Middelburgse wint Batavus kinderfiets De Uilenburch geopend Alles voor moeder en kind Feest Veere op koninklijk niveau Haringhappers op Veerse Meer Comfortabele kleding van de nieuwste materialen FNV op werkbezoek bij vakantiewerkers Anjerfonds steunt Zeeuwse cultuur Nieuw cursusaanbod Middelburgs Instituut Kunstzinnige Vorming KLEDING TEGEN ZON, REGEN EN KOU Twaalf organisaties in Zeeland hebben subsidie van het Anjerfonds gekregen. In totaal heeft het fonds zeventigduizend gulden gedoneerd aan Zeeuwse instanties die zich bezig houden op het terrein van cultuur. Op Walcheren hebben de Stichting Vrienden van de Zeeuwse Biblio theek en de restauratie en herinrichtingscom missie van de Sint Jacobskerk geld gekregen. Ademenen Mooie kleren willen we allemaal, maar ze moe ten ook prettig zitten. Een licht zomerbloesje is lekker koel en moet dan ook niet gaan plakken bij warm weer. Een regenjas moet de regen tegenhouden, maar daarnaast wel transpiratie doorlaten. Stretch De vakbond FNV gaat van 10 tot en met 12 juli op bezoek bij vakantiewerkers op hun werk plek. Het belangrijkste doel is de jongeren voor te lichten over hun rechten. Ook worden de vakantiewerkers geënqueteerd over hun erva ringen. Loonstrookje Met het bezoek van kroonprins Willem-Alexan- der aan de stad Veere is het feest rondom het zevenhonderd jarig bestaan van deze stad op koninklijk niveau gekomen. De Prins van Oranje nam het boek 'Veere - van vissersbuurt tot ves tingstad' in ontvangst en opende een maquette in de Grote kerk over Veere in 1813. Aan deze maquette is drie jaar gewerkt. Uitbundig Zeeslag Het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV) heeft haar nieuwe cursusaan bod voor het seizoen 1996/1997 gepresenteerd. Naast de bestaande cursussen begint het MIKV dit jaar ook met twee nieuwe cursussen archi tectuurbeschouwing en literatuurbeschouwing. De open ateliers die voorgaande jaren werden gehouden kunnen dit jaar niet meer doorgaan wegens ruimtegebrek. Dikkertje Dap, een winkel voor moeder en kind, is onlangs gevestigd in de Segeersstraat in Mid delburg. Eigenaar Serge Pekaar liet zijn admini stratieve baan in de steek om samen met zijn vrouw Titia het ondernemerschap in te duiken. Woensdag 10 juli 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Vlnr: Piet de Kam (McDonalds), Robin Botman, Paul van Limbergen (Rijwielcentra le Middelburg en Katja Botman. FOTO: ANDA VAN RIET. De basisschool de Uilenburch uit Middelburg werd afgelopen vrijdag in stijl ge opend door Tijl Uilenspiegel. Het schoolplein was omgetoverd tot een middeleeuws stadje waar bovendien lekker gegeten kon worden. De kinderen konden zich onder leiding van Uilenspiegel uitleven in verschillende middeleeuwse spelletjes. FOTO: ANDA VAN RIET. De Middelburgse Katja Botman heeft met de 'ontwerp je eigen fiets'-prijsvraag van McDo nalds en Rijwielcentrale Middelburg een kin derfiets gewonnen. Afgelopen vrijdag was de prijsuitreiking in McDrive in Middelburg. De winnares schonk haar fiets aan haar jon gere broertje Robin. De Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek heeft een bedrag van f27.500,- gekregen voor de aankoop van de Bou- tenscollectie. Deze collectie van circa honderd boeken vor men het restant van de biblio theek van de befaamde Mid delburgse dichter P.C. Bou- tens. De boeken zijn hoofdzakelijk zijn eigen dichtbundels die veelal in zeer beperkte oplage zijn verschenen en voorzien zijn van een handgeschreven opdracht en signatuur. De res tauratie en herinrichtingscom missie van de Sint Jacobskerk in Vlissingen heeft van het Anjerfonds een bedrag van vijfduizend gulden gekregen voor de aankoop van een klein koororgel. De Joan Willems Stichting in Amersfoort ont ving tweeduizend gulden voor de uitgave van de publicatie 'Een beerput in Veere'. dicht en ademend. Erg handig allemaal, bijvoorbeeld voor op vakantie! Op het strand, in de stad of in een restaurant: vaak dragen we kleding passend bij de gelegenheid. Maar ook het kli maat speelt een rol. Afhanke lijk van het weer betekent dit een fleurig badpak, een dikke gevoerde winterjas en soms zelfs een regenjas. Om het draagcomfort van kleding te vergroten worden tegenwoor dig veel nieuwe materialen gebruikt zoals kunststof. Neem regenkleding. Stoffen als wol en katoen zijn daar niet geschikt voor. Daar komt de regen als vrij snel door. Vroe ger bedacht men daar trucjes op. Men maakte regenkleding door een 'gewone' jas in te smeren met een soort olie. Het voordeel van die regenkleding was ook het nadeel: ze zijn namelijk waterdicht. Er kon geen water in, maar ook niet uit, zodat je uiteindelijk dus toch nat werd, door transpira tie wel te verstaan. Twintig jaar geleden is een kunststof weefsel bedacht dat de grote regendruppel niet, maar de piepkleine zweetdruppeltjes wel doorlaat. Momenteel wor den er allerlei soorten buiten kleding van dit weefsel gemaakt. Niet alleen vanwege het draagcomfort zijn kunststof weefsels populair. Kunststof kleding heeft ook veel succes gehad omdat het mooi en betaalbaar is. De mode van de jaren zestig bracht originele plastic kleding voort, zoals minirokken, en regenjassen. Mode werd gekoppeld aan science fiction, aan de toe komst. Men gebruikte opval lende kleuren: feloranje, oce- Twintig jaar geleden werd een kunststofweefsel bedacht dat geen grote regendruppels maar wel transpiratie door laat. Aan al deze wensen kan wor- Deze kunststofweefsels zijn den voldaan dankzij de ontwik- niet alleen licht, soepel en keling van nieuwe materialen, sterk, maar soms ook water- renaren liever nog wat bedenktijd voordat ze tot een koop overgaan. Dikkertje Dap heeft een bega- negrond en een kelder die gevuld is met alles wat er maar te bedenken is voor de aan staande moeder en kind. „Zo dra er een baby op komst is wordt er een dagje uit gepland om verschillende winkels langs te rijden waar allerlei artikelen voor de baby te koop zijn. Wij zijn er vanuit gegaan dat dat niet meer nodig is want we hebben alles in huis", ver klaart Pekaar. Voor de aanstaande moeder bestaat dat 'alles' uit zwanger- schapskleding, badkleding en speciale foundation. Voor de baby uiteraard kleding, verzor gingsartikelen, speeltjes, wan delwagens, autostoeltjes tot en met complete slaapkamer tjes toe. „Heel veel artikelen in deze branche zijn multifunctio- neel",vervolgt Pekaar. „Van een wagen kan een buggy gemaakt worden, van een maxi-cosi (een babyligstoeltje) een wagentje of zelfs een mandje om de baby te dragen. Alles is makkelijk te demonte ren om mee te nemen in de auto". De trots van Dikkertje Dap is de Tripp-Trapp, een houten kinderstoel die op hoogte en zitbreedte verstel baar is om zo aan tafel te schuiven zodat het kindje gezellig mee kan eten. Kinderkamermeubeltjes zijn er in diverse sferen en Pekaar legt uit dat hij zelfs over door groei meubels beschikt zodat er door wat simpele verande ringen van een babykamer een peuter- of kleuterinrichting gemaakt kan worden. „De babybranche heeft duidelijk niet stil gezeten", merkt Pekaar tot slot op. aanblauw en hardrose. Ook de ontwerpers zagen de voorde len van kunststof. De wereldberoemde Span jaard Paco Rabanne maakte in de jaren zestig jurken van geperforeerde kunststof plaat jes, aan elkaar gezet met meta len ringetjes. Maar ook in min der excentrieke kledingstukken komen we kunststof tegen, bij voorbeeld in de huidige stretchbroeken. Een nadeel van een modegril is dat bruikbare kleding eerder wordt weggegooid. De laatste jaren wordt afgedankte kle ding dan ook meer en meer ingezameld en hergebruikt. Het aardige is dat kunststof kleding uitstekend is te recy clen. In Duitsland is er bijvoor beeld een fabrikant van buiten sport kleding die afgedankte kleren simpelweg terugneemt, en er weer nieuwe weefsels van maakt. Sterker nog, je kunt uitstekende kleding maken van plastic afval, ook al is dat niet altijd afkomstig van kleren. Inmiddels maakt men polyest ervezels uit plastic flessen. Van die vezels worden alle mogelij ke stoffen gemaakt; fleece voor zachte vesten en jacks, tricot voor comfortabel onder goed en zelfs denim voor spij kerbroeken. 'Frisdrankflessen- mode' wordt het wel genoemd, omdat de kleding eigenlijk van plastic flessen is gemaakt. Ook de vulling in winterjacks bestaat vaak uit deze gerecyclede polyesterve zel. Deze hoogaars, oorspronkelijk gebruikt voor de garnalen- en mosselvisserij, bezoekt Veere op 12 juli. FOTO: JAAP WOLTERBEEK. Het gezelschap voor vertrek naar Veere. FOTO: MICHIEL DE VOOGD. Twaalf klanten van Vishandel Janssen uit Vlissingen mochten op zondag 23 juni mee met een tochtje van Sint Annaland naar Veere. Over iedere haring die in de winkel van Jan Kees Janssen verkocht werd, is een percen tage afgedragen aan de Stich ting Behoud Hoogaars. De opbrengst hiervan, zeshon derd gulden, is tijdens de boot tocht overgedragen aan Klaas Tenwolde, secretaris van de Stichting Behoud Hoogaars. De twaalf meevarenden zijn mensen die een haring koch ten bij Vishandel Janssen. Zij leverden een bonnetje in en werden uitgeloot om mee te gaan. Op woensdag 10 juli is de FNV te vinden op Walcheren, onder meer in Domburg, Oostkapel- le, Vlissingen; op donderdag 11 juli de veiling in Kapelle, de braderie in Goes en 's avonds in winkels en horeca in Middel burg; en op vrijdag 12 juli bezoekt de FNV vooral de schoonmaaksector in Haam stede Livingstone, Port Zeelan- de evenals horeca en winkels in het centrum van Renesse. Vooral jongeren die in de vakantie voor de eerste keer gaan werken weten vaak niet precies waar ze op moeten let ten. De FNV adviseert vakan tiewerkers om duidelijke afspraken te maken en liefst op papier te zetten wat afgespro ken is over functie, loon, de duur van de baan en de precie ze werktijden. Uitdrukkelijk afgeraden wordt het aannemen van een zwart baantje. Dat is misschien voor delig voor de baas, maar als de vakantiewerker ziek wordt of een ongeluk krijgt kan hij of zij fluiten naar zijn geld. Ook lopen ze hun vakantiegeld en vakantiedagen mis. De vakan tiewerker moet ook altijd vra gen om een loonstrookje. Dat is bijvoorbeeld nodig om geld terug te krijgen van het zieken fonds of de belastingen. Vakantiewerk komt in Zeeland vooral voor in de dienstensec tor, industrie en horeca. Kader leden van de betreffende FNV- bonden nemen ook deel aan de bedrijfsbezoeken. Vakantiewerkers die verlegen zitten om informatie of advies kunnen de hele zomer terecht bij de speciale FNV-infolijn: 06- 8212147 (twintig cent per minuut). Daar kunnen ze ook een gratis vakantiewerkfolder aanvragen, met onder andere de geldende minimumjeugd lonen en tips over belastingen en bijverdienen met studie financiering. Het opzoeken van vakantiewerkers door FNV Zeeland is onderdeel van de jaarlijkse landelijke vakantie werkcampagne van de FNV. Intussen zijn vanuit het hoofd kantoor van de FNV al een klei ne dertigduizend voorlich tingsfolders over vakantiewerk door het hele land verspreid. De keuze voor een exacte weergave van de stad uit 1813 laat zich als volgt verklaren: onder het bewind van de Fran se bezetters zijn vele zaken geregistreerd. Personen, straatnamen, enzovoorts. Toen de Fransen Veere verlie ten was er een redelijk exact overzicht van hoe de stad er toen uit zag. Een overzicht eigenlijk van het oude glorieu ze verleden. Hoeveel belasting geheven werd bijvoorbeeld over de ramen en deuren van een pand stond allemaal keu rig geregistreerd. Deze registers leverden nutti ge en bruikbare informatie op voor de historische maquette. Markante gebouwen zoals de Grote kerk herkent de bezoeker in één opslag. Met behulp van bijbehorende geluidsappara tuur is het mogelijk meer te weten te komen over de nage bouwde objecten. risten, is er een concentratie van activiteiten. Zo heeft André Rieu in de Grote Kerk het afgelopen weekend zijn concerten ten gehore gebracht. Beide concerten van deze virtuoze Strauss-violist waren uitverkocht. Dat tekent gelijk de sfeer waarin de festi viteiten zich hullen: de activi teiten slaan enorm aan. Sinds afgelopen weekend is het mogelijk particuliere tui nen te bezoeken waarin Veerse kunstenaars voor de gelegen heid hun beelden exposeren. Veere BEELDbepalend duurt tot en met 14 juli. Dat Veere feest viert mag geen inwoner of bezoeker ontgaan. Bij binnenkomst van de stad zijn de vlaggen al zichtbaar die speciaal gemaakt zijn voor het zevenhonderdjarige bestaan. Heel Veere hangt vol met deze vlaggen. Veere viert dit zeven-eeuwen- feest extra uitbundig omdat 1996 het laatste jaar is dat Vee re als zelfstandige gemeente bestaat. Het programma van zeven honderd jaar Veere loopt van mei tot en met december dit jaar. Gedurende de zomer maanden, wanneer Veere bezocht wordt door vele toe- Voor het eerstvolgende groot se programma-onderdeel wor den extra aanlegsteigers in het Veerse meer aangelegd. Deze steigers moeten plaats bieden aan de honderden historische schepen die Veere op vrijdag 12 juli gaan bezoeken. Vanaf de dijk aan het Oranjeplein hebben bezoekers een goed zicht op het Veerse Meer. Hier kunnen toeschouwers zich 's avonds vergapen aan een nagespeelde zeeslag. Uiter aard zijn de schepen op gepas te wijze verlicht om er een uniek schouwspel van te maken. Op zaterdag 12 juli varen de boten in formatie, op zondag is er een zeilwedstrijd. De voorbereiding voor het volkstoneel 'Tumult in Veere' is in volle gang. Zo'n honderd acteurs en figuranten zijn ver zameld uit de gemeente. Aan kostuums, accessoires en decors wordt druk gewerkt. Dankbaar wordt gebruik gemaakt van de creatieve inbreng van vrijwilligers. Zo is er zelfs een groepje dames dat uit oude autobanden de har nassen voor de ridders maken. Wanneer het op 26 en 27 juli volle maan is, wordt het door Wim Abeleven geschreven stuk opgevoerd. Deze datum is overigens niet toevallig geko zen. Als decor is het voor het stuk noodzakelijk dat het gespeeld wordt bij volle maan. Een korte opsomming van de overige programma-onderde len is een onmogelijke opgave. Het zijn er eenvoudig te veel. Te noemen zijn nog voor de maand juli: een paardenkara- vaan Palm strijkt neer in Veere, een voetbalwedstrijd wordt gespeeld door Veere tegen Celtic Glasgow. Een totaaloverzicht van het feestprogramma is te vinden in een speciale feestkrant Vee re 700, verkrijgbaar bij het VVV. In totaal verzorgt het MIKV het komende seizoen zo'n vijftig cursussen. Belangrijkste nieu we cursussen zijn architectuur beschouwing en literatuurbe schouwing, die respectievelijk worden gegeven door archi tect en docent aan de acade mie voor bouwkunst in Rotter dam Johan de Koning en directeur van de stichting Cinema en toneelrecensent Willem Nijssen. In de cursus architectuurbe schouwing wordt in vogel vlucht de geschiedenis van de bouwkunst vertelt. In het twee de gedeelte van de cursus gaat De Koning in op de ontwikke ling van de steden in Zeeland en de eigentijdse bouwkunst in Middelburg. Willem Nijssen bezoekt met zijn cursisten een aantal toneelstukken in de Middelburgse stadsschouw burg die gebaseerd zijn op werk van bekende schrijvers. Het cursus aanbod van het MIKV staat beschreven in een cursusfolder die bij het insti tuut verkrijgbaar is. Serge en Titia Pekaar. Voor Serge Pekaar is de ver koop van baby-artikelen niet vreemd. Zijn ouders runnen al geruime tijd eenzelfde zaak in Goes. „Ik ben er als het ware in opgegroeid", zegt Pekaar juni or. „Omdat er in Middelburg nog erg weinig te koop is voor moeder en kind leek de stap logisch om een tweede winkel hier te vestigen. Hoe het uit gaat pakken moeten we nog bezien want we zijn inmiddels wel op de hoogte van het feit dat het koopgedrag tussen Walcherenaren en Bevelan ders beduidend anders is". Volgens Pekaar willen Walche-

de Faam | 1996 | | pagina 13