Blaf wint prijs voor aanstormend Zeeuws talent Achtste filmfestival Zeeland niet alleen in Middelburg ENCYCLOPmï Schaftketen op het Molenwater MARKT Les Grecs Trouzum? ■WE HANGEN TUSSEN WEL EN NIET BEKEND' imarelle Eenmalige aanbieding 40% KORTING COLBERTS Sterdag 28 SEP ibMBbR GRIEKSE LIVE-MUZIEK mBoekhandel Fanoy Spitsvondige actualiteiten SRIONIKI 52 A - G^SÉBIBLIOT^ Kijk dan op pagina 20 in deze krant Met a.s. zaterdag 28 september een op de Markt te Middelburg. VERSCHOORE De Zeeuwse band Bief timmert flink aan de weg. Zo wist de band vorig jaar maar liefst twee van de vier Zeeuwse Popprijzen in de wacht te slepen. En een contract met platenmaatschappij EMI. Maar wie denkt dat 1995 een 'Blof-jaar' was, heeft het mis. Aanstaande vrijdag ontvan gen bandleden Pascal Jakobsen, Henk Tjoonk, Peter Slager en Bas Kennis de aanmoedigings prijs voor aanstormend Zeeuws talent. Na de uitreiking - door Commissaris van de Koningin W.T. van Gelder - speelt de band als eerste pop groep op het Abdijplein in Middelburg. Bl0f-avond PZC WEEKBLADEN Frankrijk In het theatercafé Schuttershof in Middelburg wordt donderdag het achtste filmfestival Zee land geopend. Er kan dit jaar met recht van een Zeeuws filmfestival worden gesproken, daar de organisatie (die voor het grootste deel in han den is van Cinema Middelburg) zich dit jaar niet heeft beperkt tot het Middelburgse witte doek. ATBltfM Spaanse film In het kader van de Zeeland Nazomerfestivals staan er tot 29 september vijftien schaftketen op het Molenwater in Middelburg. Deze keten worden door veertien kunstenaars als tijdelijke werk- en expositieruimte gebruikt. nu van 99,50 voor ƒ49,50 1 Geen lef Animatie Van de straete op een groot aantal In de Middelburgse Stadsschouwburg wordt dinsdag 1 oktober het nieuwe theaterseizoen geopend. Theatergroep Het Zuidelijk Toneel brengt dan de Shakespeare- komedie Maat voor Maat. Vijfjaar geleden werd in Middelburg het Halt-bureau geopend. Jongeren die 'in de fout gingen' staan hier voor de keuze: wordt het Halt of justitie? Verder deze week: een groentespeciaalzaak in Oost-Souburg, acteurs promoten een Londen-reis van de NS, nuttige informatie van de overheid en de handige van-dag-tot-dag-agenda's. ZEELANDHALLEN GOES zaterdag 5 oktober GOES LEGT DE LOPER UIT op zaterdag 5 oktober met MOONLIGHT-SHOPPING EXTRA KOOPAVOND van 19.00 tot 22.00 uur V&. mzM Voor meer info zie pagina 20 Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf c &mm. m mum® Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 39 25 SEPTEMBER 1996 Na het verschijnen van de debuut-cd 'Naakt onder de hemel' in 1995 gaat het de band voor de wind. De plaat werd regelmatig gedraaid op Radio 3 en de in eigen beheer opgenomen geluidsdrager werd opnieuw uitgebracht door platenmaatschappij EMI. Eind 1995 werd Blpf tweede in de Popslagfinale van Radio 3 en ontving in Zeeland twee popprijzen, die voor de beste band en de beste cd van het jaar. Het mag duidelijk zijn: in Zeeland heeft de band het helemaal gemaakt. Buiten de eigen provincie gaat het echter allemaal nog wat moeizamer. Tel. 0113-221221 Fax 0113-221170 Livingstoneweg 44 - 4462 GL Goes Showroom geopend, dagelijks 09.00 - 17.00 uur. Zaterdag 10.00-16.00 uur Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L Saija. (0118) 484312 (privé (0118) 418686). Redactie: Ad Hanneman. (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. draaien ze de hele avond onze cd". Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een Zeeuwse popgroep een optreden op het historische Abdijplein in Mid delburg geeft. Slager: „We zijn eigenlijk best wel trots dat we op zo'n unieke plek mogen optreden en verwachten er veel van". „We hangen nu eigenlijk een beetje tussen wel en niet bekend", legt bassist en tekst schrijver Peter Slager uit. „In Zeeland kent iedereen ons wel zo'n beetje, maar buiten de provincie is het nog steeds een stuk moeilijker om aan optre dens te komen". Overigens lijkt daar verande ring in te komen. Het publiek dat in den lande naar Blpf komt kijken wordt steeds enthousiaster. „Naar het optreden op het Abdijplein komt bijvoorbeeld een groepje liefhebbers uit Hilversum", vertelt zanger Paskal Jakob sen. „Het schijnt dat ze daar in een of ander café iedere zon dag Bl0f-avond hebben. Dan Na het verschijnen van 'Naakt onder de hemel' is het geluid van de band een stuk volwas- sener geworden, vindt Slager. „Het klinkt allemaal wat sle- pender. Ik denk dat het Ham mond-orgel dat we nu hebben daar ook zeker een bijdrage aan levert". Vorig jaar ging Bl0f een week naar Zuid-Frankrijk om nieuwe nummers te schrijven. Jakob- De Zeeuwse band Blpf geeft vrijdag als eerste popgroep een concert op het Middel burgse Adbijplein. VInr: Henk Tjoonk, Peter Slager, Paskal Jakobsen en Bas Kennis. FOTO: ANDA VAN RIET. sen: „We zaten daar in een groot landhuis van vrienden om op ons gemak aan nieuwe nummers te kunnen werken. We hebben daar in ieder geval vier nieuwe nummers ge schreven en verdei nog een paar liedjes verder uitge werkt". De vijfduizend guldens die bij de aanmoedigingsprijs horen komen Bl0f overigens goed van pas. De band gaat binnen kort de studio in om de tweede cd op te nemen. „Net als de eerste nemen we deze cd in eigen beheer op", vertelt Peter Slager. „Na 'Naakt onder de hemel' hebben we wel veel contacten met platenmaat- scnappijen gehad maar daar is Behalve het hoofdstedelijke Schuttershoftheater vertonen ook de Zierikzeese Concert zaal, de Vlissingse bioscoop Alhambra en De Koning van Engeland in Hulst een gedeelte van de films die op het pro gramma staan. Naast veel avant-premieres bestaat het programma gedeeltelijk uit films die ook te zien zijn op het toonaangeven de Nederlands Filmfestival in Utrecht. Zo wordt op de ope ningsavond de film De nieuwe Moeder van Paula van der Oest vertoond. Na afloop bestaat de gelegenheid ver schillende crewleden te ont moeten in het Schuttershof café. Daar is vanaf 22.30 uur een optreden van BB en de Bluesfactory. Behalve avant-premieres zijn er op het filmfestival ook weer de onderdelen korte film en jong talent. Speciale aandacht krijgen Spaanse film dit jaar op het Filmfestival Zeeland. Alhoewel het succes van de Spaanse speelfilms de laatste jaren is teruggelopen, blijft Spanje een van de meest actie ve filmlanden van Europa. Op woensdag 2 en donderdag 3 oktober worden drie Spaanse debuutfilms vertoond waarvan 'Nadie hablara de nosotras cuando hayamos muerto' dit jaar de grote winnaar was van de Spaanse filmonderschei dingen. Geen debuut, maar wel Spaans is de film 'Memoria de lo desconocido' van regisseu se Nathalie Alonso Casale. De film is een Spaans/Nederland se co-productie van de in Nederland wonende Casale. Zij is woensdag 2 oktober aan wezig bij de vertoning van haar film. Behalve de verto- *:/6»j§jpdw«ïv*rtü* dé actuele eendelige encyclopedie! Nieuwe Burg 22-28 4331 AH Middelburg Tel. 0118-612114 Het project dat de naam 'Cara- va(a)n' draagt, is een initiatief van verschillende kunstinstel lingen uit Goes, Middelburg en Vlissingen die samenwerken onder de naam Atol. Begin deze maand is de reizen de tentoonstelling van start gegaan in Goes. Eén schaft- keet is ingericht als informatie wagen en de andere zijn in gebruik door binnen- en bui tenlandse beeldende kunste naars. In de wagens is het werk te zien van Liliane Vertes- sen, Frans Gentils, Maurice van Tellingen, Marieke van Diemen, Dedda Bisecker, David Claerbout, Gery de Smet, Lidwien Kraakman, Natasja Boezem, Kuno Ter- windt, Walter Bartelings, Jas per van den Brink, Phil Bloom en Museum Atol. Na Middel burg doet het mobiele muse um van 3 tot en met 13 oktober het De Ruijterplein in Vlissin gen aan. geen bevredigend contract uit gekomen". „De grote maatschappijen wil len alleen maar singles uit brengen. Ze hebben gewoon het lef niet om met Bl0f in zee te gaan", is de mening van Jakobsen. Op de nieuwe cd die de voorlopige titel 'Taxi voor mijn ogen' heeft gekregen komen ook nieuwe nummers als 'Duizend keer', 'Laten we gaan' en 'Taxi voor mijn ogen' die de band de laatste tijd al live speelt. 'Taxi voor mijn ogen' wordt in december opgenomen en op 8 maart gepresenteerd in het Vlissing se Arsenaaltheater. Het concert van Blpf op het Abdijplein is gratis toeganke lijk. ning van de Spaanse films is er op 2 en 3 oktober Spaanse muziek in het theatercafé Schuttershof. Dit jaar wordt tijdens het film festival voor de tweede keer een animatie-workshop gehouden door de Middel burgse filmmakers Paul en Menno de Nooijer. In het weekend van 27 tot en met 29 september kan iedereen terecht in het Schuttershof theater om deel te nemen aan de workshop. De resultaten van de workshop zijn voor deelnemers onmiddelijk na productie op het Middelburgse doek te zien. Behalve film is er tijdens het festival ook veel muziek. Op 5 oktober wordt het festival afgesloten met een optreden van Carlo D'Wys, een van de opvallendste Hammondorga nisten van zijn generatie. De unieke manier waarop hij met zijn voeten de baspedalen van zijn Hammond B3 bespeelt, is zijn speciale handelsmerk. Zijn eigen muzikale concept voor de jaren negentig heet O'Beat en put uit de rijke traditie van rhythm and blues, funk, gospel en soul-jazz. Hoe zou het toch komen dat vooral mannelijke verstokte vrijgezellen zo'n belangrijke rol spelen in anekdotes, sterke verhalen en andere staaltjes van volksvertelkunst? Hun vrouwelijke evenknieën valt deze 'eer' opvallend minder vaak te beurt. Wordt van ouwe joenge joengers eerder als van ouwe joenge meiden geaccepteerd dat ze nog nie van de straete bin gerocht? Een boerebruiloft was op het oude Walcheren een indruk wekkende, maar ietwat deca dente gebeurtenis. Tenminste, in de ogen van de doorsnee dorpsbewoner. Voor hem waren de ellenlange rijen sjeesjes, de uitgebreide maal tijden en de kostbare huwe lijkscadeaus die bij een trouwfêêste uit de hogere boe- reklasse hoorden niet wegge legd. Dat velen van deze vermogen de telgen uit eeuwenoude boe rengeslachten op eigen goed (huwelijkse voorwaarden) trouwden, was voor minder welgestelden niet meer dan logisch. Sommigen gingen nog verder en trouwden van d'r eigen (trouwden met fami lie), om zo het familiebezit bij elkaar te houden. In het pas verschenen 'Kwartierstaten- boek Veere-700' komt u een behoorlijk aantal van dit soort huwelijken tegen. Gelukkig komen dit soort verstandshu welijken niet veel meer voor. Opvallend is, dat voor Walche- naren de huwelijksvoltrekking in de kerk geldt als overtrou- we. Gezien de godsdienstige inslag van de bevolking van het eiland, was eerder te ver wachten dat de plechtigheid op het gemeenthuis zou gel den als overtrouwe. Een huwe lijk, dat alleen op het gemeen tehuis voltrokken wordt, wordt een burgerhuwelijk genoemd. Trouwe over de stêênpit (ongehuwd gaan samenwo nen) kan natuurlijk ook, want 't 'uwelijk is 'n zoet begin, mè 't ei vee zurge en kommer in. Bovendien hoef je niet voor de hele wereld zes weken op 't plakkebord te hangen. Aan de andere kant: van êên fêêste komme d'r 'n 'êêle rêêste (op één huwelijksfeest volgen er beslist meer). En dat is weer gunstig voor aankomende ouwe joenk'eden (oude vrijge zellen). Marco Evenhuis geldig t/m 5 oktober Lange NooidSKaa! 2 TeL 0116-640293 Mxlöeteg Stelligste rommelmarkt van Nederland- 9 00 - 17-00 uur ZONDAG 29 SEPTEMBER 10.00-17-00 uvtf De Vlaamse cabaretier Geert Hoste speelt op 25 september zijn show 'Geert Hoste Oranje' in het Arse naaltheater in Vlissingen. De show is speciaal voor het Nederlandse publiek geschreven. De shows van Hoste worden gekenmerkt door de spitsvon dige manier waarop hij de actualiteiten behandeld. Nadat hij de Vlaamse theaters heeft doen sidderen met zijn show 'Geert Hoste Alleen' is het nu de beurt aan Nederland. In zijn optredens ratelt Hoste aan één stuk door. Woordspe ling volgt op woordspeling, de ene gekke inval vloeit als het ware uit de andere voort. De voorstelling van Geert Hoste begint om 20.15 uur. bij: Gravenstraat Middelburg, Tel. 0118-613022 Reserveren gewenst (gratis parkeren)

de Faam | 1996 | | pagina 1