GEMEENTE MIDDELBURG Wedstrijd voor de wijk Ongeadresseerd reclamedrukwerk ongewenst? Touristpass Middelburg 1996 gratis a HllllMIlll Collecten Gemeentelijke belastingen 1996 Week 8 Tafeltje Dekje Woensdag 21 februari 1996 DE FAAM 5 iiliwttftliiiiiéfilhlIfiiMK. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Voorlichting. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. 'Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bel len met nummer 0118-638570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 26 februari tot en met 3 maart maandag rundergehaktballen. andijvie, gestampte aardappelen dinsdag dunne plakken rundvlees, gesne den spinazie, aardappelen woensdag rundergoulash in pikante saus. sperziebonen, aardappelen donderdag stamppot boerenkool met rook worst vrijdag visfilet in milde citroensaus, erwtjes, aardappelen zaterdag bami goreng met kipsatch zondag wat de pot schaft UW Warmte-krachtkoppeling bespaart De WVM heeft HR-ketels geplaatst in 11% van de woningen (exclusief complexen met blokverwarming) en VR-ketcls in 25%' van de woningen. Tot het jaar 2000 is. naast de ver- Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de komen de periode een huis-aan-huis-collec- te te houden: Leger des Heils van 19 februari tot en met 2 maart; Nationaal Jeugdfonds van 1 I tot en met 16 maart; Nationaal Reumafonds van. 18 tot en met 23 maart; Simavi van 25 tot en met 30 maart. Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde bus sen. Ook als gewerkt wordt met col lectezakjes moeten deze verzameld worden in verzegelde collectebus sen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar, dienen niet betaald te worden en moeten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebe wijs. te met een eigen installatie opge wekt wordt. WKK in Middelburg: overzicht Tot nu toe zijn er in Middelburg al twee WKK-installaties in werking: Vijvervreugd (2 units; samen 570 kW elektrisch vermogen) en DEL TA (I unit; 60 kW elektr.). Behalve bovengenoemde nog te realiseren installatie van 2 WKK-units (samen 570 kW elektr.) heelt DELTA in Middelburg uitgewerkte plannen voor nog minstens 2 WKK-installa- tics: verzorgingstehuis/gasthuis (in aanbouw: 165 kW elektr.) en zwem bad (gepland; 285 kW elektr.). Meer informatie De heer P. Maas van de WVM wil uw vragen naar aanleiding van dit artikel beantwoorden (0118- 691753). Specifieke vragen over warmte-krachtkoppeling kunt u Foto: Jaap Wolterbeek. stellen aan de heer ing. J.W. de Groot van DELTA (0118-692119). Met uw vragen over de gemeente lijke plannen om duurzaam en energiezuinig (ver)bouwen en wonen te stimuleren kunt u terecht bij de heer Meulmeester van de sectie Bouwen en Wonen (0118-675281) of de heer Seip van de afdeling Milieuzaken (0118- 675242). De Middelburgse toeristische attracties (ramschip De Schorpioen, His- torama, Miniatuur Walcheren, Zeeuws Museum, Rondvaart Middel burg, stadswandelingen VVV-Middelburg, Rondvaart Veerse Meer fa. Dijkhuizen, beklimming Abdijtoren Lange Jan, rondleidingen stadhuis Middelburg) hebben in gezamenlijkheid besloten ook in 1996 weer de Touristpass Middelburg uit te geven. Aan dit initiatief wordt tevens deelgenomen door de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM). De Touristpass Middelburg 1996 kan worden gebruikt van 1 maart tot en met de herfstvakantie. Op 1 maart zullen namelijk alle overdekte attracties opengaan terwijl de niet-overdekte attracties met ingang van 1 april de deuren openen. In tegenstelling tot vorig jaar is de pas dit jaar gratis. Via het plaatsen van advertenties (bijvoorbeeld in de Zeeland Recreatiekrant) zal even eens aandacht aan de pas worden geschonken. Passend geschenk Er worden 50.000 exemplaren van de touristpass gedrukt. 40.000 Exempla ren zullen door deVVV-Middelburg worden uitgezet bij de aecommodatie- beheerders/-verschaffers op Walcheren, de kop van Schouwen en de kop van Zceuws-Vlaanderen. Hierdoor hebben hoteliers, beheerders van bunga lowparken en campings, enz. de mogelijkheid hun bezoekers een pas aan te bieden, bijvoorbeeld in een welkomstpakket. Ook kunnen de accommoda- ticbeheerders de beschikking krijgen over een fraaie displaydoos die op de balie bij de receptie kan worden geplaatst. De VOM krijgt de beschikking over 5.000 passen teneinde de Middelburgse winkeliers de mogelijkheid te bieden de pas als geschenkje aan klanten weg te geven. De resterende 5.000 exemplaren worden door de VVV-Middelburg uitgereikt aan belangstellen den, bezoekers van Middelburg. Kortingscoupons De Touristpass Middelburg is een fraai viertalig boekwerkje met een groot aantal kortingscoupons. Bij gebruik van deze coupons kan de houder van de pas 10,- aan kortingen verdienen. Voor een gemiddeld gezin (twee ouders met twee kinderen) kan de korting, bij gebruik van alle coupons, oplopen tot een bedrag van 37,50. Gezamenlijke inspanning Met de actie Touristpass Middelburg 1996 is een bedrag van 68.733.- gemoeid. Alle attracties (10 attracties, inclusiefde VOM) leggen ƒ5.000,- in. Tevens wordt de pas gesponsord door Maxis Middelburg met een bedrag van 10.000,-. Het tekort van 8.733.- wordt door de Gemeente Middel burg voor rekening genomen, omdat de gemeente veel waarde hecht aan het samenwerkingsverband dat de attracties via hel Toeristisch Overleg Middel burg zijn aangegaan. Openingstijden Alle attracties zijn dit jaar voor het eerst zeven dagen per week geopend. Dit was in voorgaande jaren niet het geval. Er heeft een volledige gelijkschake ling van de openingstijden plaatsgevonden, te weten: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Ook zal de VVV-Middelburg dit jaar voor het eerst op zondag geopend zijn en wel van 12.00 tot 16.00 uur. gelden de tarieven per 5.000,- van de vastgestelde waarde. Het tarief voor het eigendom gaat van 11,43 naar 11,66 en het tarief voor het gebruik gaat van ƒ9,15 naar 9,33. Evenals vorig jaar. worden alle gemeentelijke belastingen in één gecombi neerde aanslag opgelegd. Deze gecombineerde aanslag wordt eind februari verzonden. 0p dit aanslagbiljet staan de volgen de heffingen vermeld: - de onroerende zaakbelastingen (OZB) - het rioolrecht voor eigenaren (RIOE), - het rioolrecht voor gebruikers (RIOG). - de afvalstoffenheffing (AFV) - en de hondenbelasting (HND). Ook dit jaar zijn sommige tarieven verhoogd. U hoeft echter met alles tegelijk te betalen. Met de aanslag krijgt u drie acceptgiro's, zodat u het totaalbedrag in drie keer kunt beta len: vóór eind maart, eind april en eind mei. De Code Verspreiding Reclamedrukwerk (Code VOR) is een regeling die er voor zorgt dat mensen die geen ongeadresseerde reclame door de brievenbus willen hebben, dit via een sticker aan kunnen geven. Daarbij kan men in heel Nederland kiezen tussen twee stickers; de "NEE/NEE-sticker" en de "NEE/ JA-sticker". De eerste sticker (sticker A) houdt al het ongeadresseerd recla medrukwerk en de huis-aan-huis bladen buiten de brievenbus. De andere sti cker (sticker B) geeft aan dat men wel huis-aan-huis bladen wil ontvangen, maar geen ongeadresseerd reclamedrukwerk. Waar verkrijgbaar? Voor inwoners van Middelburg zijn de stickers tijdens kantooruren gratis verkrijgbaar bij de gemeentelijke sec tie Voorlichting, Stadhuisstraat 2. Mensen die niet in de gelegenheid zijn een sticker af te halen, kunnen deze schriftelijk bestellen. Hiervoor moet men een gefrankeerde enveloppe met daarin een aan zichzelf geadresseerde enveloppe, sturen naar Postbus 23123, 1100 DP Amsterdam Z-O. De aangevraagde sticker (versie A of B) wordt dan zo spoedig mogelijk toe gezonden. Klachtrecht De Code VOR is een "gedragscode" voor de adverteerders en de versprei ders van reclamedrukwerk. Du bete kent dat de partijen die hem onderte kenden - te weten de Stichting Stuur groep Reclame, de Raad Nederlandse Detailhandel en de Koninklijke Ver eniging MKB-Nederland - verplicht zijn om de stickers te respecteren. Wanneer u een sticker op de brieven bus heeft en toch reclame-drukwerk ontvangt en/of huis-aan-huis blad, dan kunt u schriftelijk een klacht indienen bij de adverteerder of verspreider. Deze is dan verplicht de klacht te onderzoeken en binnen vier weken antwoord te geven. Op verzoek van de klager moet de adverteerder naam en adres van de verspreider bekend maken. Natuurlijk kan voor een oplos sing van de klachten in eerste instantie ook telefonisch contact worden gezocht met de adverteerder of ver spreider. Wanneer de (schriftelijke) klacht met op tijd of naar tevredenheid wordt afgehandeld, kan binnen vier weken na verstrijken van bovengenoemde termijn, een schriftelijke klacht inge diend worden bij de Reclame Code Commissie, Paasheuvelweg 15,1105 BE Amsterdam Z-O. In dit geval sluit men bij de brief de betreffende reclame, en eventuele andere gegevens waarop de klacht gebaseerd is, bij. De behandeling van de klacht is koste loos voor particulieren; bedrijven en personen die in uitoefening van hun beroep een klacht indienen zijn klach- tengeid verschuldigd. Betalingsregeling Wie liever het totaal bedrag in meer dan drie keer betaalt, in kleinere bedragen dus. kan zo snel mogelijk na ontvangst van de aanslag bellen met de afdeling Financiële Zaken (0118-675473/675478). U ontvangt dan een set nieuwe acceptgiro's. Kwijtschelding Als uw inkomen zo laag is dat u de aanslag niet kunt betalen, kunt u kwijtschelding aanvragen. Dat kunt u doen doormiddel van formulieren, die verkrijgbaar zijn bij de sectie Voorlichting en bij de afdeling Financiële Zaken. Meer mensen dan voorheen zullen voor kwijtschelding in aanmerking komen. Dat komt omdat evenals vorig jaar, bij de beoordeling van de verhouding tussen inkomen en totaalbedrag van de aanslag, naast de gemeentelijke heffingen ook die van het Waterschap de Zeeuwse Eilanden worden meegeteld. Daar naast heeft de gemeente Middelburg besloten de maximale kwijtschel- dingsnorm van 95% toe te passen, In de komende weken komen we nog uitgebreider terug op het aan vragen van kwijtschelding. Tarieven Voor 1996 dient u rekening te hou den met een aantal tariefswijzigin gen. De belangrijkste wijzigingen worden hierna aangegeven. Voor de onroerende zaakbelastingen Voor het rioolrecht geldt dat elk jaar de opbrengsten de kosten volledig dekken. Voor 1996 betekent dit voor rioolrecht eigenaren een wijziging van 92,- naar ƒ112,- en voor rioolrecht gebruikers een wijziging van 74,- naar 90,-. De tarieven voor de afvalstoffen heffing worden als volgt gewijzigd: - éénpersoonshuishoudens van 92,- naar 103,-; - meerpersoonshuishoudens van ƒ275,- naar 308,-. In tegenstelling tot vorig jaar wor den de tarieven voor de hondenbe lasting gewijzigd n.l. van 99,- naar 102,- voor de eerste hond en van 198,- naar ƒ204,- voor elke vol- gende hond. Het kennel tarief wijzigt van 396,- in ƒ408,-. Bedrijven V. ie een aanslag ontvangt hoger dan ƒ2.500,-, meestal gaat het dan om bedrijven, dient dit bedrag binnen één maand te voldoen. Informatie Informatie over de gemeentelijke belastingen kunt u verkrijgen bij de afdeling Financiële Zaken. De medewerkers zijn elke werkdag bereikbaar van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur aan de Helm 3 (achter het Stadshuis). Telefoon: 0118 - 675475 675476 675477. Ketelvervanging Bij ketelvervanging stimuleert WVM haar bewoners met voorlich ting om te kiezen voor een Hoog- Rcndcmcnt-combi-CV-ketcl. Die verwarmt met hoog rendement (energiezuinig) ruimten plus tapwa ter. Verhoogd Rendement met lage stik- stofoxyde-uitstoot (NOx) is stan daard. Huurders betalen een huur verhoging voor het HR-deel (=meer-kostcn t.o.v. VR) en het combi-deel. Dit verdienen zij echter ruimschoots terug door lagere ener giekosten (nu nog extra door de energieheffing). - het opzetten van een wijkkrant; - het uitzetten van een natuurpad; - hel herstellen van een molen; - hel vastleggen van de plaatselijke geschiedenis. U kiest zelf een project, maakt een plan en voert het uit. De uitvoering moet vallen in de zeventien maan den tussen 1 april 1996 en 31 augus tus 1997. U voert het project zelf uit, maar u hoeft echter daadwerkelijke hulp en geldelijke ondersteuning van buiten niet consequent af te wij zen. Prijzen Er kunnen hoogstens 200 kernen meedingen naar een van de 200 prij zen. Staat een grote groep mensen achter het project, dan maakt u een grote kans erbij te horen. Een twee de selectie criterium is: wat heeft de kem aan het project. Indien uw project wordt geselec teerd en u het weet uit te voeren, dan ontvangt u 1.000,-; uw dorp of buurt verwerft het predikaat "Kem met Pit". Er zijn net zoveel prijzen als er geslaagde projecten zijn. Tien groe pen verdienen voor hun bijzondere projecten daar nog eens 1.500,- bovenop. Dit gebeurt omdat zij opvallen door bijvoorbeeld moei lijkheidsgraad, originaliteit ol sublieme organisatie. Maar groepen die, door veel tegenslag en ondanks hard werken, het werk niet op tijd af kunnen maken, ontvangen voor hun gedeeltelijk succes toch een gedeel telijke prijs, een aanmoedigingsprijs van 500.-. Inlichtingen Indien u wilt deelnemen met een project, dan kunt u de handleiding voor "Kern met Pit" schriftelijk opvragen bij de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij, ant woordnummer 415, 6800 VC Arn hem (een postzegel is niet nodig), ol u kunt bellen, tel. 026-4455146'. De gemeenteraad van Middelburg heeft in januari 1994 het Middel burgse Energiebeleidsplan vastgesteld met daarin de besparingsdoelen voor vijf gekozen doelgroepen. Juist bij de doelgroep woningen valt er veel te besparen. Voor woningen vermeldt het energiebeleidsplan als doel, dat het energiegebruik in het jaar 2000 verminderd moet zijn met 20% ten opzichte van het verbruik in 1991 (gas en elektriciteit). Ofwel: in het jaar 2000 zullen, als het besparingsdoel bereikt wordt, 5 wonin gen dezelfde hoeveelheid energie gebruiken als in 1991 nodig was voor 4 woningen. Het gaat dus om bezuiniging op energie, zowel door de gemeente zelf als door inwoners en bedrijven. Woningbouwvereniging Ook de Woningbouwvereniging Middelburg probeert al jaren de energiekosten voor haar huurders te beperken en het milieu te sparen. De WVM helpt bijvoorbeeld de opwek king van wind-stroom bevorderen. Door een regeling met de Vereni ging Zeeuwind (exploitant van Zeeuwse windmolens voor elektrici teitsopwekking) maakt WVM het haar huurders erg gemakkelijk het gebruik van met windenergie opge wekte elektriciteit te ondersteunen. Desgewenst kan elke huurder name lijk WVM toestemming verlenen om (overigens zonder financiële gevolgen) een deel van de betaalde waarborgsom ter beschikking te stellen aan Vereniging Zeeuwind. die daarmee investeert in windmo lens. Bij verhuizing keert de WVM de waarborgsom weer volledig uit. vanging van 12 blokverwarmingen, de vervanging van 25% van de hui dige conventionele CV-ketcls gepland. In de meeste woningcomplexen (o.a. fiats) heeft WVM individuele verwarmingsinstallaties geplaatst. Als dat niet het geval is, heeft de WVM meestal individuele warmte meters toegepast. Dat gebeurde onder meer omdat het zclf-kunncn- bcïnvloedcn van de energierekening op zichzelf al tot besparing leidt. Bij collectieve verwarm ingsinstallaties blijkt invoering van meting een belangrijke besparing op te kunnen leveren. Warmte-krachtkoppeling De WVM gaat goedkope warmte gebruiken uit warmte-krachtkoppe ling (WKK) als basis-warmte voor 2 bestaande fiats aan de Haringvliet- straat met totaal 92 wooneenheden (bij koud weer zal daar bijverwarmd worden met een centrale VR-CV- installatic). Waarschijnlijk zal de energierekening in deze woningen merkbaar dalen, temeer omdat ook individuele warmtemeters geplaatst worden. WVM is hierbij één van de 6 deelne- mers/warmtegebruikers die van dezelfde geplande WKK-installatie warmte gaan betrekken. De overige 5 deelnemers aan dit WKK-project zijn: SVRZ-uitbrciding Vijver vreugd. Werkplaatsen Walcheren en drie scholen: Delta College. Klim- opschool en Driestromenschool. In december 1995 tekende de WVM het WKK-contract met Delta NV Delta Nutsbedrijven). Wanneer ook alle overige 5 deelnemers aan dit WKK-project getekend hebben (waarschijnlijk febr. 1996), plaatst Delta bij Vijvcrvrcugd een installa tie bestaande uit twee WKK-units, elk op basis van een (aard)gasmotor. Waarom WKK? Bij "Warmte/kracht-koppcling" is de productie van warmte en elektri citeit (="kracht") gecombineerd. Dat kan bijvoorbeeld doordat sim pelweg een gasmotor een generator (vergelijk: dynamo) aandrijft, waar bij de vrijkomende warmte zoveel mogelijk opgevangen en benut wordt. Door de elektriciteit decen traal (niet irvcentrales maar dichter bij de gebruiker van de warmte) op te wekken kan de vrijkomende warmte optimaal worden benut. WKK kan zo o.a. ingepast worden in een CV-systeem. WKK heeft voor het milieu voorde len: bij WKK-clektricitcitsopwek- king gaat in plaats van 60%, slechts 15-20% energie verloren; circa 80- 85% van de energie wordt benut. WKK bespaart brandstof t.o.v. een gewone elektriciteitscentrale, ook al door het vermijden van transport- en distributieverliezen van elektriciteit. NV Delta Nutsbedrijven en WKK Delta investeert in en is eigenaar en exploitant van de geplaatste WKK- installaties en biedt, als haalbaarheid is aangetoond, warmte-afnemers contracten van minstens 10 jaar. Voor bedrijven, die WKK-warmte afnemen, is deze warmte goedkoper dan wanneer die hoeveelheid warm- Als u uw woonkern wilt verbeteren, dan kunt u daarmee een prijs win nen. De leefbaarheidswedstrijd "Kern met Pit", uitgeschreven door de Koninklijke Ncdcriandsche Hei demaatschappij, biedt u een goede kans. Iedere bewonersgrocp. die tus sen 1 april 1996 en 31 augustus 1997 een plan wil uitvoeren om de leefbaarheid van de stadswijk of het dorp te verbeteren, kan zich aanmel den. Ook een deel van een langlo pend meerjarenplan kan worden aangemeld. Foto: Jaap Wolterbeek. Doel Het gaat bij "Kern met Pit" om de directe woonomgeving, de buurt, de wijk, het dorp. relatief kleine kernen dus. Vereist is dat de bewoners zelf aan het project werken. Hierbij kan worden gedacht aan bijvoorbeeld: - het inrichten van een woonerf; - hel verbouwen van een oude school tot dorpshuis/wijkgebouw; - het bouwen van een nieuwe speel tuin;

de Faam | 1996 | | pagina 5