GEMEENTE MIDDELBURG Four Freedoms Awards Wielerronde Burgerzaken dicht op 2 en 3 mei Premie op werk: deeltijdpremie "Energie(k) besparen" tips voor eigenaar/bewoners Herdenking 4 mei Rooien Commissie Week 18 Tafeltje Dekje Veiligheidsmaatregelen uitreiking Four Freedoms Awards Premie op deeltijdwerk De nieuwê\Bijstand Een anderei instel ling Delta-voorlichting Subsidies/stimulerings regelingen bestaande woningen Energiezuinige tips Telefoonnummers voor meer informatie Woensdag 1 mei 1996 DE FAAM 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur.en van 13.30 tot 17.00 uur. Ieder jaar worden de Four Freedoms Awards uitgereikt. Dit zijn onder scheidingen die door de Roosevelt Stichting zijn ingesteld. De uitreiking van de onderscheidingen vindt het ene jaar plaats in New York, het andere jaar in Middelburg. Dit jaar zal de uitreiking in Middelburg gebeuren op zaterdag 11 mei. Voorafgaand aan de officiële uitreiking is op vrijdagavond 10 mei a.s. het zogenaamde laureatendiner in het Stad huis. Shiman Perespremier van Israël ANP Lektikuva Oy Op zaterdag 4 mei zal om 19.30 uur op het Abdijplein te Middelburg de tra ditionele dodenherdenking plaatsvinden. Tijdens de plechtigheid zal burge meester mr. D.C.B. Burgers een korte toespraak houden. Voorts verzorgt de heer A. van Noort enkele declamaties en brengt de Chr. Brassband "Onda" koraal muziek ten gehore. Om 20.00 uur zal er twee minuten stilte in acht worden genomen, gevolgd door het spelen van de "Last Post" en de kranslegging. De plechtigheid zal worden besloten met het zingen van het zesde couplet van het "Wilhelmi- nus" en het hijsen van de vlag. Een ieder wordt uitgenodigd de plechtigheid op het Abdijplein bij te wonen. Indien de weersomstandigheden van dien aard zijn dat de herdenking niet op het Abdijplein kan worden gehouden, zal worden uitgeweken naar de Nieu we Kerk. Vanaf zes uur 's avonds tot aan het moment van zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. Een ieder wordt verzocht deze gedragslijn te volgen. Dit jaar is de uitreiking bijzonder, omdat de plechtigheden zullen wor den bijgewoond door onder anderen de Koning van Spanje en de premier van Israël. De uitreiking in Middel burg zal daarom aandacht krijgen in de pers over de hele wereld. De Four Freedoms Awards worden door het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute te New York toegekend aan personen, die in hun denken en handelen inhoud hebben gegeven aan de vier vrijheden, zoals verwoord door president Franklin Delano Roosevelt in zijn historische toespraak tot het Amerikaanse con gres in 1941. Sinds 1982, het honderdste geboor tejaar van Roosevelt, worden deze onderscheidingen uitgereikt. Prinses Juliana ontving als eerste niet-Ame- rikaans staatsburger de Four Free doms Medal. Sindsdien hebben onder meer Hel mut Schmidt. Simon Wiesenthal, Javier Perez de Cuellar, Jacques Dclors, de Dalai Lama. Jan Tinber gen, Max van der Stoel en Ruud Lubbers een Four Freedoms Award ontvangen. De Four Freedoms Medal is toege kend aan Zijne Majesteit de Koning van Spanje. De koning heeft, na de dood van Franco, de democratie in Spanje weten te verankeren door het garan deren van vrije verkiezingen en het bijeenbrengen van de verschillende kampen in het land. In 1981 kon hij door persoonlijk ingrijpen een militaire coup verijde len. Zijn stem was van belang voor de modernisering van het land en bij de toetreding tot Europese en atlanti- sche organisaties en instellingen. De Four Freedoms Award voor de vrijwaring van vrees is toegekend aan Shimon Peres, de premier van Israël. Als minister op verschillende posten in het Israëlische kabinet en nu voor de tweede maal als premier heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd aan de totstandbrenging van de vre de met de Palestijncn. De Four Freedoms Award voor de vrijheid van godsdienst is toegekend aan Robert Alexander Kennedy Lord Runcie, voormalig aartsbis schop van Canterbury. Tijdens de 2e Wereldoorlog vocht hij als Brits militair in Europa. Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen ANP Marcel Antonisse Een aanvraag voor een rooivergun- ning is binnengekomen voor: 1 berk, IJsselstraat. Voor informatie over rooivergun- ningen kunt u terecht bij de afdeling Groenbeheer, telefoon 675312. In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Algemene Bestuurlijke Zaken, dinsdag 7 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer M. Frcnsel, telefoon 675435. Commissie Maatschappelijke Zaken, donderdag 9 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.J. Schroe- vers, telefoon 675633. Commissie Stadsontwikkeling, maandag 13 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer R. Griep, tele foon 675232. Commissie Stadsbeheer, dinsdag 14 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 675304. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Voorlichting en bij de commissicsecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert maandag 20 mei om 19.30 uur. op 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 6 tol en met 12 mei: Maandag Gehaktballen, andijvie, ge stampte aardappelen Dinsdag Varkenslapje, tuinbonen, kriel aardappeltjes Woensdag Witlofschotel met ham-kaas saus, aardappelen Donderdag Kalkoenrollade in roomsaus, doperwtjes, aardappelen Vrijdag Gepaneerde visfilet worteltjes, gestampte aardappelen Zaterdag Nasi goreng met kipsateh Zondag Wat de pot schaft De Internationale Wielerronde van Midden-Zeeland zal dit jaar wor den gehouden op zaterdag 4 mei. In verband met het passeren in de gemeente Middelburg van achtereenvol gens de publiciteitskaravaan en de wielrenners zal die dag een aantal wegen voor korte tijd afgesloten zijn. De passeertijden in de gemeente Middelburg zijn globaal als volgt: Publiciteitskaravaan: tussen 10.10 en 10.40 uur; Wielrenners: tussen 12.00 en 12.30 uur; De route in de gemeente Middelburg is: Oude Rijksweg/Veerstraat/Nieuw- landsewég/Kanaalweg/Stationsbrug/Stationsstraat/Koningsbrug/Hout- kaai/Turfkaai/'Nieuwe Haven/Hoogstraat/Koestraat/Het Groene Woud/Poe- lcndaelesingel/Nieuwe Vlissingseweg. Door werkzaamheden aan het computersysteem is Burgerzaken op de gehele donderdag 2 mei en vrijdag 3 mei gesloten. Het afgeven van rij bewijzen en reisdocumenten is dan onmogelijk. Voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden wordt een noodvoorziening getroffen. Op zaterdag 11 mei worden in de Nieuwe Kerk in Middelburg de Four Freedoms Awards uitgereikt. Voorafgaand hieraan wordt op 10 mei een laureatendiner aangeboden in het Middelburgse stad huis. Er zijn maatregelen getroffen, die in grote lijnen inhouden dat een deel van de binnenstad op vrijdag en zaterdag alleen bereikbaar zal zijn te voet of met een (brom)fiets. Komt u dus op vrijdag 10 en zaterdag 11 mei te voet of met de fiets naar de stad! De winkels zijn normaal open en ook de zaterdag- markt gaat gewoon door. Wilt U toch met de auto komen, parkeer deze dan buiten de bin nenstad, bijvoorbeeld GRATIS in de parkeergarage Kousteense- dijk, aan de Loskade of het P+R-terrein van het station. Er zal deze dagen niet gecontroleerd worden op betaald parkeren. Belangrijkste maatregel is dat van vrijdagochtend 8.00 uur tot zondag ochtend 9.00 uur. of zo veel korter als mogelijk, een deel van de bin nenstad niet toegankelijk is voor auto's. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld de Sint Pictcrstraat, Herenstraat, St. Jansstraat, Zusterstraat, Gravenstraat, Gortstraat en Langeviele. Het gebied rond Gortstraat, Koestraat, Kalverstraat, Korte Geere zal extra beveiligd zijn. vanwege het verblijf van een van de hoogwaar digheidsbekleders in dit gebied. Alleen bewoners of gebruikers van de panden in dit gebied hebben te voet en na controle toegang. De winkels en bedrijven in de Gortstraat zijn na controle bereikbaar. Supermarkt AH is voor fietsers en voetgangers normaal bereikbaar. De Geerekel- der is gesloten. De looproute van dit extra beveiligde gebied naar het stadhuis en naar de Abdij wordt volledig leeg gemaakt: geen bloembakken, winkcluit- staUingcn, pruliebakken, fietsen, geparkeerde auto's enzovoorts. De route van Sportlaan via Koepoort en Bleek naar de Balans is op zaterdag twee keer afgesloten voor alle verkeer, omdat er gasten zullen arriveren en vertrekken met een helicopter, die landt op de sportvelden aan de Nadorst. Vanaf zaterdagmorgen 7.00 uur tot zaterdag 18.00 uur is het met mogelijk te parkeren op Damplein en Dam noordzijde. Bewoners en gebruikers van panden in de binnenstad worden persoon- Lijk in een brief gedetailleerd op de hoogte gebracht. Bij de sectie Voorlichting, Stadhuisstraat is een toelichtend kaartje verkrijgbaar. Zie ook Maximaal-kabclkrant en -teletekst pagina 720. Voor meer informatie kunt u ook bellen: tijdens kantooruren tot en met 10 mei 0118 - 675435; op 10 mei na kantooruren en op 11 mei 06-0712. De overheid vindt het zo belangrijk dat mensen actief meedoen in de maat schappij dat zij er een premie voor over heefL De premie is bedoeld voor uit keringsgerechtigden die weinig kans maken op werk. Er zijn drie soorten premies. Er is een doorstroompremic voor uitkeringsgerechtigden die een vaste baan vinden. Er is een deeltijdpremie voor alleenstaande ouders die in deeltijd gaan werken. Er is een activiteitenpremie voor uitkeringsgerechtigden die vrijwilligerswerk doen. Deze week meer over de deeltijdpremie. Waarom? Alleenstaande, uitkeringsgerechtigde ouders hebben ontheffing van de plicht te gaan werken tol hun kind vijf jaar oud is. Het kost een alleenstaande vader of moeder extra moeite om te gaan werken, omdat hij of zij dan ook voor kinder opvang moet zorgen. Als een alleenstaande ouder echter ervoor kiest om te gaan werken, verdient dat een steun in de rug. De gemeente redeneert zo: wie werkt, groeit mee met de maatschappij en zal, als het (laatste) kind eenmaal de vijf is gepasseerd, gemakkelijker een volledige baan vinden. Hoeveel? De premie op deeltijdwerk is 800 gulden per jaar en wordt maximaal geduren de twee achtereenvolgende jaren toegekend. Voor wie? Voor de uitkeringsgerechtigde die als alleenstaande ouder de volledige zorg heeft voor een of meer kinderen tot vijfjaar. De afstand tot de arbeidsmarkt is minstens 24 maanden (en vanzelfsprekend voert u geen gezamenlijke huishou ding met een ander). U heeft werk gevonden, eventueel in deeltijd, waarmee u netto minstens 25 procent verdient van de voor u geldende bijstandsnorm of vastgestelde uitkering. Werk via een banenpoolregeling, de Jcugd- werkgarantiewet, een uitzendbu reau en seizoenswerk zijn van de premieregeling uitgesloten. Aanvragen Bij de sociale dienst zijn formulie ren verkrijgbaar voor de premie op deeltijdwerk. U vult het formulier in en kunt het inleveren bij de sociale dienst. Wanneer? U kunt de premie aanvragen als u minstens drie maanden achtereen in uw nieu we dienstbetrekking heeft gewerkt. Bewijsstukken U zult een schriftelijke arbeidsovereenkomst aan uw consulent van de sociale dienst moeten laten zien. Tweede aanvraag Stel: U heeft één keer een premie gekregen. U wordt weer werkloos en komt in de bijstand. Krijgt u dan opnieuw een uitstroompremie als u werk vindt? Het antwoord is: ja. Maar uitsluitend wanneer u gedurende twee jaar achtereen afhankelijk bent geweest van een bijstandsuitkering en opnieuw een afstand heeft tot de arbeidsmarkt van 24 maanden. Uitbetaling Als de aanvraag aan alle voorwaarden voldoet, betaalt de sociale dienst de pre mie binnen acht weken na ontvangst van het aanvraagformulier. Als de omstandigheden dezelfde blijven, heeft u recht op een tweede premie op deel tijdwerk twaalf maanden na toekenning van de eerste premie. Gelijkblijvende omstandigheden betekent: u voldoet aan de voorwaarden voor toekenning van de premie, zoals dat de eerste keer het geval was. De tweede premie moet u eveneens aanvragen. Vanuit zijn functie binnen de Angli caanse kerk heeft Robert Runcie, naast zijn inzet voor de oecumene, duidelijk stelling genomen tegen het onrecht in de wereld en gepleit voor sociale rechtvaardigheid, verzoe ning en ontwapening. De Four Feedoms Award voor de vrijheid van meningsuiting is toege kend aan John Hume, uit Derry, Noord-Ierland. Binnen het kader van zijn politieke functies en als voorman van maat schappelijke organisaties heeft John Hume zich steeds ingezet voor een vreedzame oplossing van het gewelddadige conflict in Noord-Ier land. De Four Freedoms Award voor de vrijwaring van gebrek is toegekend aan Artsen zonder Grenzen. Artsen zonder Grenzen heeft sinds de oprichting in 1971 humanitaire hulp geboden aan miljoenen men sen. die getroffen waren door natuurrampen, oorlogsgeweld of onmenselijke armoede. Koning Juan Charles van Spanje Foto: ANP foto Onlangs organiseerde de gemeente Middelburg samen met NV Delta Nuts bedrijven (Delta) een tentoonstelling en een bijeenkomst over energiebe sparing. Daarvoor ontvingen 400 eigenaar/bewoners een uitnodiging: 40 bewoners maakten daar gebruik van. Eind 1996 zal er opnieuw zo'n activi teit plaatsvinden in hel kader van het Middelburgse Energiebeleidsplan. Een aantal energietips willen wij alvast bij u als eigenaar/bewoner onder de aandacht brengen. Sommige tips zijn natuurlijk net zo goed voor huurders interessant. Bij Afdeling Voorlichting van NV Delta Nutsbedrijven (Delta; tel.: 0118-692111), Poelendaelesingel 10, kunt u vragen over energie- en water besparing stellen. U vindt hier ook een uiteenlopende reeks aan brochures en tips. Binnenkort vindt u op deze pagina een apart artikel over stimuleringsregelin gen gericht op energiebesparing en duurzaam verbouwen. Voor aanvragen voor de ISO-HR regeling, zowel voor HR-CV-ketel als voor diverse isolatiemaatregclcn, waaronder HR-glas, kunt u bij Delta terecht. "HR" (=Hoog Rendement) duidt hier op een hoge mate van ener giezuinigheid. Let op: het stimule ringsbedrag (subsidie) voor HR-CV- ketels voor bestaande woningen komt per 1/7/96 te vervallen! Per 1/3/96 is de tijdelijke stimuleringsregeling Duurzaam Ver-Bouwen ingegaan (o.a. voor energiezuinige CV-ketels en extra-isolerend glas). Voor infor matie daarover en aanvragen hiervoor kunt u contact opnemen met de gemeente Vlissingen (487000; Dubo- rcgeling voor bestaande woningen). Naast uw installatie zelf. heeft ook het gebruik ervan en ander bewonersge drag grote invloed op uw uiteindelijke energiegebruik. Daarom treft u hier onder ook enkele "tips voor energie zuinig gedrag" aan. Extra-besparen blijft mogelijk Natuurlijk bepaalt niet alleen de aan wezige installatie hoeveel energie u in huis gebruikt. Bewust omgaan met energie kan nog veel extra-besparing opleveren. Dat geldt ook nog als er een energiezuinige installatie is aan gebracht. Niet altijd kost besparen eerst geld: het is bijv. goed te beden ken dat 's winters een geopende bui tendeur veel energie opslorpt en dat het 's avonds sluiten van gordijnen (zeker waar dubbel-glas ontbreekt) energie bespaart. In de praktijk blijkt, dat het gasverbruik voor ruimtever warming in een eengezinswoning door bewust energiegedrag gecombi neerd met plaatsing van een HR-kctc! met een derde verminderd kan wor den. Warmwater badkamer Voor uw woning kunt u kiezen voor een HR-combiketel. die, wanneer u dat maar wenst, water verwarmt voor uw badkamer en keuken. Dan leven de nieuwe installatie dat warme water per liter meestal goedkoper dan uw oude (bijv. elektrische boiler of kcu- kengeiser). Omdat u niet langer beperkt zal zijn in het gebruik van warmwater en omdat u over een grote hoeveelheid warmwater zal kunnen beschikken, bestaat de kans dat u, gestimuleerd door die comfortverbc- tering, méér gaat douchen. Daardoor gaat u dan nicer water en energie gebruiken voor badkamer-gebruik dan voorheen. Dit komt vaak voor bij situ aties, waarbij een combikctcl de rol van de geiser of elektrische boiler overneemt. Dit effect kunt u o.a. tegengaan door een comfortabele water- energiesparende douchekop te kopen. Graadje lager? CV vroeger uit Met elk graadje Celsius lager (dan 20°C) in huis bespaart u ongeveer 6.5% op het aardgasverbruik voor ver warming. Binnen bepaalde grenzen is het een kwestie gewenning en leeftijd, welke temperatuur als comfortabel ervaren wordt. Overdag is bijvoor beeld een kamertemperatuur van 17- 19 graden Celsius vaak al voldoende (dan is men meestal actief in huis bezig), terwijl u 's avonds enkele gra den hoger kunt stoken (dan is men meestal minder in beweging). U kunt uzelf eenvoudig aan een hogere tem peratuur wennen en dat kan duur wor den. U kunt daarentegen bewust omgaan met de instelling van de kamerthermostaat en zo een aanzien lijke energiebesparing bereiken. Zeker een uur voordat u naar bed gaat, kunt u de thermostaat al 5°C lager instellen, zonder dat u daar iets van merkt (ervan uitgaande dat uw huis g'oed is opgewarmd). Kamerthermostaat goed monte ren en instellen! Als u wilt bereiken dat uw kamerther mostaat ook echt doet wat u wilt, is een juiste montage en instelling nodig. Wanneer u een kamertemperatuur wenst van bijvoorbeeld 18 graden Celsius en u de thermostaat daarop zet. kan het toch (voel) warmer dan de gewenste temperatuur worden (of juist kouder blijven). Dan is het van belang de montage en instelling van de kamerthermostaat te corrigeren. Daar bij kunt u nagaan of de thermostaat nog waterpas hangt, of die -ook inwendig- goed is ingesteld en of de thermostaat wellicht inmiddels te veel is afgeschermd (bijv. door gordijnen). Ook de plaats van de thermostaat kan onjuist gekozen zijn. Wanneer de tem peratuur één of enkele graden hoger dan gewenst oploopt, komt dat weer terug op uw energienota. Strenge winter Bij een strenge winter verbruikt ieder een uiteraard meer aardgas dan bij een zachte winter. Daarom worden door Delta voorjaar-op-jaar vergelijking de werkelijke gasverbruikscijfers altijd herleid tot een gemiddelde winter (graaddagencorrcctic). Bij een ener giezuinige CV-installatie en dito gedrag bespaart u - bij een strenge winter - juist extra veel energie en geld, ook al valt uw cnergicnota dan hoger uit dan gemiddeld. Gebruik de meterkaart of ener giediskette: Meten is weten. Energiegebruik meten werkt be sparend. Door uw eigen energiegebruik weke lijks te noteren en te vergelijken niet het streefverbruik voor die weck, kunt u besparen. Het streefverbruik geeft aan hoeveel gas u de voorgaande week gebruikt zou moeten hebben bij een even-zuinig-stoken-als voorheen, in uw specifieke geval. Bepalend voor uw streefverbruik is enerzijds uw nor male jaar-gasverbruik en anderzijds hei weer van de betreffende periode op meetpunt Vl;issingen. Bezitters van Teletekst kunnen de wekelijkse streefverbruikscijfers voor on/c regio vinden op TT-pagina 516. De strccf- verbruiken worden momenteel weke lijks in de Scheldebode gepubliceerd voor de deelnemers aan de landelijke actie "Zuinig stoken/zuinig aan". De Delta heeft een meterkaart en disket tes beschikbaar. Beperken elektriciteitsgebruik bij kleine elektrische keukenboiler 's Nachts heeft u waarschijlijk geen warm tapwater nodig. Toch zal een elektrisch keukcnboilertje de hele nacht voor u paraat staan. Dat kost onnodig energie. Om dit te voorko men kunt u een tijdklok kopen. Die tijdklok moet wel 2000 Watt (2 kW) kunnen schakelen. Elektriciteit gebruiken voor het verwannen van tapwater is duur en moet bovendien vanuit milieuoogpunt afgeraden wor den. Bij het opwekken van elektriciteit gaat namelijk al 407c van de energie- inhoud van de gebruikte fossiele ener giebronnen verloren. Zonnc-energie Zonne-energie is een vorm van duur zame energie. Het gebruik van z.onnc- warmte kan uw fossiele energie gebruik beperken, Wanneer u over weegt het gebruik van zonnc-energie bij uw installatie te betrekken kunt u informatie over mogelijkheden en sti muleringsregelingen krijgen bij onder andere Holland Solar (Ó30-2328008). Voor aanvragen voor die stimule ringsregelingen kunt u bij Scntcr te Zwolle terecht (038-4553553). Energieheffing maakt besparen lucratiever Vanaf I januari 1996 betaalt u via uw nutsbedrijf een energieheffing op uw energiegebruik. Dit is een vorm van "eco-tax", een belastingmaatregel met milieu-achtergrond (doei: terugdrin ging Co-uitstoot en daarmee vermin dering broeikaseffect). In veel situ aties, bij gemiddeld energiegebruik, ontvangt u de door u betaalde heffing via korting op belasting grotendeels terug. Met deze aanpak maakt het rijk energie besparen aantrekkelijker. U kunt immers door te besparen de heffing (deels) ontlopen. Afdeling Voorlichting van energie bedrijf Delta (0118-692111) (hier boven toegelicht) Centraal Informatie Punt (010- 4046611). o.a. voor info over ISO- HR regeling. Stichting HR (0180-425900), o.a. voor informatie over Hoog Rende ment ketels. Stichting MicMcc (Milieu Informa tie en Educatie Centrum Walche ren) verzorgt milieuvoorlichtings activiteiten. ook over energie- en waterbcsparing: MilieuWinkel (0118-633419), Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan"), Middelburg (o.a. voor vragen (ook telefonische) en folders, bereikbaar op dinsdag t/m vrij dag 13.00-17.30 u.). Milieu Educatie Centrum "De Kloek" (0118-417039), Koren- blocmlaan 5, Vlissingen, (voor lezingen, cursnssen en tentoon stellingen). Gemeente Middelburg. Voor in formatie over de Middelburgse plan nen en activiteiten om energiebespa ring te stimuleren kunt u terecht bij de heer Meulmecster (675281of de heer Seip (675242).

de Faam | 1996 | | pagina 5