GEMEENTE MIDDELBURG Maandagavond gemeenteraad Noordpoort wordt gerestaureerd Architecten-spreekuur Maatregelen verkeer en vervoer Scherpere controle aanbieden huisvuil ^fjl^ Tijdelijk geen klok van Arnemuiden Spreekuur wethouders Rooi vergunning RW 58 ZIJ KOMEN ELKE WEEK UW HUISVUIL OPHALEN HELP ZE EEN HANDJE EN VOLG DE REGELS Woensdag 22 januari 1997 FAAM Week 4 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Aanstaande maandag 27 januari ver gadert de gemeenteraad vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de publieke tribune, die bereikbaar is via de toren op de hoek Lange Noordstraat/Markt. Gehandi capten kunnen van te voren contact opnemen met de bodekamer van het stadhuis, telefoon 675403. De agen da en andere stukken liggen ter inza ge bij sectie Communicatie. Gespro ken wordt over de volgende voor stellen: 1. Vaststelling notulen van de vergadering van de raad der gemeente Middelburg gehou den op 18 november 1996. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Beleidsprogramma 1997- 2002. 4. Oprichting c.q. deelname aan Stichting Stadstoezicht Vlis- singen-Middelburg. Zoals bekend heeft het Ministerie van Binnenlandse Zaken aan de gemeente Vlissingen in het kader van de regeling extra werkgelegen heid voor langdurig werklozen 1996 (40.000 banenregeling) voor 1996 34 zogenaamde Melkcrt-1 banen toegekend. Inmiddels is voor 1997 een uitbreiding met minimaal 12 banen toegezegd. Geruime tijd is binnen onze gemeenten ervaring opgedaan met toezichthouders in het kader van het stadswachtenproject. De werkzaam heden van deze toezichthouders worden positief gewaardeerd door de bewoners van wijken waar deze werkzaam zijn. Ook de politie ervaart de komst van toezichthou ders als een welkome aanvulling op het toezicht op straat. Het betreffende project is echter inmiddels beëindigd en men is daar om op zoek gegaan naar mogelijk heden tot continuering van het stadstoezicht. Deze continuering is mogelijk dankzij bovengenoemde regeling die een onderdeel vormt van het zgn. Grote Stedenbeleid. 5. Start conservering en restau ratie restanten Noordpoort aan het Noordpoortplein. Zie elders op deze pagina. 6. Aanpassing van de Gemeen schappelijke Regeling Afval- stoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland. 7. Investeringsbijdrage bouw nieuw centrum voor maat schappelijke opvang. Door het gemeentebestuur van de gemeente Vlissingen is verzocht om een gemeentelijke bijdrage van 100.000,- in de kosten van de bouw van een nieuw centrum voor maatschappelijke opvang te Vlissin gen. Aan de overige Walcherse gemeenten is een bijdrage gevraagd van 2.000,-. De regionale woningbouwvereni gingen dragen bij in de vorm van het beschikbaar stellen van een lening met een lagere rente dan de thans gangbare marktrcntc. Daarnaast neemt de Basco de onrendabele top ad in totaal 53.700,- van twee woningen voor haar rekening. De nieuwbouw is nodig geworden omdat de algemene crisesopvang- centra Court Oxhooft te Middelburg en De Meerpaal te Vlissingen in gebouwen zitten die niet meer vol doen vanwege bouwkundige-, vei ligheids- en sociale aspecten. Daar naast kan door samenvoeging van de twee voorzieningen een meer gedifferentieerd hulpaanbod worden geboden en kan de hulp efficiënter worden verstrekt. Het huidige hulpaanbod bij boven genoemde voorzieningen bestaat nu uit algemene crisisopvang en zal in het nieuwe gebouw uitgebreid wor den met aparte crisisopvang voor vrouwen en intensieve vrouwenop- vang, een zgn. sociaal pension en tij delijk wonen. In het pand zal tevens de dagopvang voor ex-psychiatri- sche patiënten worden gevestigd. 8. Archiefverordening. 9. Stadsgewestelijk Verkeers- en Vervoerplan Zie elders op deze pagina. 10. Wijziging Parkeerverorde- ning 1991. Wegens werkzaamheden zullen de uurwerken en luidklokken van de gemeentetorens in Arnemuiden en Klevcrskcrke vanaf 20 januari onge veer zes weken lang niet functione- In Arnemuiden wordt het bestaande uurwerk elektrisch opwindbaar gemaakt en de luidklokken krijgen afstandsbediening. Kleverskerke krijgt een nieuw geau tomatiseerd uurwerk en een stalen luidwiel om de mogelijkheid te behouden met de hand te luiden. Voor meer informatie: de heer H. Schot van de dienst Stadsbeheer, telefoon 675335. foto: J. Wolterbeek U kunt als Middelburger uw bouw plannen gratis voorleggen aan een onafhankelijke architect. Het gaat hierbij niet alleen om vcrbouwplan- nen, maar nadrukkelijk ook om nieuwbouw: De architect, de heer ir. L.M. de Put ter uit Goes, houdt ongeveer om de veertien dagen spreekuur, van 16 tot 18 uur, bij de dienst Stadsontwikke ling, Stadsschuur 6. Het is de bedoeling, dat u een afspraak maakt (tel: 675281). Dus heeft u plannen om, bijvoor beeld in Prooijenspark een woning te (laten) bouwen, en wilt u meer weten over de wëlstandseisen, duurzaam bouwen en de stede- bouwkundige randvoorwaarden, maak dan een afspraak voor het architectenspreekuur. Naast nieuw- bouwplannen kunt u natuurlijk ook uw verbouwplannen aan de architect voorleggen. Tevens kan, indien uw plan door de welstandscommissie is afgekeurd, een advies van de architect u mis schien helpen uw plan zodanig aan te passen, dat het alsnog akkoord wordt bevonden. We willen u er echter nadrukkelijk op vvijzen. dat een plan dat is besproken tijdens het spreekuur niet automatisch door de welstands commissie zal worden goedgekeurd. Er wordt echter naar gestreefd, de adviezen zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen. Voor meer informatie over het architectenspreekuur kunt u contact opnemen met de sectic Bouwen en Wonen van de dienst Stadsontwik keling (de heer Meulmeester, tel: 675281). Overzicht De zittingen in het kader van het gemeentelijk architectenspreckuur in 1997 zijn als volgt gepland: 29 januari 12 februari 5 en 26 maart 9 eii 23 april 14 en 28 mei 18 juni De architect houdt zitting tussen 16.00 en 18.00 uur, Stadsschuur 6. Er dient wel een afspraak te worden gemaakt. Van gedachten wisselen met een van de Middelburgse wethouders Is vanaf 21 januari eenvoudiger geworden. Vanaf die datum hou den de wethouders iedere dinsdag een uur vrij van 16.30 tot 17.30 uur voor Middelburgers die hen wijlen spreken. Een afspraak maken hiervoor kan via het tele foonnummer 675.43 L Tijdens het spreekuur kunnen: allerlei zaken aan de orde komen, liet is echter nadrukkelijk niet de bedoeling dat het spreekuur offi ciële bezwaar- en beroepsproce dures vervangt. In verband met de reconstructie van de aansluiting Arnemuiden op Rijksweg 58 dient de bermbeplan ting, waaronder ca. 100 bomen, te worden verwijderd. De bomen bestaan voornamelijk uit populie ren, wilgen en iepen. Voor het kap pen van de populieren, de wilgen en struiken is geen rooivergunning ver eist. Voor de overige bomen is het college van burgemeester en wet houders voornemens een rooiver gunning te verlenen. Gedurende veertien dagen kan iedereen zijn bedenkingen tegen het verlenen van de rooivergunning kenbaar maken. De aanvrage voor de rooivergun ning ligt ter inzage bij de dienst Stadsbeheer, afdeling groenbehecr. Vlissingsestraat 21 in Middelburg. Voor informatie: telefoon 675312. uvv] Tafeltje ri) Dekje "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen. gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet vooreen war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 27 januari lot en met 2 februari maandag vleesballetjes, witlof, ardappe- len dinsdag rundersaucijs, rode bieten, aard appelen woensdag stamppot zuurkool met rook worst donderdag kipfilet, bloemkool, aardappelen vrijdag gepaneerde visfilet, gemengde groenten, bechamclsaus, aardap pelen zaterdag bami goreng met kipsateh zondag wat de pot schaft De gemeenteraad buigt zich komen de maandag over het Stadsgeweste lijk Verkeers- en. Vervoersplan. Dit plan is in de inspraak geweest. De belangrijkste maatregelen nog eens op een rij. In het Stadsgewestelijk Verkeers- en Vervoerplan ligt het accent van de maatregelen op "honing-" en "azjjn- maatregelen. Honingmaatregelen zijn voorname lijk gericht op het verbeteren van de kwaliteit, comfort en veiligheid van de infrastructuur en openbaar ver voer. Azijnmaatrcgclcn zijn voorna melijk gericht op het terugdringen van het autogebruik. Voor het Stadsgewest zijn de maatregelen gericht op: - de leefbaarheid in bestaande woon- en leefgebieden verbete ren; - het aansluiten van nieuwe woon wijken en bedrijventerreinen op het fietsnet en het openbaar ver voernet; - het invoeren van een stringenter parkeer- en locatiebelcid. Voor buiten het Stadsgewest zijn de maatregelen gericht op: - de ruimtelijke ordening. Dit rich ten op bundeling en vergroting van de zeifverzorgende werking en/of nulgroei qua inwonersaan tal; - bij het (openbaar) vervoer. Verbe tering van het (openbaar) vervoer op Walcheren en vergroten van de haalbaarheid van verschillende vervoersvormen. Op korte termijn betekent dit dat het beleid wordt ingezet op: 1. het aanleggen van een herken baar en direct fietsnet in (en tus sen) de beide kernen. Daarbij denken wij tevens aan: - korte wachttijden voor de fiet ser bij VRI's; - verbeteren van de fictsvcrbin- ding tussen Middelburg en Vlissingen; 2. het invoeren van een gestrekte lijnvoering voor de bussen, d.w.z. de bussen zoveel mogelijk laten rijden over het hoofdauto- wegennet. Daarbij denken wij tevens aan: - voorkeursbehandeling in VRI's (VETAG/VECOM); - nieuwe woonwijken en bedrij venterreinen opnemen in het busnet; - introduceren van snelbuslij- nen; - ontwikkelen van vraagafhan kelijk collectief openbaar ver voer; - onderzoek naar (toeristische) transferia inclusief hoogwaar dig vervoer; 3. het verbeteren van de kwaliteit voor het autoverkeer, in het bij zonder door: - de realisatie van een tweede binnenstadsontsluiting door middel van de Koningsweg in Vlissingen; - de realisatie van de SI4/SI5 (verbindingsweg Vlissingen - Koudekerke) en de N57 (ver bindingsweg Veerc - Middel burg). - invoeren van de categorisering van het wegennet met een con centratie van het autoverkeer op een beperkt hoofdwegen net; - (her)inrichting van woonwij ken tot 30 km/u-zones; - verdere uitwerking van een sturend parkeerbeleid; - verdere uitwerking van de hoofdwegenstructuur aan o.a. de noordrand van Middelburg; 4. op het gebied van de ruimtelijke ordening door: - het toelaten van kantoor aan huis in woonbuurten; - bij de ruimtelijke planvorming de verkeers- en mobiliteitsas pecten nadrukkelijker betrek ken; - het uitvoeren van de compacte stad-gedachte (verdichting woningen/bedrijvenactivitei- ten); - overeenkomstig het Stadsge westelijk structuurplan wo ningbouw tussen Vlissingen en Middelburg realiseren. 11. Krediet vernieuwen dakbe dekking c.a. Klimopschool. 12. Beschikbaarstellen krediet uitvoering nulmeting onder wijsgebouwen. Met ingang van 1 januari 1997 is de zorg voor de huisvesting voor het primair en voortgezet onderwijs overgedragen van het Rijk naar de gemeenten. In verband met deze decentralisatie is het voor gemeenten en schoolbe sturen belangrijk te weten wat aan hen wordt overgedragen en welke kansen c.q. bedreigingen hen te wachten staan. Om te weten wat onze gemeente en de schoolbesturen staat te wachten, dient de startsi tuatie van de onderwijshuisvesting te worden bepaald middels een zgn. "nulmeting". Foto: Ancla van Riet. In de raadvergadering komende maandag wordt voorgesteld de Noordpoort te restaureren. Van de acht stadspoorten, die Mid delburg rijk was in 15e en 17e eeuw, is alleen de Koepoort volledig behouden gebleven. Enkele restan ten van twee poorten zijn eveneens behouden, waaronder de Noord dampoort aan de Nederstraat en de Noordpoort aan het Noordpoort plein. De Noorddampoort is in 1972 gerestaureerd. Door de nieuwbouw van de Regio nale Zorgverlening en de herinrich ting van de omgeving was het nodig de Noordpoortrestanten een centrale plaats te geven. De Noordpoortrestanten zijn in de loop der tijd in verval geraakt en aan het oog onttrokken door begroeiin gen. Het geheel verkeert nu in een bouwvallige staat. Herstel en restau ratie is urgent en noodzakelijk. Historie Wanneer een middeleeuwse neder zetting stadsrechten verkreeg, bete kende dit meestal ook dat men gerechtigd was het stadsgebied door omwalling te beveiligen. Aanvanke lijk gebeurde dit door middel van een aarden wal, een gracht en een houten palissade. Later werden, ter meerdere beveiliging, stenen muren, torens en stadspoorten gebouwd. Middelburg telde in de middeleeu wen acht poorten ter verdediging van de stadstoegangen: de Noord dampoort, de Zuiddampoort, de Koepoort, de Noordpoort, de Scis- poort, de Langevielcpoort, de Gort- strate- later Vlissingsepoort en de Gccrtruids- of Segeerspoort. Deze poorten, die op de plattegrond van Middelburg door Jacob van Deventer (omstreeks 1550 vervaar digd) goed zijn waar te nemen, wer den in verband met een nieuwe uit leg van de stad alle eind 16e eeuw afgebroken. Spoedig verrezen ech ter weer nieuwe poorten, die vrijwel dezelfde namen als de oude stads poorten droegen. De Noordpoort werd in 1653 ver vangen door een hameide. Men bouwde daarvoor in de plaats in 1798 een eenvoudige poort, die in het midden van de 19e eeuw aan de slopershamer ten prooi viel. Enkele brokstukken zijn tegenwoordig nog aan het Noordpoortplein te vinden. Van het eens zo rijke "poortersbe stand" van Middelburg zijn tegen woordig slechts overblijfselen van de Noordpoort en de Noorddam poort en de in 1994 gerestaureerde Koepoort over. (uit: P.W. Synkc, Uit de Middel burgse historie 1978) Nabij de restanten van de Noord- poort liggen twee kantstenen die verplaatst moeten worden i.v.m. de herinrichting van de omgeving van de nieuwbouw van de Regionale Zorgverlening. Deze kantstenen zijn waarschijnlijk afkomstig uit de Brandcrijmolcn op het Branderijmo- Icnbolwcrk. Deze molen uit 1857 was een oliemolen. Op het Noordbolwcrk stond van 1596 tot 1696 een standaard koren molen. Omdat op het Noordbolwcrk een molen heeft gestaan is dit de meest logische plaats om de kantste nen neer te leggen. Restauratie De restanten van de poort zijn in de loop der tijd in verval geraakt. Het geheel verkeert nu in een bouwvalli ge staat. Herstel c.q. conservering en restauratie is urgent en noodzakelijk willen de poortrestanten voor de toekomst bewaard blijven. De res tanten worden nu aan het oog ont trokken door bomen en struiken. Het is noodzakelijk de bomen en strui ken op en rondom de restanten te verwijderen. In het plan is rondom de restanten een kwart van een rond plein opge nomen met als middelpunt het hart van de oorspronkelijke stadspoort. Hierdoor krijgen de restanten een centrale en in het oog springende plaats. Dit zijn Lou, Jan, Hans, Wim, Patrick, Dennis, Peter, Wilco, Erwin., Welke regels? U vindt ze hieronder. Middelburgse inwoners houden zich over het algemeen goed aan de regels, die gelden voor het aanbieden van huisvuil. Uitzonderingen zijn er echter altijd met vervelende gevolgen: er ontstaat zwerfvuil, het levert overlast op voor de buren en het aanzien van de buurt gaat achteruit. Bovendien geeft het onnodig extra werk voor de mensen van de Stadsreiniging. De meeste "overtredingen" worden gemaakt op de volgende punten: - het huisvuil staat te vroeg buiten; - het huisvuil wordt niet volgens de regels verpakt; - grof vuil wordt zonder afspraak of te vroeg buiten gezet; - huisvuil wordt in of naast verzamelcontainers geplaatst door mensen, die niet in de bijbehorende hoogbouwwoningen wonen. Boetes Vanaf februari gaan de wijkagent, de milicuagent en de Stadsreiniging 's avonds extra controleren op deze overtredingen. Er zullen waarschuwingen worden gegeven door middel van "gele kaarten" en als dat nodig is wordt proces verbaal opgemaakt. Dat kan via een lik-op-stuk-procedure een boete opleveren van minimaal 90 gulden! Binnen een weck zal deze boete via de giro worden verrekend. Regels Uitgebreide informatie over huisvuil staat op de Afvalkalender die onlangs huis-aan-huis, is verspreid en in de Informatiegids "Thuis in Middelburg". Binnenkort verschijnt hiervan een nieuwe editie. Huisvuil aanbieden. Hoe moest het ook al weer? Zet uw huisvuil niet eerder buiten dan 's morgens om 7.00 uur op de ophaaldag. Plaats geen los afval buiten. Alles hoort in huisvuilzakken, in de GFT-bak of in de verzamelcontainer. Niet ernaast. Gebruik zakken met een KOMO-keurmerk, goed gesloten en niet zwaar der dan 10 kilogram. Als er een verzamelplaats is gemarkeerd, zet de zakken of bak dan daar neer. Huisvuil dat zelfs kleingemaakt niet in een huisvuilzak of een groene bak past is grofvuil. Dit kunt u brengen naar de Milieustraat van de Stadsreiniging aan de Oude Vccrscwcg. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot 11.45 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. De mensen van de Stadsreiniging halen het ook gratis op. Hiervoor moet u wel ruim van tevoren een afspraak maken. Bel 675322. Op de dag van de afspraak kunt u het grof vuil buiten zetten in handzame bundels of pakketten van maximaal 25 kilogram. Dus geen losse spullen of los tuinvuil. Heeft u toch nog vragen, bel dan met het informatienummer 675322.

de Faam | 1997 | | pagina 5