n lliiilliigillilhiblllwll. GEMEENTE MIDDELBURG Uitreiking rechtstreeks op televisie Bus naar Markt blijft rijden Woonlasten relatief laag Tentoonstelling over Gasthuis Duurzaam verbouwen iiiliiiiÉ Commissies Werk- briefjes Collecten Huur- commissie Winkels Zaterdag Open Dag OLAZ Conferentie over minderheden Week 19 Tafeltje Dekje uw Woensdag 8 mei 1996 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Zoals inmiddels bekend zal zijn worden op zaterdag 11 mei in de Nieuwe Kerk in Middelburg de Four Freedoms Awards uitge reikt. Voorafgaand hieraan wordt op IQ mei een laureatendiner aan geboden in het Middelburgse stadhuis. N,B. Er kunnen wijzigingen optreden in gemelde maatre gelen! Houdt u de pers, Maximaal-Kabelkruut en -Teletekst in de gaten! De NOS-televisie zal een rechtst reekse uitzending verzorgen op zaterdag 11 mei op Nederland 2 van kwart voor elf tot kwart voor een. Er zijn maatregelen getroffen, die in grote lijnen inhouden dat een deel van de binnenstad op vrijdag en zaterdag alleen bereikbaar zal zijn te voet ot' met een (brom)fiets. Komt u dus op vrijdag 10 en zaterdag 11 mei te voet of met de fiets naar de Stad! De winkels zijn normaal open en ook de zaterdag- markt gaat gewoon door. Wilt u toch met de auto komen, parkeer deze dan buiten de bin nenstad, bijvoorbeeld GRATIS in de parkeergarage Kousteensedijk, aan de Loskade of het P+R-ter- rein van het station. Er zal deze dagen niet gecontroleerd worden op betaald parkeren. Belangrijkste maatregel is dat van vrijdagochtend 8.00 uur tot zondag ochtend 9.00 uur, of zo veel korter als mogelijk, een deel van de bin nenstad niet toegankelijk is voor auto's, ook niet voor parkeren. Met gaat daarbij om bijvoorbeeld de Sint Picterstraat, Herenstraat. St. Jansstraat, Zusterstraat, Graven straat. Gortstraat en Langcvielc. Het gebied rond Gortstraat, Koe straat. Kalverstraat. Korte Geere zal extra beveiligd zijn, vanwege het verblijf van een van de hoogwaar digheidsbekleders in dit gebied. Alleen bewoners of gebruikers van de panden in dit gebied hebben te voet en na controle toegang. De winkels en bedrijven in de Gort straat zijn na controle bereikbaar. Supermarkt AH is voor fietsers en voetgangers normaal bereikbaar. De Gcerckclder is gesloten. De looproute van dit extra beveilig de gebied naar het stadhuis (op vrij dag) en naar de Abdij (op zaterdag) wordt op de momenten dat dat nodig is volledig leeg gemaakt: geen bloembakken, winkeluitstallingen, prullcbakken. fietsen, enzovoorts. De mensen die langs deze route wonen wordt verzocht alle ramen en deuren gesloten te houden op het moment dat de stoet passeert. De route van Sportlaan via Koe poort en Bleek naar de Balans is op zaterdag twee keer afgesloten voor alle verkeer, omdat er gasten zullen arriveren en vertrekken met een helicopter, die landt op de sportvel den aan de Nadorst. Vanaf zaterdagmorgen 7.00 uur tot zaterdag 18.00 uur is het niet moge lijk te parkeren op Damplein. Dam noordzijde, een deel van de Rotter- damsekaai en het gasfabricktcrrcin aan het Molenwater. Bewoners en gebruikers van panden in de binnenstad zijn persoonlijk in een brief gedetailleerd op de hoogte gebracht. Bij de sectie Voorlichting, Stad huisstraat is een toelichtend kaartje verkrijgbaar. Zie ook Maximaal-kabelkrant en - teletekst pagina 720. Voor meer informatie kunt u ook bellen: tijdens kantooruren tot en met 9 mei 0118 - 675435; op 10 en 11 mei 06 - 0712. De proef met het marktbusje die op initiatief van de weekmarktcommissie is gehouden werd een succes. Daarom wordt de organisatie hiervan overgeno men door het stadsgewest Vlissingen/Middelburg en zelfs uitgebreid met de zaterdag! Tot en met augustus 1996 zal elke donderdag en elke zaterdag tussen de Koestraat en de Markt en terug een busje rijden. Deze bus rijdt tussen 10.00 en 15.00 uur ongeveer elke tien minuten. De route is: Koestraat, aansluiting op de lijnen 54, 56. 57, 58 en 59, Gort straat, Markt (halte), Vlasmarkt, Kromme Wccle, Seisdam, Schuitvlot. Walensingcl, Looierssingel, Hof van Tange (halte). Groene Woud, Koe straat. Wie overstapt op deze bus vanaf een andere busverbinding hoeft niets te betalen voor dit vervoer naar de Markt. Wie instapt bij Hof van Tange of Koestraat kost het écn zone. In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Maatschappelijke Za ken, donderdag 9 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroevers, telefoon 675633. Ondermeer wordt behandeld (onder voorbehoud): Evaluatierapport Wet Voorzieningen gehandicapten 1995, raadsvoorstel over instelling wijkbe heer. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 13 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer R. Griep, tele foon 675232. Ondermeer wordt behandeld (onder voorbehoud): Presentatie plannen Molenwater door architect Erskinc, toeristisch marktontwikkelingsplan, VOC-presentatic. jaarrekening '95. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 14 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 675304. Ondermeer wordt behandeld (onder voorbehoud): Eerste uur gratis par keren Kousteensedijk, invoering wijkbeheer. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlichting en bij de commissiesccrctaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissicsccretaris. De gemeenteraad vergadert maandag 20 mei om 19.30 uur. op Deze maand is de inleverdatum voor wcrkbricfjes: dinsdag 21 mei, voor de periode van I tot en met 31 mei. De uitkeringsadministratie is uitslui tend telefonisch te bereiken op werkdagen tussen 9.00 en 11.30 uur. Contactpersoon voor mensen met een achternaam beginnend met A t/rn D 675683; E t/m J 675654: K t/m M 675696; N t/m T 675686; U t/m Z 675599. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag lussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 13 lol en mei 19 mei: Maandag Gekruid gehakt, roomsaus, kool rabi. aardappelen Dinsdag Rundersaucijs, rode bieten, aardappelen Woensdag Varkensvlees, fijne saus met appeltjes, rode kool. puree Donderdag Kip'schnitzel cordon bleu. wor telen. aardappelpuree Vrijdag Visfilet, kruidensaus, erwten. wortelen, aardappelpuree Zaterdag Nasi rames Zondag Wat de pot schaft Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-eollec- tc te houden: 6 tot en met 11 mei Nationaal Fonds Kinderhulp; 20 tot en met 25 mei Nederlands Astma Fonds; 28 mei tot en met 1 juni Stichting Dorkas. Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met col- lectczakjcs moeten deze verzameld worden in verzegelde collectebus sen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, dienen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebe wijs. De huurcommissie is een onafhan kelijke commissie, die op verzoek van huurder of verhuurder adviezen of antwoorden kan geven op allerlei vragen op het gebied van huur en verhuur van woonruimte. Het kan hierbij gaan om alle soorten woon ruimte, zelfstandig of onzelfstandig en woonwagens en standplaatsen. Deze commissie houdt iedere twee de dinsdag van de maand spreekuur in Middelburg, dus ook dinsdag 14 mei van 13.30 tot 16.00 uur in de B en W-kamer van het stadhuis. De huurcommissie is gevestigd in Breda, telefonisch spreekuur elke dinsdag en donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur, telefoon 076 - 5225090. Op hemelvaartsdag donderdag 16 mei en Tweede Pinksterdag maan dag 27 mei mogen de winkels in Middelburg open zijn van I 1.00 tot 17.00 uur." Op 18 april 1996 is een rapportage over een landelijk onderzoek van de Erasmusuniversiteit naar de woonlasten in 32 grote gemeenten en pro vinciale hoofdsteden aangeboden. In die rapportage komt Middelburg met de gemeentelijke woonlasten (onroerende zaakbelasting, afval stoffenheffing en rioolrechten) pas op de 24e plaats. van 4,8%. Dit wordt vooral veroor zaakt door de kostenstijging bij de afvalstoffenheffing en door de gefa seerde invoering van het kostendek kend tarief voor de rioolrechten. In een eerder bekend gemaakt onderzoek naar de woonlasten in 25 gemeenten van de rubriek "Uw goed recht" van het Algemeen Dagblad van 4 januari 1996 bleek de gemeen te Middelburg te stijgen van de 12e naar de 4e plaats. Voor de goede orde wordt hier bena drukt dat dit onderzoek niet alleen gemeentelijke heffingen betrof, maar ook waterschapslasten en de kosten van water en energie. Uit het artikel blijkt dat de sprong van Mid delburg van de I2e naar de 4e plaats hoofdzakelijk te wijten is aan een sterke stijging van de waterschaps lasten. Het totaal van de onderzochte gemeentelijke heffingen bedraagt in Middelburg in de gegeven voor beeldsituatie 1.138.- tegenover 1.217,- gemiddeld in de 25 gemeenten. De hoge positie van onze stad is dus beslist niet aan de gemeentelijke heffingen te wijten. Dit blijkt ook uit een nadere analyse van de cijfers. De totale lastendruk is in Middelburg 227.- hoger dan het ongewogen gemiddelde. Dit bedrag is als volgt samengesteld: waterschapslasten hoger 254 tarieven nutsbedrijf hoger 52 gemeentelijke tarieven lager 79 - totaal lasten hoger 227 Wel moet worden erkend dat de stij ging van de gemeentelijke heffingen ten opzichte van 1995 in onze gemeente met 7,6% hoger is geweest dan de gemiddelde stijging Sedert mensenheugenis bepaalde het Gasthuis het gezicht van het Noordpoortplein. Velen kenden het ook van binnen, als verpleger/ster, arts, patiënt of als bezoeker. In oktober 1994 werd begonnen aan de sloop van het Gasthuis aan het Noordpoortplein. Het moest plaats maken voor een verzorgingstehuis dat het tehuis aan de Herengracht gaat vervangen. Het Gasthuis dateerde uit 1938. Het was gebouwd op de fundamenten van het voorgaande Gasthuis, dat in 1866 werd voltooid. Daarvoor stond op die plek het voormalige Armweeshuis, dat als een van de belangrijkste voorbeelden van de Vlaamse Renaissancebouwkunst in Zeeland gold. Het gebouw diende van 1604 tot 1812 als tehuis voor arme weeskinderen en deed tot de afbraak in 1861 dienst als werkhuis. In de gang naar het Middelburgse Gemeentearchief is een kleine expo sitie ingericht met foto's, prenten, tekeningen, krantenartikelen en voorwerpen met betrekking tot het Gasthuis aan het Noordpoortplein en haar voorgangers. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van het pand Stadhuisstraat 2 te Middelburg: maandag- vrijdag"08.00 - 13.00, 13.30- 17.00 uur. Waarom het op de juiste wijze scheiden van GFT bij u thuis zo belangrijk is, kunt u met eigen ogen zien op zaterdag 11 mei aan staande. Voor die dag bent u uit genodigd door Compostering Zee land voor de Open Dag. De com- posteringsinstallatie bevindt zich in het Industriegebied te Vlissin- gen-Oost, het Sloe-gebied, aan de Europaweg-Oost 14 (havennum mer 7250). Dat Zeeuwse Compost van uitste kende kwaliteit is, heeft u verleden jaar ook zelf kunnen zien. Alle bur gers van Zeeland is toen een zakje Zeeuwse Compost aangeboden. Iedere week 6 kilo in de bak! Vooraf was de verwachting dat er 41.000.000 kilo GFT gescheiden zou worden ingezameld. In werke lijkheid heeft u echter met zijn allen iets meer dan 45.000.000 kilo GET apart gehouden. Dat is dus ongeveer 10% extra. Geen plastic Ondermeer plastics, blikken dopjes en luiers worden op dit moment in grotere mate tussen het GFT aange troffen dan eerst. Het is niet in een stadium om zich ongemst over te maken, maar feit is wel dat deze ver vuilingen gewoon niet bij het GFT horen. Immers dat de Zeeuwse Compost van zo'n uitstekende kwa liteit is, komt doordat u het thuis zo goed gescheiden houdt van uw rest afval. Laten we dat dan ook zo hou den door goed te blijven scheiden. Als u nog vragen heeft over wat wel en wat geen GFT is, kunt u bellen naar de gemeente tel: 675322. Wilt u meer weten van de Zeeuwse Com post, dan kunt u bellen naar 0113- 613236. Op 6 juni wordt van 13.00 tot 18.00 uur een werkconferentie gehouden in de Stadsschouwburg te Middelburg over "minderheden in Middel burg". Dagvoorzitter is Ad 's Gravezande. Een inleiding wordt ver zorgd door onder anderen wethouder mevrouw E.M.J. van Brumme- len. Het programma bestaat verder gro tendeels uit discussiegroepen waar aan vele vertegenwoordigers deel nemen uit "het veld": uit de gemeen teraad. zorginstellingen, wijkverem- gingen en instanties op het gebied van jeugdzorg, wonen, cultuur, arbeid, onderwijs en minderheden. Op een open manier gaan zij met elkaar discussiëren over thema's als zorg, sport, arbeid, jeugd en cultuur. Besproken worden de lessen die uit het verleden geleerd kunnen worden en nieuwe ideeën voor de toekomst. Aanleiding voor de werkconferentie is het verschijnen van een gemeen telijke nota: "Van minderhedenbe leid naar integratiebeleid". Deze nota betekent een keerpunt in het omgaan met mensen "in een achter standssituatie" zowel van allochtone als autochtone afkomst. verleden ontvingen buiten verenigingen subsidies ten In het landse behoeve van het voortbestaan van de vereniging. Dat heeft niet vol doende gewerkt. De mensen om wie het gaat blijken niet voldoende deel te nemen aan werk, scholing en andere activiteiten. Bovendien is het aantal groepen op wie men zich zou moeten richten enorm toegenomen. Vandaar een keerpunt in de benade ring: zakelijker, maar niet zonder zorg. Niet de verenigingen worden gesubsidieerd, maar de doelgerichte activiteiten. Deze activiteiten zijn dan gericht op het opheffen van een "achterstandssituatie", niet op be paalde nationaliteiten. Binnen de buitenlandse organisaties wordt be halve belangenbehartiging nu ook het bevorderen van contacten bin nen de samenleving gestimuleerd. Veel aandacht krijgt het opheffen van achterstanden in scholing en werk. Samenwerking tussen de verschil lende instanties en de gemeente is een voorwaarde om mensen in een achterstandsituatie deel te laten nemen in scholing, werk en samen leving. De werkconferentie is een aanzet tot deze samenwerking. De conferentie wordt "verluchtigd" door verschillende optredens en afgesloten met een buffet en muziek. Wie belangstelling heeft om deel te nemen aan de conferentie, maar over één week geen uitnodiging heeft ontvangen, kan zich melden bij mevrouw P. v.d. Schaaf, telefoon 0118 -675676. Steeds meer mensen zijn ervan overtuigd, dat milieuvriendelijk, duur zaam bouwen (afgekort: DUBO) belangrijk is. Bij duurzaam (ver)bou- wen kunt u denken aan voorzieningen om het energie- en drinkwater- gebruik terug te dringen, aan het toepassen van milieuvriendelijke materialen en aan het verbeteren van de geluidsisolatie. Duurzame nieuwbouw Hoog Rendement glas (HR-glas), HR cv-(combi)ketel. warmteisola- tie, waterbesparend sanitair en der gelijke zijn in de nieuwbouw al min of meer ingeburgerde zaken. Bij nieuwbouw stimuleert het toepassen van Het Nationaal Pakket Duurzaam Bouwen om nog milieuvriendelijker te bouwen. Ook subsidies dienen daartoe. Het rijk stimuleert het actief benut ten van zonne-cncrgie. NV DELTA Nutsbedrijven (DELTA: 692111) voert de ISO-HR stimuleringsrege ling uit, met subsidies voor o.a. iso latiemaatregelen. De gemeente gaat bij sommige pro jecten duurzaam bouwen met subsi dies stimuleren. Nu ook subsidie voor duurzaam verbouwen en renoveren Bij verbouw/renovatie zijn duurza me, milieusparende maatregelen echter nog minder vanzelfsprekend. De voornaamste reden hiervoor is, dat de meerkosten daarvoor vaak wat hoger liggen dan bij nieuw bouw. Dit komt onder andere doordat het nu eenmaal veel eenvoudiger (en dus goedkoper) is om iets tijdens de bouw in te passen, dan het achteraf aan te brengen. Het rijk vindt het belangrijk dat ook de verbouw/renovatie van bestaande woningen duurzaam uitgevoerd wordt. Om dit te stimuleren kunt u in de periode tot en met 31 decem ber 1998, onder bepaalde voorwaar den. subsidie krijgen op de extra kosten die duurzame verbouw/reno vatie met zich mee kan brengen. Dat maakt het voor u aantrekkelijker te kiezen voor milieuvriendelijke toe passingen. Een folder met algemene informatie (zonder bedragen) over deze subsi dieregeling is bij de gemeente be schikbaar. Die bevat ook een lijst van DUBO-voor/ieningen. Wanneer komt u voor subsidie in aanmerking? In principe komt iedere eigenaar of huurder met verbouwplannen in een bestaande woning in aanmerking. U kunt subsidie krijgen over de meerkosten van de in de lijst "duur zaam bouwen-voorzieningen reno vatie" vermelde materialen en voor zieningen. In deze lijst staan onder andere voorzieningen als gevel-, dak- en vloerisolalie, cv-ketels, vochtwerende voorzieningen in kruipruimtes en waterbesparende toiletten. De lijst is onderverdeeld in zes hoofdgroepen, te weten; Energie, Water, Afval, Materialen, Geluid en Overige. Per voorziening wordt een percentage van de (genormeerde) meerkosten t.o.v. minder milieu vriendelijke standaardvoorzienin gen gesubsidieerd. Deze percenta ges variëren van 25% tot 75%! In mei/juni 1996 verschijnt er een regionale folder met bedragen voor deze subsidieregeling. Voorwaarden voor subsidie Er zijn enkele subsidievoorwaarden. Op het gebied van energie zijn er bijvoorbeeld voorzieningen die al in de woning aanwezig moeten zijn of onderdeel moeten uitmaken van uw verbouwplan. Daarnaast moet na berekening, het subsidiebedrag minstens uitkomen op 1.000,- anders komt u niet in aanmerking. De maximum subsidie is 5.000,-. Indien u een bijvoorbeeld een serre plaatst komen maximaal 8.000.- aan meerkosten in aanmerking voor subsidie. Bij een subsidiepercentage van 25%, kunt u dan maar liefst ƒ2.000.- terugkrijgen. Voorwaarde is wel, dal de serre dient als warmte buffer en niet als uitbreiding van de woonkamer. Er zijn behalve de subsidiemogelijk heden, nog andere argumenten om voor duurzame oplossingen te kie zen. Zo verdienen investeringen op bijvoorbeeld energiegebied zich na verloop van tijd terug (zeker sinds per 1 januari 1996 de energieheffing van kracht is). Andere subsidiemogelijkheden: DELTA Nutsbedrijven (692111) voert de ISO-FIR stimuleringsrege ling uit. Tot 1 juli 1996 kunt u voor bestaande woningen subsidie krijgen voor een HR-cv-(combi)- ketel. Voor isolatiemaatregelen geldt deze regeling tot I januari Ï997. Voor subsidieaanvragen voor zon neboilers en andere zonne-energie- systemen kunt u bij Senter terecht (038 - 4553553). Stapeling van subsidies is niet mogelijk: u kunt bijvoorbeeld voor een bepaalde maatregel of gebruik maken van de ISO-HR regeling (DELTA Nutsbedrijven) óf van de DUBO-stimuleringsrcgeling. Deze stimuleringsregelingen over lappen elkaar gedeeltelijk. De ISO- HR regeling subsidieert uitsluitend HR-dubbcl glas; de DUBO-regeling doet dit ook maar kent tevens subsi diemogelijkheden voor "gewoon" dubbel glas. Meer informatie Voor nadere informatie over en aan vraagformulieren voor de tijdelijke stimuleringsregeling Duurzaam Verbouwen kunt u terecht bij onder staande instanties: De Budgetbeheerder Woningge bonden Subsidies (BWS) regio Walcheren p/a Stadhuisplein 2 te Vlissingen telefoon 0118 - 487214 (de heer M. van Alphen). De sectie Bouwen en Wonen van de Dienst Stadsontwikkeling Vlissingsestraat 21 telefoon 0118 - 675281 (de heer P. Mculmeester). De halte op de Markt is bij het VVV-kantoor Foto: J. Wolterbeek Het Abdijcomplex zal zaterdag het toneel zijn van de uitreiking. FotoJ. Wolterbeek w

de Faam | 1996 | | pagina 5