er nog 5 aan de oostzijde van de Sandberglaan op het programma staan. Het Seispark wordt gebouwd in een gebied, dat vroeger bestempeld was tot "groene long", of "schootsveld". De tijd leert, dat inzichten kunnen wijzigen, soms inzichten moeten wijzigen. De verdichting van de stad leidt soms tot andere, nieuwere, "betere" inzichten. Milieunormen, schaalvergroting van agrarische bedrijven, verstedelijking, bunde- lingsbeleid leiden meer en meer tot uitplaatsing van agrarische bedrij ven uit woonomgevingen. Op een stukje grond als dit kun je geen vol waardig agrarisch bedrijf meer ver wachten, dus welke kwaliteit van de groene long kan dan nog worden verwacht. Vandaar dat is gekozen voor het inrichten van deze strook als groene corridor, als groene kwaliteitsentree van de stad. n Foto: Anda van Riet. Het vergaderschema voor de wijkta fels van Middelburg (dat is de Stad Middelburg, Amemuiden, St. Lau rens, Nieuw- en St. Joosland en Kle- verskerke) voor het jaar 1997 is bekend. Hieronder volgt het schema tische overzicht. Het is niet alleen een belangrijk overzicht voor de vas te deelnemers aan de wijktafels, maar ook voor bewoners die gebruik willen maken van de mogelijkheid hun wensen te uiten bij de wijktafel. Het gaat dan om wensen die te maken hebben met de leefbaarheid in de directe woon- en leefomge ving. Het kunnen kleine zaken zijn, zoals dagelijks terugkerende irritatie over zwerfvuil. Het kan echter ook gaan om ernstiger zaken, zoals ver keersonveiligheid. In alle gevallen bent u welkom uw zaak aan de wijk tafel voor te leggen. Het is uiteraard ook mogelijk om niet zo lang te hoe ven wachten. In die gevallen neemt u direct contact op met een van de wijkbemiddelaars. Bij het ter perse gaan van deze Faam/Vlissinger is nog niet definitief bekend waar het Wijk Ondersteuningspunt Amemui den gevestigd wordt, maar daar hopen wij u binnenkort nader over te informeren. De overige WijkOndersteunings- Punten zijn de bekende adressen: Magristraatwijk e.o.: Phons Bakx, tel. 640111: Phons heeft zijn Bijeenkomsten van de Wijktafels Middelburg in 1997: Dauwendaele ma 10-03 ma 16-06 Zuid di 11-03 di 17-06 Stromenwijk wo 12-03 wo 04-06 Amemuiden ma 03-03 ma 09-06 Nw Middelburg di 18-03 di 10-06 ma 15-09 di 16-09 wo 17-09 ma 22-09 di 23-09 ma 24-11 di25-11 wo 26-11 ma 01-12 di 02-12 De vergaderingen beginnen om 20 uur en zullen, incl. pauze, uiterlijk 23.00 uur afgelopen zijn. Locaties van de verschillende wijktafels: - Dauwendaele: Ontmoetingscentrum Dauwendaele - Zuid: WOP Zuiderbaken - Stromenwijk: SKWM, gebouw Amelaan - Amemuiden: Dorpshuis de Ame - Nw. Middelburg: WOP Nw Middelburg (Zacharias Janssenstraat) De (nieuwe) Wijkwethouders zijn: - Dauwendaele: Wethouder Dhr. Strous - Zuid: Wethouder Mevr. van Dijk-Stumi - Stromenwijk: Wethouder Dhr. Brakman - Amemuiden: Burgemeester Dhr. Burgers - Nw. Middelburg: Wethouder Dhr. Bruinooge Inwoners van de kern Nieuw- en St. Joosland kunnen met hun vragen en klachten terecht bij het WOP en de Wijktafel Dauwendaele. Bovendien zal de wijkvereni ging twee keer per jaar met hun wijkwethouder overleg voeren. (Met Dhr. Strous). Inwoners van de kern St. Laurens kunnen met vragen en wensen terecht bij het WOP en de Wijktafel Nieuw Middelburg. Ook hier zal de wijkvereniging twee keer per jaar met de wijkwethouder (Dhr. Bruinooge) overleg WOP in het Zuiderbaken. Dauwendaele: Ella Looten. tel. 613950, Ella heeft haar WOP in het Ontmoetingscentrum Dau wendaele. Stromenwijk 't Zand: Rudolf van der Feen, tel. 641180, Rudolf is te vinden aan de Amelaan 57. Nieuw Middelburg. Gerda den Hartog en Anja Scheepens, tel. 640834: het WOP is gevestigd in het gebouw bij de Speeltuin van het voormalige van Epenpark (Zacharias Janssestraat). WOP Amemuiden: zal (tijdelijk) gevestigd worden in het politiebu reau aan de Korenbloemlaan. Nadere mededelingen volgen. Inwoners van Kleverskerke kunnen terecht in Ame muiden. Deelnemers aan de verschillende wijktafels zullen bin nenkort een mailing en het verslag van de afgelopen wijktafels ontvangen. Voor verder informatie over het Wijkbeheer in Middel burg kunt u contact opnemen met H. Vergeer, Amelaan 57, 4335 TB Middelburg, tel. 0118-634611, fax. 0118- 634355. Ook het nieuwe gemeentebestuur vergadert in de raadzaal onder de antieke spreuk, die ongeveer betekent: "Wie kan het zo maken, dat nie mand er kritiek op kan hebben?" Foto: J. Wolterbeek In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Financiën, dins dag 11 februari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw C.E. Vermast, telefoon 675289. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): voorbereidings- besluiten percelen aan Sandberglaan en Muidenweg 2, concern- en dienst- begrotingen 1997, Commissie Welzijn, Personeelszaken en Milieu, woensdag 12 februari om, 19.30 uur. Secretaris is mevrouw J.P. de Nooijer, telefoon 675531. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): gemeentebegroting 1997. Commissie Onderwijs, Sport en Infrastructuur, donderdag 13 februari om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf. telefoon 675304. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): gemeentebegroting 1997. Commissie Sociale Zaken, Economische Zaken en Cultuur, maandag 17 februari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw J.P. de Nooijer. telefoon 675531Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): gemeentebegro ting 1997. Commissie Algemene en bestuurlijke Zaken, dinsdag 18 februari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A.C. Bcije, telefoon 675434. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): gemeentebegroting 1997. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergadering in te zien bij sectie Communicatie en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 24 februari om 19.30 uur. Hij is in 1950 geboren in Breda. Stu deerde sociologie in Tilburg. Afge studeerd in 1974, de "woelige jaren". Hij claimt zelfs dat de stu dentenbezetting in Tilburg de eerste was en het voorbeeld voor de veel bekendere "Maagdenhuis-bezet ting". Omdat hij eerst zijn studie moest afmaken was hij op de kazerne de oudste soldaat. Hij was erg actief in de VVDM, de bond die de belangen van de soldaten behartigde. "Daar heb ik mijn leerschool gehad voor het vakbondswerk. Ik heb er leren "beuken": de zaal in en leden werven. Moeilijk, maar het lukte. Zo heb ik ook de macht van het getal leren kennen. Het principe van "samen sta je sterk". Zeeland Mijn interesse gold de maatschap pij, midden in de samenleving staan. Waarschijnlijk daarom ben ik bij een krant terecht gekomen. Daar heb ik twee jaar gewerkt tot een vacatu re vrijkwam in Zeeland, van vak bondsbestuurder. Daar wou ik naar toe. Zeeland associeerde ik met vakanties: zon, zee, strand, vrijheid. Sindsdien trekt de zee, dat gaat nooit meer over. In de 19 jaar dat ik bij de vakbewe ging werkte als FNV-bestuurder ben ik ook steeds meer Zeeuw gewor den. Zeeuwen zijn wel gematigd in hun protesten, maar dat betekent dat degene die goed aan de deur ram melt wel wordt gehoord! Ik vind het dan ook stom dat de FNV erover denkt om uit Zeeland weg te gaan. Ze bereiken hier meer dan ergens anders, ze snijden dan de vingers van hun lichaam af. Juist hier heeft de FNV een smoel, hier leeft de vak beweging meer dan in de Randstad. Korte tijd daarna heb ik gewerkt bij een nieuwe Stichting die opereerde rondom de Melkert-banen en ver volgens deed zich deze wethouders functie voor. Rood Waar ik ook kom in Nederland de mensen reageren op mijn benoe ming met "In Middelburg? Maar dat is een leuke/mooie stad". Het valt me dan op dat Middelburg kennelijk een fantastisch imago heeft. Eigenlijk hebben we helemaal geen slogan nodig. Of het zou moe ten zijn "Middelburg spreekt voor zich!" Politiek heeft me altijd al getrokken. Ik ben kandidaat geweest voor de Tweede Kamer en Provinciale Sta ten. Oorspronkelijk kom ik uit een katholiek KVP-gezin, zoals bijna iedereen uit Brabant. Als reactie op wat ik om me heen zag in de maat schappij heb ik een ommezwaai gemaakt naar sociaal democratie, naar rood. Wel ben ik altijd gematigd geweest. Het verheerlijken van het commu nisme daar heb ik me nooit mee bezig gehouden. Zoals nu geschokt wordt gereageerd op wat wordt beschreven in dat bock "Wilde Zwa nen" over China verbaast me enigs zins. Twintig jaar geleden werd daar al uitvoerig over gepubliceerd in boeken, die de Mao-lans op de uni versiteit toen niet wilden lezen. Ik wel. Democratie De "democratie" in al zijn varianten dat is voor mij de kern. Maar zelfs het democratisch systeem is niet perfect, omdat het door mensen wordt uitgevoerd. Het is een spel waarbij je altijd verplicht wordt tot het sluiten van compromissen en dat wordt niet altijd begrepen. Dan krijg je verwijten van "voor de verkiezingen zei je dit en daarna iets anders!". Dat heeft met die compro missen te maken. Alleen als je abso lute meerderheid hebt kun je daar aan ontsnappen. In de periode na de oorlog heelt de opkomende economie slachtoffers gemaakt. In het belang van alle par tijen zijn die opgevangen in een sociaal stelsel, waarvan met name de WAO heel belangrijk was. Maar er is scheefgroei ontstaan waartegen maatregelen genomen moeten wor den. Daar zitten we nu middenin. De Nederlandse vakbeweging is in vergelijking met andere landen altijd gematigd geweest. Ze hebben verder gekeken dan hun neus lang was, geen overmatige looneisen gesteld bijvoorbeeld. Daardoor is de concurrentiepositie enorm verbe terd. De Nederlandse aanpak staat nu ineens overal model. In feite gaat het altijd om "werk, werk en nog eens werk". Dat is een basisbehoefte van de mensen. Belangen Als je bijvoorbeeld kijkt naar het toerisme in Middelburg, dan staat kwaliteit toch voorop. Dat geldt voor meer zaken. Middelburg wordt met Amemuiden een recreatiege- meentc. Dat betekent dat we de ver schillende belangen goed moeten afwegen. Belangen van toerisme, maar ook van de natuur. En van bewoners als er bijvoorbeeld sprake is van overlast door vliegverkeer op Midden Zeeland. Er is ook discussie over wat we moeten met de strook grond bij de Witte Raaf en de Oranjcplaat. Al die zaken zijn totaal nieuw voor Mid delburg. Als gemeente zijn we daar bij overigens afhankelijk van de kaders die de provincie aangeeft. Beweging Belangrijkste leidraad voor de Mid delburgse politiek moet zijn: een visie over het profiel van Middel burg als Zeeuwse hoofdstad. Hoe moet Middelburgerover 10 jaar uit zien. Daar moet een zeker élan in zitten, eigenwijsheid. We zijn verdorie een mooie, histori sche stad, maar ook een moderne stad. We hebben Middelburg te veel als een museum gezien, terwijl er ont zettend veel gebeurt. We moeten Foto: Johan Sinke Wethouder dhr. M.L. Strous (PvdA) Portefeuilles Sociale Zaken incl. kwijtschcldingsbeleid Economische Zaken (lokaal en regionaal)/Recreatie en Toerisme/ Nutsbedrijven Cultuur inclusief projecten Markt en Schouwburg Archief Wijken Dauwendaele, Nieuw- en Sint Joosland ook uitstralen dat we vooruit willen, in beweging zijn. Kijk maar naar de ontwikkelingen in het Sloegebied die toch ook op Mid delburg van invloed zijn. Cultuur Kijk maar naar de rijke culturele toekomst die er ligt in Middelburg. We zijn ontzettend breed georiën teerd op cultuur. Kennelijk is de stad daar ontvankelijk voor. Nieuwe Muziek heeft het internatio naal gemaakt. De concert- en gehoorzaal is fantas tisch, zit altijd vol. De bezoekcijfers van de Stads schouwburg met zijn brede aanbod stijgen sterk, terwijl ze landelijk dalen. De Vleeshal: wat er ook gebeurt, ze halen de internationale pers. De Cinema Middelburg houdt het hoofd verrassend goed boven water. Middelburg onderkent te weinig het belang van deze voorzieningen en de uitstraling die ze hebben. En het is echt niet elitair. Je hoeft echt niet moeilijk te kijken om de Klove niersdoelen binnen te stappen. Wel is het nodig af en toe eens goed te schudden om te voorkomen dat de platgetreden paden te vaak bewan deld worden. Ook het drama van Museum 13/IX moet in positieve zin vertaald wor den naar nieuwe kansen en moge lijkheden. Naar het enthousiasme en de durf die achter dit idee zitten. Toekomst Wat voor mij als wethouder op kor te termijn speelt is het kwijtschel- dingsbeleid. Ik ga er van uit dat alle mensen die aangewezen zijn op een minimuminkomen volledige dan wel gedeeltelijke kwijtschelding zouden moeten krijgen. Ik heb het gevoel dat het nieuwe col lege een hecht team kan worden. We zijn het over veel zaken eens en alle maal even enthousiast".

de Faam | 1997 | | pagina 5