Mil Étiifilil tlklvll. iï. GEMEENTE MIDDELBURG Afscheid van bewindsvrouwen Uitnodiging afscheidsreceptie wethouders Brief over vestiging Open Universiteit Hoe wordt de nieuwe burgemeester benoemd? Rooivergunningen Burgerzaken mogelijk gestremd Parkeergarages gratis open Week 51 Tafeltje Dekje uvv Mevrouw van Brummelen: Woensdag 18 december 1996 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stuk ken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. f/Qf óextuur en c/e mec/etoez/esw mui/ c/e^ cjemee/ite^ //ii/cfe/óit/Hj coen&en/ ci//e imooner& een o/<ec//y {ffe/sstfèe&t en a//e(c/oec/& ooo/^/etnieucoejaa/ "....Hoogtepunt voor mij is het proces van sociale vernieuwing..." Mevrouw Smitskamp "Ik weet het nog goed. Ik deed een cursus Hoger Management samen met 12 vrouwen, die in de politiek actief waren. Van die 12 zijn er 8 wethouder geworden! Ook ik wilde de bestuurlijke kant op en zo werd ik de eerste vrouwelijke wethouder in Middelburg. Behalve grote nieuwsgierigheid ont moette ik ook alle ruimte en mede werking. Een wcthouderszetel is complex en arbeidsintensief. Je draagt politieke verantwoordelijkheid voor zaken die anderen voorbereiden en uitvoe ren zonder dat je directe zeggen schap hebt over ambtenaren. Dat geeft een samenspel dat ingewik keld is maar voor mij ook het aller leukste van deze baan: samen met ambtenaren, raadsleden en burgers een draagvlak maken voor nieuwe ideeën. Als die worden overgeno men dan kan ik er tussen uit, mijn kaartje hoeft er niet persé aan te han gen. Ik hoef niet zo nodig mijn ego waar te maken, wel wil ik zaken realise ren. De partijpolitieke invalshoek wordt door de fractie in de de raad ver woord. Aanvankelijk heerste er een cultuur van "we hebben ja of nee gezegd en we houden ons daaraan". Al wcr- Een aanvraag voor een rooivergunning is binnengekomen voor: Park de Moucheron, 2 populieren; Dampoortweg, 4 populieren; Noordweg 1, kastanje; Kalverstraat, 1 kastanje. Voor informatie over rooivergunningen kunt u terecht bij de afdeling Groen- beheer, telefoon 675312. Vanaf 23 december a.s. worden de personalia van de inwoners van Arnemuiden ingevoegd in het Mid delburgse persoonsbestand (GBA). Bovendien worden software en GBA-bestanden omgezet naar een grotere computer, met een ander besturingssysteem. Alhoewel het uiteraard de bedoeling is, dat service aan het publiek gege ven kan blijven worden, is het niet ondenkbaar dat problemen ontstaan met betrekking tot de afgifte van rij bewijzen, reisdocumenten en af schriften uit de GBA. U wordt derhalve aangeraden uw reisdocument en/of uw rijbewijs niet te laten vernieuwen in het tijdvak 23 t/m 31 december. U kunt op Burgerzaken terecht op werkdagen, t/m 20 december, van 8.00 tot 13.00 uur en op donderdag avond 19 december van 18.00 tot 20.00 uur. Uiteraard wordt er naar gestreefd vanaf 2 januari a.s. weer de gebrui kelijke service te kunnen verlenen. Overigens zijn de gemeentelijke kantoren gesloten op 25 en 26 december a.s. (kerst), alsmede 27 december (verplichte ADV-dag). Foto: J. Wolterheek. kend i.s het mogelijk dat jc op grond van nieuwe informatie terug moet komen op een besluit, iets moet her overwegen. Dat moet je dan wel durven, dat was nieuw. Dat betekent niet dat je weg kunt lopen voor onaangename dingen. Je moet wel knopen doorhakken. Goed luisteren. Dat vind ik ook belangrijk. Dat is voor mij ook: een vrouwelijke stijl, althans dat zit daar dichtbij. Bemiddelend optreden, uil het win-vcrlics-gedoe stappen. Dat kan misschien wel een zwakke indruk wekken, alsof jc iedereen gelijk wilt geven, maar op termijn heeft het effect. Je mag wel tegenge stelde belangen benoemen, daar is niks mis mee. Maar doe het eerlijk en duidelijk met ruimte voor her overweging. Maak bij besluitvor ming dan duidelijk wat de doorslag heeft gegeven. Bedenk los van de hitte van vandaag "hoe moet het plaatje er over 10 jaar uit zien?" Wat ik heb zien gebeuren is dat vroeger de mensen besluiten accep teerden als ze het eens waren met de uitkomst. Nu wil men meer betrok ken worden bij het proces van besluitvorming. Er is een nieuwe mondigheid van mee willen denken. Belangrijk is dat behalve groeperin gen ook individuele personen daarin aan het woord komen. Hoogtepunt voor mij is het proces van sociale vernieuwing, al begon dat met een dieptepunt. Nu is er betrokkenheid en is het een start geworden van betere communicatie tussen diensten, politiek en burgers. Waar ik van wakker heb gelegen dat was de scholcnfusic. Een "eenzaam 'Tafeltje Dckje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 23 lol en met 29 december maandag rundergehaktballen, andijvie, gestampte aardappelen dinsdag hutspot met blokjes rundvlees woensdag jachtschotel, stoofpeertjes, kriel- aardappelen donderdag varkenshaasje, wortelen, aard appelpuree vrijdag visfilet, gemengde groenten, aardappelen zaterdag bami goreng met kipsatch zondag wat de pot schaft Als gevolg van de benoeming van voormalig burgemeester Rutten in Bredia is de functie van burgemeester van Middelburg vrij gekomen. Met het oog op de herindeling is een tijdelijk waarnemer aangesteld, de heer Burgers. Nu de herindeling per 1 januari 1997 definitief is, zal de procedure worden gestart voor de benoeming van een nieuwe burge meester. trouwenscommissies een lijst met de gegevens van de kandidaten die hij in beginsel voor de functie geschikt vindt. Daarna heeft cle vertrouwens commissie een "sollicitatiegesprek" met die kandidaten. De vertrou wenscommissie brengt vervolgens een advies uit aan de commissaris van de Koningin. Zoals de naam "vertrouwenscommissie" al zegt, is het de bedoeling dat een en ander in de grootste vertrouwelijkheid ver loopt. De commissieleden moeten strikt geheimhouding in acht nemen over al hetgeen met de kandidaten en hun sollicitatie te maken heeft. De gemeenteraad heeft een beperkte invloed op de benoeming. De com missaris van de Koningin stelt nl. de gemeenteraad in staat om zijn wen sen kenbaar te maken ten aanzien van de te stellen eisen van bekwaamheid en geschiktheid: de profielschets. Hierover zal op 6 januari 1997 in een openbare raadsvergadering overleg plaatsvinden tussen de gemeenteraad en de commissaris van de Koningin. De commissaris kan daar overigens ook aangeven dat eventueel andere factoren een rol spelen, b.v. het feit dat aan bur gemeesters die werkloos zijn gewor den als gevolg van herindeling elders voorrang wordt gegeven, dat voorrang wordt gegeven aan vrou wen of aan kandidaten uit minder heidsgroepen, en dat rekening wordt gehouden met de politieke samen stelling van de gemeenteraad. Ook op een andere manier heeft de gemeenteraad nog invloed. De gemeenteraad stelt nl. een "ver trouwenscommissie" in die betrok ken wordt bij de selectie van de kan didaten. De raad behandelt dat voor stel in zijn eerste vergadering op 2 januari 1997. De commissaris van de Koningin verstrekt aan de ver- De commissaris van de Koningin stelt op zijn beurt een aanbeveling op voor de Minister van Binnen landse Zaken; hij is daarbij niet gebonden aan het advies van de ver trouwenscommissie. Voordat over de benoeming beslist wordt, heeft door of namens de Minister nog een gesprek plaats met een of enkele van de aanbevolen kandidaten. Daama wordt - omdat het hier om een pro vinciehoofdstad gaat - het benoe mingsvoorste! van de Minister in de Ministerraad besproken. De benoe ming vindt vervolgens plaats door- H.M. de Koningin aan de hand van het voorstel van de Minister. Op zondag 22 december zijn de parkeergarages Geere en Kousteen- sedijk gratis geopend van 11.00 tot 18.30 uur. De winkels in het centrum van Middelburg mogen iedere zondag ge opend zijn en ook op 22 december zal het lekker druk zijn in de stad. Daarom een meevallctje in deze dure decemberdagen: uw auto parke ren in de parkeergarages is op deze zondag gratis! Op vrijdag 2d december I99« c tijdens een openbare receptie in de Furgpmcj fmi geao/m.» fm'dèhvcU t' 'i mvrm w 5. 1 'nm<. E.MJ, \an Brvmmeh mt! Witzes, er, mevrouwD.S. ^"V£ ebuure-Wondergcm. Be receptie vangt dan om JS3Ü uuringang via het bordes, aan de MarkL inwoners van Middelburg, belangstellenden, relaties, vertegenwoor digers van bedrijven, verenigingen en organisaties worden langs deze weg uitgenodigd om de afsekeMsreceptiebij te wonen. Voorafgaand aan de receptie wordt tijdens een buitengewone, open bare gemeenteraadsvergadering afscheid genomen van de vertrek kende rmdsledm- Op vrijdag 20 december 1996 wordt tijdens een openbare receptie in de Burgerzaal van het stadhuis afscheid genomen van de wethouders mevrouw S. Smitskamp, mevrouw E.M.J. van Brummelen-van Wilgen en mevrouw D.S. Goedegebuure-Wonder- gem. Mevrouw S. Smitskamp en mevrouw E.M.J. van Brum- ntelen-van Wilgen hebben te kennen gegeven in de komende zittingsperiode van de gemeenteraad niet terug te keren. Van haar 18-jarig raadslidmaatschap was mevrouw S. Smitskamp 10 jaar werkzaam als wethou der. Mevrouw E.M.J. van Brummelen-van Wilgen was van haar 12-jarig raadslidmaatschap 9 jaar als wethou der werkzaam. Mevrouw D.S. Gocdegcbuure-Won- dergcm was vanaf februari 1996 wethouder. Zij keert niet terug als wethouder, wel blijft mevrouw Goedege- buure deel uit maken van de gemeenteraad. Met de vertrekkende mevrouw van Brummelen en mevrouw Smitskamp kijken we terug op hun veelbewo gen Middelburgse bestuursverleden: 1 n p N Éi De heer mr. D.C.B. Burgers, burgemeester van Middelburg, en me vrouw G.E. Huisman, directeur van de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg, hebben een brief geschreven aan het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland over de vestigingslokatie van het studiecentrum van de Open Universiteit Zeeland. De heer Burgers en mevrouw Huisman geven in de brief aan dat het stu diecentrum van de Open Universiteit Zeeland om een aantal redenen in Middelburg gevestigd moet blijven en niet moet verhuizen naar Hoge school Zeeland te Vlissingen. Een gedeelte uit de brief: De Open Universiteit bevindt zich sinds een paar jaar in een fase van herstructurering en heroriëntatie op zijn doelstellingen. In dit kader heeft minister dr. ir. J.J.M. Ritzen van Onderwijs. Cultuur en Wetenschap pen uitspraken gedaan over de samenwerking lussen kenniscentral instellingen van hoger onderwijs en de Open Universiteit, zonder overi gens richtlijnen te geven of voorstel len te doen voor een fysieke integra tie van de diverse studiecentra van de Open Universiteit in die institu ten.... In de naar onze mening gevoerde non-discussie over de lokatie van het studiecentrum hebben de belan gen van de Open Universiteit en haar studenten, alsmede hel streven naar een verdere verankering van avontuur" waar ik 6 jaar mee bezig ben geweest. Dat was zo ingrijpend. De mensen wilden hel niet. Uitein delijk is deze negatieve energie omgezet in positieve. Ik heb daarom ook veel bewondering voor de ouders en leerkrachten die toch de bocht hebben genomen. Ik vond het enig dat ik afgelopen jaar ben voor gedragen voor een prijs voor de wij ze waarop ik dat proces heb bege leid! Een ander hoogtepunt is voor mij de wijze waarop de Werkplaatsen Wal cheren marcheren. Je ziet dat ook instellingen en clubs ervaren dat professioneel besturen een vak is. Dat jc als bestuur conse quent moet handelen. Niet wat jc vaak ziet: de ene dag dit zeggen en de andere dag de andere kant op rennen. Door de kleine schaal van Middel burg ben jc als bestuurder dichtbij de uitvoering van zaken. Dat bete kent dat jc je dossiers goed moet kennen. En dat je "de toon kunt zet ten" binnen het college en de groe peringen. Een dieptepunt voor mij was het afstemmen door de raad van de bouw van het museum. Dat was teleurstellend en bestuurlijk niet goed. Wat dan boven komt is de open vraag: Hoe weeg je nou, wanneer je als bestuurder voorop moet lopen en in hoeverre de bevolking tegen is? "...Toen bood de stichting Arduin een oplossing....". Foto: Anda van Riet. "Algemeen belang" is in mijn ogen een fictie, het gaat om het afwegen van verschillende deelbelangen. Een heel aardige portefeuille is Financiën, dat zou je misschien niet verwachten. Er heeft een omslag plaatsgevonden van cijfers optellen naar financiën als beleidsinstrument. Niet meer "daar hebben we geen geld voor" maar "waar hebben we geld voor over". Dat betekent dat je een beter zicht nodig hebt op je producten en de bij behorende middelen. Dat maakt besturen ook interessanter. De kern- takendiscussie is daarom ook een prima zaak. Wal ik ga doen na mijn afscheid? Ik heb mezelf 1 jaar gegeven voor achterstallig onderhoud. Aan me zelf, mijn relaties en mijn huis. Daarna zie ik wel weer. Ik ben in ieder geval een buitengewoon ge lukkig mens. dat ik zelf het moment kan kiezen om op te stappen. Dat spreekt niet vanzelf in de politiek!" "Ik heb er mijn plakboeken nog maar eens op na geslagen, wat er in die periode allemaal is gebeurd. Allereerst moet ik zeggen dat wet houder-zijn een hardstikke leuke baan is, geweldig om te doen. In hel begin word je wel in het diepe gegooid, maar ik heb het gevoel dat ik erg gegroeid ben in die 9 jaar. Het kost alleen wel heel veel tijd. Het is onregelmatig werken, verga deringen lopen uit en dan kon ik vaak weer geen eten koken. Jc bent ook 's avonds en in het weekend weg en dat legt een groot beslag op jezelf en je gezin. Zoals ik het zie en ervaren heb valt de taak van een wethouder uiteen in drie onderdelen: 1representatie, de gemeente verte genwoordigen. In die hoedanigheid maak je heel wat mee; 2. beleidsvoorbereiding, vanuit het raadsprogramma besluiten voorbe reiden; 3. besluiten nemen, presenteren en verdedigen. Het leukste vond ik de beleidsvoor bereiding. Ik vond het een uitdaging om voor genomen beleid uit te werken met de ambtenaren. Om met burgers in groepen naar wegen te zoeken, zo van "hoe wilt u het hebben/hoe kan het/ hoe wil ik het hebben". Als jc die drie invalshoeken bij elkaar kan brengen, de mensen zijn tevreden en college en raad gaan accoord, dan heb je het voor elkaar. Waar je bijvoorbeeld bij de besluit vorming rond de autovrije Markt tegenaan loopt, is de vraag "Wat is nou het algemeen belang?" Tot voor een aantal jaren geleden maakte de politiek dat uit. Nu wordt het aangegeven door maatschappe lijke groeperingen, die dat opleggen aan de politiek. Ik heb dat in het klein en in het groot meegemaakt". Als je mensen bij de voorfase betrekt dan krijg je met hun inbreng een beter draagvlak en betere besluitvorming. Wijktafels spelen daarbij een grote rol als spreekbuis voor minder georganiseerde groe pen. In de tijd dat de collegesamcnstel- ling PvdA/CDA was bestond er een heel hechte band onderling. Een kwestie van geven en nemen. Toen in mei 1994 het CDA zo ach teruit ging in aantal stemmen, ben ik erg geschrokken. Het politieke krachtveld kwam heel anders te lig gen. We kregen een breed college. Dat is maatschappelijk wel verde digbaar maar besturen wordt wel moeilijk. Het programma was in 1994-1996 veel te vaag en er was geen houvast voor besluitpunten. Een hoogtepunt in mijn loopbaan vind ik toch wel de verbetering van de wegenstructuur. Als ik door Mid delburg rijd kan ik daar met genoe gen naar kijken. Er zijn veel rioleringen hersteld, wc hebben mooie reconstructies uitge voerd aan de Veerseweg. Oude Vlis- singscweg. Gortstraat. Kaaienroutc. Er zijn nieuwe rotondes aangelegd. De aangebrachte verbeteringen voor de fietsers en voetgangers hebben mijn hart gestolen. Verkeer is de enige portefeuille die ik steeds heb gehad en waar ik ook steeds mee bezig was. Ik herinner me een dag dat ik in Wassenaar een rotonde passeerde, net in de tijd dat Middelburg daar ook over aan te denken was. Ik ben toen gestopt, heb een foto gemaakt en ben bij een bloemenwinkel ernaast gaan vragen of de gekozen oplossing voor fiet sers ook echt werkte. Parkeergarages ben ik ook gaan bekijken. Bovengronds is erg lelijk, ondergronds is erg duur. Een dieptepunt was voor mezelf het faillissement van de filmtheaters. Dat vond ik heel erg: geen bioscoop meer! Ook dat de bussituatie is veranderd, vind ik met name voor het centrum erg jammer. Het "gat van gemeentewerken", een financieel probleem, was ook een vervelende kwestie. Hoogtepunten waren voor mij de Four Freedom Awards, een bijzon der moment als het bestuur van Mid delburg al die belangrijke mensen in dc Burgerzaal feestelijk ontvangt. De opening van de synagoge vond ik heel speciaal. Dat zo'n kleine groep mensen zoiets voor elkaar heeft gekregen. Dc opening van de parkeergarage aan de Kousteensedijk moet ik ook noemen. En dc fietsenstalling Zusterstraat, ook zo prachtig. Wij wilden eigen lijk al sluiten, omdat dc stalling ver lies leed. Toen bood dc stichting Arduin een oplossing: dc gehandi capten laten nu iets draaien wat wc zelf niet hadden gekund. Ik heb de Maisbaai, Erasmuswijk, Veersepoort. Molenwaterplanncn zien ontwikkelen van bestemmings plan tot uitvoering. Als jc een supervisor hebt met een goed uitzicht en verantwoorde vormgeving, dan heeft dat zeker een meerwaarde. Jc krijgt zoals bij dc Veersepoort en Molenwater kwaliteitsplannen met een nieuw cachet zo dat liet geen copie wordt van wat er'al is. Ik ben me ervan bewust dat ik mijn werk niet kon doen zonder de mede werking van de ambtenaren in Mid delburg. Kundig, bereidwillig, loy aal. creatief met veel ervaring en inzet. Ik vind dat ik dat als wethou der moet opmerken en hen ook daar voor moet waarderen. Het nieuwe college wil ik dc volgen de adviezen meegeven: vorm een hecht team als college; neem op tijd de fractie daarin mee; wel een eigen weg gaan, maar ook solidair zijn; open, eerlijk en goed luisteren naar burgers op een moment en in een structuur dat dat kan; presenteer ook dc inbreng van burgers'; wel jc nek uitsteken, vasthouden aan beleid, maar ook beleid bij durven stellen". de Open Universiteit in hel Zeeuwse voor ons altijd de boventoon gevoerd. Indien de enige manier om een studiecentrum in Zeeland over eind te houden zou zijn fysieke inte gratie met de Hogeschool Zeeland, dan zouden wij uiteraard de laatster zijn om ons hiertegen te verzetten. Zo liggen de zaken echter volstrekt niet. Enerzijds bestaan fysieke afstanden niet meer in deze lijd van technologisch hoogwaardige ont wikkelingen. anderzijds is de meer waarde van vestiging in de Hoge school Zeeland ons inziens nimmer aangetoond, terwijl daarentegen dc toegevoegde waarde van de Zeeuw se Bibliotheek zeer duidelijk is. Deze wordt hierna aangegeven aan de hand van de strategie en missie van de Zeeuwse Bibliotheek Treffend is de overeenkomst in doel stelling en doelgroep van de Open Universiteit en met name de weten schappelijke functie van de Zeeuwse Bibliotheek. In deze zin versterken beide instellingen elkaar in het belang van beider gebruikers!stu denten. Wie. van welke leeftijd, geslacht opleiding ook en van welke woonplaats in Zeeland afkomstig, de Zeeuwse Bibliotheek binnenloopt wordt onmiddellijk geconfronteerd met de Open Universiteit. Wie pri mair belangstelling heeft voor het programma van de Open Universi teit, vindt ondersteuning en onder bouwing in de zin van een uitgebrei de wetenschappelijke collectie, te weten op het niveau van een kleine universiteitsbibliotheek. Ook in Zee land wonende studenten van andere universiteiten, die dikwijls dc stu dieruimten van de Zeeuwse Biblio theek gebruikenvanwege de betrekkelijkerust en vanwege de uitgebreide en kwalitatief voortref felijke wetenschappelijke collectie, komen snel in aanraking met dc Open Universiteit. Kortom: het geheel is aanzienlijk meer dan de som der delen. fotoJ. Wolterheek

de Faam | 1996 | | pagina 5