'Wordt het Halt of justitie?' Blankenburgh opent Otak trendshop in Vlissingen Opvallende treinreizigers Mode op de Markt Wegdromen in de herfst Klachtenregeling voor patiënten Nieuwe groentespeciaalzaak Oost-Souburg Roemeense week in Middelburg 0115-613641 Discussie over kunst en cultuur VIJF JAAR HALT BUREAU ZEELAND KINDERBOEKEN Patiënten die ontevreden zijn over hun huisarts weten vaak niet wat ze met die klachten aan moeten. Sinds kort kunnen patiënten van huis artsen in de provincie Zeeland gebruik maken van de klachtenregeling huisartsenzorg van de gezamenlijke Districts Huisartsen Vereniging (DHV) in Zuid-Nederland. Wat verbaasd kijken de treinreizigers op de lijn Vlissingen - Roosendaal naar het duo dat voor bijkomt. Een Engelse paleiswacht, herkenbaar aan het rode pak en de hoge zwarte hoed, en Koningin Elizabeth? Langzaam schrijdt de koningin door de trein, terwijl zij en haar lijf wacht ondertussen een praatje aanknopen met de mensen in de trein. „Wel eens in Engeland geweest? Mooi daar hè?". In de Buteuxstraat in Oost-Souburg heeft Louis Maas de deuren van zijn groentespeci aalzaak geopend. Maas nam de al bestaande zaak over, om deze na een grondige verbou wing te heropenen. Het Regionaal Halt Bureau in Middelburg viert deze week haar vijfjarig bestaan. Het bureau zoekt jaarlijks voor gemiddeld duizend jongeren van twaalf tot achttien jaar - op verzoek van de officier van justitie - een passende straf. De jon geren die in de knoei zijn gekomen krijgen dan de keuze: halt of justitie. Opstel Vandalisme Om de banden tussen West- en Oost-Europa hechter te maken wordt van 30 september tot en met 5 oktober in Middelburg de Roemeense week gehouden. Vijfentwintig Roemeense bedrijven zijn deze week te gast in Middelburg om contacten te leggen met Zeeuwse bedrijven. In de Scheldestraat in Vlissingen opent tapijt-, gordijn-, en beddenspecialist Blankenburgh woensdag 25 september de Otak trendshop. In de Otak trendshop zijn voor een betaalbare prijs meubels en woonaccessoires te koop die de klant thuis zelf in elkaar moet zetten. De collec tie van Otak is verdeeld in drie sfeergroepen: sportieve, romantische en strakke vormgeving (design). Woensdag 25 september 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 We gaan de herfst tegemoet, de tijd van de prachtige wol kenluchten. In een aantal prentenboeken nemen wol ken een belangrijke plaats in. Drie ervan komen hier aan bod. Vervolgens een tweetal boeken, die je mee terug nemen in de tijd, maar toch actueel zijn. Marg rëet Méu Imeester Voor kinderen, die graag wat wegdromen is het nieuwste boek van Eric Carle, Wolkje zeker een aanrader. Traag zweven de wolken langs de hemel en helemaal achteraan zweeft Wolkje. Ter wijl de andere wolken hoger en hoger gaan, laat Wolkje zich zakken, en verandert zich zelf achtereenvolgens in een aantal andere figuren, zoals een schaap, een vliegtuig, een konijn en tenslotte een clown. Als de andere wolken terug zweven vragen ze Wolkje weer met hen mee te gaan. En dat doet ze. Wolkenland van John Bur- ningham gaat over Albert, die met zijn ouders de bergen in gaat. Ze lopen zo hoog, dat ze neerkijken op de wolken. Als ze naar beneden gaan strui kelt Albert en valt van de berg af. Gelukkig wordt hij opgevan gen door de wolkenkinderen. Met de hen beleeft hij van alles: ze spelen wolkenbal, zwemmen in de regen, hou den een wolkenrace en maken een schilderij met de regen boogkleuren. Totdat Albert heimwee krijgt. Mark uit Wolk 9 van Norman Silver en Jan Ormerod komt niet per ongeluk in de wolken terecht, maar ontvlucht zijn familie, ledereen in huis is ontzettend druk: Moeder is aan het stofzuigen, de televi sie staat keihard aan en zijn zusje ook, zijn vader moppert op de hond. Mark besluit er van door te gaan. Hij bouwt een lange ladder, vangt een wolk, en gaat daarop zitten. Op zijn wolkje geniet hij van de stille blauwe wereld en gaat niet in op het verzoek van zijn ouders om terug te komen. Hij maakt een zeil van zijn trui en zeilt tussen de ber gen door. Tot zijn wolk tegen een bergtop botst en lek raakt. Het volgende boek heeft een heel ander onderwerp. Velen reizen in deze tijd af naar Sint Petersburg, om er deel te nemen aan de activiteiten in het Tsaar Peter jaar. In deze stad speelt het boek De kin deren Joesoepoef van Simone Schell zich zo'n hon derdvijftig jaar geleden af. Baker Toes is bekend in heel Sint Petersburg. Zij heeft al veel kinderen op de wereld gezet, zowel van zeer rijke als van straatarme families. Het lijkt wel of ze magische krach ten bezit, want regelmatig gebeuren er wonderen ais zij een baby ter wereld heeft gebracht. Op een dag wordt ze naar het paleis geroepen om de prin ses bij te staan bij de geboorte van haar eerste kind. Maar de prinses is niet de enige die een kind zal krijgen. Ook het dienstmeisje Milena, dat door de prins erg aardig gevonden wordt, zal moeder worden. De baker grijpt in als ze denkt dat er een aantal zaken mislopen, maar alles loopt anders dan ze verwacht had. Dankzij Toes ontstaat er een bijzondere band tussen Bhins, die opgroeit in een sloppenwijk, en Nienja,- die in grote luxe in het paleis wordt groot gebracht. Het is niet gemakke lijk de waarheid te achterha len... Tsaar Peter de Grote kwam driehonderd jaar geleden naar Nederland om het vak van scheepstimmerman te leren. Dat we dat hier prima konden blijkt uit het boek Het VOC- Schip 'De Halve Maan' van Bas van Lier en Jan Braam horst over de bouw van dit schip in 1650. Eerst wordt er een stukje geschiedenis van de VOC verteld. Dan volgt stap voor stap een beschrij ving van de bouw van De Hal ve Maan. Naast de kiel, waar de bouw mee begon, komen ook de spanten, dekken en masten aan de orde. En weet je bijvoorbeeld wat een 'rak met kloten' is? Dit boek leert het ons. Na de beschrijving van de bouw van het schip, compleet met tuigen, kanonnen en beeldhouwwerken volgt het dagboek van opperkoopman Coenraad van Bockom met de beschrijving van de negen maanden durende zeereis van het schip naar de Oost. Wolkje door Eric Carle, uit geverij Gottmer, Bloemen- daal, 21,90. Wolkenland door John Burningham, uitgeverij Vafi Holkema en Warendorf, Houten, 27,50. Wolk 9 door Norman Silver en Jan Ormerod, uitgeverij C. de Vries-Brouwers, Ant werpen, 24,50. De kinderen Joesoepoef door Simone Schell, uitge verij Holland, Haarlem, 27,90. Het VOC-Schip De Halve Maan door Bas van Lier en Jan Braamhorst, uitgeverij Ploegsma, Amsterdam, 32,50. Normaal gebeurt er nooit iets in de trein, die afwisseling is wel leuk". De klachtenregeling huisart senzorg biedt patiënten drie mogelijkheden om hun klacht kenbaar te maken. Allereerst is hét belangrijk dat de -patiënt zelf zijn klacht met de huisarts bespreekt. Als patiënt en huisarts samen niet tot een oplossing komen kan het Informatie- en Klach tenbureau Gezondheidszorg van het Regionaal Patiënten Consumenten Platform Zee land worden ingeschakeld voor advies en ondersteuning. De derde mogelijkheid bestaat uit het voorleggen van de klacht aan de klachtencommis sie, waarin behalve een onaf hankelijke voorzitter een repre sentant van de huisartsen en een representant van de patiënten zitting hebben. Deze onpartijdige commissie kan een oordeel over de klacht uit spreken en de huisarts maatre gelen laten nemen om herha ling van de klacht te voorko men. Natuurlijk gaat het hier niet echt om de Engelse koningin en haar gevolg. Twee acteurs van het Theater Express in Utrecht reizen Nederland door om een Engeland-reis van de Nederlandse Spoorwegen te promoten. Iedere reiziger krijgt - na een praatje over de schei ding van 'de kinderen' of ande re actuele Engelse zaken - een folder in de handen gedrukt. Hierin is informatie te lezen over de London Boomerang, een retourkaartje naar Londen. Vervolgens wordt de reiziger van harte verzocht eens langs te komen in het paleis in de Engelse hoofdstad. Het is niet voor het eerst dat de Nederlandse Spoorwegen op deze opvallende manier een reis promoten. Christine van Pul van Theater Express: „Wij zijn vorig jaar begonnen met deze manier van productpro motie. Voor de NS hebben we toen een Efteling-kaartje aan geprezen, met een hofdame, schoenpoetseren lakei". Achter de zaak is een keuken waar de groenten worden gesneden en een bescheiden magazijnruimte. „In deze bran che moet je zo weinig mogelijk voorraad hebben. Alles wat je 's morgens in voorraad hebt moet je 's avonds kwijt zijn", vertelt Maas. De groentezaak in de Souburg- se Buteuxstraat is de derde zaak van het familiebedrijf van Louis Maas en zoon. Aan de Oude Vlissingseweg in Mid delburg heeft Maas bovendien een kwekerij die de drie zaken dagelijks van verse groenten voorziet. „Een deel van ons assortiment komt 's morgens vers van het land. Diverse koolsoorten, wortelen, suiker- maïs, boerenkool en bonen verbouwen we zelf", vertelt Louis Maas. i Louis Maas: „In deze branche moet je zo weinig mogelijk voorraad hebben". De winkel is gespecialiseerd in gesneden groenten en sala des. Er is de laatste jaren veel vraag naar gesneden groenten als boerenkool en hutspot. Dat komt denk ik doordat er tegen woordig veel kleinere huishou dens zijn die precies de hoe veelheid willen hebben die ze nodig hebben", legt Maas uit. Behalve een breed assorti ment groente en fruit heeft Louis Maas ook wat groente in blik en diverse soorten rauw- kostsalades. De reizigers reageren verschil lend op de acteurs. „Het is weer eens iets anders, hè", zegt een mevrouw die vaak met de trein reist. „Normaal gebeurt er eigenlijk nooit iets in de trein, dus die afwisseling is wel leuk". Maar niet ieder een vindt het even leuk. Één man wordt boos en doet zijn beklag bij de conducteur. „Over het algemeen krijgen we best leuke reacties", vertel len de twee acteurs. „En door gaans merk je het gelijk als mensen het niet op prijs stel len dat je een praatje aan knoopt. Dan hou je natuurlijk gelijk op". De afdeling Vlissingen van D66 houdt op dins dag 1 oktober een forumdiscussie onder de titel 'Kunst- en cul tuur-uitingen voor wie, voor (w)elke prijs?'. Vanaf 19.30 uur houden vier sprekers een inlei ding over het onderwerp in het Theo van Does burgcentrum. Daarna volgt een forumdiscus sie die is toegespitst op de Vlissingse situatie. Het forum wordt gevormd door Twee Kamerlid U. Lambrechts, directeur van de Zeeuwse Muziekschool G. Blom, conservator van het Stedelijk Museum W. Weber en voorzitter van de Culturele Raad Vlissingen J.B. Ventevogel. Tijdens de discussie wordt ondermeer ingegaan op de vragen waarom plannen voor beel dende kunst vaak negatie ve reacties bij bewoners oproepen, de verhouding tussen cultuur en politiek en de stadsgewestelijke samenwerking op het gebied van cultuurbeleid. De discussie wordt geleid door voorzitster I. de Wilde- de Bruyn van de D66 afde ling Vlissingen. Nel van Welsum: „Wij kunnen niet bestaan zonder de bedrijven die hun deuren openen voor Halt-jongeren". De alternatieve straffen van het Halt Bureau hebben altijd zoveel mogelijk met het delict te maken, Zo wordt bijvoor beeld iemand die betrapt is bij winkeldiefstal een aantal uren bij een grootwinkelbedrijf te werk gesteld. Behalve werken moeten de jongeren ook altijd de gemaakte schade vergoe den. „Zonder de instanties en bedrijven waar onze cliënten te werk kunnen worden gesteld zij'n we nergens", ver telt Nel van Welsum, coördina tor van het Regionaal Halt Bureau. „Daarom hebben we juist hun uitgenodigd om ons jubileum te vieren". Afgelopen dinsdag waren de bedrijven en instanties bij het Halt Bureau te gast om te pra ten over de werkwijze en filo sofie van het Halt Bureau. Na hun tewerkstelling moeten de jongeren een opstel schrijven over het delict waar ze zich schuldig aan gemaakt hebben. „Het gaat erom dat de jonge ren zich bewust worden van het moment waarop het fout is gegaan. Ze moeten in het opstel dan ook van minuut tot minuut beschrijven wat er is gebeurd om zo voor zichzelf het moment te ontdekken waarop het is misgelopen. Zo kunnen ze hopelijk in de toe komst die momenten voorko men", vertelt Nel van Welsum. Sinds de oprichting in juni 1991 is het Regionaal Halt Bureau gevestigd aan de Vlas- markt in Middelburg. „We zijn gekoppeld aan de gemeente Middelburg maar zitten bewust op een eigen lokatie. In andere plaatsen in Nederland zie je wel dat het Halt Bureau bijvoorbeeld is gevestigd in het gemeentehuis of het poli tiebureau. Omdat wij laag drempelig willen zijn hebben we er voor gekozen om een eigen lokatie te hebben". Naast het tewerkstellen van ontspoorde jongeren houdt het Regionaal Halt Bureau zich bezig met het geven van voor lichting aan scholen, ouders en andere belanghebbenden. Nel van Welsum: „We hebben een video over het Halt Bureau gemaakt die bijvoorbeeld aan winkeliersverenigingen wordt getoond. Voor het voortgezet onderwijs hebben we een les map samengesteld die door de scholen met open armen is ontvangen. We zijn nu ook bezig met een goed theater stuk. Jongeren worden actief bij het toneelstuk betrokken zodat ze gaan nadenken over zaken als vandalisme en ande re criminaliteit". wezig. Meer dan veertien modellen showen om 12.30, 13.40, 14.50 en 16 uur de nieuwste mode voor de winter en het voorjaar. Naast heren- en damesmode is er ook sportkleding, kinder kleding en bruidsmode te bekijken. Of do Ijntasn wordt tow '^Ja^on'. Poor drio dvnno to won in olkaar to drasion, ontstaat oón dik. tow De najaarsmode van zeven Middelburgse modezaken wordt op zaterdagmiddag 28 september op de Markt in Middelburg gepresen teerd. In vier wervelende modeshows kan het publiek zien wat deze win ter op het gebied van kle- ding in petto heeft. De Otak trendshop van Blan kenburgh in de Vlissingse j Scheldestraat is de eerste win kel in Zeeland waar de Otak- collectie te koop is. Deze interi eurcollectie valt op door zijn eigentijdse kleurstellingen en opvallende vormgeving. Bovendien kunnen de meubels en woonaccessoires in de meeste gevallen direct worden meegenomen. Behalve wat betreft de vorm- geving zijn kleuren een sterke troef van Otak. Nieuw in het interieur is goud. In de Gouden Eeuw en in latere periodes werd goud veelvuldig toege past in het interieur, op stof fen, lijsten en ornamenten. Deze rijke decoratieperiode herleeft in het interieur dat door Otak geïntroduceerd wordt. Daarnaast komen in de design-meubelen van Otak trendshop veelvuldig kleuren als kobalt en geel voor. Zelfs lederen zitmeubelen zijn in Dat de hausse van romantisch wonen nog lang niet voorbij is blijkt uit de sortering: meubel stukken uitgevoerd in geloogd grenen, geverfd grenen, romantisch gekruld staal, pitriet en gebloemde stoffen zijn geïnspireerd op de Engel se en Franse landstijl. Niet alledaags in de collectie van Otak is ook een gebruikte Chinese bruidskast die zowel in een romantisch als modern interieur goed tot zijn recht komt. De modeshow is georgani seerd door de Stichting Evene menten Middelburg. Behalve de catwalk - waar modellen de wintermode laten zien - zijn er ook verschillende stands van deelnemende modezaken aan- Twee Roemeense koks werken tijdens de Roemeense week bij een Middelburgs restaurant en een bakkerij en bovendien zijn er vier Roemeense journalis ten in Middelburg aanwezig. De Roemeense week is een ini tiatief van de Middelburgse burgemeester D.C.B. Burgers. Behalve om zaken te doen brengen de Roemenen ook een boel cultuur mee naar Middelburg. Zo wordt er dins dagavond in de Concertzaal een concert gegeven met Roemeense klassieke muziek met instrumenten als de tara- got, cymbaal en panfluit. Het concert wordt afgewisseld met optredens door de Zeeuwse dansgroep Wallacra. In de foy er van de Concertzaal wordt een Roemeense fototentoon stelling en Roemeense volks kunst getoond. De Zeeuwse afdelingen van de serviceclubs Lions, Rotary, Kiwanis en Round Table hou den een gezamenlijke spon soractie ten bate van een zie kenhuis in de Roemeense pro vincie Buzau. deze zonnige kleuren uitge voerd. Helemaal nieuw is de staal- natuur-lijn. Deze collectielijn is sober van uitvoering, strak van design en praktisch in het gebruik. Dit blanke staal heeft een dubbele blanke laklaag gekregen, waarbij lasnaden en andere onregelmatigheden duidelijk zichtbaar aanwezig zijn. De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V.

de Faam | 1996 | | pagina 11