I GEHANDICAPTEN INTEGREREN IN MAATSCHAPPIJ Sluizen Vlissingen vol met haring Vlissingen danst Deze week o.a. VERVROEGDE AFSLUITING óTioS Karolingen Jaarmarkt Doe-het-Zelf pagina Opening Konmar Superstore VERSCHOORE in de Branderijstraat in Vlissingen heeft de Stichting Arduin voorheen Vijvervreugd - vorige week woens dag een woning voor verstandelijk gehandi capten geopend. De Stichting Arduin is bezig om op het hele eiland Walcheren der gelijke kleinschalige woonvoorzieningen te creëeren die de inrich ting in Middelburg moeten gaan vervan gen. Dennendal P2C WEEKBLADEN Haring koop je in een viswinkel. Of bij een haringstalletje. En, net als bij de meeste vis, geldt ook voor haring: hoe verser, hoe lekkerder. Maar wie écht verse haring wil hebben, kan hem ook zelf vangen. 8 Alf de dertig 2 In verband met Pinksteren dient kopij voor de editie van 29 MEI vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is donderdag 23 mei 16.00 uur, advertenties is vrijdag 24 mei 11.00 uur. Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf bêëld m mium Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 21 22 MEI 1996 Einde inrichting in zicht Op dit moment worden er op het terrein van de Stichting Arduin in Middelburg nog tien wo. gebouwd die tussen nu ei de bouwvakvakantie moete ..rden opgeleverd. Dan zS.ien er weer tachtig bewoners verhuizen en de leegstaande paviljoens wor den op termijn afgebroken. Er wonen nu al zo'n honderdvijf tig van de ruim driehonderd gehandicapten verspreid over heel Walcheren in woningen als die in de Vlissingse Brande rijstraat. „Die woningen die we hier op het terrein bouwen zijn maar tijdelijk. Uiteindelijk wordt ook voor deze bewoners een woonruimte ergens op Wal cheren gevonden. De huizen worden dan verkocht en tegen die tijd verdwijnt de inrichting in zijn geheel. De gemeente Middelburg en de woning bouwvereniging zullen dan plannen ontwikkelen om hier op het terrein een woonwijk te bouwen", vertelt directeur P.P.M. van der Beemt van de Stichting Arduin. Voor zo'n zestig tot tachtig dubbel gehandicapten blijft wel een centrale huisvesting DD© ffsisum Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: olfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220 bestaan. Het is nog niet zeker of deze in Goes of in Middel burg komt. Directeur P.P.M. van der Beemt heeft zelf als verpleeg kundige in de zwakzinnigenin richting Dennendal gewerkt waar in de zestiger en zeventi ger jaren een totaal nieuwe visie op zorgverlening is ont wikkeld. „Ik denk dat het beleid wat wij nu voeren zeker een voort vloeisel is van de roerige gebeurtenissen van Dennen dal. Je moet alleen niet verge ten dat er zo'n twintig jaar tus sen zit en er nog flink aan dat gedachtengoed is gesleuteld". Van der Beemt ziet de bewo ners van de Stichting Arduin als 'mensen met mogelijkhe den' die net als iedereen recht hebben om leuk te wonen en te kunnen werken. „Op deze manier worden er twee werel den gecreëerd. Wij als simpele mensen vinden het ook prettig om na het werken thuis in een andere omgeving te komen en andersom. Voor de bewoners van de Stichting Arduin is dat net zo goed van belang". Drempelvrees om de ver trouwde omgeving van de inrichting in Middelburg te verruilen voor een woning in Veere, Aagtekerke, Vlissingen of Middelburg hebben de bewoners niet. „Er staat hier in de hal van het hoofdgebouw een presentatie van de ver schillende woningen. Dage lijks staan daar bewoners te v - P* V- \w - 1 V-:,. Haringvissers bepalen het beeld rond de Vlissingse sluizen. £311 HBss» Wm IMPI Het beeld rond de Vlissingse sluizen wordt al enkele weken lang bepaald door sportvis sers. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat staan de hobby isten in het water te turen. Met succes, want de felbe geerde haring wil wel bijten, zo blijkt uit de gevulde emmers. „Wanneer het water uit de zee het kanaal instroomt, zit er veel vis bij. 't Is de ideale manier om haring te vangen", kijken waar ze komen te wonen. Ik bespeur bij hen geen enkele angst voor een nieuwe omgeving. De énige drempelvrees die er is, leeft onder het personeel. Ook voor hen zijn de veranderingen ingrijpend en het betekent dat ze op een andere manier met de bewoners moeten werken als dat ze tot nu toe gewend waren". Behalve dat de bewoners van de Stichting Arduin in kleine wooneenheden verspreid over het eiland gaan wonen zijn er ook veel mogelijkheden voor de dagbesteding van de gees telijk gehandicapten gecreëerd. „We zijn begonnen met een drukkerij en een kring loopwinkel in Vlissingen. Er was al een koffiehuis in Mid delburg en de fietsenstalling bij de Markt in Middelburg, die eerst alleen door ons beheerd werd, is nu ook helemaal ons eigendom", vertelt Van der Beemt. In Nederland is de Stichting Arduin de eerste zorginstelling die op zo'n grootschalige manier de instituutzorg vaar wel zegt. Van der Beemt: „Ook op andere plaatsen in Neder land wordt er aan dit soort plannen gewerkt. Het idee is niet nieuw maar in uitvoering lopen wij voorop". Inmiddels zijn er ook fusiebesprekingen begonnen met de Stichting Den Berg in Goes, een instituut met honderdzes bedden. „Wellicht dat we in de toe komst ook kleinschalige woon vormen gaan zoeken op de Bevelanden". legt één van de haringvissers uit. De periode dat op deze manier gevist kan worden duurt niet lang: „Hooguit twee maanden", schat de vis ser. „Van half april tot eind mei, dan heb je het weer een end gehad". Toen ik in Amsterdam woon de gebruikte ik eens de woordcombinatie 'half de der tig' om aan te geven dat een boekje zo rond de vijfendertig bladzijden telde. Ik werd wat onbegrijpend aangekeken, waarop men vervolgens vrien delijk informeerde of ik soms bedoelde dat het om vijftien bladzijden ging. Nee dus. Het gaat niet om de helft van der tig, maar om 'halverwege' de dertig, oftewel de getallen reeks die op 'dertig' eindigt. Natuurlijk bestaan ook: 'alf de twintig, 'alf de veertig, enzo voort. Ongelovige, soms wat cyni sche reacties heb ik eveneens gehad wanneer ik eens in m'n onschuld de term 'de grootste helft' of 'de kleinste helft' gebruikte. Dat kan toch niet, zeiden de randstedelijke wijs neuzen, de helft is altijd pre cies de helft en niet groter of kleiner. Tegen zulk soort wis kundige onzinnigheid valt niet veel in te brengen, maar ik ver zeker u dat 'de gröösten 'elt' en 'de kleinsten 'elt' in Zeeland werkelijk bestaan. Respectievelijk betekenen ze: iets méér en iets minder dan de helft. „Me 'ebbe de grööt- sten 'elt van 't brööd a op, 'k zou mèr een 'alfje d'r bie koope". Wat je ook niet weet als je als Zeeuw in Holland komt, dat je niet 'door de helft' moet zeg gen. Dat begrijpt geen mens. Terwijl 'deur den 'elt' gewoon Zeeuws is, hoor je in het Stan daard Nederlands te zeggen: 'in tweeën'. „Sniedt da' stik vleis is deur den 'elt" betekent dus: snij dat stuk vlees eens in tweeën. Vö mien den gróöt- sten 'elt, asjeblieft! Jan Zwemer Wi In de Oost-Souburgse Watertoren is de expositie De Selektie IV geopend. De gemeente Vlissingen wil op deze manier het publiek kennis laten maken met werken van Zeeuwse kunstenaars. PSP w* Kinderen van de Theo Tijssenschool uit Vlissingen openden vorige week de Waterspeelplaats van Delta Expo op het voormalige werkeiland Neeltje Jans. De kinderen bedachten zelf een gedeelte van de elementen die deel uitmaken van de kinderattractie. De vaste rubriek Bedrijfskundig Bekeken gaat R.J.G. Schieman deze week over het uitoefenen van invloed bij veranderingen. Verder deze week informatie van overheid, de nieuwe bezetting vna de Walcherse rockformatie The Emmerroyts, gratis kamperen op Walcheren en de vaste rubriek Psycho Consult. Zo'n honderdvijftig balletleerlingen van het centrum voor kunsteducatie Vlissingen dansen op zaterdag 25 en zon dag 26 mei in de balletvoorstelling 'Vlissingen danst'. De voorstellingen beginnen om 14 uur in het Arsenaal theater en schetsen - al dan send - een aantal specifieke kenmerken die Vlissingen typeren. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar in de voorver koop bij het Theo van Does burgcentrum. Ook aan de zaal kunnen kaar ten worden gekocht. Bewoonster Marina de Bree in haar nieuwe kamer in de Vlissingse Branderijstraat. FOTO: ANDA VAN RIET.

de Faam | 1996 | | pagina 1