(0118)484316 Rondleidingen in omgeving oud zeefort Gesigneerde EK-wed- strijdballen uitgereikt 4 HAIU icnuuï FORT RAMMEKENS IS RIJK AAN HISTORIE EN NATUUR u ELKE ZONDAG OPEN Folkloristische dag Middelburg Mulder SnLONIKI P1 L:-Jl I! h n f i ZOMERACTIE17 t/m 31 juli 25% KORTING op de totaalrekening mannenmode tot 50% kort 3<2Scj C Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: BIBLIOr/v, VERSCHOORE Recht t.o. C&A en Blokker ,ln en rond het oudste zeefort van Europa, Fort Rammekens, wor den in de maanden juli en augustus iedere za terdagmorgen en dins dagavond rondleidin gen gehouden. Er wordt niet alleen inge gaan op de rijke histo rie van het fort: ook de bijzondere planten en dieren die in de omge ving van het fort leven komen aan bod. Bolwerk PZC WEEKBLADEN Meidoorn Voor Walcheren had het EK voetbal nog een staartje. Vorige week werden de winnaars gehuldigd van het spel dat de Walcherse PZC- Weekbladen in samen werking met Sport- huis Jan Jongepier in Middelburg hadden opgezet. 'A |C,t JSsR f#- 0" SjjgS; i IÉ,: ÉÉfc 1ÉL- A Een boombedekje Schiereiland 7 DAGEN PER WEEK TOT 9 UUR 'S AVONDS Afgelopen donderdag werd in Middelburg de eerste folkloristische dag van dit jaar gehouden. Niet op het Molenwater, zoals gebruikelijk, maar op het oudste plekje van Middelburg: het Abdijplein. Het leverde mooie plaatjes op: een lange rij versierde sjezen tegen zo'n historische achter grond. Wij zijn met vakantie van 29/7 t/m 10/8 Verder voor iedere klant een leuke verrassing Gravenstraat 6, Middelburg, tel. 0118-613022 t Magdalenastraat 5, Goes, tel. 0113-215715 l£<§~c OUDE MARKT 45 - VLISSINGEN - TEL. 0118-419337 mg "elezom, °P bijna de lercollectie HET OOR ■f -• Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf 96e JAARGANG NUMMER 29 17 JULI 1996 Fort Rammekens, gelegen aan de zuidkust van Walcheren, werd halverwege de zestiende eeuw gebouwd door de Itali aanse bouwkundige Donato de Boni Pellezuoli. Ramme kens was in die tijd het meest strategische punt van de Nederlanden. Vanaf het fort konden de schepen van en naar de belangrijkste haven steden Antwerpen en Middel burg worden gecontroleerd. Toen rond 1600 het econo misch centrum van Vlaande ren en Walcheren verschoof naar Hollandse steden ais Rot terdam en Amsterdam, ver dween ook de militaire functie van Fort Rammenkens. Tegenwoordig is het oude zee fort voornamelijk een bolwerk voor de natuur. Door de afgè- legen ligging, de donkere kaze matten, schiet- en luchtgaten en door de aanwezigheid van hele oude specie is het gebouw aantrekkelijk voor allerlei dieren en planten. Op de muren groeien zeldza me muurplanten en in het fort voelen een paar soorten vleer muizen zich prima thuis. Aan de oostkant van Fort Ramme kens ligt het Rammekens- schor, het enige stukje schor dat Walcheren rijk is. Het is een gebied waar het zoute zee water nog vrij spel heeft. Aan de westkant van het fort ligt Rammekenshoek, ontstaan na de inundatie van 1944. Als gevolg van het doorbreken van de dijken destijds werd de •TTiMirniriiiwi-nrr ÏÏD© Ugtanni Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: odsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbiaden in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. 9 Fort Rammekens1547. beplanting van het eens zo schilderachtige Walcheren geheeld vernield. In het kader van de herverkaveling, die het naoorlogse Walcheren weer bewoonbaar moest maken, werd op verschillende plaat sen bos aangeplant. Ramme kenshoek is één van de toen wind en het brakke kwelwater aangeplante bossen. De boombeplanting bestaat hoofdzakelijk uit essen en eiken. Daarnaast zijn er ook iepen, wilgen en populieren te vinden. Op een aantal plaatsen is de invloed van de zoute duidelijk waarneembaar: de bomen groeien hier niet zo goed. De ondergroei in het bos daar- Bij dat spel moesten de finalis ten op Wembley worden gera den alsook de uitslag. Nie mand had het goed. Daarom besloot de jury om dan maar de deelnameformulieren met Duitsland er op als 'goed' te bestempelen. Dat waren er veel, hoewel slechts een enke ling Duitsland de overwinning gunde. Het lijstje met winnaars kwam tot stand na loting. Voor de vijf winnaars lag een met handtekeningen van Oranjespelers versierde voet bal in het koffiehoekje van Sporthuis Jan Jongepier aan de Langeviele in Middelburg. Bovendien kregen de aanwezi gen nog koffie en een bos bloemen toe. Het soort voetbal zoals werd overhandigd, werd ook gebruikt tijdens de wed strijden voor het Europees voetbal in Engeland. Met de handtekeningen van enkele Oranjespelers zoals Kluivert en de gebroeders De Boer, verte genwoordigt de bal een extra verzamelaarswaarde. Jan Jongepier vond het 'een mooie actie'. Aanleiding voor de actie was de oefenwedstrijd in Vlissingen die Oranje voor de EK-toernooi tegen het Zeeuws elftal afwerkte. En Jan Jongepier haakte in op de actie „omdat ik veel affiniteit met de sport heb, welke tak van sport dan ook". Hij wees nog eens op de originaliteits- waarde van de ballen die zon der handtekeningen een win kelwaarde van f160,- verte genwoordigen. „Het is een unicum", meldde hij nadat de handtekeningen waren ontcij-' ferd. „Het zijn heel originele ballen. In de kleedkamer in Vlissingen zijn de handteke ningen gezet. Qua verzamel- waarde zijn ze een hele hoge prijs waard". Daarnaast roemde hij de samenwerking met de huis- aan-huis-bladen De Faam/De Vlissinger. „Samenwerking betekent dat je zo'n actie van verschillende kanten bekijkt". -A m m Drie van de vijf winnaars waren aanwezig om de door Oranjespelers gesigneerde bal in ontvangst te nemen. VInr: Jan Peter Katsman uit MiddelburgA. van de Vrie uit Mid delburg en Joey van Belzen (met zusje) uit Nieuw en St Joosiand. L. Huibregtsen uit Westkapelle en Bram Duivenvoorde uit Middelburg ontbreken op de foto. Op de achter grond Jan Jongepier, de sponsor van de actie. entegen is goed ontwikkeld. Struiken als meidoorn en braam vormen plaatselijk een dicht struikgewas waar veel vogels maar ook reeën een goede schuilplaats vinden. Echte bosplanten als klimop, fluitekruid en speenkruid komen nog niet veel voor omdat Rammekenshoek ver verwijderd ligt van de andere bossen op Walcheren en de Je zit op een verjaardag en de gastheer of gastvrouw vraagt: „Moe je nog wat drienke?" Je hebt al wat'op, dus zeg je: „Doe mèr een boombedekje!" Dan krijg je als "t goed is enke le centimeters frisdrank in je glas. Andere Walcherenaars zeggen: „Doe mè de boom bedekt!" Als je weet dat 'boom' een afkorting is voor bodem (Vlissingers zeggen: booiem) wordt de samenstel ling van het woord duidelijk. De bodem van 't glas of de komme moet bedekt zijn. Voor zulke kleine hoeveelhe den drinken zijn vele woorden in omloop: een stripje, een boompje of een mondjevol. Dat laatste hoorde ik van iemand op Westkappel. Op Arnemuiden zijn ei twee bij zondere woorden voor: een spooge en een bewiesje. Een bewiesje is alleen nog bij oude mensen bekend en is nog min der dan een spooge - dat moet dus niet veel meer zijn dan let terlijk 'de boom bedekt'. Een spooge wordt ook in andere delen van Zeeland wel gebruikt, het heeft ongeveer de zelfde betekenis als 'een slok'. Op Koudekerke werd wel spottend gezegd als je ergens een heel klein 'glasje drienken' kreeg: 't is mèr een vien- ger'oed vol. As je je duum d'r in douwt, is 't leeg Het verkleinwoord van 'glas' is in 't Zeeuws dus 'glasje' en niet 'glaasje' zoals in het Nederlands. Wanneer het gaat om een klein stukje glas, wordt over 't algemeen wél 'glaesje' gezegd: „Geeft dat liestje is 'ier, dan za'k da' glaesje is afzêême!" Jan Zwemer meeste van deze soorten noci geen kans hebben gezien zich hier te wortelen. Het bosge bied wordt doorsneden door kreken, die ook een recht streeks gevolg zijn van de dijk doorbraak na de tweede wereldoorlog. Door de kracht van het wassende water ont stonden geulen, die dieper werden naarmate ze dichter bij het gat lagen. Het gat in de dijk bij Fort Rammekens was in maart 1945 maar liefst 750 meter breed. Het water in de kreken heeft een afwijkend zoutgehalte, waardoor paling- broodriffen zijn ontstaan. Ver der is in het natuurgebied een weiland met bijzondere gras planten te vinden. Midden in Rammekenshoek ligt een schiereiland. Het is aan alle zijden omgeven door de Rammekenskreek omgeven en alleen bereikbaar via een smal le dam. Op het eiland groeien een aantal bijzondere gras- landplanten als zeegroene zeg ge en zilte zegge. Bovendien komen er diverse soorten wil de orchideeën voor (waaron der de rietorchis, vleeskleurige orchis en moeraswespenor- chis). De rondleidingen in en om' Fort Rammekens - onder lei ding van een speciaal hiervoor opgeleide gids - worden op zaterdagochten vanaf 10 uur en op dinsdagavond vanaf 19.30 uur gehouden. WA 9 De eigenaars van strandpaviljoen Pantha Rhei aan het Vlissingse Nollenstrand houden van muziek. Naast de - al langer gebruikelijke - vrijdagavond optredens is er de komende zeven zondagen een competitie van Zeeuwse bands. In augustus wordt voor de elfde en laatste keer de Walcherse Elfdorpentocht gereden. De opbrengst gaat dit jaar naar een kinderkrant in Indonesië. Organisator Bouke Bouwman: „We hopen dit jaar op een opbrengst van 11.111,11". Verder deze week de rubriek Kinderboeken, informatie van de overheid en handige van-dag-tot-dag-agenda's. Voordeelschotel deze week: Varkenssteak Stroganoff met romige paprikasaus en Pommes Dauphinoise. van 12>-r5Ö voor JLvr»~ n«sTAURAAf,. Bij Konmar Superstore. Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. Mooie plaatjes op het Abdijplein. FOTO: ANDA VAN RIET. De sjezen legden een parcours af dat om het Abdijplein heen liep. Op het plein zelf stonden de sjezen in een lange rij te wachten op hun beurt. Ook werden er ringrijdwedstrijden gehouden. -§»<£-■ f binnenhuis Interieurstoffen Kromme Weele 21-23 Middelburg, tel. 0118-614077 GflieMS sP^muTe'KN r€STRUrrnt

de Faam | 1996 | | pagina 1