Algemeen maatschappelijk werk en sociale raadslieden in nieuw pand Van de Ree Brillenmode viert twintigjarig bestaan CSW geeft voor Roemenië ZATERDAG 2 en ZONDAG 3 MAART ZEELANDHALLEN GOES Werk voor vier man bij nieuwe Mazda-dealer Allez Mama! Lenteboeket Helpers in nood Markt Introductiebijeenkomst Bach Bloesem Remedies de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland Supergitarist in American Het Algemeen Maatschappelijk Werk (AMW) en het Bureau Sociale Raadslieden Walcheren zijn verhuisd. Tot het einde van het vorige jaar waren beide organen gevestigd in de Brouwe- naarstraat in Vlissingen. Een oud wijkgebouw aan de Leliënlaan is geheel verbouwd en biedt nu onderdak aan de AMW en de sociale raads lieden. Op 1 maart houden de twee instellingen een open huis van 15.30 tot 17 uur. Liefhebbers van alter natieve geneeswijzen kunnen zaterdag 30 en zondag 31 maart terecht in de Stads schouwburg. Daar worden dan introduc tiebijeenkomsten gehouden van Bach Bloesem remedies. De Middelburgse opticiën Van de Ree in de Kor te Geere viert de hele maand maart zijn twintig jarig bestaan. In de winkel waar brillen in alle soorten en maten worden verkocht krijgen klan ten die in maart een bril kopen twintig procent korting op de prijs van de complete bril. PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermant Docenten en leerlin gen van de CSW (Christelijke Scholen gemeenschap Walche ren) hebben vijfhon derd gulden bijeen gesprokkeld voor een school voor voortge zet onderwijs in de Roemeense plaats Tin ea. Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur en ZONDAG 10-17 uur Gitarist Tony Macalpi ne speelt dinsdag 12 maart in Bar American in Middelburg, aan vang 21 uur. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Mazda heeft vanaf 28 maart weer een dealer op Walcheren. Verant woordelijk daarvoor zijn de gebroeders Dijkwel. Het bedrijf wordt gevestigd aan de Gildeweg onder de naam Mazda Dijkwel in het onderkomen waar voorheen J.W. de Voogd met Mitsubishi en Daihatsu handel dreef. In De Piek in Vlissin gen treedt aanstaande zaterdag, 2 maart, de Nederlandstalige Cajun en Zydecofor- matie Allez Mama op. Het concert begint om 22 uur. Bloeiende bloesemtakken, pasgeboren lam metjes, ze zijn hèt lentebeeld bij uitstek. Ook narcissen zijn typische voorjaarsbloemen. Een panel van het Bloemenbureau Holland koos dit jaar als Lenteboeket dan ook een boeket dat uitsluitend bestaat uit narcissen. Woensdag 28 februari 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 mmm mrnm WSÊM. - a Omdat de Thuiszorg Walche ren, waar zowel het AMW als de sociale raadslieden onder vallen, meer ruimte nodig had in het pand werd voor de twee organen een nieuwe lokatie gezocht. Het Algemeen Maatschappe lijk Werk is een instantie die burgers die in de problemen zijn geraakt een helpende hand biedt. „We hebben hier een team van maatschappelijk werkers die samen met de cliënt oplossingen voor de problemen zoeken. Iemand die financiële problemen heeft helpen we bijvoorbeeld met het opstellen van een plan om schulden af te lossen en in de toekomst te voorkomen. Het is niet zo dat wij de problemen oplossen maar we helpen de cliënt zijn of haar situatie te verbeteren", legt Jan Kollaart, hoofd AMW en Bureau Sociale Raadslieden uit. Behalve klan ten met financiële problemen heeft het AMW ook veel te maken relatieproblemen, gezondheid, moeilijkheden op het werk, spanningen in het gezin en verslavingen. „Helaas hebben we bij het AMW wel met een wachtlijst te maken. Dat is zeer kwalijk als je bedenkt dat we een eerste- lijn-opvang zijn. De mensen die bij ons komen zijn er veelal juist mee geholpen als er snel gehandeld kan worden. Het is vervelend om juist die mensen te moeten frustreren met een wachtlijst. Maar ja, wij hebben Hoofd van het AMW en Bureau Sociale Raadslieden Jan Kollaart en sociale raadsvrouw Mariske Smits. geen geld om meer mensen aan te nemen en de gemeen ten op Walcheren hebben er ook niet meer geld voor over". Het Bureau Sociale Raadslie den begeeft zich meer in het land van wetten en regels, ledereen kan er met vragen terecht over bijvoorbeeld uit keringen, huursubsidie, belas tingen, kinderbijslag, erfrecht, naturalisatie, arbeidszaken, consumentenrecht en studie financiering. De sociaal raads man- of vrouw heeft veel gegevens direct bij de hand en weet anders wel waar het ant woord te vinden is. Evenals het AMW is het bureau laag drempelig en bovendien zijn er geen kosten aan een bezoek verbonden. „De maatschappij wordt steeds ingewikkelder en de burger kan het eenvoudig niet meer allemaal weten. We zijn eigenlijk een soort wegwij zer in het bos van wetten, rech ten en plichten", verduidelijkt sociaal raadsvrouw Mariske Smits. Om de burgerij nader kennis te laten maken met de nieuwe locatie van het AMW en het bureau sociale raadslie den houden de organen op 1 maart een open dag voor iedereen die geïnteresseerd is en in het bijzonder voor alle vrijwilligers van organisaties die vanuit hun werk belang hebben om van de activiteiten op de hoogte te zijn. De kennismaking in Middel burg met deze geneeswijze is een initiatief van de organisa tie De Wilg, het informatie- en adviescentrum Bach Bloesem Remedies in Wessem. Tijdens die eerste kennisma king met de remedies wordt onder meer verteld over het leven en werk van dr Edward Bach, hoe de remedies zijn te gebruiken in het dagelijkse leven en de Resque Remedie, een samenstelling van vijf remedies voor de eerste hulp, bijvoorbeeld bij plotseling opkomende stress. Tijdens de kennismakingsbijeenkomst wordt'ook een aantal praktijk voorbeelden gegeven. Wie dan meer wil weten kan zich inschrijven voor een verdie pingscursus en de volgende fase bestaat uit een werkweek einde. Therapeuten, artsen en andere werkers in de gezond heidsdienst kunnen vervol gens een training volgen waar na ze officieel erkend worden. Bach (1886-1936) leefde heel eenvoudig. Daarop was ook zijn filosofie gebaseerd. Hij geloofde dat levenshouding en denkwijze een belangrijke rol spelen bij het ontstaan en genezen van ziekte. Toen hij in 1936 stierf had hij een comple te behandelingsmethode ont wikkeld met 38 bloesemreme dies, bijna allemaal bereid uit bloesems. De remedies heb ben tot doel de patiënt te ondersteunen in zijn strijd tegen ziekte, door emotionele factoren als neerslachtigheid, angst, bezorgdheid, trauma die genezing belemmeren, te behandelen,. De remedies kun nen overigens volgens de Bach-filosofie preventief wor den gebruikt in tijden van stress en bezorgdheid. Daar naast kunnen de remedies ook gecombineerd worden gebruikt met medische of andere behandelmethodes. Frank en Anneli van de Ree. Frank en Anneli van de Ree waren twintig jaar geleden de derde winkel die zich in de Kor te Geere vestigde. Naast bril len verkoopt Van de Ree Bril lenmode ook contactlenzen en zonnebrillen. In de zaak is apparatuur aanwezig om een oogtest te doen en zo de sterk te van de brillenglazen te kun nen bepalen. In de twintig jaar dat Van de Ree in de Korte Geere is geves tigd is er verschrikkelijk veel veranderd op het gebied van brillen. „We hebben eerst meegemaakt dat de monturen steeds groter werden terwijl ze nu al enkele jaren steeds klei ner worden. Door nieuwe tech nieken zijn vooral de glazen erg veranderd. Vroeger moest iemand met hele slechte ogen echt een bril met van die jam potbodems dragen. Dat komt nu gelukkig niet meer voor. De dikte en daarmee ook het gewicht van de glazen zijn drastisch verminderd", vertelt Frank van de Ree. De functie van de bril is heden ten dagen ook anders dan twintig jaar geleden. Vroeger droeg men een bril louter omdat men slechte ogen had, tegenwoordig is het ook een belangrijk mode-artikel. Van de Ree: „Dat is eigenlijk begonnen met die grote bril len. Hoe een bril eruit zag werd ineens heel erg belangrijk. We hebben dan nu ook een zeer gevarieerd aanbod van zo'n tweeduizend brillen in huis". Er zijn momenteel ongeveer evenveel mensen die een con tactlenzen dragen als brildra gers. Volgens Van de Ree zal dat ook zo blijven omdat juist de bril een duidelijke plaats in de modewereld heeft gekre gen. Een sector die de afgelopen 25 jaar een grote groei heeft doorgemaakt is de psychosociale hulpverlening. In ons land kennen we inmid dels een uitgebreid netwerk van instellingen die hulp bieden aan mensen in maatschap pelijke en psychische nood. Het helpen van en het zorgen voor mensen in nood is een beroep geworden. De professionalisering van hulp heeft geleid tot een tweedeling tus sen hulpzoekenden en helpers. Maar het gegeven dat sommige mensen met helpen hun brood verdienen, betekent nog niet dat ze zelf niet onder psychosociale problema tiek gebukt kunnen gaan. Helpers lopen zelfs vanwege hun beroep het risico op extra moeilijkheden, namelijk gezondheidsklach ten die specifiek zijn voor het helpen van anderen. Zo kennen we het zogenaamde 'burn out- syndroom'. Dit staat niet enkel voor een tij delijke vermoeidheid, maar voor een reeks van ernstige emotionele en lichamelijke klachten die samengaan met een ingrijpende verandering in de persoonlijkheid. Burn out is een geleidelijk proces en treft vooral de toegewijde, idealistische helper. Geleidelijk verliest hij zijn belangstelling in en betrok kenheid bij het werk en hij krijgt klachten als chronische vermoeidheid, depressie, ang sten, overmatig alcoholgebruik, cynisme en negativisme. Burn out gaat gewoonlijk samen met het zoeken van sociaal isolement en heeft daardoor de neiging om zichzelf te versterken. Een ander syndroom dat we bij helpers kun nen tegenkomen is het zogenaamde 'helping profession syndrome'. De helper die hieraan lijdt heeft een onbewuste, sterke behoefte aan verzorging. Deze heeft gewoonlijk haar oorsprong in een gemis aan verzorging gedurende de kindertijd. Hij zet deze behoef te aan verzorging om in een zorgbehoefte. Hij geeft aan anderen wat hij voor zichzelf wil. Hulpverleners die lijden aan het 'helping profession syndrome' ervaren andermans noden als claims op de eigen persoon. Ze gaan een relatie aan met hun cliënten, die gekenmerkt wordt door een te grote zorg zaamheid. Niet dat die cliënt daar steeds zelf om vraagt, maar de helper hoort steeds hulp vragen waaraan hij denkt te moeten voldoen. Het 'helping profession syndrome' is niet hetzelfde als 'burn out', maar kan er wel toe leiden. Tenslotte kan de helper almachtsideeen ont wikkelen en gaan lijden aan het almachts- syndroom. Het helpen bevordert onbewust het ontstaan van sterke almachtsgevoelens. De helper kan daarin gestimuleerd worden door een al te machteloze opstelling van zijn cliënten. Ze onderwerpen zich aan hem en verwachten van hem het onmogelijke. Zo'n almachtssyndroom kan weer leiden tot een drietal complexen. Zo ontwikkelen sommige helpers het 'Atlas complex'. Ze gaan hun eigen grenzen en beperkingen ontkennen en vinden dat ze alles moeten kunnen. Niets mag hun teveel zijn om de cliënt te helpen. Alles nemen ze op hun schouders, ook de verantwoordelijk heid van de cliënt en van hun collega's. Een tweede uiting van het almachtssyn droom is het 'Zeus-complex'. Aan Zeus gelijk tronen ze op de Olympos, waar ze zich ver heffen boven hun cliënten. In deze positie zijn ze paternalistisch en weten alles het best. Vooral wat goed is voor de mensen die het geluk hebben aan hun zorgen te zijn toever trouwd. Als iemand het waagt om niet met hen accoord te gaan, dan komt het omdat hij het nog niet begrepen heeft; als iemand kri tiek levert, dan zien ze daar afgunst in op hun kennis en kunde. En tenslotte de meer softe variant: het 'grote moeder-complex'. De almacht verschijnt onder het mom van liefde. Deze is echter meestal erg bezitterig en verstikkend. De cliënt wordt teruggebracht tot een wezen dat niet meer voor zichzelf kan zorgen. Waarvoor enkel gezorgd moet worden. CSW-directeur A.P.H. de Munck overhandigt de symbo lische cheque aan A. Gilde, voorzitter van de stichting Veere helpt Tinca. Links A.J. Willeboordse, docent van de CSW-afdeling VBO. FOTO ANDA VAN RIET. Begin maart wordt het geld afgeleverd. Daarvoor zorgt de stichting Veere helpt Tinca. Dankzij een bijdrage van de directie van de CSW wordt het transport mogelijk gemaakt. Tijdens de kerstactie werd het bedrag verzameld. 'Praten over naastenliefde en zorgen voor elkaar is goed... in actie komen en daadwerkelijk iets doen voor je medemens is beter', zo luidt de basisgedach te die jaarlijks in de praktijk wordt gebracht. De kerstactie is traditie geweest bij docenten en leer lingen van het Delta College, de afdeling VBO en IVBO. Die afdeling maakt nu deel uit van de CSW. Met de overname werd ook de traditie geprolon geerd. Tony Macalpine. De door kenners als supergita rist betitelde Macalpine maakt voor het eerst van zijn leven een toernee door de Benelux. Drummer Mike Terrana (ex- Ingwie Malmsteen) en bassist Tony Franklin (Ex-The Firm en ex-Blue Murder) vergezellen Macalpine. Macalpine heeft sinds 1986 een aantal albums op zijn naam staan. Op zijn laatste en vijfde album bewees hij op zeer succesvolle manier gitaar en keyboards te kunnen com bineren tot een muzkaal en melodieus geheel. Troosteloos, kaal en ongezellig. Een beter omschrijving van de Middelburgse Markt is helaas niet voor handen. Doordat de gemeente is blijven steken in plannenmake rij - de complete herinrichting van de bin nenstad laat al tijden op zich wachten - ligt het hart van Middelburg aan het infuus. Nieuw bloed is dringend nodig om de auto vrije Markt weer tot leven te brengen. Gebeurt dit niet dan zal de binnenstad op termijn wel eens te maken kunnen krijgen met een verregaande leegloop. De beslissing van de gemeente om de Middelburgse Markt autovrij te maken ging niet geheel gepaard zonder slag of stoot. Ondernemers vreesden omzetderving. Zij zagen in dat de consument het liefst de auto voor de deur parkeert. Elke meter lopen is er één teveel. De vrees van de middenstanders is helaas werkelijkheid geworden: veel ondernemers rondom de Markt en in de bin nenstad klagen over een verlies aan inkom sten. Een recent gehouden enquête onder 306 consumenten en 54 ondernemers wees uit dat een groot gedeelte van hen, bijna veertig procent, het plein maar 'een gapend gat' vind. De overgrote meerderheid onder hen is niet te spreken over de verplaatsing van de bushalte naar de Turfkaai. Vooral oudere mensen en mensen slecht ter been worden door deze maatregel getroffen. De Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) dringt er bij de gemeente op aan op zeer korte termijn maatregelen te nemen. Als het gemeentebestuur van Middelburg wei gert nog dit jaar de Markt aantrekkelijk te maken voor het winkelpubliek overwegen zij stappen te ondernemen. De VOM wil niet langer wachten op de plannen van de Baarnse projectontwikkelaar Macéka voor een uitbreiding van het aantal winkels langs de Markt, Plein 1940 en Vlasmarkt. Het is voor hen tijd de koppen bij elkaar te steken en na te denken over de toekomst van de Middelburgse binnenstad. Het ontbreekt dui delijk aan beleid en een heldere visie. De gedachte achter het autovrij maken van de Markt - het verbeteren van de bereikbaar heid en leefbaarheid van de binnenstad - mag een juiste zijn, alleen het pakket maatre gelen is verkeerd: de invoering van betaald parkeren, het verhogen van het parkeertarief in het centrum en het afsluiten van de Markt voor verkeer heeft er slechts toe geleid dat steeds minder mensen naar de binnenstad trekken. Het ontbreekt het centrum aan gezel ligheid. Het uitblijven van de geplande herinrichting heeft van het plein een troosteloze, kale vlak te gemaakt. Het plein vervult nauwelijks meer een functie. Je kunt de Markt gezelliger maken door groenstroken aan te brengen en regelmatig evenementen te organiseren. Misschien doen betrokkenen er verstandig aan eens te kijken over de grenzen van hun eigen regio heen. Kijk naar Antwerpen en de wijze waar op men daar invulling geeft aan gezelligheid en leefbaarheid in de binnenstad. Een kanttekening is hierbij echter wel op zijn plaats: een Belg is immers geen Nederlander, een Vlaming geen Zeeuw! Er moet echter snel iets gebeuren. De bin nenstad moet zowel voor bewoners als voor ondernemers leefbaarheid zijn. „Zowel Adri als ik hebben een zoon die ook wel in de auto's willen of kunnen", verklaart Renault-dealer Hans Dijkwel het initiatief van de gebroe ders. Taeke de Haan is tot commercieel bedrijfsleider benoemd. De Haan bekwaam de zich bij Opel Schouwenaar ruim vier jaar in het vak van autoverkoper. In totaal komen er vier mensen te werken. Als de zaken goed gaan, komt er op termijn nog een persoon bij. De openingsdatum gaat gepaard met de nodige toeters en bellen. Volgens De Haan staat nog niet precies vast hoe het allemaal gaat, maar hij belooft het nodige spektakel, zowel voor genodigden als tij dens de open dagen die vol gen tot 10 april. Mazda deed het ruim tien jaar zonder vertegenwoordiging op Walcheren. Niettemin rij den er 650 Mazda's op het eiland. Dat komt volgens Rai- gegevens van 1995 neer op een marktaandeel van 1,7 pro cent, precies twee procent onder het landelijke verkoop cijfer. „Dat houdt dus in dat Mazda een merk is dat stom weg op Walcheren een dealer moet hebben", stelt de com mercieel bedrijfsleider van Mazda Dijkwel De Haan vast. Kunst is het om die Mazda-rij- ders in huis te krijgen en het marktaandeel in overeenstem ming te brengen met landelij ke cijfers. „Daar wordt nu aan gewerkt", belooft De Haan. Mazda heeft volgens hem veel te bieden. Zowel sportief als comfortabel als ook in de zakenbranche kan Mazda de consument van dienst zijn. „Het is misschien een cliché, maar het is toch wel een uitda ging om van Mazda op Wal cheren iets te maken". Taeke de Haan is altijd bezeten geweest van auto's. Al toen hij in de electronika werkte, vulde hij zijn vrije tijd met het pluizen in autobladen. Het was dan ook de kans van zijn leven toen hij ruim vier jaar geleden bij Opel een verkopersbaan kreeg aangeboden. „Als je zoals ik commercieel en technisch geschoold bent, leer je het vak vanzelf. Leuk is trouwens dat we tijdens de opening meteen een nieuw model kunnen pre senteren. De Mazda 121 komt dan uit". Zydeco- en Cajunmuziek zijn muzieksoorten afkomstig uit de staat Louisiana in het zui den van de Verenigde Staten, waar zowel de Cajuns (de blan ke Franse boeren) als de Zyde co (de Creoolse bevolking) muziek maken op trekzak en accordeon. De Cajun is over wegend traditionele volksmu ziek, terwijl er in de Zydeco veel gebruik wordt gemaakt van de Cajun-invloeden, door spekt met soul en rhythm blues. Allez Mama onderscheidt zich van andere bands door het gebruik van Nederlandstalige teksten. Deze ademen de sfeer uit van een echt Louisiana schuurfeest en zijn volgens de band een 'hunkering naar alles wat met liefde te maken heeft'. Allez Mama bestaat uit Lenny Laroux (accordeon, trekzak en zang), Swampie Dennie (gitaar en zang), M'Baaf Stavenuiter (drums) en Jasper de Beer (bas en zang). De band maakte twee cd's. De eerste, 'Mooi is mooi', werd in eigen beheer uitgebracht. 'Hunkeren', de tweede cd van het viertal, werd bij Koch uit gebracht. De singel van deze cd bracht het tot de tipparade. In het boeket voeren de Big Chief-narcissen de boven toon. De crèmekleurige lee Follies en de knalgele Carl ton geven het boeket een frisse uitstraling. Narcissen danken hun naam aan de Griekse jongeling Narkissos, die tot groot ongenoegen van de godin Nemesis verliefd werd op zijn eigen spiegelbeeld. Nemesis verandert hem voor straf in een narcis die aan de waterkant groeit, zodat hij tot in de lengte der dagen naar zijn eigen beeld kan staren. y

de Faam | 1996 | | pagina 11