19e «T/LZZfestival 2?/iclclelburg 24-25 The Dutch Swing College Band opent Jazzfestival Middelburg Zigeunermuziek van de Piotto's Een spetterend einde ...Nog voor het begint... 23. '296 m ei Oubolligheid vermijden EXTRAATJE IN KLOVENIERSDOELEN Jazz in de binnenstad Sponsorlijst Jazzfestival 1996 De opening van het jaarlijkse Jazzfestival in Middelburg is op donderdag 23 mei om 21 uur in de Stadsschouwburg. De Dutch Swing Colle ge Band zorgt voor de muziek en opent daar mee de lange rij van bands die optreden tijdens het negentiende Jazzfestival van de Stichting Jazz Activiteiten Stichting Zeeland (JASZ). Het mainstream-jazzkwintet Remake treedt op in café The Duke aan de Vlasmarkt. De band heeft een zeer eigen geluid en wil zich niet bin den aan een bepaalde stroming in de jazzmu ziek. Illuster Tijdens de grote slotavond op zaterdag in de Stadsschouwburg spelen de Piotto's in de Bol- werkzaal. De Piotto's is een zigeunerorkest dat bestaat uit leden van de familie Limberger. OVERAL MUZIEK De Streetparade en de optredens op verschillen de podia door de Middelburgse binnenstad zul len ook dit jaar weer, zeker qua sfeer, hoogte punten zijn in het Jazzfestival. Maar absoluut bovenaan staat toch de grote Jamssession op de Markt. Hier werken bijna alle artiesten die die middag te zien waren aan mee. De slotavond van het Jazzfestival is op zaterdag 25 mei in de Stadsschouwburg in Middelburg. Als vanouds is het programma gevuld met wel klinkende namen. Als extraatje speelt boven dien op het podium van de Kloveniersdoelen op zaterdagavond het Nederlandse Michiel Borst lap Sextet. Van 23 tot en met 25 mei staat Middelburg helemaal in het teken van het Jazzfestival, dat dan voor de negentiende maal plaatsvindt. Omdat er al achttien keer achterelkaar zo'n evenement plaatsvond, mag je er rustig van spreken, dat Middelburg en het Jazzfestival niet meer los van elkaar te denken zijn. Woensdag 15 mei 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 21 9 Remake. De vijf muzikanten, van wie er twee een opleiding aan het conservatorium volgden, heb ben jarenlange ervaring in jazzcombo's, dixielandorkes- ten, big bands, dansorkesten, blues- en popgroepen en in de klassieke muziek. Ze streven ernaar op een persoonlijke en swingende manier toegankelij ke, sfeervolle muziek te spelen en daarbij de oubolligheid te vermijden die nogal eens de kop opsteekt wanneer heden daagse bands traditionele jazz uitvoeren. Het repertoire dat Remake brengt is zeer gevarieerd: uiteraard veel nummers uit de periode tussen 1920 en 1950, maar daarnaast ook blues, latin, rock 'n roll en softpop. Remake bestaat uit Hans van de Velde, Marijke Poppe, Pier re de Nijs, Leo van der Toorn en Gerrit Kooger. De Dutch Swing College Band werd opericht op 5 mei 1945. Onder de oprichters mensen als Frans Vink, Peter Schilper- oort en Joost van Os. Tijdens de laatste oorlogsja ren hadden de musici heime lijk geoefend en concertjes gegeven in een geluidsdicht keldertje in Den Haag, want het spelen van jazzmuziek was door de bezetter verboden. De band speelde tijdens het eer ste legale concert op de bewuste bevrijdingsdag bekwaam de bekende Ameri kaanse hits en genoot daar mee al snel landelijke bekend heid. Maar daarbij bleef het niet. In de jaren vijftig ontdekte heel Europa de Dutch Swing College Band en tot op de dag van vandaag wordt op talrijke podia in vele landen en voor radio en televisie gemusi ceerd. Het was banjoïst en toemalig zakelijk leider Arie Ligthart, die in 1960 de stoot gaf tot volledi ge professionalisering van de band, mede waardoor de poorten naar alle delen van de wereld werden geopend. De band speelde'met de jazz- grootheden Teddy Wilson, Joe Venutti, Sidney Bechet, Jimmy Witherspoon, Bud Freeman, Billy Butterfield, Scott Hamil ton en Benny Bailey. De Dutch Swing College Band maakte tientallen grammofoonplaten (tegenwoordig CD's). In het kader van het vijftigjarig bestaan verscheen vorig jaar de allernieuwste CD, getiteld 'Swinging Favourites of '45', met medewerking van the Rosenberg Trio, Mrs. Einstein, the Deep River Quartet, Pirn Jacobs, Louis van Dijk en een aantal ex DSC-leden. In 1990 ontving de band uit handen van Mr. Pieter van Vol lenhoven namens het Ministe rie van Economische Zaken de Export Award wegens de vele verdiensten in het buitenland. In 1994 werd de band onder scheiden met de 'Special Appreciation Bird Award' van het North Sea Jazz Festival. Sinds enkele maanden maakt trompettist Michael Varekamp deel uit van de Dutch Swing College Band. Hij onderscheidt zich echter niet alleen in de blazerssectie maar breekt ook door als 'jazzsinger'. Thans bestaat de Dutch Swing College Band uit clarinettist alt/saxofonist Bob Kaper, die al zesentwintig jaar van dit illus tere ensemble deel uitmaakt, pianist Fred McMurray (sinds 1979), trombonist Bert Boeren (sinds 1984), trompettist en vocalist Michael Varekamp, bassist Adrie Braat en drum mer Bob Dekker. Jonge en gevorderde musici samen in één band, die op het gebied van de klassieke jazz tot de allerbeste van Europa mag worden gerekend. De Piotto 's. Dit sextet is opgericht in 1992 en heeft in korte tijd naam weten te maken in de Neder landse jazzwereld. Bandleider Michiel Borstlap heeft zich omringd door een select gezel- Door het centrum staan zater dagmiddag zes podia opge steld waar acht bands optre den. In de winkelstraten laten bovendien nog eens zes bands van zich horen. De orkesten die meewerken aan de Street parade zijn onder andere: The Old Time Freewheelers, de Cultivated, Swab Jazzband uit Bergen op Zoom, de Tilburgse Juggets Jazzband, the Original Zealand Streetparade Jazz band, Lamarotte en de Efkes Anders Jaskapel. Willy Aelvoet's New Orleans Swing Band treedt op op een podium in de Lange Delft. Voor café De Herberg is dan de Storyville Jazzband te horen. Oök in de Vlasmarkt staat een podium opgesteld, waar de Able Bodied Seamen optreedt. Op de planken van het Koor kerkplein optredens van Jazze- bel en Swinging Desafinado. Het Marktpodium tenslotte herbergt The Hot Revival Stompers. De grote Jamsession op de Markt begint om 16.30 uur. Gemeente Middelburg, Provincie Zeeland, Heineken BV, VSB Bank, Heerema Havenbedrijf, Reisburo Van Fraassen, Mobu- co Steigerbouw, Vereniging Ondernemers Middelburg, VSB Bank NV Middelburg. Voorverkoopadressen VSB Bank, Lange Delft Middelburg, tel. 0118-628751 H. Nijland, Paspoortstraat 4 Oost-Souburg, tel. 0118-461295 E. van Koetsveld, Ol. Corbaultstraat 8 Middelburg, tel. 0118- 613138 schap van jonge jazzmusici, ieder met een uitgesproken eigen persoonlijkheid en muzi kale visie. Hun individuele en uitdagende muzikale bijdragen aan een hechte 'bandsound' en hun uitdagende eigenwijze improvisaties vormen een har monieus geheel met de eigen composities en onconventio nele arrangementen van Michiel Borstlap. Improvisatorische vrijheid voor de sterke persoonlijkhe den ingebouwd in een over koepelend muzikaal concept is het meest opvallende kenmerk van deze band. Het sextet bestaat naast pia nist Borstlap uit Eric Vloei- mans op trompet, Yuri Honing op tenor en sopraan saxofoon, Benjamin Herman op altosax, Anton Drukker op bas en Joost Lijbaart op drums. In de korte tijd van zijn bestaan heeft het Michiel Borstlap Sex tet drie succesvolle tournees gemaakt. Na de eerste c.d. 'Day Off in 1992 is in 1995 de tweede, live in het BIM Huis opgenomen, c.d. verschenen. De Piotto's zijn opgericht door de befaamde violist Piotto Limberger en zijn broer Latcheben. Na het vroegtijdig overlijden van vader Piotto is de band voortgezet door zijn zoons. Absolute sensatie is de multi- muzikale Thca Limberger, het blinde zoontje van Vivi, die gitaar, klarinet, sopraan sax, viool en zang voor zijn reke ning neemt. De Piotto's treden om 21.30 uur aan op het podium van de Bolwerkzaal. Het orkest is gevormd uit leden van een zigeunerfamilie die generatie op generatie muziek heeft gemaakt. De bezetting bestaat uit Jan Limberger -viool-, Bis- ke Limberger -contrabas-, Storro Limberger -gitaar en trompet-, Vivi Limberger - piano en gitaar-, Martin Lim berger -gitaar- en Thca Lim berger -gitaar, klarinet, sopraan sax, viool en zang-. De band brengt swingende zigeu nermuziek en durft zich ook wel eens te wagen aan vrolijke dansmuziek. Dat u dit jaar weer een bij zonder gevarieerd program ma geboden wordt is niet alleen te danken aan de erva ring van het bestuur van Jazz Aktiviteiten Stichting Zee land, doch méér nog aan de grote inzet van dit bestuur. Natuurlijk ook dank aan onze sponsors en adverteerders in deze jazzkrant. Zonder hun ondersteuning zou dit festi val niet door hebben kunnen gaan. Allen die ons onder steunden vindt u elders in deze jazzkrant vermeld. Zon der anderen tekort te doen wil ik de VSB Bank in dit voorwoord noemen, en natuurlijk ook meneer Heine ken. Deze eerste maakte het ons mogelijk de Dutch Swing College Band in ons pro gramma op te nemen. De ander stelde ons onder andere acts beschikbaar wel ke op de Markt en elders in de binnenstad voor veel ver maak zullen zorgen. Kortom, wij zijn ieder die meegewerkt heeft om dit festival wederom te realise ren heel erg dankbaar. Wij wensen u allen een bijzonder gezellig en geslaagd negen tiende Jazzfestival toe. Bob van Koetsveld Voorzitter Jazz Aktiviteiten Stich ting Zeeland.

de Faam | 1996 | | pagina 21