Oude stijl jazz van de jonge garde Oude stijl jazz in De Schakel m m m i i The Flying Dixies: negen man sterk New Orleans als grote liefde Oude tijden herleven in café De Herberg Kroonenberg in Rockdesert Music is fun! Scaldis Jazz Band in café Memories Amateurs op niveau Programma negentiende Jazzfestival 23, 24 en 25 mei Grootse slotavond in Stadsschouwburg Woensdag 15 mei 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER Wie de Zevende Hemel bezoekt kan kennis maken met één van de langstbestaande ama teurbands in Nederland, namelijk de Storyville Jassband. De formatie is al meer dan dertig jaar gespecialiseerd in het Engelse Dixyland genre, ook wel Trad-Jazz genoemd. De band speelt trouwens ook op zaterdagmiddag op het podi um voor De Herberg. De Hot Revival Stompers treden maar liefst twee keer op tijdens het Jazzfestival. Op vrij dagavond is de band vanaf 21 uur in café Alassio te beluisteren. Op zaterdagmiddag vullen de jonge bandleden het podium op de Markt met echte oude stijl jazz. In De Schakel aan de Bachtensteene vindt een optreden plaats van de Charlestown Jazzband, één van de betere Nederlandse oude stijl-orkes ten. Jazzband The Flying Dixies treedt op in De Postkoets aan de Lange Noordstraat. De band werd in augustus 1986 door drie jeugdige muzi kanten van harmonie De Vliegende Hollander uit Terneuzen opgericht. Wie New Orleans als grote liefde heeft, kan tij dens de kroegentocht terecht in Classical Cham bers op het Damplein. In café Rockdesert aan het Damplein treedt Phi lip Kroonenberg op. Deze Nederlander brengt binnenkort zijn eerste solo-album. Natural Cau ses, uit in de Verenigde Staten. De Zeeuwse band Champagne Charlie doet tij dens de kroegentocht oude tijden herleven in café De Herberg op de Pottenmarkt. Met een aanstekelijk enthousiasme grijpen de leden van Champagne Charlie terug naar de blues, de jazz, de hokum, de jugbandmuziek, de oldtime country, de calypso, de zydeco, de gospel, de Western swing, de rockabilly, de rhythm blues, de ragtime, de skiffle en de rock roll. Een optreden van Jazzcollection staat garant voor goede muziek ondersteund door gevoel voor theater. Dat bewijst de band nu weer in café De Geere in de Langeviele. Het Schouwen-Duivelandse orkest Scaldis Jazz Band treedt op in het nog niet zo lang geleden geopende café Memories aan de Vlasmarkt. Lang beperkte deze formatie zich tot optredens in de buurt van Arnhem. Maar toen de groep in 1984 de Vara Radio Dixylandcompetitie won stroomden de aanvragen voor optredens elders in Nederland binnen. En zo kwam het balletje aan het rollen. Niet alleen Neder land werd werkterrein voor de Gelderlanders, ook verover den ze de harten van liefheb bers in België, Frankrijk, Duits land en Engeland. Critici menen dat het succes van de amateurs te wijten is aan het hoge artistieke niveau. Kortgeleden is het album I Never Now van het sextet op de markt gebracht, samen met een deel van de vorige lp is het werk gecombineerd tot een ruim 71 minuten durende cd onder de titel Storyville Sounds. De Storyville Jassband. De Hot Revival Stompers zijn afkomstig uit Enkhuizen, dat door zijn jaarlijks terugkerende jazzfestival ook wel: 'the hot test place in the North' ge noemd wordt. Dat oude stijl jazz hier door alle leeftijden wordt beleefd blijkt wel uit de jonge garde in de Stompers. Vier van de zes leden zijn rond de twintig jaar oud. De band is opgericht in november 1994 en al snel bleek dat alle zes leden dezelfde stijl jazz wilden en konden spelen, ledereen die de band hoorde en zag spelen verbaasde het dat de band in zo'n korte tijd een hecht collectief was geworden. De Hot Revival Stompers begin richtte de belangstelling van de bandleden zich vooral op de blanke jazz zoals die gebracht werd door de cornet- tist Bix Beiderbecke. Maar toen in de loop van de jaren zeven tig een aantal nieuwe musici hun intrede in de band deden, vervaagde de Beiderbecke-cul- tus om plaats te maken voor een wat bredere muzikale gerichtheid. Nu ligt het accent op New Orleans-jazz, ook al maakt de Charlestown Jazzband regel matig uitstapjes naar de main stream, bebop en rock 'n roll. De Charlestown Jazzband bestaat uit Rob Bakker, Henri Giebels, Pieter Duker, Leo van der Velden, Arie Rosmalen, Henk Kersten en Eric Beyn- voort. De band startte in 1968 in Nij megen, in een tijd dat de belangstelling voor de oude stijl jazz groot was. In het In de Middelburgse Stadsschouwburg treedt zaterdagavond een keur aan bands, orkesten en artiesten op om het negentiende Jazzfestival af te sluiten. Als vanouds bruist de Stads schouwburg op deze - altijd gezellige - avond. Verdeeld over drie zalen treden van 21 tot 2 uur maar liefst zeven orkesten op. De eerste bezetting bestond uit zes man. In de loop der jaren werden een trombonist, een saxofonist, een zanger en een banjospeler toegevoegd, waardoor de bezetting uit groeide tot tien man. In 1987 speelde de band voor het eerst op het Schelde Jazz festival in Terneuzen tijdens de streetparades. Dit jaar werd er reeds voor de negen de keer aan deelgenomen. De afgelopen vier jaar speelde de band ook tijdens de Bratis lava Jazz Days in Slowakije. Sinds twee jaar speelt de band in de volgende bezet ting: Martijn van Eetveldt (alt sax), Peter Huijssen (klarinet en sopraansax), Hans de Doelder (trombone), Jan- Maarten van de Wege (sou- saphone), Jelle Jurry (banjo), Jeroen Barentsen (zang), Robby Roose (wasbord), Edy van Driel (bassdrum) en Mar tin van Langevelde (snare- drum). Big Daddy's Jazz Band. Daar brengt de Big Daddy's Jazz Band New Orleans muziek van ballades tot Latin American. De band begon als muzikale omlijsting van een Scheve- ningse vlaggetjesdag en groei de uit tot volwaardig, gere nommeerd orkest. Het enthou siasme van de musici brengt het publiek helemaal in de ban van de muziek zoals deze in de straten en jazzlokaties van New Orleans ten gehore wordt gebracht. De bedoeling is het publiek mee te laten swingen op het ritme van het orkest. Een optreden van de Big Daddy's Jazz Band is dan ook een fes tijn voor jong en oud. De band bestaat uit Ad van Ooyen, Albert Schoneveld, Cor van Mulligen, Ton Kolkman, Patrick Witberg en Cees Hoog kamer. Philip Kroonenberg speelt al vanaf zijn achtste gitaar. Hij kreeg zijn muzikaliteit met de paplepel ingegoten want zijn vader was naast docent Engels ook amateur-musicus en acteur. Vader Kroonenberg bracht na een bezoek aan de Verenigde Staten wat albums mee van Mahelia Jackson en Leadbelly. En daarmee werd de toon gezet. Na een woelig rock 'n roll- leven begint Philip Kroonen berg op zijn dertigste aan een studie psychologie en werkt hij nu als psychotherapeut met verslaafden. De muziek bleef hij echter altijd trouw en hij weet naast zijn baan ook als muzikant staande te blijven. Philip Kroonenberg. FOTO: ARENDA OOMEN. Hierbij maakt het vijftal gebruik van heel veel soorten akoestische en elektrische muziekinstrumenten. Ook de meerstemmige zang speelt een belangrijke rol in de muziek van Champagne Char lie. Het is niet de bedoeling van de band om verschillende stijlen domweg te imiteren. De muzi kanten van Champagne Char lie proberen de elementen uit de verschillende- muziekvor men die hen aanspreken met elkaar te vermengen. Hierdoor ontstaat een unieke muzikale smeltkroes waarin voor iedere muziekliefhebber wel wat terug te vinden is en waar bovendien prima op gedanst kan worden. Een optreden van Champagne Charlie is een bruisende cock tail met ingrediënten die, zo melden de heren zelf, uit de rij ke keuken van de Amerikaanse volksmuziek gehaald zijn. Champagne Charlie bestaat uit: Sjef Hermans, Theo de Koning, Geert de Heer, René Verhagen en Peter Lenselink. Overigens is dit niet het enige optreden van Champagne Charlie: op vrijdag 24 mei geeft het vijftal een concert voor basisschool-kinderen en op zaterdag 25 mei staat een optreden gepland op een podi um op De Vismarkt. Jazzcollection. Champagne Charlie. 'Music is fun' is het uitgangs punt van het orkest, want zowel publiek als orkestleden moeten in principe plezier beleven aan een optreden. Jazzcollection beheerst een breed repertoire met nummers uit de periode 1920-nu. Tradi tionele composities van bekende componisten worden afgewisseld met minder bekende titels. Daarbij wordt gebruik gemaakt van eigen arrangementen, die passen bij de muzikale kwaliteiten van de musici. Zaterdag 25 mei 13-17 uur: Streetparade en podiumorkesten in de binnenstad van Middelburg. Meewerkende orkesten; Old Time Freewheelers, Efkes Anders Jasskapel, The Juggets, Lamarotte, Cultivated Swab Jazzband en Original Zealand Streetparade Jazzband. Podium Lange Delft; Willy Aelvoet Podium De Herberg; Storyville Jazzband Podium Vlasmarkt; The Able Bodied Seamen Podium Koorkerkplein; Jazzebel en Swinging Desafi- nado Podium Vlasmarkt; Champagne Charlie Podium Markt; The Hot Revival Stompers 16.30 uur: op de Markt grote Jamsession 21-2 uur: Slotavond met een grote Jazzhappening in de Stads schouwburg te Middelburg. Foyer 21-22.30 uur; The Crooktown Jazzband 22.45-24 uur; Huub Jansen Amazing Jazzband 0.15-2 uur; Freetime Old Dixie Jassband Molenwaterzaal 21.15-23.15 uur; Diehieland Féderales 23.30-1.30 uur; Boogie Woogie Companie Restaurant Molenwaterzaal 22.00-00.15 uur; The Busy Bodies Bolwerkzaal 21.30-23.15 uur; De Piotto's 23.30-1.30 uur; The Ron Wilson Trio Handsome 3 Some Donderdag 23 mei 21-24 uur: Officiële opening van het festival in de Stads schouwburg te Middelburg met medewerking van Dutch Swing College Band Vrijdag 24 mei 14-15 uur: Scholenconcert in de kantine van Zeelandia 21-2 uur: Kroegentocht 7e Hemel, Stationsstraat; Storyville Jazzband Alassio, Zusterstraat; The Hot Revival Stompers Bar American, Plein 1940; Bio Southern Bluesrock Band De Herberg, Pottenmarkt; Champagne Charlie Eetcafé Martino's, Pottenmarkt; The Arrows 't Hoekje, Pottenmarkt; John Prins De Geere, Lange Viele; Jazzcollection Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen; VanDoorn Schuttershof Café, Schuttershof; Planet Groove Stadsdanszaal, Beddewijkstraat; Rock meets Clas sics tot 5 uur DJ De Mug, Vlasmarkt; Crabcity Jazzband Memories, Vlasmarkt; Scaldis Jazzband The Duke, Vlasmarkt; Remake Miller Time, Vlasmarkt; Handsome 3some De Tympaan Seventy Seven, Markt; The Straight Johns De Postkoets, Lange Noordstraat; Flying Dixies De Schakel, Bachtensteene; Charlestown Jazzband Desafinado, Koorkerkplein; Jazzebel Plexat, Reigerstraat; Foreign Affairs Rockdessert, Damplein; Kroonenberg Classical Chambers, Damplein; Big Daddy's Jazz band Handsome 3Some treedt op in Miller Time. De Scaldis Jazz Band werd in 1991 opgericht door wat oud- HBS leerlingen. Nog steeds is het orkest - voor zover bekend - de enige Dixie- landformatie in Schouwen-' Duiveiand. De initiatiefnemer van de hui dige band is Pim Kotoun, de trompettist in het orkest. Scaldis Jazz Band

de Faam | 1996 | | pagina 25