Marijn wil op eigen benen staan Monti Amundson Band nogmaals in De Piek öiy>~> *2V<zte&en& Nieuwe spoorbrug over Arnekanaal Je laatste weekT. Les Grecs Uw avondwinkel gaat 's morgens vroeg afopen. MOÖ^£d£NUARI 1997 ^ODELBUSg. JAARGANG 99 - NUMMER 5 faam/vlissinger WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP QIMEEL WALCHEREN Middelburg, Nieuwe Burg 8, tel. 613266 Vlissingen, Lange Zelke 26, tel. 411477 Marijn is zevenentwintig jaar oud en geestelijk gehandicapt. Hij woont thuis, bij zijn ouders Hans en Nel Verschuure in Middelburg. Het echtpaar heeft behalve Marijn nog twee doch ters, die het ouderlijk huis al verlaten hebben en zijn getrouwd. Ook Marijn zou graag op eigen benen staan, maar voor iemand die 24 uur per dag verzorging en begeleiding nodig heeft, is dat niet eenvoudig. Toch heeft het echtpaar Ver schuure een manier gevonden om hun zoon onafhankelijkheid te bieden. Als alles volgens plan verloopt, trekt Marijn medio september met vijf vrienden en vriendinnen in een gewoon woonhuis in Zoutelande. „Marijn heeft het Down-syn droom", legt vader Hans Ver schuure uit. „Dat betekent dat hij verstandelijk niet zo heel veel verder is dan een kind van drie, vier jaar oud. Hij heeft begeleiding nodig bij vrijwel alles wat hij doet. Hij is heel actief, hij houdt bijvoorbeeld erg van fietsen. Maar als hij gaat fietsen moet er iemand bij hem zijn. Mijn vrouw en ik kun nen hem niet meer zo goed bij houden. Wij worden een dagje ouder". ...je vraagt je af wat er met hem gebeurt als wij er niet meer zijn... Hans Verschuure is 68, zijn vrouw vijf jaar jonger. De zorg om Marijns toekomst houdt het echtpaar Verschuure al lang bezig. Moeder Nel Ver schuure: „Het is niet alleen dat we het lichamelijk steeds moeilijker krijgen om hem bij te houden. Je vraagt je af wat er met hem gebeurt als wij er op een dag niet meer zijn. Op Marijns werk zijn er verschil lende gasten die geen ouders meer hebben. Laatst was de moeder van één van de andere jongens overleden. Die jongen verloor niet alleen zijn moeder, maar ook het huis waarin hij woonde. In één keer alles weg. Wat er dan gebeurt? Nou, dan moet hij met spoed ergens opgenomen worden, terwijl er dan eigenlijk geen plaats is voor hem. Heel triest als er zoiets gebeurt. Daarom zijn we zo blij dat Marijn straks zijn eigen plekje krijgt". Drie jaar geleden verzon het echtpaar een manier om hem, zonder dat hij ergens hoeft worden opgenomen, toch op eigen benen te kunnen laten staan. „We hoorden toen druppelsgewijs berichten uit de rest van Nederland: ouders die een paar geestelijk gehan dicapte kinderen bij elkaar lie- PZC WEEKBLADEN faamvlissinger I Exploitatie: j Ch. van den Oosterkamp j (0113)273000 privé: (0118) 642078 Administratie: j PZC Oost-Souburgseweg 10, i postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: i Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija i (0118) 484312 (privé (0118) 418686). I A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118)681271 en Ellen Erkens, (0118) f 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118)681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., j postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, j 4380 KA Vlissingen, tel. (0118)484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 178.455 ex. ten wonen en de zorg ervoor zelf regelden. Dat leek ons ook wel wat". ...we zoeken nog twee bewoners... Verschuure ging op zoek naar gelijkgestemde ouders van andere geestelijk gehandicap te kinderen en zette een oproep in een protestants- christelijk blad voor ouders van gehandicapten. „Daar kwam een aantal reacties op, en toen is de zaak gaan rollen. We zijn inmiddels met een groepje van zes ouderparen bij elkaar en als alles goed gaat kunnen onze kinderen, vier meiden en twee jongens, rond september in hun eigen huis trekken. Trouwens, in het huis is plaats voor acht bewoners. We zoeken er eigenlijk dus nog twee". ...je weet nooit wat mensen met zoveel geld gaan doen... In januari ging een nieuwe regeling voor de zorg van geestelijk gehandicapten in. „Persoonsgebonden budget, heet dat", vertelt Hans Ver schuure. In plaats van overal maar zorg te krijgen, kan de familie van een geestelijk Monique Koppejan, Marjan Roelse, Marijn Verschuure, Sipke de Vries, Lianne Warners gens plan verloopt delen zij vanaf september een woning in Zoutelande. gehandicapte nu zelf de zorg inkopen. Per jaar wordt een bedrag vastgesteld dat naar verwachting toereikend is voor de verzorging die een persoon nodig heeft. De familie regelt de rest. „Voor Marijn is dat bedrag vastgesteld op veertigduizend gulden. Exclusief dagbeste ding, anders zou het nooit genoeg zijn. Nu is het ook geen vetpot, maar wie een beetje creatief met het bedrag omspringt moet het aardig redden. Begrijp me niet ver keerd, dat geld krijg je niet zomaar uitgekeerd. Het is ondergebracht bij een stich ting waar je je rekeningen naar toe kunt sturen. Om misbruik te voorkomen, want je weet nooit wat mensen met zoveel geld gaan doen". ...nu kunnen we ervoor zorgen dat Marijn zijn eigen plekje krijgt... Zijn vrouw vult aan: „Voor ons is de regeling persoonsgebon den budget koren op onze molen, want door dit per soonsgebonden budget kun nen we er nu voor zorgen dat Marijn zijn eigen plekje krijgt. Zijn zussen zijn het huis uit gegaan. Ik denk dat het voor hem ook veel beter is. Zijn zelf redzaamheid zal er in ieder geval wel op vooruit gaan". De financiën zijn overigens nog niet helemaal rond. „Nee, die veertigduizend gulden zijn alleen bedoeld voor zorg. Meubels etcetera moet je zelf kopen. Op het moment zijn we aan het kijken of we geen sponsors kunnen krijgen. Mis schien dat er ondernemers zijn die bijvoorbeeld willen mee helpen om een fietsenrek neer en Mieke Ovaa. Als alles vol- FOTO ANDA VAN RIET te zetten. Die zijn namelijk duur maar wel erg nodig bij zo'n huis". Als alles volgens plan verloopt kunnen Marijn en zijn vrienden per september verhuizen naar hun woonhuis in Zoutelande. „We hebben speciaal voor dat dorp gekozen", zegt moeder Nel Verschuure. „Twee van de zes wonen daar namelijk al. Zij zijn er echt ingeburgerd. Mieke bijvoorbeeld fietst overal naar toe. Als er ergens een baby geboren wordt krijgt ze een geboortekaartje toegestuurd en mag ze vaak even langsko men. Op zo'n dorp gaat dat toch anders dan hier in de stad". Afrikaans Samen met Zuidhollandse dia lecten ligt het Zeeuws aan de basis van het Afrikaans, de taal van een deel van de blan ken (en ook nogal wat bruin- mense) in Zuid-Afrika. De Zuidhoilandse invloed is het grootst: je ziet die bijvoor beeld in de verkleinvorm die eindigt op 'ie': huisie en sag- gies (zachtjes). En ook in hul, het Zeeuwse ulder, oftewel in het tegenwoordige Zuidhol lands hullie. Ook altemit (straks of soms) klinkt naar onze noorderburen. De erfenis uit het zeventiende- eeuwse Zeeuws in het Afri kaans is nog goed herkenbaar. Wat dacht u van woorden als stuitjie (poosje), lank (lang), groos (trots), dink (denk), seun (zoon), deur (door), pers (paars), vleis (vlees) en heu- ning (honing)? De klinkers van veel van deze woorden zijn dezelfde als in het Zeeuws van nu. Ook het weglaten van de laatste medeklinker in een aan tal woorden komt overeen in beide talen: na en nè (naar), sê en zeie (zeggen), lê en leie (lig gen), ly en liee (lijden), moe (moet), gegee (gegeven), nie (niet). Heel duidelijk is de verwant schap ook in het gebruik van 'ons' waar het Nederlands 'wij' gebruikt (Zeeuws: ons bin bliee). Het woord voor 'deze' in het Afrikaans is hierdie, maar als Zeeuw gebruik ik dat ook dikwijls: Ier dien boom is nie goed mi, zou in het Neder lands moeten zijn: 'Deze boom is niet goed meer'. Ook ons Zeeuwse door de helft (in tweeën) is in het Afrikaans terechtgekomen, evenals akke- dis voor hagedis. In het Wal- chers is dat ook nog: akketisse. Oudere Walcherenaren zullen ook de volgende Afrikaanse woorden herkennen: deel in de betekenis van een gezaagde plank en akker. Akker had in het Walchers van rond 1920 uitsluitend de betekenis van 'een stuk ploegland tussen twee voren' en dat komt volle dig overeen met de wat in het Afrikaans Woordenboek bij 'akker' staat! Jan Zwemer DISCOUNT I Bezoekers van de tentoonstelling Scheepswerven in Zeeland in het Stedelijk Museum reageerden zo enthousiast op de expositie dat is besloten deze met twee maanden te verlengen. Vanaf 14 april is er een tentoonstelling over de marine in het Vlissingse In Middelburg is een vestiging van de internationale vloerbedekking en raambekledingsketen Carpet-land geopend. Bedrijfsleider Rens Joldersma: „De creativiteit van onze klanten kent geen grenzen". Verder deze week: Mamilla Paradise in 't Schuttershof, aanwinsten provinciale kunstcollectie, Brooymans Van de Gruiter Die Zijn, instroomproject voor werklozen, biologisch tuinieren, korte informatie, handige van dag tot dag-overzichten en nuttige informatie van de overheid. GRIEKSE LIVE MUZIEK zaterdag 1 februari met bij: SRLONIKI Gravenstraat 6, Middelburg, Tel. 0118-613022 Reserveren gewenst Bi] ons heeft u werkelijk alle tijd voor uw boodschappen. Rustig winkelen na een lange dag. Of nog even een snelle boodschap voor late trek of onverwachte visite. Het kan allemaal! Maandag tot en met vrijdag geopend van 8.00 tot 22.00 uur. Zaterdag geopend van 8.00 tot 18.00 uur. Dus elke avond koopavond en een lekker lange zaterdag Albert Heijn Miro Center Vlissingen: 1200 gratis parkeerplaatsen. Wie regelmatig met de trein van en naar Middelburg rijdt kent hem wel; de oude spoorbrug over het Arnekanaal. Als het aan de NS en de provincie ligt wordt de brug over een jaar vervangen. De nieuwe brug wordt beweegbaar, zodat de havens van Nieuwland en Arnemuiden over het water bereikbaar blijven. Wel is het scheepvaartverkeer van en naar deze havens tussen 1 september 1997 en april volgend jaar gestremd doordat er met een gesloten bouwput wordt gewerkt. Ook kunnen daardoor schommelingen in het waterpeil optreden. FOTO ANDA VAN RIET In De Piek in Vlissin gen staan dit weekend twee optredens op stapel. Zo is er vrijdag een concert van de Amerikaanse bluesfor matie The Monti Amundson Band. Zaterdag treedt de Grote Prijs van Neder land-winnaar Green Lizard er op. The Monti Amundson Band is geen onbekende in het Vlis singse. Al twee keer trad zan ger Monti Amundson samen met zijn band op in het voor malige jongerencentrum. The Amundson Band brengt blues- rock met invloeden van Stevie Ray Vaughan, Johnny Winter, ZZ Top en Paladins. De in Seat- le geboren zanger/gitarist Amundson speelde als sessie muzikant onder andere bij de Red Hot Chilipeppers en de Robert Cray Band. Door Cray werd hij zelfs benaderd om lid te worden van zijn band, maar Amundson wilde liever zelf een stevige bluesband begin nen. Inmiddels maakte hij drie cd's. De Tilburgse groep Green Lizard won september vorig jaar de Grote Prijs van Neder land met hun mengeling van grunge en hardcore, die door de band zelf 'core' genoemd wordt. Deze band ontstond in juni '94 en is sindsdien een graag geziene gast op podia in Nederland. Na het winnen van de Grote Prijs is er interesse van platenmaatschappijen. Zelfs producer Jack Endino (o.a. Soundgarden en Nirvana) was verbaasd over de kwaliteit van de muziek. Beide optredens beginnen om 22 uur. Monti Amundson.

de Faam | 1997 | | pagina 1