Ringrijden op Ter Mantelinge "Bridgen is niet moeilijk maar logisch' o2bs Mogelijk visverbod voor de jeugd in Middelburgse vijvers Sixties festival opgevolgd door Nederlandstalige muziek ELKE ZONDAG OPEN DEZE WEEK RUYTERFEESTEN IN VLISSINGEN KIJK INDE BIJLAGE ELDERS IN DEZE KRANT BOORDEVOL INFORMATIE EN AANBIEDINGEN VERSCHOORE De Middelburger C. Gest gaat zich inzetten voor een visverbod voor de jeugd in de vij vers van Middelburg. Gest, die zichzelf een groot dierenliefhebber noemt, ziet naar eigen zeggen regelmatig hoe er in de verschillende sloten en vijvers in Dauwendaele 'ver keerd' gevist wordt. PZC WEEKBLADEN Met reusachtige speel kaarten staan ze voor een schoolbord in een zaal in De Orangerie in Vlissingen. Wijzend, docerend, enthousiast. Piet Osté en Wim Veld kamp geven hun bridgelessen met ver ve. De leerlingen van zijn bridgecursus De Honte zijn tevreden nu ze hebben leren bridgen. Osté en Veld kamp zijn trots op ze. Nieuwsgierig Bijspijkeren 7 DAGEN PER WEEK TOT 9 UUR 'S AVONDS Beeldspraak GRIEKSE AVOND OP HET VEERSE MEER zondag 25 augustus met: Grieks eten 2 Griekse bands Griekse dansgroep voor maar 60,- p.p. Kinderen tot 12 jaar gratis Reserveer tijdig bij: Vertrekplaats: Loskade SflLONIKI Vertrektijd 17.00 uur Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf ÏÏËMILÉ (&ELUIË> Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 34 21 AUGUSTUS 1996 „Vooral de jeugd maakt zich daar schuldig aan", vertelt Gest, zelf woonachtig in Dau wendaele. „Ik heb zelf al een paar keer meegemaakt dat die gasten niet eens weten hoe ze het haakje weer uit de bek moeten halen. En als je die vis sen uit het water haalt zie je ze pas eigenlijk goed, helemaal misvormd door alle gaten in de kaken. Vorige week zwom er zelfs ééntje met een stuk hengel weg. Gelukkig kwam een meisje me halen, anders was het beest nu dood geweest". Hij laat een stuk visdraad zien dat hij rond de poten van een eend gewikkeld vond eerder deze week. „Kijk, dat is toch vreselijk? Maar als die vissers die troep niet laten liggen kun nen die vandalen ook niet zul ke vreselijke dingen uithalen", verzucht hij. „Ik heb al meer malen geprobeerd om met die lui te praten, maar dan kan ik een klap op mijn hoofd krijgen. Met sommige lui valt echt niet te praten". De slootjes in Dauwendaele zijn ook niet geschikt om bevist te worden, vindt Gest. „De verbindingen tussen de kanaaltjes zijn verstopt en de vissen hebben niet zoveel ruimte. Bovendien: zo weinig vissen en zo veel vissers. Hoe vaak wordt zo'n beest gevan gen, iedere week? Iedere dag?" Om te mogen vissen is een vis vergunning nodig. Hierin staat omschreven hoe de gedrags code van vissers is en waaraan men zich dient te houden. Toch is dit systeem niet water dicht, stelt Gest. „Die visver gunning, ja dat is het nou net. ledereen van boven de zestien is verplicht om zo'n ding op zak te hebben als 'ie vist. Maar onder de zestien, op de leeftijd Oplage: 25 795 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch van den Oosterkamp (0113) 273000 privé. (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. poslbus 18. 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: J L. Saija. (0118) 484312 (privé (0118) 418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270 Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216 Druk: Vink-Rotadruk b.v postbus 36. 4570 AA Axel Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 5117 00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. waar juist die problemen het ergst zijn, hoeven ze helemaal geen visacte te hebben. Daar om ben ik naar wethouder Goedegebuure gegaan om te kijken of er geen visverbod voor de jeugd mogelijk is". Wethouder D. Goedegebuure zegt op de hoogte te zijn van de situatie en zelf geconsta teerd te hebben dat ook in de Middelburgse wijk de Griffioen veel gevist wordt door jeugdi ge personen: „Daar zullen dus wel soortgelijke problemen gelden. Een visverbod voor Dauwendaele heeft dus geen zin, dan moet je iets verzinnen voor de hele stad. De dienst groenbeheer zal eerst eens gaan kijken wat er nu eigenlijk C. Gest: „Met sommige lui valt echt niet te praten". FOTO: ANDA VAN RIET. allemaal aan de hand is. Aan de hand van die inventarisatie kunnen we kijken wat we er eventueel aan kunnen doen. De heer Gest vindt vissen op zich al dieronvriendelijk en daar kan natuurlijk al over getwist worden. Eerst maar eens zien wat de dienst groen beheer zegt". Gest, die in de wijk bekend staat als dierenliefhebber bij uitstek, ziet overigens veel meer gevallen van dierenmis handeling in zijn woonwijk: „Toen hier een zwanenpaar aan het broeden was, hebben onverlaten alle negen eieren van ze gestolen. Laatst is er hier een jong zwaantje gedood en er wordt zo af en toe zelfs met stoeptegels naar eenden gegooid. Je komt hier echt van alles tegen. Daarom ben ik hier ook altijd mee bezig. Iemand moet die dieren toch opvan gen". De Horeca Vereniging Vlissingen houdt op vrijdag 30 en zater dag 31 augustus een Nederlandstalig festival. In een tent op het Bellamypark en in het Arsenaaltheater zijn optredens van de Nederlandstalige bands The Scene, Pater Moeskroen, Surrender en L. Combo. Daarnaast zijn in veel Vlissingse cafés en restau rants diverse bandjes live te bewonderen. Het Nederlandstalig festival moet een jaarlijks terugkerend evenement in Vlissingen wor den als opvolger van het sixties festival. „Het sixties festival was een beetje doodgebloed en de sixtiërs zijn ook niet meer de jongste. Omdat de Neder landstalige popmuziek weer volop in de belangstelling staat hebben we nu gekozen voor een Nederlandstalig festival", vertelt Bart Stienenbos van de horecavereniging. Het festival gaat vrijdagavond van start met een optreden van Surren der gevolgd door The Scene in een tent op het Bellamypark. Zaterdag zijn L. Combo en Pater Moeskroen te zien en te horen in het Arsenaaltheater. Stienenbos: „We konden maar voor één dag een vergunning krijgen om een tent op het Bel lamypark te zetten. Daarom zijn de optredens zaterdag in het Arsenaaltheater". Bezoekers van het festival kun nen een kaartje voor één dag kopen of een voordelige combi- kaart voor beide dagen. De optredens zijn om twaalf uur 's nachts afgelopen waarna in de diverse cafés live-bands begin nen te spelen. „We hopen dat het een beetje een kroegen tocht wordt. Het is echt de bedoeling dat de mensen gewoon in de verschillende cafés gaan kijken wat er speelt en als het niks is gewoon een deurtje verder gaan. Zo komen de cafégangers ook weer eens ergens anders". Kaarten zijn vanaf vandaag (woensdag) te koop in de Vlissingse cafés die tijdens het festival tot vier uur 's nachts geopend zijn. Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt op het ter rein van het verzorgingshuis Ter Mantelinge in Domburg een ringrijdag gehouden. Vrijdag 23 augustus kampt de plaatselijke ringrijdersvereniging van 10 uur tot ongeveer 17 uur om de prijzen, waaronder één die beschikbaar gesteld is door de Bewonerscommissie van Ter Mantelin ge. De deelnemers rijden in klederdracht. Rondom de ring baan worden diverse kramen opgesteld met zelfgemaakte artikelen, kantklossen, kralen, houtsnijwerk en folklore- schilderijen. Piet Osté is, nu het nieuwe 'sei zoen' in aantocht is, natuurlijk best bereid om een paar voor oordelen over bridge de wereld uit te helpen. Want vooroordelen zijn er, dat heeft hij wel gemerkt in zijn omge ving. Ten eerste: bridgen zou moeilijk zijn. Ten tweede: het duurt lang om het goed te leren. Ten derde: bridgen is duur. Ten vierde: voor bridgen moet je een partner hebben. En tot slot: bridgen is een kansspel. Allemaal niet waar en Osté kan het niet vaak genoeg uitleggen. Zelf heeft hij de sport eigenlijk ook veel te laat in zijn leven ontdekt, vindt hij. Osté: „Op mijn werk spraken collega's in de pauzes over hun bridgespel van de vorige dag. Ik begreep er natuurlijk niets van. Ik wilde graag met ze mee kunnen praten. Als die collega's het over bridge had den zagen ze eruit alsof ze het hartstikke naar hun zin had den. Dus ging ik naar de biblio theek. Boekjes lenen en lezen. Enerzijds omdat ik nieuwsgie rig was, anderzijds omdat ik het gewoon niet leuk vond om niet mee te kunnen praten. Maar die boekjes werkten niet. Althans, niet zonder lessen. Boksen en dansen leer je ook niet uit een boekje. Je moet er echt voor naar een cursus". Veel mensen denken dat bridge een moeilijke sport is. Osté: „Bridgen is niet moeilijk, bridgen is logisch. Als je tot veertig kunt tellen, kun je het Bridgedocenten Piet Osté (links) en Wim Veldkamp. leren. Hoe het komt dat dat idee van moeilijk bestaat? Mis schien omdat het zo lang een elitaire sport is geweest. Vroe ger bridgten toch vooral wel gestelde mensen. En welge stelde mensen associeer je nou eenmaal snel met hoog opgeleiden. Maar de realiteit is allang anders". „Op de cursus vorig jaar was niemand die het niet begreep. Het nieuwe lessysteem dat we gebruiken is zeer laagdrempe lig. De introductie is heel ge makkelijk gemaakt. We geven eerst theorieles, daarna gaan we kaarten, en dan gaan we het spel bespreken. De cursus is behalve voor beginners ook bedoeld voor mensen die het al een beetje kunnen, maar hun kennis op een degelijke manier willen bijspijkeren. Wie de A- en B-cursus doorloopt kan bridgen". De cursussen van De Honte kosten in totaal zo'n honderd gulden per cursusonderdeel. Er is een A-cursus en een B- cursus, elk bestaande uit twaalf lessen. De cursussen beginnen 10 en 11 september in De Orangerie in Vlissingen. Docenten zijn P. Osté en W. Veldkamp. Voordeelschotel deze week: Steak Caribbean style. Kalkoenfilet, gegrilde ananas in romige kerriesaus, cajun baked potatoes. -| van 13.50 voor Aa/*" HESTAUR4|Y y. Bij Konmar Superstore. Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. „Je ao Jan is moete ziee. Ie zat dè toch te koetsieren, asof 'n 't 'êêle daegen dee". Dit zinnetje gaat duidelijk over iemand die auto rijdt, maar de lading is humoristisch. De vergelijking met een koets suggereert dat Jan wat onbeholpen en juist daarom heel ernstig achter het stuur zat, maar boven ver wachting goed reed. In deze uitdrukking wordt 'sturen' simpelweg vervangen door 'koetsieren' (daarin wordt de 't' overigens niet uitgespro ken), een bekende vorm van beeldspraak die de taalkundi gen 'metafoor' noemen. Een bijzondere vorm van beeldspraak treffen we aan in een heel oude zegswijze. Als Walcherse boeren vroeger op het land waren en ze vonden het erg warm, dan zeiden ze: ,,'t Is noga licht!" In de eerste plaats een 'understatement': in plaats van 'nogal' bedoelden ze 'erg'. Zo'n opzettelijke afzwakking heeft altijd een wat ironische bijklank. Maar bij zonderder is de vervanging van 'warm' door 'licht'. Ze bedoelden dat er veel zonlicht was, waar de luisteraar wel uit begreep dat eigenlijk de warm te van de zon bedoeld werd. Het 'understatement' oftewel de opzettelijke afzwakking komt in heel veel dialecten voor. Je neemt er de ernst van de mededeling wat mee weg, een 'understatement' heeft soms de functie om een recht streeks antwoord te ontwijken. Zoals die oude man waar in een of ander Zeeuws boek over wordt verteld dat hij op de vraag „Hoe is 't?" steevast antwoordde: ,,'t Gae wè!" Ook toen hij met barre kou van zijn fiets viel en opgeraapt werd: 't Gae wè! Ook de beeldspraak die 'eufe misme' genoemd wordt, komt veel in dialecten voor: het min der direkt maken van een mededeling. Ontkennen van het tegenge stelde is een in het Zeeuws gebruikelijke vorm daarvan: 'nie goed' staat dan voor 'slecht' en 'nie slecht' voor rondweg 'goed'. Een sterk voorbeeld is het volgende: bij een tragisch ongeval met een machine werd vijftig jaar gele den iemand op het land een been afgerukt. Hij kon nog uit brengen: ,,'t Gae glad nie goed!" Het waren zijn laatste woorden... Jan Zwemer De Brabantse band Pater Moeskroen speelt zaterdag in het Arsenaaltheater. FOTO: BAS WESTERWEEL De Vlissingers Daniël Komkommer en Peter Davidse begonnen met hun eigen adviesbureau voor IT Adviesgroep. „Omdat wij ons er niet op richten om computers te verkopen kunnen ze ons bijna als eigen automatiseringsafdeling beschouwen", vertelt Daniël Komkommer. Verder deze week de rubriek Kinderboeken, waarin Margreet Meulmeester een paar boekjes voor peuters bespreekt, handige van- dag-tot-dag-agenda's en natuurlijk veel informatie van de overheid. „Je hebt Amsterdam niet nodig om uit je dak te gaan", vindt Diana 't Gilde van Mano for Ever Models. Zij is één van de organisatoren van de Vanity World-party die aan staande zaterdag in de Middel burgse Stadsdanszaal wordt gehouden. 'Uitdagend, gewaagd en jezelf zijn', vormen de toverwoorden voor de feestnacht. Gravenstraat 6, Middelburg Tel. 0118-613022 sPeciflUT€iT€NR€ST Middelburg griéks s sTRURRNr NS Station) Aankomsttijd: 22.00 uur

de Faam | 1996 | | pagina 1