Busje komt zo Wegwijzer voor hulpvragen NKEL 612004 Telefooncirkels RAPPORT BOUWWINKEL ZEELAND ADVISEURS BUS TERUG OP MARKT TIVITEITEI Salon Nieuw aanbod zorgpakket Enquête Zuid begeleider 16e JAARGANG NUMMER 88 Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur UVV-Middelburg 34 DE FAAM Woensdag 3 april 1996 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 seniorenkrant Opplussen in Middelburg Op dinsdag 26 maart overhandigde wethouder mevr. S. Smitskamp van ouderenbeleid een rapport aan haar col lega mevr. J.C. van Dijk-Sturm die de portefeuille volks huisvesting beheert. Het rapport heet 'Opplussen in Mid delburg' en is opgesteld door Bouwwinkel Zeeland Advi seurs. In dit rapport worden aanbevelingen gedaan om de bestaande woningvoorraad beter geschikt te maken voor bewoning door ouderen. Bouwwinkel Zeeland adviseurs werd bij de totstandkoming van het rapport op zijn beurt geadviseerd door een werkgroep onder voorzitterschap van wethouder Smitskamp, met vertegenwoordigers van het BOOM (Bestuurlijk Overleg Ouderenbeleid Middel burg), de SWOM (Stichting Welzijn Ouderen Middelburg), de Woningbouwvereniging Middelburg en de gemeente. De expositiereeks in het SWOM-gebouw wordt voor twee maanden onderbroken voor het inrichten van een heuse salon. Een groot aantal amateur-kunstenaars zijn op deze salon vertegenwoordigd met één of twee van hun schil derwerken. Aan de bezoekers van de salon wordt gevraagd hun voorkeur voor één van de werken kenbaar te maken. De maker van het winnende kunstwerk zal een bescheiden prijs in ontvangst kunnen nemen, die wordt beschikbaar gesteld door de Middelburgse Teken- en Kunstschilder-mate- rialenzaak Indigo. De salon in het SWOM- gebouw aan de Molstraat 13 is tot donderdag 30 mei geopend op werkdagen van 10 tot 16 uur. Na afloop van de salon wordt de gewone tentoonstellings reeks weer voortgezet. Van maandag 3 juni tot vrijdag 26 juli exposeren Rien Hendriks uit Middelburg en Conny Bouwman uit Goes respectie velijk olieverfschilderijen en aquarellen. Ook deze expositie is op werkdagen geopend van 10 tot 16 uur. Voor daaropvolgende perio den is nog ruimte beschikbaar voor amateur-beeldend kun stenaars. Belangstellenden die willen exposeren kunnen zich melden of nadere informatie verkrijgen bij mevr. Margot Piscaer van de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg, tel.:627537. Het rapport gaat ervan uit dat huisvesting van ouderen in de toekomst in hoofdzaak zal moeten plaatsvinden in de bestaande woningvoorraad. Woningen die niet geschikt zijn voor ouderen zullen geschikt gemaakt moeten wor den. Dit aanpassen van bestaande woningen noemt men sinds kort 'opplussen'. Bij het onderzoek is uitgegaan van een beperkt oppluspakket, bestaande uit voorzieningen die tot doel hebben ongevallen in en om de woning te beper ken, zoals het voorkomen van struikelen bij de voordeur, betere verlichting bij voor- en achterdeur, voorkomen van struikelen en uitglijden in de woning of op de binnentrap, goede bereikbaarheid van ven tilatie en lichtschakelaars. Zaken die eigenlijk voor alle 55+ers gelden. Doelstellingen Het Middelburgse oppluspro- ject combineert drie doelstel lingen; het verbeteren van de particuliere eigen-woning voorraad ten behoeve van senioren met een laag inko men; het verbeteren van de huurwoningvoorraad ten behoeve van senioren met vooral aandacht voor de finan cieel minder sterke groepen; bovendien kan uitvoering van het project langdurig werklo zen duurzaam aan een baan helpen. Daarnaast moet er niet alleen naar de woning, maar ook naar de woonomgeving wor den gekeken. Beperken van valrisico in de omgeving van de woning is van groot belang voor ouderen. Evenals de afstand tot de voorzieningen in de wijk, zoals winkels, een bank, openbaar vervoer e.d. Ook speelt de sociale veilig heid in de straat een rol. Alle maal omstandigheden die van wijk tot wijk verschillen en sterk afhankelijk zijn van de De reclamecommissie van de donderdagse weekmarkt is van mening dat het bezoek aan het centrum van Middelburg is teruggelopen sinds de Markt autovrij is geworden en ook de bushaltes op de Markt zijn ver dwenen. Een omzetdaling bij midden stand, horeca en ambulante handel is het gevolg. Om deze ontwikkeling in positieve zin om te buigen is de reclame commissie naar het gemeente bestuur en naar de Streekver- voermaatschappij ZWN gestapt met een plannetje, dat ze zelf het ei van Columbus noemt. Mensen die naar de Markt willen stappen bij de normale bushaltes. Koestraat en Hof van Tange over op een pendelbus, die hen tegen het tarief van de gewone strippen kaart binnen 3 a 4 minuten naar de van ouds bekende hal tes op de Markt brengt. Gemeente en ZWN hebben besloten dit idee gedurende de vier donderdagen van april te beproeven. Als gevolg hiervan zal op de donderdagen 4, 11, 18 en 25 april tussen 10 en 15 uur elke tien minuten, dus 6x per uur, een pendelbus rijden op de route Koestraat-Markt-Hof van Tange-Koestraat. De bus wordt betaald door de ambu lante handel weekmarkt Mid delburg. Iedere passagier die op de Markt uitstapt krijgt door de ambulante handel een leuke surprise aangeboden. Vanaf 18 april zal een peiling worden gehouden door middel van een vragenlijst, die is samen gesteld in samenwerking met de gemeente Middelburg en eisen die ouderen aan hun woonomgeving stellen. Twee wijken Om een inzicht te krijgen in de verschillen per wijk werden twee Middelburgse gebieden nader onderzocht, de wijk 't Zand en de Magistraatwijk. De wijk 't Zand bestaat overwe gend uit eengezinswoningen, zowel koop- als huurwonin gen. Er wonen relatief veel senioren en vooral ook 70+ers. De Magistraatwijk is een wijk met veel huurwoningen, waar nu relatief weinig ouderen wonen. De meeste woningen zijn met eenvoudige middelen aan te passen aan de woon wensen van ouderen. Toekomst De overheid verwacht dat de behoefte aan seniorgeschikte woningen de komende decen nia snel zal toenemen. Ener zijds omdat het aantal ouderen in de samenleving toeneemt en anderzijds doordat het beleid van de overheid gericht is op het langer blijven wonen in de eigen (huur of koop) woning. Men spreekt van een dubbele vergrijzing omdat het absolute aantal ouderen toe neemt en de gemiddelde leef tijd steeds hoger wordt. Om langer zelfstandig te kunnen blijven wonen moet er dus iets gebeuren met de huidige woningvoorraad. Dit wordt één van de grootste opgaven in de volkshuisvesting in de komende 15 jaar. Het gaat in Middelburg om 31 van de bevolking, een hoger percen tage dan het landelijk gemid delde. Preventie-pakket Voor Middelburg is een zoge naamd 'preventie-pakket ont wikkeld, dat bestaat uit veilig heidsvoorzieningen (valveilig- heid, maar ook sociale veilig heid en inbraakveiligheid). Hierbij wordt ook vaak de toe gankelijkheid verbeterd om de bezoekbaarheid voor iedereen mogelijk te maken. Doelgroep zijn de 55+ers en mensen met een handicap onder de 55 jaar. Met dit pakket moet het valrisi co van ouderen worden beperkt. In ieder geval zou het gewenst zijn dat dit pakket in de toekomst een normaal onderdeel zou vormen van elke aanpassing licht of zwaar die via de Wet Voorzieningen Gehandicapten wordt gereali seerd. Gigantische klus Als de verwachtingen worden bewaarheid betekent dit vol gens het rapport dat in Middel burg 4000 huurwoningen en 2700 koopwoningen zullen moeten worden opgeplust. Uitgesmeerd over 10 jaar bete kent dit per jaar 400 huurwo ningen en 270 koopwoningen. Een gigantische klus, waarvan het zeer de vraag is of het doel gehaald kan worden. Het rap port geeft een goed inzicht in de vele problemen die nog zijn te overwinnen en geeft aan op welke terreinen nog studies moeten worden verricht. Te hopen valt dat de bedoelingen van dit rapport spoedig in daden kunnen worden omge zet. de ZWN. Als deze 4-weekse proef slaagt zal de gemeente zich sterk maken om het pro ject over te nemen en eventu eel uit te breiden met de zater dagen. De reclamecommissie is erg blij met dit bereikte resultaat en hoopt dat velen gebruik zul len maken van de mogelijk heid weer met de bus naar de Markt te gaan. Het ziet er naar uit dat de samenwerkende instanties in Middelburg binnenkort een nieuw zorgpakket aan de ouderen in Middelburg zullen aanbieden. Het is verheugend dat door goede samenwerking en nieuwe zorgverzekering kan ontstaan die meer zekerheid Als ouderen zo lang mogelijk thuis blijven wonen kunnen ze extra hulp nodig hebben. Die hulp kan betrekking heb ben op allerlei gebieden, zoals WVG-voorzieningen, thuis verzorging, thuisverpleging of alarmering. Een meidadres voor alle hulpvragers is ook in Middelburg nog lang niet in zicht. Daarom is in onderstaand schema aangegeven waar thuiswonende ouderen met hun hulpvraag terecht kunnen. Het schema is bijgewerkt tot 1 januari 1996. In het overzicht is met een nummer aangegeven tot welke instelling u zich met een bepaalde hulpvraag kunt rich ten. Deze nummers verwijzen naar de bij de wegwijzer opge nomen lijst van instanties. Voor bepaalde hulpvragen wordt een indicatie verlangd. In de kolom N.B. van het schema vindt u voor sommige hulp soorten aangegeven bij wie u zich daarvoor moet aanmel den. Het schema is letterlijk bedoeld om te bewaren; op het moment dat u bepaalde hulp nodig hebt kunt u zich snel oriënteren. Lijst van instanties met telefoonnummer (als geen netnummer is ver meld is dat 0118) 1. Regionale Indicatiecommis sie Walcheren, tel. 624740 2. Eben Haezer, tel. 626601 3. Jacob Roggeveen, Noord singel, tel. 614251 4. Buitenrust-Jacob Rogge veen, tel. 636851 5. Rustenburg, tel. 612932 6. St. Willibrord, tel. 616951 7. Swerfrust, tel. 613441 8. Der Boede, tel. 554000 9. Stichting Thuiszorg Wal cheren, tel. 684000 10. Thuiszorgcentrum Zeeland tel. 410401 11.Emergis Walcheren (het vroegere RIAGG) tel. 687500 12. Delta Zorg, bureau voor Thuiszorg, tel. 0113-383072 13. Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, tel. 627537 14. UW (tafeltje dekje), tel. 613125 15. Zeeuwse Bibliotheek, tel. 630315 16. Meldpunt Vrijwillige Thuis hulp tel. 612004 17. Telefooncontactpersonen: Magistraatwijk 614398; Zand/Stromenwijk 626513; Nieuw Middelburg 626385; Dauwendaele 623918/626804 18. Huisarts, specialist Aanmeldadressen Vormen van hulp tijdelijke opname in bejaardenoord nachtopvang in bejaardenoord dagverzorging in bejaardenoord open inloop in bejaardenoord tijdelijke opname in verpleeghuis dagbehandeling in verpleeghuis (wijk)verpleeg-kundige hulp gezinszorg algemeen maatschappelijk werk ambulante geestelijke gezondheidszorg intensieve thuiszorg meldpunt WVG voorzieningen (f) uitleen hulpmiddelen en verpleegartikelen alarmering warme maaltijdvoorziening collectief ouderenvervoer bibliotheek aan huis klusjes, boodschappen doen e.d. hulpdiensten in wijken alarmnummer (ambulance, brandweer en politie) Bejaarden oord 2 t/m 7 2, 3, 4, 6, 7 2 (a) en 4 5 (b) Ver pleeghuis 3, 8 Reguliere thuiszorg Commercië le thuiszorg 12 (c) 12(d) 12 12(c) Ouderen werk 13 Andere nstelling 11 (e) 10 14(g) 15 16 17 tel. 06-11 N.B. op indicatie van 1 18 13 a. bij voldoende deelname d. indien geen indicatie, dan 12 zelf betalen g. diepvries b. 10-17 uur van maandag t/m vrijdag e. gratis c. indien geen medische indicatie, dan 12 zelf betalen f. collectief vervoer, rolstoelen en woonvoorzieningen/ aanpassingen De Werkgroep Welzijn Ouderen Zuid heeft in de maand februari een deel van de inwoners van het zuidelijk deel van Middel burg, met een leeftijd van boven de 70 jaar, geënquê teerd. De gestelde vragen hadden betrekking op de woning, de woonomge ving, de gezondheid en ontspanning in de wijk. Over de uitslag van deze enquête kan nog weinig worden gezegd, omdat de verkregen gegevens nog moeten worden verwerkt. Wel is opgevallen dat een hoog percentage (80 tot 90%) van de ouderen heeft gereageerd en spontaan zijn op- en aanmerkingen op papier heeft gezet. Alle gemaakte opmerkingen worden bij de betreffende organisaties onder de aan dacht gebracht. Een woord van dank is zeker op zijn plaats voor alle vrijwilligers die in de barre kou 500 enquêtefor mulieren persoonlijk rond gebracht en weer opge haald hebben. vrijwillige thuiszorg Middelburg Overzicht van de con tactperso nen van de vrijwillige hulpdien sten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: mevr. P.M. Den Hol lander, tel. 626513. Magistraat wijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918, mevr. H. Heha- kaya, tel. 626804. Nieuw Mid delburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065, mevr. R. David- se, tel. 629256. Aanvullend vervoer oude ren en klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 627537. Bij het ouder worden kan het gebeuren dat veel sociale contac ten wegvallen. Ouderen raken op zichzelf aangewezen en kun nen zich eenzaam gaan voelen. Wie de deur niet meer uitkomt of bang is dat hem iets overkomt zonder dat iemand dat opmerkt kan zich aansluiten bij een telefooncirkel. De Stichting Welzijn Ouderen organiseert al cirkels in de Stro- menwijk/'t Zand en wil nu proberen telefooncirkels te starten in de binnenstad van Middelburg en in Dauwendaele. Daarom probeert de Stichting in contact te komen met vrijwilligers die dienst willen doen als biedt in de thuissituatie. Die samenwerkende instanties zijn: de woningbouwvereni ging Middelburg, de verzor gingshuizen, de Thuiszorg en verpleeghuis Der Boede/Gast- huis. Als alle plannen verwezenlijkt worden zal de nieuwe zorgver zekering er als volgt uitzien. Het zorgpakket Tegen betaling van 25,- per maand voor een alleenstaan de, of 40,- per maand voor een tweepersoons huishouden krijgen deelnemers recht op het volgende zorgpakket: 1. Bemiddeling van een zorg- coördinator. Deze zorgt er voor dat de overbruggingshulp wordt geregeld. 2. Overbruggingshulp in de thuissituatie, namelijk: maximaal 1 uur verzorging per dag; maximaal 2 maal per week (totaal 4 uur) huishoudelijke hulp; warme maaltijd, indien nodig thuisbezorgd, tegen kostprijs; uitlenen van materiaal, zoals rolstoel, rollator of looprekje. 3. Overbruggingshulp in het verzorgingshuis met recht op een plaats, ook als er geen indicatie is afgegeven. Dit kan inhouden een van te voren aangekondigde opname, bij voorbeeld wegens ziekenhuis opname van een partner, maar ook crisisopvang in plotseling optredende situaties. Bij de overbruggingshulp gaat het om hulp voor een beperkte tijd. Als er daarna blijvend hulp nodig is, zal die in princi pe door de Thuiszorg worden verleend, of in een enkel geval door opname in een verzor- gings- of verpleeghuis. De tij delijke hulpverlening wordt verleend en gecoördineerd door een verzorgingshuis in de buurt van de deelnemer. In de volgende Seniorenkrant zal u nader worden geïnfor meerd over de nieuwe zorg verzekering en de invoerings datum ervan, wanneer de plannen vaste vorm krijgen. Daarbij zullen wij graag ingaan op binnengekomen vragen. Deze kunt u opsturen naar de Redactie van de Senioren krant, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg. Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbe zoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen: De Boog, dins dag- en woensdagmiddag, tel. 638570, secretaris: 601971 U kunt zich aanmelden bij de Stichting Welzijn Ouderen Middel burg, Molstraat 13, tel.: 627357. Ouderen die in de binnenstad van Middelburg of in Dauwendae le wonen en graag aan de telefooncirkel willen deelnemen kun nen zich eveneens op bovenstaand adres aanmelden. In de rubriek 'vraag en aanbod' zijn de wensen opgenomen van mensen, die zich bij de activiteitenwinkel hebben aangemeld. De activiteitenwinkel is een bemiddelingspunt voor 50-plussers, die op zoek zijn naar mensen met dezelfde belangstelling of bezigheid. Er kan voor 5 rubrieken worden ingeschreven, te weten: gezelligheid, beweging, uitgaan, spel, creatieve activitei ten. Belangstellenden voor één of meer van onderstaande adverten ties of zij, die meer informatie willen over de activiteitenwinkel zijn welkom op het spreekuur op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg, Molstraat 13. Vraag en aanbod no. m/v geb.jr. zoekt iemand voor 1. vrouw 1914 denksport en spel, schaken, dammen, enz. 2. vrouw 1929 stoppen met roken 3. man 1931 dagvullende wandeling of fietstocht, museum-of expositiebezoek, in bezit van senioren treinkaart 4. man 1925 montage en hulp bij afwerken video opname, voorlichting gebruik video, fiimles. In bezit van studio en appara tuur 5. vrouw 1932 dagtrip met trein, wandelen en fiet sen 6. vrouw fietsen, treinreizen, lezen, schouw burg bezoeken, bij elkaar koken en eten, klassieke muziek, boetseren, tekenen, schilderen, museumbezoek 7. vrouw 1948 dagtrip, fietsen, bowlen, schouw burg, reizen, vakantie 8. vrouw 1936 museumbezoek, bioscoop, lange fietstochten, lange reizen 9. man 1921 fietsen, fietstechniek, muziek, lezen, dagtrip met trein (senioren treinkaart) 10. man 1917 schilderen en tekenen 11. vrouw 1933 dagtrip, winkelen, spelletjes, hand werken 12. vrouw 1931 tekenen, schilderen, poppen maken, dagtrip, museumbezoek. In bezit van treinkaart 13. vrouw 1937 vakantie, uitgaan, origami, theezakjes vouwen

de Faam | 1996 | | pagina 34