JfiONTEL Mulder Burgemeesters planten lindeboom tens Werkende mens centraal op Dag van het Winkelwerk 4 WEKEN Opzienbarende bankmededeling. axel VOOR 14,25 Les Grecs Midi Muziek Bang Olufsen T T Mineralen en edelstenen in Hotel Britannia Janneke Dierxschool maakt zich sterk tegen sluiting enperl (u) Kamperman De Bank van Nederland JA, ik wil: ^pOELBO^ Gortstr. 32-34, 4331 LC MIDDELBURG Tel.: 0118-637860 VERSCHOORE Uw dealer voor Walcheren Waar grote bedrijven in allerlei sectoren de laat ste jaren vooral denken aan afslanken, komen in de detailhandel nog steeds elk jaar tienduizen den arbeidsplaatsen vrij. Vooral voor vrouwen die overwegen (opnieuw) aan de slag te gaan en voor jongeren die de schoolbanken vaarwel zeggen, is het best de moeite waard zich eens in die richting te oriënteren. Dat kan op de Dag van het Winkelwerk, die dit jaar op woensdag 27 maart wordt gehouden. Mogelijkheden binnenhuis Instelling ARISTO GORDIJNSTOFFEN In Hotel Britannia op de Vlissingse Boulevard is zondag 24 maart een expositie van mineralen en edelstenen te zien. De tentoonstelling bestaat uit honderden soorten kwartskristallen, waaronder de roze kwarts die het mooiste in kleur, grootte en kwaliteit is en in sommige lan den de liefdessteen wordt genoemd. Naebie is nog nie De burgemeesters van het Stadsgewest Vlissingen-Middelburg, J.C.Th, van der Doef en D.C.B. Burgers, plantten vorige week woens dag samen een lindeboom aan de Nieuwe Vlissingseweg. PZC WEEKBLADEN Onderzoek Winkelwerk is mensenwerk Griekse LIVE-MUZIEK zaterdag 6 april met SflLONIKI 3 2 b T ^yjjSE BIBUpg^ keyboards, software, gitaren, computers, modules, mixers, Midi- interfaces, drumcomputers, versterkers, effect app., bladmuziek, video's, stands, blokfluiten, stem app., Midi-files, geluidskaarten, en nog veel meer!! 96e JAARGANG NUMMER 12 20 MAART 1996 Ruim 75 jaar huwelijks- reportages mm op maat! BËËLB m (ÊËLUMB Recht t.o. C&A en Blokker OOIT KIEST U VOOR MOOIST Middelburg LANGE NOORDSTRAAT 20, TELEFOON 0118-6 anderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21 00 uur Zondags geopend van 13.00 - 18.00 uur Tel. 0115 - 562010 Sie Matic Keukenstudio 1e verdieping Torino. Sierlijke moderne bank met een komfortabele zit. Vakkundig bekleed met stof. 2-zits 21/2+2-zits 1995,- In Nederland werken inmid dels ongeveer 650.000 mensen in de detailhandel. Zo'n zestig procent hiervan is vrouw en ongeveer de helft van het totaal aantal mensen is jonger dan zevenentwintig jaar. De Dag van het Winkelwerk geeft belangstellenden alle gelegen heid om te zien of zelfs mee te maken wat het werken in een winkel nu precies inhoudt. Op Walcheren doet alleen super markt Golf mee aan de Dag van het Winkelwerk. Er is die dag een kookdemonstratie, een wedstrijd garnalen pellen en de consument kan raden hoeveel een portie weegt. De mogelijkheden in de detail handel zijn legio. In veel win kels is het mogelijk zowel fullti me als parttime te werken, en iemand die niet vastgebakken zit aan het 'negen tot vijf'-ritme kan voor vele kleine en grote ondernemers een aantrekkelij ke werknemer zijn, die in betrekkelijk korte tijd een goe de positie in het bedrijf kan bereiken. Regelmatig komt het voor dat een gemotiveerde jongere op zestienjarige leef tijd begint als zaterdaghulp, en op zevenentwintigjarige leef tijd reeds bedrijfsleider is. Her intredende vrouwen die zich door inzet en enthousiasme onderscheiden, kunnen zich opwerken tot filiaalhoudster. Soms gaat het hierbij om men sen die vroeger nooit aan wer ken in een winkel dachten. Om in een winkel te werken moet men uiteraard over bepaalde kwaliteiten beschik ken. Daarbij valt te denken aan een juiste instelling en aan kennis van zaken. Boekhou ding, klachten- en ruilregelin- gen, omgaan met lastige klan ten, dat valt te leren voor wie genoeg gemotiveerd is, evenal kennis over de produkten die worden verkocht. Bij de instelling gaat het echter vooral om klantvriendelijk heid. Wie op een normale, rus tige en vriendelijke wijze met wildvreemde mensen kan omgaan, zelfs als die lastig zijn of moeilijke vragen stellen, heeft hierbij ontegenzeggelijk een streepje voor. Mensen die in een winkel wil len werken, dienen zich boven al af te vragen hoe ze zelf in die winkel als klant geholpen zou den willen worden. Een klant betreedt een winkel om te kij ken of er iets van zijn gading is. Hij zoekt, en als bij dat zoeken hulp nodig is, wordt een verko per of verkoopster geroepen. Die verkoper of verkoopster dient die klant beleefd, vrien delijk en als het even kan cor rect antwoord te geven. Niet meer en niet minder. Persoon lijke adviezen zijn vaak wel kom, maar kunnen ook als ongewenst en opdringerig worden beschouwd. Een goed gevoel voor timing is essen tieel. Kromme Weele 21-23 Middelburg, tel. 0118-614077 Kunstschatten van de aarde zelf. De expositie wordt georgani seerd door het stenen- en kris tallenmuseum dat in juni in Heist bij Knokke wordt ge opend. Er zijn ondermeer bergkristal len in verschillende vormen te zien en versteend hout, wat miljoenen jaren oud is. Even eens de mystieke Labradoriet met zijn prachtige verschillen de kleuren. Van deze steen wordt gezegd dat er zonlicht in is opgeslagen. Pronkstuk van de collectie is een enorme kris tal die voor rituele doeleinden werd gebruikt in het mysteri eus verzonken Atlantis. De expositie is te zien van 10.30 tot 17.30 uur. 'Ebbe ze dat tegen julder óók zó dikkels gezeid: „Kleine joentjes moge wè aolles ete, mè nie aolles wete!" Nou, tegen mien wè! Dit standaard- antwoord voor 'guus' die teveel vragen stelden, was in rijmvorm gesteld. Net als trou wens de laatste woorden die je toegevoegd werden vóór je ging slapen: „Welterusten, neus in 't kussen, néus in de veren, morgen ete me lekkere peren". Standaard-reacties herinner ik me genoeg uit mijn jeugd. Achteraf gezien lijken ze vooral te horen bij een standaard- De lindeboom aan de ingang van het industrieterrein Vrijburg werd geschonken door de regionale inspectie voor de milieuhygiëne Zeeland, vanwege het bereiken van het zoge naamde 'adequate uitvoeringsniveau' van de BUGM-taken (Besluit Uitvoering Gemeentelij ke Milieutaken). gedragspatroon dat aange leerd moest worden. Wie om een halve boterham vroeg, kreeg steevast te horen: ,,'Alf- jes verkope me nie". En wie eens wat geks uuthaalde of een beetje dol deed, kon te horen krijgen: Ei-je 't of krieg je 't?" Een voorbereiding op het binnentreden in de dorps samenleving, waar afwijkend of opvallend gedrag niet erg op prijs werd gesteld. Dat is overigens nog steeds zo: een levendig karakter wordt min der op prijs gesteld dan het volgen van de grauwe middel maat. Wat dat betreft is Wal cheren een onvervalst stukje Nederland! Een heel bekende standaard reactie volgde op het gebruik van het woordje 'naebie' ('bie- na' in het stads-Zeeuws). Ook in dichtvorm: Naebie is nog nie 'Eêl is nog nie 'alf En een koe is nog gin kalf. Soms werd alleen het eerste regeltje voldoende gevonden, soms - werd het hele rijm samengetrokken tot: 'Naebie is nog nie 'alf'. Men bedoelde: je hebt er niks aan, om over 'bij na' te praten, want dat verhult alleen maar je het (wat dan ook) niet gehaald hebt. Wie tenslotte aarzelend uitspreekt: „Ik docht..." kan nog heden de volgende standaard-reactie krijgen: „Je ei (hebt) nog gêên dochters!" Een ouderwetse variant kennen ze nog in Sou burg en Middelburg: „Je doch ters iööpe deu 't 'Aagse bos mee zwaevelstokjes'" Jan Zwemer Hotel Britannia Watertoren stond vorig weekend van onder tot boven in het teken van het huwelijk. Drie dagen lang verkeerde het hotel zelf ook 'in de wolken'. In de rubriek Bedrijfskundig Bekeken gaat drs. R.J.C. Schieman dit keer in op Het Middelburgs Couvert, een groep ondernemers die een culinaire wandeling organiseerden door de middel(z)eeuwse hoofdstad. Burgemeesters Van der Doef en Burgers van Vlissingen en Middelburg planten samen een lindeboom. FOTO: ANDA VAN RIET. In De Piek in Vlissingen treedt aanstaande zaterdag het Nederlandstalige Trio Bier op. Een dag eerder, op vrijdag 22 maart, kan er weer gejamd worden in het voormalige jongerencentrum. ÏÏD@ EFtam Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: ottsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220 De virouwenvakschool Janneke Dierx moet per 1 augustus haar deuren sluiten. De Arbeidsvoor ziening Zeeland financiert voor het schooljaar 1996- 1997 nog maar negentien opleidingsplaatsen. Dit jaar waren dat er nog tachtig. Het actiecomité van de school vind de sluiting tegenstrijdig omdat een aanzienlijke groep bijstandsvrouwen als gevolg van de Nieuwe Algemene Bij standswet aan het werk moet en er daarnaast volgens een recent onderzoek nog zo'n vierduizend vrouwen binnen nu en twee jaar willen herintre den. Om sluiting van de school aan te vechten licht het actiecomité van de Janneke Dierxschool haar standpunten op 21 maart nog eens extra toe als het Cen traal Bestuur Arbeidsvoorzie ning op bezoek komt bij het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening in Middelburg. Cursisten, personeel en sym pathisanten van de school vra gen om 12.30 uur op ludieke wijze aandacht voor het behoud van de vrouwenvak school in Zeeland. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant S.V.P. TELEFOONNUMMER INVULLEN I.V.M. NAVRAAG BEZORGING Mensen die een slecht gevoel hebben over werken in win kels, denken meestal aan lan ge werkdagen, veel werken op zaterdag, zwaar werk, slechte betaling en onvriendelijke klanten. Maar degenen die nu al in een winkel staan, denken daar heel anders over. Zij kennen de praktijk. Zij vin den het juist leuk om elke dag met veel mensen om te gaan. Zij beschouwen hun werk als afwisselend, gezellig en nuttig, waarbij ze regelmatig leuke dingen meemaken. De zater dag wordt juist niet gezien als vervelend maar als leuk: extra veel klanten. Natuurlijk, slech te dagen zijn er ook. Maar in welke baan niet? Onderzoek heeft uitgewezen dat een over grote meerderheid van de win kelmedewerkers (meer dan tachtig procent) heel goed te spreken is over de mate waar in ze hun ideeën over het werk kwijt kunnen en over de colle giale sfeer waarin ze hun werk doen. Zo zijn er nog veel meer posi tieve punten die het publiek niet verwacht. Mensen die hierover het fijne willen weten omdat ze denken aan een baan of mogelijk zelfs een carrière in de detailhandel, kunnen tij dens de Dag van het Winkel werk (woensdag 27 maart) hun hart ophalen. Dan zet een aantal winkels van Nederland hun deuren open. Maar dat is niet het enige. De Dag van het Winkelwerk wordt nu voor de vijfde keer 'gevierd'. Het is de bedoeling dat ondernemers in de detail handel hun medewerkers op een bijzondere manier bedan ken voor hun inspanning. In het hele land wordt deze dag door winkeliers op verschillen de manieren ingevuld. De meeste ondernemers verras sen hun personeel met een extra attentie of organiseren een feestelijke bijeenkomst. De leus 'Winkelwerk is Mensen werk' en met die slogan wor den alle duizendpoten die zich op de winkelvloer nuttig maken, in het zonnetje gezet. Gravenstraat 6. Middelburg Tel. 0118-613022 Reserveren gewenst.

de Faam | 1996 | | pagina 1