(0118)484316 Dagbesteding (ex-)psychiatrische patiënten geopend ky Voetbalvereniging Domburg speelt tegen Willem II KQnAtar 30% KORTING Dimare lie VOORDEEL IN DE TIJDELIJKE KON MAR Mulder cue- KOFFIE EN GEZELLIGHEID IN VLISSINGEN GROOT .PROBLEEM... Afscheid van Blue Jeans Band Zwanen broeden naast drukke Roozenburglaan 92 'ÖRANDE Middelburg Gortstraat 26 Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: VERSCHOORE 96e JAARGANG NUMMER 19 8 MEI 1996 In de Bakkersgang in Vlissingen wordt vandaag - woensdag - door burgemeester J.C.Th, van der Doef dagactiviteitencentrum 't Trefpunt ge opend. 't Trefpunt is opgezet door de stichting Emergis en bedoeld als dagbesteding voor (ex-)- psychiatrische patiënten. om de winkel te bereiken i op 10 en 11 mei i.v.m. i de Freedom Awards i Saarom i 20% KORTING!! 1 op de gehele collectie' Alléén hij C Identiteitsbewijs niet vergeten! m OvWUWWrf PZC WEEKBLADEN Gezelligheid Cursussen ■«sM -1 Na negentien jaar komt er voorlopig een einde aan de Blue Jeans Big Band. Het uit zeventien mensen bestaande orkest geeft op zondag 12 mei om 15 uur een afscheidsconcert in de open lucht aan de Boulevard Banckert in Vlissingen. Bij slecht weer verhuist het orkest naar binnen, in Grand Hotel Arion. Ouwe schrievers De vijver naast de Roozenburglaan in Middelburg is door een koppel zwanen uitverkoren tot broed plaats. Enkele meters van de kant hebben de zwanen een nest op het water gebouwd. Omdat zwanen het liefst in een rustige omgeving hun eieren uitbroeden bouwen ze als het even kan hun nest op het water. DE TROPEN OPEN De voetbalvereniging Domburg en zijn sup portersclub De Zand- vreters bestaan deze maand vijfentwintig jaar. Dat wordt gevierd met een oefenwed strijd tegen Willem II op zaterdag 11 mei in Domburg. (bij de voormalige Maxis) MIDDELBURG: 99 4* 25 op alle t-shirts lajjgeNocflfcftaal? Tet GT844Q233 nfciöjiwg binnenhuis TRETFORD interart tapijt HET OOR Ruim 75 jaar huwelijksreportages op maat Recht t.o. C&A en Blokker In 't Trefpunt zijn ondermeer een hobbyruimte, werkplaats, computerruimte en een huis kamer ingericht. Het aanbod van de activiteiten is voor bezoekers van 't Trefpunt niet verplicht en een ander voor deel is dat de medewerkers geen verwijzende taak hebben. Bezoekers hoeven dus niet bang te zijn dat ze worden belaagd met therapeutische aanwijzingen. De Stichting Emergis is een fusie van het Psychiatrisch Zie kenhuis Zeeland, het RIAGG Zeeland en de Zeeuwse Instel ling Beschermd Wonen. Deze fusie kwam eind vorig jaar tot stand. i U-W 10 mei: 10.00 - 17.00 uur! 11 mei: 10.00 - 15.00 uur! Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220 Onderdeel van de sector lang durige zorg en beschermd wonen zijn de trefpunten in Goes, Terneuzen en nu ook in Vlissingen waar (ex-)psychia- trische patiënten terecht kun nen voor de gezelligheid of een van de activiteiten die er worden georganiseerd. Bezoe kers kunnen bij 't Trefpunt gra tis terecht voor een kop koffie of thee en de activiteiten die er worden georganiseerd. „We hebben de trefpunten opge richt omdat het steeds moeilij ker is om iemand op een socia le werkplaats te plaatsen. Om toch in de dagbesteding van psychiatrische patiënten te kunnen voorzien hebben we de trefpunten opgericht", legt E.A. Debbaut, directeur van de sector langdurige zorg en wonen uit. Het Trefpunt in Vlissingen is gevestigd in de voormalige kleuterschool aan de Bakkers gang. Het gebouw is door de bezoekers zelf verbouwd en heeft sinds half januari al een vaste schare bezoekers van een man of twintig per dag. Vier part-time activiteitenbe geleiders en een huishoudelijk medewerker hebben de lei ding over het 't Trefpunt. In het voormalige kleuter schooltje kunnen de bezoekers zich bezighouden in een werk plaats waar een scala van gereedschap voorhanden is, een computerruimte en een hobbyruimte waar allerhande werkstukken gemaakt kunnen worden maar bijvoorbeeld de bezoeker ook zijn of haar kle ding kan verstellen. Een was machine is aanwezig zodat de bezoekers er ook terecht kun nen om hun kleren te wassen. Daarnaast worden er in 't Tref- punt cursussen gegeven. Momenteel is er alleen nog (Tiaar een computercursus maar in de toekomst beginnen er ook een timmercursus en een kookcursus. „We stimule ren ook dat de bezoekers van elkaar leren. Bijvoorbeeld koken is heel belangrijk omdat goed eten nog wel eens een probleem kan zijn. Een keer in de week kan hier een warme maaltijd genuttigd worden die door de bezoekers zelf is klaar gemaakt. De bezoekers kun nen voor een bedrag van vijf gulden aanschuiven", vertelt Regina Vermeulen die de lei ding over 't Trefpunt heeft. Controle over het doen en laten van de bezoekers van 't Trefpunt is er niet. Vermeu len: „Onze bezoekers zijn hele maal niets verplicht. Als een regelmatige bezoeker ineens niet meer komt sturen we bij voorbeeld wel een briefje van kom nog eens langs. Dat is eigenlijk het enige, de bezoe ker moet zich tot niets ver plicht voelen en geheel vrijblij vend van onze diensten gebruik kunnen maken". Bij 't Trefpunt kunnen ook orders E.A. Debbaut (links) en Regina Vermeulen in de werkplaats van 't Trefpunt. geplaatst worden voor bijvoor beeld het verstellen van kle ding of om iets in de werk plaats te laten maken. De klus sen worden dan geklaard door de bezoekers, 't Trefpunt is geopend van maandag tot en met donderdag van 10 tot 16 uur. Een koppel zwanen heeft de vijver bij de Middelburgse Roozenburglaan uitgekozen om hun eieren op uit te broe den. o De Blue Jeans Big Band. FOTO: J. BINSMA. Verschillende leden besloten om 'eens iets anders te gaan doen', één van de bestuursle den verhuist en de bandleider Jack de Boo van Uijen wil er na elf jaar mee stoppen. Reden genoeg om de Big Band voor lopig op te heffen, zo vinden de leden. Voorlopig, want een aantal leden wil bekijken of er nog mogelijkheden zijn om op een andere manier door te gaan. „In de gegeven omstandighe den is dit een verstandig besluit", vindt Jack de Boo van Uijen. „Er zou heel wat moeten gebeuren om het niveau nog verder te verbeteren. In plaats van één keer per veertien dagen zou je dan één keer per week moeten repeteren, maar dat zit er wegens andere ver plichtingen van ons niet in. Dan is het beter er nu een punt achter te zetten. Jammer natuurlijk, want wij hadden een heel plezierige en gezelli ge club, die een prima stuk muziek maakte". Het idee om een Big Band op te richten ontstond in 1977, tij dens een trip van het Zeeuwse jeugdorkest naar Engeland. De eerste jaren was er geen com plete bezetting en het repertoi re was eenvoudig. Na de komst van De Boo van Uijen als bandleider werden de zaken serieuzer aangepakt. Met een complete bezetting werden ook moeilijkere num mers ten gehore gebracht. In de loop der tijd hebben on geveer zeventig leden, afkom stig uit Walcheren en Zuid- Beveland, deel uitgemaakt van de band. Op het programma van het afscheidsconcert op 12 mei staan naast een aantal nieuwe nummers ook krakers als It don't mean a thing, The preacher en Sweet Georgia Brown. Het afscheidsconcert begint om 15 uur. Kafé Domburg bestaat deze maand vijfentwintig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is er een cd uitgebracht met daarop een greep uit de bands die in de loop der tijd in het Domburgse café optraden. In Vlissingen werd tijdens het Bevrijdingsfestival een modeshow gehouden. De kleuren rood, wit, blauw en oranje speelden hierin een belangrijke rol. De afdeling Middelburg en Vlissingen van D66 hielden vorige week donderdag een forumdiscussie over voorzieningen in het stadsgewest Middelburg/ Vlissingen. Is de afstand tussen de twee Walcherse steden werkelijk zo groot of hebben de inwoners alleen een emotionele reden om in eigen stad te blijven? Verder deze week de rubriek Gehoord en natuurlijk veel informatie van de overheid. Een broedsel bestaat meestal uit zo'n vier of vijf eieren die in een periode van ongeveer een week gelegd worden. Als het broedsel voltallig is worden de eieren in dertig dagen uitge broed door het vrouwtje. Het vrouwtje verlaat het nest alleen om te eten en een stukje te zwemmen. De veren van het vrouwtje moeten namelijk geregeld nat worden om zo een goede luchtvochtigheid van het broedsel te krijgen. Het mannetje houdt zich bezig met het bewaken van het nest en kan het, zeker tijdens de broed- periode en als de jongen zijn geboren, indringers knap las tig maken. Op Walcheren komen de meeste zwanen voor rond het Veerse Meer waar ze in alle rust hun eieren kunnen uitbroeden. Dat dit koppel de Roozenburglaan heeft uitgekozen als broed plaats is dan ook opmerkelijk. In teksten in Walchers dialect van vóór 1900 kom je natuur lijk woorden tegen die nu niet meer gebruikt worden. Maar zulke teksten zijn er niet zo veel. Deze week een greep uit het werk van Jan Vader (1875- 1966) en van Henri Beunke (1851-1924). Beunke schreef tussen 1873 en 1886 'Walcher se vertellingen' in het door hem aangeleerd Domburgs dialect. Vader, die opgroeide op Melis- kerke en Oostkappel, probeer de in vele verhalen de samen leving van vóór 1900 uit zijn herinnering zo goed mogelijk te reconstrueren. In een nog ongepubliceerd handschrift van Jan Vader Schrijft hij over 't 'artebeesten- kamp in de zichtweie'. Het gaat over een 'butenplekke', en de zichtweie zal dus wel de wei zijn die aangelegd was in het Damplein 27 - Middelburg - 0118-637422 Mattie Brand zit al vanaf het begin in het bestuur van De Zandvreters. Sinds 1977 is ze voorzitter. „We reiken bloe men uit als de jongens gewon nen hebben, organiseren bus reizen en natuurlijk ook de jaarlijkse feestavond in de win ter", vertelt ze. „Het voetbal lééft hier in Dom burg. Tenminste, onder de voetballiefhebbers", lacht ze. „Als er een wedstrijd is, is dat echt het gesprek van de dag. Het hele dorp leeft mee. Zeker nu, tegen Willem II". „Of we ook zullen winnen? 'Tuurlijk", glundert ze. Dan lacht ze en vervolgt: „Ik blijf positief. Je moet bij elke wed strijd uitgaan van je eigen kracht. Domburg heeft een geweldig seizoen achter de rug. Ze zijn kampioen gewor den. Nee, Willem II pakken we wel!" De wedstrijd tegen Willem II begint zaterdag om 19 uur. Pottenbakkersingel 2 DASH ULTRA WASPOEDER Pak, 2 kilo van 13.99 voor GEBRADEN GEHAKT Vers gesneden in de afdeling fijne vleeswaren. 100 gram van 1.69 voor ROOMBOTERCAKE Uit eigen bakkerij 400 gram van 4.95 voor UW NIEUWE KONMAR SUPERSTORE OPENT OP WOENSDAG 22 MEI A.S. zicht van de grote raampartij- en van een buitenplaats, ten gerieve van het uitzicht van 'den 'eer van 't buuten'. 'Artebêêsten is de oorspronke lijke middeleeuwse vorm voor 'ertebêêsten (herten), dat nu ook al ouderwets is. In het midden van deze eeuw was 'artebêêsten' in een deel van Walcheren nog bekend. In het zelfde handschrift komt een bosarbeider voor die zegt: „Den ouwen is op lavei en deze Jan gaet 'n stuitje z'n ogen verschiete". Op lavei betekent: vrijaf hebben, niet op 't werk zijn en werd door de optekenaars van 't Zeeuwse woordenboek nog geregi streerd in drie dorpen op de Westpunt van Walcheren. „Je'n oogen verschiete" is nu ouderwets en wil zeggen: een dutje doen. Ook 'ochtienk' (ochtend) dat Beunke in Domburg opteken de, komt daar nu niet meer voor, maar wel elders: in Zeeuws-Vlaanderen wordt het nog steeds gebruikt! Naast verouderde vormen zoals 'magge' (nu: moge) 'dost' (durfde, tegenwoordig: dust) komt er nog een prachtig oud scheldwoord in zijn verhalen bundel voor: een stultekop. Het moet zoiets betekenen als een zwijgzame, grove, bokkige vent. Zouden die misschien samen met het woord 'stulte kop' uitgestorven zijn? Jan Zwemer ZUIDAMERIKAANS RESTAURANT Zaterdag 11 mei Live muziek m.m.v. THE FLAMENCO KINGS Nieuwendijk 9a, Vlissingen 0118-415002 geldig van 9/5 t/m 15/5 Kromme Weele 21-23 Middelburg, tel. 0118-614077

de Faam | 1996 | | pagina 1