4 iii(iiNiiiilfiM(MiiiiNaiiflllsiiii»IE. Jl. GEMEENTE MIDDELBURG Nieuw voor Middelburg: wijkbeheer Parkeerbeleid: voor een leefbare binnenstad Folklore op het Abdijplein De Beverburch schenkt aan NOVIB Zomer-orgelconcerten Cultuurnota Week 27 Tafeltje Dekje uvv Parkeergarages Marktbus Nieuw parkeersysteem Woensdag 3 juli 1996 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag lussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer Oil8-638570. Hel bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 8 lot en met 14 juli maandag rundergehakt, andijvie, aardap pelen dinsdag gebraden varkensvlees met saus. rode kool, aardappelpuree woensdag vleesballetjes in pikante saus. gebakken aardappelen donderdag kalkoenrolladc, doperwtjes, aardappelen vrijdag visfilet in milde mosterdsaus, wortelen, gestampte aardappe len zaterdag nasi rames zondag wat de pol schaft Wijktalel Huidig bedieningsgebied Bedicningsgebicd per 1 -1 -'96 Stromenwijk Stromcnwijk Stromenwijk 't Zand Griffioen Nieuw Middelburg Nieuw Middelburg Nieuw Middelburg Klarenbeek Binnenstad St. Laurens Magristraatwijk Magistraatwijk Magistraatwijk Rcycrshove Erasmuswijk Dauwendaelc Dauwcndaclc Dauwendaele Nieuw- en St. Joosland Amemuiden Amemuiden ken" kwam de vraag om wijkta- fels/wijkondersteuning en ook de raad sprak zich uit voor een sprei ding van sociale vernieuwing over de hele stad. Daarom heeft de raad op 20 mei 1996 besloten wijkbeheer in te voe ren. Wijkbeheer is geen synoniem voor Sociale Vernieuwing. De aanpak van wijkbeheer is wel gebaseerd op de uitgangspunten van Sociale Ver nieuwing. Bij wijkbeheer wordt nagegaan in hoeverre burgers al of niet zelfbij de realisatie van oplos singen kunnen worden betrokken. Dit vanuit het inzicht dat de over heid in een steeds complexer wor dende samenleving niet in staat is alles te overzien. Wat er in de stad gebeurt is het resultaat van het han delen van veel partijen. Wijkbeheer bestaat uit direct fysiek beheer van de openbare ruimte, het verhelpen van dagelijkse ongemak ken van buurtbewoners en het bestrijden van vervuiling en vanda lisme. Dit fysiek beheer moet echter samengaan met sociaal beheer, waarbij bewoners, maatschappelijke organisaties en gemeente gezamen lijk optrekken. Hiermee wordt voorkomen dat het oplossen van klachten, het beheer en de verantwoordelijkheid voor voor zieningen zich onttrekt aan de ver antwoordelijkheid van buurt- ol' wijkbewoners. Het fysieke beheer zorgt voor een snelle oplossing van knelpunten zoals het snel repareren van vernie lingen in de openbare ruimte; extra snoeiwerk op plaatsen die in de beleving van wijkbewoners onveilig zijn; snel opruimen van zwerfvuil, etc. Het sociaal beheer moet een menta liteitsverandering teweeg brengen die leidt tot een herwaardering van de eigen verantwoordelijkheid voor leefbaarheid van de wijk. Het specifieke van wijkbeheer is een snelle reactie op vaak kleinere klachten en het bieden van overzich telijke oplossingen. Door die werk wijze worden grotere klachten voor komen. Een snelle reactie vereist aanwezigheid in de wijk. Die nood zaak tot aanwezigheid geldt nog sterker voor het op gang brengen van sociale processen. Daarom wordt er een coördinator wijkbeheer aangesteld. Dit is een functionaris die als een spin in het web contacten heeft met wijkbemid- delaars, wijkonderhoudsploegen, gemeentelijke diensten, instellingen en bewoners. Deze coördinator ondersteunt en stuurt de wijkbemiddelaars (en zonodig ook wijkbewoners) in hun contacten met de gemeentelijke diensten en de andere instellingen. Daarnaast richt deze coördinator zich op het sociale aspect van wijk beheer. Een goede vertaling van wat er leeft in een wijk naar bewoners, instellingen en gemeente(bestuur) vraagt een plek voor deze coordina tor buiten de gemeentelijke organi satie. De stichting Sociaal Cultureel Werk Middelburg is nu nauw betrokken bij sociale vernieuwing in de wijken; stelt wijkplanncn op: ondersteunt bewonersorganisaties; neemt deel aan de wijktafcls en beschikt over een groot netwerk met andere organisaties. Overdracht van de coördinatie van het wijkbeheer aan deze stichting is een logisch vervolg hierop. De gemeentel ijke beleidscoördinatie blijft bij de sectie welzijn. Coördinator en wijkbemiddelaars vormen een eenheid. Daarom heeft het onderbrengen van de coördinatie bij de SK.WM tot gevolg dat de wijkbemiddelaars organisatorisch mee verhuizen. In plaats van de gemeente leent de SKWM de wijk bemiddelaars in bij de Stichting Werkgelegenheidsprojecten. Naast de wijkbemiddelaars functio neren WOP-ploegen in de wijken. Zij zijn functioneel ondergebracht bij de dienst Stadsbeheer. Afdeling groenbeheer. De ploegen worden bezet door banenpoolers. Zij voeren aanvullende werkzaamheden uit op het terrein van onderhoud en groen beheer in de speerpuntwijken. Naar het aanstellen van een coördinator op dit gebied wordt nog onderzoek verricht. Uitbreiding naar alle wijken van de stad komt tegemoet aan politieke Rondom het parkeren in de binnenstad is er veel veranderd. De Markt is auto- en busvrij gemaakt en sinds maandag is het vergunning-parke ren in de binnenstad ingevoerd. Waar komen dergelijke ontwikkelingen vandaan? We zetten een en ander nog eens op een rij. Vorig jaar juni heeft de gemeente raad van Middelburg een aantal besluiten genomen die betrekking hebben op het parkeerbeleid. De besluiten zijn genomen in het kader van het dcclplan "Sturend Parke ren". Dit dcclplan is een uitwerking van de mobiliteitsstudic "Middel burg. mobiliteit in beweging". In het dcclplan "Sturend Parkeren" wordt nader ingegaan op de wegen die moeten worden bewandeld om te komen tot een "goed bereikbare doch auloluwe binnenstad met een autovrij kcmwinkelgebicd". Waarom is een goed parkeerbe leid noodzakelijk? Kort gezegd: on/.c prachtige monu- mentenstad dreigt overspoeld te raken door auto's. De gemeente wil de verkeersdrukte die vooral 's zomers in de binnenstad bestaat in goede banen leiden en de beschikba re parkeerplaatsen rechtvaardig ver delen. Door de toenemende automobiliteit wordt de verkeersveiligheid aange tast. Bovendien treedt er een aantas ting op van het woon- en leefkli maat. Tevens neemt het ruimtebe slag door zich verplaatsende en geparkeerde auto's toe. Kortom, door de toenemende auto mobiliteit ontstaan er vooral in de binnenstad van Middelburg steeds grotere problemen. Met name tij dens drukke perioden wanneer veel parkeerplaatsen in het hart van de stad bezet zijn hebben de verkeers stromen van en naar de parkeer plaatsen in het centrum een negatief effect op het woon- en winkelkli- maat in de binnenstad. Omdat het centrum van Middelburg een ingewikkelde verkeerscirculatie kent (bijvoorbeeld door veel één- richt ings verkeer) wordt het zoeken naar een nog onbezette parkeer plaats bemoeilijkt. In het nieuwe parkeerbeleid wordt vanzelfsprekend een aantal rand voorwaarden in acht genomen, zoals onder andere het rekening houden met het historisch karakter van de binnenstad. Daardoor zijn grote infrastructurele aanpassingen niet mogelijk. Ook moet het economisch functioneren van de binnenstad gewaarborgd blijven en waar moge lijk verbeterd worden. Het onnodig gebruik van de auto in de binnenstad wil men ontmoedigen. Het huidige parkeersysteem in de Middelburgse binnenstad is op te splitsen in twee deelsystemen: betaald parkeren met een wisselend tarief en maximum-tijdsduur en par keren voor belanghebbenden. Er wordt een onderscheid gemaakt in parkeren ten behoeve van bezoe kers. bewoners en langparkcerdcrs (waaronder de werkers). Door het instellen van vergunning- parkeren in daarvoor in aanmerking komende delen van de binnenstad zijn bewoners in beginsel gegaran deerd voorzien van een parkeer plaats in de directe omgeving van de woning. De vaak gehoorde kreet "De binnen stad van Middelburg wordt een onbereikbare vesting" berust op misverstanden. Het centrum van Middelburg zal goed bereikbaar blijven en in sommige opzichten zelfs beter bereikbaar worden. Bovendien is de omvang van het centrum van Middelburg van dien aard dat alle voorzieningen goed te belopen zijn. De parkeergarages Koustecnscdijk en Gcere zijn met ingang van I juni 1996 geopend van 8.00 tot 21.30 uur op alle dagen met uitzondering de zondag. Dit betekent een uitbreiding van de openingstijden met name in de avonduren. Tijdens deze extra uren 's avonds kan men GRATIS parkeren van 18.00 tot 21.30 uur. met uitzonde ring van de donderdagavond. Dc nieuwe tijden gelden voorlopig voor een proeftijd van één jaar. Tot september zal er een Marktbus nog elke donderdag en elke zater dag tussen de Koestraat en de Markt en terug rijden. Deze bus rijdt tussen 10.00 en 15.01 uur ongeveer elke tien minuten. Di route is: Koestraat, aansluiting op di lijnen 54. 56. 57, 58 en 59? Gort straat. Markt (halte). Vlasmarkl Kromme Weele, Scisdam. Schuit vlot, Walensingel, Looierssingcl Hof van Tangc (halte), Groen. Woud, Koestraat. Wie overstapt op deze bus vanaf eei andere busverbinding hoeft niets t> betalen voor dit vervoer naar d' Markt. In liet gedeelte van de binncnstai dat wordt begrensd door de vestci en liet Kanaal tot en met dc lijn Dan - Damplein - St. Pictcrstraat - Balan - Hofplein - Korte Noordstraa (gebied I) zijn alle "niet-bctalcn parkeerplaatsen" gereserveerd voo vergunninghouders, oftewel "be langhebbenden". Tezijnertijd za dit gelden voor heel de binnenstat binnen de vesten. Alle regels voor betaald parkeren ei voor parkeren voor vergunninghou ders gelden van maandag tot en me zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur ei op koopavond tot 21.00 uur. Daar buiten is alle parkeren vrij. Voor gedetailleerde informatie ove dit nieuwe parkeersysteem kunt i Maximaal T.V.-teletekst pagin; 830 e.v. raadplegen. Formulieren voor liet aanvragen vai parkeervergunningen kunnen wor den afgehaald of aangevraagd bij di Dienst Stadsbeheer. Postbus 680 4330 AR Middelburg, bezoekadre- Vlissingsestraat 21, telefooi 675300. Alle bestaande vergunningen verlie zen hun geldigheid per I juli 1996 Dit geldt niet voor dc verleende scr vicevergunningen. Wie algemene vragen heeft over he nieuwe parkeerbeleid kan bellet met telefoonnummer 675257 o 675211; heeft u vragen over de nieuwe ver gunningen bel dan met 675305. Bij de dienst Stadsbeheer en bi. Voorlichting is een beschrijving er een ingekleurd kaartje met de ver schillende parkeergebieden ver krijgbaar. De Lutherse Kerk (foto: J. Wolterheek) foto: J. Wolterheek. Op en rond het Abdijplein zullen op 11 juli 1996 in het kader van de Folkloristische dag sjeesjes rijden. Het is de eerste maal dat sjeesrijden in en rond het Abdijplein wordt georganiseerd. Voorheen vond sjeesjesrijden op het Molenwater plaats. Het Abdijplein is meer in het cen trum gelegen en daardoor geschik ter. Door op het Abdijplein sjeesjes rijden te organiseren grijpt de Fol kloristische commissie overigens terug op een oud gebruik. Vroeger in deze eeuw werd nl. ook al sjeesjes gereden in en rond het Abdijplein. De route die de sjeesjes volgen is: Abdijplein - Balans - Korte Burg- Groenmarkt - Onder de Toren- Koorkerkhof-Abdij. De activiteiten brengen met zich mee dat een aantal straten is afgeslo ten voor alle verkeer: Korte Burg- Groenmarkt - Onder de Torcn- Koorkerkstraat - Walgang. Doorgaand verkeer gestremd: Balans - Bogardstraat - Bachtcnstec- ne - Walplcin - Nieuwe Kerkgang - Koorkerkstraat - Reigerstraat - Kor te Giststraat. Niet parkeren: op de route van de sjeesjes. De komende zomer worden orgelconcerten gegeven op twee orgels: het Duyschot/Müller-orgcl Lutherse Kerk en het Van Leeuwen-orgel Nieuwe Kerk. Programma vrijdag 5 juli: vrijdag 12 juli: vrijdag 19 juli: vrijdag 26 juli: vrijdag 2 augustus: vrijdag 9 augustus: vrijdag 16 augustus: vrijdag 23 augustus: vrijdag 30 augustus: vrijdag 6 september: zaterdag 2 november: Henk G. van Putten Nieuwe Kerk Bemardus Winsemius Lutherse Kerk Piet van der Steen Nieuwe Kerk Klaas Jan Mulder Nieuwe Kerk Edward dc Geest (België) Nieuwe Kerk Jos Vogel Lutherse Kerk Bram Beekijian Nieuwe Kerk Jos van der Kooy Nieuwe Kerk Jean-Pierre Lecaudey (Frankrijk) Nieuwe Kerk Albert Clement Lutherse Kerk Margreeth Chr. de Jong Thurcdrecht Cantorij (Dordrecht) Nieuwe Kerk Aanvang van alle concerten: 20.00 uur. Toegang: ƒ8,-// 6,- (concert 2 november 15,-// 10,-). Kinderen tot 12 jaar onder geleide gratis. Dc concerten worden georganiseerd door de commissie Orgelconcerten Middelburg (COM) In Middelburg heeft Sociale Vernieuwing in de afgelopen vijfjaar veel in gang gezet. De banenpool is er gekomen en het stadswachtenproject. Via basiseducatie wordt taalachterstand bij allochtonen ingehaald. Het Op-Stap-projcct laat allochtone kinderen en hun moeders in een vroeg stadium kennis maken met de Nederlandse taal. Er werden speeltuinen gebouwd. Er is een vandalisme-project op scholen. Voor ouderen kwam er aanvullend vervoer, dagopvang en een klussendienst. In de wijken waar dc achterstand het grootst was (speerpuntwijken) wer den wijkondersteuningspunten inge richt, waar wijkbemiddelaars spreekuur houden voor klachten en vragen van bewoners. Wijkonder houdsploegen zorgen voor aanvul lend onderhoud en reparatie in de wijken. Vertegenwoordigers uit de wijk en vertegenwoordigers van de gemeente en instellingen ontmoeten elkaar periodiek aan de wijktalel. Aan dc wijktalel wordt getracht wensen van bewoners en daadwer kelijke inzet van gemeente of instel lingen af te stemmen. Al met al zijn er zeker resultaten te melden. De sociale vernieuwing in Middelburg is niet meer weg te den ken, als de doos van Pandora die niet meer gesloten kan worden. De speeltuinen zullen blijven voortbe staan en ook dc wijkverenigingen hebben hun plaats veroverd. Maar het kan beter. Dc wijkbemiddelaars hebben behoefte aan een vaste begeleider. Dit werd tot nu toe door ambtenaren van de sectie welzijn geregeld. Vanuit andere dan dc "speerpuntwij- Leerlingen van de openbare basisschool De Beverburch in Middelburg overhandigden vrij dag 21 juni, tijdens het zomer feest van de school, 750 gulden aan vertegenwoordigers van de hulporganisatie NOVIB. Het geld werd ingezameld met de jaarlijkse rommelmarkt, waarvan altijd een deel naar een goed doel gaat. Namens de gemeente Middel burg overhandigde wethouder mevrouw Goedegebuure van onderwijs en mondiaal beleid een zelfde bedrag. Dit jaar koos dc school ervoor, aan te sluiten bij een NOVIB-project dat door de gemeente Middelburg ondersteund wordt: ACORD in Uganda. Reden voor Middelburg om dc gift van De Beverburch aan te vullen tot 1500 gulden. ACORD (Agency for Cooperation en research in Development) organi seert en stimuleert lokale groepen in Uganda door bijvoorbeeld het meewerken aan een goede water voorziening, verstrekken van lenin gen voor het opzetten van een bedrijfje, het geven van training en scholing, het opzetten en organise ren van vrouwengroepen, herbe bossing en aidsbestrijding. wensen en de vraag om aandacht uit de andere wijken. Invoering van wijkbeheer voor de gehele stad betekent echter niet dat wordt overgegaan tot uitbreiding van het aantal ondersteuningspun- ten. Dit vraagt een te groot offer van financiële middelen en mensuren. Een uitzondering wordt gemaakt voor Amemuiden. Middelburg en Amemuiden fuseren per 1-1-1997. Zonder dat de verschillende wijken de eigen aard verliezen, worden de wijken van Middelburg "geclusterd" rondom dc bestaande organisatie van wijktalels, -winkels en -bemid delaars. De verdeling komt er zo uit te zien: (zie tabel) Dc functie van de wijkondersteu ningspunten wordt verbreed tot informatie- en contactposten van gemeente en instellingen, waarin bewoners op gezette tijden verte genwoordigers van beiden kunnen aantreffen. De naam verandert in wijkwinkel. Dc wijkwinkel vervult in dc aanpak van buurtbeheer een centrale func tie. Naast klachtenbureau is dc wijk winkel ook informatiepunten uit valsbasis voor diverse organisaties die werken in de wijk. De wijkwin kel functioneert in ieder geval als: spreckuurruimte voorde wijkbe- middelaar, wijkagent en instel lingen: informatiepunt voor de leefbaar heid in de wijk; informatiepunt voor diverse organisaties; vergaderruimte voor de wijkta- fcl; vergaderruimte voor dc wijkver enigingen. enz. Indien de afstand een bezwaar vormt is het mogelijk dat de wijkbe middelaars mensen thuis bezoeken. Bij voldoende belangstelling kan ook een spreekuur in bestaande w ij kaccom m odat ies b i j voorbec 1 d het Dorpshuis) worden georgani seerd. Naast het activiteitenbudget van de wijkcoördinator wordt een premie- op-actic fonds ingesteld. Dit pre- mie-op-actie fonds komt in de plaats van het knelpuntenbudgct dat nu bestaat. Alle straten of groepen bewoners die een extra inspanning leveren voor het leefbaar maken/houden van de stad of hun wijk krijgen hiermee een kans om een "actiezegel" te verdienen. De actiezegel kan ingewisseld worden bij dc gemeente en andere instellin gen in ruil voor extra middelen en diensten bijvoorbeeld extra veeg- bcurten met de vecgmachine. de aanleg van extra verlichting, de aan schaf van een kunstwerk voor de wijk, het plaatsen van extra bankjes of speeltoestellen, het organiseren van een buurtfeest of een sportdag voor de kinderen. In principe komt alles wat bewoners binnen de beper kingen van het budget bedenken in aanmerking. Op dit moment loopt de sollicitatie procedure voor de nieuwe coördina tor, die naar verwacht nog dit najaar met het nieuwe wijkbeheer kan star ten. Afgelopen vrijdag hebben burge meester en wethouders de eerder dit jaar toegezegde concept-cultuurnota aangeboden aan de leden van de Middelburgse gemeenteraad en de pers. De nota zal deze week ter informatie worden toegezonden aan de culturele organisaties, de betrok ken overheden en andere belangheb benden. Het college beschouwt de nota, getiteld "Kunst tussen grote K en kleine K", in eerste instantie als een richtinggevend discussiestuk voor het toekomstig gemeentelijk kunst- en cultuurbeleid. Dc gedane aanbevelingen kunnen daarbij, ook voor dc nieuwe raad die in 1997 aantreedt, als leidraad dienen. De nota geeft een beeld van de belangrijkste algemene ontwikke lingen op het terrein van kunst en cultuur. Vervolgens wordt het huidi ge beleid geïnventariseerd en getoetst aan de ervaringen en meningen van de burgers en de cul turele instellingen. Hiervoor is met medewerking van de Hogeschool Zeeland een enquête gehouden onder de bevolking van Walcheren en Zuid-Beveland en werd overleg gevoerd met de grootste culturele instellingen in Middelburg. Op basis van de onderzoeksresultaten en dc eigen ervaringen zijn de meest rele vante knelpunten op een rij gezet. Tenslotte geeft het college haar visie op het toekomstig beleid en heeft zij een aantal aanbevelingen geformu leerd. De concept-nota en dc resultaten van dc enquête liggen voor belang stellenden ter inzage bij dc Sectie Voorlichting van dc gemeente op werkdagen tussen 8.00-12.30 uur en 13.30-17.00 uur. Op 29 augustus a.s. zal dc Commis sie maatschappelijke Zaken de nota opiniërend behandelen. Tot die datum kunnen inspraakrcactics bij de gemeente worden ingediend. In oktober zal de gemeenteraad zich over de cultuurnota uitspreken.

de Faam | 1996 | | pagina 5