iiiiiMiÉ GEMEENTE M iliiMi.it. DDELBURG Besluiten van de gemeenteraad Sjeesjesrijden rond Abdijplein Muntjesactie en "Kleurrijk" Uitvoering Veersepoort gestart Baarmoederonderzoek Overleg Architecten- Spreekuur Feest in Magistraat- wijk Week 28 Tafeltje Dekje uw Woensdag 10 juli 1996 DE FAAM Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Er gebeurt meer in de Magistraat- wijk: een speelplaats in dc wijk wordt opnieuw ingericht en er ligt een verzoek om op diverse plaatsen aanplakzuilen te plaatsen. Van 15 juli tot en met 5 augustus z.ijn de wijkondcrstcuningspunten in de wijken Dauwendaele en Magi- straatwijk in verband met vakantie gesloten. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet vooreen war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 15 tal en met 21 juli Maandag Rundergehaktballen, crème-spi- nazie, aardappelen Dinsdag Rundersaucijs, rode bieten. aardappelen Woensdag Varkenslapje, tuinbonen, kriel- aardappclen Donderdag Kipfilet met bloemkool, kricl- aardappelen Vrijdag Visfilet m milde citroensaus, erwtjes, aardappelen Zaterdag Broccoli-aardappelschotel met reepjes ham, kaas-roomsaus Zondag Wat de pot schaft voldaan met behoud van het hofje Onder den Toren dat inmiddels tot monument i.s aangewezen. Het plan houdt in dat het hofje wordt verkocht om hier winkels en horeca in te vestigen. Dc huidige bewoners worden geholpen met het vinden van een nieuwe woning en krijgen een tegemoetkoming in de verhuis kosten en in de huurgewenning. Het monumentale karakter van het hofje zal in stand worden gehouden. Dc voetgangersverbinding tussen de Nieuwe Burg en de Lange Delft wordt opnieuw ingericht. Het par- keerplcintje tussen Nieuwe Kerk gang en Koorkerkstraat wordt bij de nieuwe plannen betrokken. Stadsgewestelijke brandweer Middelburg en Vlissingen krijgen één gezamenlijk brandweerkorps. Deze samenvoeging betekent onder meer een oplossing voor de huisves tingproblemen waarmee beide korp sen nu kampen. Gekozen is voor nieuwbouw samen met de Regionale Brandweer Zee land, de Regiopolitic Zeeland, de districtspolitie Walcheren en de Centrale Post Ambulancevervoer. Aan de Stromenweg verrijst daar voor een groot "veiligheidscen trum", dat naar verwachting in 1999 gereed zal zijn. Herstructurering sportcomplexen Al een aantal jaren wordt er gedacht en gesproken over de toekomst van de Middelburgse sportcomplexen. Aanvankelijk waren de inspannin gen alleen gericht op het optimalise ren van dc kosten-baten verhouding en dan in die zin dat de kostendek kendheid van een min of meer toe vallig ontstane 80/20-verhouding, terecht moet komen op een verhou ding 30/70. Dit betekende dus dat men er naar streefde dat dc gebrui kers 30% van de lasten voor hun rekening moesten nemen. Inwoners van Middelburg kunnen plannen om te (ver)bouwen gratis voorleggen aan een onafhankelijke architect. De architect, de heer ir. L.M. de Put ter uit Goes, houdt ongeveer om de veertien dagen spreekuur, van 16 tot 18 uur, bij de dienst Stadsontwikke ling aan de Vlissingscstraat 21, deze maand op 10 en 24 juli. Bij dit spreekuur is ook een ambtenaar van de sectie Bouwen en Wonen aanwe zig. Voor het eerste uur 16 tot 17 uur) is het de bedoeling, dat u een afspraak maakt met de sectie Bouwen en Wonen (dc heer Meulmeester, tel: 675281). Het uur daama (17 tot 18 uur) is er inloop-spreekuur. Dan is een afspraak niet nodig, maar u loopt wel de kans dat u even moet wach ten. Het is de eerste maal dat sjeesjesrijden in en rond het Abdijplein wordt georganiseerd. Voorheen vond sjeesjesrijden op het Molenwater plaats. Het Abdijplein is meer in het centrum gelegen en daardoor geschikter. Door op het Abdij plein sjeesjesrijden te organiseren grijpt de Folkloristische commissie overigens terug op een oud gebruik. Vroeger in deze eeuw werd nl. ook al sjeesjes gereden in en rond het Abdijplein. De route die de sjeesjes morgen volgen is: Abdijplein-Balans-Kortc Burg-Groenmarkt-Onder de Toren-Koorkerk hof-Abdij. Dc activiteiten brengen met zich mee dat een aantal straten is afgesloten voor het verkeer. Afgesloten voor alle verkeer zijn: Korte Burg-Groenmarkt-Onder de Toren-Koorkerkstraat-Walgang. Doorgaand verkeer gestremd: Balans-Bogardstraat-Bachtensteene-Walplein-Nieuwe Kerkgang-Koorkerkstraat- Reigerstraat-Korte Giststraat. Niet parkeren: op de route van dc sjeesjes. Uiteindelijk wordt het volgende besloten: Alhoewel in een langzaam tempo 7 jaar) zal voor nagenoeg alle spor ten de kostendekkingsbijdrage ca. 20% (vervangingswaarde-methode) bedragen. Op zo kort mogelijke termijn zal zelfbeheer van dc complexen door de verenigingen geïntroduceerd worden. Zodra dit praktisch moge lijk is zal hieraan gekoppeld worden het verrichten van klein dagelijks onderhoud door dc gebruikers. Centrale huisvesting buitendienst De huisvesting van de afd. Stadsrei niging voldoet niet aan de huidige ARBO-wetgeving. Bij een controle door de Arbeidsinspectie zal een gedeelte van dc gebouwen afge keurd worden, waardoor de afd. Stadsreiniging zijn werk niet meer kan doen. Er dient een professioneel gebouw en terrein beschikbaar te zijn. Momenteel is de afd. Eigcndomsbe- heer gehuisvest in de panden Stads- schuur 2, 4. 6 en 8 en op het terrein aan de Nieuwe Haven. Dit terrein wordt gebruikt voor de opslag van bestratingsmateriaal, zand c.d. en voor werkplaatsen/stallingsruimten. Tegenover dit opslagterrein zijn het nieuwe belastingkantoor, het kan toor van de ABN/AMRO bank en het gerechtsgebouw gebouwd. In het kader van dc Stadsvernieuwing is het sluisje en bijbehorend terrein gerestaureerd. Het terrein aan dc Nieuwe Haven dient een bestemming te krijgen die het aanzien en het leefmilieu van het gebied verbetert, mede gelet op het uitzicht uit de genoemde nieuw bouw. Een en ander heeft tot gevolg dat er een aantal panden, nu nog in gebruik bij de Dienst Stadsbeheer, voor ander gebruik beschikbaar komt. De raad heeft besloten op het indu- Vrouwen tussen de 30 en 60 jaar krijgen eens in de vijf jaar een uitno diging voor het Bevolkingsonderzoek Baarmoederhalskanker. Dit jaar zijn vrouwen die geboren zijn in 1936, 1940, 1941, 1946. 1949, 1955, 1956, 1961, 1966 aan de beurt. Bij baarmoederhalskanker, vroeg ontdekt en behandeld, is de kans op genezing vrijwel 100%. In Nederland wordt per jaar bij 750 vrouwen baarmoederhalskanker vastge steld. Baarmoederhalskanker kan met een uitstrijkje al heel vroeg worden opgespoord, zelfs vóór er klachten zijn. Als deze vorm van kanker vroeg wordt ontdekt èn behandeld, is genezing vrijwel altijd mogelijk. Alle vrouwen van 30 tot 60 jaar in de gemeente Middelburg krijgen nu eens in de vijf jaar een uitnodigingsbrief van de gemeente om een uitstrijkje te laten maken. Bij de uitnodigingsbrief zit een folder met uitgebreide infor matie. Deelname is gratis. Hoe kunnen vrouwen meedoen? De uitgenodigde vrouw maakt een afspraak met de huisarts om een uit strijkje te laten maken. Het "aanvraagformulier cervix-cytologie", dat met de uitnodiging verzonden wordt, wordt meegenomen naar de huisarts. Hoe verloopt het onderzoek? Het uitstrijkje wordt gemaakt door de huisarts, waarna het wordt beoordeeld in het laboratorium. Het duurt een aantal weken voor de uitslag bekend is. Vrouwen kunnen het beste even overleggen met hun huisarts, wanneer ze kunnen bellen voor de uitslag. Als nader onderzoek nodig is, betekent dit niet direct dat er baarmoederhalskanker ontdekt is. Nog vragen? Als er vragen zijn over de uitnodiging of het onderzoek kunt u contact opne men met: uw huisarts; de gemeente Middelburg, telefoon 675675; de GGD Zeeland, op dinsdagmorgen van 9.00 - 10.00 uur is Petra van den Hoek, voorlichter/verpleegkundige bereikbaar. Telefoonnummer 01 13 - 249460. Op 17 juni 1996 hebben een aantal ondernemersorganisaties en de gemeente Middelburg besloten een nieuw overlegorgaan voor de Mid delburgse binnenstad in het leven te roepen. Het is de bedoeling dat in dit Structureel Overleg Binnenstad ondernemers en gemeente gezamen lijk een visie op de binnenstad ont wikkelen en advies uitbrengen over allerlei zaken die van invloed zijn op het centrum, zoals veiligheid, herin richting en bereikbaarheid. Dit overleg gaat in de toekomst als een "centrummanagementteam" fungeren, waarbij ook zaken als gezamenlijke stadspromotie aan de orde kunnen komen. Alle zaken die de binnenstad aangaan, worden door het Structureel Overleg Binnenstad gecoördineerd. De organisaties, die in het Structu reel Overleg Binnenstad zijn verte genwoordigd, zijn: Midden- en Klein-Bedrijf (MKB)-Ncderland (afdeling Middelburg), de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland, de Centrale Vereni ging voor Ambulante Handel, het Middelburgse bankwezen, het Toe ristisch Overleg Middelburg, de Vereniging Ondernemers Middel burg, de Raad Nederlandse Detail handel, Horeca Activiteiten Middel burg en natuurlijk de gemeente Mid delburg. De werkgroep Mondiaal Beleid organiseert voor alle inwoners van Middelburg dc avond "Kleur rijk Middelburg" op 25 septem ber in het stadhuis. Een groot deel van de avond zal in het teken staan van Uganda in Afri ka. Dc gemeente Middelburg steunt namelijk een projekt van de Novib in Uganda dat heet "Vrouwen wer ken aan hun toekomst". De werkgroep nodigt dc mensen die in Uganda geboren zijn en nu in Middelburg wonen van harte uit om de werkgroep ideeën aan te reiken over de invulling van die avond. Ook zou de werkgroep het leuk vin den als de mensen uit Uganda op deze avond iets over hun land zou den willen vertellen. Groepen uit Middelburg die zich bezig houden met ontwikkelingssa menwerking, vrede, mensenrechten, milieu enzovoorts, worden uitgeno digd zich op deze avond met een kraam/stand te presenteren. Uit aan gemelde groepen zal een selektie worden gemaakt. Reakties aan de heer A. van der Toom. voorzitter van de subwerk groep educatie, Grootmede 26, 4337 AD Middelburg, telefoon 0118 - 627811. Muntjesactie Dit jaar wordt weer de "buitenlandse muntjes actie" gehouden. De NOVIB-werkgroep Middelburg zamelt bij scholen en bedrijven het buitenlandse muntgeld in, dat na de vakantie over blijft, en schenkt de opbrengst aan het Uganda-project. Na de zomervakantie zullen hier voor op diverse plaatsen collecte bussen worden geplaatst. Meer informatie hierover volgt in augustus. Uganda Uganda is een groen, vruchtbaar en mooi land. Het telt 18,5 miljoen inwoners te verdelen over meer dan 30 etnische groeperingen. Na de schrikbewinden van Amin en Obo- tc, die elk 500.000 slachtoffers opeisten, is sinds 1996 de rust terug gekeerd. President Museveni tracht vorm te geven aan een 'geen partijen democratie'. In maart 1994 zijn de verkiezingen voor een grondwetge vende vergadering in hamionie ver lopen. Sinds 1987 bedraagt de economi sche groei jaarlijks gemiddeld 6%. Maar de torenhoge schuldenlast remt dc ontwikkeling. Uganda heeft o.a. schulden bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereld bank en de Afrikaanse Ontwikke lingsbank (AFDB). Dc schuldenlast bedraagt 3 miljard US dollar. De rente- en aflossings-verplichting is 90% van dc inkomsten. De overheid bezuinigt op basisvoorzieningen zoals onderwijs en gezondheids zorg. De arbcidslast en verantwoor delijkheden van vrouwen nemen daardoor toe. Vrouwen hebben ech ter geen of beperkt toegang tot land, krediet, onderwijs en andere nood zakelijke voorzieningen. Wel de las ten maar niet de lusten! Om armoe de effectief te bestrijden moeten vrouwen de ntogelijheid krijgen zich te ontwikkelen. De partnerorga nisaties ACORD, UWFCT en FIDA richten zich op verbetering van de positie van vrouwen. Hun activitei ten op het gebied van plattelands ontwikkeling, economische zelf standigheid en juridische steun moe ten er voor zorgen dat vrouwen zelf de touwtjes in handen nemen. Novib vestigt de aandacht op de sleutelpositie van vrouwen in het ontwikkelingsproces. De nadruk ligt op het positieve beeld waarin vrou wen niet als slachtoffer maar juist als spil en motor van ontwikkeling zichtbaar worden. Met het thema "Vrouwen en duurza me ontwikkeling" wil Novib laten zien dat het ondersteunen van vrou wen ofwel het investeren in vrou wen leidt tot duurzame oplossingen van de armoede. Projecten door/voor vrouwen blijken zeer ren dabel te zijn. Zij leveren niet alleen een verbetering voor vrouwen zelf. maar ook voor hun familie en naaste omgeving. Op maandag 1 juli heeft de Mid delburgse gemeenteraad een aan tal belangrijke besluiten geno men. Een aantal daarvan zetten we hier op een rij. Toeristisch Huis Zeeland In het voormalige polderhuis aan de Groenmarkt en de twee naastgele gen panden zal het Toeristisch Huis Zeeland (THZ) worden gevestigd. In het THZ worden de volgende organisaties samengebracht: VVV Middelburg (inclusief erf- gocdwinkel), de ANWB. RECRON. HISWA, Recreatieschap Veerse Meer, Stichting Bureau voor Toeris me Zeeland (inclusief het Toeris tisch Projectbureau en het Zeeland- promotiepaviljoen), het Breed Over leg Deltawateren, de ZWN en de NS. Ontwikkeling van het THZ blijkt alleen mogelijk indien de winkel- route tussen dc Nieuwe Burg en de Lange Delft attractiever wordt gemaakt voor het winkelend publiek. Als dit niet gebeurde zou het THZ geen doorgang kunnen vinden en zou Middelburg zelfs de vestiging van de ANWB kunnen verliezen. Er moest een plan worden ontwikkeld waarin aan de voorwaarden werd In het hofje komen winkeltjes en horeca foto: Anda van Riet Er is een start gemaakt met het bouwrijp maken van Prooyenspark. Dit bouwrijp maken houdt in dat de benodigde openbare voorzieningen worden aangelegd, zoals rioleringen en wegen. Begonnen is met het door trekken van de President Roose- veltlaan. Verwacht wordt dat het bouwrijp maken van Prooyenspark komend najaar wordt afgerond. Met deze werken begint de uitvoe ring van de eerste fase van de ont wikkeling Veersepoort. Het ontwerp-bestemmingsplan Kinderen uit de Magistraatwijk heb ben samen met hun ouders een zomerfeest met hapjes, spelletjes en muziek georganiseerd op 5 juli in de Costenobelstraat. Veersepoort heeft van half mei tot half juni ter inzage gelegen. Er zijn 6 bezwaarschriften ingediend. Het plan zal naar verwacht in het najaar door de gemeenteraad worden vast gesteld. en wordt pas definitief van kracht nadat het door de provincie is goedgekeurd en ook in eventueel hoger beroep een uitspraak is gedaan. Aangezien Middelburg op dit moment een dringende behoefte heeft aan bouwgrond wordt een gedeelte van het plan naar voren geschoven: het Prooijenspark, bestaande uit ongeveer 100 kavels voor vrij- en halfvrijstaande wonin gen. Voor alle werken, die niet in de van kracht zijnde bestemming "agrari sche doeleinden" passen is een vrij stelling verleend via een zogenaam de artikel 19-proccdurc. Duurzaam bouwen Het Prooijenspark is het eerste bouwproject waarin ook het DUBO- beleid duurzaam bouwen beleid) volledig tot zijn recht zal komen. Met ontwikkelaars wordt hierover een convenant gesloten, particuliere bouwers kunnen maximaal 3000 gulden van dc grondprijs terugver dienen, als gebruik wordt gemaakt van bepaalde, kwalitatief hoog staande materialen, die duurzaam en milieuvriendelijk zijn. Architecten Van de honderd bouwkavels worden er bij wijze van experiment ca. 40 kavels in de kern van het gebied rechtstreeks uitgegeven aan vier architecten. Elk krijgt ca. 10 kavels in optie en zoekt daar zelf een aan nemer bij. Zo wordt een goede architectonische kwaliteit verkre gen. De kavels langs de randen van de wijk worden uitgegeven aan par ticulieren. Om ook hier de stede- bouwkundige c.q. architectonische kwaliteiten te verhogen zal bij deze kavels een aantal randvoorwaarden worden meegegeven, waaraan dc woningen moeten voldoen. foto: J. Wolterbeek strieterrein Amestein, aan de Hercu- lesweg, een nieuw onderhouds- vriendelijk en energiezuinig gebouw te laten bouwen. In dit gebouw wor den de uitvoerende onderdelen van de afdelingen Stadsreiniging, Eigen- domsbehcer, Groenbeheer gehuis vest. Buslus Eduard Vetermanstraat In afwijking van hel voorstel wordt besloten om voor het terrein aan dc Eduard Vetemianstraat wel een voorbereidingsbcsluit te nemen, om op dit terrein naast het realiseren van de speelfunctie ook een aantal gara geboxen te kunnen bouwen. Vaststelling voorbercidingsbeslui- ten Verschillende voorbereidingsbeslui- tcn worden vastgesteld met uitzon dering van het onder punt G genoemde perceel aan de El/.en- laan/Bcukcnlaan. Het voorstel tot het nemen van een voorbcreidings- besluit voor dit perceel wordt aange houden en zal opnieuw worden geagendeerd voor de vergadering van de commissie Stadsontwikke ling. Kern taken disc ussie De gemeenteraad heeft in zijn ver gadering van 1 juli 1996 een besluit genomen over de eindrapportages eerste tranche Kerntakendiscussie. Besloten is om het voorstel van het college van burgemeester en wet houders over te nemen met uitzon dering van het voorstel over het deelrapport Begraafplaatsen en Cre matorium. Het besluit houdt in zijn totaliteit in dat alle onderzochte deeltaken van de gemeente als gemeentelijke taken worden gezien. Afhankelijk van de deeltaak worden maatregelen geno men die hetzij een vergelijking met anderen mogelijk maakt (bedrijf binnen de gemeente), waardoor wel licht op termijn een efficiëntere werkwijze ingevoerd kan worden hetzij nu al een efficiëntere werk wijze mogelijk maken. Voor wat betreft het deelrapport Begraafplaatsen en Crematorium heeft de gemeenteraad besloten niet het voorstel over te nemen om de optie afstoten te onderzoeken. Besloten is de mogelijkheden om een Publieke-Privatc-Samen wer king te onderzoeken. Als blijkt dat dit niet mogelijk is wordt de optie Bedrijf binnen de gemeente uitge werkt. Verder heeft dc gemeenteraad besloten om bij dc vervolgonderzoe ken niet meer over een kerntaken- discussie te spreken maar over een efficiency-onderzoek. Deze om schrijving geeft meer het doel van dc onderzoeken aan.

de Faam | 1996 | | pagina 5