Discotheek Mistique: geen kinderdisco Juni Zeeland Natuurmaand Kurden nemen afscheid van Doopsgezinde Kerk PAAUWE Gekke koeien Vrijwilligers gezocht Bezweringsrituelen Trijntjes Kookwinkel geopend waterbedden. Wat voorheen Danstheater Cosmo was is sinds het begin van dit jaar Mystique. Het uitgaans centrum aan de Vlissingse Voltaweg dat bestaat uit een Grand-Café, Laser Action en dis cotheek is begin dit jaar overgenomen door Edwin de Haas en Cor Raaijen en voert sinds dien de naam Mistique. De discotheek is de eer ste drie maanden van dit jaar wegens verbou wing gesloten geweest. Op 22 maart heropende de vernieuwde discotheek Mistique. Naast enkele veranderingen aan het interieur is de minimum-leeftijd verhoogd tot twintig jaar. Edwin de Haas: „We zijn daar heel strikt in, in twijfelgevallen vragen we zelfs een legitimatie waar de geboortedatum op staat. We willen af van het imago een kinderdisco te zijn". Afwachtend Kinderfeestjes Ingedut In juni 1996 vindt voor de eerste maal de Zee land Natuurmaand plaats: een maand met bij zondere evenementen, gericht op en geïnspi reerd door de Zeeuwse natuur. De doelstelling van de Zeeland Natuurmaand is tweeledig. Door het 'andere' Zeeland beter in beeld te bren gen ontstaat een breder imago van Zeeland als vakantieprovincie en worden de goede moge lijkheden geschapen voor verbreding van het vakantieseizoen. De Zeeland Natuurmaand lijkt goed in te spelen op de belangstelling en moge lijkheden van de toerist die niet is gebonden aan de schoolvakanties. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Informatiekrant Afwisselend Nachtvlinders De Stichting Welzijn Ouderen start een bezoek dienst voor weduwen en weduwnaars van vijf envijftig jaar en ouder in de gemeente Vlissin- gen en zoekt hiervoor vrijwilligers. De bezoek dienst is er om weduwen en weduwnaars prak tisch en moreel te ondersteunen bij de verwer king van hun verlies. Hierdoor kan de kans op (eenzaamheids)problemen verkleind worden. HULPELOOS (6) PSYCHOCONSULT Liefhebbers van koken klagen er al jaren over: in Zeeland is geen winkel met kookattributen te vinden. Eén van die kookliefhebbers was Yvon ne Heite, die van de nood een deugd maakte. Vorige week opende zij haar kookwinkel Trijntje in Middelburg aan de Lange Noordstraat. Woensdag 10 april 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Kersverse eigenaars Edwin de Haas en Cor Raaijen zijn zoals men misschien zou verwach ten geen doorgewinterde horeca-mannen maar zijn respectievelijk bedrijfsadvi seur en accountant. Hoe ze ertoe zijn gekomen om met uitgaanscentrum Mystique hun entree in de Walcherse horeca te maken legt Edwin de Haas uit. „We liepen al een tijd rond met ideeën om geld te investeren. Waarin we precies wilden investeren wisten we nog niet maar het moest in ieder geval in de ontspan ningsindustrie zijn. We hebben gedacht aan een bowlingbaan, tenniscentrum en meer van dat soort dingen. Toen ik hoor de dat Cosmo te koop stond ben ik gaan kijken en ik was meteen verkocht. Ik zie hier zeker toekomst in, het bedrijf beviel me goed en 'het gevoel' was er meteen al". In Cor Raaijen vond De Haas een geschikte compagnon en sinds 1 januari is het tweetal officieel eigenaar van uitgaanscentrum Mistique. zien van een frisse groene verf en één van de drie bars die in de zaal stonden is gesloopt. Daarnaast zijn een tweetal terassen flink uitgebreid en is er nu meer zitgelegenheid in de zaak. De Haas: „De grootste veranderingen hebben we meteen doorgevoerd. Er zullen nog wel wat kleine dingen ver anderen maar we moeten nu eerst maar eens zien hoe het gaat lopen". Een andere grote verandering voor het publiek van de dans gelegenheid is een verande ring van de minimum-leeftijd. „De disco had een beetje de naam gekregen een kinderdis co te zijn, daar willen we vanaf. We richten ons nadrukkelijk op een publiek dat ouder is dan twintig jaar. De cottonclub - vanaf vijfentwintig )aar- blijft als vanouds bestaan en wordt op de vierde vrijdag van de maand gehouden. Om het jon gere publiek toch enigszins tegemoet te komen is er iedere eerste vrijdag van de maand een jongerenavond waarbij de minimum-leeftijd veertien jaar is". De discotheek die voorlopig alleen nog op donderdag, vrij dag en zaterdag geopend is heeft inmiddels de eerste vuurdoop doorstaan. De zaak werd op 22 maart heropend, de openingsavond werd vol gens De Haas goed bezocht. „Het is ons tijdens de opening niet helemaal voor de wind gegaan. We hadden toen een optreden van Gerard Joling gepland maar die vond Zee land blijkbaar te ver weg en zei op het allerlaatste moment af. We hebben toen in allerijl een andere band moeten regelen en al met al is het toch nog een hele gezellige avond gewor den. Het was eigenlijk ook mijn eerste kennismaking met het Zeeuwse publiek dat zeker wat dansen betreft toch nog wat afwachtend is", zegt de uit Eigenaar Edwin de Haas (links) en bedrijfsleider Richard van Gemert aan de toog van het Grand-Café. Amsterdam afkomstige uitba ter. Hoewel er nog niet veel over te zeggen is, is De Haan niet ontevreden over de start van Mistique. De per 1 april aangestelde bedrijfsleider Richard van Gemert vind dat het in vergelijking met de 'Cos- mo-periode' tot nu toe prima verloopt. Behalve de discotheek bestaat Mistique uit een Grand-Café en Laser Action die beiden dagelijks geopend zijn. In het Grand-Café kan men behalve voor een hapje of drankje ook terecht voor een compleet ver zorgde bruiloft. De Laser Action bestaat uit een groot labyrint waar deelnemers met laser-pistolen op elkaar kun nen schieten. „Het is leuk voor jong en oud en bijvoorbeeld ook leuk voor een kinderfeest je. Zo'n partijtje kan door ons helemaal verzorgd worden, inclusief friet met knakworst en natuurlijk appelmoes", ver telt bedrijfsleider Richard van Gemert. Eigenaar De Haas voorziet in de toekomst nog meer uitbreidingen van de mogelijkheden in het uitgaans centrum. „We beschikken nog over leegstaande zalen, zowel boven als beneden. Die zullen we in de toekomst zeker nog gaan gebruiken. Maar nu eerst maar eens kijken hoe dit uit pakt". Toen de overname een feit was zijn De Haas en Raaijen meteen begonnen met de ver bouwing van de discotheek. „Er mocht wel het een en ander veranderen. Eigenlijk was het een beetje ingedutte boel en was het tijd voor een nieuwe aanpak, nieuwe men sen en nieuw kapitaal", vertelt de afgestudeerd econoom De Haas. De discotheek die voor heen was uitgevoerd in veel donker rode kleuren is voor- Ruim een jaar geleden gaf de Initiatiefgroep Natuur, Recrea tie Landschap van de Provin cie Zeeland de aanzet tot de Zeeland Natuurmaand. In deze initiatiefgroep zijn zowel orga nisaties uit de natuursector als uit de recreatiesector verte genwoordigd. Uitgangspunt voor de initiatiefgroep is dat daar waar mogelijk de beide sectoren samenwerken en Maandenlang mochten ze gebruik maken van een ruimte in de Doopsgezinde Kerk in Middelburg. Ze kwamen er bijeikaar om hun taal en cultuur aan elkaar door te geven. Nu hebben ze een eigen pand. Met een bazar namen Kurdische vrouwen afscheid van de vertrouwde ruimte. FOTO: ANDA VAN RIET. De 'gekke koeien' ziekte BSE heeft geleid tot paniekreacties onder consumenten en politi ci. De affaire heeft ertoe geleid dat het ver trouwen in het rundvlees aanzienlijk is gedaald. De hele rundvleessector is van het drama de dupe geworden. Teneinde het ver trouwen te herwinnen zijn drastische maat regelen genomen in Europees verband. Zo geldt een algeheel importverbod voor Britse kalveren. Minister Van Aartsen ging zelfs een stapje verder en gelastte de totale vernietiging van alle 64.000 kalveren uit Engeland afkomstig. Een kostbare en weinig populaire maatregel daar de ziekte nimmer gesignaleerd is in Nederland! Het vertrouwen onder consumenten kalft af: De afzet van rundvleesprodukten is in een week tijd met maar liefst tien procent afge nomen. Door middel van voorlichting kan een einde worden gemaakt aan de stroom geruchten en indianenverhalen. Zo was er zondag op SBS een programma te zien waar uitgebreid ingegaan werd op de 'gekke koei en ziekte'. Een panel van drie onafhankelijke deskundigen beantwoordde vragen van kij kers thuis voor de buis. Het slachtoffer van de hele affaire is de koe. In onze maatschappij is het gevlekte zwart wit verworden tot melkmachine en vleesfa- briek. De toenemende vraag naar goedkoop rundvlees luidde onomstotelijk het verval in van de herkauwer. Teneinde de prijs van rundvlees per kilogram te verlagen werd gezocht naar efficiënte productiemethoden. Naar de gezondheid van de koe werd echter niet gekeken. De geboorte van de batterij-koe was een feit. Met de invoering van een efficiënte produc tiemethode; herkauwers werden massaal uit de wei gehaald en in kisten geplaatst, het sappige groene gras werd verruild voor een uitgekiende mix van korrels en slachtafval. Doel werd meer vlees produceren voor min der geld. Het boegbeeld van onze agrarische industrie werd het lijdend voorwerp in de voedselketen. De graseter van weleer (de biologische koe nu) vereenzaamde van kud dedier tot vleeseter rijp voor de slacht. De oorzaak van de gekke koeien ziekte is gelegen in het krachtvoer dat de Britse kalve ren voorgeschoteld krijgen. In dit voer is slachtafval van (besmet) schapevlees ver werkt welke onder een te lage temperatuur is verhit. Minister Van Aartsen nam uit het oogpunt van de volksgezondheid het zekere voor het onzekere. Wetenschappelijk onderzoek had immers aangetoond dat de gekke koeien ziekte veel overeenkomsten vertoont met de dodelijke ziekte Creutzveld-Jacob. De ziekte zou overdraagbaar zijn op de mens via het consumeren van met BSE besmette vlees- produkten (hersenen en ruggemerg). Bang voor de volksgezondheid, maar banger voor aantasting van het kwaliteitsimago van het Nederlands vleesprodukt, besloot hij over te gaan tot het vernietigen van alle 64.000 kalveren uit Engeland afkomstig. Zij zijn het slachtoffer geworden van onze hon ger naar goedkoop vlees. Een triest verhaal over de degeneratie van een herkauwer. elkaar versterken in een con creet aanbod. De natuur- en recreatiesector vonden elkaar in de Zeeland Natuurmaand, waarin recreanten op een ver antwoorde manier van de Zeeuwse natuur kunnen genie ten. Zowel het ministerie van LNV als de provincie Zeeland ondersteunen het 'initiatief financieel. De coördinatie van de Zeeland Natuurmaand is in handen van Recreatiewerk Zeeland en het Consulent schap voor Natuur- en Milieu educatie, terwijl de Provinciale VVV Zeeland verantwoordelijk is voor de promotie en de publiciteit. Regionale werkgroepen berei den de diverse activiteiten en evenementen voor, van natuurexcursies, liefhebbers- tuinen, natuurroutes, natuur- workshops, natuurlijk kampe ren tot speciale natuur-arran- gementen. De Natuurmaand Informatiekrant zet straks alle activiteiten en evenementen op een rij. Deze krant is vanaf begin mei verkrijgbaar bij VVV's en recreatiebedrijven in Zeeland en bij de grotere VVV's in overig Nederland. Geïnteresseerden kunnen de krant ook rechtstreeks aanvra gen bij het secretariaat van de Zeeland Natuurmaand in Mid delburg. Zeeland is een heerlijk vakan tieland vanwege zon, zee en strand. Het samenspel van land en water biedt een heel afwisselend en aantrekkelijk landschap en alle kansen voor een bijzondere natuur. In juni wordt dit jaar voor het eerst de Zeeland Natuurmaand gehou den. Wie niet is gebonden aan de schoolvakantie kan dan volop genieten van een hoog natuur-gehalte bij een verblijf in Zeeland. Na de uitbundige bloei van boomgaarden, meidoorns en fluitekruidbermen in mei kon digt de zomer in Zeeland zich in juni aan. Het frisse groen mengt zich met alle mogelijke kleurschakeringen. Zee en land bieden een wondere plan ten- en dierenwereld, in het bijzonder op de grens van zilt en zoet. Vogels van allerlei slag en soort zijn druk met de zorg voor kuikens en jongen. Het afwisselende Zeeuwse landschap toont zich in juni op haar best, onder heldere ruime luchten. Je ervaart het Zeeuw se licht en de avonden zijn lang en mooi. In juni is de natuur in Zeeland op haar best en er is dan nog ruime keuze in verblijfsaccomodaties. In totaal betreft het meer dan honderdvijftig verschillende evenementen, verspreid over de gehele provincie: Excursies onder leiding van experts, bijvoorbeeld naar een hoge zandplaat in de Wester- schelde, naar meeuwenbroed- kolonies, over de Bevelandse bloemendijken, door schorren, duinen, inlagen, polders en oude gemoerneerde gronden, op zoek naar nachtvlinders, vroege vogels en bijzondere planten. Liefhebberstuinen zullen zijn opengesteld voor het publiek, waaronder enkele zeer bijzon dere. Natuurroutes worden voor de gelegenheid samengesteld om te voet, per fiets, met stoomtrein of huifkar te wor den gevolgd. Workshops: Koken met bloe men en met groente uit de zee. Aquarellen van het Zeeuwse landschap. Tuinarchitectuur met bezoek aan Zeeuwse tui nen. Speciale natuurarrangemen- ten, onder andere: Kamperen in de 'Kreukel-zone', Zeilweek- end met natuurexcursies, Weelderig Walcheren, Dagje- Schouwen-Natuurlijk, Wandel arrangementen in Vlaamse sferen, enzovoorts. Met elke vrijwilliger wordt ver volgens een kennismakingsge sprek gevoerd. Natuurlijk stelt dit vrijwilligerswerk eisen: niet aan vooropleiding maar wel aan inzet, respect, invoelings vermogen en bereidheid tot luisteren. Een scholing van vier bijeen komsten vooraf en vier tijdens de eerste periode van bezoe ken geeft de bezoeker inzicht en houvast. Ook na de scholing en intro ductie kan men terugvallen op begeleiding tijdens maande lijkse bijeenkomsten met de andere bezoekers. Hierin wor den ervaringen uitgewisseld en eventuele vragen en moge lijke problemen zo goed moge lijk opgelost. De scholing en begeleiding zijn in handen van een maat schappelijk werkende bij Thuiszorg Walcheren. Bij vol doende aanmeldingen voor vrijwilligers wordt in de twee de helft van april een informa tiebijeenkomst gehouden. De scholing start begin septem ber, zodat de bezoekdienst begin oktober van start kan gaan. Aan aile weduwnaars van vijf envijftig jaar en ouder wordt drie tot zes maanden na het overlijden van de partner een bezoek aangeboden. Het is de periode, waarin de belangstel ling en drukte na het overlijden en begrafenis of crematie lijkt weg te ebben, terwijl de wedu we of weduwnaar toch haar/zijn 'verhaal' heeft. De vrijwilligers worden voor het bezoekwerk toegerust en kunnen terugvallen op bege leiding. Zij luisteren, geven emotionele steun en helpen - als dit nodig en gewenst is - om het leven weer wat op orde te brengen. Het bezoek is aan een bepaalde periode gebon den, de vrijwilliger brengt maximaal tien bezoeken van anderhalf tot twee uur. Zij die belangstelling hebben voor deze bijzondere vorm van vrij willigerswerk kunnen contact opnemen met Lies Luikenaar, Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen. Zij krijgen dan een uitnodiging voor een informa tiebijeenkomst voor vrijwilli gers. Na afloop van deze bij eenkomst kan men zich defini tief als bezoeker opgeven. Een laboratoriummuis wordt in een kooi gezet waarin hij met tussenpozen een lichte elektrische stroomstoot toegediend krijgt. Hij kan de stroomstoot onderbreken door rondjes te draaien in een rad dat in de kooi bevestigd is. Weldra zal de muis bij elke stroomstoot het rad in beweging brengen, om op die wijze controle uit te oefenen op zijn ellendige situatie. Drs. Henk C.M. Hermans Na enige tijd worden de condities gewijzigd: De stroomstoten blijven korte tijd aanhou den, ook als de muis ijlings zijn rondjes draait in het rad. Resultaat? De muis blijft bij elke stroomstoot toch zijn rondjes afleggen. Ofschoon zijn handelwijze geen enkele invloed heeft op zijn omstandigheden, blijft hij doen alsof dit wel het geval is. Hij lijkt te denken: „Die verdomde psycholoog. Ik zal hem leren om mij te pesten met die verve lende stroomstootjes. Ik blijf net zolang in mijn rad ronddraaien tot hij ophoudt". Wat zich bij de muis heeft ontwikkeld is een bezweringsriteel; hij handelt vanuit de idee dat hij de elektrische stroomstoot kan stop pen, terwijl hij dat in werkelijkheid niet kan. En geloof het of niet... de muis zal daardoor minder last hebben van stress. Enkel de over tuiging dat iets werkt tegen pijn, leidt tot een vermindering van spanning. En dan nu een gelijksoortig experiment bij mensen. Zo'n honderd mensen worden in een kamer gezet, waarin ze een concentratie test moeten uitvoeren. De deelnemers aan het onderzoek worden bij deze test gestoord door lawaai uit een aangrenzende kamer. Vijftig deelnemers krijgen de mededeling, dat ze zelf dat lawaai kunnen verminderen door een knop in te drukken die zich vlakbij bevindt. „Maar", wordt hen gezegd, „het is eigenlijk niet de bedoeling dat u van deze mogelijkheid gebruik maakt". De andere helft van de deelnemers wordt niets over deze knop gezegd en ze voelen zich daardoor overgeleverd aan het lawaai. Zij bevinden zich in een toestand van hulpe loosheid. Wat blijkt? De proefpersonen die dachten invloed te kunnen uitoefenen op het lawaai, presteren een stuk beter dan de men sen die zich machteloos voelden. Conclusie: enkel de gedachte controle te kunnen uitoe fenen op negatieve omstandigheden kan een gunstig effect hebben. Wat beide experimenten bewijzen is eigenlijk al lange tijd bekend. Mensen (en dieren) ont wikkelen bezweringsrituelen, waarmee ze het optreden van negatieve omstandigheden hopen te beïnvloeden. Weieens gehoord van regendansen? Nou dat is een voorbeeld van zo'n bezweringsritrueel. Hele volkstammen probeerden op die wijze invloed uit te oefe nen op de weergoden. Ze bleven ermee doorgaan, ook al haalde het allemaal geen biet uit. Kennelijk is er bij mens en dier sprake van een aangeboren hang naar magie. Mensen geven zich liever over aan activiteiten als regendansen, gokken, bidden, of kaarsen opsteken, dan dat ze erkennen dat ze hulpe loos zijn ten opzichte van hun levensomstan digheden. De mens is een geboren optimist en blijft geloven dat hij ongeluk kan keren, zelfs al is dit realistisch gezien niet het geval. Blijven deze bezweringsrituelen beperkt tot daden? Nee hoor. We hebben ook nog een andere manier, waarop we kunnen trachten het noodlot te beïnvloeden, namelijk door te denken. Dwangmatig piekeren heeft namelijk vaak een bezweringsfunctie. De verstokte pieke- raar lijkt er in eerste instantie op uit om zijn levensvreugde te vergallen door almaar te denken aan allerlei dreigingen die in werke lijkheid niet optreden. Maar dat is maar één aspect van het piekeren. Daarnaast is pieke ren voor veel piekeraars een bezweringsritu- eel. Ze handelen vanuit het idee, als ik nu maar voortdurend denk aan allerlei gevaren en risico's, dan zullen ze niet optreden. En als de piekergewoonte zich eenmaal genesteld heeft: „Als ik stop met te denken aan tegen slagen, dan zullen ze daardoor juist optre den". Dwangmatig piekeren is voor veel mensen een manier, om zichzelf tegen tegenslagen te wapenen. Iets gelijksoortigs treffen we aan bij mensen die lijden aan een zogenaamde teldwang. Door steeds maar bepaalde cijfer reeksen te herhalen, hopen ze dreigend ongeluk te kunnen keren. Of mensen die dwangmatig bepaalde zinnetjes moeten her halen. Het zijn bezweringsrituelen die moe ten voorkomen, dat we ons hulpeloos over geleverd voelen aan negatieve omstandighe den. Liever een gefantaseerde zelfcontrole, dan een hulpeloze overgave aan het lot. Heite stond voor de keuze een andere baan te gaan zoeken of haar droomwens om ooit een kookwinkel te beginnen in daden om te zetten. Door haar hobby reisde ze nogal eens naar de Randstad af om kook- beurzen te bezoeken. „Eigen lijk is toen al het plan ontstaan om hier een kookwinkel te openen. Er is hier gewoon niets speciaals te koop, behal ve dan de standaard kookarti- kelen. Als je overweegt een nieuwe pannenset aan te schaffen kun je kiezen uit hooguit drie sets die wat prijs en kwaliteit betreft met elkaar te vergelijken zijn", vertelt ze. In haar winkel wil Heite haar klanten laten kiezen in prijs, kwaliteit en vormgeving. Voor alleen al de aanschaf van een normale fluitketel heeft een koper hier de keuze uit wel tien modellen, in diverse fruit- of diervormen. „Een simpele ovenschaal van dezelfde firma in diverse maten kun je in Mid delburg niet kopen. Meestal zijn het ronde of ovalen glazen schalen. Die vorm geeft pro blemen bij de bereiding van een lasagnaschotel. Door de vorm van de deeglappen is een vierkante of rechthoekige schaal handiger. Ik bied hier een ruime keuze in rechthoeki ge ovenschalen, die met de hand beschilderd ook leuk op tafel staan". Heite heeft niet alleen oog voor de vormge ving, ze wil variatie in grootte van de artikelen om in te spe len op kleinere huishoudens. „Mensen op leeftijd, die naar een aanleunwoning gaan, heb ben geen behoefte aan grote pannen. Deze mensen willen eenpersoonspannetjes. Al leenstaanden die een appel taart willen bakken, hebben genoeg aan een bakvorm met een doorsnede van tien tot zestien centimeter. In deze afwijkende maten bied ik de klanten volop keus". Het ligt in de bedoeling om In Trijntjes kookwinkel ook kookcursussen te geven. Uit gerenommeerde restaurants uit de buurt ver zorgt de kok een gastoptreden rond een thema als 'hoe maak ik pate of hoe maak ik ravioli'. Vooral rond de feestdagen zul len kookdemonstraties te ver wachten zijn. Mensen kunnen zich hiervoor inschrijven. Heite voelt de verantwoording om mensen niet alleen spullen te verkopen. „Ik wil mensen ook leren hoe ze met hun gekochte spullen om moeten gaan. Ik verkoop bijvoorbeeld een mes met een speciaal kar- teltje waarmee je bloemetjes of andere vormpjes kunt snij den. Dat is een handigheidje dat je moet leren. Door een demonstratie bij te wonen, kan de kunst worden afgekeken". Yvonne Heite. Leven in een stroomversnelling Als je 's morgens energiek en in top-conditie op wilt staan, moet je 's nachts zo licht als een veertje zijn, zodat je goed en gezond kunt slapen. Lcn simpele boodschap die hoge eisen stelt aan je bed. Cascade is een waterbed dat volmaakt je lichaam koestert en licht maakt, zodat het kan rusten en de energie voor een nieuwe dag kan verzamelen. Als je in een stroomversnelling wilt leven moet je jezelf het comfort van Cascade gunnen! ^eUe stellen. Ga n \C in Goes om het co^ r:>- .G 12000m2 showroom Marconistraat 15,0113 220840 WONINGINRICHTING GOES

de Faam | 1996 | | pagina 11