Tuilenaar Bak-Kern-bakker ANWB-f ietsroute door Walcheren Opnieuw pizzeria in Middelburg geopend Kinderen 'proeven' volwassen wereld Zeeuwse natuur in de Hortus Zelandiae Scissors haarverzorging wil van knippen een uitje maken ANV$ Louis Hemelaar neemt naaimachinezaak over De Zeelandkaart. Landbouwkundige verkoopt hangmatten De Zeelandkaart. Bart Te ra Tune naar Voor het vierde achtereenvolgende jaar organi seert het fonds van Jantje Beton in ruim hon derdtwintig gemeenten de zogenaamde 'Roe- feldag'. Roefelen is het Vlaamse woord voor 'rondsnuffelen'. Op zaterdag 22 juni stellen ver- schilende Middelburgse bedrijven hun deuren open voor kinderen van 6 tot 12 jaar. zeeiandkaart: Heel wat waard 06-0220003 met de Zeelandkaart. Louis en Jaqueline Hemelaar die hun gelijkna mige zaak in naai-en lockmachines voeren aan de Spuistraat in Vlissingen hebben onlangs de activiteiten en het rest assortiment van collega Wilbrink uit Middelburg overgenomen. Naaima chinezaak Wilbrink heeft inmiddels na zo'n veertig jaar de deuren gesloten. Om de toerist niet alleen met het alombekende zon, zee en strand kennis te laten maken, maar ook met het Walcherse platteland, heeft het Streek VVV Walcheren een dorpenroute samen gesteld. Behalve langs de verschillende dorpen voert de fietsroute langs de diverse kleinschali ge toeristische voorzieningen de het Walcherse platteland heeft. Vorige week vrijdag werd de door de ANWB bewegwijzerde route door gede puteerde van recreatie en toerisme van de pro vincie Zeeland J.G. van Zwieten in gebruik genomen. Vlindertuin Vliedberg Ronald en Ben Dhaeze openden vorige week de deuren van hun pizzeria Forno Caldo in de Mid delburgse Wagenaarstraat. Voorlopig kunnen er alleen pizza's worden bezorgd en afgehaald. Zodra de drankvergunning van het café gere geld is openen de twee broers ook een eetzaal waar zo'n vijfentwintig gasten in alle rust hun pizza kunnen eten. Meinte Jorritsma heeft in de Sint Janstraat in Middelburg zijn ambulante handel in hangmat ten een vast onderdak gegeven onder de naam: Brasil. „Eigenlijk ben ik afgestudeerd in Bos bouw aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen, maar handel drijven vind ik veel leuker". Scissors staat voor schaar en dus voor knippen. De dames- heren- en kinderkapper in de Lange Noordstraat in Middelburg windt er geen doek jes om. Scharen in bloempotten, tegen de muur en voor het raam. De sinds enige tijd geopende kapperszaak van Harry Strous heet Scissors en samen met collega's Dick Igounet en Addy Baak werkt hij onder het motto 'naar de kapper gaan is een uitje'. Achter het uit de dertiende eeuw stammende kasteel Westhove in Oostkapelle is men het afgelopen jaar druk in de weer geweest met de aanleg van de Hortus Zelandiae, een heemtuin waarin planten groeien die kenmerkend zijn voor Zeeland. S Heel wat waard als winkelkaart. Neushoornkever Woensdag 12 juni 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Bakkerij Tuilenaar aan de Paul Krugerstraat in Vlis- singen telt mee in Neder land, want kortgeleden mocht hij toetreden tot de Bak-Kern. Om tot die orga nisatie te worden toegela ten, dient de bakker alleen topkwaliteit in huis te heb ben. Eén van de belangrijkste voor waarde voor een Bak-Kern- bakker is dat hij alles zelf moet maken. Elk product, brood of banket, moet behalve vers ook van de allerbeste kwaliteeit zijn. Daarnaast dient het win kelpersoneel een aangeboren gevoel voor service te hebben waarbij de wensen van de Op de gevel van Bart en Tera Tullenaar in Vlissingen prijkt sinds kort het Bak-Kern-vignet. klanten altijd op de eerste kers dienen bovendien actief plaats komen. Bak-Kern-bak- en vernieuwend bezig te zijn. Door zijn studie Bosbouw kwam Jorritsma terecht in Bra zilië en legde contact met handwerklieden die in een klein fabriekje uit katoen textiel weefden. „Dat fabriekje is een familiebedrijf waar voorname lijk de mannen het weefwerk verrichten. De lappen stof gaan dan per kruiwagen naar de vrouwen die het haakwerk, macramé en de touwen maken. Vervolgens ontstaan dan de hangmatten die in Bra zilië in ieder huis dienst doen als bed of stoel. Bij het ver vaardigen van de hangpiatten komt absoluut geen kinderar beid aan te pas", verzekert Jor ritsma. „Hier in het westen zal een hangmat nooit ons bed vervangen, maar het is een fabeltje te denken dat het lig gen in een mat rugklachten veroorzaakt. Je ligt namelijk diagonaal waardoor er een perfecte gewichtsverdeling ontstaat. En dat je eruit valt is al helemaal onzin want dan zouden er iedere nacht duizen den Brazilianen uit hun mat vallen. In de zomer is in een hangmat liggen lekker luchtig omdat je boven de grond hangt. In de winter kan men zich er behaaglijk in nestelen De clou van een goede en dus sterke hangmat is volgens Jor- ritsa de weeftechniek. „Die is vooral in Brazilië heel goed. De kettingdraden (lengtedraden) van de lap stof lopen door in het macraméwerk aan de uit einden van de mat. Dit macraméwerk vormt het hang- gedeelte en een geweven ring kan aan een haak in muur of balk op de gewenste hoogte bevestigd worden. „Een mat is dus een gesloten geheel en dat maakt hem supersterk". Omdat er toch nogal wat vragen rijzen over hoe en waar het beste in huis Een rondleiding in de studio van Radio Maximaal, zelf ham burgers bakken bij McDonald's en danslessen volgen bij Jan vier. En dit is nog maar een greep uit de activiteiten waar kinderen op de Roefeldag aan kunnen deelnemen. Jantje Beton heeft de Roefel dag in het leven geroepen om kinderen de kans te geven ken nis te maken met de maat schappij en meer te integreren in de 'volwassenen-wereld'. Om te kunnen deelnemen aan een of meer van de activiteiten kunnen de kinderen op de Vis markt een gratis kaartje halen. De bedrijven die aan de Roe feldag meewerken zijn zeer divers. De organisatie van de Roefel dag in Middelburg is in han den van de wijkvereniging Zuid en scouting groep 'de Gouden Cirkel'. De Zeelandkaart. Ideaal om te parkeren, te telefoneren, te recreëren, in de bus, bij het winkelen, bij museumbezoek en in de bibliotheek. Bovendien geeft de kaart recht op aantrekkelijke kortingen bij evenementen en attracties. Bel gratis voor inlichtingen met Cliëntenservice Louis en Jaqueline Hemelaar. Voor de vaste klanten van Wil brink is het nog wat onwennig om zich nu te richten op Pfaff- dealer Hemelaar. „Ik krijg regelmatig telefoontjes van klanten van Wilbrink met de vraag waar ik gevestigd ben in Vlissingen. Dan zeg ik altijd maar: 'langs de bioscoop rij den en dan aan de linkerkant'. Hieruit blijkt maar weer dat heel veel mensen merkvast zijn, Wilbrink verkocht name lijk de merken Lewesteyn, Husqvarna en Elna en ik sta bekend als Pfaff-dealer en voor hen dus tot voor kort onbe kend". Dat hij de zaken van zijn collega overgenomen heeft is voor Hemelaar niet meer dan logisch. „Mijn vader en Wil brink waren altijd goede colle ga's. Er is nooit sprake geweest van een verveiende concurrentiestrijd. Wij hebben trouwens al twee jaar geleden de fournituren en passemen ten van Wilbrink's vrouw Con- ny die een zaak in Vlissingen had overgenomen. En nu heb ben wij ons assortiment Pfaff naai- en lockmachines dus uit gebreid met de merken die Wilbrink voerde". Dat heeft voor de zaak in Vlissingen een verbreding van de klanten kring tot gevolg en voor Louis Hemelaar zelf even wat bij scholing om ook de specifieke aspecten van de nieuw te voe ren merken onder de knie te krijgen. „Maar dat is meer fijn slijperij want we repareerden al alle merken dus ervaring genoeg. Binnenkort zullen er ook twee demonstratiedagen zijn zodat iedereen met de nieuwe mer ken en met ons kennis kan maken". Hemelaar ziet alleen maar voordelen in de overna me van Wilbrink's zaak. „Wij zijn nu een centrale plaats geworden, klanten hoeven niet meer overal te gaan kijken om een keuze te maken voor wat dan ook op naaimachinege- bied. Bovendien hebben we voor- en achter de zaak een ruim parkeerterrein en blijven dezelfde goede service bieden die we altijd al deden, wat wil je nog meer", zegt een tevre den Hemelaar. Gedeputeerde J.G. van Zwieten onthuld een plattegrond van de dorpenroute bij het VVV-kantoor in Oostkapelle. De dorpenroute is het resultaat van het project plattelandstoe- risme dat de afgelopen twee en een half jaar door het Streek VVV Walcheren is gecoördineerd. „Je kunt je af vragen of er niet al genoeg fietsroutes op Walcheren zijn, maar er zijn er maar drie die door de ANWB van wegwijzers zijn voorzien", vertelt Maria Grims van het Streek VVV Wal cheren. „We wilden nu eens een ander Walcheren laten zien, dus niet alleen de kust maar ook het binnenland wat voor de toerist minstens zo interessant is. Daar is deze dorpenroute uitgekomen waar meteen een aantal kleinere attracties met elkaar verbon den zijn". Zo voert de vijfen zestig kilometer lange dorpen route langs de imkerij in Pop- pendamme, het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle en diverse minicampings. Binnen de route zijn een drietal panelen geplaatst waarop een paar landschapskenmerken worden toegelicht. Zo wordt de ontstaansgeschiedenis van Walcheren uit de doeken gedaan aan de hand van de kreekruggen en poelgronden, er wordt een toelichting gege ven bij een vliedberg in Gapin- ge en in Koudekerke is een bord geplaatst bij enkele bun kers uit de tweede wereldoor log. Maria Grims: „Verder zijn er diverse rustpunten met een picknick-tafel uitgerust en zijn er bij de imkerij in Poppen- damme en het Zeeuws Biolo gisch museum fiets-reparatie- kisten geplaatst om eventuele panne te verhelpen". De dorpenroute is samenge steld door het Streek VVV en de Vereniging Kamperen bij de Boer. De route werd afgelopen vrijdag officieel in gebruik genomen door gedeputeerde J.G. van Zwieten die een bord onthulde bij het VVV-kantoor in Oostkapelle. Van de dorpen route is een fietskaart uitgege ven die verkrijgbaar is bij de VVV-kantoren op Walcheren. Forno Caldo betekent in het Nederlands 'gloeiende oven', de naam van het eeuwenoude pand waarin het restaurant is gevestigd. „Het pand is al sinds zestienhonderd afwisselend in gebruik als slagerij en bakkerij. De laatste drie generaties is het een slagerij geweest. Wij zetten de traditie van het pand voort en gaan er nu weer in bakken", vertelt Ben Dhaeze. Samen met zijn broer Ronald is hij al vier jaar bezig om de zaak en het woonhuis er boven te renover en. „We hebben alles zelf, gedaan, er zit geen cent van de bank in. Het is voor ons prettig om zonder vreemd vermogen te werken, maar daarom heeft het natuurlijk wel wat langer geduurd voordat we konden openen". Pizzeria's schieten de laatste maanden als padde stoelen uit de grond in Middel burg. „Wij hebben ons daar ook over verbaasd. Ik denk dat ze bij de gemeente ineens ergens een pak vergunningen vonden die ze kwijt moesten. Toch ben ik niet bang dat wij de concurrentie niet aankunnen. Voor zover ik weet zijn wij de enige zaak waar de klant vanaf de bodem zijn eigen pizza kan samenstellen", legt Ben Dhae ze uit. Op de prijslijst van Forno Caldo staan veertien soorten pizza. Klanten kunnen daar naast zelf hun pizza samenstel len aan de hand van zo'n dertig verschillende ingrediënten. Piz za's telefonisch bestellen kan ook. Dhaeze: „We komen dan de pizza aan huis bezorgen. Als het echt druk is kan dat natuur lijk wel even duren. Je ziet vaak dat pizzeria's adverteren dat de pizza's binnen een half uur bezorgd zijn maar dat zijn vol gens mij loze beloften". een mat gehangen kan worden heeft Jorritsma besloten een ophangservice aan huis te ver lenen. Ik ben inmiddels zelf zo bedreven geraakt in het hangen van matten dat ik er van uit ga dat je overal in huis een paar haken kan bevesti gen". Bij Brasil hangen één- en twee- persoonshangmatten, stoel- hangmatten maar ook kleine hangmatten speciaal voor baby's. „Vooral voor baby's die nogal veel huilen is dit een uitkomst. Je legt in de mat een vachtje waar de baby lekker beschermd en warm het baar moeder gevoel kan herbeleven en het huilen stopt binnen de kortste keren". Naast de kleur rijke hangmatten die nu nog de grootste verkoopsbron vor men volgt er nog een uitbrei ding van het assortiment Bra ziliaans keramiek en Afrikaan se muziekinstrumenten. dezelfde gedachtengang. „Uiteraard gooien wij ook onze eigen persoonlijkheid in de strijd want je bent wel bezig iets te creëren". Strous werkt al zo'n twintig jaar in het kap persvak en heeft de omwente ling van gescheiden naar gemengde kapsalons nog de vogelsoorten die hier voor komen. Zo is er in het torentje van het museum een nestkast voor een kerkuil geplaatst. Het zal echter wel even duren voordat inderdaad ook alle kasten bewoond zijn". In de insektentuin is een grote hoop hout met grond afgedekt en daar huist nu een kolonie neushoornkevers in. Door ver schillende nestplaatsen voor bijen te creëeren worden ook deze insekten aangetrokken. Het Zeeuws Biologisch Muse um heeft in ieder geval al zes bijensoorten weten te strikken om zich in de heemtuin te nes telen. Andere dieren hebben geen lokkertje nodig om de Hortus Zelandiae tot hun woonplaats te kiezen. „Het is leuk om te zien dat de dingen die we bedacht hebben ook inderdaad werken. Zo woont er in de duintuin een konijn dat daar, als ware het een echte duintop, zijn hol heeft gegraven". In de zomermaanden moeten de vlinders in de vlindertuin een extra attractie vormen. „Vlinders vormen eigenlijk het hoofdthema van de tuin. In de vlindertuin staan alleen plan ten die vlinders aantrekken, ook in de andere gedeelten van de heemtuin staan vlinder- drachtplanten", vertelt Spek snijder. In de akkertuin groeien gewas sen die kenmerkend zijn voor de Zeeuwse landbouw door de eeuwen heen. Naast diverse graansoorten is er ook een gedeelte ingeplant met mee- krab. Meekrab werd vroeger op grote schaal in Zeeland ver bouwd en gebruikt als grond stof voor verf. Ook is er een gedeelte waar hoogstamfruit- bomen staan van oude Zeeuw se rassen. De boerderijtuin is aangelegd naar een voorbeeld in Oudelande en bestaat uit een gedeelte waar sierplanten in staan en een gebruikersge deelte met verschillende krui densoorten. Speksnijder: „De paden in de tuin zijn net als bij de boerderij in Oudelande kruisvormig. Vroeger werden de tuinen zo aangelegd door katholieke boeren, je kon dan aan de tuin zien welk geloof de bewoners hadden". „Voor de aanleg van de the- matuinen hebben we ons veel al laten inspireren door bestaande situaties. De moer- neringstuin is een verkleinde weergave van de moerne- ringsgronden in de buurt van Yerseke. Daar is in het verle den veen afgegraven en op de kleiruggen die achterbleven is een aparte vegetatie ontstaan. De boerderijtuin is afgeleid van een bestaande tuin in Oudelande en in de duintuin zijn planten te zien die je hier overal in de duinen kan vin den", vertelt Erik Speksnijder, die als tuinman verantwoorde lijk is voor de heemtuin. Kosten nog moeite zijn gespaard om zoveel mogelijk de werkelijkheid na te bootsen. De duintuin van de Hortus Zelandiae in Oostkapelle. FOTO: JAAP WOLTERBEEK. Ben (rechts) en Ronald Dhaeze voor hun nieuwe pizzeria. Meinte Jorritsma: ophangservice aan huis. Dat het altijd zo gezellig is bij de kapper is inmiddels gemeengoed geworden. Harry Strous wil het zijn klanten ech ter wel heel gezellig maken. „Tussen de wachtstoeltjes in moet gewoon een goed gevul de pot koffie staan, je moet het je klanten naar de zin maken", benadrukt Strous. Maar naar de kapper gaan doe je niet alleen voor de koffie. Voor de haarverzorging heeft Strous een hele strategie uitgedacht. „Zodra een nieuwe klant bin nen komt maken wij zo goed als dat gaat een inschatting om wat voor type mens het gaat. De klant maakt met woorden of een voorbeeld plaatje de wens duidelijk en wij probeer dat dan visueel gestalte te geven. Vervolgens komen de technische aspecten aan bod want niet elk kapsel past bij het haar van desbe treffende klant. In overeen stemming ontstaat er dan het juiste kapsel op het juiste hoofd". Volgens Strous zijn de klanten grofweg in drie groepen te ver delen. „Mensen tussen de vijf endertig en vijfenveertig zijn heel kritisch, ze willen er goed uitzien en vragen om een modisch kapsel. Jongeren wil len vaak iets geks met een leu ke kleur. Ouderen zijn vaak wat behoudender en dragen al jaren hetzelfde kapsel waar ze heel tevreden mee zijn". Als team zijn de drie kappers goed op elkaar ingespeeld verklaart Strous en hebben zij ongeveer Harry Strous gooit ook zijn eigen persoonlijkheid in de strijd. De tuin maakt onderdeel uit van het Zeeuws Biologisch Museum, dat in de voormalige orangerie van het kasteel is gevestigd. Typische Zeeuwse planten en gewassen zoals meekrab, duindoorns en bin nenkort ook zoutwaterplanten als lamsoor en zeeaster zijn er in hun natuurlijke omgeving te bewonderen. Daarnaast is er ook aan de dierenwereld gedacht in de vorm van een vlindertuin en een insekten tuin. Het gebied in de directe omge ving van kasteel Westhove en de orangerie was oorspronke lijk een kloostertuin. De laatste jaren was het door een gracht omsloten gebied deels in gebruik als landbouwgrond en verder was het een woesternij. Ruim een jaar geleden zijn de bomen gerooid en nu is er de Hortus Zelandiae verrezen. De tuin is aangelegd in barok-stijl, wat inhoudt dat er brede lanen zijn met in het midden een stervormig padenpatroon. In het stervormige gedeelte zijn negen thematuinen aangelegd die elementen uit het Zeeuwse landschap in zich hebben. Er is zelfs op ware grote een vliedberg aangelegd waarvan er op Walcheren nog zo'n der tig bestaan. Speksnijder: „Dat is eigenlijk ook een relatie met het kasteel. Uit archeologisch onderzoek is gebleken dat de vliedbergen ook vaak als ver schansing werden gebruikt. Ze worden dan ook wel kasteel- berg genoemd". Bij de aanleg van de heemtuin zijn nogal wat bomen verdwe nen en hebben veel diersoor ten die er huisden het hazen pad gekozen. „Helaas was dat onvermijdelijk, maar we pro beren nu vogels en andere die ren weer terug te krijgen. Rondom het kasteel en de orangerie zijn nestkasten gehangen voor de verschillen- meegemaakt. „Toen er man nen in damessalons hun haren lieten knippen was dit eigenlijk meer een probleem voor de kappers dan voor de klanten", verhaalt Strous. „Dames zaten nogal eens met allerlei verfjes en spelden in het haar en dat ziet er niet echt charmant uit. Moesten daar ook ineens man nen tussen gaan zitten. Wij als kappers dachten dat de dames daar wel problemen mee zou den hebben maar dat viel uit eindelijk reuze mee. Gelukkig is dat inmiddels alle maal veranderd. Ik vind het juist wel gezellig als er een gemengd gezelschap in de zaak zit". Volgens de drie kap pers van Scissors 'mag het af en toe best een puinhoop zijn'.

de Faam | 1996 | | pagina 17