OP ZOEK NAAR EEN WONING...? Restauratie Sint Jacobskerk in zicht i Normaal 'Onder den Duune' ZOMER ACTIE 2\ juli t/m 7 aug 1 Wa ELKE ZONDAG OPEN 10.- a-c Kijk snel op pagina 6 en 7 VERSCHOORE De restauratie van de Sint Jacobskerk in Vlissingen laat niet lang meer op zich wachten. In november wordt er begonnen om het gebouw van verde re ondergang te be houden. De schade die moet worden verhol pen is een gevolg van de overstromingen in 1944 en 1953. Brand PZC WEEKBLADEN Muziekkerk /T\ Gfl,^®UTêira^TflURnNT ܧy SRLONIKI I 4i/iriLfi/iu f ik juii L/m i auy. i 25% KORTING op de totaalrekening j Verder voor iedere klant een leuke verrassing Gravenstraat 6, Middelburg, tel. 0U8-613022 l-X§--3*%->^-1 Smakelijk! Verjaardag Op de Vlissingse Nieuwendijk wordt vanaf vrijdag een Mosselfestival gehouden. Drie dagen lang staat de Vlissingse 'horeca- boulevard' in het teken van de veelgeprezen zeevrucht. Verder deze week onze rubriek 'Gezien', waarin de videoband Zeeland tussen 1920 en 1930 besproken wordt, informatie van de overheid en handige van-dag-tot-dag-agenda's. 7 DAGEN PER WEEK TOT 9 UUR 'S AVONDS STIVAL <rrjEs Voor het negende achtereenvolgende jaar haalt de Stichting Onder den Diek de rockband Nor maal naar Walcheren. Het optreden van de Ach terhoekers vindt dit keer echter niet plaats in Westkapelle, maar in recreatiecentrum Fix in Biggekerke. Hooivorken Gaatje Alle woningbouw verenigingen van Walcheren in uw weekblad Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 30 24 JULI 1996 Daarnaast is de exploitatie commissie van de Nederlands Hervormde gemeente bezig om de kerk een andere functie te geven. Volgens deze com missie moet het beeldbepalen de gebouw een muziekkerk worden, waar maandelijks op tredens van koren en klassieke muziek gehouden worden. De restauratie en de herinrichting van de kerk kosten respectie velijk twee en één miljoen. De bouw van de Sint Jacobs kerk begon vermoedelijk in 1308 en is opgetrokken als kruisbasiliek. In de zestiende eeuw zijn het schip en het dwarspand van de kerk ver nieuwd en kreeg het gebouw een meer Brabants-gotisch uiterlijk. Aanvankelijk was de kerk in gebruik door Rooms- Katholieken maar na de refor matie in 1572 werd de kerk protestants en later Neder lands Hervormd. De grootste kerk van Vlissingen is in het verleden meerdere malen ge heel of deels verwoest. In 1911 werd het gebouw voor de laatste keer in as gelegd door een grote brand waarbij zowel de toren als het schip voor een groot deel verdwe nen. De kerk werd hersteld en kon in 1915 weer in gebruik worden genomen. Ook tijdens de gevechten om Vlissingen in 1944 liep de Sint Jacobskerk grote schade op. De gevolgen van de inundatie in 1944 en de overstroming van 1953 vor men tegenwoordig nog steeds een probleem en maken res tauratie noodzakelijk. „Alles bij elkaar heeft de kerk wel een keer of zes onder water gestaan. Doordat er toen zout in de muren is getrokken ÏÏD© Usianm Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: olfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA - Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. bladderen de stenen nu af en valt de pleisterlaag naar bene den", vertelt Leo Smit van de exploitatie-commissie. De res tauratie van de kerk behelst ondermeer het opnieuw voe gen van de buitengevel, het schoonmaken, bijwerken en conserveren van zandstenen ornamenten en het repareren van de lekkende ramen. Om de restauratie van de kerk te kunnen bekostigen heeft de Nederlands Hervormde ge meente een commissie in het leven geroepen die de kerk een nieuwe functie moet geven. „Het is de bedoeling dat het een m'uziekkerk wordt, de akoustiek leent zich daar prima voor. In de toekomst moeten er in ieder geval maandelijks optredens zijn en ieder kwar taal een optreden van interna tionaal niveau. Die optredens bestaan uit koormuziek en klassieke muziek maar ook fan fares en harmoniën", vertelt Jan Weug van de exploitatie commissie. Om de kerk voor zijn nieuwe taak gereed te maken zijn er al nieuwe stoe len en is de van oudsher sobe re kerk wat meer versierd. In de kapelvormige nissen aan de zijkant van de kerk wordt een presentatie gemaakt die de historie van de Sint Jacobs kerk uit de doeken doet. „Die nissen zijn vroeger ingericht door de verschillende gilden in Het is weer zover. Zomerva kantie. De kinders hebben er lang naar uitgekeken, maar menig moeder ziet nu al op tegen de zeurende guus die straks van ellende niet meer weten wat te doen met al die vrije tijd. Rond etenstijd is het nogal eens raak: „Ma-aa, wat ete mèèè?". In iedere streek heeft men daar zo zijn eigen, meer of minder passende antwoor den op. En Walcheren, zoals u wellicht zult begrijpen, doet daar natuurlijk vrolijk aan mee. Talrijk zijn de antwoorden waarin de zeurkousen, of 'vraegkousen', zelf in het menu worden opgenomen: 'vraegkousen en lange toen- gen', 'vraegkousen mee lango ren' of 'vraegkousen en frikke- dillen'. 'Frikkedille' is de oude naam voor gehaktbal, maar tegenwoordig bedoelen we er meestal een stukje kraakbeen mee. 'Zillen' zogezegd. Wat vriendelijker dan dreigen met het serveren van de 'zaoniktêê- le' zelf, zijn de antwoorden met 'gerechten' waarin de meest onmogelijke ingrediënten voorkomen. Het mooiste voor beeld daarvan hoorde ik op Souburg: 'n snee kèrremelk mee 'n 'aenei'. Ook met meer onpasselijke zaken wordt regelmatig een zeurend gezinslid de keuken uitgewezen. 'Slik mee kleine stêêntjes', of 'blööte voeten mee kiezelstêênen', bijvoor beeld. En wat te denken van 'snert mee roenkels (meike vers)'? Ook op de vraag 'wae gae je nae toe?' is een dergelijk ant woord mogelijk, hoewel ik er geen Walcherse voorbeelden van kan noemen. Aan de Over kant kennen ze bijvoorbeeld de antwoorden 'nao Brugge om 'n nieuwe rugge' en 'nao Toe- roet (Torhout) om kall'eiers'. Een kalle is overigens de vogel, die bij het gaaischieten van de 'prange' moet worden geschoten. Al met al weinig zinnige bezigheden, dunkt me. ©Marco Evenhuis Leo Smit (links) en Jan Weug van de exploitatie commissie van de Sint Jacobskerk. Vlissingen", ligt Jan Weug toe. Tijdens de restauratie wordt er ook een nieuwe vloerverwar ming aangelegd en wordt er een koororgel geïnstalleerd. „De vloerverwarming ligt nu nog boven de grond. Erg han dig is dat niet, zo kunnen we bijvoorbeeld niet schuiven met de stoelen omdat we dat in de knoei komen met de verwar mingsbuizen", legt Leo Smit van de exploitatie-commissie uit. Om de kerk wat meer in de belangstelling te krijgen gaat de exploitatie-commissie van af dit jaar de verjaardag van de kerk op 25 juli vieren. „Het is natuurlijk geen echte verjaar dag maar een redelijk bedach te verjaardag. Op 25 juli is de naamdag van de heilige Jaco bus de Meerdere waar de kerk naar genoemd is. Die dag grij pen wij aan om jaarlijks de kerk in het zonnetje te zetten", vertelt Leo Smit. De kerk wordt op 25 juli opengesteld voor publiek en er is een samen zang. Weug: „We moesten het dit jaar allemaal in vrij korte tijd regelen maar volgend jaar willen we de verjaardag groot ser gaan vieren". Voordeelschotel deze week: Hollandse biefstuk Jardiniere, garnituur van voorjaars groente met gebakken aardappels Lyonnaise. Bij Konmar Superstore. Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. iruetic-baJ rkcsi NDS INGS >IO'S René en Jackie de Muynck. rekening ook een boerendorp- je". „Voor het eerst kan Normaal nu de hele show laten zien", vertellen René en Jackie de Muynck van de Stichting Onder den Diek. Voorheen speelde de band in een feest tent die speciaal voor de gele genheid op het parkeerterrein bij het Kasteel van Batavia werd gebouwd. „Die tent was namelijk te klein voor de de cors die de band anders gebruikte", legt het echtpaar uit. Omdat de Spar in Westka pelle bovendien aangekondigd had in december vorig jaar uit te zullen breiden op het par keerterrein waar de tent zou moeten staan, werd gezocht naar een alternatieve lokatie. „We zijn eens een kijkje gaan nemen in het recreatiecentrum en dat beviel wel. De ruimte heeft de vorm van een tent, maar de voordelen van een binnen-lokatie. Geen zorgen over weersomstandigheden of apparatuur die nat wordt. Twee jaar geleden stortte de tent op de avond voor het optreden in. Toen hebben we met moeite nog net op tijd een andere tent weten te regelen. Vorig jaar, toen het zo bloed heet was, gaven ze de dag voor het concert regen af.' Er zat maar een klein gaatje in het dak van de tent, maar de microfoons dreven van het podium af. 't Kwam altijd wel weer op z'n pootjes terecht, maar het is ook een hoop gere gel", verklaart het paar de keu ze voor een binnen-lokatie. „Toch is het jammer dat we weggaan uit Westkapelle", vindt Jackie de Muynck. „Ik had de tien jaar best vol willen maken daar. Maar goed, het wordt in Biggekerke vast ook heel gezellig, 't Is per slot van Want een optreden van Nor maal in de stad, dat kan niet, vindt het paar. „Het is echt een boerengebeuren. Rond zes uur begint het al en zie je de eerste trekkers met mensen komen. Gekleed in overalls en gewa pend met hooivorken. In West kapelle was dat heel leuk omdat er al vroeg mensen op de dijk zaten om het publiek te zien aankomen". Vanaf 19.30 uur maakt de Zuid- Bevelandse tegenhanger van Normaal, Surrender, het publiek vast warm voor de Achterhoekers. Daarna begint het feest écht. René de Muynck: „Onbeschrijflijk, dat moet je eigenlijk gewoon een keer zelf meemaken. Het publiek is één feestende mas sa en gooit met bier. Er wordt net zoveel bier gedronken als gegooid", lacht hij. ,,'t Gekke is dat mensen die Normaal niet kennen er altijd een beetje hui verig voor zijn. Die hebben het idee dat het knokken wordt tij dens zo'n optreden, maar niets is minder waar. We hebben nog nooit iets gehad". Normaal.

de Faam | 1996 | | pagina 1