4 GEMEENTE MIDDELBURG Zomertips GFT Resultaat nieuw groenbeheer Toeristisch Huis Zeeland Riolering Vanaf maandag nieuw P-systeem Rooien Sirenes Welstand Spreekuur Week 26 De tips Tafeltje Dekje lllr Reiniging hoofdriool op Arnestein I en II Woensdag 26 juni 1996 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Gemeenteraad vergadert Op maandag 1 juli 1996 vergadert de gemeenteraad vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de politieke tribune, die bereikbaar is via de toren op de hoek Lange Noordstraat/Markt. Gehandicapten kunnen van te voren contact opnemen met de bodekamer van het stadhuis, telefoon 675403. De agenda en andere stukken liggen ter in/agc bij sectie Voorlich ting. Gesproken wordt over de volgende voorstellen: 1. Vaststelling notulen van de vergaderingen van de raad der gemeente Middelburg, gehouden op 12 januari, 22 januari en 19 februari 1996. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Inventarisatie samenwer kingsprojecten Stadsgewest. Om de samenwerking tussen beide gemeenten verder zo goed mogelijk gestalte te geven dient het beleid in beide gemeenten op elkaar afge stemd te worden en zo mogelijk een duidig te zijn. Ook voor de burgers van beide gemeenten, op een steen worpafstand van elkaar, is het nood zakelijk dat er duidelijkheid is. Zeker in de dagelijkse praktijk van de uitvoering van de gemeentelijke taken zouden zo weinig mogelijk Nu de temperaturen stijgen wordt de karis op geurtjes en beestjes rond de Groente- Fruit- en Tuinafvalcontainer ook groter. De Stadsreiniging heeft daarom een lijstje tips verzameld die we hier plaatsen. Heeft u zelf nog suggesties dan graag doorgeven aan de mensen van de GFT-infolijn: 0) 18 - 675322! De container/emmer niet in de zon plaatsen. Maden komen alleen in vlees- of visresten. Doe dit afval, zeker in de zomermaanden, in een krantje. Stank ontstaat veelal door vocht. Dus geen onnodig vocht in de con tainer. Een krant of een kartonnen eierrekje op de bodem van de container kan hierbij helpen. Houdt de container schoon. Dit is ook aangenamer voor de beladers van de Stadsreiniging en voorkomt "aankoeken". Schoonmaken met groene zeep of soda, geen chemische of synthe tische schoonmaakmiddelen. Gebruik de speciale composteerbare papieren zakken. Deze kunt u dichtvouwen tegen stank en de container blijft langer schoon. Gebruik de Blo-basket. Het GFT lekt dan al wat uit, dus minder vocht in de container. Wissel, zo mogelijk, het keukenafval af met een laagje droog tuin afval. Etensresten die sterk ruiken, zoals vis, garnalen, mosselen, vlees- resten aanbieden in de zak of container, die als eerste wordt gele digd. Dus geen 14 dagen bewaren. Bij langere afwezigheid, bv vakantie, de GFF-container schoon achterlaten. Het deksel gesloten houden. Regelmatig wordt de gemeente ook gebeld met klachten over contai ners, die niet of niet geheel zijn geledigd. Meestal is het GFT, in dit geval tuinafval, té vast aangestampt. De beladers kunnen hier niets aan doen. Het is een automatisch beiadings- systecm. De beladers controleren wel of de bak leeg is. In voorkomen de gevallen geven ze de bak nog een "herkansing", waarbij ze hel sys teem een aantal schud-bewegingen laten maken. Handmatig ingri jpen of leegtrekken is onmogelijk. Daarom ook enkele andere tips om deze problemen te voorkomen: Druk of stamp het GFT-afval' niet aan in de container. Als u veel GFT heeft! met name tuinafval, is het beter om wat te bewaren tot de container is geledigd. Knip takjes tuinafval zo klein mogelijk, zodat het niet uitzet in de container. Het is beter om grasmaaisel niet onder in de container te doen. Indien mogelijk kunt u gras beter boven in de container doen. De kans dat het gras in de container blijft plakken is hiermee kleiner, want de rest van het GFT zal bij het ledigen het gras eruit duwen. Het gebruik van een composteerbare papieren zak kan in dit geval ook veel helpen. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet vooreen war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Hel bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van I tol en met 7 juli maandag gehaktballen in jachtsaus, bloemkool, aardappelen dinsdag Zwitserse geschnetzeltes met rósti woensdag rundergoulash, wortelen, aard appelpuree donderdag gegrilde kippenpoot, gemengde groenten, aardappelpuree vrijdag visfilet in milde mosterdsaus, bladspinazie, aardappelen zaterdag bami goreng met kipsatch zondag wat de pot schaft Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnengekomen voor: 1 plataan op het binnenplein Stad huisstraat 2. Voor informatie over rooivergun- ningen kunt u terecht bij de afdeling Groenbcheer. telefoon 675312. Er zijn nog niet voldoende testgege vens binnen over de waarschu wingssirenes die elke eerste maan dag van de maand om 12.00 uur klinken. Daarom wordt de testperiode ver lengd. Op maandag 1 juli zullen de sirenes extra luid klinken. Schrikt u niet. het is maar een test. verschillen moeten bestaan. In dit kader is het van groot belang dat de beleidsvoorbereiding binnen de ambtelijke organisaties van beide gemeenten vroegtijdig op elkaar worden afgestemd en dient het wiel niet op twee plaatsen gelijktijdig te worden "uitgevonden". Het effect van deze werkwijze zal zijn een zo efficiënt mogelijke besteding van de gemeenschapsmiddelen voor beide gemeenten gezamenlijk. Ook hier geldt dat de meerwaarde voor de beide gezamenlijke steden groter is dan de meerwaarde indien de gemeenten afzonderlijk blijven optrekken. 4. Vorming van een stadsgewes telijke brandweer Vlissingen- Middelburg 5. Eindrapportage eerste tran che Kerntakendiscussie. 5a. Ontwikkeling van het gebied tussen de Nieuwe Burg en de Lange Delft in relatie tot de totstandkoming van het Toe ristisch Huis Zeeland. 6. 7. Verzamelvoorstel tot het wij zigen van de begroting 1996. Buslus Iiduard Veterman- straat. Door het wijzigen van de busroute langs de Èduard Vetermanstraat heeft de buslus in deze straat zijn functie verloren. De dienst Stads ontwikkeling heeft geadviseerd een woning te situeren op dit perceel vanwege de ruimtelijk strategische ligging en de grootte 450 m2). Inmiddels waren er verzoeken bin nengekomen van een aantal bewo ners van de Hannic Schaftstraat om een gedeelte van het busluspercecl te kunnen kopen ten behoeve van het bouwen van autoboxen/garages. De welstandscommissie, die op ver zoek van een aantal leden van de commissie stadsontwikkeling om advies is gevraagd, heeft in geval het perceel bebouwd wordt voor keur voor een woning. Over het idee hier autoboxen te bouwen adviseert de welstandscommissie negatief. De commissie kan zich echter wel een spcelvoorziening op deze locatie voorstellen. Voorgesteld wordt geen voorbereidingsbcsluit te nemen doch het busluspercecl. binnen de vigerende bestemming, te zijner tijd in te richten als pleintje voor voet gangers (speelpleintje). 8. Vaststelling voorbereidings- besluiten. 9. Vaststelling voorbcrcidings- besluiten Buitengebied en Seispark. Voorgesteld wordt een voorbcrci- dinasbesluit vast te stellen voor: gronden welke zijn gelegen in het in voorbereiding zijnde bestemmings plan Buitengebied. Dit is het gebied van het geldende bestemmingsplan Buitengebied zonder het deel dat in het plangebied Vcersepoort ligt. Percelen gelegen aan de Sandbcrg- laan. Voor de bouwplannen aan weerszijde van de Sandberglaan (plan Seispark) is een vrijstellings procedure ex artikel 19 WRO gestart. De verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten is nog niet verleend. Gelet op deze nog lopende procedure is het nodig een nieuw voorbereidingsbcsluit te nemen. 10. Vaststelling verkeersstruc- tuur Veersepoort in relatie tot initiatiefvoorstel Groen Links d.d. 21 mei 1996. 11. Subsidieverklaring kinder boerderij. 12. Krediet beveiligingsmaatre gelen werkruimte sectie Bur gerzaken. 13. Centrale huisvesting buiten dienst. De huisvesting van de afd. Stadsrei niging voldoet niet aan de huidige ARBO-wetgcving. Bij een controle door de Arbeidsinspectie zal een gedeelte van de gebouwen afge keurd worden, waardoor de afd. Stadsreiniging zijn werk niet meer kan doen. Er dient een professioneel gebouw en terrein beschikbaar te zijn. Momenteel is de afd. Eigendomsbe- heer gehuisvest in de panden Stads- schuur 2. 4. 6 en 8 en op het terrein aan de Nieuwe Haven. Dit terrein wordt gebruikt voor de opslag van bestratingsmateriaal, zand e.d. en voor werkplaatsen/stallingsruimtcn. Tegenover dit opslagtcrrein zijn het nieuwe belastingkantoor, het kan toor van de ABN/AMRO bank en het gerechtsgebouw gebouwd. In het kader van de Stadsvernieuwing is het sluisje en bijbehorend terrein gerestaureerd. Het terrein aan de Nieuwe Haven dient een bestemming te krijgen die het aanzien en het leefmilieu van het gebied verbetert, mede gelet op het uitzicht uit de genoemde nieuw bouw. Een en ander heeft tot gevolg dat er een aantal panden, nu nog in gebruik bij de Dienst Stadsbeheer, voor ander gebruik beschikbaar komt. Het college heeft besloten op het industrieterrein Amestcin, aan de Herculesweg, een nieuw onder- houdsvriendelijk en energiezuinig gebouw te laten bouwen. In dit gebouw worden de uitvoerende onderdelen van de afdelingen Stads- foto: Anda van Riet Op verschillende plaatsen in de stad vormen knalrode klaprozen, diepblauwe korenbloemen, geel koolzaad en witte kamille kleurige paletten langs het grijze asfalt. Dit is het resultaat van het nieuwe ecologische groenbeheer: minder maaien (twee keer per jaar) en min der spuiten. Toegegeven: Groenbeheer heeft in deze beginperiode de natuur wel een handje geholpen door een krui denmengsel in te zaaien. Des te opmerkelijker is de spontane bloei van een orchidee aan de Segeersweg, een zogenaamde "keverorchis". Tuinman Gocdcgcbuure van de gemeentelijke afdeling Groenbe heer is er trots op "Voor mij was dat nieuwe beheer wel even wen nen. Van geslacht tot geslacht heb ben we gevochten tegen het onkruid, de "vuulte". Nu moeten we het laten staan. Maar ik vind het nu prachtig. Vooral hoe die oude weggetjes weer in oude luister worden hersteld, met randen van kruiden erlangs". reiniging. Eigendomsbcheer, Groenbeheer gehuisvest. 14. Afdoening bezwaarschrift organisatie festival Cultureel Gekleurd. 15. Jaarrekening en jaarverslag 1995 Zeeuwse Muziekschool. 16. Afdoening bezwaarschrift Middelburgs Kamerkoor. 17. Beschikbaarstellen krediet restauratie poort met muur aan de Beddewijkstraat 15. De poort anno 1688 heeft in het ver leden het voormalige Doclcnterrcin aan de Molenberg afgesloten en is in 1945 verplaatst naar de huidige locatie. Het monument bestaat uit een geblokte zandstenen hoogpoort, bekroond door het wapen van de schutterij Sint Sebastiaan. De poort met muur en zijpoort is door verzak king van de fundering op verschil lende plaatsen gescheurd. Het geheel verkeen in een bouwvallige staat; herstel c.q. restauratie is urgent. 18. Herstructurering sportcom plexen Middelburg. Al een aantal jaren wordt er gedacht en gesproken over de toekomst van de Middelburgse sportcomplexen. Aanvankelijk waren de inspannin gen alleen gericht op het optimalise ren van de kostcn-baten verhouding en dan in die zin dat de kostendek kendheid van een min of meer toe vallig ontstane 80/20-vcrhouding, terecht moet komen op een verhou ding 30/70. Dit betekende dus dat men er naar streefde dat de gebrui kers 30% van de lasten voor hun rekening moesten nemen. Uiteindelijk wordt het volgende voorgesteld: Alhoewel in een langzaam tempo 7 jaar) zal voor nagenoeg alle spor ten de kostendekkingsbijdragc ca. 20% (vervangingswaarde-methode) bedragen. Op zo kort mogelijke termijn zal zelfbeheer van de complexen door de verenigingen geïntroduceerd worden. Zodra dit praktisch moge lijk is zal hieraan gekoppeld worden het verrichten van klein dagelijks onderhoud door de gebruikers. 19. Toepassing artikel 78 ISOV- SO uitbreiding Klimopschool (so/vso-zmlk). De vergaderingen van de Wcl- standscommissie/Monumentcncom- missie zijn openbaar. Zij worden altijd gehouden in de kantine van het gemeentelijke pand Vlissingsestraat 21. aanvang 9.00 uur. In de komen de periode worden de vergaderingen gehouden op 4en 18 juli. Voor inlichtingen en de agenda kunt u contact opnemen met de secretaris van deze commissie, de heer M.J. Kasse, telefoon 675284. Foto: J. Wolterbeek In het voormalige Polderhuis aan de Groenmarkt en de twee naast gelegen panden zal het Toeristisch Huis Zeeland (THZ) worden gevestigd. In het THZ worden op een unieke manier de volgende organisaties samengebracht: VVV Middelburg (inclusief erf- goedwinkel), de ANWB, RECRON, HIS WA, Recreatieschap Vecrsc Meer, Stichting Bureau voor Toeris me Zeeland (inclusief het Toeris tisch Projectbureau en het Zeciand- promoticpaviljocn). het Breed Over leg Dcltawateren. de ZWN en de NS. Door deze bundeling van organisa ties op een plek. wordt de dienstverlening aan de toeristen verbeterd, kan positief worden gewerkt aan het imago van Middelburg en Zeeland. worden problemen van de huis vesting van de VVV's opgelost, wordt werkgelegenheid geboden aan minstens 54 personen, krijgen de leegstaande fraaie panden aan de Groenmarkt een zinvolle bestemming en krijgt dit deel van het stadshart een nieuwe trekker. Ontwikkeling van het THZ blijkt alleen mogelijk indien de winkel- route tussen de Nieuwe Burg en de Lange Delft attractiever wordt gemaakt voor het winkelend publiek. De wijkbemiddelaars van het wijk- ondcrstcuningspunt Nieuw Middel burg gaan met vakantie van 7 juli tot en met 6 augustus 1996. Dit bete kent dat dinsdag 2 juli de laatste dinsdag voor de vakantie is dat er spreekuur wordt gehouden. Het eer ste spreekuur na de vakantie is op 13 augustus. Als dit niet gebeurde zou het THZ geen doorgang kunnen vinden en zou Middelburg zelfs de vestiging van de ANWB kunnen verliezen. Er moest een plan worden ontwik keld waarin aan de voorwaarden werd voldaan met behoud van het hofje Onder den Toren dat inmid dels tot monument is aangewezen. Dit plan ligt er nu. Het is behandeld in de commissie Stadsontwikkeling van maandag 24 juni en staat op de agenda van de komende gemeente raadsvergadering op maandag 1 juli. Het plan houdt in dat het hofje wordt verkocht om hier winkels en horeca in te vestigen. De huidige bewoners worden gehol pen met het vinden van een nieuwe woning en krijgen een tegemoetko ming in de verhuiskosten en in de huurgewenning. Het monumentale karakter van het hofje zal in stand worden gehouden. De voetgangers verbinding tussen de Nieuwe Burg en de Lange Delft wordt opnieuw ingericht en op het parkcerplcintjc tussen Nieuwe Kerkgang en Koorkerkstraat komen onder meer terrassen. De Dienst Stadsbeheer laat momenteel het gemeentelijk hoofdriool rei nigen. Dit onderhoudswerk, in dit geval gecombineerd met video inspecties, is regelmatig nodig tbv een goede afvoer van het rioolwater. Het riool wordt gereinigd door er een raketvonnige "jet" in te brengen, die zichzelf voortstuwt door water onder hoge druk tegen de wanden aan te spuiten. Onder bepaalde omstandigheden kan er in het riool een overdruk ontstaan, die vooraf niet te voorspellen is. en derhalve moeilijk te voorko men. Het opgehoopte rioolwater kan door de overdruk een uitweg zoeken, en het is mogelijk dat het in omgekeerde richting in de huisaansluiting opgestuwd wordt. De gemeente-medewerkers doen hun uiterste best om elke mogelijkheid van een fontein uit te sluiten, maar we kunnen er helaas nooit voor de volle 100% zeker van zijn, dat een geval als hierboven beschreven niet zal voor komen. Bewoners kunnen dal wel. Sluit tijdens de werkzaamheden de toiletpot al' met het deksel, of als dat er niet is met een houten plaatje, en zet er een gewicht op. bv een emmer water. Mocht er nu rioolwater opgestuwd wor den. dan komt het niet verder dan de toiletpot. Vervelend natuurlijk, maar niet echt schadelijk. Een exacte planning van de werkzaamheden is helaas niet te geven, omdat e.e.a. in hoge mate afhankelijk is van de weersomstandigheden. Volgens de globale planning worden de werkzaamheden nog gedurende de volgende periode uitgevoerd: 26 juni - 10 juli 1996. Wilt u er s.v.p. voor zorgen dat uw toiletpot, tijdens de werkzaamheden in uw straat, afgedekt is. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de Dienst Stadsbeheer, afd. Civie le Techniek (tel: 67 53 34). Per 1 juli 1996 gaat het nieuwe parkeersysteem voor Middelburg in. In grote lijnen houdt dit het volgende in: bewoners van de binnenstad bin nen de vesten kunnen parkeren met een vergunning en bezoekers van de stad kunnen in dit gebied alleen nog maar in de par keerkelders en bij betaalde parkeerplaatsen staan. De gemeente wil de prachtige, oude binnenstad van Middelburg goed bereikbaar, leefbaar en veilig maken en onnodig gebruik van auto's ont moedigen. Daarnaast wil de gemeente de beschikbare parkeerruimte in de binnenstad zo eerlijk mogelijk verdelen over de verschillende groepen gebruikers: de bewoners, de bedrijven, de werkers en de bezoekers. Dat het overgrote deel van de Middelburgse ondernemers deze uitgangs punten onderstreept, blijkt uit de grootse parkeeractie, die zij voorberei den voor het Middelburgse centrum vanaf midden september. Nadere informatie wordt nog bekend gemaakt. De ontwerpers van het nieuwe systeem hebben geprobeerd maatwerk te leveren door zo veel mogelijk met ieders wensen rekening te houden. Het is onontkoombaar dat een rechtvaardige en controleerbare verdeling een tamelijk ingewikkeld vergunningensysteem met zich mee brengt. ALGEMEEN In het gedeelte van de binnenstad dat wordt begrensd door de vesten en het Kanaal tot en met de lijn Dam-Damplcin-St. Pieterstraat-Balans-Hof- piein-Korte Noordstraat (gebied I) zijn alle "niet-betalen-parkeerplaatscn" gereserveerd voor vergunninghouders, olïcwcl "belanghebbenden". Tezijnertijd zal dit gelden voor heel de binnenstad binnen de vesten. Alle regels voor betaald parkeren en voor parkeren voor vergunninghou ders gelden van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur en op koopavond tot 21.00 uur. Daarbuiten is alle parkeren vrij. VERGUNNINGEN Er zijn drie groepen parkeerders die in aanmerking komen voor verschil lende soorten parkeervergunningen. Dit zijn de zogenaam "belangheb benden'. 1. Bewoners van de binnenstad. Zij kunnen drie soorten vergunningen aanvragen, variërend in prijs van 75,- lot 375,- per jaar. 2. Bedrijven in de binnenstad. Zij kunnen twee soorten vergunningen aanvragen, variërend in prijs van 75.- tot 225,- per jaar. 3. Werkers in de binnenstad kunnen via hun werkgever een werkersver gunning aanvragen, die geldt voor bepaalde straten in de stad. Deze ver gunning kost 150,- per jaar. Bezoekers van de binnenstad mogen alleen bij betaalde parkeerplaat sen staan: in de parkeerkelders, bij meters en automaten. BIJZONDERE VERGUNNINGEN Voor speciale doeleinden zijn bijzondere vergunningen ingesteld: Sociaal bezoek Bewoners van de binnenstad in gebied 1 kunnen voor hun bezoekers voor af een vergunning aanvragen bij de receptie Vlissingsestraat 21. Deze kost 3,- per dag. Dagvergunning In bijzondere gevallen kan voor een bepaalde lokatic een dagvergunning worden aangevraagd. Deze kost 10,- voor cén dag, 6,-/dag voor daar op aansluitende dagen. Service-vergunning Bedrijven als loodgieterbedrijvcn en personen als artsen, wijkverplcgcrs. enzovoorts, kunnen een servicevergunning aanvragen, die geldig is in de hele binnenstad (gebied I) tijdens de uitvoering van werkzaamheden. Deze vergunning kost 525,-/jaar. Marktkooplieden Voor marktkooplieden is een speciale vergunning verkrijgbaar, geldig op de dag van de warenmarkt en/of zaterdagmarkt vooreen bepaalde lokatic. Deze vergunning kost 92,-/jaar. AANVRAGEN Formulieren voor het aanvragen van parkeervergunningen kunnen wor den afgehaald of aangevraagd bij de Dienst Stadsbeheer, Postbus 680, 4330 AR Middelburg, bezoekadres Vlissingsestraat 21, telefoon 675300. BESTAANDE VERGUNNINGEN Alle bestaande vergunningen verliezen hun geldigheid per 1 juli 1996. Dit geldt niet voor de verleende servicevergunningen. INFORMATIE Wie algemene vragen heeft over het nieuwe parkeerbeleid kan bellen met telefoonnummer 675257 of 675211; heeft u vragen over de nieuwe ver gunningen bel dan met 675305. Bij de dienst Stadsbeheer en bij Voor lichting is een ingekleurd kaartje met de verschillende parkeergebieden verkrijgbaar.

de Faam | 1996 | | pagina 5