de ban van Valentijnsdag Carnavals Stoute droom vader en zoon Bouwens wordt werkelijkheid PAAUWE Bloembinderij De Boeketterie geopend Woonwinkel vol uitheemse goederen Wellington Klassieke Ray Hangoor en Patricia Huibregtse. FOTO ANDA VAN RIET De Boeketterie Bloembinderij aan de Pottenbak kerssingel in Middelburg opende vorige week haar deuren voor het publiek. Een unieke locatie om bloemen te verkopen, omdat twee aanel- kaar geschakelde kiosken in amper vier maan den tijd letterlijk boven het water zijn gebouwd. Gedurende een jaar verkocht eigenaresse Esther Vet haar boeketten vanuit een nood- winkel, een zogenaamde 'por- tocabin'. „Het contract dat we bij Maxis hadden liep af en zou niet worden verlengd. Dat wis ten we hoor, dus wij liepen rond met bouwplannen. Maar ja, er is hier maar weinig ruim te in de directe omgeving. Mijn schoonvader heeft alle proce dures om te kunnen bouwen gestart. De gemeente moest bijvoorbeeld gepeild worden". Daarna moesten de bouwplan nen nog door allerlei commis sies gekeurd worden. „Wat er De Geere Passage in Middelburg heeft er een woonwinkel bij: De Charlatan. Ray Hangoor en Patricia Huibregtse zijn de eigenaren en geloven in 'wonen' met een multi-culturele inslag. Een charlatan heeft in ons taal gebruik inmiddels een negatie ve klank gekregen. Ray Hang oor gaat echter terug naar de oorspronkelijke betekenis van de naam: „Een charlatan is iemand die geld pikt en daar positieve dingen mee doet", aldus Hangoor. „Juist dat positieve is een uitdaging voor ons", beklemtoont hij. In de woonwinkel staan meubels, kleden, spiegels, lampen, kera miek en allerhande snuisterij en uit diverse continenten. Hangoor heeft de grootste groothandel in Mexicaanse artikelen van Nederland en een aantal van deze uitheemse goederen prijken in De Charla tan. Pré-Colombiaanse mas kers, repro terracotta beelden en eclipsen uit de Maya en Aztekencultuur en Mexicaanse kasten. 's Heerenhoek staat deze week helemaal in het teken van drinken, uitgaan en zottigheid. Oftwel: 't is carnaval in Paerehat! Van 7 tot en met 10 februari kan carnavalmin- nend Zeeland terecht in het dorp, dat rond deze dagen gonst van de activiteiten. Hoogtepunt is de traditionele grote optocht op zondagmiddag, die doorgaans bezocht wordt door vijftien- tot twintigduizend mensen. Ook dich ter bij huis wordt carnaval gevierd. Onder het motto 'Laat je gaan, even niks aan je hoofd' viert de carnavalsstichting Oost-Souburg carnaval met kinderen, gehandicapten en ouderen. FOTO GIEL VAN LEEUWEN Huibregtse heeft een hele stu die gemaakt van de vele sym bolische betekenissen zodat ieder beeld voorzien kan wor den van tekst en uitleg. „Je moet de klanten toch kunnen vertellen wat ze in huis halen. Ik wil weten wat ik verkoop". Uit India zijn afkomstig lan taarns, handbeschilderde kas ten, karpetten en Ikatdoeken van het voor insiders bekende merk Aba-i. Maar ook landen als Spanje, Engeland, Indone sië en Egypte zijn flink verte genwoordigd. Tussen dit uitheemse wereldje zijn banken van Hollandse bodem geïnstalleerd en staan lampen die geheel naar eigen ontwerp vervaardigd worden door Dave Lilipaly uit Amster dam. Met zekere trots presen teren Huibregtse en Hangoor Middelburgs keramiek van ate lier Cumulanimbes. „Het leuke aan onze manier van handel drijven is het feit dat we geen beurzen aflopen maar altijd op zoek zijn naar kleine particuliere bedrijfjes waar wij iets voor kunnen betekenen", zegt Hangoor. „Ook de uitheemse artikelen haal ik direct uit de containers die per schip aangevoerd wor den. Zorgen dat je er snel bij bent zodat je de meest bijzon dere dingen eruit kunt pikken. Dat is onze manier van onder nemen", verklaart het duo, waarmee ze de naam Charla tan eer aan doet. nu staat is maar een deel van het oorspronkelijke plan", ver telt Vet. „Eerst waren er wel vier kiosken gepland met ter rassen op houten vlonders aan het water. Hartstikke leuk bedacht, maar de uitvoering is iets anders geworden". Vet straalt tussen de vele boe ketten en bloemenstukjes. „Inmiddels heb ik al zo'n tien jaar mijn vakdiploma bloem- binden op zak. Al die tijd heb ik natuurlijk niet stil gezeten. In diverse bloemenzaken heb ik ervaring opgedaan. Tussen die bloemen ben ik trouwens mijn aanstaande man, Corné Joziasse, tegenge komen. Zijn vader en mijn toenmalige baas gingen om beurten naar de bloemenvei ling. Tja, en Corné kwam voor z'n vader wel eens wat bloe- Esther Vet kwam haar aanstaande man ook tussen de j bloemen tegen. FOTO ANDA VAN RIET men in onze winkel afleveren. Tussen ons ging de aflevering zo goed, dat we in september gaan trouwen." Vet runt De Boeketterie samen met haar (aanstaande) schoonouders Joziasse. Haar aanstaande echtgenoot heeft een eigen fresia-kwekerij even buiten Middelburg. De bloe men van de Boeketterie koopt hij in op de veiling. En met die bloemen gaat Vet aan de slag en maakt er gesorteerde com binaties van. Naast de rouw en trouwboeketten verzorgt De Boeketterie als extra service ook de bestelling van een boe ket in een ander deel van Nederland. Edwin en Jason Bouwens openden vorige week vrijdag café Stout in de Vlissingse Van Dishoeckstraat. „Een stoute droom die werkelijk heid werd", zegt zoon Jason over de overname van voor malig café De Schelde. Het duo kende het café al een tijdje. „We wónen hier in de buurt en toen het café nog De Schelde heette kwamen we hier allebei regelmatig. Ook hebben we van de vorige eige naar flink wat verhalen gehoord over de beruchte his torie van het café", vervolgt Jason. Café Stout ligt pal naast De Schelde. „Vroeger was café De Schelde al om zes uur 's mor gens open. De mensen van de werf kwamen hier dan voor hun werk nog even naar toe. 's Middags namen ze een lun- chpakketje mee en aten hier. Nu heb je dat niet meer hoor, De Schelde heeft zijn eigen kantine gekregen en de mees te werknemers eten hun brood nu daar", weet vader Edwin Bouwens. „Er zijn trouwens hollandse kwaliteit Wellington klinkt zeer British, maar de meubelen die naar deze- staatsman en strateeg zijn genoemd zijn puur Nederlands. Ze ademen de sfeer van rijkdom en degelijkheid, alsof ze rechtstreeks afstammen van hollandse koopmanseigenschappen. Ze hebben een ingetogen grandeur. Met zulke meubelen krijgt een kamer een chique cachet. Dat laatste klinkt Frans, maar het is gewoon heel mooi. naar PaavfW^ 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. li 13-220840 Edwin (links) en Jason Bouwens. genoeg verhalen te vertellen over café De Schelde. Volgens de vorige eigenaar was de beroemde meesterkraker Age M. op een gegeven moment zelfs één van zijn vaste klan ten". Nu mikt het tweetal op een FOTO ANDA VAN RIET andere doelgroep. „Het moet gewoon een buurtcafé blij ven", vinden vader en zoon. „Maar daarnaast proberen we ook andere mensen te trekken. De muziek in het café is rustig, zodat je gewoon met elkaar kunt praten zonder dat je een hoop herrie moet over schreeuwen. Maar we houden allebei ook erg van live-muziek en het is de bedoeling dat er zo af en toe eens bands optre den". Het duo speelde al een tijdje met de gedachten om samen iets voor zichzelf te beginnen. „We zijn een hechte familie", vertelt Jason. „En we hadden het er wel vaker over gehad om een echt familiebe drijf te beginnen. Toen we gin gen nadenken over wat we moesten doen, kwamen we al snel op een horeca-bedrijf uit. In de horeca liggen onze geza menlijke interesses". Overigens is café Stout slechts deel één van de 'stoute dro men' van vader en zoon Bou wens. „Zodra het café open is, gaan we beginnen met de ver bouwing van de keuken. Als die af is, wordt café Stout een eetcafé. Dan gaan we begin nen met het hotel, dat nog bin nen een half jaar klaar zou moeten zijn voor de eerste gasten". Volgende week vrijdag is het Valentijnsdag, de dag waarop vrienden en geliefden elkaar eens 'verrassen' met een aardig cadeau of een lief kaartje. In de Verenigde Staten is het fenomeen al sinds jaar en dag een begrip en de laatste jaren begint ook ons land in de greep van de hei lige Sint Valentijn te komen. Of het nu een dag voor geliefden is of niet, de commercie kan het met recht een feestdag noemen. Was deze feestdag een jaar of tien geleden in Nederland nog vrij onbekend, de laatste jaren kan niemand er meer omheen. In januari maken de kerstkaar ten en kerstetalages plaats voor hun opvolger: Valentijn. Al een maand lang wordt menig huis wekelijks getrak teerd op kleurrijke folders waarin Valentijsartikelen wor den aangeprezen en de PTT gaat na de nieuwjaarswensen naadloos over op het bezorgen van Valentijnskaarten. Wie denkt dat het alleen een dag is waarop jeugdige verliefden elkaar in het geheim liefdes verklaringen sturen komt be drogen uit. Voor iedereen, van jong tot oud zijn er speciale Valentijnsaanbiedingen te koop. Tevens wordt de dag door veel mensen gebruikt om iemand die iets bijzonders in zijn of haar leven heeft bete kend, eens heerlijk in het zon netje te zetten. Sokken Valentijnssokken, Valentijns- stropdassen, Valentijnsgebak in de derde eeuw na Christus. Behalve zijn naam is er echter geen link tussen Valentijn en Valentijnsdag. Een meer gang bare theorie is dat het gebruik afkomstig is van het Romeinse vruchtbaarheidsfeest Luperca- lia dat als voorbode van de lente op 15 februari werd gehouden. Omdat het beestje en tal van andere op Ameri kaanse leest geschoeide pro ducten. En wie het louter ziet als een verkoopstunt van de middenstand zal toch ook eer lijk moeten toegeven dat de Valentijnsproducten gretig aftrek vinden. Valentijnsdag is genoemd naar de heilige Valentijn die op 14 februari zijn naamdag heeft. Wie Valentijn precies was is niet bekend, volgens sommi gen was hij priesterarts terwijl andere historici juist denken dat hij bisschop was. In ieder geval is wel zeker dat hij leefde De Valentijnsactie van de PZC-Weekbladen wordt mogelijk gemaakt dankzij bijgaande adverteerders: Middelburg: Parfumerie Laban, Segeersstraat Juwelier v.d. Berge, Lange Delft Expert Kamperman, Lange Noordstraat De Boeketterie, Pottenbakkerssingel 2x zo leuk, Geere Passage Primera Westende, Vrijlandstraat Isola Sarda, Vlasmarkt Lin Cherie Ondermode, Langeviele Vlissingen: De Gulle Gever, Marktstraat Brood en Banketbakkerij Tullenaar, Paul Krugerstraat Bart van den Berge, Scheldestraat Bloemenhuis Minnebreuker, Scherminkelstraat toch een naam moest hebben is het gebruik gemakshalve een dag verschoven en kon de naam Valentijn eraan verbon den worden. Afscheidsbrief Weer andere lezingen schrij ven Valentijnsdag toe aan een door de Romeinse keizer Clau dius II ter dood veroordeelde man die in de gevangenis ver liefd werd op de gehandicapte dochter van een van zijn bewa kers. Volgens de overlevering zou hij haar de avond voor zijn executie een afscheidsbrief hebben gestuurd met als ondertekening 'Je Valentijn'. Een toevallige bijkomstigheid is dat de man in kwestie ziels veel van bloemen hield. Duifjes Al in de zestiende eeuw stuur den geliefden in landen als Engeland elkaar vaak heimelijk kaarten die voorzien werden van harten of duifjes. Pas de laatste tien jaar heeft de dag in Nederland stilaan bekendheid gekregen. Artemis Artemis, het bureau voor vrouwenhulpverlening, tekent bezwaar aan tegen de beslis sing van de provincie om geen subsidie te verstrekken. Jean- nette Poorter van het Middel burgse instituut gaat echter niet alleen naar de open zitting van de bezwaarschriftencom missie. Ze meldt dat ze wel eens vaker met een kluitje het riet is ingestuurd. „Wat mij betreft zit het vast aan een enkele ambtenaar die kennelijk vreselijk in de wiek is gescho ten door mijn zeer kritische en soms provocerende houding", meldt ze. Sterdagtochten Carlier Touringcars bv heeft een kleurrijke brochure sa mengesteld waarin de onder neming haar dagtochten voor verenigingen en groepen aan prijst. Bij elke reis staat de prijs vermeld die geldt van 1 mei tot en met 30 september dit jaar. In totaal worden negentig mogelijkheden aangeboden. In het voorwoord meldt de directie dat elke reis desge wenst op onderdelen kan wor den veranderd. Groenten en fruit Omdat vooral jongeren - vol gens onderzoek - steeds min der groente en fruit eten, heeft het Groenten en Fruit Bureau tussen 12 en 17 mei de Natio nale Groenten en Fruit Week georganiseerd. De nadruk ligt in die week op basisonderwijs en beweging. Er wordt in die week een groot aantal activi teiten gehouden, belooft het bureau. Stankoverlast Stankoverlast in de GFT-con- tainer behoort tot het verleden als het middel Biorem wordt gebruikt. Het product is ont wikkeld door AVR-Caldwell, een bedrijf dat ervaring heeft met het reinigen van vervuilde grond door middel van micro organismen. Dankzij het gebruik van dit middel kunnen nu ook 's zomers GFT-afval langer bewaard blijven. Veel huishoudens stopten hun GFT- afval 's zomers in de 'gewone' afvalzak omdat de GFT contai ner ondraaglijk ging stinken. Midden- en kleinbedrijf Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf komen in veel gevallen niet de eerste kriti sche jaren door. Om die men sen te helpen overleven heeft Graydon een 310 bladzijden tellend boek uitgegeven van de hand van Robert J. Blom waarin tips worden gegeven over de wijze waarop een star tende onderneming het hoofd boven water kan houden. Het boek heet 'Leidraad Midden- en Kleinbedrijf', kost f35,-en is verkrijgbaar bij de boekhandel (ISBN 90 7534 810 X). Hooikoorts De NVA (Nederlandse Ver eniging voor Acupunctuur) heeft nog tot en met 30 juni een actie waarbij hooikoorts patiënten gratis kennis kunnen maken met acupunctuur. De patiënten worden maximaal zes keer behandeld. Volgens de NVA moeten de klachten dan geheel of voor een groot deel zijn verdwenen. Telefo nisch aanmelden kan via een landelijk nummer, 033- 4630434 in AMersfoort. Reuzevlaai Familie De Looff in Vlissin gen heeft f 350,- gewonnen bij de openingsactie van Multi- Vlaai in Vlissingen. De winkel met Limburgse vlaaien had tij dens de openingsdagen een reuzevlaai neergezet. Passan ten en bezoekers van de winkel moesten om in aanmerking te komen voor de hoofdprijs het gewicht raden. Uit de meer dan duizend inzendingen kwam de Vlissingse familie De Loof als winnaar uit de bus. De vlaai van één meter doorsnee woog 22 kilo en 175 gram. De winnaar zat er 65 gram naast. VAN of the jear De Peugeot Partner is geko zen tot VAN of the jear 1997. Dat bepaalde een internationa le jury met veertien vakjourna listen. De Peugeot werd vooral geprezen vanwege zijn laadca- paciteit, hoge mate van com fort en prestaties. Drie jaar geleden kreeg de Peugeot Boxer de titel. Doe-het-zelf-tijdschrift 'Handig in huis en tuin' is de titel van een nieuw tijdschrift voor de doe-het-zelvers. Het tijdschrift wordt volgeschre ven met ideeën en praktische tips. Stap-voor-stap kan dan een klus worden geklaard. Het maandblad kost als introductie f 3,95 - de volgende nummers kosten f 4,95. Vehikel '97 De Koninklijke Jaarbeurs in Utrecht is tussen 7 en 9 maart voor de dertigste keer decor voor de halfjaarlijkse oldtimer beurs. Op de 32.000 m2 van het jaarbeurscomplex staan klas sieke en antieke automobielen, alsook motorfietsen en brom fietsen. Daarnaast worden allerlei onderdelen aangebo den. Woensdag 5 februari 1997 FAAM/VLISSINGER

de Faam | 1997 | | pagina 17