Lawaaimakers zitten op een eiland m SPY HARD VANAF DONDERDAG 27JUNI T/M WOENSDAG 3 JULI 1996 VLISSINGEN 0118-418810 CD (D PREMIÈRE BARB WIRE NIEUW WHITE SQUALL PRIMAL FEAR TOY STORY PREMIÈRE THE ROCK NIEUW PREMIÈRE A GOOFY MOVIE NIEUW Woensdag 26 juni 1996 Bennie trok zich nooit wat van de buren aan. Hard rijden in de straat als de kinderen uit de buurt aan het spelen waren, 's Avonds laat thuis komen, dronken en schreeuwend. Elke dag de stereo op tien, ondanks herhaaldelijke verzoe ken van de buurt om het rustiger aan te doen. Lawaai maakt bij iedereen wat los Lawaaimakers: hoe haal je ze van hun eiland af? De 'Brief-methode' De 'Amsterdamse methode' Een goed contact is het halve werk De Nederlandse Stichting Geluidhin der LESLIE NIELSEN 4 DE FAAM - DE VLISSINGER CINEMA ALHAMBRA De heer J. KramerGeluidconsulent van de Nederlandse Stichting Geluidhinder. Niemand durfde er iets aan te doen, want Bennie was een agressief persoon met nare vriendjes. Ook de politie was niet in staat om een einde aan de overlast te maken. Het werd van kwaad tot erger en de boel stond op het punt om te esca leren, toen Bennie ernstig ten val kwam in zijn eigen huis. Met diverse botbreuken en ernstige kneuzingen heeft hij drie uur om hulp geroepen voordat hij buiten bewustzijn raakte. De postbode zag hem liggen en heeft uiteindelijk 06- 11 gebeld. Een buurtbewoner achteraf; „ledereen heeft hem gehoord, maar niemand stak een poot uit. En terecht". „Regelmatige geluidsoverlast kan het slechtste in een mens bovenhalen. We kunnen het niet vaak genoeg benadruk ken. Lawaaischoppers kunnen en willen zich te vaak niet inle ven in de situatie van de buren. Ze hebben nagenoeg geen idee van de ellende die ze een ander aandoen", aldus Jan Kramer, geluidconsulent van de Nederlandse Stichting Geluidhinder. Soms komen ze daar te laat achter en zijn de gevolgen nog veel erger dan in het geval van Bennie. In Velserbroek is afge lopen februari een achtender tig jarige man bij zijn buurman naar binnen geslopen om deze in zijn slaap te bewerken met een mes en een bijl. De geluidsoverlast van een aggre gaat gecombineerd met het herhaaldelijk draaien van har de muziek diep in de nacht was de buurman te veel geworden. Het slachtoffer moest met een ingeklapte long en sneeën over zijn hele lichaam in het ziekenhuis worden opgeno men. Dit soort berichten staan steeds vaker in de krant; hevi ge excessen en burenterreur als gevolg van geluidsoverlast. Een onderzoek uit Amerika maakt duidelijk, dat een over vloed aan geluid het gedrag van een doorsnee persoon enorm kan beïnvloeden. De psychologen Mathews en Canon hadden zichzelf op een mooie zonnige dag opgesteld in een doodgewone straat in Seattle. In hun armen hadden ze een enorme stapel boeken, die ze steeds lieten vallen op het moment dat er iemand langs kwam. Bij de helft van de passanten stond in de naburig gelegen tuin een maaimachine zonder geluiddemper op volle toeren te loeien. Als de gras maaier uit stond, pakte de helft van de passanten de gevallen boeken op en gaf ze terug. Als de grasmaaier aan stond, bood nog maar één op de acht passanten hulp; de rest liep door. De oorzaak voor dit gedrag is niet alleen de irritatie door het geluid zelf. Als mensen bloot worden gesteld aan veel harde geluiden tegelijk, hebben ze al snel de neiging om zich alleen te concentreren op de dingen waar ze zelf op dat moment mee bezig zijn; men sluit zich als het ware een beetje af van de omgeving. Van de voorbij gangers die werden getest toen de grasmaaier aan stond, concentreerden zeven van de acht zich op het vervolgen van hun weg, in plaats van op het helpen van de boekendrager. In eigen huis kunnen mensen niet weglopen van geluids overlast. Daar waar iemand zich thuis moet voelen is het dus zeer belangrijk dat de rus tige momenten niet bepaald worden door iemand anders. Dat levert een beklemmende situatie op, helemaal als het lawaai steeds maar weer door een en dezelfde persoon ver oorzaakt wordt. Herhaaldelijke geluiden van een buurman of buurvrouw met wie men op slechte voet staat, zijn veel ver velender dan geluiden van een goede vriend of vriendin. Bij een slechte onderlinge ver standhouding versterkt het een het ander negatief. Dan is het ineens niet zo maar lawaai, maar wordt het lawaai van de éne buurman aan wie men nou juist een hekel heeft. Hoewel één op de acht Neder landers zegt regelmatig last te hebben van het geluid van hun buren, doen toch weinig men sen structureel iets om de rela tie met hun kwelgeest te ver beteren. De Nederlandse Stichting Geluidhinder krijgt regelmatig van slachtoffers van geluidsoverlast te horen dat ze wel iets aan hun pro bleem willen doen, maar dat dat in de praktijk niet zo een voudig is; iedereen wil dat lawaaiige buren ophouden met hun herrie, maar niemand wil ruzie; een goede buur is beter dan een verre vriend. Zo is er een mevrouw die in een brief aan de Nederlandse Stichting Geluidhinder schreef, dat ze haar luidruchti ge buurman wel tien keer had uitgenodigd voor een kopje koffie om de zaak eens te bespreken, maar dat het elke keer zo gezellig was dat ze er niet meer over durfde te begin nen. Behalve het voorkomen van geluidsoverlast door middel van betere isolatie en prakti sche tips om het geluid te ver minderen, zijn er twee metho des die de Nederlandse Stich ting Geluidhinder aanreikt voor een mogelijke oplossing van het probleem. Wie de lawaaimaker in de buurt tegenkomt, kan voor de verandering eens buitenge woon vriendelijk doen, door gewoon op de man af te stap pen en te informeren hoe het bijvoorbeeld met de kinderen is, hoe de vakantie was, of alles goed gaat op het werk. Men zou vervolgens een com plimentje kunnen maken over de prachtig glimmende auto, de mooie rapportcijfers van het zoontje, het feit dat hij of zij elke ochtend hard loopt voor het werk, het maakt niet uit. „Uw buurman zal in eerste instantie misschien hoogst verbaasd zijn, maar hou vol. Toon interesse, wees vriende lijk en uw buurman zal het bij na onmogelijk vinden om onaardig tegen u te doen of u te negeren. Ga op zoek naar de mens achter de lawaaimaker en u zult verbaasd zijn over het resultaat", aldus Jan Kramer. Vervolgens schrijft men de buurman een brief, waarin alles op een rijtje wordt gezet. Welke geluiden storen het meest, wanneer storen ze het meest en op welke momenten van de dag zouden ze niet sto rend zijn, eventueel inclusief tips voor het voorkomen van bepaalde geluiden. Het is wel aan te raden om in de brief duidelijk te stellen, dat het om de geluiden en niet om de buurman zelf gaat. In de brief wordt de buurman uitgeno digd om er eens over te praten tijdens een kopje koffie. Het voordeel hiervan is, dat men ruzie voorkomt doordat de lezer alles even rustig tot zich kan laten doordringen. Kra mer: „Zodoende brengt u de buurman van tevoren op de hoogte van wat u wilt bespre ken tijdens het kopje koffie. Een stok achter de deur om het daadwerkelijk ter sprake te brengen". Mocht alles besproken zijn en de buurman heeft beterschap beloofd maar gaat toch binnen enkele dagen weer in de fout, dan is het toch beter om te wachten met het maken van verwijten. Het veranderen van gedrag is niet zo gemakkelijk. Stoppen met roken lukt de meesten de eerste keer ook niet. Mochten de buren het één week volhouden, dan is het tijd om de verrassing der verras singen uit de tas te trekken; een cadeautje als beloning voor goed gedrag. Kramer: „Wie houdt er niet van cadeau tjes? De kans is groot dat uw buurman wat vaker aan u denkt als hij de stereo open wil draaien". Naast de briefmethode is er nog een manier die de buren misschien tot bedaren brengt; de zogenaamde 'Amsterdam se methode': gewoon op het moment van de geluidsover last naar de buren stappen en zeggen waar het op staat. Kramer: „Als u dit vol blijft houden op elk moment dat de geluidsoverlast veroorzaakt wordt, zal het de lawaaimaker duidelijk worden dat u meent wat u zegt. Laat u het echter een paar keer erbij zitten, dan is de kans groot dat de lawaai maker denkt dat u er geen last meer van hebt of dat u niet thuis bent, terwijl u zich thuis afvraagt of u vorige keer mis t schien niet duidelijk genoeg bent geweest". Kortom: voor kom onbegrip en onwetend heid door nooit een gelegen heid over te slaan. Mochten de buren niet open doen, of omdat ze dat niet wil len of omdat ze de deurbel niet horen, dan bestaat er nog een andere manier om met hen te communiceren: naar huis gaan en net zoveel kabaal maken als zij. „Als zij ophou den met lawaai maken, houdt u ook onmiddellijk op. De kans is groot dat de buren op een gegeven moment de link leg gen. Overigens moet het plan natuurlijk wel even afgestemd worden met de andere buren" aldus Jan Kramer. Zo was er een gezin uit Weesp dat regel matig last had van de buur vrouw, die gek was van klas sieke muziek. Ondanks vrien delijke verzoeken of het wat minder kon, bleef ze op wille keurige momenten van de dag de stereo keihard aanzetten, op een gegeven moment ging de buurman elke keer als de stereo op tien ging, met zijn gezin een potje tafeltennis spe len in de woonkamer. Binnen een week stond de buurvrouw op de stoep, om te vragen of ze alsjeblieft op konden hou den met tafeltennissen, omdat zij helemaal niet meer van haar muziek kon genieten. Pas toen kon de buurman haar dui delijk maken, dat hij en zijn gezin op hun manier niet zo gesteld waren op klassieke muziek. De problemen zijn nu opgelost door middel van betere afspraken. Nederland is een gehorig land met isolatienormen die nog uit de jaren vijftig stammen, toen er nog geen stereo's, televisies en wasmachines waren. De Nederlandse Stichting Geluid hinder heeft talloze tips om vele vormen van geluidhinder te helpen voorkomen. Maar de beste tip is verdraagzaamheid en het behouden van contact met de buurt. Helaas gaat het soms goed fout, zoals afgelo pen februari in Velserbroek. Maar ook in alledaagse situ aties is het vervelend om op slechte voet met de buurt te staan. Als men op vakantie wil is er nooit iemand die even de planten water wil geven, de hond wil uitlaten, 's avonds de lampen aan- en uit wil zetten tegen inbrekers of de boel een beetje in de gaten wil houden. Of gewoon nergens meer kun nen aankloppen voor een doodeenvoudig kopje suiker. Kramer: „Voorkom afzonde ring van de buurt en probeer ook in te grijpen als iemand anders in de buurt afgezon derd dreigt te worden. Een goed contact is soms moeilijk, maar behoort altijd tot de mogelijkheden". De Nederlandse Stichting Geluidhinder probeert geluid hinder in Nederland zoveel mogelijk tegen te gaan, en beschikt over veel kennis op het gebied van geluid en geluidhinder en adviseert van daaruit zowel particulieren als de overheid en het bedrijfsle ven. De Nederlandse Stichting Geluidhinder geeft folders uit met informatie over geluidhin der. Belangstellenden kunnen bellen of schrijven naar: Nederlandse Stichting Geluid hinder, Postbus 381, 2600 AJ Delft, telefoonnummer 015- 2562723. P Hufk wOlKWl&JUICs Alt THE ACTION, v ALL THE WOMEN. ■:Mr Httf THE IHTELUGEKCL ■v.:- Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag14.00-19.00-21.30 u. Zondag14.00-19.00-21.30 u. Maandag, dinsdag20.00 u. Woensdag14.00-20.00 u. Dick Steele, oftewel agent WD-40, treedt opnieuw in actieve dienst bij The Agency om de boosaardi ge generaal Rancor te stoppen. Rancor werd doodgewaand na een explosief treffen met Steele. Rancor blijkt echter niet dood maar uitzinnig van woede te zijn, ongewapend maar zeker niet onge vaarlijk. Steele bundelt zijn krachten met de mys terieuze, mooie Agent 4.14 om het duivelse plan van Rancor te dwarsbomen. Terwijl ze zich een weg banen naar de verblijfplaats van generaal Rancor ontsnappen ze aan ontvoeringen en hou den ze tussendoor ook nog tijd over voor een etentje en een dansje. Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Maandag, dinsdag20.00 u. Woensdag20.00 u. Een waanzinnig spannende film waarin Pamela Anderson Lee de vurige Barb Wire speelt. Barb Wire is een blonde heldin anno 2017 op een razendsnelle motorfiets. Zij verdient enorm veel geld als huurmoordenares. Maar zij is ook de grote baas van een drukbezochte nachtclub. Door haar invloed, macht en uitstraling is zij geliefd bij het terroristische regime èn bij het ondergrondse verzet. Het verzet vraagt de blonde schoonheid Barb om mee te helpen bij de onmogelijke ontsnapping van een knappe geleerde naar neutraal gebied. Barb reageert afwijzend, totdat de strijd haar blinde broertje noodlottig wordt. Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Maandag, dinsdag20.00 u. Woensdag20.00 u. De succesvolle strafpleiter Martin Vail verdedigt de arme sloeber Aaron Stampier, die verdacht wordt van de beestachtige moord op aartsbisschop Rushman. Vail raakt gesteld op de verlegen, stot terende jongen en gelooft het merkwaardige ver haal dat deze ophangt over de avond van de moord. Hij was wel in het appartement van Rushman maar kreeg een black out en herinnert zich verder niets. Vail gaat op onderzoek uit en komt tot verrassende conclusies. Zaterdag14.00 u. Zondag14.00 u. Woensdag14.00 u. 'Een mijlpaal in de filmgeschiedenis' - Televlilcr Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Maandag, dinsdag20.00 u. Woensdag20.00 u. De legendarische held Generaal Francis X. Hummel (Ed Harris) en zijn elite commando's maken zich meester van Alcatraz. Ze nemen daar een groep toe risten in gijzeling en dreigen gifgasraketten op San Francisco af te schieten als hun eis niet wordt ingewilligd. Die eis bestaat uit genoegdoening voor de familie van de commando's die bij uiterst geheime militaire operaties om het leven zijn gekomen. De enige kans op redding van de stad komt van Stanley Goodspeed (Nicolas Cage), een jonge FBI-agent die alles afweet van chemi sche wapens, en gevangene John Patrick Mason (Sean Connery), de enige die voor zover bekend ooit van het gevangeniseiland heeft kunnen ontsnap pen. Terwijl de uren wegtikken, proberen de twee naarstig om ongezien op het eiland te komen, de raketten onschadelijk te maken en zo een ramp te voor komen. Zaterdag14.00 u. Zondag14.00 u. Woensdag14.00 u. 1960... Aan de vooravond van een roerig decenni um vertrekt een groep Amerikaanse jongens voor de reis van hun leven. In plaats van het laatste jaar op hun High School, zullen ze het jaar doorbren gen op het opleidingsschip Albatross. Aan boord leren ze alles over scheepvaart, Engelse litera tuur, teambuilding en andere dingen die ze mis schien nodig zullen hebben. Onvergetelijke momenten en gevaarlijke gebeurtenissen wisse len elkaar snel af, maar niets en niemand kon ze voorbereiden op het bijna legendarische natuur verschijnsel White Squall. Met Goofy als vader, valt het niet mee COOI/ te zijn! 1 Disney Zaterdag14.00 u. Zondag14.00 u. Woensdag14.00 u. Voor de eerste keer in zijn drieënzestig jarige carrière speelt Goofy de hoofdrol in zijn eigen film. Hij raakt tot over zijn flaporen verzeild in het ongeluk als hij Max mee uit vissen neemt in een poging de generatiekloof te overbruggen en de band met zijn nageslacht wat strakker aan te halen. Max, wiens ergste nachtmerrie het is om net zo'n flapdrol te worden als zijn vader, zou zijn tijd veel liever met de beminnelijke Roxanne (die eindelijk beloofd heeft met hem uit te gaan) doorbrengen, maar hij wordt zonder enige vorm van overleg meegetroond. Wanneer Max zijn afspraakje met Roxanne vervolgens afzegt om zogenaamd naar het grote concert van hun idool en superster Powerline in Californië te gaan, is dat het begin van een gevaarlijke bedriegerij vol grappige ontwikkelingen. Op weg naar de oude visstek bij Lake Destiny, de plaats waar Goofy en zijn vader elkaar beter hebben leren kennen, komen de ongelukkige vakantiegangers oog in oog te staan met Bigfoot, bezoeken een ven/allen themapark en ontdekken dat het woord 'snelverkeer' ook een tweede betekenis kan hebben als hun auto in een enorm ravijn stort. Voor Max komt het moment van de waarheid als Goofy hem tot navigator bombardeert en hij moet kiezen tussen de hoofdweg naar Lake Destiny of een 'alternatieve' route die naar het grote concert voert en Max geliefd zal maken bij Roxanne.

de Faam | 1996 | | pagina 4