■Malt illlllHÉllHHSIllÉlêll GEMEENTE MIDDELBURG Woensdag 'Kleurrijk Middelburg Bijeenkomst voor nieuwe inwoners Moluks woonzorgcentrum Polderhuis geen monument "Wat heeft Middelburg met Afrika te maken? Wijktafel Rooien Fotograaf uit Sri Lanka Collecten Eerste stap fusie SSGM-De Wellinge Week 38 Tafeltje Dekje Woensdag 18 september 1996 DE FAAM 5 din ■■min k Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stuk ken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op woensdagavond 25 september a.s. houdt de Middelburgse Werk groep Mondiaal Beleid voor het vierde jaar de jaarlijkse thema-avond 'Kleurrijk Middelburg'. Het doel van deze avond is de betrokkenheid van de gemeente en haar inwoners bij mondiale zaken te bevorderen. In tegenstelling met voorgaande jaren ligt deze keer de nadruk niet op per soonlijke uitingen van buitenlanders, die in Middelburg wonen. Voor de periode 1996-1997 heeft de gemeente op zich genomen om het Novib- project 'Vrouwen in ontwikkeling in Uganda' financieel te ondersteu nen. Voor de daaropvolgende jaren wil de gemeente Middelburg een project in Zuid-Afrika adopteren. Samen met de gemeente Vlissingen heeft zij al een overeenkomst gesloten met de 'SANCO Mpumalanga' (in de voormalige provincie Oost-Transvaal) in Zuid-Afrika. 'Kleurrijk Middelburg' staat daarom dit jaar in het teken van Afrika. "Wat heeft Middelburg met Afri ka te maken?" Dat is de ondertitel van de avond. De heer Arie de Viet uit Sint-Maar tensdijk zal het een en ander vertel len over Uganda. Samen met zijn vrouw heeft hij een aantal jaren in Uganda gewerkt. En de afgelopen zomer bracht hij opnieuw een bezoek aan het land. Hij kan ons dus zeer recente informatie verschaffen. Ook zal hij ons dia's vertonen, die hij dit jaar gemaakt heeft. De heer Nico van Duyn uit Oost- Souburg zal op zijn beurt iets vertel len over Zuid-Afrika. in het bijzon der over het gebied, waarmee het stadsgewest Vlissingen-Middclburg contacten onderhoudt. Al tweemaal bezochten bestuurders van de 'civics' in de provincie Mpumalanga onze beide aemeenten voor een sta ge. Daarmee hopen de beide gemeenten een bijdrage te leveren aan de democratisering van de Zuid- Afrikaanse samenleving sinds de afschaffing van de apartheid. De heer Van Duyn is al vele jaren betrokken bij de Werkgroep Zuide lijk Afrika Zeeland. Ook hij zal zijn verhaal illustreren met dia's. Afrikaanse slagwerk-muziek Tussendoor zal de slagwcrkgroep 'Tak 'N Djola' enkele malen Afri kaanse muziek laten horen. De groep zelf is overigens een Neder landse muziekgroep, afkomstig uit Schouwen-Duiveland. Tijdens de pauze - en ook voor en na het pro gramma - kan men kennis nemen van verschillende stands van plaat selijke 'mondiale werkgroepen', zoals 'Tcrre des Hommes', 'Wereld winkel'. ZOA-Vluchtelingenhulp' en de 'Novib-wcrkgroep Middel burg'. Ook worden er foto's en voor werpen uit Afrika tentoongesteld. Stadhuis om 19.30 uur open 'Kleurrijk Middelburg' wordt als gebruikelijk gehouden in de Burger zaal van het stadhuis. Om 19.30 uur gaat de deur aan de marktzijde (aan het bordes) open. Men zal vandaar de weg gewezen worden naar de Straatbeeld in Kampala. Foto: A. de Viet. Morgen vergadert de wijktafel voor de wijken Magistraatwijk/Rcyers- hove/Erasmuswijk om 9.30 uur in het kantoor van het wijkondersteu- ningspunt, Rentmcesterlaan 245. Agendapunten zijn onder meer: ken nismaking coördinator wijkbeheer, besteding knelpuntcnbeleid, werk plan Magistraatwijk, klachtenrap portage wijkbemiddclaar. Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnengekomen voor 1 ceder, Seisweg; 1 populier, Sprencklaan; 14 populieren aan de Langewcg. Voor informatie over rooivergun- ningen kunt u terecht bij de afdeling Groenbchecr, telefoon 675312. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 23 tut en met 29 september maandag varkenslapje in champignon saus, gemengde groenten, aard appelen dinsdag dunne plakken rundvlees, spina zie, aardappelen woensdag zuurkool donderdag kipschnitzel "cordon bleu", wor teltjes, aardappelpuree vrijdag vis, aardappelen, groenten zaterdag nasi rames zondag wat de pot schaft Alle nieuwe inwoners, die zich in de periode tussen ongeveer half maart en half augustus in Middelburg hebben gevestigd, hebben een uitnodiging ontvangen voor een bijeenkomst in het stadhuis. Zij kunnen op dinsdag 1 oktober kennis maken mét de "bestuurders" van Middelburg, het stadhuis van waaruit Middelburg word bestuurd en met andere nieuwe inwoners. Op 1 oktober worden de nieuwe inwoners vanaf 19.30 uur ontvangen in de Burgerzaal van het stadhuis. Om 20.00 uur begint het officiële gedeelte. De burgemeester mr. D.C.B. Burgers en de aanwezige wet houders geven dan een toelichting op hun portefeuilles. Tijdens het hiernavolgende informele gedeelte van de avond is er gele genheid om met de bestuurders, de aanwezige raadsleden en dienstdi- recteurcn te praten. Er wordt een film vertoond en er zijn rondlcidstcrs aanwezig, die de gasten graag het gotische gedeelte van het stadhuis laten zien. Door een computerstoring is het mogelijk dat enkele nieuwe inwoners tweemaal een uitnodiging ontvangen. In de Zeeuwse Bibliotheek zijn nog tot en met 18 oktober de indrukwek kende foto's te zien van de heer Dharma Dharmasena. De heer Dharmasena is sinds juni 1993 niet meer in zijn moederland Sri Lanka geweest. Controversiële foto's van hem, geplaatst in een anti-regeringskrant, waren de aanleiding voor gevangen neming en marteling. Sindsdien is hij op de vlucht. Amne sty International behartigt zijn belangen. De expositie bestaat uit foto's uit Sri Lanka en Nederland/Middelburg. Burgerzaal. De avond zal om 20.00 uur worden geopend door mevrouw D.S. Goedegcbuure-Wondcrgem, wethouder en voorzitter van de Werkgroep Mondiaal Beleid. Rond 22.00 uur zal zij een woordje ter afsluiting uitspreken. De toegang tot deze avond is gra tis. Ooggetuige Arie de Viet uit Sint-Maartensdijk heeft jaren met zijn vrouw in Ugan da gewoond en gewerkt op medisch gebied. Deze zomer bezochten ze Uganda voor het eerst na 12 jaar. Een verslag. "Kampala, de hoofdstad van Ugan da bruist. De stad vormt hel middel punt van de economische groei die het land doormaakt. Het is op elke heuvel van de zeven die de stad rijk is, te merken. Er verrijzen nieuwe gebouwen, hotels, restaurants, win kelcentra, banken en casino's. In de rest van hel land zijn de veranderin gen ook zichtbaar, maar ligt het tempo waarin dat gebeurt, aanzien lijk lager. De witte minibusjes vol passagiers krioelen als mieren door de drukke straten. Het kost geen enkele moeite om vervoer te vinden. 'Waar moet u naar toe, zeg het me', roepen de bij rijders naar een voetganger die even zijn pas inhoudt. Maximaal veertien reizigers mogen de busjes meenemen. In de stad is dal regel, daarbuiten kan het aantal gemakke lijk tot 20 oplopen, afgezien van de balen cement, meel en jerrycans. Het land in Oost-Afrika krabbelt op uit een dal van misère na het tijd perk van Idi Amin en Milton Obote. Terreur en oorlog liggen nog vers in het geheugen maar na de machts overname door Yoweri Museveni in 1986 is de stabiliteit in grote delen van het land (zeven keer groter dan Nederland) teruggekeerd. De mees te Ugandezen hebben weer vertrou wen in de toekomst. De wegversperringen zijn opge ruimd, de galen in de doorgaande wegen van asfalt gedicht. De win kels en markten bulken van de goe deren: van schoenen tot mineraal water, van cd-spelers tot 'Gouda cheese', dat sinds kort weer in het land zelf wordt gemaakt. Privatisering is het sleutelwoord tot het succes, aangemoedigd door het internationale monetaire fonds, de wereldbank en het Europese ontwik kelingsfonds. De flatgebouwen die jarenlang in de nutteloze steigers stonden, worden afgebouwd. Win kelpanden krijgen een kwastje en worden weer bevolkt door Indiërs en Pakistani die in toenemende mate naar Uganda terugkeren, nadat ze in 1972 van de dictator Amin hals over kop het land moesten verlaten. Ze krijgen hun bezittingen terug. Wie snel geld wil maken, maakt gebruik van het liberale handelskli maat dat er heerst. Ook westerse donorlanden tonen weer belang stelling voor het land dat eens door Winston Churchill als de 'parel van Afrika' werd beschouwd. Uganda was volgens het economisch jaar rapport van de Verenigde Naties in 1995 het dertiende land op de lijst van de snelst groeiende economieën in de wereld. Buitenlandse inves teerders zijn welkom in de repu bliek. Het land wil zijn e.xportbasis verbreden. Om niet langer afhanke lijk te zijn van koffie, het belangrijk ste uitvoerpfoduct. Naast koffie wordt er katoen verbouwd, suiker riet, thee, bananen, mais, cassave en zoete aardappelen. Een visum heeft een Europeaan voor het land niet meer nodig. En geld wisselen kan bij de tientallen geldwisselkantoortjes die vaak in een glazen hok huizen in een grote supermarkt waar de airconditioning zoemt. Het toerisme heeft een enor me groei doorgemaakt; van slechts 37.790 in 1986 tot 193.000 vorig jaar. Uganda is nog lang niet zo populair als het buurland Kenya maar timmert aan de weg: het merendeel van de regeringshotels wordt verkocht aan particulieren, die de boe! opknappen maar wel fik se prijzen per nacht rekenen. Touroperators lokken bezoekers naar de zeldzame berggorilla's in de De slagwerkgroep 'Tak 'y Djola' brengt Afrikaanse ritme in de avond 'Kleurrijk Middelburg' op woens dag 25 september. Bufumbira Mountains, naar de uit bundige plantengroei van de Ruwenzori of naar de wildparken langs de Nijl die in het Victoriameer ontspringt. Maar de economische groei heeft zich nog niet vertaald in beter onderwijs, betere gezondheidszorg en een hogere levensverwachting. Op die schaal uitgedrukt, behoort Uganda nog altijd tot de armste lan den van de wereld. En niet overal is het vrede: in het noordwesten vecht het leger tegen een guerillabewe- ging. Ook nog niet alle wegen zijn goed begaanbaar en de stroomvoor ziening laat het regelmatig afwe- len.De steden worden na zeven uur 's avonds aardedonker als de elek triciteit uitvalt in de toch al spaar zaam verlichte straten. Hoe lang de stroom wegblijft, is niet te voorspel len: het kan een minuut zijn, maar ook uren. Voor de meeste Ugande zen die op het platteland leven is dat geen probleem. Slechts vijf procent van de bevolking profiteert van de stroom die bij Jinja uit de Nijl wordt opgewekt. En wie wil telefoneren doet dat nog steeds via een 'operator'. Of nog omslachtiger, via een jongen die buiten bij een telefooncel zit, op de hoek van de straal. Hij bezit een telefoonkaart. Via hem vraag je het gewenste nummer aan. Is de verbin ding tot stand gekomen, dan reken je een vast bedrag af, met een beschei- Voor jongeren is het moeilijk aan de kost te komen. Foto: A. de Viet. De gemeenteraad heeft op 9 sep tember ingestemd met een inves teringsbijdrage voor een Moluks woonzorgcentrum. Door de Stichting VMC Zeeland is eind 1993 een onderzoeksrapport naar de probkemen en perspectieven rond "wonen en zorgen" met betrek king tot oudere Molukkers op Wal cheren uitgebracht. Dit op initiatief van de provincie Zeeland gedane onderzoek is begeleid door een pro jectgroep waarin onder andere zit ting hadden vertegenwoordigers van de gemeenten Vlissingen, Valkcnis- se en Middelburg, omdat in deze drie gemeenten veel Molukkers wonen. Een conclusie uit het rapport is dat er op Walcheren behoefte is aan een kleinschalig woonzorgproject voor Molukkers. De kleinschaligheid van het project wordt ingegeven door de omvang van de Molukse bevol kingsgroep op Walcheren en de daarmede samenhangende toekom stige zorgbehoefte. Uit het rapport Prinses Beatrixfonds 16 tot en met 21 september: Nierstichting Nederland 23 tot en met 28 september. Foto: Anda van Riet. Op dinsdag 10 september is in het stadhuis te Middel burg de intentie tot institutionele fusie van de openbare Stedelijke Scholengemeenschap (SSGM) en "De Wel linge", school voor BaVo, VBO en IVBO, formeel bekrachtigd door de ondertekening van een intentiever klaring; De intentieverklaring werd ondertekend door de wethouders mevrouw S. Smitskamp en mevrouw D.S. Goedcgcbuure-Wondergem namens het college van B en W als bevoegd gezag van de SSGM en de heren drs. C. Hartog en G.K. Brouwer, resp. voorzitter en secreta ris van het bestuur van de Algemene Stichting voor Beroepsonderwijs en ander Voortgezet Onderwijs in Zeeland als bevoegd gezag van de scholengemeenschap De Wellinge. blijkt voorts dat een dergelijk woon zorgcentrum een meerwaarde heeft voor oudere Molukkers. Zij kunnen hierdoor in de Eigen Molukse gemeenschap blijven wonen en spe cifiek op hen toegesneden hulp krij gen. Voor veel Molukse "jongeren" bete kent een dergelijke voor hun ouders acceptabele zorgvoorziening een uitkomst in hun worsteling rond het wel willen verzorgen van hun ouders en de (te) zware belasting die dit met zich meebrengt. Uit een discussie tussen de Molukse groeperingen op Walcheren is naar voren gekomen, dat de voorkeur uit gaat naar vestiging van het woon zorgcentrum in de Molukse wijk in Middelburg en dan met name op de locatie aan de Rijnstraat naast de nieuwe Molukse kerk. In vervolg op het bovengenoemde rapport is de Stichting Tabadila opgericht met onder andere als doel stelling te komen tot het ontwikke len en in stand houden van een Moluks woonzorgcentrum op Wal cheren. Het woonzorgcentrum bestaat uit een 12-tal woningen en een aantal ruimten voor het verlenen van zorg en ontmoeting (spreekkamer zorg- coördinator, ruimte voor verplegend personeel, fitnessruimte en recre atieruimte). In het centrum wordt zorg geboden op het niveau van verpleeghuis, ver zorgingshuis en thuiszorg. De zorg verlening aan WBO- en verpleeg- huisgeïndiccerden vindt plaats door de Jacob Roggeveenstichting (erkende WBO-instelling). Voor deze vorm van zorgverlening zijn in principe de financiële middelen beschikbaar van 5 bejaardenoord plaatsen en 2 (zwevende) verpleeg huisbedden. De thuiszorg wordt ver leend door de Stichting Thuiszorg Walcheren. Bekeken wordt welke voorzienin gen kunnen worden aangebracht in de woningen zoals een verhoogd toilet, thcrmostatische douchckra- nen, multifunctionele keuken (te verlagen of te verhogen zonder breekwerk), zitbankje bij de lift en voordeur enz. den winst voor zijn dienst natuurlijk. Hij is niet de enige jongere die pro beert aan de kost te komen. Overal in het land kan je voor korte afstan den gebruik maken van fietstaxi's (boda boda). Bij elke halte van een bus slaan ze te wachten met hun kleurige tweewielers. De leren kus sentjes op de bagagedrager zijn ver sierd met rood franje. Als het niet regent en je hebt weinig bagage, dan is het zelfs comfortabeler dan een auto of bus die de hobbels en de bobbels in de weg niet kunnen omzeilen zoals de fietser kan. Op de busstations worden de reizi gers allerhande artikelen te koop aangeboden: horloges, kranten, snoepjes, eau de cologne, onder broeken, radio's, T-shirts, rekenma chientjes, bestek, stoelen, zonnebril len en paraplu's, balpennen, gekookte eieren, hoeden, armban den en zakdoeken. Heeft de bus zich na veel geronk dan eindelijk in beweging gezet dan rijdt er een ver koper mee die een uur lang in ver schillende talen doorratelt over de wonderbaarlijke geneeskracht van zijn poeders en zalfjes. De reizigers lijken nauwelijks geïnteresseerd maar wanneer de man zijn gloedvol beloog heeft beëindigt, wisselen de middelen in snel tempo van eige naar. Uganda telt 19 miljoen inwoners. Hoewel 90 procent op hel platteland woont, groeien de sleden in hoog tempo. De bewoners van de slop penwijken profileren niet in gelijke mate van de toenemende welvaart. De golfplaten daken van hun scha mele onderkomens zijn roestig. Stromend water komt uil een tap punt in de buurt. Kinderen en vrou wen dragen het water in jerrycans- naar huis. Hier ruikt het legen de avond naar houtskool, geroosterde maïskolven, gekookte bananen, vers gebakken pinda's en rundvlees. De levensomstandigheden zijn pover. De oorlog en aids laten sporen na in de kinderrijke Ugandeze gezinnen. In de steden is een op de drie men sen besmet met hel HIV, op het plat teland een op de vier. Bijna elk zie kenhuis heeft nu een aidskliniek en een werkplaats waar patiënten kunstnijverheidsproducten maken om in hun eigen onderhoud te kun nen voorzien." niwfflW foto: J. Wolterbeek. Het Polderhuis aan de Groenmarkt wordt voorlopig geen beschermd monument. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft het ver zoek van de Stichting Vrienden van Middelburg niet ontvankelijk verklaard. De bouw van het polderhuis is immers pas voltooid in 1948 en het pand voldoet daarom niet aan de cis dat het tenminste 50 jaar oud is. Het pand zal een functie gaan krijgen als het 'Toeris tisch Huis Zeeland", waarin gevestigd zijn de provincia le VVV, de Middelburgse VVV, de ANWB, de stichting Zeeland Cultuurmaand, het Recreatieschap Veersemeer en de ZWN. Volgens de rijksdienst laten de verbouwingsplanncn de monumentale waarden overigens in voldoende mate intact. De gemeente Middelburg is van plan liet pand aan te wijzen als gemeentelijk monument.

de Faam | 1996 | | pagina 5