Valencia-handvest 0 ƒ1.25 KfïfïSBROODJE daar moet u toch even bij gaan zitten Provincie Zeeland ton voor basiliek Organisatie welzijn Officiële Mededelingen r a Vrijdag zaterdag nu B. TULLENAAR axel Woensdag 22 januari 1997 FAAM - VLISSINGER 13 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Abdij Nieuws Provinciale staten beslissen 7 februari over een bijdrage van ruim 5 ton in de restaura tiekosten van de Sint Willibror- dusbasiliek in Hulst. Er wordt al een aantal jaren gepraat over de restauratie van de kerk. In 1992 kwam het eerste subsi dieverzoek namens het parochie bestuur via de gemeente bij de provincie binnen. De restauratie was begroot op ruim 16 miljoen gulden. Na veel heen en weer gepraat achtte de rijksdienst voor de monumentenzorg begin febru ari 1995 een bedrag van ruim 9,6 miljoen gulden subsidiabel voor de kerk en ruim 1,6 miljoen voor de toren. Uit een speciale pot van het rijk heeft de staatssecretaris van onderwijs, cultuur en wetenschap pen inmiddels geld beschikbaar gesteld voor de drie fasen, waarin de restauratie wordt uitgevoerd. Er is ruim 5,1 miljoen rijksgeld voor het schip of de westgevel, ruim 1,6 miljoen voor de toren en 4,4 miljoen gulden voor het koor en de omgangen of voorkerk. De eerste fase is vanaf april vorig jaar in uitvoering en wordt juni dit jaar afgerond. De tweede en derde fase zijn in juli 1996 ter hand genomen en zij lopen door tot en met september 1998. Provinciale staten kunnen zich bij hun beslissing niet baseren op de Verordening monumentensubsi dies Zeeland van november 1994. Hun uitgspunt is de subsidierege ling die in 1992 van kracht was. Dat komt doordat de aanvraag voor de provinciale bijdrage in dat jaar werd ingediend. Bij de vast stelling van de nieuwe regeling is trouwens wel rekening gehouden met eventuele verplichtingen uit het verleden. Voor de basiliek van de Heilige Willibrordus was, op basis van de aanvankelijke ramingen voor de restauratie, ruim 9,6 ton provin- ciegeld aan verplichtingen voor zien. De staten beslissen nu over de bijdrage in de eerste fase van de restauratie: 514.413 gulden. Het laat zich aanzien dat dit bedrag samen met de reguliere bijdragen het monumentenfonds uitput. Bij de samenstelling van de provinciale begroting voor 1998 zal dan bok moeten worden gezocht naar nieuwe voeding van het fonds. Commissies Vrijdag 24 januari, 10.15 uur, ver gadert de commissie 28 Lucht vaartwet. De commissie staat onder voorzit terschap van gedeputeerde ing. A.M. Dek en is door het rijk inge steld voor overleg en voorlichting over milieuhygiënische aspecten rond het vliegveld Midden- Zeeland. De commissie bespreekt een noti tie van haar lid de heer T. van Verre uit Veere en de eerste opzet van een gebruikersplan. Verder krijgt zij algemene informa tie over de Luchtvaartwet. Gemeld wordt dat zich in het laat ste kwartaal van vorig jaar geen klachten over het vliegveld heb ben voorgedaan. De vergadering van de commissie 28 Luchtvaartwet is openbaar en wordt gehouden in het provincie huis, Abdij 6, Middelburg. Een van de mogelijkheden om de milieuproblemen wereldwijd aan te pakken is: Denk op wereldschaal en handel op locaal niveau. Via de afstemming van locale en regionale maatregelen wordt op termijn de hele wereld onder handen genomen. In beroep De hoorcommissie bestemmings plannen houdt woensdag 29 janu ari, 9.15 uur, zitting aan Het Groene Woud 1, Middelburg. De zitting is openbaar. Aan de orde is het bestemmings plan Hazenburg van de voormali ge gemeente Arnemuiden. De heren K. Oele en J. en L. de Koster uit Arnemuiden hebben tegen het plan bedenkingen inge diend. De heer Oele vindt dat niet zorg vuldig is gemeten, waardoor hij en zijn bedrijf in het gedrang komen met in het plan gestelde zones. De heren Koster vrezen dat zij met bedrijfsschade van doen krij gen, onder andere door spelende kinderen en door een onteigening van 100 vierkante meter grond, waardoor zij een slechte kavel- vorm overhouden. Behalve de indieners van de bedenkingen hoort de commissie ook het gemeentebestuur van Middelburg. Het credo is opgenomen in het handvest van de regio's van de Europese Unie voor het milieu, kortweg het Valencia- handvest genoemd. November 1995 kwamen de regio's bijeen in het Spaanse Valencia voor de tweede milieuconferentie van minis ters en bestuurders. De weerslag van het akkoord dat toen is gesloten, werd een jaar later aan de deelnemers ter tekening aangeboden. Voor Zeeland kwam de hand tekening van milieugedepu teerde ing. A.M. Dek onder het handvest. Doelstelling De Europese regio's vinden het behouden, beschermen en verbe teren van de kwaliteit van de leef omgeving - lucht water en bodem - en de biodiversiteit van doorslag gevend belang voor een duurza me economische en maatschap pelijke ontwikkeling. Alle burgers van de regio's heb ben recht op dezelfde bescher ming van het milieu, zij het dat daarvoor in de ene regio meer geïnvesteerd zal moeten worden dan in de andere. Daarbij hoort een eigentijdse economie die natuurlijke kringlopen van energie en grondstoffen respecteert. Op alle beleidsterreinen moeten de doelstellingen worden nage streefd. Dat kan onder meer via wetgeving, ruimtelijke ordening, fiscaal en financieel beleid en vor ming, opleiding en training. Bij de dagelijkse voorbereiding en uitvoering van het beleid moet het milieu dus steeds worden meege wogen. Als voorbeelden worden in het handvest genoemd energie, transport, handel en industrie, land- en bosbouw, toerisme en ruimtelijke ordening op regionaal De handel en industrie zal worden aangespoord onder andere mee te doen aan EMAS, een Europese verordening met regels over eco- management, en een analyse te maken van de levenscyclus van producten. De omvang van het verkeer moet worden teruggedrongen door overschakeling naar milieuvriende lijker wijzen van vervoer dan de auto, wat onder meer bereikt moet worden via de integratie van transportsystemen. Acties die zijn gericht op zuinig verbruik van onvervangbare ener giebronnen worden aangemoe digd, evenals het gebruik van ver vangbare energiebronnen. Ook op het waterverbruik moet worden gelet, zeker in gebieden waar ver woestijning in Europa dreigt. Het milieuvriendelijk boeren wordt uiteraard toegejuicht. Toeristische ontwikkelingen moeten worden getoetst aan het behoud van natuurwaarden en aan de milieu kwaliteit. In de ruimtelijke ordening en ste- debóuw geldt het "nabijheidsbe ginsel": wonen, werken en recreë ren moeten op korte afstand van elkaar hun beslag kunnen krijgen. Karakter Het Valencia-handvest heeft geen bindend karakter, doordat het niet om een internationaal verdrag gaat. Wel wordt verondersteld dat elke regio zich moreel verplicht voelt tegenover zijn burgers om naar de regels van het handvest te leven. Al geruime tijd wordt gewerkt aan de reorganisatie van de welzijnsstructuur in Zeeland. Inmiddels zijn de voorbereidin gen zodanig uitgekristalliseerd dat provinciale staten 7 febru ari kunnen beslissen over de uitgangspunten voor de struc tuur. Het uiteindelijke doel is het welzijnsbeleid zowel naar vorm als naar inhoud tot een geheel te smeden en niet diverse instanties naast elkaar te laten opereren. Het integrale welzijnsbeleid ken merkt zich door een gedegen organisatiestructuur met een een hoofdige leiding en centraal gehuisvest. Gelijksoortige functies en steunfuncties worden gebun deld binnen de vier voorgestane sectoren: zorg, maatschappelijke integratie, cultuur en middelen/ ondersteuning. Onderzoek richt zich op het terrein van zorg. Mocht bij de nadere concretise ring van het inhoudelijke werk blij- Zodra vijftig regio's (de meer derheid) hun instemming met het handvest hebben betuigd aan het ministerie van land bouw en milieu van het regio naal bestuur van Valencia wor den de Raad van Europa en de Europese Commissie van de standpunten op de hoogte gesteld, opdat zij er ook weer hun voordeel mee kunnen doen. Het handvest is voor onbe paalde tijd aangenomen. Het kan elke twee jaar op de dan te houden milieuconferenties worden aangepast aan de eisen des tijds. Een kopie van de tekst van het Valencia-handvest kan worden aangevraagd bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. ken dat meer sectoren of breder onderzoek gewenst is, dan kan van de twee laatste uitgangspun ten worden afgeweken. De nieuwe organisatie richt zich op ontwikkeling/innovatie, signale ring, onderzoek/analyse, begelei ding/ondersteuning, dienstverle ning in het algemeen en advise ring aan de provincie. Bij ontwikkeling en innovatie ligt de nadruk op voorbeeldprojecten en ondersteuning van het beleid op gemeentelijk niveau. Onder signalering worden verstaan het verzamelen, beheren en analyse ren van gegevens, het doen van onderzoek ter versterking van beleidsadviezen en het onderhou den van contacten met de Zeeuwse samenleving. Onderzoek en analyse beperken zich niet tot het vergaren van gegevens ter ontwikkeling van termijnvisies, maar strekken zich ook uit tot trendrapportages over maat schappelijke ontwikkelingen. Het steunfunctiewerk krijgt een ander karakter. Een consulent voor vrijwel elke te benoemen doelgroep gaat tot het verleden behoren. De begeleiding en ondersteuning zullen veeleer gericht worden op instandhouding van de te onderscheiden werk soorten via uitwisseling van gege vens en ervaringen. De dienstver lening behelst de huidige uitleen service en de bemiddelingsactivi teiten, zoals de spel-o-theek en de podiumkunsten. Verder vallen eronder de activiteiten die leiden tot werving van vrijwilligers en de daarbij horende cursussen kader vorming en deskundigheidsbevor dering. Vooruitlopend op de nieuwe orga nisatie wordt donderdag 23 janu ari in de Hogeschool Zeeland in Vlissingen een studiedag gehou den over de nog nader te formule ren inhoudelijke kant van het pro vinciale welzijnsbeleid. 'WËÊËËÈ. s Milieu Bekendmaking startnotitie milieu effectrapportage baggerspeciestort Westerschelde Door Rijkswaterstaat directie Zeeland is een startnotitie inge diend om te komen tot een Milieuef-fectrapport (MER) ten behoeve van de verlening van ver gunningen ingevolge de Wet milieubeheer en de Wet verontrei niging oppervlaktewateren voor het storten van baggerspecie op een 13-tal locaties in de Wester schelde. De startlocaties zijn verspreid gelegen in het Nederlandse deel van de Westerschelde en zijn reeds vastgelegd in de verleende Baggervergunning. Drie startloca ties zijn gelegen binnen 5 km. van de grens met België. Derhalve is de startnotitie aangeboden aan het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap AMINAL, cel MER te België. De startlocaties zullen worden ge bruikt voor het bergen van bag gerspecie afkomstig uit de Westerschelde, te weten de vaar geul en daarmee gelijkwaardige specie. Voor meer informatie over de voorgenomen activiteit wordt verwezen naar de startnotitie. Ingevolge de Wet milieubeheer (Wm) wordt elke startlocatie be schouwd als een aparte inrichting. Het bevoegd gezag voor de 13 inrichtingen in het kader van de Wm is het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland. Daarnaast is de Minister van Ver keer en Waterstaat bevoegd ge zag in het kader van de WVO. Op grond van de Wm dient ter voor bereiding van de besluitvorming een procedure voor een milieu effectrapportage te worden ge volgd. Gedeputeerde Staten van Zeeland coördineren de voorberei ding en behandeling van het MER en de vergunningaanvragen. Voordat het MER door de vergun ningaanvrager wordt opgesteld, dienen eerst door het bevoegd gezag richtlijnen te worden vast gesteld die aangeven welke milieu-aspecten in het MER onder zocht moeten worden. Conform de Wm wordt heden aan eenieder de mogelijkheid tot inspraak ge boden. Deze inspraak op de start notitie is bedoeld om adviezen en reacties te ontvangen die van be lang kunnen zijn bij het formuleren van de richtlijnen. De startnotitie ligt daartoe van 24 januari tot en met 6 maart 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groe ne Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur, bij Rijkswaterstaat, directie Zeeland (kamer 124), Koestraat 30 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 13-16 uur en in de gemeentehuizen van Veere, Vlissingen, Borsele, Kapelle, Rei- merswaal, Oostburg, Aardenburg- Sluis, Terneuzen, Hulst en Honte- nisse tijdens de kantooruren. Tevens wordt door Gedeputeerde Staten van Zeeland twee voorlich tingsavonden georganiseerd, te weten op dinsdag 25 februari 1997, om 20.00 uur in het voor lichtingscentrum Portaal van Vlaanderen (gebouw H) lokatie Westsluis (zeevaartsluizencom- plex te Terneuzen) en op woens dag 26 februari 1997, om 20.00 uur in de kantine van het gebouw van Rijkswaterstaat, Koestraat 30 te Middelburg. Reacties met betrekking tot de startnotitie kunnen tot en met 6 maart 1997 door een ieder schriftelijk worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zee land, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Nadere informatie en het aanvra gen van een exemplaar van de startnotitie kan via tel.nr. 0118- 631773 of 0118-686338. Ontwerp-vergunning Hercules Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een aanvraag ontvangen om een vergunning Wet milieube heer van Hercules bv., Hercules- weg 35 te Middelburg voor het uitbreiden van de HCR fabriek door het uitbreiden van het be staande HCR proces (HCR II), als mede de vervanging en herlokatie van een hete-oliefornuis en de plaatsing van een koeltoren. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voor schriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunning ligt van 23 januari tot en met 19 februari 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groe ne Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeentehuis van Mid delburg, op werkdagen van 8-12 en 13-17 uur en na tel. afspraak (0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur. Een ieder kan tot en met 20 fe bruari 1997 schriftelijke bedenkin gen tegen de ontwerp-vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Wie van gedachten wil wisselen over de ontwerp-vergunning kan tot en met 13 februari 1997 een telefonische afspraak maken (0118-631984). Bi] de gedachten- wisseling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden inge-bracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ont werp-vergunning en belangheb benden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen beden kingen te hebben ingebracht te gen de ontwerp-vergunning, kun nen later beroep instellen. Gedoogbeschikking havenschap Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een gedoogbeschikking verleend aan het havenschap Vlissingen voor het storten van baggerspecie in de Westerschel de, afkomstig uit de aan te leggen Westhofhaven in Vlissingen-Oost. Het verzoek en de beschikking lig gen van 22 januari tot en met 4 maart 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-1.6 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 4 maart tegen de beschik king een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voorlopige voor ziening vragen bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Nieuw in ons assortiment iets lekkers dat bent u van ons gewend. Wij hebben al veel geproefd en gekeurd, nu bent u aan de beurt. 'TJSLÊKKÊRVAAJDÊ BAK.KÉRM BAKKÉR paul krugerstraat 65 vlissingen telefoon: 412859 Pot geeft tot 50% Korting! Onni» mnnf 11 tnnli oirfln hu rrnnn 7itfsn Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, zondag open van 13.00 - 18.00 uur. Telefoon 0115 562010. Sie Matic keukenstudio 1e verdieping. Slaapkamerafdeling 2500 m2 zeeuws-vlaanderen Spaanse milieu-afspraken krijgen doorwerking in Zeeland.

de Faam | 1997 | | pagina 13