KERST '96 Janvier: 'We werken hier niet aan mee' Geschiedenis Walchers waterwerk gebundeld VtZTz tX Cf) UITVERKOOP Gimbrèie lOwenska GRATIS Les Grecs ALLES OP VAN ONROEREND GOED WIJ HELPEN O OP WEG VERENIGING OPGERICHT VOOR ZEEUWSE TOPDANSERS x SFEERVOL DINEREN OP WALCHEREN GRIEKSE LIVE-MUZIEK SniONIKI de Klerk parketvloeren ADVIES VAKMANSCHAP SERVICE 3iio< a-c ZIE PAGINA 3 96e JAARGANG NUMMER 49 zie pagina 6, 7 en 19 4 DECEMBER 1996 PZC WEEKBLADEN Probleem Vakbekwaam Concurrentie Rechter Drie onsen Posthuum heeft het Waterschap Walcheren dan toch nog zijn geschiedenis geboekt. Met de uit gave van 'Duizend jaar Walcheren' is de water staatkundige geschiedenis van het eiland vast gelegd. De grote verwevenheid van het water schapsbestuur met de gemeenten op het eiland en het provinciebestuur is daarmee voor ieder een toegankelijk. Het Zeeuws genootschap der Wetenschappen heeft de uitgave voor zijn reke ning genomen. V-1; C S< rtVf tpf Ép£** IST - Na Pocahontas doet Cinema Alhambra met De Klokkenluider van de Notre Dame een gooi naar de prijs voor de beste presentatie in Nederland van de Walt Disney- vertoning. Politieman wordt autoverkoper. De overstap blijkt minder rigoureus dan op het eerste gezicht lijkt. Leraren en leerlingen werken samen in een productie in de Stadsschouwburg die volgende week wordt uitgevoerd. Het heet: 'het syndroom van Groen'. BEGINT bij ontwikkelen afdrukken FOToH VERSCHOORE seisplein 5 middelburg 01 18-62672 Alles op het gebied van onroerend goed. Wij helpen U op weg. Zie pagina 3 zaterdag 7 december Paren die op topniveau dansen, hebben het niet gemakkelijk in Zeeland. Dansscholen zijn hier niet toegerust op het trainen van topdansers, stelt de ADVZ (Algemene Dans Vereniging Zee land). Daarom kwam de vereniging met een plan om topparen van verschillende dansscholen samen te brengen en les te geven van een trainer op niveau. De Zeeuwse dansscholen voe len echter niets voor deze opzet. De gemoederen zijn inmiddels zo hoog opgelopen dat er woensdag 4 december zelfs een kort geding is tegen Dansschool Janvier. Twee jaar geleden werd dan sen als internationale sport erkend. Vanaf dat moment heeft de Nederlandse danswe- reld een overkoepelende orga nisatie, de Nederlandse Alge mene Dans Bond (NADB). De NADB is voor dansend Neder land zo'n beetje wat de KNVB voor voetballers is. Sinds kort bestaat er ook een Zeeuwse tak: de ADVZ. Wie denkt dat de vergelijking tussen voetbal en dansen daarmee ophoudt, heeft het mis. Voetbal is oor log, zo klinkt het vaak. Dansen in Zeeland kennelijk ook. De Vlissinger Cees Bergmans is één van de oprichters van de ADVZ: „Het is onze bedoeling het dansen te promoten, in ieder opzicht. Niet alleen het stijldansen, maar alle vormen van beweging op muziek. We organiseren stijldansavonden waarop iedereen mag komen. Jong, oud, beginner, gevor derd. Het maakt niet uit of mensen wel of niet bij een dansschool zitten, iedereen is welkom. We doen daar trou wens ook party-dansen, waar je met een hele groep tegelijk dezelfde passen uitvoert. Daar naast willen we steun geven aan paren die op een hoger niveau dansen". Dat het voor Zeeuwse topdansers niet gemakkelijk is om een passen de trainer te vinden weet hij als geen ander. Zijn dochter Nathalie reist met haar partner Eddy Buunk wekelijks naar Amsterdam om te trainen. „Nu hebben we met de vereni- HD@ IFsum Oplage: 25.795 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: JL Saija, (0118) 484312 (privé (0118) 418686), Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216 Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. ging bedacht dat we toptrainer Pauline Ladiges-Kwikkel ge woon naar Zeeland kunnen halen om de beste paren van verschillende dansscholen gezamenlijk te trainen", zegt Bergmans. „Om mee te kunnen doen aan een wedstrijd moet je uitko men voor een dansschool", legt hij uit. „En daar zit eigen lijk al een probleem. De dans scholen hier in Zeeland zijn niet toegerust op topparen. In de praktijk betekent dit dat Zeeuwse paren op een gege ven moment verder gaan kij ken en terecht komen bij dans scholen buiten de provincie. Het resultaat merk je bij wed strijden. Veertien paren uit Utrecht, twintig uit Noord-Hol land, achttien uit Gelderland. En één paar uit Zeeland. Er dansen wel meer Zeeuwen, maar omdat die voor niet- Zeeuwse dansscholen uitko men merk je daar niets van. Vandaar zo'n cursus met top trainer. Zo kan iedereen voor zijn eigen dansschool uitko men en toch op niveau bege leid worden. Het is net als met voetbal. Als je tegen een Louis van Gaal zegt: 'ik ben trainer van West-Vlissingen en ik heb hier een jongen met heel veel talent', denk je dan dat Van Gaal wekelijks hier naar toe komt om die jongen te trai nen? Maar als je zegt: 'ik ben trainer en heb hier alle talent volle jongens uit Zeeland', dan liggen de zaken al heel anders. Dan hoeven die jongens niet direct voor Ajax uit te komen, maar krijgen ze wel de training op hun eigen niveau. Zo moet je het een beetje vergelijken, denk ik". Het lijkt het ei van Columbus, maar dat is het niet, kan wor den opgemaakt uit woorden van Robert Janvier, de eige naar van Dansschool Janvier: „Nee, wij werken hier niet aan Het Vlissingse danspaar Nathalie Bergmans en Eddy Buunk: „Natuurlijk zou ik liever in Zeeland trainen". FOTO ANDA VAN RIET mee. Ik kan me voorstellen dat de gedachtengang aanspreekt, maar onze docenten zijn vak bekwaam genoeg om iedereen die hier danst te begeleiden. Ook als het om hogere niveaus gaat". Ramon Filius bestrijdt dat. Hij danste - samen met zijn dans partner Tamara de Kraker - enkele jaren bij Janvier. Twee maanden geleden verruilde hij de Goese dansschool voor een dansschool in Etten-Leur. „Als de mogelijkheden er w zou ik zeker weer in Zeeland willen dansen", vertelt Filius. „Voordat we van dansschool wisselden hebben we een gesprek gehad met Janvier We hadden het gevoel niet veel meer vooruit te komen en wilden toch bij Janvier blijven dansen. Ons voorstel was dat we ergens anders privé-lessen zouden nemen. In eerste instantie ging Janvier akkoord, maar later belde hij om te zeg gen dat we ook lessen van zijn zoon Martijn konden nemen. Die zit nota bene nog in oplei ding. Nee, wij denken niet dat wij van hem genoeg kunnen leren. En ik ken meer paren die er zo over denken maar niets willen zeggen omdat ze nog bij Janvier dansen", verklaart Fili us. Het danspaar Nathalie Berg mans en Eddy Buunk wordt algemeen gezien als dè Zeeuwse top. Vorig jaar werd het stel Nederlands kampioen Latin-dansen. Wekelijks reist het duo naar Amsterdam omdat er in Zeeland geen docenten meer zijn die op hun niveau les kunnen geven. „Wat denk je dat dat kost in tijd en geld7", zegt Nathalie Berg mans. „Natuurlijk zou ik liever hier mijn lessen hebben". Janvier yy.il hier op reage ren. „Het gaat er ook orn ,e talentvol is. Daarover verschil len we van mening. Ik heb der tig jaar ervaring en kan heus wel beoordelen of iemand er wel of niet aan toe is om van iemand anders les te krijgen. Het is de kunst om paren op hun eigen niveau te laten groeien. Mensen vinden zelf vaak dat ze veel beter kunnen. Maar dat wil niet zeggen dat dat ook zo is. Het is mijn taak om ervoor te zorgen dat juist talentvolle paren niet een stuk overslaan: van FC Dauwendae- le meteen doorstoten naar Ajax, om even in de voetbal wereld te blijven. En als Filius vindt dat hij aan meer toe is, moet 'ie dat maar doen. Alleen niet hier". Janvier is niet te spreken over de ADVZ: „Ze geven ook dans lessen onder het mom van een vereniging. Dat maakt ze tot directe concurrent en die ga ik in principe niet uit de weg. Maar ik hoef er ook niet mee samen te werken", besluit hij. Bergmans bestrijdt dat de ver eniging cursussen aanbiedt: „Dat doet Danscentrum Good Times, de enige dansschool die wél met ons samenwerkt". Overigens leidt echtgenote Marga Bergmans Danscen trum Good Times. Hoewel Bergmans van 'strikt geschei den' activiteiten spreekt, beti telt Janvier de activiteiten als „één pot nat". De gemoederen binnen de danswereld zijn inmiddels zo hoog opgelopen dat er woens dag 4 december een kort geding is tegen Janvier. Cees Bergmans legt uit hoe het zit: „Eén van onze be stuursleden mag niet meer bij Janvier dansen, puur omdat hij lid is van onze vereniging. Andere mensen komen zich hier inschrijven en zeggen erbij dat hun lidmaatschap een beetje stil moet blijven. Men sen zijn echt bang voor wat er gebeurt als bekend wordt dat zij lid zijn. Dat is toch niet nor maal7" Janvier wil niet ingaan op het kort geding: „Nee, ik denk dat de juiste plaats om dit uit te vechten bij de rechter is, niet in de pers". As ik joenk was, en da's nog nie zö 'êêl lank gelee, kwam de bakker nog an de deure en dan vroog je om 'een achtje tèrre- ve'. En as dat te vee was, zeide je: geef mèr een viertje. Met andere woorden: er werd gerekend in onsen brood en misschien zijn er nu nog wel bakkers die dat doen. Die gewoonte zal wel niet spe cifiek Zeeuws zijn, maar dat is wel het geval met het meer voud 'onsen'. Wanneer je bij de slager komt en die vraagt hoeveel je van een bepaalde soort 'vleis' wilt hebben, zegt een Walcherenaar: 'Doe mé drie onsen.' In het standaard- Nederlands hoor je te zeggen: geef maar drie ons. Het Zeeuws lijkt wat dat betreft op het Frans, waarin de gewichts- maten ook een meervoud krij gen. Datzelfde geldt trouwens voor de uren van de klok. Een Zeeuw zegt: 't is drie uuren, een Fransman 'trois heures', maar Algemeen Nederlands is: het is drie uur. Het Nederlands heeft waar schijnlijk vroeger dezelfde vor men gehad. In het oude versje 'Den uil die in den peerboom zat' komt de meervoudsvorm 'onsen' voor: 'Men trok hem wel drie onsen bloed; 't Is jam mer dat hij sterven moet.' Overigens bevatten traditione le liedjes wel meer woorden die juist in het Zeeuws be waard zijn gebleven. Soms in heel andere vorm. In het re frein van 'de Vier Weverkes' komt het woord 'skerrebekke' voor. Het is een onderdeel van de weefstoel, net als de (schiet)spoel uit hetzelfde re frein. Dat moet wel hetzelfde woord zijn als het joviale Vlis singse 'scheldwoord': scharre- bak. 'Eej, ouwe scharrebak, moe je wa' van me zuupe Jan Zwemer v'Vi-. _,0j l 'iCRV yf-: r <y fKitC HIK f. t it Duizend jaar geschiedenis van het waterschap kan niet alles omvatten. Niettemin is het typisch de geschiedenis van de bevolking. In tijden van gevaar stonden ze als één man naast elkaar, maar als het gevaar was geweken werden de tegenstrijdige individuele belangen op het scherp van de snede uitgevochten. Logisch, want water heeft nu eenmaal de onhebbelijke eigenschap om zich verrassend te ver plaatsen. En waar de één vanaf wil, is bij de ander niet wel kom. En zo blijkt andermaal dat de angst voor pijn erger is dan de pijn zelf. Sterk bepalend voor de inhoud van het boek zijn de verande ringen in de geografie en de bodemgesteldheid van Wal cheren. Globaal gezien is in deze tijd nog veel herkenbaar van de middeleeuwse structu ren, maar er zijn in de loop der geschiedenis ook ingrijpende veranderingen geweest. Voor al de sterke toename van de bevoling tussen de elfde en de dertiende eeuw heeft de geschiedenis gestempeld. Vooral in de twaalfde gonsde het van de activiteit in de buurt van het water dat werd beïn vloed door de stijgende zee spiegel. Er ontstond een verfij ning van de techniek bij de aanleg van de dijken en met de aanleg moest het waterschap alle zeilen bijzetten om de zee weringen te kunnen onderhou den. Zeker als er weer een een doorbraak was geweest werd met' man en macht gewerkt om een herhaling te voorko men. Naast de dijken werd in de loop der eeuwen de afwate ring een groeiend probleem door de steeds ongunstigere wordende verhouding tussen de stand van het binnenwater en het buitenwater. Die zorg is in Zeeland altijd een publieke zaak geweest. De rol van het gezag blijft beperkt, zo lezen we, tot wetgeving, verordenin gen, benoemingen, recht spraak of het bemiddelen bij controversen. Om alles niette min zo soepel mogelijk te laten verlopen wordt rond 1300 de eerste dijkgraaf benoemd voor het hele eiland. Die organisatie kent slechts een kort leven en versnippering dreigt. Ad hoe wordt op initiatief van Middel burg een nieuwe overkoepe lende commissie benoemd. HM v.* At**. t* - jf: ifJ'., ,y( i m mm*:- ,:s mm Wï "J w- Zo werd Walcheren tegen het eind van de dertiende eeuw voorgesteld. Voor Walche ren lag het eiland Schoneveld. Die moet - ad hoe - zorgen voor dijken en dijkdoorbraken. Pas in de loop van de vijftiende eeuw verliest die commissie zijn ad hoe status en gaande weg ontwikkelt zich een water schapsbestuur dat de touwtjes in handen heeft en beslist over de tegenstellingen heen. Het bestuur van wat later Polder Walcheren gaat heten, bestaat in de eerste helft van de zes tiende eeuw uit een grafelijke vertegenwoordiger en een aantal bestuursleden uit de kring van belangrijke lokale overheden op Walcheren. En zo groeit het Waterschap dat ook een steeds meer democratisch karakter krijgt. Het boek verhaalt daarover en begint bij de middeleeuwen en eindigt ruimt tweehonderd pagina's verder met het wapen van het Waterschap Walche ren dat diverse keren veran derde. De zorg voor afwatering en dijken voor en na 1400, met een beschrijving van toen en nu, gelardeerd met oude en hedendaagse illustraties, tonen aan dat alles wat des tijds werd gedaan nu nog steeds op diverse plaatsen terug is te vinden. Ook bestu ren krijgen ruim aandacht en hoe het overtollige landwater naar zee werd gedragen is eveneens boeiend. Duizend jaar Walcheren draagt als ondertitel 'over gelanden, heren en geschot, over binnen- en buitenverkeer. Wa LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Middelburg: Lange Geere (naast ANWB) 28 f*A ,bii: Gravenstraat 6, Middelburg, Tel. 0118-613022 Reserveren gewenst

de Faam | 1996 | | pagina 1