Zorg zodra het moet Per paar Provincie Zeeland Duikcorridors Officiële Mededelingen mms Woensdag 21 augustus 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Commissies Tot 1 januari 1997 is de provincie nog verantwoordelijk voor de uitvoering van de Wet op de bejaardenoorden. Daarna is dat de Ziekenfondsraad, tenminste als ook de Eerste Kamer instemt met deze wijziging. Om het zekere voor het onzekere te nemen hebben GS een nieuw plan voor de ouderenzorg ontworpen dat geldt tot het jaar 2000. Nieuwe uitgaven Ham jPPPPS Milieu Ontwerp-vergunningen Vlissingse Transportbeton Onderneming Vergunning Dekker Middelburg Polderdijk kunststof kozijnen werkt alleen met het beste materiaal. Polderdijk kunststof kozijnen Koudekerke Korte Geere 11-13 Middelburg Tel. 0118-615860 Abdij Nieuws Op vijf plekken langs de boorden van de Oosterschelde zijn corri dors aangebracht waar duikers te water kunnen gaan zonder last te hebben van visgerei, zonder dat vissers last hebben van duikers. De vijf plekken bevinden zich ter hoogte van de eerste pijler van de Zeelandbrug aan de Zierikzeese kant, bij De Val bij Zierikzee, bij Strijenham op Tholen en twee bij de Bergsche Diepsluis in de Oesterdam. Palen, voorzien van telefoonnum mers van hulpdiensten, geven op de dijk de grenzen aan en ankerboeien markeren de lijnen onder water. De corridors doen voorlopig een jaar dienst om ervaring op te doen met de markering en met de breedte van de corridors: van 50 tot 200 meter. Na het proefjaar wordt bekeken of de corridors voldoen en wat er eventueel valt te verbeteren. Het idee van corridors is een ver volg op de aanvankelijke plannen tot het instellen van duikzones in de Oosterschelde. De weerstand daartegen heeft ertoe geleid dat sportduikers en vissers om tafel zijn gaan zitten, dat de Zeeland commissie voor de duiksport nieuw leven is ingeblazen en dat in gezamenlijk overleg is gezocht naar andere oplossingen om recht te doen aan belangen van vissers en van duikers. Vergaderingen van commissies uit Provinciale Staten zijn openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om te horen wat de statenleden vinden van de onderwerpen op de agenda. Maar er is ook spreekrecht. Dat wil zeggen dat belangstellenden het woord kunnen voeren over onderwerpen die op de agenda staan om op die manier de statenleden te informeren. Algemeen Bestuur De statencommissie voor Algemeen Bestuur vergadert maandag 26 augustus. Officieel begint de bijeenkomst om 13.45 uur. Het kan zijn dat het aan- vangstijdstip later wordt als alsnog wordt besloten eerst besloten te vergaderen met de statencommissie welzijn over de zogeheten rusthuizenaffaire. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: jaarrekening provincie Zeeland met accoun tantsrapport 1995; drie begro tingswijzingen 1996; aandeel houdersvergadering n.v. WOV; krediet voor verhuur en verbou wing gebouw Groene Woud; jaarverslagen 1994 en 1995 archiefinspectie Zeeland; brieven CdK over politiestatistieken 1994 en 1995; subsidieverordening Zeeland niet van toepassing verklaren op het Interreg-project 'People tot people'; subsidie stichting Kwaliteit, Controle en Markt uit Hulst en stichting Stimu lering Plantaardige Produkties te Goes; krediet voor contract Zeelandkaart en voor de uitvoe ring van het ruimtelijk beleid; aanpak plattelandsvernieuwing; instelling Provinciaal Overleg Verkeer en Vervoer; subsidies stichting Het Zeeuwse Landschap en Vereniging Natuurmonumenten voor grondaankopen Paulina- schorren (traditioneel natuur gebied), St. Philipsland (landin richting) en Oosterschenge- gebied; integratie JD-methode in RBA; onderzoek Revitalisering Werklocaties; subsidie SKOA; NORT-Zeeland; subsidie woon zorgproject Molukse ouderen; onderzoek oppervlaktewater en bruinrot; ADAPT-programma; jaarrekening 1995, begroting 1997 en le begrotingswijziging 1997 Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen. De vergadering is in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. Aanvulling Aan de agenda's van de eerder aangekondigde statencommissies ruimtelijke ordening en milieu zijn onderwerpen toegevoegd. Bij ruimtelijke ordening gaat het om de onderwerpen samenvoeging statencommissies ruimtelijke ordening en milieu en subsidie aan Het Zeeuwse Landschap voor aankoop grond in het landinrich tingsproject St. Philipsland. De statencommissie milieu buigt zich verder over de ontwerp-beschik- king COVRA en over de vraag van de Bedrijfsmilieudienst Zeeland om de subsidieregeling bedrijfs interne milieuzorg te verlengen. Agenda's en vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Zelf zolang het kan en zorg zodra het moet, is de rode draad in het plan ouderenzorg 1997 t/m 2000. Het is de bedoeling dat Provinciale Staten het plan van GS in december zullen vaststellen. Wie op dat besluit invloed wil uitoefenen kan tot 30 september zijn of haar mening sturen aan Provinciale Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middel burg. Als de wetswijziging met doorgaat neemt de provincie de uitvoering van het plan ter hand en in het andere geval doet de Ziekenfondsraad dat. Zelfstandigheid De drang naar behoud van zelf standigheid presenteert de provin cie als uitgangspunt in het plan. En dat leidt tot aanpassingen bij de traditionele verzorgings- en verpleeghuizen. Niet alleen het aantal plaatsen vermindert, ook het karakter van de zorg daar verandert. Het geld dat op die manier vrijkomt, is dan te gebrui ken voor het betalen van zorg aan huis. Niet alleen de provincie, maar ook gemeenten en woningbouwcorpo raties kunnen een steentje bijdra gen aan de zelfstandigheid van ouderen. Door bestaande panden geschikt te maken voor bewoning door ouderen en bij nieuwbouw ook rekening te houden met specifieke eisen die voor ouderen opgaan. Woonzorgcentra Woonzorgcentra gaan in de toe komst steeds belangrijker wor den. Een woonzorgcentrum is een groep huizen waar ouderen zelf standig wonen. Er zijn enkele ge meenschappelijke ruimten en thuishulp is eveneens beschik baar. Er is een zorgcoördinator en een huismeester. Een centrale keuken is niet nodig. Wie niet zelf kookt kan de maaltijd bestellen bij Tafeltje-dek-je. Een groep van tenminste 15 huizen kan rekenen op subsidie van de provincie. Dit aantal is voor veel kleinere kernen haalbaar. In de grotere plaatsen mikt de provincie op een groep van dertig huizen. Om de huur van de woningen binnen de perken te houden geeft de provincie er de voorkeur aan bestaande huizen aan te passen in plaats van volledige nieuwbouw. Verzorgingshuizen Verzorgingshuizen krijgen te maken met een nieuwigheid: transmurale zorg in de vaktaal. Het gaat om hulp vanuit het verzorgingshuis aan mensen die in aanmerking komen voor een plaats in een tehuis maar er nog niet wonen. Het is de bedoeling dat ieder verzorgingshuis een zorgcoördinator krijgt die de thuishulp gaat regelen. Verder kan de coördinator de ouderen ook op andere manieren van dienst zijn. Bijvoorbeeld voor het maken van afspraken met huisarts, ziekenhuis of pedicure. Ook het fenomeen verpleeg- unit is een nieuwigheid voor het merendeel van de verzor gingshuizen. Het gaat om plaatsen die worden bezet door ouderen die verpleeg huiszorg nodig hebben. In een aantal verzorgingshuizen is hiermee al ervaring opgedaan. Regel wordt nu dat 20% van de capaciteit voor verpleeghuizen wordt overgeheveld naar de ver zorgingshuizen. Het grote voor deel is dat ouderen in een verzor gingshuis niet nog eens hoeven te verhuizen als ze verpleeghuiszorg nodig hebben en dat (echt)paren onder éen dak kunnen blijven. Doordat de capaciteit van de ver pleeghuizen voor een deel wordt ingezet in de verpleegumts van de verzorgingshuizen, kan de per soonlijke vrijheid in de verpleeg huizen worden vergroot. Dat is te bereiken door de zaaltjes te split sen in een- of tweepersoonska mers. De verpleeg- en verzorgingshui zen blijven verder doorgaan met inmiddels ingeburgerde vormen van dienstverlening als dagverzor ging, tijdelijke opname, nachtop- vang, dagbehandeling en dagop vang. Hoe alles in de verschillende de len van Zeeland vorm gaat krijgen staat beschreven in de samenvat ting van het Plan ouderenzorg. Onzekerheid In de zorg voor ouderen in Zeeland gaat per jaar een bedrag om van 160 miljoen gulden. Aan nieuw beleid is jaarlijks in elk geval een bedrag tussen de 5 en 7 miljoen gulden te besteden. Dat geld wordt onder meer benut voor dagverzorging, versterking van het personeelsbestand, verhoging van de bijdragen voor de woonzorgcentra. Maar forse bedragen zijn ook nodig voor het opvangen van hogere exploitatie lasten van verzorgingshuizen die zijn gerenoveerd en met het verlagen van de capaciteit van tehuizen ten gunste van verpleeg- units, zorg aan huis en verbouwin gen in verpleeghuizen om de meerpersoonskamers om te vor men tot eenpersoonskamers. Het totaal van deze uitgaven benadert de 10 miljoen gulden. Dat is meer dan de 5 tot 7 miljoen die in ieder geval beschikbaar is. De optimis tische planning is het gevolg van de financiële gegevens die de staatssecretaris van volksgezondheid, welzijn en sport eind vorig jaar heeft bekendgemaakt. Deze zomer is de staatssecretaris met een andere visie op de proppen gekomen en dat betekent dat er minder geld komt. Hoe het uiteindelijk zal uitpakken is nog niet bekend. Blijft de staatssecretaris bij haar mening dan betekent dat een streep door de personeelsuitbreidingen in de verzorgingshuizen en een streep door de verhoging van de bijdra gen voor de woonzorgcentra. Informatie Het plan zelf is een lijvig boek werk. Vandaar dat er een samen vatting is gemaakt onder de titel "Zelf zolang het kan en zorg zodra het moet". De samenvatting is gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. Op dit adres ligt het volledige plan ook ter inzage. Het ligt tevens ter inzage in de gemeentehuizen in Zeeland. Het plan is eveneens te bestellen bij het informatiecentrum. De kosten bedragen f 15,-. Cursuswijzer Cursuswijzer bevat ondermeer een opsomming van cursussen en informatiemateriaal over milieu en natuur en verder een reeks adres sen van instanties, organisaties en verenigingen op dit terrein. De zin van de Westerschelde De zin van de Westerschelde (derde herziene druk) is een beschrijving van de rivier van bron tot monding. Het gaat in op de economische functie en op de waarde van rivier voor milieu en natuur. De brochures zijn gratis ver krijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. ■HHHii I Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aanvragen ontvangen van de Vlissingse Transportbeton Onderneming bv, Frankrijkweg 3, Vlissingen-Oost, voor nieuwe, de gehele inrichting omvattende (revi sievergunningen Wet milieube heer en Wet verontreiniging oppervlaktewateren voor de betonmortelcentrale. De aanvragen worden op grond van de Wet milieubeheer gecoör dineerd behandeld. Gedeputeerde Staten en de Minister van Verkeer en Water staat willen de vergunningen verle nen met voorschriften ter be scherming van het milieu. De ontwerp-vergunningen liggen van 22 augustus tot en met 18 september 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur, bij Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koestraat 30, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur en in het gemeente huis van Vlissingen, werkdagen 8.30-12.30 en 13.30-15.00 uur en na telefonische afspraak (0118-487204) woensdagavond 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en 14-15 uur. Eenieder kan tot en met 19 sep tember 1996 schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp- vergunning Wet milieubeheer indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165,4330 AD Middelburg. Schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning Wet verontreiniging oppervlak tewateren dienen te worden gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, doch te worden gezonden aan Gedepu teerde Staten van Zeeland. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 11 september 1996 kan eenieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ont werp-vergunningen (tel: 0118- 631984). Bij de gedachtenwisse ling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge beden kingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-ver gunningen, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunningen en belanghebbenden aan wie redelij kerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-vergun ningen, kunnen later beroep instel len. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan F.P. Dekker Middelburg bv te Middelburg een revisievergunning Wet milieube heer met voorschriften ter bescherming van het milieu ver leend. De betreffende inrichting is bestemd voor het breken van puin, de opslag van ongebroken puin, gebroken puin in diverse gradaties, voorzeefzand en wegenbouwmaterieel en een werkplaats voor het verrichten van onderhoudswerkzaamheden aan wegenbouwmaterieel. De inrichting is gelegen op het indus trieterrein Arnesteinweg, Industrieweg 7, Middelburg. De vergunning ligt van 22 augus tus tot en met 2 oktober 1996 ter inzage bij de Directie ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur en in het gemeentehuis van Middelburg, werkdagen 8-12 en 13-17 uur en (na telefonische afspraak 0118- 675241) op donderdagavond van 18-21 uur. Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver gunning, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ont werp-vergunning en belangheb benden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen beden kingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kun nen tot en met 3 oktober 1996 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. De vergunning wordt op 4 okto ber 1996 van kracht, tenzij over eenkomstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. 1WëÊËËmÈË^A wmmzmmwËmMMWii VAN DE REE brilmode Wm De nieuwe generatie kunststof kozijnen ramen en deuren van Z-window vinden hun weg door heel Nederland. Vakkundig en perfect op maat geplaatst door mensen die hun vak verstaan. Kom naar onze showroom voor een eerlijk en professioneel advies. En maak kennis met de veelzijdige mogelijkheden van de unieke Z-window gevelelementen. Vlissingseslraol 1, 4371 RA Koudekerke, Telefoon: 0118-552010 Qpeninosliiden showioom: maondoq l/m vrijdag van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.30 uur. Zaterdag van 8.00 tol 12.00 uur. *Bij aankoop montuur sterktes t/m ±6.00 cytinder 2.00

de Faam | 1996 | | pagina 9