R llnikii GEMEENTE MIDDELBURG Panden worden getoetst Reconstructie rioleringsstelsel Sporen uit het verleden in het Walcherse landschap Dienstregeling lokaal busvervoer De 10 meest gestelde vragen Rooien Collecten Spreekuur Commissie P-garages langer open Week 24 Tafeltje Dekje DE FAAM - DE VLISSINGER DE FAAM 5 y W wr Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnengekomen voor: een els aan de Korte Noordstraat; een populier aan de Michaëlsdrecf. Voor informatie over rooivergun- ningen kunt u terecht bij de afdeling Grocnbehecr. telefoon 675312. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collec- te te houden: AVO Integratie gehandicapten van 10 tot en met 15 juni; Prins Bcmhardfonds/Anjerfondsen van 17 tot en met 22 juni; Nederlandse Lever-Darm Stichting van 24 tot en met 29 juni. De wijkbcmiddelaar houdt in de wijk Magistraatwijk niet (zoals vori ge weck vermeld) elke werkdag spreekuur, maar alleen op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.45 uur in het Zuiderbaken. Al meermalen is op de gemeentepagina aangekondigd dat dit jaar en ook volgend jaar werkzaamheden zullen plaatsvinden voor de hertaxatie van alle onroerende zaken in de gemeenten Arnemuiden en Middelburg (huizen, bedrijfsgebouwen enz.). Deze taxaties van alle onroerende zaken gebeuren in het kader van de Wet Waardering Onroerende Zaken (Wet WOZ). Deze wet heeft betrekking op de waarde van de onroerende zaak die gebruikt wordt bij de onroerende-zaakbelastingen van de gemeente, de vermogensbelasting en de inkomstenbelasting (huurwaardeforfait) van de rijksbelastingdienst en de waterschapsomslag gebouwd van het water schap. Vanaf april zijn enkele medewerkers van de Kafi BV te Breda begonnen met voorbereidende werkzaamheden voor de hertaxaties. In juli 1996 zullen de feitelijke taxaties worden gestart. Praktijkervaring heeft geleerd dat bij een hertaxatie van alle onroerende zaken aan de taxateur diverse vragen worden gesteld over die hertaxatie. De tien meest gestelde vragen leest u verderop, met natuurlijk de bijbehorende antwoorden. 1. Wie is de taxateur? De taxateur onroerende zaakbelastingen is werkzaam voor een door de gemeente aangetrokken landelijk gespecialiseerd taxatiebureau, namelijk Kali BV te Breda. Dit kantoor verricht ook werkzaamheden in buurgemeen ten en is daarom goed bekend met de markt voor onroerende zaken in de omgeving. De taxateur kan zich legitimeren met een door de gemeente ver strekt legitimatiebewijs. Het is verstandig daar altijd naar te vragen als de taxateur bij u aanbelt. De taxateur werkt op de normale werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. In het weekend wordt niet getaxeerd. 2. Welke waarde wordt hoe vastgesteld? In beginsel wordt de waarde in het economisch verkeer naar waardepeilda- tum 1-1-95 vastgesteld. Dit is bij courante (gangbare) objecten, de waarde die het op de waardepeildatum opbrengt, als het wordt verkocht aan de meest biedende gegadigde die het vrij kan aanvaarden. Alle aspecten, die een koper in zijn overweging betrekt, worden daarin meegenomen. De waar de wordt dus gerelateerd aan verkochte objecten. De vrije verkoopprijs is daarbij het uitgangspunt. Het taxatiebureau beschikt via het kadaster over alle verkoopprijzen van de laatste jaren. Bovendien heeft het bureau op basis van een marktonderzoek in de gemeente bepaald of de vastgestelde koop sommen een reëel marktbeeld vormen. Door opname (door taxateurs) wordt met behulp van al bekende gegevens, zoals oppervlakte, inhoud, bouwjaar, pcrceelgegevens, ter plaatse een waarde bepaald. Daarbij betrekt de taxateur ook specifieke omstandigheden en/of elementen. 3. Zijn de gegevens van mijn onroerende zaak (huis, bedrijf enz.) niet bij de gemeente bekend? De taxateur krijgt dus, voorzover bij de gemeente bekend, de beschikking over zoveel mogelijk gegevens, zoals bouwdossiers, kadastertekeningen en dergelijke. Er moet echter altijd een controle ter plaatse worden uitgevoerd om eventueel foute gegevens te corrigeren. De taxateur zal dan ook, indien nodig, bepaalde gegevens controleren of verzamelen. 4. Moet ik medewerking verlenen aan de taxatie? Het is verstandig uw medewerking te verlenen om zo tot juiste taxatiewaar den te komen. Als u om medewerking voor een interne (bij u binnen) opna me van uw onroerende zaak wordt verzocht, moet u de taxateur verzoeken zich te legitimeren. Er kan niet vaak genoeg op gewezen worden om dat ook te doen. Als de taxateur het noodzakelijk acht uw onroerende zaak intern op te nemen en u weigert de toetgang, dan kan de taxateur de gemeente verzoe ken om medewerking af te dwingen. Dit is wettelijk zo geregeld. De gemeente bewandelt liever niet deze weg en stelt uw medewerking dan ook op prijs. 5. Moet de taxateur het huis van binnen bekijken? Het niet aan de taxatie meewerken kan leiden tot een foutieve, misschien te hoge waardebepaling omdat de taxateur niet alle benodigde aspecten heeft kunnen beoordelen. Ook controle van gegevens is niet mogelijk. Indien de taxateur de onroerende zaak intern heeft opgenomen wordt hiervan een aan tekening gemaakt. Dat gebeurt ook bij een weigering om de taxateur binnen te laten. 6. Wordt de waarde hoger naarmate ik mijn onroerende zaak beter onderhoud? Onderhoud leidt normaliter niet tot een verhoging van de waarde. Bij analy se van de verkoopcijfers is wel gebleken, dat nagenoeg iedere koper bij het sluiten van een koopovereenkomst al rekening houdt met een onderhouden object. Er moet getaxeerd worden op basis van marktgegevens. Alleen in de gevallen dat er sprake is van behoorlijk achterstallig onderhoud, vindt een (beperkte) aftrek plaats. 7. Onlangs is mijn pand al getaxeerd, kan de gemeente deze taxatie niet gebruiken? Een taxatie die u zelfheeft laten maken, kan met andere doelstellingen zijn opgemaakt. Bijvoorbeeld voor de hypotheek, een boedcldcling, de over dracht van eigendom van ouders aan kinderen of de aankoop door een huur der. Die taxaties voldoen niet aan de wettelijke eisen in het kader van de Wet WOZ. Bovendien worden de taxaties over het algemeen niet onderbouwd met verkoopcijfers van andere woningen wat voor deze taxatie wel gebeurt. De taxaties dienen tevens op de waardepeildatum 1-1-95 te worden vastge steld. 8. Hoe is het mogelijk, dat een taxateur tot twee keer toe in dezelfde straat rondloopt? Het kan voorkomen, dat u meerdere keren een taxateur in uw straat ziet. Dat heeft te maken met het feit, dat steekproefsgewijs controles worden uitge voerd door het taxatiebureau, of door taxateurs die worden ingeschakeld door de Waarderingskamer. Dit is het bestuursorgaan, dat de gemeenten controleert op naleving van de kwaliteitseisen. Het is overigens altijd zinvol even te informeren bij de betreffende taxateur wat deze aan het doen is en door wie hij/zij gestuurd is. 9. Wanneer hoor ik iets over de vastgestelde waarde? De waarde die uiteindelijk wordt bepaald krijgt u vóór 1 maart 1997 van de gemeente te weten. Het gaat dan om een formele bekendmaking (in de vorm van een beschikking) van de waarde van de bij u in eigendom of gebruik zijnde onroerende zaak. Tegen deze beschikking staat de mogelijkheid van bezwaar open. De taxateur mag en kan u niet vertellen wat de waarde van uw pand is, omdat er eventueel bij controles nog correcties plaatsvinden. 10. Als ik nog vragen heb, waar kan ik dan terecht? Als u nog vragen heeft, kunt u tijdens kantooruren bellen met het bureau belastingen van de afdeling financiële zaken, telefoon 0118-675479. Foto: J. Wolterbeek In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 18 juni om 19.30 uur. Secretaris is de heer M. Frenscl. telefoon 675435. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): kemtakendiscussie en een notitie over gemeentelijke heffingen en belastingen. Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 20 juni om 19.30 uur. Secretaris is de lieer J.J. Schroevers, telefoon 675633. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): evaluatie cliënten raad, hergebruik zwembad Poelen- daele, conceptnota cultuur, evalu atierapportage commissie bezwaar schriften Sociale Zaken, bushokje Hofplein, evaluatie WVG 1995. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 24 juni om 19.30 uur. Secretaris is de heer R. Griep, tele foon 675232. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): Molenwater, ontslui ting Veersepoort, voorbereidingsbe- sluiten, toelichting op verkeer. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 25 juni om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 675304. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): nota herstructurering sportcomplexen. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert maandag I juli om 19.30 uur. op De parkeergarages Kousteensedijk en Geere zijn sinds kort geopend van 8.00 tot 21.30 uur op alle dagen met uitzondering van de zondag. Dit bete kent een uitbreiding van de opening stijden met name in de avonduren. Tijdens deze extra uren 's avonds kan men GRATIS parkeren van 18.00 tot 21.30 uur, met uitzondering van de donderdagavond. De nieuwe tijden gelden voorlopig voor een proeftijd van één jaar. Als per 1 juli het nieuwe parkeersysteem in de binnenstad gaat gelden dan vormen beide garages een uitstekend alternatief voor de par keerplaatsen in de binnenstad: er is bijna altijd plek en u betaalt achteraf voor de werkelijk benodigde parkeer tijd. U hoeft niet meer te dubben hoeveel u in de meter gooit of tijdens het winkelen in paniek te raken als het eens uitloopt. Bovendien zijn de loop afstanden van de garages naar het winkelgebied kort. Foto: Anda van Riet De gemeente Middelburg is mo menteel bezig met een grootschalige reconstructie van het rioleringsstel sel in de Binnenstad. De aanleiding hiervoor is, dat de gemeente minder rioolwater wil overstortcn op het bestaande oppervlaktewater in de Binnenstad. Het overstortcn op zich is noodzakelijk om tijdens extreem zware regenbuien overlast op straat en in woningen te voorkomen. In de huidige situatie wordt op ver schillende lokaties overgestort op het (stilstaande) water van de bin nengrachten (Herengracht tot Stads- schuur). Om de waterkwaliteit in deze grach ten te verbeteren is door het ingeni- eursburo de Grontmij een herbere kening van het rioolgebied Binnen stad uitgevoerd, waarbij dit op een tweetal manieren is doorgerekend. Bij de uiteindelijk gekozen manier zal de hoeveelheid overstortend water op de grachten tot bijna nul verminderen, mede als gevolg van de aanleg van een transportriool van de Kromme Weele naar de Nederstraat. De aanleg van de tweede fase van dit riool (vanaf de Koepoort tot aan de Penninghocksingel) is nu in uit voering. De derde en laatste fase wordt volgend jaar uitgevoerd, en betreft de gehele Penninghocksin gel. De beschikbare berging in het rioolstelsel wordt volledig benut. Een direkt resultaat van de gekozen De "uitstroombak" aan het Noordbolwerk (foto: Stadsbeheer) manier is echter, dat er op de omlig gende vesten meer water overgestort zou worden. Om nu hiervan de gevolgen te beperken is in een vervolgstudie bij de twee grootste overstortlokatics de toepassing van een bergingsbassin onderzocht. Deze constructie bestaat uit een bergingskelder tussen het rioolstelsel en de vesten, waarin de bezinkbare deeltjes in het over- stortende water zullen neerslaan. Daardoor zal het water dal alsnog in de vest terecht komt aanzienlijk schoner zijn. Voor het eerste bergingsbassin wordt de voormalige reinwaterkel- dcr van de Delta Nuts Bedrijven heringericht. Deze bevindt zich ach ter de watertoren aan het Molenwa ter. De overstortleiding van deze kelder loopt via het Molenwater en het Noordbolwerk naar de Noord- vest. De capaciteit van deze kelder is zo groot, dat de overstortleiding slechts éénmaal in de twee jaar op de vest zal lozen, terwijl de kelder zelf ca. 16 maal per jaar zal vollo pen. De inpassing van het transportriool in het rioolgebied Binnenstad is momenteel in uitvoering en zal in 1998 gerealiseerd zijn, evenals de aanleg van het tweede bergingsbas sin aan de Oude Veerseweg. De vervuiling als gevolg van rioolo- verstorten van het rioolgebied Bin nenstad zal hierdoor de komende jaren met ongeveer 75% afnemen. Wat zie je in het Walcherse land schap en wat is de geschiedenis ervan? 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 17 tut en mei 23 juni: Maandag Rundergehaktballcn, andijvie, aardappelen Dinsdag Varkenshaasje, wortelen, aard appelpuree Woensdag Rundersaucijs, rode bieten, aardappelen Donderdag Blokjes kalkoen in kerriesaus met vruchten en rijst Vrijdag Visfilet in milde mosterdsaus, spinazie, aardappelen Zaterdag Broccoli, aardappelschotel met reepjes ham en kaasroomsaus Zondag Wat de pot schaft Het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke regeling Lokaal Open baar busvervoer Vlissingen/Middelburg heeft de vast te stellen dienstrege ling voor het lokale openbare busvervoer van de buslijnen 56, 57 en 58 bin nen het Stadsgewest ter inzage gelegd bij: - de gemeente Middelburg, sectie Voorlichting, Stadshuisstraat 2 - de gemeente Vlissingen, sector Stadsontwikkeling, Stadhuisplein 2. Belanghebbenden kunnen hun zienswijze over het ontwerp-besluit tot uiter lijk 5 juli 1996 zowel schriftelijk of mondeling naar voren brengen bij de secretaris van de Gemeenschappelijke regeling Lokaal openbaar busvervoer Vlissingen/Middelburg, p/a Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen t.a.v. dhr. F. Slager. Belangrijke verbeteringen zijn: - De aansluitingen van bus op trein en van trein op bus worden verbeterd, (voornamelijk door aanpassingen in de dienstregeling van de bus). Het aantal aansluitende verbindingen wordt hierdoor aanzienlijk verhoogd. - NS-station Middelburg (ook Goes en Kruiningen) worden knooppunten voor openbaar vervoer. - Vanuit Dauwendaele is aansluiting op de trein gerealiseerd met name in de spits tussen 07.00 - 09.00 en 13.00- 17.30 uur (kwartierdienst)! Er zijn vanuit alle wijken vaste verbindingen naar Vlissingen/ziekenhuis. - Alle lijnen lopen van Middelburg naar Vlissingen met in Vlissingen de hallen Ziekenhuis en Centrum en te Middelburg de halte Centrum (Koe straat en Nieuwe Haven) en NS. - Alle lijnen die vanaf de Walcherse kant (ten oosten van het kanaal door Walcheren) het station in Middelburg aandoen hebben aansluiting op/van de treinen (stoptrein of Intercity) met overstaptijden van minimaal 3 en maximaal 15 minuten. - ZWN biedt treinreizigers een overstapgarantie van trein op bus. - De wijk Dauwendaele krijgt een directe verbinding met Vlissingen en d.m.v. een directe overstap verbinding met Koudekcrkc en Der Boede. - De wijken Veerse Poort, Klarenbeek, de Griffioen en Zuid (Reyershovc) krijgen een directe verbinding met Vlissingen (via Oost-Souburg), boot/NS, Hogeschool Zeeland, ziekenhuis en Centrum. - In de avonduren en op zondag, ontstaat een halfuursfrequentic op het tra ject Vlissingen boot/NS-Vlissingen C-Middelburg C-Middelburg NS- Middelburg Dauwendaele, door afwisselend de lijnen 56 en 58, met zowel te Middelburg als Vlissingen een goede overstap op en van de treinen. Wat zijn dat voor heuvels in het landschap? Zijn het oude vuil stortplaatsen of zijn het gecamou fleerde bunkers uit de Tweede Wereldoorlog? Die kanovijver hij het Nollebos, is die speciaal gegra ven om te kanoën of is hij op natuurlijke wijze ontstaan? Waarom zijn de bolwerken rond om Middelburg in een stervorm aangelegd? Wanneer is het Kanaal door Walcheren gegra ven? Hoe komt de Stationsstraat in Domburg aan zijn naam? Deze, en nog veel meer vragen kun je stellen als je op Walcheren goed om je heen kijkt. De rijk geïl lustreerde lesbrief Sporen uit het verleden in het Walcherse land schap geeft op veel vragen een ant woord. Hij gaat vooral in op de historische achtergrond van de 'sporen uit het verleden'. Tijdens een bijeenkomst op 5 juni jl. in het Calvijn College te Middel burg vond de presentatie van de les brief Sporen uit het verleden in het Walcherse landschap plaats. Het eerste exemplaar van de lesbrief werd aangeboden door de voorzitter van de Werkgroep Lokale Geschie denis Middelburg (WLGM), drs. L.K. de Kraker, aan de wethouder van onderwijs van Middelburg, mevrouw D.S. Goedegcbuurc-Won- dergem. Sporen uit het verleden in het Walcherse landschap is een gecombineerde uitgave van de WLGM en de Heemkundige Kring Walcheren (HKW). De voorzitter van de kring, mevrouw M.J. Daa- men-van Houte overhandigde het eerste scholcnpakkct aan de adjuncl- scctordirecteur van het Calvijn Col lege. A. van der Toorn. De bijeen komst, waarbij leerlingen uit de basisvorming en genodigden aanwe zig waren, werd opgeluisterd door Jan Zwemer, die aan de hand van dia's vertelde over Walcheren. Het idee om een lesbrief over Wal cheren te maken ontstond in de WLGM naar aanleiding van de vraag uit het voortgezet onderwijs om in te spelen op het thema "geschiedenis van de eigen omge ving", dat sinds de invoering van de Wet op de basisvorming 1 augustus 1993) op het lesrooster staat. Nor maliter maakt de WLGM lesbrieven over Middelburgse onderwerpen, maar aangezien de scholen voor voortgezet onderwijs in Middelburg ook door veel leerlingen van buiten Middelburg worden bezocht, lag het voor de hand het onderwerpsgebied Middelburg uit te breiden tot heel Walcheren. Aan de totstandkoming van de les brief over Walcheren werd mede werking verleend door de HKW. Deze vereniging stelt zich ten doel de kennis van Walcheren te bevor deren. Zij zag in het uitgeven van een lesbrief over Walcheren een goede gelegenheid om jongeren actief te betrekken bij de geschiede nis van hun heem, hun eigen omge ving, waar ze wonen en naar school gaan. De uitgave van de lesbrief werd mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van Amanda Pallas Exitu, steunfonds voor het onderwijs. De lesbrief is bedoeld voor leerlin gen in de basisvorming op Walche ren. De bijbehorende vragen en opdrachten met antwoorden voor de leerkracht, worden aangeleverd op diskette. Sporen uit het verleden in het Wal cherse landschap bestaat uit vier hoofdstukken: I Het landschap: Natuurlandschap en cultuurlandschap II Van burg tot bunker: Verdedi gingswerken op Walcheren III Maneblussers en Flessedieven: Twee steden op Walcheren: Middelburg en Vlisisngen IV Toeren over Walcheren: Infra structuur en toerisme Hoofdstuk I behandelt het ontstaan en de ontwikkeling van Walcheren en het ontstaan en de ontwikkeling van dorpen. In hoofdstuk II wordt de geschiedenis van verdedigingsbur gen, forten en bunkers verteld. Hoofdstuk III gaat over Middelburg als bestuurscentrum en handelsstad en Vlissingen als vissersstad en havenstad. In hoofdstuk IV wordt de geschiedenis van het Kanaal door Walcheren en de spoorlijn en de ont wikkeling van het toerisme op Wal cheren behandeld. De 'rode draad' door de lesbrief wordt gevormd door een schoolklas die tochten maakt over Walcheren. De leerlingen fietsen langs vliedber gen en boerderijen, over dijken en door dorpen. Een archeoloog geeft uitleg bij de overblijfselen van de burg van Oost-Souburg en ze krij gen een rondleiding door Fort Ram- mekens. Een archivaris toont aan de hand van kaarten, plattegronden en een rondleiding door de stad de geschiedenis van Middelburg en bij een bezoek aan Vlissingen bezichti gen de leerlingen het stedelijk muse um en de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Tijdens een rondvaart door het Kanaal door Walcheren wordt verteld over de geschiedenis van het kanaal en de spoorweg. Een VVV-gids laat tenslotte zien hoe Domburg zich van mondain kuur oord ontwikkelde tot een toeristi sche trekpleister. Sporen uit het verleden in hel Wal cherse landschap werd vervaardigd door W.P. van der Heijden, leraar geschiedenis en aardrijkskunde aan de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren afdeling Voorbe reidend Beroepsonderwijs, drs. M. van den Hoek, leraar geschiedenis aan de Hogeschool Zeeland afdeling PABO, drs. A.P. de Klerk, histo risch geograaf en consulent regiona le geschiedbeoefening voor Zee land, drs. P.J. Smallcgange. oud conrector en leraar geschiedenis aan de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren en A. Waarden- Koets, adjunct-archivaris van Mid delburg. Het basismateriaal voor de lesbrief werd aangeleverd door Lia de Nooyer, Irene du Pont, Sylvane Rittcr, Rcmco Versluijs en Rinus de Vries, studenten van de Hogeschool Zeeland afdeling PABO, die in hel kader van hun eindexamenscriptie elk een hoofdstuk of een deel van een hoofdstuk hebben voorbereid. De lesbrief werd gedrukt bij de gemeentelijke huisdrukkerij. Alle scholen voor voortgezet onderwijs op Walcheren hebben bericht ontvangen over de tijden waarop de lesbrieven (inclusief diskette met vragen en opdrach ten en antwoorden) die voor hen bestemd zijn kunnen worden afgehaald bij het Cemeente- archief Middelburg, Stadhuis straat 2. De vliedberg aan de Boudwijnskerkseweg bij Boudewijnskerke. Foto: Theo van Waarden

de Faam | 1996 | | pagina 5