(Bllli«gilllllHlllililkli«lliflilillllklMlK. dl. GEMEENTE MIDDELBURG Zaterdag Open Monumentendag Kandidaatstelling Nogmaals: de nieuwe buslijnen Dé kans voor nieuwsgierige mensen! Welstandscommissie Raadsexcursie Collecten Mondiaal Beleid Inkomstenbriefjes zijn veranderd Bezwaar en beroep Wijktafels vergaderen Rooivergunningen '^Monumenten Week 37 A I Verkiezing leden van de gemeenteraad Tafeltje Dekje uw Woensdag 11 september 1996 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stuk ken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Herindeling Arnemuiden en Middelburg Op 3 september jl. heeft de Eerste Kamer der Staten Generaal inge stemd met de herindeling van Walcheren. Dat betekent dat op 1 januari 1997 de huidige gemeenten Arnemuiden en Middelburg ophouden te bestaan. Er komt een nieuwe gemeente voor in de plaats die "gemeente Middelburg" gaat heten. Deze herindeling maakt onderdeel uit van een omvangrijker gemeentelijke herindeling. Tegelijkertijd worden in Zee land op Schouwcn-Duiveland de gemeenten tot cén nieuwe gemeente samengevoegd en op Walcheren worden de overige zelfstandige platte landsgemeenten ook één nieuwe gemeente (gemeente Veere). Waarom een herindeling? De gemeenten krijgen geleidelijk aan steeds ingewikkelder en ook meer taken en bevoegdheden. De omvang van de gemeenten wordt daarop aangepast. Gebieden die toch al op elkaar zijn aangewezen en ook bij elkaar passen, worden in eenzelf de gemeente gebracht. Doordat gro tere gemeenten worden gevormd, kan de kwaliteit van het bestuur en de deskundigheid van het ambtelijk apparaat worden verbeterd. Op Walcheren is sprake van een samenhang tussen het stedelijk gebied en het platteland. Onder Walcheren toch een ander karakter heeft dan de steden, blijft er een afzonderlijke plattelandsgemeente bestaan. Arnemuiden gaat samen met Mid delburg een nieuwe gemeente vor men doordat Arnemuiden geschei den is van het overige platteland door het kanaal door Walcheren en omdat de Amcmuidse bevolking erg sterk op Middelburg is georiënteerd. Als er dan toch een herindeling moest komen, vond ook het gemeentebestuur van Arnemuiden dat de beste oplossing. Middelburg wilde liever geheel Walcheren als een grote gemeente, maar als dat niet haalbaar was, vond het ook het samengaan met Arnemuiden in een nieuwe gemeente prima. Gemakshalve is er steeds gesproken over de herindeling Arnemuiden en Middelburg. Toch is dat niet volle dig. We mogen niet vergeten dat van de huidige gemeente Veere een stukje grondgebied aan de nieuwe gemeente Middelburg toegevoegd wordt, n.l. een deel ten noorden van Sint Laurens. Van Vlissingcn komt een klein gedeelte (o.a. een aantal panden aan de Binnendijk) bij het grondgebied van de nieuwe gemeente Middelburg. We zouden de bewoners van die gebieden te kort doen als we dat niet zouden De nieuwe gemeentegrenzen Wat verandert er? Voor alle bewoners van de nieuwe gemeente geldt dat zij in feite met een nieuwe gemeente te maken krij gen. De bewoners van de huidige gemeente Middelburg zullen daar waarschijnlijk het minst van mer ken. De bewoners die uit Arnemui den, Veere en Vlissingcn over komen, merken daar meer van. Nieuw gemeentebestuur Nog voordat de herindeling een feit is zullen alle kiesgerechtigde inwo ners met de nieuwe situatie in aanra king komen. Op 13 november a.s. wordt n.l. de verkiezing van de raad van de nieuwe gemeente gehouden. De stemming zal plaats vinden op de traditionele manier, d.w.z. met stembiljetten en niet met stemmachines of stemcomputers. In het stadhuis van Middelburg is er 's avonds een verkiezingsbijeen komst waar iedereen welkom is en waar de uitslagen van de stembu reaus en de voorlopige einduitslag bekend worden gemaakt. Gemeentehuis Een duidelijke verandering is dat een deel van de inwoners in het ver volg bij contacten met het bestuur van de woongemccntc te maken krijgt met een andere vestigings plaats van het gemeentehuis: men zal naar Middelburg moeten. Maar.... in Arnemuiden komt voor alsnog een steunpunt van de gemeentesecretarie waar men op maandag-, woensdag- en vrijdag morgen terecht kan bij de sectic Burgerzaken ("bevolking") en de sectie Maatschappelijke Zaken ("ge meentelijke sociale dienst"). Wat burgerzaken betreft kan men er in principe voor alle "bevolkingsza ken" terecht: reisdocumenten, rijbe wijzen. uittreksels, aanmelding ver huizing, aangiften burgerlijke stand enzovoorts. De opzet is dat er wat dit betreft dezelfde dienstverlening plaatsvindt als bij de sectie Burger zaken in Middelburg. Aanmelding van vestiging in de nieuwe gemeen te vanuit het buitenland kan alleen bij de sectie Burgerzaken in Middel burg plaatsvinden. Het blijft zolang het steunpunt er is mogelijk om in Arnemuiden te trouwen, ook op andere dagen en tijden dan waarop het steunpunt open is. Wat de sectic Maatschappelijke Zaken betreft zal men er in het alge meen voor een eerste aanvraag en voor algemene vragen terecht kun nen. Verder zullen cliënten er op afspraak geholpen kunnen worden. Inwoners die al cliënt van de gemeentelijke sociale dienst zijn zullen in beginsel alleen op afspraak geholpen kunnen worden omdat anders hun dossier niet beschikbaar is. Adreswijzigingen Een bekend verschijnsel na de her indeling is dat het postadres van een aantal inwoners verandert. De bedoeling is dat er in beginsel geen straatnamen en zo weinig mogelijk huisnummers worden veranderd. Voor de postbezorging bij de inwo ners die uit Veere en uit Vlissingcn over komen, zal de postadrcsscring veranderen. De postcodes verande ren daar dan ook. De desbetreffende inwoners krijgen daarover nader bericht. Belastingen De tarieven voor de gemeentelijke belastingen en heffingen verschillen in de diverse gemeenten. Binnen maximaal twee jaar zullen in de hele gemeente dezelfde belastingen wor den geheven. Als er nu grote ver schillen in belastingtarieven zijn, worden die in die periode geleidelijk recht getrokken. Hierover moet nog door de zittende gemeenteraden een aantal besluiten worden genomen. Komende zaterdag 14 september wordt in Nederland voor de tiende maal de Open Monumentendag gehouden. Ook in Middelburg is het dan mogelijk een kijkje te nemen in monumentenpanden, die u misschien altijd al eens van binnen had willen zien! Deze dag wordt georganiseerd door de Stichting Open Monumentendag met medewerking van instellingen als de ANWB, NBT.WVC, VNG en plaatselijke comités. De Open Monumentendag heeft als _l m 14 SEPTEMBER 1996 doel één dag in het jaar iedereen de gelegenheid te geven gratis kennis te maken met het culturele erfgoed van vele steden in Nederland. In de maand september worden dergelijke dagen gehouden in vele Europese landen. Ook in Middelburg en Vlissingen openen op zaterdag 14 september enkele tientallen monumenten de deuren tussen 10.00 en 17.00 uur. De opengestelde monumenten zijn herkenbaar aan de Open Monumen ten-vlag. Iedereen kan op de Open Monumen tendag in deze gebouwen een kijkje nemen en soms wordt er nog iets extra's georganiseerd: een tentoon stelling of een rondleiding. Tussen Middelburg (Markt) en Vlis singcn (Bellamypark) rijdt deze dag een unieke museumbus, die monu menten-bezoekers voor een kwartje "in stijl" heen en weer brengt. De bushalte in Middelburg bevindt zich voor het Stadhuis op de Markt en inVlissingen kan men opstappen bij de bushalte aan het Bellamypark. De vertrektijden vanuit Middelburg zijn: 10.00, 11.30, 13.30, 15.00 en 16.30 uur. Vanuit Vlissingcn: 10.45, 12.15, 14.15 en 15.45 uur. Onder weg wordt er niet gestopt. Vanuit Vlissingen rijdt ook een museumbus heen en weer naar Fort Rammekens. De VVV-kantoren in Vlissingen en Middelburg zijn op de Open Monu mentendag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Bij de sectie Voorlichting zijn gratis uitgebreide brochures verkrijgbaar met informatie over de opengestelde monumenten. In Middelburg zijn de volgende monumenten zaterdag geopend: Stadhuis; Engelse kerk, Bodenplaats; koopmanswoning 's-Hertogen- bosch, Vlasmarkt 51; Kloveniersdoelen, Achter de Hout tuinen; pakhuizencomplex Kuiperspoort; patriciërshuis Baron Chassee, Gort- straat 30; Ramschip De Schorpioen; Pakhuis De Kemel. Kinderdijk 88; Abdijcomplex, waaronder Nieuwe Kerk, Wandelkerk en Koorkerk; Zeeuws Museum; Abdijtoren Lange Jan; Voormalig Zeeuws Museum, nu notariskantoor, Wagenaarstraat 1 met laatmiddeleeuwse houten gevel (in de tuin); molen Buiten Verwachting in Nieuw- en Sint-Joosland; Lutherse Kerk, Zuidsingel 60; Dam 61 Balans 17, Provinciaal Depot voor Bodemvondsten; Dam 41; Het Borccl, een elektrisch polderge maal aan de Poelendaelesingel. Wandelingen Bij de VVV aan de Markt is een stadsspeurtocht voor kinderen ver krijgbaar en er zijn walkman- en gewone stadswandelingen mogelijk. De burgemeesters van de gemeenten Arnemuiden en Middelburg maken het volgende bekend: 1. Op dinsdag 1 oktober a.s. zal de kandidaatstelling voor de verkie zing van de leden van de raad van de nieuwe gemeente Middelburg plaatshebben. 2. Op die dag kunnen bij de sectie Burgerzaken van de gemeente Mid delburg, Stadhuisstraat 2, bij het daar gevestigde hoofdstembureau van 9.00 tot 15.00 uur lijsten van kandidaten (model Hl) worden ingeleverd. 3. De benodigde formulieren voor: - de lijsten van kandidaten (model Hl); - de verklaringen van instemming van de kandidaten met hun kan didaatstelling (model H9); - de machtigingen tot het plaatsen van de aanduiding van de poli tieke groepering boven een kandidatenlijst (model H3-I); - afkortingen daarvan, boven een kandidatenlijst (model H3-2); - de verklaringen van ondersteuning van een kandidatenlijst (model H4); - de verklaringen betreffende het verbinden van de kandidatenlijst tot een lijstencombinatie (model 110) zijn tot en met de dag van de kandidaatstelling kosteloos voor de kie zers verkrijgbaar. 4. Voor de kandidaatstelling moet een waarborgsom van 500,- (vijf honderd gulden) worden betaald door overmaking of storting van dit bedrag op rekeningnummer 2850 05 502, ten name van de gemeente Middelburg bij de bank van Nederlandse Gemeenten. Gironummer van de bank 1081 Nadere inlichtingen omtrent de wettelijke voorschriften betreffende de inlevering van kandidatenlijsten worden verstrekt door de medewer kers, belast met werkzaamheden betreffende verkiezingen, van de sec tie Burgerzaken, telefonisch bereikbaar onder de doorkiesnummers 675440 of 675441. De vergaderingen van de Wel- standscommissie/Monumentencom- 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag lussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 16 lot en met 22 september maandag gebraden varkensvlees, rode kool met appeltjes, aardappelpu ree dinsdag gekruid gehakt, snijbonen, aard appelen woensdag gebraden varkensvlees, koolra bi, aardappelen donderdag kipfilet, bloemkool, krielaardap- pelen vrijdag visfilet, erwtjes, aardappelen zaterdag nasi goreng met kipsateh zondag wat de pot schaft In aanvulling op de informatie, die is verspreid door de ZWN, en de artikelen geplaatst op de vorige twee gemeentepagina's, zetten we de veranderingen in de buslijnen per 1 september nogmaals op een rij- Nieuw en Sint Joosland wordt weer bereikbaar per openbaar ver voer (lijn 53) met de aantekening dat er in verband met schoolvakanties op bepaalde tijden geen bussen zul len rijden. In afwachting van de resultaten van lijn 53 wordt de bel taxi nog gehandhaafd. Sint Laurens wordt alleen nog bediend door lijn 104 en 's morgens en 's middags één keer door lijn 54 (zie hieronder). Lijn 31/54 wordt een gecombineer de lijn tussen Veere en Middelburg: lijn 31 en lijn 54 vormen over dat traject lijn 53, waarbij de voormali ge lijn 54 Domburg-Middelburg wordt opgeheven. Het wordt nu lijn 53 (Goes-Koudekerke v.v.) die loopt via Westkapelle-Domburg- Oostkapelle-Serooskerkc-Gapinge- Vccrc-Middclburg-Nw en St. Joos- land-Lewedorp-Goes. De vroegere lijn 54 van Serooskerke via St. Laurens, Klarenbeek en Molenwater etc. is komen te verval len. Wel rijdt voor scholieren één maal per dag een bus 54 tussen Se rooskerke en Klarenbeek ('s mor gens heen, 's middags terug). Molenwater blijft (in afwachting van een nader uit te werken oplos sing door de ZWN) verstoken van openbaar vervoer. Lijn 59: de huidige lijn 59 komt te vervallen. Om betere aansluitingen te krijgen met minder overstapplaat sen is gekozen voor opsplitsing in twee nieuwe lijnen: Lijn 57: start/eindpunt in de Nas- saulaan, rijdt via Klarenbeek-Grif- fioen-Turfkaai-station naar Magi- straatwijk (Zuid) en Oost-Souburg etc. Lijn 58: bedient Dauwendaele via een nieuwe route, via de Vrijland straat naar Schroeweg-Kanaalweg- station en vandaar via de Turfkaai naar de Stromenwijk en Vlissingen. De oude route Kanaalweg-Scgeer- singcl-Kruitmolenlaan-Dauwen- daclsestraat is bij gebrek aan passa giers komen te vervallen. Lijn 52 loopt niet meer via Grif- fioen/Stromenwijk, maar gaat vanaf Walcherseweg via de Sandberglaan naar de Tangent en Turfkaai/Nieu- we Haven. Dit blijft lijn nummer 52. Marktbus: in afwachting van nade re voorstellen voor de ontsluiting van het centrum blijft de Marktbus tot 1 november op donderdag en zaterdag rijden tussen Koestraat en Markt en terug. Sloegebied vanaf 1 september rijdt er een bus voor het woon-werk-ver- keer naar het Sloegebied vanaf sta tion Middelburg v.v. (lijn 61). Op maandag 16 september houdt de gemeenteraad van Middelburg de jaarlijkse raadsexcursie. De raad zal onder auspiciën van het bestuur van de Middelburgse Bcdrijvcnclub (MBC) een rondrit houden over de bedrijventerreinen Ramsburg en Amestcin om kennis te nemen van de economische ontwikkeling op deze terreinen. Ook zal de gemeenteraad een bezoek brengen aan Vitrite Works. In het kader van onder andere de Sociale Vernieuwing wordt een bezoek gebracht aan het Ontmoetingscentrum Dauwendaele waar de leden van de gemeenteraad met de wijkcoördinator, de wijkbemidde- laar, het bestuur van de wijkvereniging en de Stichting Sociaal Cultu reel Werk Middelburg (SKWM) zullen spreken over het thema "Over gang van Sociale Vernieuwing naar Wijkbeheer". Voorts brengt de gemeenteraad een bezoek aan de Provinciale Zeeuw se Courant (PZC) te Vlissingen. Tijdens dit bezoek zal de raad kennis nemen van het vervaardigen van een dagblad en alle hierbij behorende facetten. Ook wordt tijdens het bezoek aan de PZC nog eens stilge staan bij alle journalistieke aspecten die bij het maken van een krant om de hoek komen kijken. missie zijn openbaar. Zij worden altijd gehouden in de kantine van hel gemeentelijke pand Vlissingsestraal 21aanvang 9.00 uur. In de komende periode worden dc vergaderingen gehouden op 12 en 26 september; 10 en 24 oktober. Voor inlichtingen en de agenda kunl u contact opnemen met de secretaris van deze commissie, de heer M.J. Kasse, telefoon 675284. Nederlandse Kankerbestrijding 9 tot en met 14 september; Prinses Beatrixfonds 16 tot en met 21 september. De werkgroep Mondiaal Beleid, een onafhankelijke werkgroep van ver tegenwoordigers van allerlei maat schappelijke groeperingen, houdt een openbare vergadering morgen donderdag 12 september om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Voor de agenda en inlichtingen kunt u zich wenden tot de secretaris dc heer J.A. Heijliger, telefoon 0118 - 675662. De burgemeesters van de gemeenten Arnemuiden en Middelburg (l.). gaven een persconferentie t.g.v. het besluit van de Eerste Kamer. Foto: Anda van Riet. Wat betreft dc leges voor dc dienst verlening door de sectie burgerza ken zal direct na de herindeling met één zelfde tarief worden gewerkt, uitgezonderd voor huwelijken te Arnemuiden. Ophalen huisvuil Vooralsnog blijven in Arnemuiden het bestaande ophaalsystecni en de tarieven gehandhaafd. Over het ophaalsysteem in het gebied ten noorden van Sint Laurens moet nog worden beslist. Overigens zal over de inzameling van afvalstoffen en de daarbij te hanteren regels nog nader informatie worden verschaft. Informatie en vragen inlichtingen In de komende maanden zal onder meer via dc gemeentelijke pagina in Dc Faam informatie worden gege ven over dc veranderingen. Daar naast wordt vooral ten behoeve van dc inwoners uit Arnemuiden, Veere en Vlissingen een weg wijsfolder verspreid. Daarin wordt vermeld waar men voor verschillende zaken bij dc organisatie van de nieuwe gemeente terecht kan. Mocht U op dit moment al een concrete vraag hebben over de nieuwe gemeente, dan kunt U contact opnemen met het informatienummer van dc sectie Voorlichting. 675450 Op dit nummer krijgt U zo mogelijk direct antwoord op een vraag, of U wordt doorverbonden met de mede- werk(st)er die het desbetreffende onderwerp behandelt. Over typisch Amcmuidse zaken kunt u uiteraard dc gemeente Arne muiden bellen, telefoonnummer 601553. Uitkeringsgerechtigden vullen iedere maand een zogenaamd 'inkomsten- briefje' in. Deze inkomstenbriefjes zien er vanaf september heel anders uit. Dat komt doordat de verzending en verwerking van deze formulieren geau tomatiseerd is. Dc dienst Maatschappelijke Zaken kan zo veel tijd winnen. Tegelijkertijd is geprobeerd dc tekst van de formulieren duidelijker te maken. Bovendien wordt een overzicht meegezonden van de verschillende bedragen. Zijn er nog vragen over de nieuwe formulieren dan kunt u bellen met onder staande telefoonnummers. Dc inleverdatum in september vooralle uitkeringsgerechtigden van dc nieu we Algemene Bijstandswet is vrijdag 20 september. Tijdig inleveren voorkomt problemen, ook in verband met het moment van uitbetalen. Als u inkomsten heeft gehad, voeg dan een copie daarvan bij het inkomstenbriefje! Dc uitkcringsadministratie van dc gemeente Middelburg is uitsluitend tele fonisch te bereiken van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 11.30 uur. Welk telefoonnummer u moet bellen hangt af van de beginletter van uw ach ternaam: A tot en met D: 675683 E tot en met J: 675654 K tot en met M: 675696 N tot en met T: 675686 U tot en met Z: 675599 Dc commissie, die burgemeester en wethouders adviseert over de te nemen beslissingen op ingediende bezwaarschriften, komt op donderdag 19 sep tember 1996 bijeen om belanghebbenden te horen. Behandeld wordt de navolgende zaak (onder voorbehoud): 16.45 uur: Bezwaarschrift van dc heer mr. J. Wouters te Middelburg namens een aantal inwoners van het Hofje Onderden Toren tegen het besluit van het college van burgemeester en wethouders van Middelburg van 25 juni 1996, waarbij is ingestemd met de verkoop van huurwoningen aan de Nieuwe Kerkgang (Hofje Onder den Toren) door dc Woningbouwvereniging Mid delburg. Dc hoorzitting is openbaar en wordt gehouden in het stadhuis. Inlichtingen kunnen vooraf worden ingewonnen bij de secretaris van de commissie, mevrouw mr. A.C. Bcije (tel. 0118 - 675434). Vanavond 11 september vergaderen twee wijktafels, aanvang 19.30 uur: Nieuw en Sint Joosland Agendapunten zijn onder meer: introductie nieuwe coördinator wijkbeheer, aanleg klaverblad Arnemuiden, besteding knelpuntenbudget, rapportage uit voering werkzaamheden. Nieuw Middelburg Agendapunten zijn onder meer stand van zaken Veerscpoort, introductie nieuwe coördinator wijkbeheer, wijkvereniging, jongerenwerk, speeltuin, woonomgeving. De overige wijktafels vergaderen op de volgende data: Dauwendaele, morgen 12 september om 20.00 uur; Stromenwijk, dinsdag 17 september om 20.00 uur; Magistraatwijk, donderdag 19 september om 9.30 uur. Een aanvraag voor een rooivergunning is binnengekomen voor Populierenlaan, 9 populieren; Grootmede, 2 coniferen. 1 wilg, I populier; Girsesland, 8 essen; Statenlaan, 1 wilg; Overloper, 1 populier, Koudekcrkscweg, 1 eik, 1 populier, 1 prunus. Voor informatie over rooivergunningen kunt u terecht bij dc afdeling Groen- bchcer, telefoon 675312.

de Faam | 1996 | | pagina 5