Zomerse temperaturen tijdens modepresentatie Combi Back heeft nieuwe eigenaars Vijfde lustrum voor Johan Friso De toekomstige verleden tijd I Competentie als overlevingsstrategieën Veere's Genoegen bestaat 75 jaar House-CD zaak The Point geopend 0115-613641 EEN DOUCHEVAN KLEUREN Mega Meubel opent deuren Door Karina Leijnse De Markt in Middel burg stond het afgelo pen weekend hele maal in het teken van zomer en mode. In een circustent presenteer den achttien zaken zich tijdens een mode show of in een stand. Fiësta Showbureau en Alliënne's Promotion Team verzorgden de algehele organisatie in opdracht van Stichting Evenementen Middel burg. In de Vlissingse Walstraat heeft Dik de Bruin de deuren geopend van Mega Meubel. In de zaak worden voornamelijk klassieke meubels ver kocht. De Bruin: „Modern is nu niet echt de trend". BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Combi Back in de Lange Zelke in Vlissingen heeft sinds 18 maart twee nieuwe eigenaars. Albert Bosma en Melanie Koning die voorheen bij Combi Back in Goes werkten hebben de zaak overgenomen. Het assortiment van de winkel blijft grotendeels onveranderd. Bosma: „We maken alleen het interieur wat gezelliger en richten ons verder op het geven van een goede service". HULPELOOSHEID (8) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Muziekvereniging Veere's Genoegen viert dit jaar haar vijfenzeventig jarig bestaan. In de gro te kerk van Veere zijn in het kader van het jubi leum op 11 en 12 mei tal van activiteiten geor ganiseerd. In het monumentale pand 'Het Brandijser' aan de St. Janstraat in Middelburg is onlangs een speciaalzaak in House-CD's geopend. Een pand met opmerkelijke tegenstellingen. De CD-rek- ken staan opgesteld in de historische ruimte, alsof ze er al jaren staan. Diverse aankondigin gen van houseparty's hangen naast een prach tig gerestaureerd olieverfschilderij met een bij bels tafereel. Het juniorendrumcorps Johan Friso uit Middelburg bestaat vijfentwintig jaar. Het corps viert dit met een reeks optredens in het centrum van Middelburg op 27 april. De optredens staan gepland tussen 14 en 15.30 uur. Woensdag 24 april 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 De plotselinge inval van zomerse temperaturen liet het kwik in de tent behoorlijk stij gen maar het publiek liet zich er niet van weerhouden een kijkje te nemen naar wat de zomermode brengt. Zo'n twin tigtal modellen werkten zich letterlijk in het zweet om de modepresentatie tot een suc ces te brengen. Hans Knuyt Mannenmode uit Vlissingen beet de spits af door het publiek te trakteren op mannenondermode. He laas renden de schaarsgeklede heren bij wijze van vergissing het plankier weer af om vervol gens terug te keren in een aan tal fraaie colberts in kleine ingeweven ruitjes in metaal- blauw en maisgeel. Daarnaast een sportievere lijn van Mc Gregor waarin vooral de heup lange katoenen jacks een eigentijds beeld vormden. Door de perfect op elkaar afge stemde kleuren vormde de col lectie vele combinatiemoge lijkheden. De mannenmode van Outfit Menswear uit Middelburg liet een geraffineerd pakkenbeeld zien. Veel varianten op de klas sieke krijtstreep die deze zomer een ongekende revival geniet. Colberts in een kleine streep met daaronder een vest in een bredere streep of zelfs in een tweekleurenstreep brachten een niet alledaagse combinatie en daardoor wel zo verrassend. In de collectie van Dimarelle uit Middelburg stonden een aantal zeer vrouwelijke accen ten centraal: haltersluitingen, blote schouder en rug en soe pele transparante stoffen. Deze accenten waren te zien in een serie zwart-wit combina ties bestaande uit rechte kuit broek met top voorzien van kleine zwarte stippen en een soepele wijde omslagbroek met top voorzien van witte bloemenprint. Daarnaast een kleuriger beeld van lavendel- blauwen lindengroen. Eenzelfde vrouwelijke impact had de damescollectie van Kreymborg uit Middelburg. Vooral de collectie in taupe- kleur die bestond uit jurkjes, broekpakken met daarover heen zomermantels in a-lijn waren zeer in het oog sprin gend. Door het gebruik van een dubbele kraag in een con trasterende kleur leken de mantels reversable en lokten uit tot nadere inspectie. Dat kleur het aanstaande .zomer- beeld bepaalt heeft ook de Linnen, katoen, zijde en hennep van Cotton Country. FOTO'S: AN DA VAN RIET. bruidsmode niet ongemoeid gelaten. Bruidshuis Fiësta uit Middelburg toonde naast haar roomwitte japonnen intense kleuren als bordeauxrood, kobaltblauw en donkergroen. Eenvoudig van belijning maar des te sprekender door het changeant effect verkregen in de schijnwerpers. Sportievelingen kregen hun gram bij Jan Jongepier en Erik Intersport uit Middelburg. Eerst genoemde zaak liet een Dik de Bruin was voorheen mede-eigenaar van een viertal meubelzaken in Goes, Bergen op Zoom, Kaatsheuvel en Beneden-Leeuwen. Omdat hij het wat rustiger aan wilde gaan doen heeft hij zijn aande lenpakket verkocht en in Vlis singen zijn eigen zaak geo pend. „Het was nu tijd om een beetje gas terug te nemen. Ik liep toe vallig tegen dit pand aan en heb toen besloten een zaak in Vlissingen op te starten. Ik denk dat hier zeker nadat Groenendijk is afgebrand plaats is voor een meubel zaak", vertelt De Bruin. Mega Meubel verkoopt allerhande meubels en binnenkort wor den gordijnen, vloerbedekking en woonaccessoires aan het assortiment van de zaak toege voegd. De Bruin:„Op het moment zijn grenen en blank eiken de toppers. Daar is dus veel van in de zaak te vinden. Ik beschik hier over tweehon derd vierkante meter winkel oppervlak. Daarnaast heb ik magazijnen in Bergen op Zoom en Bene den-Leeuwen. Veel meubels die niet in de zaak staan kan ik op voorraad leveren". Dik de Bruin: echt de trend". .Veel klassieke meubels, modern is nu niet Het jaar 2000 heeft voor velen iets magisch. Eeuwenlang stond het jaar symbool voor de toekomst en wat wij daarvan zouden maken. Over enkele jaren zal die toekomst realiteit gaan worden. Het staat nu al vast dat er tijdens de inluiding van het nieuw mil lennium meer kurken zullen knallen dan ooit. Toch is niet iedereen even blij met het jaar 2000. Rond het jaar 2000 verwachten verschillende sekten immers de ondergang van de wereld. Zij zien in het gat van de ozonlaag en de uit breiding van de besmettelijke ziekte AIDS de door hen voorspelde apocalips. Volgens deze occulte groep doemdenkers is onder de poort naar het nieuw millennium een tijd bom verstopt. En met deze laatste gedachte krijgen zij bijval uit onverwachte hoek. Ook de automatiseringsbranche voorspelt name lijk voor het jaar 2000 een ramp. Als de datumaanduiding in de bestaande software en besturingssystemen niet voor de eeuw wisseling 'up to date' wordt gemaakt ont ploft, letterlijk en figuurlijk, een tijdbom. Computersystemen zullen alsdan van het ene op het andere moment op hol slaan. Om geheugenruimte te besparen noteren computers op dit moment het jaartal in twee cijfers. De eeuwaanduiding is daarbij achterwege gebleven; zo staat 1996 op de harde schijf weggeschreven als '96'. Tot middernacht 31 december 1999 werkt deze datumaanduiding naar behoren. Een seconde later begint ech ter de ellende omdat de computer dan '00' leest zonder te weten of dit staat voor 1900 of 2000. De gevolgen van de foutieve datumin stelling zijn catastrofaal. Zo worden salaris sen niet meer uitbetaald, veranderen bankte goeden in schulden (omdat de rente over een negatief aantal jaren wordt berekend) en krij gen andere spaarders plots een eeuw extra rente bijgeschreven. Daarnaast vallen electri- citeitscentrales stil en krijgen mensen van het ene op het andere moment een negatie ve leeftijd. Volgens Ramakers, commercieel directeur van het dochterbedrijf van Philips dat belast is met het opschonen van de software, kan de schade wereldwijd oplopen tot wel 750 miljard (750.000.000.000) gulden! Om deze schade te voorkomen hebben grote multina tionals en automatiseringsbedrijven speciale projectteams geformeerd om het dure foutje ('bug' in automatiseringsjargon) op tijd te herstellen. De meeste automatiseringsbedrijven hebben zich ingedekt tegen aansprakelijkheid voor gebreken als deze. De aanpassing in de soft ware betekent voor hen meerwerk. Het is derhalve de vraag of de fatale 'bug' wel het gevolg is van onbewuste laksheid van de programmateurs. Het is immers goed mogelijk dat men wel wetenschap heeft gehad van de bestaande omissie. In dit licht bezien is de zogenaamde domme nalatigheid een strategische mees terzet; een complot tegen de mens die zich in toenemende mate afhankelijk ziet van de computer. Spellen leren we niet meer op school over een jaar of tien. Dat doen de PC's in de klaslokalen dan immers voor ons auto matisch. Onze samenleving draait op informatie. Op het netwerk van ons leven worden steeds meer computers aangesloten. Het dure fout je in de datuminstelling toont op onmisken bare wijze aan de onzichtbare macht van technologie. We kunnen niet zonder en soms doet dat pijn. Onze hersenen lijken het tempo van de voortschrijdende technologie nauwe lijks aan te kunnen. Het zal mij niet verbazen als PC-stress de ziekte van de toekomst wordt. Gelukkig kunnen we hiervoor op Internet sinds kort terecht bij het Digitale Ziekenhuis. En zo heeft de technologie (gelukkig) een antwoord op alles! keur aan tenniskleding zien. Niet meer het bekende witte tenue maar veelkleurige out fits voorzien van bloemen- prints, vlakverdelingen en gra fische effecten. Daarnaast een aantal hints van Erik Intersport voor actieve vakantiebestem mingen. Bergbeklimmers en wandelaars kunnen hier terecht voor schoenen, rugzak ken, jacks en zelfs multifunc tionele broeken met afritsbare pijpen zodat in een handom draai van een lange broek een bermuda gemaakt kan wor den. Na een 'douche' van kleuren was er in het midden van de show even rust door de collec tie van Cotton Country uit Mid delburg. Dames- en herenkle ding van linnen, katoen, zijde en hennep. Roomwitte trans parantie in lange jurken en wij de broeken met bijpassende blouses. Sportieve jacks, jeans en zomerpullovers voor de heren en een gekleder beeld in linnen met ingeweven pied de poule en streepdessin voor kennedyjurkjes, kostuums en mantelpakken. Bij dit alles droegen de dames bijzondere hoeden voor de finishing touch. Een vrolijke Mickey Mouse trok daarna een bonte Een japon van Bruidshuis Fiësta. stoet kinderen voort in kleding van 't Gabbertje uit Vlissingen. Een kakofonie aan kleur over spoelde het plankier. Speelba re kleding en ontelbare combi naties met grappige dessins en prints. Het hele spul dartel de op schoenen van Pompidoe uit Vlissingen. Stoere canvas stappers, metal lic sandalen en snoezige muil tjes. Ledermode uit Middelburg was de uitsmijter. Leer dat naast het ruige en stoere ima go ook heel chic en sensueel kan zijn. Jacks, broeken, man telpakjes met vetersluitingen, lange rokken met evenzo lange splitten en pikante oranje mini rokjes en jurkjes. In een slechts dertig minuten durende show bleken deze modezaken in staat een breed beeld te geven van de zomermode voor alle leeftijdsgroepen. Albert Bosma en Melanie Koning. Albert Bosma en Melanie Koning hebben respectievelijk zeven en vijf jaar gewerkt bij Combi Back in Goes. Nadat de zaak in Vlissingen te koop werd aangeboden zijn Bosma en Koning door inkooporgani satie Combi benaderd om de zaak over te nemen. Bosma: „Dat Combi houdt eigenlijk alleen maar in dat de zaken die hierbij zijn aangesloten geza menlijk inkopen. Verder zijn wij gewoon eigenaars van de winkel en kunnen we de zaken regelen zoals wij dat willen". Het assortiment van Combi Back blijft in grote lijnen het zelfde. Alleen de prijsklasse waarin de producten tot op heden zaten wordt iets goed koper. Bosma: „Het assorti ment wordt zo aangepast dat er voor elk wat wils is. Zo heb ben we verrekijkers van nege nenzeventig tot drieëntwintig honderd gulden". Sinds kort beschikt Combi Back ook over een kleurenko- piër waarmee behalve kleuren kopieën ook bijvoorbeeld t-shirts van een opdruk kunnen worden voorzien. „In de maand april hebben we als openingsactie dat voor twee tientjes een kleurenfoto op ieder gewenst formaat op een t-shirt kan worden gedrukt". Het grootste streven van Bos ma en Koning is om Combi Back weer hetzelfde aanzien te geven als destijds Foto Back in de Sint Jacobspassage. Bos ma: „We hebben allebei onze opleiding nog gehad van Hans Back. We willen dus veel aan dacht besteden aan klantvrien delijkheid en het verlenen van service, precies zoals hij het ons geleerd heeft". We willen niet alleen voorkomen, dat we ons hulpeloos overgeleverd voelen aan omstan digheden. Hetzelfde geldt in onze omgang met andere mensen. De meeste mensen vin den het vervelend, wanneer ze zich hulpe loos overgeleverd voelen aan andere men sen. Dit gevoel wordt door de Franse schrij ver en filosoof Jean Paul Sartre zo aardig verwoord met 'De hel, dat is de ander'. De ander kan ons zelfvertrouwen bedreigen, door dingen van ons te zien die we liever verbergen. Uit onderzoek blijkt dat emotioneel gezonde mensen de neiging hebben om zichzelf te positief te beoordelen. Ze zien vooral hun positieve kanten, en overschatten hun moge lijkheden gemakkelijk. Dit blijkt uit allerlei kleine dingen. Zo schatten de meeste men sen hun eigen rijvaardigheid hoger in dan die van anderen en zien ze hun toekomst gunsti ger dan die van andere mensen. We schatten onszelf in de meeste opzichten bovengemid deld in, terwijl we feitelijk maar heel gemid deld zijn. Diep in zijn onbewuste is ieder van ons ervan overtuigd, dat hij in deze wereld een bijzonder plaats inneemt. Een plaats die zich onderscheidt van de plaats die andere mensen innemen. Om dit positieve zelfbeeld in stand te hou den, willen we graag dat ook andere mensen ons door zo'n rose bril zien. Mensen die dit kunnen ondermijnen, ontlopen we daarom bij voorkeur. We voelen ons dan ook vooral aangetrokken tot mensen die bereid zijn om ons positieve zelfbeeld te onderschrijven. Onze vriendenkring bestaat vooral uit men sen die bereid zijn om te praten over onze plezierige eigenschappen. Als we afgewezen worden voor een sollicita tie proberen ze de krenking te verkleinen met troostwoorden als 'Die baan was ook eigen lijk niets voor jou'. Of als we ze in een som bere bui onze tekortkomingen vertellen zul len ze deze onmiddellijk ontkennen. Daarom voelen we ons ook zo snel gefrus treerd, als blijkt dat vrienden onaardige din gen over ons verteld hebben. Ze verbreken daarmee de vriendschapscode: positief zijn voor elkaar. In extreme mate treffen we deze eigenschap aan bij mensen die we aanduiden met de diagnose ontwijkende persoonlijkheid. Uit angst voor kritiek gaan ze elke vorm van inti miteit uit de weg. Een diepe relatie met ande re mensen is voor hen vooral een bedreiging voor hun zelfbeeld. Ze zijn ervan overtuigd, dat anderen hen zul len laten vallen als ze hem/haar echt leren kennen. Een gelijksoortige neiging tot vermijding treffen we aan bij mensen die lijden aan faal angst. Ze willen graag voldoen aan een extreem positief beeld van henzelf, en zijn bereid om daar veel tijd en energie in te ste ken. Faalangst ligt vaak ten grondslag aan perfectionisme, de behoefte om uitsluitend perfect te presteren. Perfectionisten zijn vaak zwart-wit denkers. In hun ogen bestaan er eigenlijk maar twee soorten mensen: compe tente en incompetente. En natuurlijk willen zij behoren tot de eerste categorie. Kritiek op hun doen en laten wordt daardoor onmiddel lijk als bedreiging van hun zelfbeeld ervaren. In hun verslaving aan volmaakte competen tie zullen ze daarom alles doen om eventuele kritiek te voorkomen, of om deze te weerleg gen met excuses die beginnen met 'Ja maar...' Ook het tegenovergestelde komt echter voor: persoonlijke zwakheden gebrui ken om een positief beeld van jezelf in stand te houden. We treffen dit onder andere aan bij nogal wat mensen met verslavingsproble men. De verslaving voorziet hun van een prachtig excuus voor al hun falen, zonder dat ze daardoor hun zelfrespect op het spel hoe ven te zetten. Het zijn de bij elke verslavings therapeut zo bekende uitspraken als: 'Als ik niet verslaafd was geraakt aan de dope, dan had ik nu een goede baan, een eigen huis, etc'. En omgekeerd 'door de drank ben ik mijn baan, vrouw en auto kwijt geraakt'. Met behulp van dit soort beweringen probeert de verslaafde zijn gevoel van zelfrespect op niveau te houden. Hij speelt een spel dat door de psychotherapeut Eric Berne werd aangeduid met 'houten been': wat kun je ver wachten van iemand met een houten been? Laten we even samenvatten: We neigen er allemaal toe om in meer of mindere mate naast onze schoenen te lopen. Bovendien willen we voorkomen dat anderen dit posi tieve beeld van onszelf doorprikken. De enige uitzondering hierop vormen de groep der depressieven. Voor hen geldt een omgekeer de logica: zij schatten zichzelf lager in, en zien (negatieve) uitspraken van anderen als bewijs voor hun stelling. Als u uw aangebo ren verwaandheid wilt bestrijden zonder te vervallen tot depressiviteit, kan dit misschien met behulp van de volgende Zen-meditatie: Tussen een verlicht mens en een gewoon mens bestaat maar een één belangrijk ver schil. Een verlicht mens accepteert volledig het feit dat hij een gewoon mens is. Veere's Genoegen bestaat vijfenzeventig jaar. Op de foto de jeugd op de bugles. In de kerk zijn diverse concer ten te beluisteren, waaronder een jubileumconcert, ver zorgd door de vereniging zelf. Daarnaast is speciaal voor de kinderen een voorstelling van een poppentheater te zien. Veere's genoegen is bij de oprichting in 1921 gestart met Johan Maljaars (links) en Robert Wagenaar met mede werkster Renata Krelege: „Van de diverse genres staan er zeker driehonderd titels op voorraad". Eigenaar Johan Maljaars, moeten worden. Totdat ik van eigenlijk timmerman van beroep, liep al jaren rond met het idee ooit een winkeltje te beginnen. „Ik wist alleen niet wat voor een winkeltje het zou mijn collega, Robert Wage naar, hoorde dat er vraag is naar een winkel die speciaal housemuziek verkoopt. Zo ben ik op het idee gebracht om een zaak in housemuziek te ope nen". Wagenaar is in zijn vrije tijd actief als diskjockey. Om aan zijn muziek te komen, moest hij nogal eens afreizen naar Amsterdam. In Zeeland was er geen winkel waar de meest actuele house-muziek gekocht kon worden. Met de opening van The Point is het nu wel mogelijk om aan de nieuwste houseversies te komen. Liefhebbers van housemuziek die zelf willen mixen, kunnen hier hun favourieten kopen op langspeelplaten. Van de diver se genres staan er zeker drie honderd titels op voorraad. Van het meer simpele 'trance'- genre tot de keiharde 'hardco- re-gabber'. Maljaars legt het accent op de house-muziek. „Ik verkoop daarnaast nog t-shirt met opdruk van platenlabels en alle c.d.'s uit de top 100. Overi gens tegen lagere prijzen dan de normale prijs. Het scheelt al gauw zo'n tien procent met de standaardprijzen". Wagenaar en Maljaars zochten uiteindelijk nog naar een pak kende naam. „Uiteindelijk heb ben we achter al het zoeken maar gewoon een punt gezet en dat was 'm, The Point". De winkel is beperkt geopend, omdat de beide heren nog full time als timmerman werken. Op donderdag en vrijdag is de zaak vanaf 13.00 geopend, op zaterdag de gehele dag. achttien leden. Inmiddels is dit aantal uitgegroeid tot zo'n honderd leden. De juniorleden van destijds hebben nu hun kinderen weer in de jeugdafde ling zitten. Dat is meteen ook het bijzondere aan deze ver eniging. Jacqueline Weert, bestuurslid en lid van de jubi leumcommissie, spreekt vol enthousiasme over de onder linge band van de leden: „Eigenlijk zijn we één grote familie. We zijn de gezelligste vereniging van heel Neder land. Laatst hadden we de jaarlijkse uitvoering. We had den toen een gastoptreden van een andere muziekgroep. Die merkten toen spontaan op dat we zo gezellig met elkaar omgaan, van jong tot oud. Dat viel hen dus goed op". Jaap Wisse, oud bestuurslid en nu lid van verdienste, voegt er nog aan toe: „leder jaar organiseren we een studie weekend. ledereen (ook de niet spelende leden) uit de ver eniging is dan zo'n drie dagen met elkaar weg. Tijdens zo'n weekend werken we eraan het muzikale peil omhoog te bren gen en de onderlinge muzikale band te verstevigen. Dit is vooral belangrijk voor de nieu we leden". Aart Maljers is met zijn tachtig jaren het oudste lid van de ver eniging. Nog elke vrijdag avond, de repetitie-avond, kömt hij luisteren naar 'zijn' club. Hij is echter niet meer muzikaal actief. Wisse is reparateur van de muziekinstrumenten en is ver antwoordelijk voor de aan schaf van nieuwe instrumen ten. Wat de muziekvereniging voor hem zo leuk maakt? „Ik vind het leuk dat iedereen mag meedoen. Van huisvrouw tot de maatschappelijk in aanzien staande beroepen. We maken met z'n allen muziek en daar draait het om. Rangen en stan den vallen weg. We noemen elkaar gewoon bij de voor naam". Bij Veere's Genoegen spelen ze allerlei genres muziek. Het varieert van een klassiek stuk tot een populair thema als het thema van The Lion King. Ter gelegenheid van het zeven honderdjarig bestaan van de stad Veere heeft de vereniging meegewerkt aan de totstand koming van een CD. Op deze CD hebben ze de Valerius suite verzorgd. bijzitten? Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. Johan Friso bestaat uit leden in de leeftijd van zes tot en met vijftien jaar. Allen worden opgeleid door eigen, profes sionele instructeurs. In de vijfentwintig-jarige geschiedenis van het drum corps werden veel successen behaald: niet alleen werd veer tien keer het Nederlands kam pioenschap veroverd, ook was Johan Friso het eerste deelne mende jeugdkorps op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade.

de Faam | 1996 | | pagina 11