OOSTERS FUNCTIONEEL UITBUNDIG LANDELIJK WEELDERIG WOONSFEREN 1996/1997 INGETOGEN Van ingetogen tot uitbundig Oktober gMationale Woonmaand Zowel in de kleding- als woonmode volgen de trends elkaar in hoog tempo op. Om lijn te brengen in het overweldigende aanbod, selecteerde het Perscentrum Woninginrichting voor '96/'97 zes opvallende sfeerrichtingen: Ingetogen (sobere es thetiek), Landelijk (folklore). Uitbundig (kleurige synthetica), Oosters (koloniaal), Functioneel (constructivisme) en Weelderig (Barokke sferen). Hoe verschillend deze stijlrichtingen op het eerste gezicht misschien ook lijken; in de hedendaagse vertaling hebben ze vrij veel gemeen. Kleur is zo'n overkoepelend thema dat overal terug te vinden is. Na een lange periode vol aardse ecru's en fondanttintjes is het nu de beurt aan heldere, frisse kleuren. Wel wordt de toonwaarde afgestemd op de onder liggende stijl: van harde, provocerende neontinten voor 'Uitbundig' tot verzadigde pastels in 'Functioneel'. Nóg zo'n algemene trend is de revival-rage. Voor bijna elke stijl wordt dankbaar teruggegrepen op het verleden. Het optimisme van de jaren '50 en '60, de heimwee naar het koloniale tijdperk en het simpele plattelandsleven of de bewondering voor de strengheid van het constructivisme - het zijn alle maal ideaalbeelden die tot doel hebben de huidige kaleido- scopische samenleving terug te brengen tot handzamer proporties. Toch voegen de jaren '90 wel degelijk een meer waarde toe. De kracht van een goed ontwerp ligt tegenwoordig besloten in de technische perfectie. Ook dat gegeven loopt dwars door alle woonstijlen heen. Of het nu gaat om de kunststoftechnologie met haar vrije vormgeving, innovatieve constructies in aluminium of geraffineerd hang en sluitwerk voor houten meubelen. Van een meer filosofische waarde is de toenemende behoef te aan evenwicht en rust die volgens kenners zal leiden tot een algehele versobering van het interieur. De vormen worden zuiverder, het materiaalgebruik helderder en de vormgeving pragmatischer. Het design van de jaren '90 valt op door de verbluffend hoge kwaliteit en gebruiksvriende lijkheid en ontstijgt daarmee aan de vergankelijkheid van al te kortlopende trends en modes. Elegant zonder overdreven te zijn; klassiek zonder traditioneel te zijn; praktisch maar allesbehal ve neutraal. De nieuwe functionele woonsfeer grijpt terug op beproefde architectonische waarden. Op klassiekers die hun waarde al lang bewezen hebben: zowel qua vormgeving als gebruiksgemak. Vaak gaat het om modellen uit de eerste decennia van deze eeuw Royale tafels en comfortabel ge stoffeerde banken herinneren aan het constructivisme, maar dan op nieuw vertaald. Het functionele interieur is volledig donkerdere kleuren opkomen zo als ebben en palissander. Het lak werk bestaat uit verzadigde, vilt- achtige pigmenten oker, brique, taupe en mosgroen. Accenten worden gevonden in steen- en mi- neraalkleuren zoals jade en koraal. De royaal bemeten banken met lenderollen en losse kussens zijn bekleed met eerlijk leer of zwaar getextureerde meubelstoffen Een comfortabel voetenbankje ontbreekt met. Over de leuning ligt een eenvoudi ge wollen plaid in streep of Schotse ruit. Qua vormgeving heeft het functionele interieur wel iets weg van de art deco uit de twintiger jaren, strak, wars van franje en krullen, maar toch onge kend harmonieus en elegant De meubelen doen ietwat kubistisch en daardoor wellicht wat marine- Op en top functionele meubelen van Art of Living bv: leeftafel van massief kersen in olie. Toto-stoel van Ellen Janssen in beu ken of kersen en Alu-hanglamp van Jan Melis. afgestemd op mensen met een kosmopolitische levensstijl die hechten aan perfectie, duurzaam heid en exclusiviteit. Als het even kan op maat gemaakt: van karpet ten tot kleding, van de keuken tot de kunst aan de muur. Toch loopt de functionele bewoner niet met zijn spullen te koop Kastsystemen zijn daarom zeer be langrijk. Achter het strak gesloten front van het dressoir gaat'de CD- verzameling schuil; achter de zachtsluitende vouwdeuren een uiterst exclusieve garderobe- kast, compleet met cassettela den, verlichting en garderobe- lift Bij deze 'sophisticated' interieurs horen ingetogen kleuren en materialen. Hout speelt de hoofdrol, aange vuld met gezandstraald glas en her en der wat chroom Naast de tra ditionele kersentint zien we ook lijk aan Tegenwicht wordt gevon den in een meer vrouwelijker, poë tischer aankleding: wuivende voi les en woonaccessoires met een vleugje goud, een randje zilver of een sensueel dierprintstofje. Ondersteund door dikke, wollige tapijten en zachte stoffen als ve lours, alcantara, fluweel en zijde. Belangrijk is ook de klassieke af werking in haute-eouture stijl, compleet met kant, plooien en crêpe en - iets van deze tijd - ge metalliseerde stoffen Meubelhoezen, soms zelfs met ge stileerde plooi, horen erbij Ook de slaapkamer heeft dat beet je extra Bedden met strakbeklede omkaderingen en hoofdborden zijn sfeerbepalend. Bijpassend beddegoed - bescheiden afge werkt met pipings en pyama- knoopjes - zorgt voor de finishing touch Transparantie. Met dit woord kan deze subtiele woonsfeer het beste omschreven worden. De basis heeft wel iets weg van het bekende eco: veel blank hout (berken en essen) en stoffen in ecru en zachte wittonen. Het 'Ingetogen' interieur straalt rust, harmonie en evenwicht uit De opkomst van de glanzende kunststoffen hebben aan deze ijle, heldere woonstijl echter een nieu we impuls gegeven. Alles draait nu om de mix van natuurlijke en synthetische materialen. Authen ticiteit wordt vermengd met mo derne technologie. Eerlijke materialen zoals linnen, wol en ongebleekte katoen wor den moeiteloos vermengd met mi cro-vezels, lycra, nylon, polyamide en Lurex. Een mooi voorbeeld daarvan is de opmars van de ijle, bedrukte voiles. Nog extremer zijn de stoffen met een visnetachtige optiek en de folieachtige glasvezelstofjes, ma terialen met briljante optiek en paarlemoerachtige kleuren. De meubels die zich in dit serene interieur goed thuisvoelen getui gen van een sobere esthetiek De constructies zijn vaak uitgesproken technisch en ingenieus. Zo lijken simpele ladenblokken dankzij een verborgen ophangsys- teem onzichtbaar tegen de muur geplakt. Naast deze strakke archi tectonische vormgeving zien we ook veel gewelfde belijningen die zo uit de computer zijn gerold Sommige stoelen zien er zelfs uit of ze gefiguurzaagd zijn Lichtgewicht modellen van hout of polyurethaan en stapelbare stoelen scoren hoog Ook bouwpakket meubels - een nieuwe trend - pas sen in deze pragmatische stijl De ontwerpen zijn gedurfd en fanta- Deze helder oranje bank Mister Costello van Harvink Collection bv heeft strakke lijnen die worden verzacht door de bolle lijn in het rugkussen. sievol, maar nooit echt extreem. Functionaliteit staat voorop. Naast blank hout, matglas en transpa rante kunststoffen zijn vooral alu minium en chroom veel gebruikt. Deze koele materialen worden graag toegepast als stoel- en tafel poten, als ladenfronten en als om kadering van glazen deurpanelen. Logischerwijze eisen ook de metal lic-lakken hun aandeel op. De afwerking van de oppervlakken is in deze woonstijl de finishing touch: er is verrassend veel aan dacht voor structuren en reliefs. Dankzij technieken zoals zandstra len of het werken met rubberverf- coatings, krijgen zelfs de meest eenvoudige producten op die ma nier een intrigerend uiterlijk. Datzelfde laboratoriumachtige beeld vinden we terug bij de ver lichting: veel aluminium-coated ar maturen die steevast bekroond zijn met wit gesatineerde glazen kap pen. Opvallend is de come-back van de stretchstof hanglamp Toch is het kleurbeeld van 'Ingetogen' minder koud dan al die high-tech invloeden doen ver moeden Vooral de accessoires en details blinken uit in briljante tinten. De vage basiskleuren worden onder steund door helder oranje, au bergine en geel. Een pure woon stijl dus, met een verfrissend zweempje lentegevoel. Kleur, kleur en nog eens kleur. Dat is de kracht van de meest expressieve stijl onder de woonstijlen. Het is een inrichtingsconcept dat de nieuwe ontwikke lingen op de voet volgt en vaak zelfs nieuwe lijnen uitzet. Kunststof is toonaangevend. Polypropyleen stoelen en accessoi res in polyurethaan of transparant acrylaat geven het interieur een spontane, bij de tijdse uitstraling. Zeker als er voor flitsende, neon- achtige kleuren wordt gekozen: oranje, rood, turquoise en knal geel Wie het ietsjes minder trendy wil houden, loopt ongetwijfeld weg met de synthetische pastels: lichtblauw, citroen, mauve, zalm en kiwi Kunststof leent zich perfect voor het maken van organische, soms zelf groteske vormen Vooral kuip stoeltjes zijn er in allerlei soorten en maten Veel van die modelletjes zijn stapelbaar en dus ideaal voor dit flexibele, dynamische interieur. Ze worden geflankeerd door sim pele stellingkasten, kubistische banken op vierkante buis en dia bolo-vormpjes voor lampen en krukjes. Ook het eigenwijze op- blaasdesign is gesignaleerd, van stoel tot lampenkap. Al met al doet het geheel sterk denken aan de jaren '60 en '70: een optimisti sche tijd met een heilig geloof in de vooruitgang. Daarnaast is er een overvloed aan humoristische woonaccessoires waarvoor naar hartelust met allerlei vormpjes is geëxperimenteerd een paraplubak in de vorm van een bloempot-met- Verrassende paraplustandaard Cactus van Zerodisegno in Nevada-groen met steenrode of aluminiumkleurige pot. cactus of een jashaakje dat eruit ziet als een mond met uitgestoken tong. Design met een kipoog. Belangrijk is ook de 'aaibaarheids factor' van de materialen. Contrasten zijn de sleutel tot suc ces. Zo kan kunststof er uitzien als hardglanzend plastic, maar even goed als superzacht fondant. Hout en staal worden gelikt afgelakt, maar kunnen ais het zo uitkomt ook worden bewerkt met ruwere suède-lak of rubberverf Vloeren, wanden en meubelfron ten laten weinig dessinering zien Er wordt voornamelijk gespeeld met structuren en reliëfs, bijvoor beeld in de vorm van ingeperste fi guurtjes. Ook de meubelstoffering - stretchstoffen! - is vaak effen De spanning zit 'm in de kleurcon trasten: muren geverfd in bijna vloekende kleuren of veelkleurige tegeltableaus Al die effen kleurvlakken kunnen natuurlijk prima aangevuld worden met vrolijk gedessineerde gordijnstoffen' ikat, gevlekte (panter)dessins, naïeve etnisch te keningen, maar ook fotografische prints uit de fifties en natuurlijk de provocerende pop-art cirkeldes sins. Ook de materiaalmix voorziet in extreme contrasten: gordijnse ries van zware canvas met bijpassende luchtige voiles, je moet er maar opkomen. 'Uitbundig'; brutaal en gedurfd Grootmoedersstijlen. En dat is begrijpelijk. Het rustige, kalme platte landsleven biedt natuurlijk een perfect tegenwicht tegen de vaak hectische buitenwereld. De aankleding is bekend grenen meubelen, behang met border, plankenvloeren met behaaglijke kleden en veel knusse decoratie in de vorm van gietijzeren kroonluch ters, terracotta en standaards voor waxinelichtjes. Op dit bekende nostalgische country-thema komt steeds meer variatie Eerlijke stoffen en rustieke mate rialen blijven weliswaar de basis vormen - hout, jute, katoen, lin nen, kokos en sisal - maar deze worden aangevuld met frisse kleu ren uit de folklore. Niet de natuur, maar de regionale cultuur met haar verfijnde handwerktraditie vormt nu de inspiratiebron Denk hierbij aan de vrolijke naïeve kleuren van Bretons vissersbor duurwerk of het schilderwerk van Marken in Oudhollandse kleuren hemelsblauw, mosgroen en osse- bloedrood. Een andere opvallende verande ring in het landelijke wonen is de grootte van de dessins. Waren de afgelopen jaren vooral de kleine Engelse bloemmotiefjes heel ge liefd, inmiddels zijn de patronen groter en naïever geworden. De prints zijn ontleend aan flora en fauna: veel beesten, bloemen en planten in oversized patronen. Vooral de handgeschilderde bloe- menprints zijn sterk in opkomst. Naast typische aardetinten als stro geel, olijfgroen en abrikoos zijn voor komend seizoen ook de frui tige kleuren van de Provence heel gewild violet, lichtblauw, zonne- bloemgeel en heldergroen. Op het keuken- en tafelgerei zien Tafelkleed Cordelia in frisse kleuren met grote bladerenprint. we veel kippen en koeien als alter natief op het bekende boeren bont. Ook in de materialen zien we een verrijking en verfijning De bekende boerenmeubelen in ge loogd grenen, rotan en pitriet krij gen gezelschap van de wat stijlvol lere meubellijnen uit de periode van de Jugendstil en art deco. Ze hebben details in meer moder ne materialen, een glazen tafel blad, pitriet of webbing (rotan vlechtwerk). Qua afwerking zien we een verschuiving van naturel naar de meer waterige bertskleur- tjes zoals zeegroen, aqua of oudroze Eiken wordt vaak gekalkt, wat een ietwat paarlemoerachtige waas geeft. Wat de stoffering betreft, krijgen ook de ruige wafeltjesdoeken en het ongebleekte katoen wat meer rijkdom en romantiek Dergelijke boerse stoffen worden aangevuld met verfijndere kwali teiten zoals batist, kant, broderie en damast. Bij de meubelstoffen maakt canvas plaats voor het wat sjiekere velours. Eetkamerstoelen worden voorzien van ruimvallende hoezen met ge strikte linten. Ook de raambekle- ding laat een folkloristische beeld zien. Roedegarnituren, boerenrui- ten en/of strepen, patchwork drukdessins, dan wel opgestikte broderie houden het verleden le vend Al in de 17e eeuw was er vanuit Europa een fascinatie voor de Oriënt. Er ontstonden levendige handelscontacten; vooral de specerijenhandel bleek lucratief. Maar ook interieurprodukten wer den op grote schaal geïmporteerd. Chinees lakwerk, porselein, geborduurde zijden stoffen voor wandbespanningen en zelfs tui- nornamenten; ze versierden al gauw de rijke Amsterdamse koop manshuizen. Door de huidige reislust is de kracht en het raffine ment van de Oriënt herontdekt. Liefhebbers weten het: de Oosterse architectuur lijkt al eeu wenlang het patent te hebben op en Japanse futonbedden. Zowel de heimwee naar vervlogen tijden ais eerbied voor het handgemaak te houten meubel spelen hierbij een rol. Veel van de inlandse hout soorten - teak, merbau, meranti en bamboe - verhalen door hun diepe, donkere uitstraling iets over die broeierige atmosfeer van de 'gordel van smaragd'. Wie niet gelijk wil investeren in (semi)-antieke meubelen kan na tuurlijk ook gaan decoreren met de bijbehorende accessoires: waai ers, rotan plantentafeltjes, tatami- matten, kamerschermen, lantaarn- tjes, accessoires met zilver- of goudbeslag, rijstpapieren lampen (weer helemaal in) of de kleurrijke origami-vouwsels in de vorm van vissen en vliegers. Voor de gedek te tafel hebben de plaatselijke to ko's een keur aan rijstkommen, theeserviesjes, porselein met Chinese voorstellingen en natuur- Dit interieur straalt mysterieuze, oosterse eenvoud uit. een feilloos gevoel voor maten en verhoudingen Paleis- en klooster complexen of pagodes - hoe rijk versierd ze soms ook kunnen zijn - altijd getuigen ze van een perfecte balans tussen eenvoud en decora tie, tussen materie en geest Hetzelfde vinden we bij de verstil de Zen-tuinen die oproepen tot harmonie en zelfbeheersing. Die weldadige rust heeft voor een hernieuwde belangstelling ge zorgd voor met name het Aziatisch antiek. Bij de toonaangevende interieurs pecialist kunt u inmiddels terecht voor Chinese bruidskasten, tradi tioneel houtsnijwerk uit Thailand, koloniale meubelen uit Indonesië lijk van die leuke eetstokjes. Ook in raambekleding en vloerbedek king zijn de mogelijkheden legio: denk maar aan bamboe rolgordij nen, sisal matten of zo'n fraaie Indonesische batikstof Wie het wat weelderiger zoekt, zal zeker gefascineerd raken door de Chinees geïnspireerde stoffen ge borduurde zijde, prints met Chinese landschappen of Japanse bloemen, aangevuld met ikat en Madrasruiten. De kleuren zijn diep en geheimzinnig: natuurlijke bruinen, donkergroen, beige, zon- doorstoofd geel, dieporanje, indi go, oceaanblauw en aqua. Stuk voor stuk kruidige, mystieke kleu ren; de stille kracht van de Oriënt. Warm, behaaglijk en joyeus. Het weelderige interieur ademt de sfeer van een rijk en ietwat decadent verleden. Oude meubeltypes worden weer op waarde geschat: de chaise-longue, récamier en de bekende sofa op kleine wieltjes. Veel elementen zijn ontleend aan bekende stijlen als Louis XV en Louis XVI. De meubels zijn meestal rijk geornamenteerd en overtrok ken met trijp en velours Toch wordt ook modern design met geschuwd, mits het gaat om topontwerpen Exorbitante con trasten in stijl en materiaal brengen spanning en sensatie. Het weelderige interieur leeft bij de gratie van stoffen en gordijn- confectie. Rijke materialen zoals fluweel, tafzijde en brokaat wor den verwerkt tot majestueuze dra perieën, compleet met allerhande fournituren zoals kwasten, em- brasses en sierkoorden. Bij de gedessineerde stoffen zijn typische antieke dessins als arabes ken, Acanthusblad, kalligrafie en gravures favoriet. Wanden zijn be langrijke elementen; ze omsluiten het weelderige interieur als een warme deken. De kleuren zijn meestal donker: veel pauwblauw, robijn of flesse- groen streepbehang Daarnaast zien we lichte kleuren - oker, oran je en cyclaam - maar dan juist weer in de vorm van opvallende jacquard wandbespanningen met bladgouden of zilveren dessins. Ook fresco-achtige wandkleden met portretten, engeltjes of pente keningen a la Jules Verne passen in deze overdadige stijl Grote trompe d'oeil behangsels brengen de wand weer prominent terug in de huiskamer. Op de vloer ligt tapisparket, mar mer of een rustige moquette, aangevuld met zachte tapijten in warme kleuren zoals goudgeel en met weelderige structuren. Voor de aankleding kan volop worden geput uit mediterrane en oosterse invloeden. Venetiaans glaswerk, antieke spiegels, Perzische tapijten en weelderige kussens. De tafel wordt gedekt met smette loos damast, porselein en zilveren bestek In de fraaie kroonluchter schitteren de kaarsen en het hoog oplaaiend haardvuur intrigeert Het is de glamour van Versace: een 'hoorn des overvloeds', gevuld met pracht en praal, bladgoud en zilverwerk w Deze decoratieve, katoenen grandfoulard met dessin Arabesque van Bassetti is geïnspireerd op een oud Engels textieldocument uit de achttiende eeuw. Door de speciale manier waarop de stof is bedrukt lijkt het net een gouddruk.

de Faam | 1996 | | pagina 25